EXAMENS ELNA TAXI 13000 PERRY Scholenbouw in Haarlem blijft ver ten achter bij behoeften B. en W. in principe akkoord met openluchtbad in Frederikspark Man van verdachte, verdacht van meineed, gearresteerd Herstel van niet-instrumentale deel van Chr. Müllerorgel Voor komende seizoen kunnen echter cdle leerlingen worden opgevangen Rijksgoedkeuringen worden schaars gegeven „De kinderen van Eduard" Krediet van f 165.000 gevraagd Mgr. Huibers benoemd tot aartsbisschop-titulair DINSDAG 2 8 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TIEN MILJOEN PER JAAR NODIG Dames Jongen op bouwwerk zwaar gewond N.V. Willem vart Rijn Vierde overwinning voor Henk Peters Verkoop van grond Omwonenden vrezen overlast door lawaai wollana Kort nieuws Kandidaat Broersma nam beroep aan HAARLEMSE POLITIERECHTER A mateurtoneel Haarlemmer Vissers in Nederlandse atletiekploeg Burgerlijke Stand van Haarlem OOK VOOR HET komende schoolseizoen, dat in september begint, kunnen alle leerlingen van kleuter-, lager- en voorbereidend noger- en middelbaar onder wijs in Haarlem worden ondergebracht. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zijn er niet zonder moeite overigens in geslaagd door een ruilen, passen en meten voldoende ruimte te creëren, die alle te verwachten leerlingen zal kunnen opvangen. Dat hiermee het probleem van de scholenbouw in Haarlem bij lange na niet is opgelost blijkt uit een paar eenvoudige cijfers. Volgens een vijfjarenplan dat B. en W. voor de scholenbouw hebben opgesteld zal in elk van de eerstvolgende vijf jaar voor .een bedrag van tien miljoen gulden aan scholen moeten worden gebouwd, wil men in Haarlem kunnen blijven beantwoorden aan de toenemende vraag naar onderwijs op allerlei gebied. In het afgelopen jaar kon echter slechts voor twee miljoen gulden aan scholen worden gebouwd. Eénvijfde dus van wat nodig wordt geacht in het scholenbouwprogramma. Advertentie behoort U tot de 80% die de vakantie nog in het vooruit zicht hebben? Geniet dan ten volle! U beweegt u gemakkelijker in zo'n moderne kleurige pantalon of in een prettig zittende short. Nu is er nog keuze. Komt eens kijken bij w MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10643 Maandagavond om zes utis de tien jarige Egidius Brinkmann uit de Orion- weg 115 in Haarlem-Noord bij het spelen op een bouwwerk aan het Herman Heyer- mansplein ernstig gewond. De jongen speelde met andere kinderen op een partij deur- en raamkozijnen. Een deel hiervan lag plat op de grond, andere kozijnen stonden schuin tegen deze stapel. De jongen ging aan een der kozijnstijlen slingeren met het gevolg d t het kozijn omsloeg en de knaap aan het hoofd trof. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en na dat de GG en GD de jongen ter plaatse had behandeld, werd het slachtoffer in zeer ernstige toestand naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht. Vanmorgen was zijn toestand iets gunsti ger. Over de oorzaak van deze achterstand is reeds herhaaldelijk gesproken. Ieder jaar bij de aanbieding van de begroting is een apart hoofdstukje gewijd aan de scholenbouw, waarin tot dusverre steeds pessimisme doorklonk. Men kent de moei lijkheden: door allerlei omstandigheden kan „Den Haag" welke term hier ge- makheidshalve staat voor alle ambtelijke instanties in het regeringscentrum, wier „zegje" over de scholenbouw zo dringend nodig is om in het bezit te komen van de noodzakelijke vergunningen niet zoveel rijksgoedkeuringen voor scholenbouw af geven als het waarschijnlijk wel zou wil len en Haarlem in elk geval wenselijk acht. Op het ogenblik zijn in Haarlem slechts twee nieuwbouwprojecten in voorberei ding. In de eerste plaats de vierklassige kleuterschool aan de Generaal Spoorlaan in Delftwijk. Als deze school zal zijn ge reedgekomen, is men in Delftwijk voorlo pig uit de zorgen. Dan immers komen vier lokalen in de Dokter de Liefdestraat vrij voor gewoon lager onderwijs. Bovendien heeft het bestuur van de Gereformeerde Kerk zich bereid verklaard enige ruimte aan de gemeente in huur af te staan, die tijdelijk voor de onderbrenging van school klassen zal dienen. Het tweede project dat zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding be vindt is de veertienkiassige school, die in Parkwijk in systeembouw wordt, gebouwd, Vermoedelijk zal dit schoolgebouw op 1 november kunnen worden opgeleverd. Daarmee zullen ook alle klassen in Haar lem Oost „onder dak" zijn. Dan kan de daar staande kleuterschool voor kleuter onderwijs worden gebruikt en krijgt de rooms-katholieke u.l.o. school eveneens Advertentie verkrijgbaar bij de bonafide handel •V". Allcenverlegcnwooriliging yj W -Amstérêam;. Haar)emmerw4eg 47,5, tel 185222 (10 lijnen). De succesvolle nieuweling Henk Peters uit Heemstede heeft in de Ronde van Bo degraven zijn vierde overwinning van dit seizoen behaald. Samen met de Alkmaar- der Ottenbros en Kloosterman uit Leiden was Peters één ronde uitgelopen op het peloton. In de sprint trok de Heemstede- naar tenslotte aan het langste eind. De Haarlemmer Ronald Hendriks legde in deze beslag op de vierde plaats. Ook in de Ronde van Sliedrecht streden de nieuwelingen van „De Kampioen" op het voorplan en vooral Bert Ruijs vestig de daarbij de aandacht op zich. Hij liet zich echter in de sprint verrassen en moest zodoende met de overigens eervolle twee de plaats genoegen nemen. Jan v.d. Horst werd zesde in Sliedrecht. en kwam uit Nibbixwoud met een negende prijs naar Haarlem. De firma Bosma en Bovenkoop te Heem stede heeft B. en W. van Heemstede ver zocht een perceel grond aan de noordzij de van de Sportparklaan, ter grootte van 1928 vierkante meter, voor de prijs van f 25.- per vierkante meter te mogen ko pen De n.v. Hogerveka in Haarlem heeft zich eveneens tot B. en W. gewend met het verzoek een perceel bouwterrein te mo gen kopen aan de zuidzijde van de Am- stellaan. B. en W. hebben de raad voor gesteld tot verkoop over te gaan. ruimte. Wat het voortgezet openbaar onderwijs betreft liggen er nog moeilijkheden bij de u.l.o.-scholen. De Klaas de Vries- school krijgt er' een lokaal op zolder bij en de Gerhard school zal ver der worden geholpen in het gebouw van de vroegere h.b.s.-a. Middelbare scholen Het Karei van Manderlyceum is voorlopig uit de zorgen bij de indienst- stelling van het tweede schoolschip. Het Coornhertlyceu m krijgt bin nenkort zijn twee gymnastieklokalen. Als de voorgenomen klassesplitsing meevalt, kan ook hier alles worden geherbergd. De bijbouw van het Lorentzlyceum komt eveneens op tijd klaar. Voor het vol gend jaar moeten hier echter nieuwe maatregelen worden getroffen, te meer waar voor de nieuwbouw van dit lyceum nabij de Orionweg nog geen urgentiever klaring beschikbaar is. De gemeenteraad zal zich woensdag uit spreken over een tweetal onderwijsvoor- stellen, namelijk een verbouwing van de Meisjes-h.b.s. aan de Tempeliersstraat en het treffen van voorzieningen aan het schoolgebouw aan de Gedempte Volders gracht voor de huisvesting van de eerste klas van de Lieven de Keyschool. Voor de rest ziet de toekomst er nog somber uit. Volgend jaar moet de Minis ter van der Leeuwschool voor kinderen met leer- zn opvoedingsmoeilijkheden uit het gebouw van bet Karei van Manderly ceum. Hoet het echter met de nieuwbouw zit is nog niet bekend. Hetzelfde geldt voor de scholenbouw in Schalkwijk. Als de eerste woningen daar in de herfst klaar komen moeten eigenlijk ook de eerste scholen gebouwd kunnen worden. Er is echter nog geen urgentieverklaring van het ministerie ontvangen. B. en W. hopen hier iets te kunnen bereiken met behulp van hetzelfde systeem, dat thans voor de scholenbouw in Parkwijk wordt gebruikt Dit systeem is echter nog niet erkend, om dat men in Den Haag nog niet weet in welke mate dit systeem arbeidskrachten bespaart. Wat het lager onderwijs betreft bestaat het gevaar dat dcor het teruglopen van het aantal leerlingen de geboortegolf van na de oorlog heeft nu het v.h.m.o bereikt verscheidene zesklassige scho len tot vijf klassen moeten worden be perkt. Wat de bijzondere scholen aangaat hier liggen ook vele plannen op goedkeu ring te wachten. Voor de nieuwe r.k. la gere technische school wordt thans een schetsplan uitgewerkt. Is dus de onmiddelijke behoefte voor het jaar 1960-61 gedekt, de toekomst van het Haarlemse onderwijs ziet er wat de scho lenbouw betreft niet zo rooskleurig uit. B. en W. van Haarlem z\]n in principe akkoord met het plan om bij het Sport- fondsenbad in het Frederikspark een open luchtbad te bouwen. Zij motiveren dit standpunt op de overweging dat door het tekort aan zwembaden in Haarlem alle kansen om tot uitbreiding van het aantal bestaande baden te komen moeten worden aangegrepen. B. en W. zijn overigens van mening dat een openluchtbad in het Frede rikspark bepaalde bezwaren heeft, maar zij zijn van oordeel dat bij een afweging van belangen aanleg ervan moet worden aangemoedigd. Veel is er in de Haarlemse gemeente raad reeds gesproken over het schrikba rende tekort aan openbare zwemgelegen- heden in Haarlem. Twee projecten een zwembad aan de Planetenlaan en één in Haarlem-Oost zullen niet kunnen wor den verwezenlijkt voordat er 'n rijksgoed keuring voor is afgekomen. En deze rijks goedkeuring zal zeker niet binnen afzien bare tijd kunnen worden verwacht, omdat het beschikbare volume voor zwembaden in heel Nederland zó gering is. dat bijna geen goedkeuringen worden afgegeven. Slechts in enkele gevallen steden waar het zwembadentekort nóg nijpender schijnt te zijn dan in Haarelm zijn de laatste tijd goedkeuringen voor een zwembad af gegeven. Advertentie CORSETTEN BUSTEHOUDERS GAINES HAARLEM: HÜuiPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 Haarlpm. Bij de gehouden eindexamens van de afdeling HBS A van hel Triniteitslyceum le Haarlem behaalden de volgende neren hel diplo ma: R. V. A. van Beesl, Haarlem; A. A. B. M. Bos. Aalsmeer: J. P. H. Buckens, Hillegom: L. Th. f,. Dijkman, Overveen: S. W. M. van És, Amster dam: N. J. B. P. van den Heuvel, Bloemendaal: A. C. M. Houtsma, Noord wij kerhoutP. C. J. de Kening. Aerdenhout; H. J. de Loor, Haarlem; P. V. A. Mascini. Heemstede: M. Prins, Haarlem; P. J. Rademaker, Amsterdam; M. L. A. Scheres, Zandvoort; P. A. ,J. van der Smaal, Haarlem; W. P. Sprengers, Hillegom: L. F. M. Stikkelbroek, Noordwijkerhout; R. N. Vehmcyer, Heemstede. Afgewezen werden zeven kandidaten. Haarlem. Voor hel eindexamen afdeling Mid delbare School voor Meisjes zijn aan het Christe lijk Lyceum te Haarlem geslaagd: Dinie de Jong, Marion de Jong. Gerda Körber, Janny Meijer, Antje de Nic. Jansje Vcrnhout. Irene de Haas, Ineke Herfst, Hannie van Ingen Schonau, Marijke Nijmeijer. Anneke Visser en Joke Vuyk. allen te Haarlem: Hiske Dinkelman, Anke van Tijen en Mary Hardey, Heemstede: Dies Schoorl en Jopie Spaanderman. Santpoort: Gerie Allaart, Hans Lans. Lenie Schoonderbeek en Mariëtte de Haas. allen te Amsterdam: Annelies van Faassen, Zand voort: Liesbeth van Houten, Aalsmeer; Truus Kok. Spaarndam: Ali Baard, Beverwijk; Marijke Los. Noordwijk: Ineke Visser, Driehuis-Wester- veld. Afgewezen 2 kandidaten. Bloemendaal. Voor het Mulo-diploma A slaag den in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal dc dames S. Hartog, Beverwijk: A. J. H. Koeman en T. 1-1. v. Sloten, beiden te Haar lem en de heren L. A. de Haas. R. Horree, H. J. Koekkoek, A. Lagerwaard en B, Spilker, allen te Haarlem; A. v. Altcna. Heiloo; C H. Karst. Sant poort.; B. Harmeijer, Velsen: R. H. Kobus, Zwa nenburg. Afgewezen 11 kandidaten. Voor het Mulo-diploma P> slagden de dames W. A. Rotteveel en A. P. T. Toornvliet, heiden te Bloemendaal; K. Degens, Haarlem en de heren W. Roodenburg en II. C. Roos, beiden te Aals meer; P. L. Hendriks Beverwijk; W. A. Lange- dijk, Velsen; P. Barentsen, IJmuiden. Amsterdam. Vrije Univ. Bevorderd tot arts: A. A. Knoop, Haarlem. Leuven. Gepromoveerd tot doctor in de licha melijke opvoeding II. A. M. Hermans, directeur van de Delftse Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport, na verdediging van een proefschrift en stellingen Een der stellingen van de heer Hermans was. dat, daar het in het ver leden in Europa met name in de Slavische landen mogelijk is gebleken door middel van gymna stiekverenigingen de volksontwikkeling te ont plooien en te verbeteren, het aanbeveling ver dient deze beweging nader te bestuderen tenein de na te gaan in hoeverre de methodiek elemen ten bevat om de hedendaagse nozemjeugd in West-Europa en elders bindingen en perspectie ven te geven. Voor het mulo-diploma zijn in Bloemen daal geslaagd voor diploma A: de dames: N. L. Langbroek, Velsen G. Meyer, Vel sen; Y. S. Meyer, Beverwijk A. F. Kraayeveld, Velsen; H. L. Hessels, Haar lem*; A. M. Dargatz, Beverwijk*; E. L. Heesbeen, Haarlem D, M. M. Houweling. Overveen K. H. de Vries, Heemstede; A M. Segerius. Haarlem W. T. de Boer Beverwijk; en de heren: J. Visser, Haar lem J. W. v d. Brandhof, Heemstede; G J. Bobeldijk. Heemskerk. Die met een behaalden bovendien het middenstandsdiploma. Afgewezen voor A of B totaal 6 kandidaten. Geslaagd voor diploma B mej. C. G. Go- sen, Beverwijk; en de heren: R. J. P. Schreuder, Heemstede; C. P. Blom, Lisse: A. Willemsen, Leiden; M. R. Koolstra, Sassenheim; H. Jaspers. IJmuiden; L. J. de Beer. Beverwijk. Bloemendaal. Aan de Da Costa Kweek school te Bloemendaal slaagden voor het examen onderwijzer de heren: Dirk Die- persloot, IJmuiden; Gert Vecnstra, Sant poort; Siem Hoogvorst, Beverwijk; Arthur van Kampen, IJmuiden; Piet Wesselius, Haarlem; Melis Biesma, Lisse; Leo Brantz, Haarlem; Gerrit Meijwaard, Lisse: Jacob Timmermans, Haarlem. Totaal geslaagd 44 kandidaten, 1 herexamen, afgewezen geen. Voor het diploma 3-jarige cursus van de Gemeentelijke Handelsavondschool te Haarlem slaagden de dames: M. M. Drenth„ S. W. Hoedeman, S. J. v. d. Pol, M. de Ruig en C. W. H. van Straaten; en de heren: J. Bon, A. van Delden, T. Garrelfs, G. A. Homringhausen, A, J. Ipenburg, C. Leijsen, J. G. Metten, L. H. J. Mussche, R. Sierag, R. B. Trap, F. R. Verdam en J. Th. M. Warmerdam. Afgewezen werden 6 kandidaten. Voor het diploma 5-jarige cursus slaag den de dames: G. M. de Heer, M. J. Kieft, Z. Veenema en J. A. van Vorden; en de heren: A. van Aalst, P. A. de Groot, R. Hollmann, J. P. Huigen, B. Koster, F. A. Martin, J. C. Meyer, M. J. van Noort, W. Oosterling, H. W. Schipper, Q. Schouten, M. van der Snoek, N. W. Vedder, A. Veen, H. J. van Veen, S. Westerhof en N. Zuidam. Afgewezen werden 2 kandidaten. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 08 Benoeming. Voor de vervulling van de vacature van hoofdleidster aan de open bare kleuterschool aan de Crayenestersin- gel in Heemstede hebben B. en W. van Heemstede de volgende voordracht ge maakt: mejuffrouw J. J. C. Barneveld, leidster aan de Cravenesterschool en me juffrouw E. Westenberg, hoofdleidster aan de neutrale kleuterschool „Nicoline Jaco- ba" te Pesse. Om enigszins tegemoet te komen aan het tekort in Haarlem heeft het bestuur van het Sportfondsenbad een plan ontwor pen, volgens welk achter het bestaande overdekte bad in het Frederikspark een nieuw openluchtbad met een lengte van vijftig meter zou worden aangelegd. Dit is ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van het Sportfondsenbad in januari j.l. in ons blad gepubliceerd. Met het oog op het tekort aan openluchtbaden in Haarlem hebben B. en W. zich in prin cipe akkoord verklaard met de bouw van een zwembad in het Frederikspark, of schoon het college er van overtuigd is, dat in dat geval een stukje van het Frederiks park zal moeten worden opgeofferd. B. en W. stellen echter met nadruk vast, dat een openluchtbad in het Frederikspark ze ker geen vervanging betekent voor andere baden in Haarlem Noord en Oost. Onrust De plannen voor genoemd bad hebben al enige onrust verwekt bij de bewoners uit de omgeving van het park. Enige we ken geleden heeft een aantal van hen een brief geschreven aan de gemeenteraad, waarin zij hebben gesteld dat zij, hoewel van het nut. en de wenselijkheid van een openluchtbad overtuigd, de hiervoor uitge kozen plaats ongunstig en in strijd met de belangen van de Haarlemse burgerij ach ten. Zij zijn van mening dat bij uitvoering van het plan een fraai, sfeervol en van historische betekenis geworden stadspark vrijwel volledig verloren zal gaan. Boven dien vrezen zij dat een openluchtbad veel hinder zal veroorzaken voor de omwonen den door het teweegbrengen van lawaai en onrust. Naar hun mening is elders bijvoorbeeld ten oosten van het Spaarne een even gunstig gelegen doch voor de Haarlemse burgerij aanzienlijk minder be langrijk terrein voor deze vestiging te vinden. Tot zover de bewoners van Frederiks park en Baan. B. en W. zijn zich ervan bewust, dat de aanleg van een zwembad bepaalde nadelen met zich meebrengt. Zij hebben daarom getracht de gehele omge ving zo harmonisch mogelijk te houden. Om het aan te leggen zwembad, zonne weiden en zonneterrassen zal een groene rand komen met een bijpassende beplan ting. Met. het plan, zoals dat door B. en W. wordt, voorgestaan zijn de bezwaren volgens B. en W. tot een minimum gere duceerd. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het lawaai van een open bad aanzienlijk minder zal zijn dan van een overdekt bad, dat het geluid in vele gevallen versterkt. Op grond van deze overwegingen hebben B. en W. in principe besloten medewerking aan het plan te geven, uitgaande van een afwegen van belangen. Advertentie Teneinde te voorzien in de predikants- vacature ontstaan door het vertrek van ds. G. Rang naar de kerk van Haarlem- Zuid. heeft de gereformeerde kerk van Vijfhuizen een beroep uitgebracht op dc heer J. W. Broersma, theologisch candi- daat in Groningen. De heer Broersma. die eveneens uit een zestal amdere plaatser een beroep ontving, heeft da' van Vijf huizen aangenomen. Op 14 juli zal ir Hoofddorp een speciale classisvergaderiri' worden gehouden, waar kandidaat Broers ma het peremtoire examen zal afleggen Tijdens de behandeling van de straf- hebben aangezet. „Er is niets van waar." zaak tegen een 35-jarige inwoonster van Wormervcer door de Haarlemse politie rechter mr. H.J. Ferwerda heeft de offi cier van Justitie mr. J. van den Oever maandag haar echtgenoot, die voor haar getuigde, laten arresteren onder verden king van het plegen van meineed. De vrouw stond terecht wegens beledi ging van een plaatsgenote. Zij zou deze voor „viezerik" hebben uitgemaakt. De verdachte ontkende hardnekkig dit woord gebruikt te hebben. Haar man hield even eens vol dat het gewraakte woord niet door haar was gebezigd. Maar twee vrou welijke getuigen hielden staande duidelijk gehoord te hebben dat de verdachte wel degelijk „viezerik" had gezegd. De aan leiding tot deze affaire was volgens een der getuigen het feit dat de verdachte in de buurt had rondverteld dat de man van een der vrouwelijke getuigen door de po litie was aangehouden. Toen beide vrouwen zich aan het huis van de verdachte ver voegden zat deze met haar man in de ka mer. „Ik tikte tegen het raam om haar iets te zeggen. Zij liep naar het raam toe en zei duidelijk hoorbaar „Ga weg, vieze rik", aldus een der getuigen. Daarop zou de man van verdachte de radio keihard Bij mijn weten is de toneelvereniging ..Postaal Genoegen" het eerste amateur gezelschap geweest, dat zich in de Stads schouwburg aan een opvoering van het enigszins ondeugende blijspel „De kinde ren van Eduard" heeft gewaagd. Evenals de kinderen uit dit stuk. heeft ook het blij spel zelf drie vaders: Marc Gilbert Sau- vajon, Frederic Jackson en R. Bottomley, welk schrijverstrio met vereende krach ten een bijzonder vrolijke komedie heeft geproduceerd, waar een goed bezette zaal zich maandagavond kostelijk mee amu seerde. De intrige berust op de perikelen van madame Denise Darvet-Stuart, wier bijzonder vrije levensopvattingen er onder meer de oorzaak van zijn geweest, dat zij zich ofschoon ongehuwd, toch in het bezit van drie vrijwel volwassen kinderen mag verheugen. En dat van drie verschil lende vaders nog wel! Nu wil het ver haal. dat Denise op een gegeven ogen blik in de mening verkeert haar kinderen met dit verleden te moeten confronteren, zodat zij de drie vaders na ongeveer twin tig jaar inviteert, alsnog met hun kroost te komen kennismaken. En deze scène in het tweede bedrijf, de terugkeer van de flegmatieke Engelse diplomaat, een van eigenwaan barstende Poolse concertpia nist en een mysterieuze gentleman-inbre- ker. vormt dan de eigenlijke climax van het stuk. dat voordien enigszins traag verloopt en daarna weer aan actie en hu mor verliest. Voor een amateurgezelschap betekent de opvoering van dit blijspel een bijzonder moeilijke opgave, omdat de spelers op de een of andere wijze verplicht zijn 'n dosis Franse esprit en flair op de brengen, waar zij op grond van hun noordelijker nationaliteit eigenlijk niet over beschik ken. Regisseur Hein Kraneveld is er ech ter in geslaagd voor deze opvoering een plezierig tempo aan te houden, dat het de spelers mogelijk maakte, ook als en semble de vereiste luchtige sfeer zeer be hoorlijk te benaderen. Verder had de re gie de komische uitwerking van diverse grappige situaties in hoge mate bevor derd. door hiervoor telkens een vlotte groe pering voor te schrijven. Ook de indivi duele prestaties waren over het algemeen van uitstekend formaat. Tinv van Ko ningshoven speelde een sprankelende De nise. die beurtelings guitig, vitaal en amusant werd aangegeven. Vlot en ontwa penend waren haar kinderen, zoals deze door Ina van Huis, Theo Schouten en Hen- ny Kamerling-Visser met veel jeugdige charme werden omlijnd. Van de drie va ders was Jan Serné als de flegmatieke en beheerst gespeelde Sir Michael Norman ongetwijfeld de beste. Henk van Musscher miste als Dominique Revol de zwierige allure, die men van een dergelijk myste rieuze Franse gentleman-avonturier mag verwachten en Henk van Donkelaar wierp als Jan Letzaresko op een zodanige wijze alle kluchtspelremmen los, dat de tedere gevoelens van Denise voor een dergelijke dwaas volkomen onlogisch werden. Van de kleinere rollen noemen wij dan nog een bezadigde Mollinot van Wim Franse en een kostelijk getypeerde astrante huis houdster van Hetty van Blitterswijk-Cival. Aan 't begin van deze toneelavond, werd door voorzitter Kraneveld de verleden week overleden acteur-regisseur Willem van der Veer herdacht als 'n groot toneel speler en bekwaam regisseur, van wiens deskundige adviezen ook „Postaal Genoe gen" vele jaren een dankbaar gebruik heeft mogen maken. Te zijner nagedach tenis werd door de bezoekers staande een minuut stilte in acht genomen. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 165.000 voor de restau ratie van het niel-instrumentalc gedeelte van het Chr. Müllerorgel in de Grote Kerk. Het ligt in het voornemen van B. en W. in de kosten van deze restauratie een bijdrage te vragen van het rijk en de provincie Noordholland. Genoemde restauratie omvat ingrijpende en kostbare voorzieningen aan de kas en frontpijpen, die daarmee in hun oude luis ter zouden worden hersteld. Voor de kas wordt beoogd het aanbrengen van goud op poliment, en wijze van bewerking, die reeds in de middeleeuwen werd toegepast, maar die thans nog slechts door enkele deskundigen in Europa wordt uitgevoerd. De enige afdoende voorziening voor de frontpijpen bestaat uit het beplakken daarvan met tinfoelie, een methode, die eveneens uit de middeleeuwen stamt. Bovendien moeten nog enkele andere voorzieningen aan het orgel worden ge troffen, die eveneens onder het genoemde krediet van 165.000 vallen. Zo moet een gedeelte van het houtwerk van de kas curatief worden behandeld met het oog op de aanwezigheid van houtworm. Verder moet een verwarmingsapparatuur wor den aangebracht, de elektrische verlich tingsinstallatie worden vernieuwd en een versterkersinstallatie met microfoon wor den aangebracht. Ten slotte is het nodig dat de vloerbe dekking op de tribune en het podium word vernieuwd, terwijl aan de accommodatie rondom de klavieren enige veranderingen dienen te worden aangebracht. In de toelichting tot dit voorstel schrij ven B. en W., dat de restauratie van het instrumentale gedeelte van het orgel be vredigend en volgens het vastgestelde tijdsschema verloopt. Aan de thans voor gestelde verbeteringen en vernieuwingen van het niet-instrumentale gedeelte van het orgel is een intensieve studie vooraf gegaan. Aan dit diepgaand en tijdrovend onderzoek is deelgenomen door de com missie van deskundigen, belast met het toezicht op het orgel en de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Als resultaat hier van is komen vast te staan dat het mo gelijk is de kas en de frontpijpen in hun oude luister te herstellen, terwijl boven dien de houdbaarheid van de beoogde voorzieningen vrijwel onbeperkt is. hield de man en vrouw vol, ook nadat de politierechter hen nadrukkelijk had gewe zen op de gevolgen van het plegen van meineed. De officier van Justitie vond in derdaad termen aanwezig om schorsing van de zaak te vragen en de arrestatie te gelasten van de echtgenoot van de ver dachte. Snikkend verliet de verdachte de rechtszaal terwijl haar man door een der leden van de parketgroep werd weggeleid. „Waar is mijn dochter?" Een 21-jarige chauffeur uit Beverwijk kreeg een boete van 75 en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd omdat hij een rijwielfabri kant uit Assendelft had mishandeld. Na afloop van een dansavondje in Assendelft was de fabrikant gaan kijken waar zijn dochter bleef. Toen hij bij een groepje jon gelui informeerde had de verdachte hem plotseling een klap in het gezicht gegeven. De officier van Justitie vond het gedrag van de verdachte hoogst ongepast. Hij vond het geen bejegening van een vader die zich van het doen en laten van zijn dochter op de hoogte wilde stellen. Mr. Van den Oever eiste een week gevangenis straf, maar de politierechte! wilde er re kening mee houden dat de verdachte nog niet eerder met de Justitie in aanraking is geweest. Eigen rechter gespeeld Vrijspraak, vroeg de officier van Justi tie in de zaak tegen een 45-jarige pakhuis chef uit Wormerveer. Zestig gulden boete luidde het vonnis van de politierhter. De pakhuischef zou in Wormerveer eigen rechter hebben gespeeld toen hij, rijdend op een bromfiets, door een automobilist werd „gesneden". Woedend was hij de auto achterna gegaan. „Ik wilde deze weg- piraat een afstraffing geven." gaf de ver dachte toe. De automobilist, een 25-jarige vertegenwoordiger, zei als getuige dat hij door de verdachte in het gezicht was ge slagen en in de zij was geschopt. Een an dere getuige verklaarde dat hij de pakhuis chef weliswaar een dreigende beweging had zien maken in de richting van de ver tegenwoordiger maar dat hij niet had ge zien dat er geslagen was. „Ik kon ni_t bij hem komen want hij was in zijn auto helemaal weggekropen," zette de ver dachte uiteen. Mr. Van den Oever vond dat er teveel twijfelpunten waren om tot een veroordeling te komen. De politie rechter achtte echter het bewijs voor mis handeling geleverd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft maandag afscheid genomen van de priesters van zijn bisdom. In de kathedrale basiliek St. Bavo droeg hij een plechtige h. mis op, waarbij de Koor school onder leiding van de heer Kees Bornewasser meewerkte. Hierna volgde een afscheidsbijeenkomst in het Concert gebouw. Meegedeeld werd dat de schei dende bisschop, die op „Bosbeek" in Heemstede zal gaan rusten, is benoemd lot aartsbisschop-titulair van Cypsela bij Konstantinopel. Deken J. Kraakman sprak de scheiden de bisschop toe, nadat de Koorschool „Ju bilate Deo" had gezongen. Deken Kraak man zei: „U was een goede bisschop, eigenlijk bent u altijd een echte pastoor gebleven. Steeds gaf u ons een inspirerend voorbeeld. Wij danken u voor uw blijheid, mildheid en wijsheid". De scheidende bisschop dankte in een bewogen toesprak. „Wat heeft God mij gezegend door mijn uitverkiezing. Ik dank u voor uw steun De toekomst van het bis dom Haarlem zie ik vol vertrouwen tege moet". Mgr. J.A.E. van Dodewaard, de opvol ger van mgr. Huibers, deed een beroep op de priesters hem in zijn werk te steu nen. Hij deelde mee mgr. J.M. Groot be noemd te hebben tot zijn vicaris-generaal. Nadat de priesters beide bisschoppen had den toegezongen met Io Vivat, was er ge legenheid om persoonlijk van mgr. Hui bers afscheid te nemen. De Haarlemse atleet Joop Vissers is op genomen in de Nederlandse atletiekploeg, die op 17 juli in Luik zal uitkomen tegen de teams van België en Zwitserland. Vis sers is ingeschreven voor het nummer 400 meter horden. Helen Ort (Atmodes) maakt deel uit van de Nederlandse dames atletiekploeg die op 10 juli uitkomt in Halle tegen Oost-Duits- land. Helen Ort start op de 100 meter. Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle. Magneet, HMW, Soles, Glulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 BEVALLEN van een zoon: 25 juni: J. A. de Leeuw-van Tongeren; H. Fijnaut- Hendrikse; A. A. Hartgers-Dijkzeul; M. J. G. Elfrink-Staring; 26 juni: G. Gentile- Rozenhart; C. E. Zwetsloot-Bijnsdorp; 27 juni: N. A. Piso-Draijer;J. A. van Gel dorp-van Veen. BEVALLEN van een dochter: 24 juni: W. H. van Schaik-van den Bosch; 25 juni: J. F. H. Kol-van Noort; A. M. Melenhorst- Kok; T. Mulder-Scheffer; C. ten Broeke- Groot; H. Timmermans-Meijer (2x); A. P. A. Hendriks-van Hugten; M. H. Vreene- goor-van Riel; H. Bijlhouwer-Smeeman; T. Boer-Bijlsma; 26 juni: C .A. Koele- meijer-van Straaten; G. Arensman-Zueten- horst; M. C. C. Willemse-Rutte; A. Toepoel- Staring; A. G. Ragetlie-Duineveld; W. van Waveren-Kragten; 27 juni: E. Cramer-de Koning; A. Koenen-Hol. OVERLEDEN: 24 juni: Mej. G. Peeters, 91 j., Kenaupark; E .C. M. Roozen-van Schie, 77 j., Kamperlaan; H. v. Donselaar- Pinhammer, 78 j., Glasblazerstraat; 25 juni: D. Hageman, Kamperl., 74 j.; P. M. Kienjet, Byzantiumstraat, 1 mnd.; J. Heijtink, Wal deck Pyrmontstraat 78 j.; P. J. Daniels-Be- hage, 80 j., Kampei-laan; J. Hendriks-de Jong, 55 j., Klein Heiligland. ONDERTROUWD: 27 juni: L. Kloesman en M. W. Beaux; J. F. Stolwijk en E. K. I Demes.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5