Kasavoeboe beëdigd als president van Kongo SUNIL WITTER DAN DE WITSTE HAAN WERELDNIEUWS Ministers weigeren Europese hoofdstad aan te wijzen SUNIL WAST STRALEND WIT Mysterieus bezoek van Allan Dulles aan Bonn Portugese luchtmacht ontslaat Delgado Optimisme over Frans- Algerijns gesprek Amerikaanse tanker in zinkende toestand Doodstraf geëist tegen piloot Maukar Op de <=Praatótoel Bomontploffingen in Spanje Ton Stephens in West- Duitsland opgespoord DINSDAG 28 JUNI 1960 3 B aio eb a's betogen tegen Kalondji's uitsluiting Allan Dulles logeert bij Philip Young in Den Haag Ben Goerion dankbaar in Israel teruggekeerd Bewaking in Leopoldstad Europees parlement krijgt nul op zijn request Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Cfa. Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Amerikaanse vliegtuigen „sparen'' Russisch schip LEOPOLDSTAD (Belga/Reuter) Jo seph Kasavoeboe, eerste president van de onafhankelijke republiek Kongo, heeft maandag in een verenigde zitting van het parlement te Leopoldstad de eed als staatshoofd afgelegd. De Belgische minis ters De Schrijver, Wigny, en Ganshof van der Meersch, gouverneur-generaal Corne lls en anderen woonden de eedsaflegging bij. Tevoren hadden leden van de Baloeba- stam uit de provincie Kasai een demon stratie voor het parlementsgebouw gehou den uit protest dat hun leider, Albert Ka- londji, buiten de regering-Loemoemba is gehouden. Kalondji, een politieke tegen stander van Loemoemba, sprak de me nigte toe en eiste drie ministerszetels op en de onmiddellijke splitsing van de pro vincie Kasai, waar hij een autonome staat van de Baloeba wil stichten. Op het ogen blik heeft de Loeloea-stam, de doods vijand van de Baloeba, een overheersen de invloed in Kasai. De menigte gedroeg zich rustig en ging later, zonder dat incidenten voorkwamen, uiteen. De Baloeba staan achter Kasavoe boe. Totale ommekeer In een rede schetste Kasavoeboe onder meer de grote problemen welke de Kon golese natie zal moeten oplossen en hij onderstreepte dat de werkelijke onafhan kelijkheid, die Kongo thans verwerft, een totale ommekeer zal teweegbrengen in de betrekkingen tussen België en Kongo, zo dat de banden van ondergeschiktheid nu banden worden van samenwerking en vriendschap, die aan weerszijden en in volle vrijheid worden gesloten. Hij wees verder op de noodzaak van de ontwikke ling der Kongolese economie, hoofdvoor waarde van de voorspoed van het land op alle gebieden. Kasavoeboe zei ook dat Kongo wil to nen dat onafhankelijkheid voor de Kongo lezen niet betekent afwezigheid van be trekkingen of afzondering, maar wel sa menwerking en vriendschap met België. Kongo zou ook naar vriendschap met alle volken streven. Het zal uitgekozen jonge ren naar het buitenland zenden voor ver dere opleiding, het, wil het zijne bijdragen tot bestrijding van ziekte, honger en el lende overal ter wereld en zal zich niet opsluiten in een onvruchtbaar egoïsme. Die inspanningen zullen beplaatst worden in het kader van de UNO en zijn gespe cialiseerde instellingen. Vooral op economisch gebied staat ons een zware taak te wachten, aldus Kasa voeboe. De traditionele landbouw zal gera tionaliseerd en uitgerust moeten worden. Daartoe zal een beroep gedaan moeten worden op veelzijdige medewerking en alle technische middelen, het zij verdere ontwikkeling van het landbouwonderwijs, hetzij vermeerdering van het aantal co- operaties, hetzij methoden van ontwikke ling in gemeenschapsverband. Op het bui tenland zal een beroep gedaan moeten worden voor de nodige kapitalen. „Wij zullen daarbij alleen vragen naar wat nut tig is voor het land en de markten' die gevaar opleveren voor onze soevereiniteit, zomede alles wat ons tot enige staat van onderwerping zou kunnen brengen, ver mijden". Het begrotingsevenwicht zal een van onze voornaamste zorgen zijn omdat het de waarde van de munt en de koopkracht van de ganse bevolking bepaalt, aldus Kasavoeboe. De president beëindigde zijn rede met (Van onze correspondent in Bonn) De chef van de Amerikaanse geheime dienst Allan Dulles heeft gisteren een be zoek aan Bonn gebracht. Hij had een langdurig gesprek met bondskanselier Adenauer, maar verder hebben zowel Westduitse als Amerikaanse kringen te Bonn de grootst mogelijke geheimhouding over dit bezoek betracht. Zelfs werd gis teravond niet bekend gemaakt wanneer Dulles was aangekomen, wanneer hij ver trok en waarheen zijn reis gaat Dulles is op rondreis langs de Europese NAVO-partners om gesprekken te voeren over de Atlantische inlichtingendiensten na de stopzetting van de vluchten met de bijzondere straaljager U-2 over de com munistische landen. Deze informatietoch- ten werden in mei gestaakt. (UPI) Bij het onderhoud met Aden auer zou het hoofd van de Westduitse ge heime dienst, Reinhold Gehlen. aanwezig zijn geweest. Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N, was Dulles in Bonn voor onderhandelingen over hervatting van spionagevluchten van Westduitse vlieg- bases. Het hoofd van de C.I.A-, de Centrale Amerikaanse Inlichtingendienst, de heer Allan Dulles is gisteren uit Bonn via Frankfort en door België aangekomen in Den Haag, waar hij voor twee dagen zijn intrek nam bij de Amerikaanse ambassa deur, Philip Young. JERUZALEM (UPI) Premier David Ben Goerion is maandag uit Europa in zijn land teruggekeerd. Op de luchthaven van Lydda vertelde hij: „Wij staan niet alleen. Wij hebben toegewijde vrienden en hun vriendschap hangt niet af van mate riële voordelen". Ben Goerion heeft Frank rijk. België en Nederland bezocht. Hij zwaaide alle drie naties lof toe. Over Ne derland zei hij: „Ik kan geen woorden vin den om uitdrukking te geven aan de diepe en oprechte vriendschap die ik vond in al le lagen van het Nederlandse volk". Ook vertelde hij dat toen hij zondag in Den Haag het graf van Spinoza bezocht, een bejaarde vrouw op hem was toegelopen, hem omhelsd had en in het Nederlands een zegen over Israel had uitgesproken. een bede tot God om bijstand bij het vol voeren van zijn zware taak. Het staats hoofd veriiet daarop de zaal onder de toe juichingen van parlementsleden. Koning naar Kongo BRUSSEL (Belga) Koning Boudewijn zal morgen in Leopoldstad aankomen voor bijwoning van de plechtigheden der onafhankelijkheidsverklaring op dondei"- dag, aldus is in Brussel officieel meege deeld. Terwijl de 43-jarige leider van de Abako-partij, Joseph Kasavoeboe, in hel parlementsgebouw van Leopoldstad in de Belgische Kongo de eed aflegde als president, dromden voor het ge bouw een duizend leden van de Bal- deba-stam tezaam voor een protest demonstratie. Tot de tanden bewapen de inlandse militairen hielden de betogers op afstand. (Tele foto). LISSABON (Reuter) Het Portugese onder-secretariaat voor Luchtvaart heeft bekendgemaakt dat de in 1958 verslagen kandidaat van de oppositie bij de presi dentsverkiezingen, generaal Degado, ont slagen is als luchtmachtofficier. Volgens het communiqué is dit ontslag het gevolg van een disciplinaire actie tegen Delgado wegens diens politieke activiteit in Brazi lië, waar hij thans woont, en andere landen. Delgado heeft,zo wordt verder ge zegd, tegen dit besluit geprotesteerd maar het protest is ongegrond bevonden. De activiteit van de generaal in Brazilië en een aantal Europese landen, die hij in november en december van 't vorig jaar bezocht, zijn, volgens 't communiqué, on vaderlandslievend en ondermijnend. Reeds in 1958 was de generaal ontheven van ac tieve dienst wegens ondermijnend en on disciplinair optreden. Delgado's tegenkandidaat, schout-bij nacht Tomas, verkreeg bij de presidents verkiezingen. volgens officiële gegevens een grote méerderheid. Delgado zei echter in december van vorig jaar te Amsterdam dat hij geen 23,5 percent van de stemmen verwierf, maar 75 percent. Vier dagen daarna werd Delgado ontslagen als direc teur-generaal voor de burgerluchtvaart. STRAATSBURG (ANP) De ministers van de Europese gemeenschappen menen, dat men de kwestie van een Europese hoofdstad beter nog wat kan laten rusten, omdat „de Gemeenschappen zich in een nog onoverzichtelijke ontwikkeling bevin den, enerzijds door de versnelling van het verdrag der Economische Gemeenschap, anderzijds door de besprekingen met der de landen over eventuele associaties en ten slotte, op langere termijn, wegens in stitutionele veranderingen die de struc tuur van de gemeenschappen ingrijpend zouden kunnen wijzigen". De voorzitter van de ministerraad van de Gemeenschappen, de Luxemburger Schaus. heeft dit verklaard tegenover een delegatie van het Europese parlement, zo heeft de voorzitter van het parlement, de Westduitser Furlcr, maandag aan het be gin van de juni-zitting medegedeeld. De delegatie was de vorige week onder leiding van Furler naar Brussel getogen om het antwoord van de ministers te ver nemen op een resolutie, die het parlement in januari over de zetelkwestie had aan genomen. Het parlement had de ministers toen gelaakt omdat zij de keuze van de zetel voor drie jaar hadden uitgesteld, aangezien er toch geen uitzicht op over eenstemming was. Het parlement ver- PARIJS (Reuter) Zowel in Parijs als in Algerijnse kringen te Tunis heerst op timisme over de voorbereidende bestands- besprekingen die in Frankrijk worden ge voerd. Algemeen is men van mening, dat het einde van de strijd in Algerije in zicht is. In Parijs gaan geruchten over een overeenkomst tussen de Fransen en de af gezanten van de „voorlopige Algerijnse re gering", die voorbereidingen treffen voor de komst van een Algerijnse delegatie on der leiding van premier Ferhat Abbas die met de Fransen over een wapenstilstand in Algerije moet praten. De Franse mi nister van voorlichting. Terrenoire, heeft deze geruchten niet tegengesproken. De afgezanten zouden maandag vragen hebben geseld over de status, die de Fransen bereid zijn te geven aan de dele gatie onder leiding van Abbas en over de samenstelling van de Franse delgatie. Naar verluidt wensen ae rebellen dat de Franse delegatie bestaat uit hoge amb tenaren. De Fransen zouden liever alleen militairen laten onderhandelen, omdat het te bespreken onderwerp in hoofdzaak als een militaire kwestie wordt beschouwd. Er zijn echter aanwijzingen dat de rebel len hopen ook politieke kwesties in het overleg te betrekken, met name waarbor gen voor een vrij referendum over de toe komst van Algerije. De Gaulle heeft zulk een referendum beloofd, doch hij heeft ook gezegd dat hij er pas over wil praten als de vijandelijkheden gestaakt zijn in Algerije. Oud-minister Soustelle gelooft dat De Gaulle wellicht zal worden gedwongen af te treden als president wanneer Frankrijk in een ernstige crisis komt. Deze crisis zou kunnen worden te weeg gebracht dooi de onderhandelingen met de Algerijnse re gering in ballingschap. Dit is de strekking van een vraaggesprek dat Soustelle, een der voormannen van de beweging voor een Frans Algerije, aan de „Frankfurter Rundschau" heeft toegestaan. Soustelle heeft prompt ontkend de schrijver te héb ben ontvangen, maar hij weigerde com mentaar te leveren op de woorden, die „hem zijn toegedicht". zocht de ministers de keuze nu snel te doen. of anders het parlement maar te la ten beslissen. Het voegde er nog een soort ultimatum bij, luidend, dat het zelf over zijn definitieve vergaderplaats zou beslis sen. als de ministers voor 30 juni, deze week dus, geen beslissing hadden geno men. Het pariemcrit geniet op 't ogenblik gastvrijheid bij de Raad van Europa' te Straatsburg. Zijn secretariaat zetelt ech ter in Luxemburg en moet voor elke zit ting heen en weer reizen. Schaus heeft geweigerd de keuze aan het parlement over te laten, omdat de mi nisters volgens de verdragen de beslissing moeten nemen. Voorts gaf hij te verstaan dat het parlement er niet verstandig aan zou doen na afloop van zijn ultimatum zelf besluiten te gaan nemen. Dat zou al leen maar een nadelige invloed op de ver dere ontwikkeling van de zetelkwestie kunnen hebben. Het parlement zal zich in de loop van de week nader over deze kwestie beraden. MIAMI (UPI) De ruim tienduizend ton metende Amerikaanse tanker „Geor ge Macdonald" verkeert in ernstig gevaar op 130 mijl voor de Amerikaanse oost kust ter hoogte van Savannah. De kapi tein heeft gemeld dat het schip in zin kende toestand is. In de zijwand is een gat geslagen na een ontploffing in de machi nekamer. De machinekamer staat onder water. Achtentwintig van de 43 bemannings leden zijn door een ander schip overge nomen. De kapitein is met de anderen aan boord gebleven om nog te proberen het schip te redden. Een Amerikaanse torpedoboot.iager en andere schepen zijn in de omgeving. Kustvaarder in nood KOPENHAGEN (UPI) De Deense kustvaarder „Joergen Vesta" (299 ton) is maandag door een noordwesterstorm hul peloos naar de westkust van Jutland ge dreven. Het schip, dat motorstoring kreeg, heeft een bemanning van tien koppen. DJAKARTA (UPI) In het proces tegen luitenant Daniel A. Maukar van de Indo nesische luchtmacht, die op 9 maart twee paleizen van Sukarno en een vissersdorp had gemitrailleerd, is de doodstraf ge- eist. De openbare aanklager, majoor Prodjo- radono, zei de schuld van Maukar „af doende" te achten en vond de strengste straf op zijn plaats. De verdediging komt de volgende week aan het woord. De openbare aanklager zei onder meer: „Het verraderlijk optreden van Maukar heeft het leven van de staat in gevaar gebracht en de eer van de luchtmacht aangetast. Maukar heeft niet slechts zijn persoonlijke belangen boven die van het land geplaatst, maar zich ook ter beschik king van vijanden van de staat geplaatst. Hij concentreerde zich op de volgende drie beschuldigingen: Maukar was betrok ken in een samenzwering om president Sukarno gevangen te nemen of machte loos te maken en hem te dwingen een wapenstilstand te sluiten met de rebellen: hij liep over naar de vijand en hij deed een poging tot moord. Na de zitting slaagde de 28-jarige Mau kar er nog in de hand te drukken van familieleden, die met moeite hun tranen konden bedwingen. Advertentie 5U« 57 lfc 300C Kunst met lepels Hoe vaak bent u in het plaatselijke mu seum geweest? Hoeveel van de kunstschat ten en bezienswaardigheden van uw stad kent ge? Of ontmoet u soms ergens mensen, die u bijzonderheden vertellen over waarde volle schoonheden tien minuten van uw voordeur af? Thuis ga ik nimmer in de talrijke musea die daar voor mijn lering en vermaak gebouwd, gevuld en onderhouden worden. Nieuwe aanschaffingen ga ik niet zien, schoongemaakte schilderijen ga ik niet be kijken. Kerken en kathedralen, oude hui zen en paleizen bezoek ik niet. Maarzodra men schrijver dezes in het exotische buitenland plaatst, is hij niet meer te houden. Hij rent door zalen vol met voeten-pijn-doende schilderijen, hij holt kerken in en weer uit, vergelijkt al taarstukken met de illustraties in zijn gids, om te zien of het wel het goede schilderij, de goede kerk en de goede stad is. En hij bekent dit zonder schroom. Want om hem heen, in vier, vijf talen, winden dames en heren zich op over schilders, lang dood en over hun meesterwerken, voor ivie zij thuis geen straat om zouden lopen. Titiaan? Bellini? Susterman? Lippi? Rubens? Carpaggio? Alleen in de vakantie, alleen op reis. Romaans en gothisch, renaissance en bysahtijns. Vijftig weken van het jaar denken we over voetbal en inkomstenbelasting, over politiek en andere heftigheden. Eén keer per jaar worden we cultureel, dwalen over mozaïeken en tussen wandtapijten onder beschilderde plafonds. En we zijn erg ge schrokken als we de zaal zestiende eeuw- se Vlamingen gem.ist hebben of dertiende eeuwse plastieken of elfde eeuwse goud smeedwerken. Eén uur tevoren hadden we niet geweten, dat die bestonden. Maar ze zijn te lezen in de gids; mevrouw van hiernaast heeft ze misschien gezien, we kunnen ons niet veroorloven, ze te missen. Of denkt u dat, als we tijd hadden en niet aldoor maar ons brood hoefden te verdienen, we dan werkelijk ook thuis in musea zouden dwalen, kerken doorzoeken, Ik iveet het niet, ik heb zelfs geen tijd. er over na te denken. Want er zijn nog tien zalen van de Uffici die ik niet gezien heb, de kerk van de Heilige Lorenzo en het Paleis van Cornero met de Madonna van Pitili en de albasten kruik van Fra Auguria. Of misschien ivas het andersom, of misschien ook ergens anders of was het gisteren of morgen? Oh, de rust van de vijftig weken thuis zonder cultuur. H. B. Fortuin WASHINGTON (Reuter) Patrouille vliegtuigen van de Amerikaanse marine zijn „op passende wijze gewaarschuwd" niet te dicht te komen bij een Russisch schip, dat onder andere met behulp van kabelballonnen op de Atlantische Oceaan onderzoekingen verricht. Dit was geschied naar aanleiding van een boodschap van de leider van de Russische, oceanografische expeditie, die gewezen had op het gevaar dat een te dicht naderen ook voor de piloten opleverde. De woordvoerder van het ministerie van Defensie te Washington die dit bekend maakte, wilde geen commentaar leveren op het Tassbericht, dat Amerikaanse vliegtuigen hinderlijk over het schip had den gevlogen. Het expeditieschip „Mik hail Lomonosov" voerde volgens Tass, een wetenschappelijke opdracht uit op 550 ki lometer ten oosten van de Amerikaanse kust. MADRID (Reuter) In San Sebastian zijn maandag twee zelfgemaakte bommen ontploft, waardoor zes mensen werden ge wond van wie een ernstig, zo deelt de Spaanse politie mee. Volgens onofficiële gegevens zouden er acht gewonden zijn onder wie een meisje van anderhalf jaar, wier toestand ernstig wordt genoemd. Voorts zijn er vijf brandbommen, die in koffers zaten ontploft in een trein en in bagagedepots van stations in San Sebas tian. Barcelona en Madrid. De aanslagen zouden 't werk zijn van „terroristen sepa ratisten en communisten". Een van de bommen ontplofte zondag avond in de bagagewagen van een trein die op weg was van Barcelona naar Ma drid. Er ontstond brand in de wagen. Maandagmorgen ontplofte een „koffer- bom" in een bagagedepot van een station in Barcelona. Ook hier ontstond een brand, die echter maar een paar minuten duurde. LONDEN (AFP) De twaalf-jarige Britse iongen Tony Stophens en zijn onder wijzer Kevin Tracey, die vijftien maan den geleden uit hun woonplaats Earl Shilton, in Leicestershire, verdwenen, zijn terecht. Zij zijn door een vertegenwoordi ger van de „Daily Mail" in West-Duits- land gevonden. Deze vertegenwoordiger heeft medegedeeld met hen te hebben ge sproken en hen te hebben overgehaald naar Engeland terug te keren. De Britse politie heeft hiervan evenwel nog geen be vestiging ontvangen. De politie van alle Europese landen heeft in het afgelopen jaar deelgenomen aan de opsporing van de twee vluchtelingen, die in tal van landen waren gesignaleerd: Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje De vader van Tony, Jim Stephens, be vindt zich op het ogenblik in Genua, de laatste plaats waar zijn zoon en diens on derwijzer zouden zijn gezien. Tony zou tegenover de vertegenwoordi ger van de „Daily Mail" hebben gezegd niet gescheiden te willen worden van Ke vin Tracey, wiens opsporing werd gevraagd wegens ontvoering van een minderjarige. Volgens de „Evening News" zouden Tony en Tracey zich in Oostenrijk ophouden. De Britse Ambassade in Wenen heeft opdracht gekregen zich met hen in verbinding te stellen. De twee vluchtelinge: zouden voor nemens zijn in de loop van deze week naar Engeland terug te keren. Scotland Yard heeft Interpol in Parijs gewaarschuwd. Vuil. Na een reeks wilde stakingen, onder andere onder het personeel van bier brouwerijen en zuivelbedrijven, hebben ook de vuilnisophalers van Kopenhagen het werk neergelegd. Sinds vrijdag is er geen huisvuil opgehaald. Plezierig. Generaal Gursel, het hoofd van het militaire bewind in Turkije, heeft in een radiorede een beroep op de be volking gedaan, niet „onplezierig" op te treden tegen aanhangers van de af gezette regering-Menderes. Hij zei met leedwezen kennis te hebben genomen van „onprettige daden" jegens leden van de Democratische partij. Hij drong er bij de Turken op aan, niet weel een sfeer te wekken waarin de burgers als vijanden tegenover elkaar staan. Sollicitanten. De Veiligheidsraad zal zich vandaag uitspreken over lidmaatschap van de U.N.O. voor twee van Frank rijk onafhankelijk geworden Afrikaanse staten, de Mali-federatie en Malagasy (Madagaskar). Men verwacht dat het op 1 juli onafhankelijk wordende Soma lia, de beide Kongo republieken en Ni geria dat in de nazomer onafhanke lijk wordt van Groot-Brittannië spoe dig om het lidmaatschap zullen ver zoeken. De acht nieuwe Afrikaanse sta ten zullen waarschijnlijk op 20 septem ber gelijktijdig tot de U.N.O. worden toegelaten. Verboden. De Indonesische regering heeft het officiële orgaan van de Masjumi, „Abadi" verboden wegens het publice ren van een tendentieuze politieke prent aldus meldt !t persbureau Antara. Vol gens Antara worden de idealen en be ginselen van de Indonesische regering uitgebeeld naast de werkelijke econo mische toestand van het land. Boycot. De National Association for the Advancement of Coloured People, de organisatie van Amerikaanse negers, heeft besloten tot een boycot van Zuid- afrikaanse goederen. De NAACP heeft 350.000 leden. Gepakt, De Venezolaanse politie heeft be kendgemaakt dat zeven daders van de aanslag op president Betancourt zijn ge arresteerd. De bedrijfsvergunning van de luchtvrachtmaatschappij R.A.N.S. is ingetrokken, omdat de maatschappij Rutas Aereas Nacionales Nociedad er van verdacht wordt zowel de daders als explosieven te hebben vervoerd van de Dominicaanse Republiek naar Vene zuela. Tekort. Om het tekort aan geschoolde arbeidskrachten té verlichten heeft de Chinese regering besloten de duur van het lager en middelbaar technisch on derwijs van twaalf tot tien jaar te be korten, aldus radio Peking. Tyfoon. Tenminste 70 personen zijn ge dood ca 55 anderen worden vermist in een tyfoon, die het noordelijk deel der Philippijnen heeft geteisterd. Er wer den zeker vijftienduizend mensen dak loos. In de haven van Labay is een met copra geladen Italiaans schip ge zonken. Ter hoogte van het eiland Lu- zon, bevindt zich een vissersboot, met zestien man aan boord. De politie heeft ontkend dat vijfhonderd vissers uit de plaats Navotas, ten noorden van Ma nilla, die zondagavond zijn uitgevaren niet zijn teruggekeerd. Vergiftigd. Een zestigtal personen is in twee gevallen van collectieve vergifti ging in de ziekenhuizen van Caserta nabij Napels opgenomen. Een veertig mensen werden ziek na een bruilofts maal, waarschijnlijk door bedorven ge bak. De toestand van twaalf hunner is zorgwekkend. Een twintig militairen zijn voorts in het militaire hospitaal opgenomen. De oorzaak van dit niet ernstige vergiftigingsgeval is niet be kend. Stem. De 104 leden van de Ghanese Na tionale Vergadering allen mannen hebben maandag met algemene stem men tien vrouwelijke leden van de re geringspartij als parlementslid gekozen. Het is de eerste maal dat vrouwen een vaste stem in de Ghanese politiek krijgen. Verjaardag. In de hal van het U.N.O.-ge bouw te New York waar een gedenk plaat herinnert aan de troepen der zes tien landen die deelgenomen hadden aart de Koreaanse oorlog, is maandag een plechtigheid gehouden. Het was de tien de verjaardag van de oproep van de Veiligheidsraad aan alle U.N.O.-leden om militaire en economische bijstand te verlenen aan de republiek Zuid- Korea die door de Noord-Koreanen was aangevallen. Asiel. Drie Oostberlijnse jongelieden, die zich als passagiers aan boord van een tussen Warnemünde en Gedser varend Oostduits toeristenschip bevonden, zijn maandag aan wal gesprongen toen het schip de haven van Gedser aan de zuidkust van Denemarken verliet. Zij vroegen asiel. Geheime wapens. Volgens het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek" zouden de Russen naar uit door de N.A.V.O. ont vangen inlichtingen zou zijn gebleken werken aan chemische, biologische en radiologische wapens die heimelijk het land van de vijand binnengebracht zou den moeten worden en waardoor de verdediging van dat land dan uitgescha keld zou worden zonder dat er vernie lingen zouden worden aangericht.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3