Gouden penning van Teylers Tweede Genootschap voor drs. R. Scheller <SM Flora Hondenbrood Agenda voor Haarlem en de IJmond BUISMAN SLOT DEFECT? V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Auto maakt luchtreis Mevr. G. Buitenhuis neemt afscheid van Dreefschool Vierling in Bennekom; één baby overleden Z wemkampioenschappen kring Haarlem KNZB Bouw van acht woningen aan de J. P. Coenlaan "INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag Zeldzame plechtigheid in aula van Teylers Stichting Zaadhande! Jan Roozen ALLES VOOR UW TUIN p voor koffie op z'n best UIT STAD EN STREEK Meer woonruimte voor concierge raadhuis „DE SLEUTELSPECIALIST" Tentteam van Leger des Heils bezoekt Haarlem Uitvoering in HKB door balletleerlingen ZATERDAG 2 5 JUNI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Openluchttheater: Vandaag 20.15 uur: Nationaal Toneel van België met „Spiegel der minnen" (Holland Festival). BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „A bout de souffle", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dins dag 14 en 20 uur: „Wolga bootsman", 14 j. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Goliath en de barbaren", 14 j. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Het West-Berlijn mysterie", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The five pennies", alle leeftijden. Maan dag geen voorstelling. Rembrand Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Mag ik 'n lift van u?", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De schat der Watusi", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Opstandige jeugd", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The Royal Ballet", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „De strijd om de Zuidpool", alle leeft. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met maandag 20 uur: „Breng de Bismarck tot zinken", 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Lassie's grote avontuur", alle leeft TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158): Tot 10 juli expositie van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van prenten van Daumier en Gavarni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 3 juli dagelijks 9—17 uur: Expositie van werken van Paula Geraedts. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 24 juni.) ZATERDAG 25 JUNI Thalia, 19 en 21.15 uur: „De dokter van Stalingrad". Rex, 20 uur: „Rififi onder de vrouwen". Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. ZONDAG 26 JUNI Thalia, 15 uur: „Tarzan's verborgen shcat", 20 uur: „De dokter van Stalingrad". Rex, 15 uur: „Kid from Texas"; 20 uur. „Rififi onder de vrouwen". MAANDAG 27 JUNI Thalia, 20 uur: „Tarzan's verborgen schat". Rex, 20 uur: „Rififi onder de vrouwen" ZATERDAG 25 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mis dadige meisjes". W. B. Theater, 20 uur: „De grote ont snapping". ZONDAG 26 JUNI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De staf der desperado's"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 14.30 uur: „De muitende generaal"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Mis dadige meisjes". W. B. Theater, 14.30 uur: „Texas lady": 16.30 en 20 uur: „Verboten". MAANDAG 27 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De schat der Matusi". W. B. Theater, 20 uur: „Verboten". ZATERDAG 25 JUNI Marquette-theater, 20 uur: „Dracula" ZONDAG 26 JUNI Marquette-theater, 14.30 uur: „Geintjes met geesten"; 20 uur: „Dracula". Voorbijgangers konden vrijdagmiddag in de Tempeliersstraat in Haarlem een merkwaardig schouwspel zien, toen een auto een luchtreis maakte naar het dak van een showroom. Het had blijkens deze foto allemaal nogal wat voeten in aarde of liever gezegd: wielen in de lucht - voordat de wagen zijn ongewone stand plaats had ingenomen. De reden van deze merkwaardige luchtreis? Men wilde op deze spectaculaire wijze aantonen dat een bepaald merk auto wat de verkoop betreft „aan de top staat". Advertentie SIMPLEX - BURGERS - BURCO J. LINDENBURG SCHOTTWTJESI.AAN 67 Op 1 juli is het zevenendertig jaar ge leden dat mevrouw C. Buitenhuis-Van On- selen aan de Dreefschool in Heemstede haar intrede deed als handwerklerares. Op deze dag bereikt mevrouw Buitenhuis tevens de leeftijd van vijfenzestig jaar en verlaat zij de school met pensioen. Gedurende hel laatste jaar van deze lan ge periode van lesgeven is mevrouw Bui tenhuis met ziekteverlof geweest. Dat zij niet uit het hart van haar leerlingen is verdwenen blijkt wel uit het feit dat ve len van hen mevrouw Buitenhuis in haar woning aan de Camphuysenlaan in Heem stede nog steeds komen opzoeken. De Dreefschool is echter niet de enige school geweest, waar mevrouw Buitenhuis werkzaam is geweest. Aan de Bosch en Hovenschool in Heemstede heeft zij na melijk zesendertig jaar lang handwerkles gegeven. Maandagmiddag wordt op de Dreef school afscheid van haar genomen. Advertentie Voor iets lekkers naar JOS DEKKERS „De BESTE CROQUETTEN van Haarlem" Kruisweg 29-31. Telefoon 21647 Advertentie t» In het protestants-christelijke streekzie kenhuis te Bennekom heeft mevrouw J. Threels, die in de Bakkerstraat te Benne kom woont, een vierling ter wereld ge bracht. Een van de kinderen bleek bij de geboorte echter reeds overleden te zijn. Het trio bestaat uit twee jongens en een meisje. Het meisje woog drie pond en de jongens circa vier pond. Het echtpaar heeft reeds twee kinderen van respectie velijk 5 en 4 jaar. Door zwemclub Haarlem worden dins dagavond om zeven uur, in de zwemin richting aan de Kleverlaan in Haarlem wedstrijden gehouden om .de kampioen schappen Kring Haarlem Koninklijke Ne derlandse Zwembond. De volgende wed strijden zullen dan gezwommen worden: 50 meter vrijeslag meisjes afdelingA; 50 meter vriieslag meisjes afdelingB; 200 me ter vlinderslag heren: 50 meter rugslag jongens A; 50 meter rugslag jongens B; 100 meter vrij slag dames; 100 meter rugslag heren; 4x50 meter wisselslag jon gens afdeling A en B; 4x100 meter vrije slag estafette dames. De firma Zeulevoet-Willemse wil op een terrein aan de J. P. Coenlaan in Haarlem acht woningen bouwen. Van dit terrein is ongeveer 1861 vierkante meter bestemd voor de openbare dienst. B. en W. stellen de raad voor dit terrein „om niet" te aan vaarden, nadat genoemde firma een bedrag van 46.132.80 heeft gestort als bijdrage in de kosten van openbare werken. Voor de uitvoering van deze openbare werken vragen B. en W. de raad een kre diet van 47.685. Advertentie AANDELENBEZIT? MAAR DAN MET BEPERKT RISICO! Met één „Interunie" koopt U een aandeel in 300 zorgvuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse fondsen. Inlichtingen hij iedere bank en commissionair N.V. INTERNATIONALE BELEGGINGS UNIE In de aula van Teylers Stichting te Haarlem is gistermiddag de gouden erepenning van Teylers Tweede Genootschap uitgereikt aan de 32-,jarige drs. Robert Walter Scheller, hoofdassistent aan het Kunsthistorisch Instituut van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. H\j ontving deze zeldzame onderscheiding sinds 1779 is de penning thans zeven maal uitgereikt in de sector Tekenkunde van Teylers Tweede Genootschap voor het antwoord dat hij heeft ingezonden op de prijsvraag betreffende „de oudste schetsboeken van kunstenaarshand ontstaan vóór het jaar 1450, en zo mogelijk die, tot welker bestaan besloten kan worden op grond van \erspreide bladen; voorafgegaan door een beschouwing over de ontwikkeling van het genus en over zijn betekenis voor onze kennis van de tekenkunst in de eeuwen aan het genoemd jaar voorafgaand". De samenkomst in de aula, welke werd bijgewoond door onder anderen de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de wethouder van Ondewijs en Kuntzaken te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, familieleden van de bekroonde en vertegenwoordigers van het Rijks museum in Amsterdam, werd geopend door de directeur van Teylers Stichting, de heer J. C. Tadema. De heer Tadema verwelkomde de aan wezigen. Hij prees de inzending van drs. Scheller voor „deze prijsvraag, die mij niet gemakkelijk lijkt", en roemde de kwaliteit van het manuscript welke uit steekt boven die, waarop tot promoties pleegt te worden overgegaan. De heer Tadema gaf vervolgens het woord aan prof. dr. J. Q. van Regeteren Altena, die namens Teylers Tweede Genootschap de gronden zou bekend maken, waarop tot de toekenning van de gouden penning is be sloten. Prof. dr. J. Q. van Regeteren Altena deelde mee dat op de prijsvraag van Tey lers Tweede Genootschap slechts één ant woord was binnengekomen onder het mo to: „Ci commence la force des trais de portraiture". Omdat er maar één inzen ding was meende Teylers Tweede Genoot schap te sterker bedacht te moeten zijn op de hoge kwaliteit, welke in het verle den aanleiding is geweest tot het toeken nen van de penning en het publiceren van de manuscripten in de verhandelingen van het Genootschap. In 1779 werd door Tey lers Tweede Genootschap voor het eerst in de afdeling Tekenkunde een prijsvraag uitgeschreven, welke bekroond werd met de toekenning van de gouden penning aan de Tielse schilder Roeland van Eynden; vele prijsvragen konden sindsdien niet meer tot een bekroning leiden. Slechts vijf maal werden sindsdien inzendingen be kroond: in 1808 Pieter Kikket, in 1847 I-I. Schlegel, in 1901 dr. C. Hofstede de Groot (eerste catalogus van Rembrandt-tekc- ningen), in 1930 Schneider (monografie over Jan Lievens, in 1938 dr. H. K. Ger- son (beschouwing over de invloed welke van de Nederlandse schilderkunst van de zeventiende eeuw is uitgegaan op het bui tenland). Prof. Van Regeteren Altena deelde mee dat uit het manuscript bleek, dat de ano nieme inzender de beschikking heeft ge had over een welhaast volledig overzicht van het bestaande materiaal en dat hij dit tol in bijzonderheden aan de hand van de bestaande litteratuur heeft bestudeerd. „Het onderhavige stuk, over een thema uit de kunst van de Europese Middel eeuwen en vroegste Renaissance, is een novum in onze verhandelingen en zou in kwaliteit de traditie van deze uitgaven van Teylers Tweede Genootschap moeten hooghouden". Het Genootschap heeft be sloten tot toekenning van de gouden pen ning, omdat de auteur in zijn manuscript „exact en volledig ingaat op de tweeledi ge vraag; bij iedere beschrijving de be trekkelijke litteratuur opgeeft: daarop in alle bescheidenheid toch zelfstandig weet te reageren en ten slotte de conclusies samenvat in de belangrijke voorafgaande hoofdstukken. De stand van de weten schap over het kernprobleem van de mo delboeken is niet alleen adequaat weerge geven, maar in de samenvatting zijn ook subtielere onderscheidingen gemaakt dan tot dusver konden gelden". Prof. Van Regteren Altena wenste de be kroonde toe „dat gij persoonlijk in de eer ste plaats zult profiteren van de door uzelf gelegde wetenschappelijke grondslag. De bewerking van het manuscript blijft u toe vertrouwd voordat dit, ter bei-eiking van buitenlandse collega's vertaald, ter perse zal gaan". Na zijn waardering te hebben uitgesproken dat de thans bekroonde voor prof. Van Regteren Altena -die als hoog leraar in de Kunstgeschiedenis tevens di recteur is van het Kunsthistorisch Insti tuut, waar de bekroonde werkzaam is- vol ledig heeft verborgen weten te houden dat hij bezig was aan de mededinging naai de gouden penning, reikte prof. Van Reg teren Altena de penning uit aan drs. Scheller, die in een welgekozen rede zijn dankgevoelens vertolkte. De in het testament van Pieter Teyler van der Hulst ingestelde bekroning bestaat uit de naar hel oorspronkelijke ontwerp van de Amsterdamse medaljeur Johann Georg Holtzhey in 's Rijks Munt gesla gen gouden penning, waarop de zinspreuk voorkomt „Habent quoddam commune vin- „A Bout de Souffle" Cinema Palace. Ook al is men een beetje preuts, dan nog kan men deze film bekijken zonder gekwetst te worden in zijn opvattingen van fatsoen ten aanzien van de erotiek. De reclame-campagnes der filmproducen ten richten zich zoals ook veel van hun films naar de kwalijke instincten en daarom wordt de preutsen onder ons af geraden om naar „A bout de Souffle" te komen kijken. De aldus gelokte niel-preut- sen komen echter een beetje bedrogen uit. Het is niet eens de moeite waard, als men enkel om het erotische element naar deze film zou gaan kijken. Maar wie een vaardig, navrant gecom poneerde, gewetenloze film wil zien, die met snelle, imposante beelden en een bij na harteloze scherpte haar verhaal ver telt en daarbij het voortreffelijke acteer talent van de gekozen typen tot het bijna volmaakte uitbuit die moet deze film niet overslaan. De film is vervuld van een meedogenloze realiteit, die geen enkel compromis aanvaardt en in spottend fata lisme het korte leven van een psychopaat schildert. Een psychopaat die hier en daar een zwak plekje van levensschoonheid heeft overgehouden in zijn verwrongen denkwereld en nu en dan een gezond mens lijkt, een sympathiek mens zelfs, die gevoelig is voor tere muziek en lief destrouw. Maar dat is schijn zo zit dat bij psychopaten. En als de jongeman dood is, moet iedereen tevreden zijn het is niet alleen de beste oplossing, het is de enige oplossing. De film dwingt ons dus, van deze nut teloze tragiek kennis te nemen via de artistieke middelen van een bekwaam ci- nematograaf. Wij schieten er weinig mee op het is geen bijdrage tot onze cul tuur, onze levenswijsheid, onze vreugde, ons artistieke gevoel, onze hoop op de toekomst. Het is een bijdrage tot de kas van de filmondernemer, die geen enkel ander argument zal kunnen bedenken dan zijn eigen portemonnsie. Het is bovendien een giftige film voor jonge mensen. De suggestieve kracht van de grote talenten, waarmee deze film gemaakt is, dringt door tot de gemoederen en het onderbe wustzijn. De psychopaat plant zich over. Is dit de roeping van een kunstvorm om de mensen tot psychopaten te bekeren? Het is misschien de roeping vari het com merciële element in de cinematografie, om zowel in aankondigingen als eindpro- dukten te sjacheren met labiele mensen, begaafde beoefenaars ervan van ons ca deau krijgen Goliath en de Barbaren (Lido) De titel van dit breedbeeld- kleurenvlees doet al vermoeden wat voor rauw vlees wij in de kuip hebben. Het is de „wildromantische" interpretatie van de invasie der Longobarden. anno 568. in Noord-Italië. dat door deze horden onder koning Alboïn volkomen onder de voet ge lopen werd. Plunderend en brandschat tend trekken de woeste invallers op naar Verona, waar de hele manlijke bevolking uitgemoord wordt. Een zoon van een dei- verslagenen telg uit een oud adellijk geslacht die de dodendans ontsprongen is, trekt zich terug in de bossen en ver zamelt daar een groepje verzetslieden, waarmee hij een guerrilla tegen de inval lers begint. Om het moreel van de barba ren te knakken, vermomt hij zichzelf als een soort tijgermens, wiens overvallen op eenzame Longobardische patrouilles schrik en verderf zaait onder de vijand. Het noodlot wil natuurlijk dat deze Goliath verliefd wordt op de dochter van een der barbaarse legeraanvoerders en dat deze liefde ook gretig beantwoord wordt. Wat daar allemaal voor bloedige verwikkelingen en verraderlijke intriges uit voortspruiten, moet ge zelf maar gaan zien, indien dit soort „historische" knok- films u ligt. Qua massaregie en sfeeruit beelding is het trouwens helemaal geen slechte film, als men de vele onwaar schijnlijkheden niet telt valt er ook nog wel spanning te genieten, maar dan span ning van de banaalste soort. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 culum omnes artes quae ad humanitatem pertinent". Vijf vrouwefiguren verzinne beelden de vijf sectoren van Teylers Twee de Genootschap: met een lier de dicht kunde, met een boek de historie, met een penninglade de penningkunde, met een palet de tekenkunde, gegroepeerd rondom de natuurkunde, die door een vrouwefi guur met aardbol en passer is verzinne beeld. Na de plechtigheid in de aula maak ten de aanwezigen gebruik van de moge lijkheid om in de bestuurskamer de be kroonde geluk te wensen. Advertentie koffiebus Nieuws in het kort Het West-Berlijn Mysterie Luxor) Hildegard Neff en Van Johnson zijn de hoofdrolspelers in „Het West-Berlijn Mysterie", een thriller, die zich voornamelijk afspeelt in een luxueuse flat op de bovenste verdieping van een hoog gebouw in Berlijn. Een zangeres huurt dit appartement van een zenuwach tige vrouw, die onmiddelijk daarna ver trekt. Dan blijkt dat haar man, een Ameri kaans legerarts, door de militaire politie wordt gezocht wegens het smokkelen van verdovende middelen. Hij ontkent dit hardnekkig en gaat op zoek naar zijn vrouw, die hem van alle blaam moet zuiveren. Zoals men al vermoedt komt de arts in de flat van de zangeres, waar hij ge dwongen is te verblijven omdat de politie het gebouw heeft omringd. De rest laat zich in grote trekken wel raden. Vermeld zij nog, dat de arts inderdaad onschuldig blijkt te zijn, zodat aan het slot van de film nadat zijn vrouw „en passant" nog van het flatgebouw is gestort niets een legitimatie van de ontstane verhou ding meer in de weg staat. De routiniers Neff en Johnson zorgen voor goed spel in deze overigens niet boven de middel maat uitstekende thriller. Mag ik een lift van u? (Rembrandt) Twee welgeschapen meis jes winnen een prijs van een weekblad en mogen een reisje naar Italië maken per caravan. De ene is een vriendelijk kind, dat zich het meest op haar gemak voelt bij moeder in de keuken, de andere daar entegen is een canailleus type, die per manent jacht maakt op liefst schatrijke jongemannen. En het is maar goed dat het weekblad een verslaggeefster als schapperonne meestuurt. De belevenissen van dit drietal zijn bijzonder amusant, voo van dit drietal zijn bijzonder amusant, vooral door de onvermijdelijke amoureuze verwikkelingen. Het verhaal is bovendien gelardeerd met wat mooie plekjes in Salz burg, in Venetië en bij het Comomeer en voorts met wat rock 'n roll, een paar leuke showscenes en vrolijke liedjes. Royal Ballet (Studio). Een film voor de liefhebbers van ballet en dan eigenlijk een film, die Tèr compensatie moet dienen van het feit, dat men de uitvoerenden slechts bij hoge uitzondering in het theater zelf kan gade slaan. Het compromis tussen film en bal let heeft zijn nadelen. De film tracht een dienende functie te vei-vullen in het re produceren van enige klassieke balletten, zoals ze gedanst worden door Margot Fon- teyn. Michel Somes en de leden van het Royal Ballet. De gewetensvolle dr. Paul Czinner tekent voor de regie. Men kan stellen dat de danskunst overheerst zon der dat de anatomie van de bewegings kunst van de film geweld wordt aange daan. Hef compromis blijft, maar het zal de werkelijke balletomaan niet weerhou den te genieten en te bewonderen. De film liefhebber voelt zich niet achtergesteld. De schat der Watus (Roxy) Indertijd heeft de film „De mijnen van koning Salomo" een groot suc ces gehad. Deze film wil het vervolg zijn: vol avontuur on spanning met de fabuleuze Afrikaanse wildernis als achtergrond. Nie mand zal aan de bekoring ontkomen. Van maandag af „Opstandige jeugd", een sterk aangezet beeld van de mentaliteit der jon geren, wel wat uitzichtloos, maar per saldo toch niet hopeloos. The five pennies (M i n e r v a) Tot en met zondag ver melden alle voorstellingen de vrolijke ver schijning van Danny Kaye in een film. die tegemoet komt aan de verlangens der jazz liefhebbers en de aanhang van Louis Arm strong in het bijzonder. Indertijd hebben wij al een vriendelijk oordeel laten horen over deze film. Sindsdien is er niets ver anderd Wolga bootsman (Frans Hals). In fraaie kleuren en omlijst door weemoedige balalaika klan ken wordt ons in „Wolgabootsman" de avontuurlijke en romantische geschiedenis voorgezet van een een in ongenade geval len luitenant in het tsaristische Rusland. De op zijn trouwdag naar een strafkamp verbannen jongeman slaagt er met behulp van zijn vrouw in daaruit te ontvluchten hetgeen zij echter met haar dood moet bekopen. De gewezen officier raakt ver zeild tussen een groep Wolgaslepers en probeert op die manier aan zijn achter volgers ten ontkqmen. Hij krijgt daarbij lieftallige assistentie van de dochter van een herbergier. Gelukkig voor beiden ver bruit de generaal, die de oorzaak van al deze verwikkelingen is, het op zijn beurt bij zijn superieuren. De gedegradeerde lui tenant wordt in zijn eer en rang hersteld en dan staat het jonge paar niets meer in de weg een nieuwe toekomst op te bou wen. Voor de makers van deze rolprent was het een dankbare gelegenheid er Rus sische gezangen en dansen in te verwer ken. Voor uitbreiding van de conciërgewo ning in het raadhuis in Halfweg vragen B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarn- woude de raad een krediet van f 9400 be schikbaar te stellen, aangezien de woning voor het thans uit zes personen bestaande gezin van de concierge niet meer voldoen de huisvesting biedt. Rattenverordcning. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een verorde ning inzake ratten- en muizenbestrijding aan te nemen. Aanvullend krediet. B. en W. van Haarlem vragen de raad een aanvullend krediet van 6.500, omdat gebleken is dat het op 29 augustus 1956 verleende bedrag van 60.000 voor het inrichten van een perceel aan het Donkere Spaarne voor pad- vindersgroepen niet voldoende was, aange zien zich sinds de ingebruikneming van het pand enige gebreken hebben voorgedaan, die destijds niet voorzien waren. Wijziging. De dienst in de Bakenes- serkerk op zondag 26 juni, waaraan het Haarlems Bachensemble zijn medewerking verleent, beignt om 19 uur, en niet om 10 uur. zoals in de agenda „Uitgaan in Haar lem" stond vermeld. Sluitingsavond. De Gereformeerde Jeugdcentrale in Hillegom besluit donder dagavond de activiteiten van het seizoen '59'60 met een gevarieerd programma in de beurszaal van „Treslong". Advertentie Lange Veerstraat 10 - Haarlem - Tel. 11493 Een tent-team bestaande uit een zestal kadet-officieren van het Leger des Heils, zojuist afgestudeerd aan de Kweekschool van het Leger des Heils te Amstelveen, zal onder leiding van kapitein R. J. Schu- rink een reeks van bijeenkomsten leiden in een tent, die zal komen te staan aan de Zaanenslraat hoek Spaarndammerweg te Haarlem. Deze tent-actie wordt gehou den van dinsdag 28 juni tot en met zondag 3 juli. Elke avond zullen er gastsprekers zijn, zoals de chef-secretaris van het Leger des Heils; lt. kol. F. Holland, die enkele we ken geleden komend uit Engeland zijn aanstelling in Nederland heeft gekre gen. Nog enkele andere prominente figu ren van het Legers des Heils in Neder land, zoals lt. kolonel Deurloo en majoor Hoevers zullen in verschillende van deze opwekkingsbijeenkomsten hun medewer king verlenen. Woensdagavond wordt een gezellige jeugdavond gegeven door de leden van het tentteam. Het motto is „Laat je wel in de boot nemen". De tambourijnband zal dan enkele marsen spelen. Elke avond verleent het muziekkorps en de zangbrigade van korps Haarlem-Noord medewerking. De bijeenkomsten beginnen 's avonds om acht uur. Advertentie Mopjes - Mergpijpjes - Terrier- voeder en Florita. Overal ver krijgbaar „los" per kilo 8 8 Ct. Voor de jaarlijkse leerlingenuitvoering van de Heemsteedse dans- en balletstudio H. van der Moolen, welke donderdag avond onder grote belangstelling in het ge bouw van de H.K.B. aan de Tempelier straat in Haarlem werd gehouden, had Gi- ni van der Moolen zich voor het eerst aan de choreografie van een groot ballet gewaagd. Zij nam hiervoor het bekende sprookje „Prinses Rozelijn" als uitgangs punt, welke historie door haar in vier ta ferelen werd ondergebracht, waarbij zij er rekening mee moest houden, dat het uit ouders en andere familieleden van de danseresjes bestaand publiek voorname lijk pleegt te komen om met de even tuele vorderingen van hun kinderen in kennis te worden gesteld. Dit maakte het noodzakelijk, dat de gehele school op de een of andere manier bij het ballet moest worden ingedeeld. Welnu, Gini van der Moolen is in deze opzet zeer behoorlijk geslaagd. Behalve dat het sprookje in een ook voor jeugdig publiek begrijpelijke bal- letvorm was overgebracht, had zij het ver haal een zodanige vorm gegeven, dat elke jeugdige ballerina op haar beurt een aan deel in de handeling verkreeg. Zij het dan ook dikwijls als figurante. Toch waren zij ieder op haar beurt in actie, in welke ge danste uitbeeldingen dikwijls charmante en grappige prestaties vielen op te mer ken. Zoals de statige koning met zijn ver vaarlijke buik, de lieftallige fee en de groep turbulente kabouters. Ook de aan kleding was fleurig en uiterst verzorgd, zodat met dit ballet een veelbelovende in zet werd verkregen. Het resterende programma was op de gebruikelijke wijze samengesteld uit dans jes en kleinere balletten, waarbij het vro lijke tafereeltje van de balletmeester, die door zijn ondeugende leerlingen wordt be laagd en het intermezzo „De Hoedenwin kel", waarmee het programma werd af gesloten. AI deze scènetjes kenmerkten zich door een grote toewijding van leid ster en leerlingen, waarvan de resultaten door het publiek met instemming en en thousiasme werden bekeken. De traditio nele bloemen aan het slot waren hiervan de fleurige tolk. waarbij terecht de pianiste Wil Doornbosch niet werd verge ten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9