In 1959 voor meer dan f5 mlrd aan nieuwe verzekeringen Nieuw ontwerp van commissie voor vestigingsregelingen Whisky, drinken en sparen in West-Duitsland De beurs Goede gang van zaken bij Nat. Handelsbank Nieuwe internationale tinovereenkomst Minder toeslag op export-boter Meer vrijheid van vestiging voor kleinhandel in levensmiddelen Wijziging invoer- maatregelen SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 27 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Bedrijf zoekt nieuwe mogelijkheden Begin juli ontnaasting V olkswagenf abriek Hogere winst Schuttersveld Spaans-Nederlands contact voor industrievestiging Braat 10 contant cn 10 in eert. (15 RISKANTE BELEGGING Hoge Autoriteit verdedigt bezoek aan Spanje Uit de definitieve cijfers, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt dat in 1959 in ons land voor een be drag van 4.924,1 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen werd afgesloten. Het voorlopige cijfer stond op 4.516,2; de cor rectie houdt voornamelijk verband met de administratieve verwerking van collectieve verzekeringsovereenkomsten. De produktie aan nieuwe levensverzekeringen bestond voor 2.128,9 miljoen uit kapitaalsverzeke ringen, 2.542.9 miljoen renteverzekeringen en 252,3 miljoen volksverzekeringen. Hel: door Nederlandse maatschappij in het buitenland uitgeoefende bedrijf boekte een bedrag van 322,7 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen, waarvan 261,6 mil joen kapitaalverzekeringen, f 40.2 miljoen renteverzekeringen en 20.9 miljoen volks verzekeringen. Ter toelichting van deze cijfers merkt de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrijf op, dat de produktie in ons land in het afgelopen jaar ƒ492,1 miljoen hoger is geweest dan in 1958. terwijl de resultaten van de Nederlandse maatschappijen in het buitenland een voor uitgang van 27.4 miljoen' te zien geven. Het totaal aan nieuwe verzekerignen, dat in één jaar in ons land en bij Nederlandse maatschappijen in het buitenland tot stand kwam. is hiermede voor het eerst in de geschiedenis boven de vijf miljard gulden gekomen. De verwachting is gewettigd, dat deze grens dit jaar alleen reeds met de produktie in het binnenland zal worden overschreden. Aan het slot van de langdurige jaar vergadering van de Nationale Handels bank n.v., waarin een groot aantal vra gen op het bestuur werden afgevuurd, heeft het bestuur desgevraagd iets mede gedeeld over de gang van zaken in 1960. De resultaten van de buitenkantoren over 1959. die zoals gebruikelijk een jaar later worden verantwoord, wijken niet veel af van die over 1958. De gang van zaken bij het Nederlandse bedrijf in 1960 is te vredenstellend. De resultaten van de bui tenlandse bedrijven zijn wisselend, waar bij het onmogelijk is voor het eind van het jaar te zeggen hoe een en ander af zal lopen. Het vermogen van de bank, zo werd desgevraagd verklaard, is op het ogen blik belangrijk groter dan het vermogen dat werkzaam is. Op het ogenlik kan nog niet worden beslist of en hoeveel op het kapitaal terugbetaald zal worden. Vol gens net bestuur valt dan pas weer een behoorlijk rendement te verwachten als het vermogen door de bank zelf of in sa menwerking met andere weer geheel werkzaam wordt. Het bestuur is doende zie' te oriënteren over de mogelijkheden die het bedrijf een bredere basis kunnen geven. Wat dit be treft gebeurt er iets en is er reeds iets gebeurd. De mogelijkheden worden niet gezocht in een Nederlandse oriëntatie. Aan het bestuur is onbekend wie de ko pers op de Amsterdamse beurs van pa- ketten aandelen Nationale Handelsbank zijn geweest, al heeft het wel een ver moeden. Het opnemen van contact met deze vermoedelijke kopers werd niet ver standig geacht, wel indien het een beken de. grote potentiële koper zou zijn. Het be stuur ontkende voorts van de oplopende koers geprofiteerd te hebben. Het Maagdenhuis is nog niet verkocht. Er zijn verscheidene reflectanten. Dat de verkoop verlies zou opleveren, zoals een aandeelhouder veronderstelde, daarvan was het bestuur nog niet zo zeker. „Wacht u maar eens af", zo werd verklaard. Over het door verscheidene aandeelhou ders aangeroerde ontslag van mr. Arn. J. d'Ailly als directeur wenste het bestuur allen te zeggen, dat mr. D'Ailly zelf ont slag gevraagd heeft en bijzonder tevreden is over de ontslagcoridities. Op een op initiatief van de Verenigde Naties gehouden conferentie van tin pro ducerende en tin afnemende landen is na maanden van geheime onderhandelingen een nieuwe internationale tinovereenkomst gesloten, die 1 juli 11)61 van kracht wordt en vijf jaar geldig zal zijn. De overeen komst moet tegen die datum door de deel nemende landen zijn bekrachtigd. Het doel van de overeenkomst is werke loosheid in de betrokken bedrijven der tin afnemende en voortbrengende landen te voorkomen of te verminderen en, aan de andere kant, overspanning van de arbeids markt te voorkomen. Men hoopt er ook andere ernstige moei lijkheden, die kunnen voortkomen uit een niet op elkaar afgestemd zijn van vraag en aanbod op de internationale tinmarkt. mee te voorkomen. Onder de nieuwe over eenkomst gelden dezelfde minimum- en maximumprijzen voor tin als onder de oude overeenkomst (resp. 730 en 880 ster ling per ton tin). De nieuwe overeenkomst bepaalt o.a., dat de internationale tinraad geen exportbeperkingen voor noodzakelijk mag verklaren, wanneer hij het niet waar schijnlijk acht dat er aan het begin van de periode waarin de exportbeperkingen van kracht zullen zijn, minstens 10.000 ton tin in de buffervoorraad is. Begin juli zal in de Westduitse hoofd stad Bonn de procedure aanvangen welke is gericht op gedeeltelijke overdracht van het florerende Volkswagenbedrijf van staats- in particuliere handen. De regering en de Westduitse staten be reikten eerder in het jaar overeenstem ming inzake een plan tot het vergroten van het aandelen-kapitaal van 's werelds grootste automobielfabriek. Zestig percent van het vergrootte kapi taal zal dan aan het publiek te koop wor den aangeboden en de resterende veertig percent worden verdeeld tussen de fede rale regering en de regering van de staat Neder-Saksen. In deze staat, bij de stad Wolfsburg, liggen de Volkswagenfabrie- kwi. Het CBS heeft ook een splitsing gemaakt naar individuele verzekeringen en collec tieve verzekeringen, dat wil zeggen pen sioenverzekeringen voor bedrijven. Van de in Nederland tot stand gekomen nieuwe levensverzekeringen had meer dan de helft, namelijk f 2.6 miljard, betrekking op in dividuele verzekeringen; dit waren voor het merendeel kapitaalverzekeringen. Aan collectieve verzekeringen kwam voor een bedrag van 2.3 miljard tot stand, in hoofd zaak renteverzekeringen. De produktie in het buitenland bestond voor f 296,1 miljoen uit individuele verzekeringen en voor 26,6 miljoen uit collectieve verzekeringen. Het vorig jaar stond, blijkens het jaar verslag van de Koninklijke Textielfabrie ken Gebroeders Van Heek n.v. (Schut tersveld), in het teken van opleving, waarvan de vennootschap heeft kunnen profiteren. De nettowinst was 3.379.100 en daarmede bijna 500.000 hoger dan in 1958. De exploitatie-winst steeg van 5,4 min. tot 8,4 min. Afschrijvingen vergden ƒ2,1 min. (ƒ1,2 min.) en belastingen 3,3 min. 2 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van tien percent over het tot 11.2 min verhoogde kapitaal (vorig jaar 10 percent plus een herkapitalisatiedivi- dend van 12' '2 percent). Het grotere exploi tatiesaldo is te danken aan de stijging van de omzet, die in geld opliep tot 206 per cent van de omzet behaald in 1948. Daarmede werd het niveau van 1957 bij na weder bereikt. In het thans lopende boekjaar ligt de omzet op een hoger peil. Over de voor uitzichten voor 1960 is de directie gema tigd optimistisch. Zij neemt aan een be vredigend dividend te kunnen uitkeren. Zuidafrikaanse goud- en deviezenreserve De reservebank van Zuid-Afrika beeft bekend gemaakt, dat de goud- en deviezenreserve van Zuid-Afrika in de vorige week met een miljoen pond sterling is gedaald. De reserve is sedert de onlusten van maart voortdurend kleiner gewor den. Het produktschap voor Zuivel heeft be sloten de toeslag op de export van boter naar het buitenland, die in het begin van deze maand van zestig tot zeventig cent per kilo was verhoogd, weer op zestig cent te brengen. Voor Engeland gaat de ver laging heden in, voor de andere landen op 17 juli. In het E.E.G.-gebied wordt de toe slag alleen voor export naar Italië ver leend. Sinds de verhoging van de toeslag voor Engeland, onze enige exportmarkt van enige betekenis, is de Deense boter daar twee keer met ongeveer tien cent per kilo in prijs verhoogd, de Nieuwzeelandse één keer. De Nederlandse boter werd daar door veruit de goedkoopste en er ontstond, na de tweede Deense prijsverhoging deze week, een run op ons produkt. Bij het produktschap meent men, dat het moeilijk zal zijn aan de grotere vraag in Engeland te voldoen, als onze prijzen te ver bene den die van de concurrenten blijven. Na de verlaging van de export-toeslag en de daaruit voortvloeiende prijsverhoging blijft onze boter nog ongeveer tien cent beneden de Deense prijs, terwijl ze onge veer gelijk komt te liggen met de Nieuw zeelandse. Het is echter geenszins onmo gelijk, dat ook Nieuw-Zeeland nog met een prijsverhoging zal komen. In het binnenland is de markt beïnvloed door de toeslag van een gulden per kilo, die aan het begin van deze week is inge gaan. Eind vorige week hebben ompak- kers en handel, met deze toeslag en de daaruit voortvloeiende prijsverlaging in het vooruitzicht, gezorgd zoveel mogelijk van hun kleinverpakte boter af te komen. Daardoor moesten in het. begin van deze week de ompakmachines op volle toeren draaien om aan de grote vraag naar nieuwe voorraad te voldoen. Niet in alle gevallen is dat gelukt. De grote vraag op de exportmarkt was mede oorzaak, dat niet iedere detaillist direct de aanvulling kon krijgen die hij wenste. Bij het voedselvoorzienings in- en ver koopbureau is nu een kleine veertiendui zend ton ingeleverde boter. Daarbij zal het voorlopig wel blijven, meent men bij het produktschap. De voorraden die er nu zijn wil men bewaren tot de maanden met geringe boterproduktie. De commissie adviezen vestigingsrege lingen van de Sociaal-Economische Raad heeft dezer dagen advies uitgebracht aan de Staatssecretaris van Economische Za ken over een aantal vestigingsbesluiten, nl. betreffende levensmiddelenbedrijvcn, kleinhandel in tabaksartikelen, in drogis terij-artikelen en in parfumerieën. In dit advies, waar de staatssecretaris om had verzocht cn dat thans voor publikatie is vrij gegeven, komt de onder voorzittersschap van prof. dr. Th. L. M. Thurlings staande commissie o.m. tot de conclusie dat de ontwerpvestigingsbesluiten over deze ma terie van de Staatssecretaris afgewezen dienen te worden. De commissie -Thurlings wijst de opzet van de Staatssecretaris af op de volgende gronden: Als minimum-eis voor het algemeen le- vensmiddelenbedrijf wordt gesteld het voe ren van een assortiment dat zich over ten minste vijf bedrijfstakken uitstrekt. Hier door is deze ondernemingsvorm, naar de meing der commissie, vrijwel alleen bruik baar voor ondernemers met veel bedrijfs kapitaal en een sterke expansiedrang. De kleine of kleinere ondernemer die een be scheiden en geleidelijke par llellisatie na streeft, wordt hiermede, haars inziens, niet geholpen. Het assortiment van het algemeen le- vensmiddelenbedrijf is enerzijds te uitge breid doordat er ook andere dan consump- tierijpe levensmiddelen in zijn opgenomen, anderzijds te beperkt door het ontbreken van niet-leverïsmiddelen, zoals eenvoudige kosmetische artikelen, geneesmiddelen, huishoudelijke artikelen enzovoort. De naar het inzicht der commissie stroe ve opzet van hef algemeen levensmiddelen- bedrijf maakt een rationele en flexibele bedrijfsvoering naar haar oordeel onmoge lijk. Zowel voor de ondernemer als voor de overheid is het, naar de commissie meent, zeer moeilijk na te gaan of de exploitatie van een onderneming op het gebied van het algemeen levensmiddelenbedrijf bin nen de grenzen van de wet blijft. De commissie acht in het ontwerp van de staatssecretaris de overige pogingen tot grotere flexibiliteit onvoldoende. Nieuw ontwerp De commissie-Thurlings heeft zich ver plicht gevoeld als positieve bijdrage te genover het ontwerp van de staatssecre taris een eigen ontwerp te stellen, dat niet overeenstemt met haar advies van 1956. De commissie heeft haar inzichten uitge werkt in een voorontwerpvestigingsbesluit. Zij heeft tot uitgangspunt genomen de be staande branches in de eigenlijke kleinhan del. Zij breekt met het tot dusverre veelal gevolgde systeem van uitputtende, exclu sieve branche-omschrijvingen. Er zijn ve le artikelen die voor geen enkele tak van kleinhandel kenmerkend meer zijn. De commissie heeft zich verder gerealiseerd dat het aanmerken van een bepaalde vorm van detailhandel als een afzonderlijke be drijfstak, nog niet uitsluit dat de assorti menten van die bedrijfstak en andere be drijfstakken elkaar grotendeels, desnoods zelfs geheel, overlappen. Twee groepen De commissie-Thurlings onderscheidt in haar ontwerp twee groepen artikelen voor de verkoop en wel: A-artikelen, voor de verkoop waarvan een speciale vakbe kwaamheid vereist is en die daarom aan bepaalde branches voorbehouden moeten blijven, en B-artikelen, voor de verkoop waarvan een zekere vertrouwdheid met levensmiddelen een. voldoende garantie van vakbekwaamheid moet worden geacht. In het ontwerp van de commissie is de kleinhandel in de overige levensmiddelen dus niet gebonden aan een vcstigingsrege- ling. De commissie omschrijft in haar advies een aantal ambachtelijke en kleinhandels werkzaamheden der verscheidene bran ches, en wel de kleinhandel in kruideniers waren, in melk, in zuivelprodukten in aard appelen, groenten en fruit, in vis, .het poe- liersbedrijf, het slagersbedrijf, het paarde- slagersbedrijf. het bakkersbedrijf en het banketbakkersbedrijf. De commissie merkt op dat een activi teit in opkomst is nl. de kleinhandel in vers vlees dat elders voor gebruik gei-eed is gemaakt. De commissie wil een afzon derlijke vestigingsregeling voor de klein handel in vleë§ introduceren, uitsluitend omvattende de kleinhandel in vers vlees en vleeswaren. Voorts introduceert de commissie een vestigingsregeling voor een beperkt levensmiddelenbedrijf. Aan het assortiment van de kruideniers wil de commissie, aangezien zij de in het ontwerp van de staatssecretaris opgesom de artikelen te beperkt acht, nog toege voegd zien: tabaksartikelen, sigarettenpa pier, verpakte eenvoudige geneesmiddelen (zgn. huismiddelen), verbandmiddelen, par- furmeriecn, kosmetische artikelen, toilet artikelen, kleine houtwaren, plastic-artike len, staalwaren, andere eenvoudige huis houdelijke gebruiksvoorwerpen, huishoude lijke papierwaren, poets- en schuurmidde len. De commissie stelt voor de ambulante handel, straathandel, markthandel en han del te water, regelingen voor met betrek king tot de kleinhandel in zuivelproduk ten. aardappelen, groenten en binnenlands fruit, vis, schaal- en schelpdieren, losse melk en losse melkprcdukten, en verder voor het poeliersbedrijf. De ambulante handel in overige le vensmiddelen is in de opzet van de com missie vrij. De commissie bepleit unaniem dezelfde eisen van vakbekwaamheid voor de ambu lante handel als voor de winkelhandel. De meerderheid der commissie wenst echter lagere eisen van kredietwaardigheid en handelskennis. De meerderheid der commissie ziet de kleinhandel in tabaksartikelen als een zeer eenvoudige vorm van detailhandel. Voor het stellen 'van eisen van vakbekwaamheid is, naar de meing van deze meerderheid, dan ook geen aanleiding, wel voor eisen van handelskennis en kredietwaardigheid. Een minderheid meent dat voor de ta baksdetaillist een bescheiden vakopleiding noodzakelijk is. De commissie heeft geen bezwaar tegen een vestigingsregeling voor de kleinhandel in parfurmerieën en cosmetica. Zijmeent dan evenwel dat dit assortiment ook moet openstaan voor de drogisten, kruideniers, kappers, enzovoort. Bij Koninklijk Besluit treden met ingang van 1 juli 1960 in werking een wijziging van de vrijstellingsbepalingen bij invoer en een wijziging van het tarief van in voerrechten. In Beneluxverband is het besluit geno men tot een belangrijke uitbreiding van het vrijstellingsregime voor het passief veredelingsverkeer. Tot nu toe bleef vrij stelling van invoerrecht ten aanzien van tijdelijk naar het buitenland uitgevoerde goederen beperkt tot herstellingen of be werkingen aldaar. Ingevolge de thans bij artikel 24 van het tariefbesluit 1960 gege ven uitbreiding zal met ingang van 1 juli ook ten aanzien van in het buitenland te verwerken goederen, onder de nodige voor waarden en bepalingen, bij wederinvoer gedeeltelijke vrijstelling van invoerrecht worden verleend. Ter uitvoering van het bepaalde bij ar tikel 14 van het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap zullen de Benelux-invoerrechten ten aan zien van importen uit andere E.E.G.-ge- bieden voor de tweede maal met één tien de worden verminderd. Dan zal dus 8 pet. van het oorspronkelijke tarief worden ge heven. Deze maatregel gaaf eveneens in met ingang van' 1 juli 1960. Thans economische missie uit Tastnanië op bezoek (Van onze Haagse redacteur) Na een openhartige gedachtenwisseling oVer de economische behoeften van beide landen hebben de vertegenwoordigers van het Spaanse bedrijfsleven en van het Ne derlands Verbond van Werkgevers beslo ten een gemengde Spaans-Nederlandse commissie in het leven te roepen welke tot taak zal hebben de contacten met de industrieën te vergemakkelijken. Het is de bedoeling, dat bedrijven die belangstelling hebben voor vestiging in Spanje of voor samenwerking met een Spaanse onderneming zich tot. die com missie, welke uit veertien leden bestaat en elk kwartaal zal bijeen komen, kunnen wenden voor het verkrijgen van inlichtin gen en het leggen van contact. Dat is, naar voorzitter Antonio Rovert meedeelde, het belangrijkste resultaat ge weest van de zaterdag geëindigde reis van de Spaanse handelmissie naar Nederland. Hij ontveinsde zich niet, dat vooralsnog de Nederlandse industrie meer belangstel ling voor Spanje zal kunnen tonen dan dat het omgekeerde het geval zal zijn, gezien de nog geringe economische spankracht van zijn land. Maar Spanje is in buiten landse investeringen zeer geïntresseerd. Industrialisatie is namelijk broodnodig voor Spanje, waar men jaarlijks 200.000 uit de landbouw afkomstige arbeidskrach ten aan een plaats in het arbeidsproces moet helpen. Bovendien zal de landbouw, wil zij het hoofd boven water houden, veel sterker gemechaniseerd dienen te worden dan zij thans is: op duizend in de land bouw werkzame personen vindt men slechts tien tractoren, tegen tachtig in Ne derland. Maar ook de industrie is te wei nig gemechaniseerd, waardoor Spanje moeilijk kan concurreren. Toch is er sinds 1950 reeds sprake van een geleidelijke ver betering van de levensstandaard, zij het dat werkgevers en werknemers zich „vrijwillig", zoals de heer Robert zei beperkingen hebben opgelegd. Na een pe riode waarin door de deficitaire handels balans inflatie dreigde, is thans een ze kere stabilisatie bereikt. Spanje zou zich graag bij de Europese gemeenschap aan sluiten, zei de heer Robert nog. Hij gaf voorts de verzekering, dat het buitenland se kapitaal in Spanje dezelfde rechten ge niet als het eigen, al wordt er onderscheid gemaakt tussen investeringen welke voor de spaanse economie zijer belangrijk zijn bijvoorbeeld in de chemische industrie en de meer in de consumptieve sector werkende bedrijven. In het laatste geval zijn winsttransfer en repatriëring enigs zins aan banden gelegd. Intussen is de volgende economische missie ons land alweer binnengekomen. Nu gaat het om een gezelschap uit Tas- manië, dat enige bedrijven zal bezichtigen en een onderhoud zal hebben met de se cretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. De Kon. Fabriek F. W. Braat n.v. te Delft stelt voör Over 1959 een dividend uit te keren van 10 percent in contanten en 10 percent stockdividend in de vorm van niet royeerbare certificaten (vorig jaar 15 pet in contanten). Motorcnfabriek Pluvier gaat uitbreiden De directie der n.v. motorcnfabriek Pluvier te Rotterdam deelt mede. dat de portefeuille aan binnen- cn buitenlandse opdrachten alleen reeds uit Finland werd een vaste order van en kele miljoenen guldens ontvangen voor levering van de onlangs op de markt gebrachte nieuwe twee-versnellingsmotor noodzaakt tot een aan zienlijke uitbreiding der produkticcapaciteit. De raad van commissarissen heeft daarom besloten een tweede bedrijf in Nederland op te richten. De directie hoopt, dat met de gemeente Emmen geopende onderhandelingen over de oprichting var. een bedrijf op het industrieterrein dezer ge meente op korte termijn met succes kunnen wor den afgesloten. (Van onze correspondent in Bonn) Voor Whisky bestaat in de Bondsrepubliek een meer dan normale belangstelling. Als drank is whisky iets, dat voor de welvaartslurpendc Duitsers blijk geeft „stand" te bezitten, lekker of niet, puur of als long drink. Daarenboven kan men whisky „sparen" en ook hier wordt een wissel getrokken op de Westduitse welvaart Sedert 1956 is de invoer van whisky in de Bondsrepubliek verdrievoudigd. In 1959 voerde men niet minder dan 950.000 liter whisky in voor een prijs van 4,57 miljoen mark tegen in 1957 slechts 375.000 liter met een waarde van 1,6 miljoen. De Britten in het bijzonder of zijn het de Schotten? hebben hier een dikke vinger in de whisky-exportpap. Daarnaast kan men geregeld in de grote Westduitse bladen whisky-adver tenties aantreffen. De zich in grote liqui diteit verheugende Bondsrepubliek wordt daarin opgewekt om zijn geld te steken in zogenaamde whiskycertificaten. Wie een dergelijk certificaat, koopt, heeft recht op een bepaalde hoeveelheid nog niet vol ledig gerijpte whisky van een goede kwa liteit. Deze jonge whisky heeft een jaar of drie, vier nodig om tot volle rijpheid te komen en is dan ook geschikt voor de markt, waarop zij verkocht pleegt te wor den voor een hoge prijs. Op dat moment verkoopt de certificaathouder de hoeveel heid whisky waarop hij recht heeft, weer terug aan de oorspronkelijke eigenaar, die zo vriendelijk was het edele vocht in zijn kelders op te slaan. De winst voor de certificaathouder, die in feite de financie ring van de voorraden heeft betaald, ligt in de vergroting van de waarde van de whisky. Zoete winsten. Mag men de maatschappijen, die deze certificaten in de grote Westduitse bladen te koop aanbieden, geloven, dan gaat het hier om een heel zoet winstje voor de cer tificaathouder. Er zouden inderdaad ge vallen zijn voorgekomen, waarbij een rendement van 100 en meer percent kon worden' geboekt. Voortspruitende uit het feit, dat er een groot verschil in prijs zit tussen jonge en oude whisky. De gemid delde Westduitse spaarder en belegger schijnt niet zonder meer in de whisky affaire te zijn getrapt. Aan waarschuwin- LUXEMBURG (AFP) In antwoord op vragen aan de Hoge Autoriteit (E.G.K.S.) van een Belgische socialistische afgevaar digde in het Europese parlement over het bezoek, dat de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autoriteit Malvestiti onlangs aan Madrid heeft gebracht, heeft de Hoge Autoriteit meegedeeld dit bezoek gerecht vaardigd te achten, terwijl zij verder ver klaart dat het niet kan worden opgevat als een eerste stap in de richting van toenadering tussen Spanje en de E.G.K.S. De Hoge Autoriteit wijst erop. dat het hier een particulier bezoek betrof, ter ge legenheid van een wetenschappelijke con ferentie over de problemen der Europese samenwerking, op uitnodiging van een vereniging, die in politiek opzicht neutraal is. De Hoge Autoriteit is van oordeel, dat de door Malvestiti daarbij gegeven uiteen zetting over de vraagstukken, verbonden aan de Europese integratie, alleen maar nuttig kan zijn voor de Europese gemeen schappen en het gezag van hun instellin gen slechts kan vergroten. Tenslotte merkt de Hoge Autoriteit in haar antwoord op, dat elk der zes landen, die tot de E.G.K.S. behoren, regelmatige diplomatieke betrekkingen met Spanje on derhouden en dat laatstgenoemd land deel uitmaakt van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking (O.E.E.S.) op voet van volkomen gelijkheid met alle andere landen, die bij de O.E.E.S. zijn aangesloten. Argos 25 v. Rotterdam, 26 te Hamburg. Arendsdi.ik 26 te Rotterdam. Alphacca 25 te Rotterdam. Almdijk 26 te Amsterdam. Aalsdi.ik 26 v. Suez n. Djcddah. Abbekerk 26 v. Penang n. Colombo. Achilles 26 v. St. Lucia n. Trinidad. Agamemnon 26 te Port of pain. Albireo 26 te Colombo. A.lchiba 26 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algorab 26 te Ilheus. Alioth 26 te Charlestown. Alkmaar 26 v. Singapore n. Perzische Golf. Almdijk 26 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ammön 27 te Maracaibo. Area 26 v. Dakar n. St. Helena. Ares 26 v. Callao n. Mataram. Argos 26 te Hamburg. Averdijk 27 te Rangoon. Axeldijk 26 te Bremen. Batu 26 v. Djibouti n. Colombo. Boissevain 27 te Santos verwacht. Calamares 26 240 m. z.o. Bermudas n. Cortes. Caltex Amsterdam 27 te Kaapstad venvacht. Cinulia 25 365 m. n.n.w. Fayal n. Thameshaven. Castor 25 v. Rhodos, 26 te Piraeus. Caltex Arnhem 27 te Suez. Congokust 27 v. rede Monrovia n. Takoradi. Caltex Rotterdam 26 te Rotterdam. Ceres 25 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Cirrus (weerschip) 25 te Rotterdam. Daphnis 26 te Willemstad. Dahomeykust 25 v Pointe Noire. Diogenes 27 v. Curasao n. Cristobal. Duivendrecht 26 v. New York n. Liverpool. Delft 25 v. Amsterdam, 26 te Bremen. Dinteldijk 26 te Rotterdam. Eos 25 v. Rotterdam n. Malta. Esso Rotterdam 26 te Fawley. Gooiland 27 te Las Palmas. Graveland 25 v. Rio de Janeiro n. Santos. Haarlem 27 te Puerto LimOn verwacht. Hothor 25 te Amsterdam. Heemskerk 26 te Bremen v. Rotterdam. Hvdra 25 te Amsterdam. Hector 26 te Tripoli. Helicon 24 te Curacao n. Aruba. Hcrsilia 27 v. Cristobal n. Curagao. Hilversum 26 te Antwerpen. Hydra 25 te Antwerpen n. Amsterdam. Hersilia 26 te Cristobal v Kingston. Isis 25 v. Santander n. Hamburg. Ittersum 26 te Brownsville. Ivoorkust 25 v. Las Palmas n. Le Havre. Jacob Verolme 26 v. Cristobal n. Philadelphia. Jagersfontein pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Java 26 725 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Japara 26 v. Algiers n. Antwerpen. Keizerswaard 26 v. Buenos Aires n. Rio Grande. Karachi 26 v. Amsterdam n. Bremen. Kenia 26 v. Falmouth n. Abadan. Kertosono 27 te Port Swettenham. Koratia 27 te Guayaquilla. Kieldrecht pass. 26 Ouessant n. Boulogne. Kcrenia 26 25 m. o. Cayenne n. Curacao. Laarderkerk 27 te Triëst. Lekkerkerk 26 v. Holtenau. 27 te Stettin verw. Lawak 26 v. San Francisco te Los Angeles. Leeuwarden 26 te La Ceiba. Lemsterland 27 te Kuwait. Loosdrecht. 26 v. Bremen te Hamburg. Loenerkerk 24 v. Little Quoin n Bombay. Madisonlloyd 26 te Rotterdam. Meerkerk 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Mentor 25 v. Rotterdam n. Lissabon. Mf.riekerk 26 v. Mombassa te Tanga. Montferland 26 v. Buen. Aires, 27 te Montevideo Maaskerk 26 te Tuticorin. Mylady 27 v. Las Palmas n. Tabou. Munttoren 27 v. Point Fortin n. Curacao. Maas 25 v. Malta n. Lissabon. Meerdrecht 25 te Hampton Roads. Neder-Eems 25 v. Port Said n. Gènua. Naess Tiger 26 v. New York n. El Palito. Neder-Weser 26 te Cebu. Nestor 26 300 m. n.o Paramaribo n. Amsterdam Overijsel 25 te Hongkong. Ossendrecht 27 te Rijeka. Oberon 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Oldekerk 25 te Shimizu. Ommenkerk 28 te Dar Es Salaam. Philippia 26 dw. Port Said n. Mena. Poseidon 26 v Georgetown n. Paramaribo. Prins Fredcrik Willem 27 te Cleveland. Pvgmalion 24 te Volos n. Izmir. Randfontein 27 te Durban. Rempang 26 v. Aden n. Port Sudan. Rondo 27 te Mombasa verwacht. Rossum 26 te Rotterdam. Rijnkerk 26 v. Marseille te Genua. Samarinda 26 v. New York n. New Orleans. Sr-nana 24 v. Haiphong n. Phnompenh. Stanv. Talangakar 25 v. Sungeigerong n. Singap Straat Singapore 25 v. Lour. Marques n Beira. Straat Torres 25 te Whampoa. Salatiga 26 tc Singapore. Saloum 26 te Rouaan. Sarangan 26 et Kaapstad. Schouten 26 te Singapore. Slamat 26 v. Basrah n. Bahrein. Solon 26 tc Baltimore. Stanvac Malacca 26 v. Tandjong Uban n. Buatan. Straat Cook 26 te Sydney. Straat Johore 26 v. Penang n. Colombo. Straat Malakka 26 te Santos. Straat Soenda 26 et Brisbane. Stad Maastricht 26 v. Kiélerkanaal n. Montreal. Talisse 26 v. Rangoon n. Calcutta. Tabinta 26 v. Port Said n. Casablanca. Tarakan 26 te Antwerpen. Telamon 25 te Dordrecht n. Amsterdam. Teucer 26 v. Manilla n. Hongkong. Tjiluwah 25 v. Balikpapan n. Singapore. Tjimanuk 25 te Accra. Triton 26 te Guanta v. Willemstad. Telamon 26 v. Dordrecht n. Amsterdam. Texelst.room 25 te Amsterdam. Themis 26 te Rotterdam. Van Linschoten 26 v. Matadi, 23 te Douala verw. Van der Hagen 26 v. Lagos n. Lobito. Van Riebeeck 26 te Basrah. Van Spilbergen 28 te Saigon verwacht. Vlist 26 v. Norfolk n. Rotterdam. Westland 26 v. Ilheus te Bahia Waal 25 te Alexandric. Willem Ruys 28 te Wellington verwacht. Zonnekcrk 26 te East-London. Wieldrecht 26 te La Salina. Woltersum 26 te Bermuda. Wonosari 27 te Sabang. Westerdam 26 te Rotterdam. IJssel 26 v. La Romana n. San Juan. Zaankerk 27 v. Djibouti n. Penang. Zuiderkerk 27 te Lissabon. Zonnewijk 25 v. Rotterdam n. Vera Cruz. KLEINE VAART Admiralengracht 24 te Amsterdam. Areas 26 60 m. w. Malta n. Malta. Ardeas 25 60 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Atlas 26 30 m. w.z.w. Beacbyhead n. Rotterdam. Bab T 24 v. Zaandam te IJmuiden. Boreas 26 dw. ET-3 v. Aarhus n. Amsterdam. Brouwersgr. pass. 26 ET-12 v. Helsinki n. A'dam. Draco 25 v. Bilbao n. Leixous. Elsa 24 dw. Texel n. Zaandam. Flevo 26 20 m. z.o. Il.de Seine n. Bordeaux. Ilias 24 v. Amsterdam n. Odense. Kaap Falga 22 v. Rundvik te Amsterdam. Kaap Sint Vincent 23 v. IJmuiden n. Ostrand. Lucas Bols 1 26 te Godskasanden n. Sundsvall. Manto 24 v. Lissabon n. Tanger. Midas 24 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Netta 24 te Marseille v. Napels. Phidias 24 v. Volos n. Saloniki. Ponza pass. 26 ET-7 v Pateniemi n. Zaandam. Thaletas 26 15 m. o.z.o. Spartivento.n. Palermo. Tilly 26 15 m. o.z.o. Fehmarnbelt n. Zaandam. Westerdok pass. 26 Blackneyboei n. Boston. SLEEPVAART Maas 25 te Rotterdam. Argus 25 terug te Rotterdam. Atlas 25 van voorgaats te Rotterdam. gen heeft't dan ook niet ontbroken. Wan neer er dergelijke enorme winsten kunnen worden geboekt, waarom aldus de cri tici van deze bepaald zeer ongebuikelijke bcieggingsmethode proberen de whis kybranderijen het kapitaal dan niet op eenvoudiger wijze te krijgen, waardoor zij bijna het volle pond in eigen zak kun nen steken? Men erkent, dat de prijs van de whisky afhankelijk is van haar leeftijd: hoe ou der hoe duurder. Niet voor niets zo wist onlangs de Frankfurter Allgemeine te melden, doen Zwitserse financiers nu al jaren lang hun uiterste best om ingescha keld te worden bij de Schotse whiskypro- duktie, die tot voor kort voor het gehele buitenland een gesloten boek was. Deze Zwitsers kochten van kleine branderijen ruwe whisky, slogen die een paar jaar op en verkochten haar daarna voor hoge prijzen. Maar wanneer, aldus de vraag van de Westduitse spaarder die voor 12,50 mark een gallon (goed vier liter) jonge whisky koopt, is zo'n aanbod serieus? Hoe heeft men zekerheid dat de whisky bijvoorbeeld na drie jaar goed verkocht wordt? Bestaat er geen tendens om de w-hiskyprijzen naar beneden te drukken Vandaar de voor zichtigheid van de Duitse spaarder hoe gaarne hij ook volgens de statistieken zelf whisky drinkt. MERENDEELS ZWAK Het Damrak begon de nieuwe week in een enigszins onregelmatige stemming. Het verloop was kort na de opening afbrokke lend. Wallstreet gaf vrijdagavond tegen het slot een oplopende tendens te zien, maar de Nederlandse fondsen werden daar lager genoteerd. Hoogovens verloor 8 pun ten. Voor Philips bestond Amerikaanse kooplust. Er bestond tevens belangstelling van Westduitse zijde. De Westduitse beur zen openden vast. In Londen blijft de ten dens onzeker. Vanmiddag bleef bij opening het koerspeil beneden het niveau van de voorbeurs. Philips hield op 1254 een winst van 8 punten. Unilever daalde ruim 3 pun ten tot beneden 1000 (998). AKU verloor 7 punten (562) op Duits aanbod. Hoogovens daalde 6 punten (830), maar Kon. Olie bleef prijshoudend, ondanks een koers daling van 3/8 dollar in Wallstreet. Het fonds bleef op pariteit met New York. De, scheepvaartmarkt was verdeeld en de cul tuurwaarden waren nauwelijks prijshou dend. De staatsfondsen waren een tikje luier, behalve staffels. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 569—570 570 1 Kon. Petr. 147.20—147.40 146.90 1250—1260 1261 Unilever 1006—1010 1007 Hoogovens 833—837 835 1 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. Vorige Advieskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 351 351 Ned. Handel Mij 305 305 Rotterd. Bank 304% 304 Twentsche Bank. 282 282 A.K.U 569 558 Albert Heijn 448 448 Amstel Bier 514 500 Billiton Mij. II 386 400 3ols 626 Biihrmann Papier 520 520 Deli-Mij f 191.50 191.90 4 Dordtsche Olie 709% 705 449 F-Teineken's 687 680 Hoogenbosch Sch 252% 253 Hoogovens 838 822 UVA 169% 168% 453 455 497 490 K.L.M 103. 107.50 Kon. Ned Zout 965 Kon Olie f 147.70 146.80 Müller Nat. Bezit 452 453 Nederl. Ford 620 650 Ned. Gist- en Sp 423 423 Ned. Kabel fabr. 602 600 Philips Gem. Bez 1250 1253 Philips Pref 324% 322 A'dam Rubber 118% 119% Sfkkens Groep 810 Stokvis R S 265 265 Thomassen 8*. Dr 749 Unilever 1004 995 Van Berkel's Pat 328 328 Van Gelder Pap 330 330 Van der Heem 305 Ver Maehinefabr 239% 239 Wessanen 300 300 Wilton Feijenoord 209% 208 Zwanenberg-Org. 809% 805 Interunie ƒ219.— f 219.— f 243.— f 243.— Unitas f 520.— 520.— Ver. Bezit v. 1894 137. f 137.— H.A.L 141 141% K.N.S.M 183% 185 N. Scheepv. Unie 145 146% Ommeren v 275 276 Stoomv. Mij. Ned 168% 169 Anaconda 50% 51 Kennecott Copper 79 78% Aluminium Ltd 32% 32% Bethlehem Steel 46 47 US Steel 81% 82% Bepublic Steel 63% 65 American Motors 23% General Motors.. 41% 44% nities Service.... 41% 41 Shell Oil 70% 70 Gedane noteringen (Verstrekt dooi de An

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 10