Onder meningsverschillen in Velsen in verleden behoort een streep „SPORT ondergoed Voordracht voor burgemeestersambt nog voor medio juli bij minister Ruwe olie stroomt nu ondergronds van Pernis naar Duitsland HENSEN en bondi Koel en kans op buien COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORDHOLLAND: Bijtende matroos klaagt over psychiatrisch onderzoek Vrije Democratische Unie opgericht Nederland heeft geen agressieve bedoelingen jegens Indonesië Presidentieel bezoek uit Argentinië 95ct. Venlo's burgemeester stelde nieuwe Rotterdam-Rijn-pijpleiding in dienst Lectuur voor buitenlanders in Nederlandse ziekenhuizen Minister Cals over het baccalaureaat 2 Zij wil o.m. wettelijk gegarandeerd basisloon Prof. inr. dr. C. W. van der Pot overleden Tal van Nederlanders nu reeds onderscheiden elke woensdag jongensmarkt VAKANTIE-KLEDING 11.90 9.75 (natuurlijk) 5, 8.25 PAARLAARSTEEG 1 Nederland erkent Madagaskar a DINSDAG 28 JUNI 1960 DE REACTIES OP SOMMIGE GEDACHTEN over de ontwikkeling van Amsterdam lijken mij „te sterk", aldus dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Ko ningin voor de provincie Noordholland, in een onderhoud dat hij een onzer redacteuren maandagmiddag toestond. Men spreekt ten onrechte van „plannen", waar het in feite slechts om „gedachten" gaat. De zogenaamde „Amsterdamse Havenplannen" waardoor onder andere de gemeente Velsen zich bedreigd ge voelt, zijn tijdens de openbare gemeenteraadsvergadering te Velsen op 15 juni jongstleden uitvoerig behandeld. De raad besliste uiteindelijk met 22 tegen 6 stemmen (4 V.V.D. en 2 C.P.N.) dat het rijk zal worden gevraagd om de in stelling van een Noordzeekanaalorgaan. Dr. Prinsen is van mening, dat de idee van een nieuw orgaan, een haven-kanaal schap, zeker iets is waarover van gedach ten kan worden gewisseld. Wél vertegenwoordigd Met de benoeming van mr. M. M. Kwint indertijd tot lid van de desbetreffende „ontwikkelingscommissie" was wel dege lijk bedoeld, dat hierdoor de gemeente Velsen erin vertegenwoordigd werd. De heer Kwint is thans geen burgemeester van Velsen meer en dus kan worden ver wacht, dat de nieuwe burgemeester van Velsen zal worden aangezocht in de plaats van mr. Kwint lid te willen worden. Het is echter niet gebruikelijk, dat een verzoek daartoe wordt gericht tot het col lege van B. en W. Nieuwe burgemeester Onjuist noemde de heer Prinsen de door sommigen geuite maning, dat de benoe ming van een nieuwe burgemeester voor de gemeente Velsen reeds uitzonderlijk lang op zich laat wachten. De procedure die voorafgaat aan de be noeming van een burgemeester vergt enige tijd. Er is veel werk mee gemoeid alvorens de Commissaris van de Koningin zijn keus kan doen, om daarna de persoon die hem de „juiste man op de juiste plaats" lijkt bij de minister van Binnenlande Zaken voor te dragen. Zoals men weet, komt daarna (Velsen telt 64.000 inwoners) de voordracht in de ministerraad. Het ziet er evenmin naar uit, dat het nog lang zal duren alvorens Velsen een nieuwe burgemeester heeft. Dr. Prinsen vertrouwt er op, dat hij vóór zijn vakantie, welke naar hij hoopt medio juli zal kun nen ingaan, gereed zal zijn met zijn voor dracht. In elk geval kan men er verzekerd van zijn, dat er hard aan wordt gewerkt. Streep eronder De Commissaris van de Koningin is van mening, dat Velsen er niet bij gebaat kan Dr. M. J. Prinsen zijn, wanneer telkens en telkens weer oud zeer wordt opgerakeld. Daarom moet aan alle kanten worden vermeden, dat me ningsverschillen in het verleden tussen de voormalige burgemeester van Velsen en zijn medewerkers, waar door het heengaan van eerstgenoemde een streep onder gezet behoort te zijn, geheel onnodig worden op gehaald; dit geeft soms aanleiding tot nieu we feiten, die reacties uitlokken. Naar wij vernemen, zal een dezer dagen mr. M. M. Kwint, die 1 juni jongstleden zijn ambt als burgemeester van Velsen heeft neergelegd, afscheid nemen van de Advertentie Botterdom-shag met de pure Kentucky De 23-jarige Rotterdamse matroos J.G., die voor de Haagse politierechter moest terecht staan wegens mishandeling van een politieman hij had zijn slachtoffer zelfs in een enkel gebeten beklaagde zich er ter zitting over dat een psychiater destijds over hem een rapport had opge maakt nadat hij slechts vijf minuten met de verdachte had gepraat. Op grond van dit rapport werd verdachte destijds door de rechtbank ter beschikking van de rege ring gesteld. De matroos vroeg later het gerechtshof om een uitgebreider psychia trisch onderzoek, doch het hof achtte dit niet nodig. De Haagse politierechter, prof. mr. W.F. C. van Hattum maakte naar aanleiding van verdachtes klacht ter zitting enige in teressante opmerkingen. „De psychiaters kunnen hun onderzoe kingen niet zo uitgebreid doen als wel no dig zou zijn. Het departement van Justi tie kan er de gelden niet voor krijgen, om dat het Nederlandse volk dat er niet voor over heeft. Er zijn daardoor veel te wei nig psychiaters beschikbaar voor de justi tie. Zij hebben het veel te druk en zij wor den ook nog onderbetaald", aldus prof. van Hattum, die vervolgde: „In zekere zin bent u, verdachte, daarvan het slacht offer, al lijkt het me overdreven dat de psychiater u echt niet langer dan vijf mi nuten gezien zou hebben". Over de verdachte is overigens inmid dels een nieuw rapport uitgebracht, waar in staat dat hij bezeten is van haat tegen politie, justitie, reclassering en psychia ters. De officier eiste een maand gevan genisstraf tegen de matroos, doch prof Van Hattum hield de zaak aan tot 5 sep tember, omdat verdachte donderdag nog moet terechtstaan voor de Rotterdamse rechtbank terzake van inbraak. De Haag se politierechter wilde eerst eens afwach ten wat zijn collega's in Rotterdam voor de verdachte in petto hebben Opgericht is de ^.„Vrije Decmocratische Unie" (V.D.U.), die „een sameribinding is van de Vrijzinnig Democratische Bond (V.D.B. opgericht in 1901 en heropge richt in 1953) en het Sociaal Verbond en Sportbelangen (S.V.S., in 1957 te Amster dam opgericht)", zo heeft het bestuur der V.D.U. meegedeeld op een persconferentie te Amsterdam. De V.D.U. is aldus de voorzitter, de heer H. W. Acksen uit Arnhem, geen volledige fusie en evenmin een nieuwe politieke partij. Het is „een zuiver samen optreden van V.D.B. (die een paar hon derd leden heeft) en S.V.S. (circa 200 le den), daar waar het door beide groepen van belang wordt geacht." Tussen beide kwam in het begin van 1959 een contact tot stand, dat geresulteerd heeft in de oprichting der V.D.U. De vrije ontwikke ling van het economisch leven, waarvan de V.D.U. een grote voorstandster is, al dus de voorzitter, mag nooit leiden tot een zodanige economische ongelijkheid, dat de vrije ontplooiing van de menselijke per soonlijkheid wordt belemmerd. De V.D.U. wil evenmin dat het spel der vrije krach ten wordt belemmerd door een groot rege- ringsdirigisme, maar wenst, aldus de voorzitter, dat het volk invloed kan uit oefenen op de verdeling van het nationaal inkomen. De beginselverklaring van de Vrije De mocratische Unie is gelijk aan die van Vrijzinnig Democratische Bond. Enkele punten uit het program van de V.D.U. zijn: vrije ontwikkeling van het particulier initiatief op economisch gebied, met opheffing van het loonplafond en een sociaal verantwoord basisinkomen, dat aan elke kostwinner bij de wet is gega randeerd. Alle sociale voorzieningen in één wet met één premieheffing. Algeme ne medische kostenverzekering. Bestrij ding woningnood door bevordering parti culier initiatief. Bevordering van het open baar onderwijs met vrijheid voor anders denkenden, gelijke ontwikkelingskansen voor ieder kind. Invoering van een supra nationale taal reeds in het eerste leerjaar, beoefening door het bouwen van sportzalen en op ruime schaal beschikbaar stellen van sportvelden door de overheid; een sport-toto zonder enige beperking, samen werking tussen de omroepverenigingen binnen één gemeenschappelijke organisa tie. Streven naar o. a. een wereldrechts orde, drastische beperking der defensie uitgaven, o.a. door bekorting der dienst tijd en beperking der taken in NAVO-ver- band. Het scheppen der mogelijkheden tot de opbouw van een deskundig en efficiënt ambtelijk overheidsapparaat. Gelijkge rechtigdheid van man en vrouw. De V.D.U. staat, aldus de voorzitter, huiverig ten opzichte van de ontwikkeling van de P.B.O. Te Groningen is op 80-jarige leeftijd overleden prof. mr. dr. C. W. van der Pot, oud-hoogleraar in het staatsrecht, admini stratief recht, staatkundige geschiedenis en volkenrecht aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. v. d. Pot is geboren te Zevenbergen op 25 januari 1880. Hij pro moveerde te Utrecht tot doctor in de rechts wetenschappen op 2 juli 1903. Op 4 juli 1916 promoveerde hij tot doctor in de staatswetenschappen. Prof. Van der Pot werd op 26 juli 1921 benoemd tot hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Hij is afgetreden op 18 september 1950. Commissaris der Koningin voor Noordhol land. In tegenstelling tot veler mening, is het niet gebruikelijk, dat de Commissaris der Koningin aanwezig is op een afscheids receptie van een burgemeester. Het af scheidsbezoek heeft, door allerlei omstan digheden, nog niet plaats kunnen hebben De waarnemend-permanente vertegen woordiger van Nederland bij de UNO, de heer J. Polderman, heeft in opdracht van zijn regering een brief overhandigd aan de secretaris-generaal der UNO, de heer Dag Hammarskjoeld, waarin wordt gerea geerd op de brief van 6 juni 1960 van de permanente vertegenwoordiger van Indo nesië, waarin Nederland agressieve be doelingen worden toegeschreven in ver band met de aankondiging van enige maatregelen ter versterking van de defen sie van Nedex-lands Nieuw Guinea. In de brief wordt gezegd, dat de Nederlandse regering met spijt en verbazing heeft ken nis genomen van de Indonesische opvat ting dat Nederland, met name door het zenden van het vliegkampschip Karei Doorman, de weg van het gebruik maken van geweld zou hebben gekozen en dat de beslissing om strijdkrachten naar Neder lands Nieuw Guinea te zenden, in strijd zou zijn met het Handvest der UNO. De maatregelen van de Nederlandse regering, zo zegt de brief, zijn uitslui tend gericht op het verzekeren van een redelijke locale verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea, zulks in overeenstemming met het UNO Hand vest. De Nederlandse regering heeft vanzelfsprekend geen enkele agressie ve bedoeling ten aanzien van Indone sië. In het bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op de volgende punten: 1. Het doel van de wereldreis van de „Karei Door man" en van de twee begeleidende torpe- dobootjagers is vlagvertoon. 2. Het reis programma houdt onder andere in een kort bezoek aan Nederlands Nieuw-Gui nea. Het smaldeel zal voor het einde van het jaar in Nederland terug zijn. 3. De eenheden van het smaldeel zullen de Indo nesische wateren mijden. 4. Slechts be scheiden versterkingen zullen ter verbete ring van de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea derwaarts worden gezon den. De versterkingen zullen niet geschikt zijn voor offensieve doeleinden. De heer Polderman heeft de heer Ham- merskjoeld mondeling meegedeeld, dat in dien deze dit wil, hij zich persoonlijk op de hoogte kan doen stellen van de si tuatie in Nederlands Nieuw Guinea, bij voorbeeld door een ambtenaar van het UNO secretariaat. Tijdens een receptie in Hotel des Indes in Den Haag heeft de Argentijnse ambas sadeur in Nederland, dr. R. C. Migone, aan 20 Nederlanders Argentijnse onderschei dingen uitgereikt, hun verleend wegens hun bemoeiingen met de voorbereidingen voor het komende bezoek van president Frondizo aan ons land. In een toespraak releveerde de ambassadeur het bezoek van de president van zijn land. Hij sprak over de traditionele vriendschapsbanden tussen Nederland en Argentinië en over de econo mische betrekkingen tussen beide landen De onderscheidingen behoren tot de „Ordre de mai pour le mérite". Het grootkruis werd verleend aan G. C. D. baron van Hardenbroek, grootmeester van de Koningin, aan de ministers mr. E. H. Toxopeus (Binnenlandse Zaken), drs. J. W. de Pous (Economische Zaken), mr. V. G. M. Marijnen (Landbouw en Visserij), mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij (Sociale Zaken en Volksgezondheid), de staatssecre tarissen dr. H. R. van Houten (Buitenland se Zaken), dr. W. H. van den Berge (Finan ciën). generaal b.d. M. R. H. Calmeyer (Defensie), P. J. S. de Jong (Defensie) en mr. J. C. van Beusekom, de Nederlandse ambassadeur in Buenos Aires, die voor het bezoek van president Frondizi is overge komen. Tot grootofficier werden benoemd: S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, secre taris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, jhr. W. E. van Panhuys, chef van het protocol, jhr. G. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur in Argentinië, mr. J. Klaasesz Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dr. M. J. Prinsen, Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bur gemeester van Den Haag, mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, luitenant-kolonel R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stal meester van de Koningin. Tot commandeur werden benoemd: dr. D. J. Lohmann, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. J. P. Ban nier, hoofd van het bureau voor inter nationale technische bijstand van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, jhr. D. van den Brandeler, hoofd van de afdeling voorlichting van dat departement, M. W. H. baron Collot d'Escury, hoofd van de afdeling Latijns Amerika van het directo raat westelijk halfrond van het departe ment van Buitenlandse Zaken, mr. H. F. C. Hardenberg, sous-chef van het protocol en mr. H. J. van der Molen, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam. Officier in de orde werden: S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar, jhr. R. de Beaufort en D. J. M. van Thiel Coovels, referendarissen bij het departement van Buitenlandse Za ken. Tot ridder werd benoemd de heer J. Maandag, commissaris van politie te Was senaar. G. C. D. baron van Hardenbroek sprak een dankwoord tot de ambassadeur, waar bij hij geestig zinspeelde op het vertrou wen, dat president Frondizi stelt in de or ganisatie van zijn bezoek aan ons land, het geen uit het nu reeds verlenen van de onderscheidingen blijkt. Advertentie per 2 stuks voordeliger prima wasbaar ijzersterk singlet of slip leeftijd 3 jaar Speciaal verlaagde J. M. prijs per 2 stuks H»©5 Een beetje ondankbaar was het werk van Venlo's burgemeester, de heer De Gou, gistermiddag wel. Met een handbewe ging voltooide hij een project van 110 mil joen gulden, maar alles wat er in Venlo van te zien is, zijn wat gebouwen, pom pen en tanks. De rest zit een meter diep onder de grond: een pijpleiding van een kleine 300 kilometer lengte, waardoor de Rotterdam- Rijn Pijpleiding maatschap pij de ruwe olie gaat transporteren van Pernis naar de raffinaderijen te Godorf, Wesel en Wesseling. Twintig miljoen ton per jaar zal de to tale capaciteit van de 60 cm. wijde buis worden. In het beginstadium zal zes mil joen toen erdoorheen gaan, olie die drie dagen nadat de tankers in Pernis worden gelost, op de Duitse raffinaderijen aan komt. De pijpleiding gaat langs de kortste weg en doorkruist riviex-en en kanalen, o.a. het 1700 meter brede Hollands Diep, waar de grootste duiker van Eui-opa ligt. Voor de aanleg waren 250 vergunningen nodig en moest overeensteinming worden bereikt met 2500 grondeigenaren. Toch kwamhet project binnen enkele jaren klaar. Gisteren geschiedde de officiële in gebruikstelling bij het pompstation in Venlo. De heer H. J. Slingenberg, directeur van de R.R.P., waarin de n.v. Bataafse Petroleummij, de Gelsenberg en de Mobil Oil Handels-und Transportgesellschaft en de Califoi-nian Texas Oil Corporation parti ciperen, heeft daarbij gezegd dat dit in feite de eerste internationale pijpleiding in West-Europt is. Hij liet ook een waar schuwing horen. Pijpleidingen vragen zeer hoge investeringen en nu zij haar intree in Europa heeft gemaakt schijnen zij bij bepaalde gi-oeperingen de wens in het le ven te roepen dit moderne en efficiënte vezwoermiddel in het politieke vlak te trekken. Sommigen zien in de pijpleidin gen een prachtig object voor het heffen van nieuwe belastingen, anderen kwamen op het idee pijpleidingen te onderwerpen aan bepalingen en reglementen waardoor de vrijheid zou worden beperkt. De heer Slingenberg waarschuwde tegen de verlei ding deze nieuwe vorm van transport aan lasten te ondei-werpen. De president- commissaris, dr. A. Weid- mann, begroette o.a. de directieleden van de n.v. Phs. van Ommeren, die tot nu toe het grootste deel van de ruwe olie Advertentie SPORTPANTALONS een moderne ka toenen broek met smalle pijpen DENIM KHAKI v.a. SHORTS va. 8.75 in khaki en witte leans KAMPHEMDEN een grote sorte ring ruiten voor JONGENS en v.a. HEREN Sportief gekleed De Nederlandse regering is overgegaan tot de erkenning van Madagascar, dat onafhankelijk is geworden. Minister-presi dent prof. De Quay heeft in een tele- graam aan de president van de republiek Madagascai", Philibert Tsiranana, namens de Nederlandse regering en het Nedexdand- se volk gelukwensen aangeboden met de verkregen onafhankelijkheid. naar de Duitse raffinaderijen vervoerde. Hij zag in hun aanwezigheid begrip voor de moderne transportmiddelen, waarvoor de scheepvaart moet wijken. De bui-gemeester van Venlo zag in een en ander nog ineer. In het feit, dat het pompstation in Venlo was gebouwd, zag hij een bewijs, dat de kortste weg tussen Rotterdam en het Duitse industriegebied loopt over Venlo. Deze gemeente neemt niet alleen bij het transport over de weg tussen Duitsland en Nederland een belang rijke plaats in, maar nu ook bij het onder grondse transport. Hij hoopt dat de weg Eindhoven-Venlo-Ruhi-gebied nu ook niet lang meer op zich zou laten wachten. Uiteraard was de burgemeester zeer ver heugd, dat Venlo een belangrijk Europees bedrijf rijker is geworden, ook al omdat het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf er een belangrijke klant bij krijgt. Het pomp station Venlo zal elk jaar voor ongeveer een miljoen gulden aan stroom betrekken. De burgemeester drukte hierna op een knop waarna de olie hoorbaar begon te stromen door de buizen en de tanks van het pompstation. Als de capaciteit van de pijpleiding wordt opgevoerd tot 20 miljoen ton per jaar zal het Venlose pompstation het niet meer al leen aankunnen. Er komen dan tussensta tions in Dongen en in Beek en Donk. De heer A. G. J. Tempelmans van het A.N.WB.-kantoor te Enschedé en zijn col lega J. P. W. van der Pol uit Breda hebben een bijzonder initiatief genomen. Aanlei ding hiertoe was een ernstig auto-ongeluk, dat een Zweeds echtpaar op 1 juni tussen Oldenzaal en Denekamp overkwam. Het bleek de heer Tempelmans, die toevallig met het Zweedse echtpaar, dat nog steeds in het ziekenhuis te Oldenzaal wordt ver pleegd, in contact kwam, hoe eenzaam en verlaten vi-eemdelingen zich voelen in een buitenlandse zekenhuis, vooral door taal moeilijkheden. De heer Tempelmans hielp de gewonden aan een woordenboekje Zweeds-Neder lands en vergaarde op allerlei mogelijke manieren Zweedse lectuur. De resultaten van deze hulp hebben geleid tot een initia tief een bibliotheek op te bouwen van woordenboeken in verscheidene talen om vreemdelingen, die in een Nederlands zie kenhuis worden opgenomen, lectuur en woordenboeken in eigen taal te kunnen lenen. Met enkele ziekenhuizen is hierover reeds contact opgenomen. Niet gedeeld. Een grossier uit Hilver sum is veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk, omdat hij zijn boekhouder had bedrogen. Zij hadden samen een lot in een Belgische loterij. Toen daarop een prijs van 18.600 viel, had de grossier dit voor zijn boekhouder verzwegen en het gehele bedrag in eigen zak gestoken. Hoogleraar. In de vacature ontstaan door het vertrek van prof. dr. C. H. van Schooneveld is benoemd tot hoogleraar aan de Leidse universiteit om onderwijs te ge ven in de balto-Slavische talen, dr. A. H. Kuipers.Thans is hij hoogleraar aan de Columbia University te New York, waar hij Georgisch en Armeens doceert. Dr. Kui pers heeft studie gemaakt van het Turks, van Noord-Amerikaanse Indianentalen en is gespecialiseerd in de Kaukasische talen. Buitenplaats verkocht. De gemeente raad van Den Haag heeft besloten de in Voorburg gelegen buitenplaats „Vreugd en Rust" voor 325.000 aan die gemeente te verkopen. Burgemeester. Tot burgemeester van St. Michielgestel is benoemd mr. P. V. G. W. Kamerbeek, thans burgemeester van Esch. De heer Kamerbeek is 48 jaar en r.-k. Minister Cals heeft geantwoord op een aantal vragen inzake het voox-gestelde baccalaureaat. Hij stelt voorop, dat het vooral de bedoeling is de belemmeringen tegen een dergelijke studie op te heffen. Het is volgens de minister nodig in in ternationaal verband ons strakke hoger onderwijssysteem te wijzigen. Frankrijk, Denemarken en Engeland zijn in experi mentele zin reeds voox-gegaan. Dat Nedex-land althans bij het technisch hoger onderwijs grotere flexibiliteit nodig heeft gx-ondt de minister op de volgende overwegingen: ongeveer 75 pet. van het Nedex-landse industriële potentieel be staat uit middelgrote of kleine bedrijven. Indien men zich realiseert, dat het over grote deel van de afgestudeex'de inge- nieux-s, voor zover zij in het bedrijfsleven terechtkomen, in dienst zijn van de grootindustrie derhalve in de sector, welke slechts een kwart van het in dustriële potentieel van Nederland uit maakt dan blijkt, dat de door het tech nisch hoger onderwijs opgeleide academi ci niet geheel passen in het patroon van de industrie. Wil Nederland in de concur rentie met andere landen niet achtex-ge- raken, dan zal het echter nodig zijn, dat hoe langer hoe meer academisch ge vormde ingenieux-s in het bedx-ijfsleven worden geplaatst, aldus minister Cals. De minister wijst op de vlotte plaatsing van de baccalaurei, die sedert 1952 aan de economische faculteit van de Amster damse universiteit, in Rotterdam en in Til- bui-g afstudeerden. De baccalaux-eaatstudie zal niet mogen worden opgevat als een doublure van de HTS-opleiding. Verder is de minister van mening, dat het baccalaureaatsexamen mogelijk zal moeten zijn zowel vóór als na een kandidaatsexamen terwille van de gewenste flexibiliteit. Over eventuele onderwijsbevoegdheden van baccalaurei kan de minister nog geen uitsluitsel geven. Advertentie Botlerdom-shag mei de pure Kentucky Het K.N.M.I. deelt mede: Een ten westen van de Britse eilanden gelegen gebied van hogedx-uk breidt zich nu voornamelijk in noordelijke richting over IJsland en Groenland uit, terwijl het oorspronkelijke centrum heel langzaam naar het zuiden beweegt. In Zuid-Zweden is de luchtdruk in de laatste 24 uur ruim 15 millibar gedaald. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de noordwesten wind op de Noordzee geleidelijk krachtiger is gewor den. De koude lucht, die wordt aange voerd, zal dan ook ver in Europa kunnen doordringen. In de hogere luchtlagen is boven de Noordzee de temperatuur aan zienlijk gedaald. De atmosfeer is daar on stabiel geworden, zodat buien tot ontwik keling komen. Ook in ons land neemt de kans op buien geleidelijk toe. In het tem- peratuux-verloop komt weinig verandering. Woensdag 29 juni Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 9.53 uux-, onder 23.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 juni Hoog water 6.08 en 18.30 uur. Laag water 1.50 en 14.04 uur. Woensdag 29 juni Hoog water 6.42 en 19.06 uur. Laag water 2.24 en 14.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- 60 60 en binnenland l heden- c -d morgen 7 uur. Neerslag: c. ti g laatste 24 uur h S O) s'S Sa Den Helder half bew. nw 17 0 Ypenburg zwaar bew nnw 17 0 Vlissingen zwaar bew nnw 17 0 Eelde regenbui wnw 16 0.1 De Bilt licht bew. wnw 18 0 Twente zwaar bew nw 18 0 Eindhoven licht bew. nnw 20 0 Zd-Limburg zwaar bew wnw 20 0 Helsinki zwaar bew. zo 19 9 Stockholm mist windst. 19 0 Oslo regen no 20 19 Kopenhagen half bew. wnw 21 0.3 Aberdeen regenbui nnw 17 1 Londen half bew. nno 20 1 Amsterdam licht bew. nw 17 0 Brussel regen wnw 18 0.1 Luxemburg zwaar bew. nno 21 0 Parijs zwaar bew. nno 21 0 Bordeaux mist nno 28 0 Grenoble licht bew. windst. 25 0 Nice half bew. n 23 0 Berlijn zwaar bew. wnw 27 0 Frankfort zwaar bew. n 25 0 München regen wnw 20 16 Zurich mist ozo 22 12 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno licht bew. o 25 0 Wenen half bew. nnw 25 2 Innsbruck zwaar bew windst. 19 3 Belgrado onbewolkt w 28 12 Athene regen windst. 27 0.1 Rome onbewolkt zzw Ajaccio regenbui 0 25 0.4 Madrid licht bew. windst. 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Lissabon onbewolkt windst. 28 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2