Roemruchte historie herleeft in Luchtvaartmuseum Gomoelka wil gecoördineerde investeringspolitiek Een raadsdebat dat niet gehouden had mogen worden Nasser en Nehroe steunen het Russische ontwapeningsplan Het begon in Haarlem Ben Goerion doorstond kruisvuur van vragen Mexicaanse mij. contra de KLM Mikojan valt Eisenhower en Herter in Oslo aan Antwerpen krijgt geen tweede Scheldetunnel Soetomo dient klacht in tegen Sukarno en diens kabinet ZATERDAG 25 JUNI 1960 5 Nieuwe attractie op Schiphol Franse vliegers staken Kort geding over een ontslagkwestie Polen zullen minder gaan consumeren AMSTERDAMS ALLERLEI Conflict over de lijndiensten Europees centrum voor ruimte-onderzoek Amerikaans lichtschip na aanvaring gezonken Wel een hangbrug van 2,5 kilometer lengte Grondwet geschonden 9 Van een onzer verslaggevers) SINDS ENKELE WEKEN is Schiphol weer een attractie rijker, een trekpleister die een ernstige concurrent belooft, te worden voor de geliefde dok promenade en de even gezochte rondritten-per-autotreintje. Dat is het Iw.li mei geopende Natio nale Luchtvaartmuseum, ondergebracht in het. voorste deel van de enorme hal van de Atoomtentoonstelling uit 19ö7, dat de bezoeker een overzicht „in vogel vlucht" biedt van de historie onzer vaderlandse luchtvaart en tevens een blik in haar huidige ontwikkeling. DIE ROEMRUCHTE historie is en daar mogen wij wel een beetje trots op zijn eigenlijk in Haarlem begonnen. En wel op 31 augustus 1911, toen Anthony Fokker (die aan de Kleine Houtweg woon de) ter opluistering van de Koninginne dagviering in zijn eerste „Spin" een vlucht maakte hoven de Spaarnestad, met als hoogtepunt een keurig rondje om de toren van de Sint Bavo. Die „vermetele vlucht" behoort thans, vijftig jaar later, tot de prehistorie van de luchtvaart, maar aan de getrouwe kopie van de eerste „Spin", die thans in het lucht vaartmuseum prijkt, is wel .if te zien welk een riskant bedrijf het vliegen in die oer tijd geweest is. Het magere staketsel van latten en zeildoek had namelijk nog niet eens rolroeren en moest dus „gewoon" met het richtingsroer in een bocht ge wrongen worden. Geen vlieger zou van- daag-den-dag met een dergelijk vliegtuig' nog de lucht indurven. DIRECT DAARNAAST: een replica van de oudste motorische vliegmachine: de eerste Flyer van de gebroeders Wright, waarmee broer Orville op 17 december 1903, liggend op zijn buik in het midden van de onderste vleugel, de eerste zwaar- der-dan-luchtreis van.... 36 meter maak te. Orville, levensgroot en getrouw nage maakt van foto's uit die tijd. ligt daar nu weer te liggen naast zijn zelfgemaak te motor van 12 pk, compleet met ruit- jespak anno 1900, vadermoorder en bak kebaarden, opdat de museumbezoeker vooral een zo authentiek mogelijk beeld van deze koene pionier meer naar huis zal nemen. Ook Otto van Lilienthal hangt er in vol le glorie tussen de wieken van zijn pri mitieve glijvliegtuig5, (op Teriet nage bouwd) dat hij placht te besturen door zijn benen naar behoefte voor- of achter uit. ofwel zijwaarts te bewegen. Hij startte, als wijlen Icarus, van hoge berg kammen en heeft meer dan duizend he- meltartende glijvluchten gemaakt voor dat hij in augustus 1896 te pletter viel. VIA EEN STUKJE cabine van een hypermoderne K.L.M.Electra komt men in de tweede periode der luchtvaarthisto rie, hier uitgebeeld door een echte, ge bruiksklare Fokker VII a hoogdekker uit 1925. Met precies zo'n „kist" (letterlijk, want zij bestond voor het grootste deel uit hout) hebben Van der Hoop, Geyssen- dorffer en Scholte hun roemruchte Indië- reizen gemaakt, en door eenzelfde toestel werd de generaal Nobile na het veronge lukken van het luchtschip „Italia" van het Poolijs geplukt. De Fokker VII a was' ook commercieel een succes: zij is in grote aantallen naar tientallen landen ver kocht en gold tot in het begin van de ja ren dertig als het beste verkeersvliegtuig ter wereld, vanwege de uitzonderlijk guns tige verhouding tussen nuttige last en to taalgewicht. Het toestel dat hier te zien is, heeft overigens het vorige jaar nog echt gevlogen OOK HET TWEEDE Fokkersucces uit 1925. 't tweepersoons verkenner-gevechts vliegtuig C-V d is hier in oorspronkelijke staat te bewonderen. De C-V was destijds bij alle luchtmachten van West-Europa een der hoogste troeven. In de meidagen van 1940 waren er in ons land nog 28 in ope rationeel gebruik. Naast deze oudgardist een authentieke Spitfire in clipped wing- versie: de sierlijke, onschuldig eruitziende gevechtsmachine, waarmee de R.A.F. in de oorlogsdagen de „Battle of Britain' won en Engeland voor de ondergang red de. Vreemde gedachte dat ook dit naar li in en bouw „modern" aandoende toestel ai jaren voltooid verleden tijd is DF, TENTOONSTELLING omvat voorts, naast een complete motorenlijn. een zeer groot aantal unica en curiosa uit onze vlieghistorie: de monumentale werktafel en -stoel, waaraan Plesman in de jaren twintig zijn carrière als schepper van het PARIJS (Reuter) De vakvereniging van Franse vliegers is voornemens van daag een staking van tien dagen te begin nen, ter ondersteuning van een eis om het aantal vlieguren van negentig tot zestig per maand terug te brengen. Het personeel van de controletorens op Orly en Le Bourget zal maandag in sta king gaan. Ander vliegend personeel zal zich op 1 juli bij de staking aansluiten, als de eis niet wordt ingewilligd. Ruim zestig percent van de Boeing-pi- loten van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France is bij de vakvereni ging van vliegers aangesloten. In een voor de president van de recht bank te Groningen behandeld kort geding is een geschil beslist tussen mej. G. Buis kool. hoofd van het bejaardencentrum ,,'t Hamrik" te Nieuwolda (Gr.) en de gemeente Nieuwolda. Mej. Buiskool had de gemeente Nieuwolda laten dagvaarden in verband met een het haar aangezegde ontslag als directrice van 't Hamrik, welk ontslag naar haar mening onjuist was. De gemeente had geweigerd een commissie van arbitrage in te stellen om in dit ge schil te beslechten. De rechter heeft even wel geoordeeld dat een dergelijke com missie van arbitrage in te stellen om in dit geschil te beslechten. De rechter heeft evenwel geoordeeld dat een dergelijke commissie alsnog dient te worden inge steld. Mej. Buiskool was sinds 1. mei 1944 in dienst van de gemeente Nieuwolda als huishoudelijke- en verpleeghulp in hel te huis voor ouden van dagen. Per 1 mei 1958 werd zij belast met de leiding van het. bejaardencentrum 't Hamrik. In ver band met- een wijziging in de politieke constellatie van de Nieuwolder gemeente raad zo wordt althans aangenomen is haar thans ontslag aangezegd; zij zal plaats moeten maken voor een echtpaar, ondanks de aanbeveling van de vorige ge meenteraad en van het stichtingsbestuur van 't Hamrik. Mej. Buiskool, die haar ontslag onredelijk acht, heeft thans via de Nederlandse Christelijke bond van over heidspersoneel een kort geding aanhangig gemaakt. De president heeft nu beslist dat de gemeente Nieuwolda binnen 7 da gen een lid van de commissie van arbi trage moet aanwijzen aan welke commis sie de beslissing zal worden opgedragen en het tussen mej. Buiskool en de gemeen te bestaande geschil. De gemeente zal een dwangsom moeten betalen van 100 gulden voor elke dag dat zij in gebreke blijft dit vonnis na te komen. De Poolse communistische partijleider Gomoelka heeft in een toespraak, waar mede hij een tweedaags congres van het centrale partijcomité opende, gezegd de „ieder-voor-zich-zelf-politiek", die de com munistische landen volgens hem bij hun nationale investeringspolitiek volgen, te betreuren. Het comité zal voorstellen be spreken, die ten doel hebben dc kapitaals deelnemingen in de sectoren der zware industrie, mijn- en landbouw van het voor de periode 1961-1965 opgestelde vijfjaren plan, te vergroten. Gomoelka stelde vast dat er op hel belangrijke investeringsgebied vrijwel niet van samenwerking tussen de communisti sche staten kan worden gesproken en hij achtte dit „een nadeel voor allen". Hij meende dat de resultaten van de Poolse kapitaalsdeelnemingen beter konden zijn dan voorspeld was, „mits er meer onder linge samenwerking tussen de communisti sche landen komt en wel, speciaal tussen de na de oorlog in Europa ontstane com munistische staten". Hij wees er in dit verband op dat de samenwerking op eco nomisch gebied zich tot het gebied van de buitenlandse handel en in enige ma te tot dat van de technologie beperkt. Gomoelka verklaarde niet van plan te zijn de oorzaak van dit gebrek aan eco nomische samenwerking tussen de com munistische landen te bespreken. Hij be sloot: „Het lijdt echter geen twijfel, dat coördinatie van de investeringspolitiek der communistische landen één van de belang rijkste impulsen zal zijn tot bevordering der onderlinge communistische samenwer king. Ons voordeel zal groter zijn, naar mate wij eerder hiertoe overgaan. De com munistische landen hebben reeds veel ver- Een hoekje van het luchtvaartmuseum. Hoog boven de begane grond hangt de gebakkebaarde Otto Lilienthal in het van bamboe en zeildoek gemaakte wiekenstel, waarmee hij omstreeks 1890 meer dan duizend glijvluchten van bergtoppen maakte. Op de achter grond de Flyer van de gebroeders Wil bur en Orville Wright. Links de miniatuur- windtunnel. K.L.M.-imperium aanving; het Elta-affi- che van de eerste luchtvaarttentoonstel ling in Amsterdam die óók een Ples- man-initiatiefdie de stoot gaf tot 't ont staan der Nederlandse burgerluchtvaart; Fokker's onderscheidingen; bekers, pla quettes, oorkonden en gedenkborden (vaak met snorkend-chauvinistische op schriften) ter herinnering aan allerhand glorieuze luchtvaartprestaties. Dan een romantisch hoofdstuk op zichzelf het complete oeuvre (in kleine schaalmodel len) van Frits Koolhoven: ruim vijftig ty pen vliegmachines, variërend van één- tot achtdëkkëi'-s;" Vafiaf de eerste 'in Nederland gebouwde „Heidevogel", waarin Koolho ven in 1911 zijn maidentrip boven Soes- terberg maakte tot aan de FK 58 waar mee deze „bezeten" vliegtuigconstructeur in 1940 zijn veelbewogen carrière afsloot. VOOR, pE LIEFHERBERS ijs, er dan verder nog een werkend model van de rondzoekradar voor het. Ground Control Approach"-landingssysteem en een minia- tuur-windtunnel als demonstratiemodel. Binnenkort komt er bovendien een ge bruiksklare ..linktrainer" bij waarin de museumbezoeker zich als het niet te druk is kan laten testen op zijn even tuele geschiktheid als adspirant-verkeers- vlieger. Een sterke maag meebrengen! (Van onze Haagse redacteur) De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft gisteren in het Haagse hotel Des Indes geantwoord op de tien tallen vragen welke hem door Nederland se en buitenlandse journalisten werden ge steld. Maar hij kon geen commentaar le veren op de resolutie van de Veiligheids raad over de zaak-Eichmann omdat hij de officiële tekst daarvan nog niet had ontvangen. Evenmin kon hij dus zeggen, wat. onder „passende genoegdoening" ver staan moet worden. Hij herhaalde dat Is rael met Argentinië goede relaties onder houdt en dat. Eichmann in Israel berecht zal worden. Waarnemers van andere lan den zullen hartelijk welkom zijn. Van het ogenblik af dat Eichmann in handen werd gesteld van de justitie, heeft de Israëlische regering feitelijk geen bemoeienis meer met de zaak. „Regering en rechtspraak zijn bij ons streng gescheiden", zei de premier. Hij legde er in dit verband nog maals de nadruk op, dat het overbrengen van Eichmann naar Israel geen zaak van de Israëlische regering was, maar de in dividuele actie van een aantal slachtoffers van de Duitse concentratiekampen. „In hun plaats zou ik hetzelfde hebben ge daan", zei hij. „Maar als nu eens de Argentijnen een dergelijke actie in Israel hadden onderno men?" wilde een spitsvondige geest we ten. „Ik betwijfel of een misdadiger als Eichmann bij ons het land had kunnen binnenkomen en. zo dat: al het geval was, er dan zolang onopgemerkt had kunnen blijven", antwoordde de sportieve zeventi ger onvervaard. „Uitlevering aan Argentinië kan niet worden overwogen, want Eichmann is geen Argentijn. Er is zelfs in Argentinië niemand van die naam bekend, want hij woonde er onder een andere naam". De Israëlische minister-president herinnerde aan een in 1944 door de toenmalige Ar gentijnse regering gegeven verzekering, dat geen oorlogsmisdadigers in dat land een toevlucht konden zoeken. Uiteraard werd er geïnformeerd naar de mogelijkheid van een ontmoeting met de Argentijnse president. Ben Goerion liet het echter bij de bevestiging, dat hij nog twee dagen rust in Nederland wilde ge nieten. Hij wekte sterk de indruk, dat hij de mogelijkheid van een verzoenend ge sprek met Frondizi had afgeschreven, een aantal vooraanstaande figuren uit de Partij van de Arbeid ontvangen. Het was een informele bijeenkomst van geestver wanten. Tot de genodigden behoren de weduwe van de onlangs overleden voorzit ter van de Partij van de Arbeid, mevrouw Vermeer, de oud-mi nister-preskent dr. W. Drees, de oud-minister prof. mr. I. Samkalden. ir. H. Vos en de heer J. G. Suurhoff, de voorzitter van de fractie van de Tweede Kamer, mr. J. W. Burger, (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wie op het water wil wonen, moet daarvan de consequenties willen dragen". Deze opmerking is opgetekend uit de mond van burgemeester Van Hall. Zij werd tij dens de laatste raadsvergadering allesbe halve enthousiast ontvangen door de op de publieke tribune samengepakte arkbewo ners. Vier uren heeft de gemeente-raad besteed aan het woonschepenprobleem van de hoofdstad. Eigenlijk was het nog maar een onderdeel van het gehele probleem, want het betrof nog maar de klachten, die woonschipbewoners hadden geuit over de door de gemeente in de Schinkel aange legde woonschepenhaven. Eén van de grieven is, dat de steigers zo smal zijn, dat deze verdrinkingsgevaar voor kinderen opleveren. Voorts klaagt men over brand gevaar en vervuiling door het samenbren gen van teveel woonschepen. D'é grieven vondën 'aanvankelijk wel enige steun bij de raadsleden, maar burgemeester Van Hall achtte het niet de taak van het gemeentebestuur te bevorderen, dat een woonschip hetzelfde comfort als een huis krijgt. Kinderen,die in een straat wonen, lopen ook gevaar, vond de burgervader, die verder opmerkte, dat het brandgevaar bij woonschepen al- lijd heeft bestaan en dat deskundigen had den uitgemaakt, dat er bij een opeenho ping van 150 schepen in de woonarkenha ven geen watervervuiling zal ontstaan. De arkbewoners zijn tenslotte diep te leurgesteld naar hun schepen terugge keerd. Protest hielp. Toch leeft er nog enige hoop in de ge meenschap van woonschipbewoners. Zij hebben geprotesteerd tegen de door B. en W. voorgestelde verviervoudiging van het liggeld, welk voorstel als gevolg van schriftelijke protesten is aangehouden tot een later tijdstip. De arkbewoners achten de verhoging onredelijk, omdat zij alleen maar wat water in beslag nemen, hetgeen Volgens het Franse persbureau AFP is er een conflict ontstaan tussen de K.L.M. en de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij „Aerovias Guest" over de uitvoering van diensten op bepaalde trajecten. De Mexi caanse maatschappij verlangt, volgens AFP. dat de K.L.M. haar vluchten op de lijn MexicoCuracao ofwel vermindert of wel staakt en tevens haar aantal vluch ten op de lijn CuracaoCaracas (Vene- zuele) vermindert. Volgens bij de K.L.M. in Den Haag in gewonnen berichten is haar officieel niets bekend over enig conflict. Voor zover bij de K.L.M. bekend, aldus haar voorlopig commentaar, voeren de vertegenwoordiger van deze maatschappij in Mexico, de heer William de Mier, en de directie van „Aerovias Guest" besprekingen over de praktische uitvoering van de sinds 1953 tussen Mexico en Nederland bestaande luehtvaartovéreenkomst. Bij de K.L.M. twijfelt men er niet aan of de diensten op het traject MexicoCuragao zullen wor den voortgezet. De K.L.M. acht het niet uitgesloten dat, zoals AFP heeft bericht, rechten op tussen Mexico en Curagao ge legen landingsplaatsen onderwerp van be spreking uitmaken. (De K.L.M. vliegt de lijnen Cux-agao Barranquilla Panama City San Sal vador Guatemala Mexico City; Cu ragao Barranquilla Mexico City en Curagao; Barranquilla San José San Salvador Guatemala Mexico City). Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd meegedeeld dat de luchtvaartbetrekkingen tussen Mexico en Nederland steeds uitstekend zijn geweest. Het is het ministerie niet bekend dat er moeilijkheden zijn gerezen. de stad niets kost, en zij verstoken zijn van drinkwater, gas en electriciteit. Am sterdam telt 1200 woonschepen en hun be woners menen recht te kunnen doen gel den op enige tegemoetkoming van de over heid op grond van het feit, dat zij zelfs reeds voor een oplossing van de woning nood hebben gezorgd en dus geen extra- belasting meer voor de woningmarkt vor men. Een deel van de woonschipbewoners heeft tot het wonen op het water moeten besluiten omdat de overheid niet kon of wilde meewerken aan het verkrijgen van een woning. Tot voor kort kon een echt paar dat korter dan drie jaar getrouwd was, niet als woningzoekende worden in geschreven. Velen zochten hun toevlucht tot een woonschuit. Pas sinds kort heeft het gemeentebestuur de toeneming van woonschepen tot slaan kunnen brengen. Raadsbesluit genegeerd Alles wat in de gemeenteraad óver het woonschepenvraagstuk is gezegd, had in feite niet gezegd mogen zijn. Toen het agendapunt namelijk ter tafel kwam, diende een K.V.P.-raadslid een motie in, de bespreking van dit punt. naar een la tere datum te verschuiven. De motie werd verworpen met 20 tegen 18 stemmen. Het debat kon dus beginnen. Maar later bleek, dat er een fout was gemaakt bij de telling en dat de motie niet was verwor pen maar was aangenomen met 19 tegen 18 stemmen! Men stond voor een uniek geval, zoals zelfs de oudgedienden, die al langer dan een kwart eeuw in de ge meenteraad zitting hebben, nooit hadden meegemaakt. De indiener van de motie zei, dat, nu er toch al een begin met het debat was gemaakt, maar moest worden doorgezet. En zo geschiedde, zij het dan, dat de fractievoorzitter van de V.V.D. demonstratief de zaal verliet, omdat er een raadsbesluit was geschonden. Het in feite verboden debat heeft vier uren geduurd. loren, doordat zij in het verleden een veel te zelfstandige investeringspolitiek hebben gevolgd". Gomoelka vertrekt donderdag, na de bijeenkomst van het Poolse centrale par tijcomité, per vliegtuig naar Boekarest, om het congres dat de Roemeense com munistische partij aldaar thans houdt en dat, als bekend, door de Russische pre mier en partijleider Kroesjtsjev en ande re vooraanstaande Oosteuropese commu nisten wordt bijgewoond, te bezoeken. Het vijfjarenplan In Warschau zijn bijzonderheden gepu bliceerd van het nieuwe vijfjarenplan, dat het centraal comité van de Poolse arbei derspartij (communistisch) heeft goed gekeurd. In deze periode zullen 1,8 miljoen woonhuizen worden gebouwd, 200.000 min der dan aanvankelijk het plan was. Voor de recente herziening door het centraal comité was 122.6 miljard zlotys uitgetrok ken voor woningbouw. Thans is dit be drag 108,6 miljard (19,2 percent van de vijf jaar). Voor de landbouw is 89,3 miljard uit getrokken, 26,6 miljard meer danin het eerste plan, voor industriële ontwikkeling 218,7 miljard zlotys. Dit is 33 miljard meer dan het partijcongres in maart 1959 voteerde. Al met al zal dc komende vijf jaar een bedrag van 565 miljard worden geïnvesteerd (oorspronkelijk 515 miljard). De industriële produktie zal ongeveer 50 percent stijgen, de landbouwproduktie 20 percent. De toeneming van de indivi duele consumptie „zal iets minder zijn dan de "verwachte 23 percent". Gomoelka heeft echter laten doorschemeren dat dit per centage echter dichter bij de 20 dan de 23 zal liggen. PARIJS (Reuter). Geleerden uit tien Europese landen zijn in Parijs bijeen om de oprichting van een Europees cen trum voor ruimte-onderzoek te bestude ren. Zij zullen een programma voor onder zoekwerk opstellen dat zal worden voorge legd aan de regeringen van hun landen Nederland. België, Frankrijk. West-Duits- land, Zwitserland, Italië, Zweden, Noor wegen, Denemarken en Groot Brittannië. Het idee van een dergelijk Europees centrum werd aanvankelijk ter sprake gebracht op het eerste internationale ruimtecongres dat in januari te Nice werd gehouden. NEW YORK (UPI) In dichte mist heeft het 6125 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Green Bay", dat van de Newyorkse haven door het „Ambrose Channel" onderweg was naar open zee, het lichtschip „Ambrose" aangevaren. Het lichtschip is gezonken, de negen opvaren den zijn met een ijlings gestreken red dingsboot door de „Green Bay" gered. Het lichtschip was het voornaamste ba ken aan het begin van de vaargeul door Nantucket Sound naar de Newyorkse ha ven. Het vrachtschip liep lichte schade op. OSLO (UPI) De Russische eerste vl- ce-premicr Anastas Mikojan, op officieel bezoek in Noorwegen, heeft vrijdag een aanval gedaan op president Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken Her ter. Mikojan beschuldigde de Amerikaan se staatslieden ervan „de wetten van het oerwoud" in de internationale politiek te willen invoeren. De vice-premier, die sprak aan een di ner dat hem door de Noorse regering aan geboden werd, zei dat de ontwikkelingen van de laatste tijd aantonen hoe noodza kelijk het is dat de volken op hun hoede zijn voor de „vijanden van de vrede". Mikojan, die er op wees dat een derde van de mensheid leeft onder „socialis tisch" gezag en een derde onafhankelijk heid heeft verworven in Afrika, zei dat zelfs in de Noordatlantische Verdragsor ganisatie niet iedereen bereid is zijn soe vereiniteit voor de voeten van de Verenig de Staten te leggen. Hij herhaalde de be dreiging dat de Sovjet-Unie landen van waaruit Amerikaanse spionagevliegtuigen opstijgen voor tochten boven de Sovjet- Unie, zal afstraffen. De Noorse premier Einar Gerhardsên drong er aan hetzelfde diner op aan dat de handel tussen Noorwegen en de Sovjet- Unie zal worden uitgebreid. Hij dankte de Russische regering dat zij Mikojan naar Oslo had gezonden om de Russische ten toonstelling te komen openen. Dit is van daag gebeurd in aanwezigheid van koning Olav. Een Russische delegatie brengt een be zoek van twaalf dagen aan Noorwegen, op uitnodiging van de regering, om een stu die te maken van de gezondheidszorg en het maatschappelijk werk in Noorwegen. BRUSSEL (ANP) Op het ministerie van Openbare Werken in Brussel is de beslissing over de tweede oeververbinding over de Schelde in Antwerpen gevallen: het wordt een brug en dus komt er geen tweede tunnel. Tegen het advies van het Antwerpse ge meentebestuur in is deze beslissing, die overigens nog niet officieel bekend is ge maakt, in de Belgische hoofdstad geno men. Het voornaamste argument van Ant werpen was, dat voor een brug opritten van ieder bijna twee kilometer nodig zul len zijn, die moeilijk passen in de stede- bouwkundige plannen. Het ministerie heeft het argument, dat een brug goedkoper is. Volgens de ramingen zou een tunnel niet minder dan 1.750 miljoen Belgische francs vergen, terwijl er slechts 800 miljoen nodig zullen zijn voor een brug. De plannen voorzien in een hangbrug, die een lengte zal hebben van 2.620 meter en zich 55 meter boven het Scheldewater zal verheffen. De brug zal twee rijbanen hebben met de mogelijkheid er later twee aan toe te voegen. Met twee rijstroken wordt de dagelijkse capacitiet geschat op 30.000 voertuigen, het geschatte aantal dat de brug in 1980 zal moeten verwerken. NIEUW DELHI (AFP) Premier Neh roe van India heeft vrijdag op een pers conferentie zijn volledige steun gegeven aan het Russische onlwapeningsplan, dat naar zijn mening eerlijk en constructief is. ALEXANDRIë (Reuter-AFP) Presi dent Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft vrijdag in een rede voor de eerste maal openlijk verklaard de ont wapeningsvoorstellen van Kroesjtsjev te steunen, en aangedrongen op de opheffing van alle militaire bases en militaire ver dragen. Hij sprak na zijn terugkeer in Alexan- drië van zijn reis naar Griekenland en Joegoslavië. Hij verklaarde zich voorstan- Pluimvee-export. In 1.959 voerde Ne derland in totaal 52.986.945 kilogram ge slacht en levend pluimvee uit. ter waarde van 132.646.285 gulden. In 1958 werd 42.725.211 kilogram pluimvee geëxporteerd voor 115.470.421 gulden. der van totale ontwapening, een verbod van kernwapens en de volledige afschaf fing van alle militaire bases, die een be dreiging voor de vrede en de veiligheid vormen. In de toekomst zal Groot-Brittan- nië zijn bases op Cyprus niet meer kunnen gebruiken, omdat het vrije Cyprische volk dit zal beletten, aldus Nasser. In zijn rede hekelde Nasser de „impe rialistische mogendheden, die wapens aan Israel blijven leveren, terwijl hij premier Ben Goerion een „als engel vermomde oorlogsmisdadiger" noemde, die komplot- ten wilde smeden met de imperialistische mogendheden tegen het Palestijnse volk. Nasser herhaalde zijn steun aan de vrij heidsstrijd van het Algerijnse volk, zon der echter in te gaan op het besluit der „voorlopige Algerijnse regering" om on derhandelingen met Frankrijk te voeren. Hij deed ook nog een bedekte aanval op koning Hoessein van Jordanië, zonder de ze echter bij name te noemen. Hij zei dat er in de Arabische wereld nog steeds enige verraders zijn, die koninkrijken van hun vaders en grootvaders hebben ge- erfd. De eerste plicht van de Arabieren is zich van deze „imperialistische agenten" te ontdoen, aldus Nasser. DJAKARTA (Reuter). Het voormalige Indonesische parlementslid dr. Soetomo heeft donderdag een klacht bij het Indo nesische Opperste Gerechtshof ingediend tegen president Sukarno en zijn kabinet, die hij beschuldigt van schending van de Grondwet en het vervangen van de door het volk gekozen afgevaardigden door be noemde leden. Leden van de Democratische Liga, een organisatie van gematigde en rechtse po litici, die in het leven werd geroepen om de strijd tegen het parlement der benoem den aan te binden, hebben verslaggevers medegedeeld dat premier ir. Djuanda hen heeft uitgenodigd, in de loop van de vol gende week besprekingen met hem te voeren. DJAKARTA (U.P.I.) Het kernkabinet heeft president Sukarno thans de vrije hand gelaten om toezicht te houden op de politieke partijen, dan wel deze te ont binden. Het kabinet hechtte zijn goedkeuring aan een presidentieel decreet dat verle den jaar werd afgekondigd en waarin ge zegd werd dat de regering slechts die partijen zou erkennen ,die zich houden aan „de bepalingen". De regering heeft ook het toezicht op de partij-activiteiten. De minister van Voorlichting, Maladi wilde geen commentaar geven op de be perkingen die de politieke partijen zijn op gelegd. Een van de bepalingen verbiedt de politieke partijen, financiële steun te accepteren van buitenlandse belangen. De ze bepaling is vooral nadelig voor de com munistische partij.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5