1 Communisten trekken zich uit ontwapeningsconferentie terug OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT «W MORRIS before you êiuj! Lottgering HET WEER Vader die zijn kind vastbond, door buurtgenoten afgerost Sovjet-Unie wil gesprek in UNO-verband herva tten Koning Boudewijn aanvaardt invitatie van Kasavoeboe Radio-activiteit blijkt te zijn afgenomen Sukarno installeert een parlement zonder debat TT-kijkers hielpen heidebrand blussen Twee volwassenen en zes kinderen verdronken Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 Veel bewolking Aan het strand Bliksem sloeg in dynamiet: vijf Noren omgekomen Het woord is aan JANTJE WAS ZO LASTIG... „DE SNELLE VISSER" Fles werkte a/s brandglas Op 30 juni bij Kongo's onafhankelijkheidsviering Soldaat vindt verdwenen schone slaapstervan twee In de krant van heden: 74e JAARGANG No 294 MAANDAG 27 JUNI 1960 305e JAARGANG Nó 142 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout. Tl 1 11 '1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). ff i li 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If I f I I I 1 I Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 JL ViAi JL JL JL JL *1# iwwÊ^ "tail*! JL fr. p.p. 815. Lossers. 12 ct^Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directier P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTELJO.RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoge-drukgebied bij Scholand voert wat koelere lucht van de Noordzee aan met wolkenvelden en matig strandweer. Morgen enkele opklaringen en droog weer. Overdag 18 tot 20 gr. G. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzich ten voorlopig noordelijke lucht stroom met tijdens zonnige pe rioden goed strandweer. OSLO (UPI) In Noorwegen zijn vrij dag vijf arbeiders om het leven gekomen en twee gewond geraakt, toen in twee verschillende tunnels dynamiet ontstoken werd door de bliksem. De arbeiders wa ren in de tunnels aan het werk met dy namiet. De bliksem werd langs de spoor lijn naar de tunnels geleid, in één geval zelfs over een afstand van zes kilometer. De twee ongelukken gebeurden te Falke- tind en Skjolden. Te Skjolden was iemand Rabelais: Alles komt, als men slechts kan wach ten. die de arbeiders zou gaan waarschuwen om op te houden met hun gevaarlijke werk totdat het onweer over zou zijn, juisf een halve kilometer van de tunnel, toen het dynamiet ontplofte. LONDEN (UPI) Een onderzoekgroep van het Britse gezagsorgaan voor kern energie heeft vastgesteld, dat de radio activiteit vlak boven de grond sinds de beëindiging van de proeven met kernwa pens nagenoeg tot nul is gedaald. De ra dio-activiteit vlak boven de grond bereikte een record in 1959, maar begon te dalen na de beëindiging der proeven. Het onder zoek had geen betrekking op radio-activi teit die binnendrong in voedingsmid delen en dergelijke. voordat de zitting vanmorgen begon, had de Amerikaan Eaton nog een gesprek mei Zorin gehad, doch deze laatste liet in geen enkel opzicht iets blijken van de donderslag die hij zon veroorzaken. Zorin zei, dat het Westen geen blijk heeft gegeven de resolutie van de UNO- Assemblee, waarin wordt aangedrongen op algemene en volledige ontwapening, te BRUSSEL (Reuter) Koning Boudewyn heeft een uitnodiging van de pas gekozen president van Kongo, Joseph Kasavoeboe, om de onafhankelijkheidsfeesten op 30 juni te komen bijwonen, aanvaard. Voor België kwam er zondag, na een lan ge periode van kwalijke berichten, ook nog een vrij geruststellend nieuws: de rege- ring-Loemoemba heeft besloten het ont werp van het Bclgisch-Kongolese verdrag, dat door een Belgisch-Kongolcse commis sie te Brussel werd ontworpen aan een speciale regeringscommissie toe te ver trouwen. zo dat het nog voor 30 juni zal kunnen worden ondertekend. Een snikkend kind van vier jaar, door zijn vader, de 29-jarige smelter Van V. uit de Oranjestraat in Utrecht met een cein tuur en paktouw vastgesnoerd op een stoel was zondagmiddag de aanleiding voor he vige verontwaardiging onder de buurtbe woners. Zo groot was hun woede dat zij in spontane eensgezindheid de man toen deze met zijn 26-jarige vrouw en de overi ge drie kinderen van een wandeling terug keerde. een stevige aframmeling hebben gegeven. De familie Van V. wilde zondagmiddag gaan wandelen, maar Jantje was te lastig. Hij mocht niet mee, en vader Van V. zette een grote armstoel op de overloop van zijn huis en bond daarop zijn tegenstribbelend zoontje vast: met paktouw werden de pol sen op de rug vastgesnoerd, de beentjes van het kind bond hij vast aan de stoel poten en met een ceintuur trok hij ten slotte de rug van Jante tegen de stoel leuning, zodat de jongen zich niet meer kon bewegen. Daarna ging de familie op stap. Het was half twee. Jantje, alleen nu in huis, huilde weldra zo hard dat buur vrouwen ongerust werden: het was bekend in de buurt dat Van V. niet zachtzinnig was. Anderhalf uur hadden de twee buur vrouwen het gegil van het jongetje aan gehoord. toen drongen zij via een opschuif- raam het huis binnen. Zij vonden Jantje met diepe striemen in polsen en benen. Een van de buurvrouwen heeft het ventje naar het hoofdbureau van politie gebracht. Om half vijf kwam de familie van V. thuis. De hele Oranjestraat stond klaar. Een zo geducht pak rammel kreeg hij, dat Van V. wit van angst het hoofdbureau van politie binnenvluchtte. Toen hij wat op zijn verhaal was gekomen, noemde hij het een schandaal dat de buurt zich zo had opgewonden. Waar bemoeide men zich mee, vroeg hij verontwaardigd. Jant.je en de andere drie kinderen zijn later naar hun grootmoeder gebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Advertentie -^-GOEDERENSNELVERVOER-^- HAARLEM - AMSTERDAM DEN HAAG - ROTTERDAM UTRECHT - 'T GOOI - ZANDVOORT ZEIST Op uitnodiging van de nationale ver eniging „Het zeilend schoolschip" brengt het Belgische opleidingsschip „Mercator" een bezoek aan de Amster damse haven. De „Mercator" is een zeilschip met een hulpmotor van 500 pk. Het is 59 meter lang, 11 meter breed en heeft een waterverplaatsing van 1200 ton. Het totale zeiloppervlak bedraagt 1300 m2. Vijftig kadetten, acht koks en zes matrozen krijgen aan boord hun praktische opleiding. GENèVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft vandaag medegedeeld niet langer te kunnen deelnemen aan de tienmogendhcden-conferentie over de ontwapening, welke in Genu eve wordt gehouden. De Russische gedelegeerde Valerian Zorin verklaarde, dat een „abnormale en ontoelaatbare" situatie is ontstaan op de conferentie, als gevolg van de omstandigheid dat het Westen blijft voortgaan met het beantwoorden van de Russische voorstellen met argumenten van onder geschikt belang. Zorin zei dat bet probleem met meer .succes in de UNO kan worden besproken. Nadat de vijf communistische afgevaardigden hun op schrift gestelde verklaring hadden voorgelezen, stonden zij op en verlieten de conferentiezaal. De vijf westelijke gedelegeerden bleven achter om de situatie te bespreken. willen uitvoeren. Na Zorin spraken de ge delegeerden der overige communistische landen, die herhaalden hetgeen Zorin had verklaard. Onmiddellijk nadat de communistische gedelegeerden de zaal hadden verlaten, zei de Britse afgevaardigde Ormsgy-Gore dat niet besloten was dat de conferentie de besprekingen zou afbreken. De Amerikaan Eaton zou hebben verklaard: „Het is maar al te duidelijk, dat de Russen niet voor nemens zijn tot een ontwapeningsovereen komst te komen". kaanse standpunt neer op een verleggen van het accent in het oorspronkelijke wes telijke plan. Enerzijds zou het Westen vasthouden aan de opvatting dat inspectie, toezicht en controle het kernpunt van het vraagstuk vormen, anderzijds zou men er de nadruk op willen leggen, dat men geen controle zonder wezenlijke ontwapening wenst. De ontwapeningsbesprekingen in Genève zijn op 15 maart begonnen, doch werden eind april voor zes weken verdaagd en op 7 juni hervat in een gespannen atmosfeer als gevolg van het mislukken van de top conferentie. Het westen wordt bij de con ferentie vertegenwoordigd door de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Canada en Italië. Het Russische blok door de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië en Bugarije. China WASHINGTON (AFP) De voorzitter van de subcommissie voor ontwapening van de Amerikaanse Senaat, de Demo craat Humphrey, heeft president Eisen hower in een brief voorgesteld, commu nistisch China aan de besprekingen in Ge nève te laten deelnemen. Humphrey heeft ook geopperd, dat; de Amerikaanse rege ring een verbod voorstelt op de produktie van langeafstandsbommenwerpers. Dit verdrag van vriendschap, technische bijstand en samenwerking regelt de vraagstukken die voor België van het grootste belang zijn, onder meer de rechtspositie van de Belgen en van de Belgische maatschappijen in Kongo, de fi nanciële steun van België aan Kongo en andere belangrijke gemeenschappelijke problemen. Er is ook besloten dat de naam van de Kongostaat zal zijn „Repu bliek Kongo", geschreven met een „K" om de nieuwe staat te onderscheiden van de kleine ongeveer achthonderdduizend in woners tellende Franse republiek „Congo" Onlusten De regering-Loemoemba hield het jong ste weekeinde drie zittingen van de kabi netsraad en er werd besloten krachtig in te grijpen tegen nieuwe ordeverstoringen. In Leopaldstad zijn zaterdag en zondag aanhangers van de niet tot staatschef ge kozen politieke leider Jean Bolikango slaags geraakt met aanhangers van Loe- moemba en van Kasavoeboe, waarop der tien negers werden gewond; 44 negers werden gearrèsteerd. Volgens het pers agentschap Belga hebben de autoriteiten van Leopoldstad een uitgaansverbod af gekondigd. Cafés zijn om 18.00 gesloten. Loemoemba zit thans met de problemen van de handhaving van de orde die voor heen de zorg was van de Belgische kolo niale administratie. Het ziet er naar uit dat Loemoemba de handhaving van de orde als èen essentieel vraagstuk be schouwt, hetgeen in Brussel een goede in druk heeft gemaakt. Onrust Het politieke vraagstuk dat in deze drie kabinetszittingen werd behandeld is de po sitie van het kabinet-Loemoemba ten op zichte van de provincie Katanga, waar het gevaar voor afscheiding groter is gewor den nu de Conakat, de partij van de Kon golese leider Tsjombe, baar steun aan de regering verzaakte uit protest tegen het feit dat de Conakat als grootste partij van Waarnemers zeiden, dat Zorins verkla ring vermoedelijk de „doodsklok" voor de ontwapeningsbesprekingen betekent. De Russische verklaring kwam als een volkomen verrassing voor het Westen, dat nieuwe voorstellen in voorbereiding had, die aan de conferentie zouden worden voorgelegd. De leiders van de vijf wes telijke afvaardigingen hebben zondag van gedachten gewisseld over nieuwe Ameri kaanse voorstellen, die de Amerikaanse delegatieleider Eaton tevoren in Londen en Parijs had besproken. Naar verluidt, komt het nieuwe Ameri- VERMOEDELIJK doordat een wegge worpen fles en flesscherf als brandglas ge werkt heeft, is zaterdagmiddag tegen een uur een felle brand uitgebroken op de hei de bij het Meeuwenmeer, in de onmiddel lijke nabijheid van het TT-circuit Assen, ivaarop juist de motorrace van de 125 cc- klasse begonnen was. Enorme rookwolken verduisterden de hemel boven de duizen den kijkers op en om het circuit, terwijl het vuur zich in de kurkdorge heide met grote snelheid voortplantte. De brandweer die in verband met de TT-races met groot materieel ter plaatse aanwezig was, kon direct in actie komen, maar iverd zwaar gehandicapt door het ontbreken van vol doende bluswater. Via de luidsprekers op het circuit werden toen alle daar aanwe zige militairen ter assistentie opgeroepen, terwijl ook vele andere bezoekers de brand- weer te hulp snelden. Spoedig was een legertje van ongeveer vijfhonderd man met vuurzwepen (bebladerde takken) Ï7i actie. Even leek het erop, dat de vuurzee de TT-parkeerterreinen, waarop 25000 auto's en motoren en enige duizenden fietsen gestald waren, bereiken zou, maar gelukkig kon dit voorkomen worden. De vlammen snelden echter slechts op enkele tientallen meters aan de parkeerheide voorbij. Tegen drie uur kon het sein „brand meester" gegeven worden, maar inmiddels waren toch reeds 35 h.a. heide en lichte bebossing in as en rook opgegaan. Het zal nog wel enige dagen duren voor- da,t hel vuur. dat ondergronds in de veen- bodem voortsmeult, definitief bedwongen is. Bij het Noordbrabantse dorp Putte ont stond zondagmiddag tegen vier uur een felle hei- en bosbrand, die op naburig Belgisch gebied begonnen was. De brand- iveren van Putte en omliggende gemeen ten, waaronder die uit het belgisch dorp Calmthout, slo.agd.en er met hulp van on geveer duizend soldaten uit Bergen op Zoom, de legerplaats Ossendrecht en de vliegbasis Woensdrecht in, het vuur te be perken tot twee vierkante kilometer hei en dennenaanplant, die echter volkomen uit brandden. Het nabijgelegen vakantie- en conferentieoord „Bieduinenhof" kon met grote moeite voor het vuur gevrijwaard worden. Men vermoedt dat deze brand door kwaadwilligen aangestoken is. De ge hele nacht bleef de brandweer in touw. Twee kinderen uit een gezin zijn zater dagmiddag verdronken in de Holterkolk in Deventer. Kinderen zagen de lichaampjes van de vijfjarige Corrie en de vierjarige Tonnie Hogelander in het water drijven. De kinderen woonden in de rivierenwijk vlak bij de diepe kolk. Ongeveer terzelfdertijd zijn twee kinde ren uit een ander gezin, de 13-jarige Jo- pie Karei en zijn 16-jarig zusje Lenie Ka- rel, uit Kampen, in het randkanaal tussen Elburg en Kampen verdronken. Waar schijnlijk hebben ze zich bij het baden te veel uit de wal gewaagd en zijn zij in een diepe vaargeul geraakt. In 't zwembad Sloterplas te Amsterdam West is de 41-jarige kantoorbediende D. de Boer uit Slotermeer zaterdag onder de ogen van zijn vrouw, zoon en dochter ver dronken. De vader zwom met zijn elfja rige zoon om het hardst naar het zoge naamde Tweede Eiland. Halverwege zonk de man plotseling en kwam niet meer bo ven. Pas om acht uur 's avonds is het stoffelijk overschot opgedregd. De achtjarige Rudolf Jansen is zater dag in de Luyckenkolk te Deventer ver dronken. Vriendjes vonden zijn kleren aan de kant liggen en brachten deze naar huis. Van gemeentewege was men juist dezer dagen begonnen, de klok af te rasteren en voor zwemmers te sluiten. In de Maas ten zuiden van het sport centrum „Randwijck" is de 22-jarige J. Hendricks uit Maastricht verdronken. Hij verdween plotseling in de diepte en kon pas na een half uur worden opgehaald. Omstreeks negen uur zondagmorgen is in de bossen van de Lage Vuursche het zaterdag spoorloos verdwenen tweejarige meisje Liesbeth van der Biezen slapend aangetroffen, ongeveer twee kilometer van de plaats, waar de familie van der Biezen die dag een uurtje had gezeten. Het kind was niet overstuur. Honderdtwintig militairen waren zondag nacht in een grootscheepse actje ingezet, toen 's avonds het zoeken door een hon derdtal vrijwilligers vergeefs was geble ken. Iedere centimeter van het 250 ha. grote bosgebied werd afgezocht Op de laatste vierkante meters deed een soldaat de verrassende ontdekking. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het Binnenland2, 4 Buitenlands nieuws3, 4 Op de Praatstoel 3 Agenda van Haarlem en IJmond 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving6, 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Horen en Zien9 Toch Is Het Zo9 Beurs 10 Economisch nieuws10 Scheepsberichten 1010 Sport11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veeHien pagina's DJAKARTA (UPI) President Sukar no van Indonesië heeft zaterdag zijn „Go- tong Rojong" (wederzijdse samenwerking) parlement van benoemde leden geïnstal leerd en het verzocht wetten te maken door onderhandelingen en met onderlinge instemming in plaats van door middel van de conventionele methoden van stemmen bij meerderheid. De voorzitter van de presidentiële ad viesraad, Ruslan Abdulgani, gaf in ant woord op vragen, toe dat de instructies van Sukarno aan do parlementsleden erop neer komen dat het parlement geen be sluiten kan nemen zonder goedkeuring van de president. „In de uitvoering van uw taak," aldus Sukarno tot de parlementsleden, „late men doelloze debatten achterwege". „Laat ons vertrouwen op principes van onderhan deling en komen tot algemene instemming. Indien geen algemene instemming over een kwestie kan worden bereikt, verzoek ik de leiding van het parlement de kwestie naar mij te verwijzen. Ik zal, na ampele overweging van alle standpunten, een be sluit nemen. Op deze wijze zullen wij doelmatig werken" aldus Sukarno. „U hebt slechts een taak- de regering te assisteren. Het Indonesische socialisme kan niet toegepast worden zonder geleide democratie. En om geleide democratie toe te passen moet gij de aanwezigheid van leiderschap accepteren." verklaarde Su karno met nadruk. „Het is mijn eigen wens, maar noem het geschiedenis, dat ik die leider ben. Zo Allah het wil zal ik die leiding geven, omdat ik mij ver antwoordelijk voel voor wat het Indone sische volk mij heeft toevertrouwd". Katanga de portefeuille van Defensie in het kabinet-Loemoemba niet heeft gekre gen, en zich in deze regering met een Joseph Kasavoeboe enkele ministersportefeuilles tevreden moest stellen. Loemoemba vreest de Britse invloeden die van uit Noord en Zuid-Rhodesia de rijke provincie Katanga, die de helft van de belastingen van Kongo opbrengt, be werken en die zouden kunnen leiden tot de oprichting van een door de grote Britse en Belgische kopermaatschappijen be heerste staat.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1