De Brit vergeet zijn huisdier niet voor de §1 Frankrijks oudste gevangene zou spoedig vrijkomen Boekenhoekje TO bp bprlF&pn ttjb PANDA EN DE LIJFWACHTERS Garcia de Léon Vreemde dingen in het kabouterdorp DINSDAG 28 JUNI 1960 7 De radio geeft woensdag T el evisie programma KOM MORGENMIDDAG Kerkelijk Nieuws Pers trekt zich het lot van Gaston Dominici aan Post voor militairen in Frankrijk Procederen wordt duurder Vervolgverhaal door M. G. Eberhart 27. Zodra zij de hoed van Palmer had den opgehaald, reden Panda en de lijf wacht zo snel mogelijk weer bergop waarts, om nu de miljonair zelf nog te redden. Ze maakten zich erg ongerust over hem, want vanuit de hoogte klonken linde jammerklachten. „Als we maar niet te laat komen," zei Panda, terwijl hij het wagentje in wilde vaart over de slingeren de bergweg stuurde, „hoor die arme Pal mer eens jammeren! Het lijkt wel, of ze hem pijnigen!" Dat was inderdaad het ge val Gepijnigd moest de arme miljonair toezien, hoe Sluiper langzaam, zijn dierba re stuivertjes in de afgrond strooide. Dit was werkelijk het ergste, wat m.en de zui nige miljonair kon. aandoen. „Mijn arme stuivertjes!" riep hij wenend, „mijn kos telijke muntjes! Hou op! Dit houd ik niet meer uit!" „Zul je ons dan vertellen, waar je miljoenen verborgen zijn?" vroeg Slui per. „Niet? Dan gaan we verder.En met een wrede glimlach tastte hij op nieuw in de geldzak. „Nee! Stop!" gilde Palmer. „Ik zal het vertellen! Maar stop deze verkwisting van mijn lieve geldje! Dit is meer dan ik verdragen kan!" HILVERSUM I. 402 m. 7.00 NCRV. 20.00 - 24.00 Nationaal programma. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Kamerork. en solist. 12.00 Liederen. 12.30 Kamer orkest. koor en hobo. 12.37 Kerkd. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 15.00 Kamermuz. 15.30 Interscholair jcugdtoernooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Liede ren. 17.40 Beursber. 17.45 Volksmuziek. 18.15 Het spectrum, rep. 18.30 Leger des'Heilsmuziek. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huis muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. Nationaal programma: 20.00 Nieuws. 20.05 Felicitatie. 20.15 Gevar. progr. 21.15 Een weg voor Europa, klankb. 22.00 Zuidamerikaanse muz. 22.20 Tour de France. 22.30 Nieuws. 22.40 Promenade-ork. 23.00 Gram. Gram. 23.45 Dagsluiting. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Tips voor de voedings- markt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Lichte muz. 1.30 Cabaret. 12.00 Dans- niuz. 12.30 Land- en tuinb.medeó. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de touristen. 17.50 R.egeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Tour de France en act. 18.40 Zigeu- nermuz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. Nationaal program ma: 20.00 Nieuws. 20.05 Felicitatie. 20.15 Gevar. progr. 21.15 Een weg voor Europa, klankb. 22.00 Zuid-Amerikaanse muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Pro menade-ork. 23.00 Gram. 23.45 Dagsluiting. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.06 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Granv. 17.20 Lof van he,t Vlaamse toneel. 17.50 Boekbespr. 13.00 Lekenmoraal en filosofie. 18:20 Voor de sol daten. 18.45 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Missiemontage. 22.45 Folkloristische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverzicht. 20.20 Film. 20.40—22.15 Speelfilm. Eventueel filmverslag van Ronde van Frankrijk. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30—17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20,20 Toespraak staatssecretaris. AVRO: 20.30 Sportpanorama. 21.05 Act. 21.20 Doe. filmverslag. 21.45 Gevar. progr. NTS: Eventueel filmverslag Ronde van Frankrijk. Advertentie eens met Uw jongens kijken naar onze enorme collectie GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 HAARLEM TEL. 54679 Geref. Kerken Beroepen te Eefde-Gorssel H. A. Star- renburg te Kantens (Gron.) Aangenomen naar Bowness-Montgomery (Alberta, Ca nada) (Chr. Ref. Curch) C. Padmos te Geesteren en Gelselaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. W. van der Gronden te Enschede-Oost. Bedankt voor Haamstede- Kerkwerve J. van Doorn te Tholen. Be dankt voor Rotterdam-Kralingen P. N. Ribbers te Noordscheschut - voor Sint Jansklooster J. M. Visser te Dokkum. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (luchtmachtpredikant) R. C. A. van Voorst Vader te Thamen aan de Amstel. Aangenomen naar Eindhoven (Technische Hogeschool, studentenpredikant) W. Rogge veen te Pieterburen (Gron.) Bedankt voor Enkhuizen Y. G. Oltlam- mers te Winsum (Fr.) De kerkeraad van de Hervormde gemeente „Sola Fide" (Evange lisatie) te Veenendaal heeft besloten aan de Provinciale Kerkvergadering van Utrecht voor te stellen als zijn tweede pre dikant te beroepen ds. A. A. Bos te Dalem en Vuren (Z.H.) Het betreft hier een bij zondere gemeente naast de Hervormde ge meente waar alle vijf predikantsplaatsen behoren tot de modaliteit van de Geref. Bond. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid A. J. Buur man te 's Gravenhage. Baptisten Gemeenten Beroepen te Stavoren K. Corporaal, kand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Delfzijl H. P. de Boer te Sittard. Aange nomen naar Alblasserdam J. van der Veen, kand. te Leeuwarden. (Van onze correspondent in Parijs) Er zou ernstig sprake van zijn, dat Gaston Dominici, die met zijn 83 jaren de oudste gevangene van Frankrijk is, binnenkort op vrije voeten zal worden ge steld. Gaston Dominici, de patriarch van de boerderij „La Grande Terre" in de dorre Provence, voor wie zijn hele familie sinds onheugelijke tijden sidderde, werd in november 1954 tot de doodstraf ver oordeeld omdat hij schuldig was bevon den het proces had een verre van over tuigend verloop van drievoudige moord op de voormalige Britse voedselcommis- saris uit de oorlog Sir Eric Drummond, diens vrouw en hun tienjarig dochtertje Elisabeth, die op zijn erf kampeerden. In 1957, drie jaar later dus, werd het vonnis waarvan de voltrekking toen der halve al op de lange baan was gescho ven tot levenslange dwangarbeid „ver zacht", een straf, die dus evenmin is uit gevoerd. Gaston Dominici zit nog altijd in de zwaar bewaakte gevangenis „Des Baumettes" te Marseille. Met behulp van een vliegtuig en precisiecamera's wisten de geïllustreerde Parijse weekbladen des alniettemin nog foto's van hem te maken en te publiceren. Volgens die reportages Advertentie Gc^°n ve Uttc is er van de autoritaire landbouwer die zijn onschuld tegen alle waarschijnlijkhe den in tot het laatste moment poogde vol te houden, weinig meer over dan een gebogen wrak, dat zich op twee wandel stokken nog slechts strompelend voort be weegt. Het zou dyn ook zeker een daad van menselijkheid zijn deze grijsaard, die bovendien seniel moet zijn geworden nu maar uit zijn cel te ontslaan om hem toe te staan in zijn eigen bed te ster ven. Zijn twee zoons en dochters, die hem tijdens het proces afwisselend verdedig den en beschuldigden, zouden in ieder geval nu wel bereid zijn hun stokoude va der weer in de familiegemeenschap op te nemen. Op het ministerie van Justitie in Pa rijs verklaarde men niettemin dat een officieel gratieverzoek van Dominici's be roemde advocaat mr. Floriot niet was in gediend. Zo'n verzoek moet eerst door verschillende departementale instanties worden onderzocht, alvorens aan het staatshoofd te kunnen worden voorgelegd. In elk geval heeft president De Gaulle zich nog niet met het gaval-Dominici be ziggehouden. De medische attesten over Frankrijks oudste gedetineerde zijn bovendien tot dusver altijd gunstig of als men wil ongunstig uitgevallen en volgens de artsen ondervindt de 83-jarige Dominici geen enkel nadelig fysiek of geestelijk gevolg van zijn isolement. Niettemin lijkt het ons waarschijnlijk dat nu de pers zich opnieuw van de zaak Dominici heeft meestergemaakt de autoriteiten wel spoe dig over de brug zullen komen om de patriarch te bevrijden, opdat hij zijn laatste levensdagen tussen zijn kinderen en kleinkinderen zal kunnen slijten. Gedurende de oefeningen in Frankrijk door onderdelen van de Koninklijke Land macht en de Koninklijke Luchtmacht dient het veldpostadres voor La Courtine als volgt te luiden: rang, naam en voorlet- letters, registratienummer, onderdeel, NAPO 280 Utrecht-station. Voor de vaste detachementen in Mourmelon luidt het nummer: NAPO 281 Utrecht-station; voor Bourges: NAPO 282 Utrecht-station. Ver der geldt voor deze detachementen dezelf de wijze van adresseren als voor La Cour tine. Van Nederland uit kan men druk werken zenden tot 3000 gram, brieven tot 2000 gram, birefkaarten en nieuwsbladen. Van Liverpool Street Station in Londen brengt de trein u in een kwartiertje naar Ilford. U hebt dan het grootste deel van de tijd tussen huizen doorgereden, zodat het maar nauwelijks opvalt, dat de Engelse hoofdstad ergens definitief een einde heeft gekregen. Niets wijst er ook op, dat u intussen in het graafschap Essex terecht bent gekomen. Ik nodig u uil ditmaal Ilford als doel van de reis te be schouwen, niet omdat dit stadje een wereldberoemde fabriek van fotografie artikelen herbergt, maar om een indruk te krijgen van een sentimenteel stukje Engels volkskarakter. In Ilford zal men u graag de weg wijzen naar het kerkhof voor huisdieren. Het is een vrij kaal terrein even buiten de plaats. Bomen zijn er schaars, anders dan op de meeste normale begraafplaatsen. Er zijn echter weinig graven zonder steen en hier en daar heeft men zelfs monumentjes voor gestorven dieren opgericht, waardoor het kerkhof een levendig aanzien heeft. Dat maakt een wandeling over de paden tot een curieuze bezigheid. Het kerkhof heeft zijn ontstaan te danken aan een initiatief van de P.D.S.A., de People's Dispensary for Sick Animals, dus de Volks- of Algeme ne Kliniek voor Zieke Dieren. Deze or ganisatie bestaat naast en werkt samen met de vereniging voor dierenbescher ming, die in Engeland met een ver warrend aantal letters wordt aange duid: R.S.P.C.A. Roayl Socity for the Prevention of Cruelty to Animals, wij zouden zeggen koninklijke vereniging ter voorkoming van wreedheid jegens dieren. Maar laten we eens kijken hoe de Britten hun gestorven lievelingen eren. Mijn aandacht wordt getrokken door een niet al te vriendelijk kijkende poes in wit marmer. Ik had uit zijn strenge blik eigenlijk direct moeten opmaken met een kater en niet met een poes te doen te hebben: Mister Tibb was zijn naam. Voor de ontroostbare eige- naar(ares), moet het een hele voldoe ning zijn te weten, dat latere geslach ten nog een traan zullen wegpinken bij het lezen van het ontroerend graf schrift. Het monumentje is opgericht „uit diepe dankbaarheid voor de warme liefde en de jaren van alles overtref fend geluk die hij ons schonk." Dat staat op de grondplaat. Daarboven wordt zeer fijnzinnig bekend gemaakt: „In liefdevolle en blijvende herinnering aan onze lieve schat Mister Tibb, die 27 oktober 1950 in de leeftijd van veer tien jaar en vier maanden in slaap viel." Als ik zie hoeveel plaats het ge denkteken inneemt, probeer ik te bere kenen hoeveel geld aan dit graf is be steed. De opzichter heeft mij verteld, dat een stukje grond, juist groot genoeg voor een simpel kistje, vijfenzestig gul den kost. De nagedachtenis van Mister Tibb moet nog enkele duizenden hebben geëist. Er staan verse bloemen voor de graf zerk van twee honden, Buddy en Bruce. De eerste, een Sealyham terrier, stierf op 2 januari 1953, oud zes en een half jaar. Hij werd ter ruste gelegd in graf no. 587 en kreeg een fraaie marmeren steen met een perkje ervoor, omgeven door een rand van hetzelfde materiaal. Toen „onze zeer geliefde en trouwe Bruce" op 12 november 1955 de ogen had gesloten, werd een klein plaatje schuin tegen de grote gezet. Van sommige honden (of katten) staat de hele geslachtslijst vermeld. Op andere zerken lezen wij hoe het huis dier aan zijn einde is gekomen: door een ziekte, als gevolg van een ongeluk. Een beetje al te kras maakt het degene die verantwoordelijk is voor het op schrift, gewijd aan „Dinah, onze trou we en geliefde cocker spaniel, die op 22 juli 1950 oud elf jaar, stierf." De steenhouwer is met cursieve letters voortgegaan: „In deze tuin van herin nering zullen we je vaak komen opzoe ken, tot wij elkaar zullen weerzien." Ik dwaal nog een poosje rond en kom via de graven van Plum Jam, Joey en vele anderen in het hokje van de op zichter terecht. Voor een goede Hol landse sigaar is hij graag bereid aller lei bijzonderheden over het eerbetoon aan gestorven dieren op te halen. Maar eerst informeer ik naar de kosten van sommige monumenten en inderdaad, er zijn vaak duizenden guldens mee ge moeid geweest. „Bovendien," zegt hij, „hebben de eigenaars van Mister Tibb aan de P.D.S.A. een rijdende kliniek, volledig ingericht, geschonken." Honden en katten blijken het meest voor (kostbare) gedenktekenen in aan merking te zijn gekomen. Beroemd is de fontein, bekroond door het beeldje van een hond, die voor de Greyfriars- kerk in Edinburgh staat. Hiermee wordt de herinnering levendig gehoude aan Bobby, wiens treffende geschiede nis in de fontein staat gegrift: „In 1858 volgde hij de stoffelijke resten van zijn meester naar het Greyfriars kerkhof en hield zich voortdurend bij zijn graf op tot zijn dood in 1872." Een zeer oud graf is te vinden in het dorpje Beddgelert (Noord Wales). Eeu wen geleden werd hier de hond Gelert begraven door zijn berouwvolle eige naar, prins Llewelyn, die de hond bij vergissing had gedood. Later bleek hem, dat Gelert het zoontje van de prins tegen de aanval van een rond zwervende wolf had beschermd. Een vis, die „zo tam was, dat hij op het roepen van mensen zijn kop boven het water uitstak, uit de hand at en begreep wat hem werd verteld" werd na zijn dood in een tuin te Blcok- ley aan de aarde toevertrouwd, een varken, van wiens intelligentie helaas niets bekend is, ligt onder een steen in een park te Plymouth. Natuurlijk ont breekt een standbeeld voor een paard niet: Persimmon, die in 1896 voor de Prins van Wales de Derby won, is al dus vereeuwigd en staat voor de koninklijke stallen van kasteel San- dringham. Bij dit alles zal het u niet verwonde ren, dat ook aan de nagedachtenis van een postduif een memoriaal is gewijd „Als u met de trein verder gaat," ver telt de opzichter, „komt u tenslotte in Southend. Daar vlakbij ligt het dorpje Hullbridge. U moet eens een glas bier gaan drinken in de Anchor Inn, dan kunt u daar de wandplaat zien voor de duif 40 Ray 5. Hij was het eigendom van de waard en werd in de oorlog per parachute in Frankrijk neergelaten. Le den van de Franse verzetsbeweging stuurden hem terug met belangrijke in lichtingen, die zij hadden verzameld. Als ik het goed heb is de duif in 1952 gestorven en op het erf van de Anchor Inn begraven." Nadruk verboden De minister van Justitie heeft een ge wijzigd wetsontwerp ingediend inzake het tarief justitiekosten en salarissen in bur gerlijke zaken. Als vast recht voor een ge ding bij de colleges wordt een bedrag van 25 voorgesteld van eisende partij voor gedingen tot 1000,- en 50.- voor ■neer dan 1000. Het vaste recht in een kort geding zal 25 bedragen voor de eisende partij. Ook voor een verzoekschrift, niet behorend tot een geding, zal een dergelijk bedrag wor den geheven. Een verzoek tot verlenging van surséance zal volgens het voorstel 60.- gaan kosten. Een vast recht van 100.- zal worden geheven bij het deponeren van de eerste uitdelingslijst in een failissement of uit spraak tot homologatie van een akkoord. Als vast recht bij de kantonrechten zal voor een vordering in hoofdsom tot 200 een bedrag van 10.- gaan gelden en 25 voor hogere bedragen, behalve uitzonde ringen voor voogdij, minderjarigen, on- vermogenden en ambtshalve optreden. 4647. Nee, de kabouters waren helemaal niet meer zo tevreden over de ververij. Want zie je hadden ze nu maar allerlei kleuren gehad, dan was 't nog wel gegaan. Maar dat sombere zwartnee, dat viel toch wel erg tegen. Het hele dorp, dat er altijd zo vrolijk had uitgezien, was nu één trieste, zwarte vlek in het bos. En dat ging erg op het humeur van de kabouters en hun vrouwtjes werken. Maar wie de schuld van alles kreegdat was natuurlijk Ponko! Benoemd tot leraar geloofsleer aan de Geref. H.BS. te Groningen, J. van Bruggen te Assen, die tevens predikant te Assen blijft. 37) Bij het donkere bamboebosje haalde hij Dodie in. Johns boot lag nog aan het steigertje gemeerd. Ze roeiden terug, langs Blanchaard, waar een enkel licht in de hal brandde. Toen ze om de uiterste punt van de vispier heenroeiden, zei Dodie zacht en afwezig, alsof ze meer in zichzelf sprak: „Misschien heeft het niets te betekenen. Ik bedoel, die avond dat de rech ter werd vermoord. Ik moet erover nadenken." Hij antwoordde, ook zachtjes, alsof er iets op het meer zou kunnen zijn dat hen kon horen: „Doe geen domme dingen, Dodie. Moord is gevaarlijk." Ze kwamen bij de schaduwachtige, donkere plek met mangroven, die het begin van het land van Howard aangaven. HOOFDSTUK XVI Henry en Midge zaten op hen te wachten; Henry had een whiskey-soda in zijn hand en Midge zat met het licht., dat door het hoge raam viel achter zich, rus tig te breien met een grote kluwen roze wol. John was daar niet geweest en ze hadden niets van hem ge hoord. „Weet je zeker, dat het de auto van Zack was?" vroeg Henry aan Dodie. „Ik geloof het wel, maar ik heb hem zelf niet gezien." „Wat heb je gedaan met die brief van die mensen die erover dachten het land te kopen?" „We hebben hem op tafel laten liggen," antwoord de Dodie. Henry grinnikte. „John had Luke die brief daar met een kunnen geven om hem te laten zien hoe de fei ten lagen. De grote moeilijkheid voor Luke is natuur lijk, dat er niet veel bekende verdachten zijn. Hij moet alle mensen uit de onmiddellijke omgeving van de rechter in het oog houden, en daar zijn wij stuk voor stuk bij." Midge liet met een gilletje haar breiwerk vallen. „Wat een verschrikkelijke dingen zegt u daar! Het is iemand geweest, die wij niet kennen, die de rechter heeft vermoord. Iedereen zegt dat hij grof verdiend heeft, vroeger, in de dagen van de alcoholsmokkel. Natuurlijk heeft hij toen ruzie met iemand gehad, die het hem nu betaald heeft willen zetten." Henry zei: „Dat heeft dit bezwaar, dat het al zo lang geleden is. De rechter was zeer achtenswaardig het klonk een beetje ironisch gedurende de laatste twintig jaren van zijn leven. Ik betwijfel 't of hij die oude connecties heeft aangehouden. Integendeel, ik stel me voor dat hij al het mogelijke heeft gedaan om hen van zich af te schudden. Bovendien is die hele organisatie voor dranksmokkel al lang geleden op gedoekt. Maar het zou wel een erg prettige en ge makkelijke oplossing zijn," zei hij met een droeve zucht. Inderdaad, heel prettig voor mij, dacht Cayce, ter wijl hij naar huis wandelde. Maar hel leek hem geen waarschijnlijke oplossing. Hij wenste dat hij Dodie had kunnen overreden hem te vertellen wat ze zich van de avond waarop de rechter vermoord was, herinnerde. Het was duidelijk dat ze alleen maar niet zeker wist in hoeverre het van be lang was. Hij acht aan de avond die net voorbij was; zoals hij weer had gezeten met Henry en Dodie en Midge alsof hij niet weg geweest was, en aan de open baring die die avond hem had gebracht. Toch was zijn liefde voor Dodie zo iets vertrouwends, dat er niets verrassends niets verwonderlijks in school. Het enige verrassende was, dat hij het zo laat had ontdekt. Hij vroeg zich af, hoe lang hij al van haar ge houden had. Daar dacht hij lange tijd over na; ter wijl hij rustend tegen een stijl van een hek een si garet rookte, om ten slotte tot de geenszins nieuwe of unieke conclusie te komen, dat er geen manier be stond om precies te bepalen op welk ogenblik je van iemand was gaan houden. De wolken schoven een klein stukje van elkaar zodat hij een paar sterren kon zien en terwijl hij daarnaar keek, leek het hem dat som mige dichters volkomen gelijk hadden, hun liefde te zweren bij de sterren, die eeuwigdurend zijn. De moei lijkheid was dat hij Dodie altijd eenvoudig had geac cepteerd, haar voortdurende trouw als een voldongen feit had beschouwd en nooit, tot deze avond, had ge merkt welke plaats ze in zijn leven innam. De moei lijkheid was ook, dat hij Dodie's standpunt kon be grijpen; hij had zichzelf misleid, had zijn hand uit gestrekt naar Midge in plaats van naar zijn ware leid ster, Dodie. De jagende wolken lieten een stukje hemel open, dat erg helder was en vol met schitterende sterren, 's Win ters betekenden zulke heldere sterren vorst. Om de jonge bomen werden dan in allerijl aarden wallen op geworpen; alle plantage-arbeiders werden dan gemobi liseerd en men moest met man en macht aan het werk als het metereologisch instituut waarschuwde dat de vorst eerder zou komen dan verwacht was. Maar alleen de jonge bomen behoefden op deze manier be schermd te worden; voor de oudere bomen werden rookpotten aangebracht. Hij herinnerde zich de naar geestige vurige gloed boven de rookpotten, die op stra tegische punten in de boomgaarden werden gezet om de wolken warme rook te verspi'eiden. Het weer op orde brengen van Blanchaard, kreeg nu nog veel meer betekenis voor hem, ofschoon hij zich wel afvroeg of Dodie in feite niet altijd een even on misbaar deel van Blanchaard was geweest als van zijn eigen hart. Ze had niet naar hem geluisterd, niet ge wild dat hij zijn gevoelens bloot legde. Hij voelde zich, zonder bepaalde reden, ongerust over John, maar liep toch zachtjes een vrolijk deuntje flui tend, langzaam naar huis. Natuurlijk was daar nog de gevaarlijke verwikkeling in de moord op de rechter, waarvan hij zich nog diende te bevrijden, maar op dat ogenblik leek alles moge lijk niets te moeilijk of gevaarlijk. Hij dacht zelfs een beetje geamuseerd, aan Henry en zijn theorieën. Als hij besliste dat Midge en Dodie, dochters van een rijk man als Henry was, huishoude lijke werkjes moesten doen, we), dan deden ze dat. Hen ry had altijd gehoorzaamheid verwacht en gekregen. Hij was vriendelijk, intelligent, maar toch ook, in ze kere zin meedogenloos. Ineens, zonder enige aanleiding, kwam Cayce op de gedachten dat voor moord of een zeer standvastig óf een buitengewoon slap karakter vereist was. Als bij voorbeeld Henry voor zichzelf had uitgemaakt dat de rechter vermoord moest worden, zou hij dat misschien precies zo gedaan hebben, ook, oordeelkundig en zon der wroeging. Hij verwierp de gedachte haast met afgrijzen. Hen ry was een te goed mens om iemand te vermoor den. Zelfs als zelf als hij van Cayce hield en de rechtvaardigheid liefhad en wist dat de enige manier om Cayce naar zijn eigen land te doen terugkeren was, was een moord te plegen nee, nee, dacht hij, dan zou Henry de rechter toch niet vermoord hebben! Bovendien kon Henry niet lopen, hij was aan zijn invalidewagentje gekluisterd. Maar het wagentje had geen blijvend spoor achtergelaten op het veerkrachtige taaie gras. Dus zou het ook geen spoor hebben achter gelaten op het taaie zeekraal op het pad om het meer. Weer stond hij stil, de handen in de zakken, zelf ontdaan door zijn niet te stuiten gedachten. Hij had een gevoel alsof hij terug moest lopen om Henry zijn excuus aan te bieden. Henry was bijna als een vader voor hem geweest. John had óók gezegd: „Je bent als een zoon voor me", of iets dergelijks Als een op hol geslagen paard draafde die lelijke veronderstelling door. Ook John zou graag zien dat hij op Blanchaard terugkwam. Ongeduldig schudde hij het hoofd; hij stak nog een sigaret op, waarbij hij merkte dat zijn handen trilden. Was het zo, dat het kwaad van een moord zich uit- bi-eidde als een woeste slingerplant die alles wat in de nabijheid komt omstrengeld en verstikt; rede en ver stand, wijsheid en liefde zodat hij, Cayce, overwegen kon of Henry of John de rechter vermoord kon hebben. Goed dan, dacht hij: zie het onder 't oog, roei die verstikkende ranken van achterdocht uit door koude, heldere logica. En er zat geen logica in die veronderstelling. Een bij Henry of bij John bestaand verlangen om Cayce in zijn rechten te herstellen, was eenvoudig geen motief voor moord. Een motief voor moord moest veel sterker zijn dan dat; het moest direct zijn en ver schrikkelijk dringend. Henry had gezegd dat er niet veel motieven waren voor moord: in zijn conclusie waren als motieven alleen overgebleven: geld, vrees en haat. (Wordt vervolgd) DOKTER ONDER DE TROPENZON, door dr. A. J. Cronin (A. W. Sijthoff, Leiden). Dit is het zoveelste boek van de niet-praktiserende, veel schrijvende ge neesheer met een arts als hoofdpersoon. Het is een licht verteerbare, onopgesmuk te vertelling, waarin romantiek en avon tuur elkaar afwisselen. Een Schotse dok ter en een verpleegster vergezellen een vermogende planter na een operatie in een Amerikaans ziekenhuis naar een tro pisch eiland, waar tijdens hun verblijf een opstand uitbreekt. De arts en de ver pleegster worden ontvoerd en bij elkaar gevangen gezet. De idylle laat zich raden. En van het slot heeft dr. Cronin ook geen probleem gemaakt. FRANSE FIGUREN, prof. dr. P. Geyl (Wereldbibliotheek, Amsterdam). Deze bundel weekbladartikelen is gewijd aan Franse historische personen, van Pascal tot Maurras en De Gaulle. De historicus prof. dr. Geyl heeft meestal aan recent verschenen boek als uitgangspunt geno men. In de besprekingen geeft hij een be knopte, maar voortreffelijke schets van wat hem in de figuren frappeert. Niet al leen belicht hij een bepaalde persoon of diens werk, maar ook aspecten van de tijd waarin deze persoon geplaats was of is. De artikelen zijn in een voortreffelij ke taal helder en levendig geschreven en geven, ondanks hun beknoptheid, een af geronde visie. Oprechte Dingsdagsche Haarlemsche Courant van 26 Junij 1860 PARIJS, 20 Junij, Het hoofdonderwerp der gesprekken van den dag is de rede welke door den Heer V. Hugo ten voordele van Garibaldi op het eiland Jersey is uitgesproken en die in haar geheel is mede- deeld door de Opinion Nationale en de Courier rier de Paris, terzake waarvan beide deze bladen een waarschuwing hebben beloo- pen. De Regering heeft zich verplicht ge acht tot dien maatregel over te gaan om dat, volgens haar, de heer Victor Hugo een beroep heeft gedaan op de revolutionaire hartstochten in het algemeen. Thans is de oplaag van de beide bladen uitverkocht. Men spreekt van de aanstaande uitgifte eener tweede oplaag onder de -vorm van een vlugschrift, doch vermoedelijk zal de overheid een zoodanige publicatie weten te voorkomen. 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7