Nieuwe luchtlijn brengt per week dertig Nederlanders naar Jersey Oostenrijk heeft een nieuwe minister van Financiën De beurs ZWEEDSE HUISVROUWEN IN HET PRODUKTIEPROCES OPGENOMEN WESTDUITSE MANNEN WENSEN MINDER WERK, MEER SLAAP President Frondizi in Bonn T uinbou wbeleid EEG aanvaardbaar SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Tekort aan arbeidskrachten maakt herscholing van gehuwde vrouwen van middelbare leeftijd nodig Claim-emissie Veenen- daalse Stoomspinnerij Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Chinees geschut hervat de beschieting van Quemoy SPAAR BIJ DE N.H.M. 31/4 rente tot f30.000.- NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ KamitZ'koers blijft evenwel gehandhaafd FijnFAAM fantastisch Op het ogenblik is veredeld eten in de mode Kapitaalsuitbreiding Bandar-belegging Clandestiene radiozender in Assendelft opgespoord Haarlemse bloemenmeisjes deelden op het Kanaaleiland grote anjers uit Produktschap groenten Verruiming Franse invoer DINSDAG 2 8 JUNI 1960 (Van onze correspondent in Scandinavië Een actueel probleem in Zweden is: „Wie zal het werk doen?". Er zijn hon derdduizend ledige plaatsen in de indus trie en de administratie zo niet meer. D e oorzaak? Deze is conjunctureel, er De oorzaak? Deze is conjunctureel, er stand van 1957 benadert, en structureel. Van 1931-1936. in en na de economische crisis die de gehele wereld teisterde, wer den in Zweden honderdduizend kinderen minder geboren dan normaal. Die zouden nu 24-29 jaar en volledig produktief ge weest zijn. Die komt men nu te kort. Immigratie geeft niet de gewenste op lossing ofschoon vele Zweden binnenko men om er voor goed te blijven. Voor die immigranten zou men geen voldoende woningen hebben en als men ze bouwde zou het arbeiderstekort weer stijgen. Met de produktieven komen veel improduktie- ven mee en tenslotte scheppen zij proble men als de conjunctuur daalt of de struc tuur zich wijzigt. Na 1940 werden veel meer kinderen geboren dan voor Zweden normaal was. De regering heeft nu besloten een proef ie nemen met een groep aan het produk- tieproces te doen deelnemen, die geen van de nadelen van de immigranten met zich brengt: die over woonruimte be schikt, geen improduktieven (kinderen) het land binnenbrengt en zich na een jaar of tien terugtrekt om plaats te maken voor de nu tien tot zestien jarigen. Er is maar één groep, die aan al deze eisen voldoet: de gehuwde vrouwen van middelbare leef tijd. Deze gaat men omscholen van huis vrouw tot kantoor- of winkelbediende, wijkverpleegster of arbeidster in de me taalbedrijven. Alleen in Stockholm zouden zevenhonderd nieuwe kantoor- en winkel bediendes dadelijk geplaatst kunnen wor den. Proefcursussen zijn al achter de rug. Alle veertig- tot vijftig-jarige vrouwen zij reeds geplaatst. Voorlopig zullen vijfhon derd gegadigden tot de cursussen worden toegelaten. Presentiegeld: 75 cent per uur en reiskosten-vergoeding. Toch vraagt men zich af. of het nu wer kelijk zo verstandig geweest is aan een immigratie van jeugdige Nederlanders op wat ruimere schaal zoveel bezwaren in de weg te leggen als men gedaan heeft en nog doet. De ervaringen, opgedaan met degenen die wel een arbeids- en verblijfs vergunning verkregen, zijn niet slecht ge weest, integendeel. Daarvan hebben wij ons in de loop der jaren kunnen overtui gen. De aarzeling van de Zweedse regering om haar politiek van individuele immigra tie te wijzigen houdt ongetwijfeld verband met de vooral in arbeiderskringen be staande beduchtheid voor het aflopen van de hoogconjunctuur met werk voor allen, welke nu bijna onafgebroken sinds 1940 bestaat. Deze beduchtheid komt eveneens Naar de Nederlandsche I-Iandel-Maat- schappij meedeelt gaat de Veenendaal- sche Stoomspinnerij en Weverij over tot de uitgifte van vierduizend aandelen elk groot f 250 nominaal, in stukken van vier aandelen gecombineerd, voor de helft de lend in de resultaten van 1960 en ten volle in die van volgende boekjaren, tegen hon derd percent. De inschrijving is uitslui tend voor aandeelhouders in de verhou ding van een nieuw op een oud aandeel. Inschrijving vrijdag 1 juli De claimhan- del zal beginpen op woensdag 29 juni. Of ficiële beursnotering zal worden aange vraagd. Kortere werkweek bij Aviolanda De directie van de n.v. Maatschappij voor Vliegtuigbouw Aviolanda heeft het voornemen om voor haar bedrijven in Papendrecht een kor tere werkweek in te voeren. Men wil de werk week voorlopig op 47 uur brengen door om dc week een vrije zaterdag te geven. Op of spoedig na 1 januari 1961 wil men overgaan tot invoering van de 45-urige werkweek door vijf dagen negen uur te laten werken en alle zaterdagen vrij te geven Duitse deviezenreserves tot boven 27 miljard D.M. gestegen De Westduitse deviezenreserves zijn in de op 15 juni geëindigde week voor het eerst dc 27 miljard D.M.-grens gepasseerd, zo maakte de Bundesbank bekend. In de loop van de week -togen zij met 605 miljoen D.M. tot 27.07 miljard D.M. De toeneming der deviezenreserves was de ïiootste sedert vele jaren. tot uitdrukking in het onlangs verschenen boek „60 talet ett ödesdecennium" (de zestiger jaren, een decennium dat het lot van de wereld bepaalt) van de Gothen- burgse liberale econoom dr. C. R. Pokor- ny, die tot dusverre steeds optimistisch ten aanzien van dc conjunctuur is geweest. TAIPEI! (Reuter) Na een week rust hebben de Chinese communisten maandag de beschieting van de eilandjes Quemoy hervat. Zij vuurden 177 granaten af. Dit was het eerste artilleriebombarde ment tegen deze eilandjes sinds de bom bardementen op 17 en 19 juni, tijdens het bezoek van president Eisenhower aan For mosa, toen naar schatting 170.000 grana ten werden afgevuurd. Advertentie U ontvangt over uw spaarsaldo U kunt ons opdracht geven uw belasting-aanslagen automatisch in termijnen te voldoen uit uw spaartegoed bij de N.H.M. Wij zenden u een folder op aanvraag of bij ontvangst van de eerste storting van ten minste f 250,-. bij een van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor onder vermelding „spaarrekening". (Van onze correspondent in Wenen) Professor Kamitz, die acht jaar lang over het financiële beleid in Oostenrijk heeft beslist, is als minister van Finan ciën afgetreden en opgevolgd door de af delingsleider van zijn departement, dr. Ileilingsetzer Kamitz heeft op de finan ciële politiek een zo sterk geprofileerd stempel gedrukt dat dit beleid zijn naam droeg en „Kamitzkoers" werd genoemd. De scheidende minister kan op een vruchtbare ambtsperiode terugzien. In sa menwerking met kanselier Raab heeft hij in de moeilijke jaren vóór de hoogcon junctuur de basis gelegd voor een stabiele munt. Ondanks de voortdurende aanval len van de socialisten heeft hij onverzette lijk vastgehouden aan het beginsel van een sluitende begroting. Tegelijkertijd wist hij tot driemaal toe een niet onbelangrij ke belastingverlaging voor de lagere in komens door te zetten. Wanneer Oostenrijk vandaag een welvarend land kan worden genoemd, is dit in de eerste plaats te danken aan de Amerikaanse hulp en aan de conjunctuur, maar het blijft de grote verdienste van Kamitz dat gewaagde fi nanciële operaties en experimenten wer den vermeden en dat de conjunctuur niet ontaardde in een avontuur. Strijdensmoe Zijn aftreden heeft in Oostenrijk geen verrassing en nog minder verontrusting veroorzaakt, omdat Kamitz reeds maan den geleden zijn ontslag had ingediend en eerlijk had verklaard dat hij het vech ten tegen de socialistische partij beu was geworden en nu liever het rustige, en beter betaalde, ambt van president van de Nationale Bank wenste over te ne men. Ter geruststelling van de publieke opinie had hij eraan toegevoegd, dat hij in zijn nieuwe functie over voldoende bevoegdheden zou beschikken om de sta biliteit van de munt. en daarmee ook de „Kamitz-koers", te handhaven. Bovendien gaf hij de verzekering dat de rooms-katholieke Volkspar 'j een opvol ger zou benoemen die in zijn geest een solide financiële politiek zou voortzetten. Inderdaad is dit gebeurd, want de Volks partij benoemde als opvolger van Kamitz de vertrouweling dr. Heilingsetzer, die al jarenlang één van de hoogste ambtenaren op zijn departement is geweest en die voornamelijk de begrotingspolitiek van Kamitz steunde en uitwerkte. Bij het afscheid van Kamitz heeft de socialistische partij nog voor het laatst een aanval op hem gedaan door te ver klaren dat de schatkist door de schuld van de scheidende minister leeg zou zijn. Dit verwijt had men allerminst van de socia listen verwacht, omdat zij juist in de af gelopen jaren telkens weer van Kamitz eisten dat hij veel meer gelden voor staatsopdrachten ter beschikking zou stel len en telkens weer moest Kamitz erop wijzen dat hij zijn goedkeuring alleen kon geven aan uitgaven die door een sluitende begroting waren gedekt. Als president van de Nationale Bank zal Kamitz een sterke invföed kunnen uit oefenen op het financiële beleid van Oos tenrijk, omdat de stabiliteit van dé" munt en de bevoorrading van deviezen nu in zijn handen komen. Bovendien zal de nieu we minister van Financiën ook in de toe komst graag met zijn vroegere chef sa menwerken en diens adviezen opvolgen. Kamitz stóat niet alleen in Oostenrijk, maar is ook in dc Vcrenigde-Staten - voor namelijk in de kringen vat. de Wereld Bank bekend als een van de beste mo derne financiële deskundigen. Na^e algemene verkiezingen van mei 1959 bood kanselier Raab de socialisten aan een minister van Financiën te benoe men. Dit stuitte echter op zo veel verzet in de Volkspartij dat Raab zijn aanbod moest intrekken en ten slotte Kamitz her benoemde. AdrprteiitTP (Van onze correspondent in Bonn) De gemiddelde Westduitser, zo is dezer dagen uit een opinie-onderzoek van het Neurenbergse instituut voor consumptie waarneming gebleken, wordt geplaagd door de angst voor zijn gezondheid. Hij vreest zich te overwerken Deze angst lijkt in alle lagen der West duitse bevolking, in alle beroepen, in alle posities te heersen. Het is daarom niet verwonderlijk dat op de vraag van de leider van het instituut professor Berg- ler „Wat dient u meer in de toekomst te gaan doen?" het antwoord in zijn al gemeenheid luidde: „Minder werken, meer slapen, gezonder eten". Bergler had zijn vraag aan tweeduizend mannen in de Bondsi-epubliek gesteld; zes honderd van hen antwoordden direct met een verwijzing naar hun gezondheid. Nieuwe „golf" Er is al eens op gewezen dat de West duitse bevolking zich na de oorlog in ver scheidene „golven" heeft bevonden. Vlak na de geldzuivering van 1948 heerste hier bijvoorbeeld de eetgolf (Fress-welle toen er nauwelijks genoeg voedsel was voor de mensen. Daarop volgden onder •neer de Textielgolf, de Autogolf, de Bui- 'enlandsereizen-golf. Thans spreekt men van de „Veredeld eten-golf'. De mensen -rezen kennelijk vroeg oud en te dik te vorden en daardoor snel te zullen ster ven. Vandaar dat 36 percent van de onder vraagden meende dat men veel meer moet doen voor dc eigen gezondheid; 32 percent was van mening dat de vrije tijd beter besteed dient te worden; 16 percent pleitte voor een beschouwelijk rustig le ven; 9 percent sprak over een eenvoudi ger voeding. Uit de reeks antwoorden sprak vrees voor overmatig eten en te veel drinken. Uit angst voor vet, blijkt een voorkeur voor rauwkost, fruit en groen ten. Daarbij viel op dat in bet bijzonder mannen tussen de dertig en de veertig een zekere angst voor hun gewicht aan de dag legden en er op uit zijn minder te eten. IJdele mannen Naast dit resultaat van het onderzoek, waaruit onmiskenbaar een zorg voor de gezondheid en een vrees voor overwerken spreekt, staat een ander markant feit. Het was reeds bekend dat Amerikaanse man nen meer geld voor de verzorging van hun uiterlijke verschijning uitgeven dan vrou wen. Welnu, in West-Duitsland begint het daar ook op te lijken. De Westduitse man die succes wil hebben in de maatschappij, aldus wordt geredeneerd, moet er jong, slank en pittig uitzien. Een dikke man ver koopt slecht, leidt slecht, beweegt zich moeilijk, aldus de doorsnee mening. Daaruit maakt men op hoe in de Bonds republiek een werkkring de hedendaagse man vormt (of misvormt) en volkomen tot in het absurde beheerst. Zo beheerst dat hij last krijgt van de „manager"-ziek- te, waarvan een klein beetje interessant wordt geacht. Voor een teveel van die ziekte heeft de gemiddelde Westduitser echter een verschrikkelijke angst. Van daar zijn roep om gezond eten, lang sla pen, minder wei-ken De Bandar Beleggingsmaatschappij n.v. (v/h Bandar rubbermaatschappij n.v.) in Amsterdam is voornemens, zo wordt in het verslag over 1959 medegedeeld, het geplaatste kapitaal verder uit te breiden door een uitgifte van aandelen met voor keursrecht voor aandeelhouders. In maart werd door aandeelhouders een statuten wijziging goedgekeurd waarbij de naam en de doelstelling van de maatschappij werden gewijzigd en het maatschappelijk kapitaal werd verhoogd van 8 tot 130 miljoen. Van dit kapitaal is thans 6 mil joen geplaatst. Wat de te volgen beleg- gingspolitiek betreft deelt de directie me de, dat risicoverdeling door spreiding van beleggingen over een zeer breed terrein niet op de voorgrond staat. Veeleer ver trouwt zij haar kracht te zullen vinden in concentratie op een beperkt aantal objec ten. Rente en onkosten zijn in 1959 nage noeg in evenwicht geweest, zodat de re kening over dat jaar met een gering voor delig saldo sluit. Na toevoeging van de on verdeelde winst 1958 ad 96.051 is be schikbaar 96.715. Voorgesteld wordt dit bedrag over te brengen naar nieuwe re kening en het dividend ook over 1959 te passeren. De ondernemingen in Indonesië zijn genationaliseerd. Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijktspolitie te Assendelft de clandestiene zender „Ra dio Doesburg", ook „Zwarte Merel" ge naamd, opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 18-jarige meubelmaker H. v. H. te Assen- delft. Sinds zondag kan men van Schiphol rechtstreeks naar het Britse Kanaaleiland Jersey vliegen. Tot dusver was het eiland slechts via een omweg te hereiken, bij voorbeeld via Londen met de luchtlijn Londen-Jersey van de BEA. Ook per boot bestaat tussen Nederland en het eiland geen directe verbinding. De nieuwe lucht lijn is door het CTl-bureau in Haarlem in het leven geroepen voor toeristen. Iedere zondagochtend vertrekt een Dakota van Martin's Air Charter van Schiphol, die dertig passagiers op het eiland voor acht dagen achterlaat en de vorige groep op zondagavond naar Amsterdam terugbrengt De directeur van de stichting „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, heeft samen met twee Haarlemse bloemenmeisjes, Ger ry Hek en Jacqueline Spruyt, de openings- vlucht meegemaakt, waarbij zij een dag op het eiland hebben doorgebracht. Het. gezelschap werd op Jersey begroet door de president van het comité voor toerisme, de heer C. S. Dupré, die er zijn vreugde over uitsprak dat het eiland thans ook voor het continent ontsloten wordt. Tot nu toe zag men er vrijwel uitsluitend Britten. De heer Dupré vertelde dat het eiland vele aantrekkelijkheden heeft: het heeft een eigen bestuur en valt niet onder de fiscale wetgeving van Engeland. Het gevolg is dat men er bijna alles nagenoeg belastingvrij kan kopen. Het eiland heeft een subtropisch klimaat als gevolg van de warme oceaanstroom, waarin het ligt. Het is acht bij negentien kilometer groot en telt 916 hotels. Nederlandse bollenkwekers De heer Van Willige vertelde ons nog een en ander over het bezoek dat hij met de beide bloemenmeisjes aan Jersey bracht. Verscheidene Nederlandse bollen kwekers, vooral uit de Noord, hebben hier vestigingen. „Men had ons verteld dat het een bloemeneiland is. Met schroom hadden wij zelf bloemen meegebracht, maar het was heus geen broodje naai de bakker brengen, aldus de heer Van Willige. „Met ziet inderdaad veel bloemen, maar de grote anjers uit Aalsmeer, waarvan wij er zo'n vijfhonderd in hotels uitdeel den, waren voor de mensen op Jersey volkomen nieuw. Men heeft er wel de kleine tuinanjer. In een hotel ontmoetten we een dame uit Assen die de bloemenmeisjes van een krantefoto herkende en een Fransman die hen in de bollentijd op de Grote Markt in Haarlem in actie heeft gezien". Per week komen er nu dertig Neder landers op het eiland. Als er meer land genoten interesse zouden krijgen om hier hun vakantie door te brengen, zullen ze in oktober al moeten reserveren voor het volgend jaar. Op het ogenblik is het alle- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduits'e hoofdstad heeft gisteren de Argentijnse president dr. Arturo Fron dizi op grootse wijze ontvangen. Hij werd verwelkomd door president dr. Lübke en bondskanselier Adenauer. Frondizi zal onder meer een bezoek brengen aan Krupp in Essen en voorts tochten maken naar Keulen en Hamburg. Hoofddoel van zijn bezoek vormen economische gesprek ken die hij zowel met de regering als met industrie en financiële specialisten zal voeren. Frondizi zal pogen van West- Duitsland grotere investeringen en finan ciële hulp te krijgen. Voorts geeft hij uiting aan de Zuidamerikaanse ongerust heid over de Europese gemeenschappelij ke markt, in het bijzonder waar het de export van agrarische produkten aangaat. Zijn land zou in het Ruhrgebied graag investeringsgoederen kopen, maar kan al leen met agrarische produkten betalen. Er zijn ook van Westduitse zijde een tweetal niet onbelangrijke onderwerpen van gesprek: Allereerst de kwestie van de tijdens de oorlog in beslag genomen Duitse vermogens in Argentinië, daar naast staat het probleem van de naar Argentinië gevluchte oorlogsmisdadigers van wie er nu, heel misschien, één (de voormalige arts in het concentratiekamp Auschwitz, dr. Mengele) aan Bonn zal worden uitgeleverd. Na zijn bezoek aan Hamburg vertrekt Frondizi donderdag naar Nederland. Hij heeft tot dusverre Rome, Parijs, Brussel en Antwerpen bezocht op zijn tocht die hem voert langs de acht Europese lan den waaruit de grote meerderheid van het Argentijnse volk stamt. In Brussel heeft Frondizi een particulier onderhoud ge had met de voorzitter van de Europese Commissie professor Walter Hallstein. maal nog Engels wat de klok slaat. Men ziet wel veel Franse opschriften, maar toch komen er vrijwel geen Fransen, hoewel Jersey op zeven minuten van de Franse kust ligt. De heer Van Willige vertelde verder dat het gezelschap een rondrit heeft ge maakt over het eiland. De stranden die hoofdzakelijk in de baaien liggen, zijn heel anders dan aan onze kust. De kust van Jersey is in hoofdzaak rotsachtig. Er is een enorm verschil tussen eb en vloed. Op Jersey is maar één echt zandstrand, maar daar kunnen dan ook duizenden mensen hun vertier zoeken. Het vliegveldje van het eiland heeft maar één baan, maar in het seizoen landt er elke twee minuten een, meestal twee- motorig, vliegtuig. De artikelen die men hier achter de etalageruiten ziet liggen, zijn over het algemeen erg goedkoop. Op zondag zijn de zaken gesloten. Toch heeft men hier iets wat in Engeland zelf niet voorkomt: dat zijn de leuke gelegenheden waar men de hele dag door spiritualiën kan kopen. Tenslotte zei de directeur van „Haar lems Bloei" dat de bewoners van Jersey bezoek van het vasteland bijzonder op prijs stellen. Ze willen graag ook andere toeristen dan de Britten ontvangen. De tuinbouwmarkt van de E.E.G., moet gekenmerkt worden door een vrije prijs vorming, behoudens een ingrijpen bij de bron ingeval van een excessief aanbod. Veel aandacht moet besteed worden aan de afzet en de distributie, b.v. door mi- del van standaardisatie der produkten. Globaal gezien geven de ontwerp-voor- stellen van de Europese commissie inzake 't gemeenschappelijke tuinbouwbeleid de indruk, dat de Europese commissie met de specifieke kenmerken van de tuinbouw er. de tuinbouwmarkten volledig rekening heeft willen houden, waardoor de strekking van deze ontwerp-voorstellen in het alge meen aanvaardbaar is. Verschillende ele menten van de ontwerp-voorstellen stem men geheel overeen met hetgeen het pro duktschap in een vroeger stadium aanbe volen heeft. De nadere uitwerking van de voorstellen roept echter een aantal vragen op. Aldus 'n nota van het Produktschap voor Groenten en Fruit over de ontwerp-voor stellen van de Europese commissie inzake 'n gemeenschappelijk tuinbouwbeleid. De ze nota is vandaag in een bestuursverga dering van het produktschap behandeld. Aan een gemeenschappelijk tuinbouwbe leid, zo wordt in de nota gezegd, dienen andere beginselen ten grondslag gelegd te worden dan aan een gemeenschappelijk beleid voor de meeste andere agrarische bedrijfstakken. Het ingrijpen van de over heid in de tuinbouw beperkt zich in hoofd zaak tot regelingen aan de grens. De tuin bouw kent geen direkt overheidsingrijpen in de prijsvorming en in de markt door middel van richtprijzen, opslagregelingen en soortgelijke middelen. Als gevolg hier van zijn de tuinbouwmarkten van de lid staten in veel geringere mate uit elkaar gegroeid dan de markten voor vele andere agrarische produkten. Het karakter van het tuinbouwbeleid kan daarom meer de sporen dragen van het beleid voor de in dustriële sectoren dan voor de landbouw in engere zin, zo meent de integratiecom missie van het produktschap. Zij acht een egalisatie van de prijzen der produk- tiemiddelen, voordat tot een vrijmaking van de handel in tuinbouwprodukten wordt overgegaan, formeel noch materieel nood zakelijk. Het Franse ministerie van Financiën heeft een aantal kwantitatieve beperkin gen op de invoer uit de landen der OEES en uit het dollargebied opgeheven. Deze verruiming die onmiddellijk is ingegaan, heeft betrekking op o.a. bepaalde machine werktuigen, bepaalde typen generatoren, stofzuigers, microscopen, machines voor de vervaardiging van papier en karton, automaten voor het spelen van grammo foonplaten, handschoenen, stenen, titaan, bedrukte zijden goederen, linoleum en li- noleumdoek, koolzwart, silicaten en sili- ciumsamenstellingen. Het liberalisatiepercentage voor de in voer uit de O.E.E.S.-landen wordt door de nieuwe verruiming gebracht van 90,36 tot 92,3 percent. Aagtedijk 28 te Port Said. Aagtekerk 28 te Antwerpen. Aalsdijk 28 te Djeddah. Aardijk 27 v. Houston n. New Orleans. Abida 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Acmaea 27 te Turku. Akkrumdijk 27 v. Newport n. Cristobal. Alcor 27 v. Le Havre n. Port Said. Aldabi 27 te Las Palmas. Algenib 27 v. Le Havre n. Bremen. Almkerk 27 ten anker Duinkerken. Ameland 27 v. Rotterdam n. Le Havre. Amerskerk 28 v. Sydney n. Newcastle. Amstelhoek 28 te Port Said. Arnsteldijk 28 te Galveston verwacht. Andijk 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Arendskerk 28 v. Fremantle n. Aden. Argos 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Ares 28 v. Mataram n. Ariea. Axeldijk 27 v. Bremen. 28 te Hamburg. Bali 28 te Penang. Benggai 29 te Singapore verwacht. Beninkust 28 te Freetown verwacht. Billiton 27 v. Colombo n. Bombay. Bintang 28 te Napels. Biitar 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Delft 28 te Hamburg. Diogenes 28 te Cristobal verwacht. Dorestad 27 v. Buenos Aires n. Curacao. Doris pass. 27 Terceira n. Amsterdam F.emland 27 v Las Palmas n. Bahia. Forest Town 27 te Thames. Gaasterkerk 28 v. Amsterdam n. O.-Azië. Grootekerk 27 te Rotterdam. Guineekust 27 ten anker rede Takoradl. Hector 27 v. Tripoli n. Alexandria. Heemskerk 27 v. Bremen n. Hamburg. Helicon 28 v. Curacao n. Aruba. Isis pass. 27 Dover n. Hamburg. Jason 27 te Antwerpen. Java 27 te Fremantle. Kaap Hoorn 27 v. Trinidad n. Rotterdam Kalinga 27 v. Nynashamn n. Rotterdam. Kalydon 27 te Port Said. Keizerswaard 28 te Rio Grande. Kellia 27 v. Heysham n. Liverpool. Kerkedijk 28 te New York. Khasiella 27 ten anker Shat Al Arab n. Abadan Kieldrecht 27 te Boulogne. Kleeft 27 v. Vigo n. Rotterdam. Langkoeas 27 v. Tandjong Priok n. Padang. Larenberg 27 v. Freetown n. Norfolk. L.eopoldskerk 27 v. Antwerpen n. Bremen Loppersum 27 v. Mobile n. Jacksonville. Mariekerk 28 te Zanzibar. Meerkerk 27 te Bremen. Merseylloyd 27 v. Boston n. New York. Minos 27 v. Rauma n. Mantyluoto. Musilloyd 27 v. Pladju n. Kohsichang. Neder-Waal 27 v. Balik Papan n. Banjuwangi. Oberon 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Oldekerk 27 v. Osaka n. Nagoya. Orestes 28 v. St. Maarten n. Trinidad. P G. Thulin 27 v. Chanaral n. Balboa. Philippia 27 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Pr.ins Willem v. Oranje 27 v. R'dam, 28 te Antw Pygmalion 28 te Izmir. Rempang 28 te Port Sudan. Ridderkerk 27 v. Beira n. Lorenca Marques. Rotterdam 28 te New York verwacht. Sabang 27 te Singapore. Sambas 27 v. Hongkong n Pnompenh Schie 28 te Rotterdam Schielloyd 28 v. Le Havre n. Hamburg. Schouten 29 te Port Swettenham verwacht. Senegalkust 28 te Freetown. Soestdijk 27 v. Hamburg n. Bremen. Solon 28 te Philadelphia verwacht. Stanvac Sumba 29 te Buatan verwacht. Statue of Liberty 27 te Bandar Mashur. Straat Bali 27 v. Yokohama n. Nagoya. Straat van Diemen 27 v .Singapore n. Hongkong Sumatra 27 v. Chalna n. Chittagong. Tamo pass. 27 Finisterre n Las Palmas. Tarakan 28 te Rotterdam. Teiresias 28 v. Port Said n. Liverpool. Themis 27 v. Rotterdam. 28 te Antwerpen. Tjipanas 27 te Beira. Togokust 27 v. Monrovia n Freetown. Triton 27 v. Guanta n. Port of Spa»*. Van Noort 27 v. Hongkong n. Singapore. Van Waerwijck 28 te Lorenco Marques verwacht Vivipara pass. 27 Bizerta n. Mena Al Ahmadi. Vlieland 27 v. Port Reading n. Maracaibo Waal 27 v. Alexandrië n. Beyrouth. Waterland 28 te Amsterdam. Westertoren 27 v. Lissabon n. Port Said. Westland 27 v. Bahia n. Las Palmas. Wieldrecht 27 v. La Salina n Paulsboro. Ussel 27 v. San Juan n. Antwerpen. Zaanland 28 v. Montevideo n. Buenos Aires Zuiderkruis 27 v. Melbourne n. Sydney. Lager en rustiger Het was gisteren op het Damrak aan merkelijk stiller dan op de meeste dagen van de vorige week. De internationale fondsen waren in reactie, maar aanvanke lijk vormde Philips hierop een uitzonde ring. De elektronische waarden liepen in de eerste tape nog op tot 1257 (vorige koers 1249). maar daarna zakte Philips geleide lijk af tot 1243. AKU werd door de koers- reactie hevig getroffen en verloor achttien punten. AKU zakte in van vrijdag slot 568 tot 550. Twee nieuwe claims deden hun intrede en wel de claim Sikkens Groep n.v. uit hoofde van de aandelenuitgifte van 1,2 miljoen tegen 350 pet. Advieskoers f 750 De claim Menko n.v. werd geadviseerd op f 125 per claim van 100 certificaat. Dit Twentse textielbedrijf emitteert 2,4 mil joen certificaten van aandelen a pari. Voor het eerst werden verhandeld de participa- tiebewijzen in het Valeurop beleggings fonds. De markt sloot kalm zonder grote fluctuaties. Boeke en Huidekoper kwam van 14654 op 145. Boom Ruygrok van 168 op 1691/». Figee van 185% op 185 en Spaar- nestad van 549 op 549%. VERHANDELDE FONDSEN 24 juni 27 juni Totaal 437 404 Hoger 192 (43.9%) 151 (37.3%) Lager 160 (36.7%) 166 (41.0%) Gelijk 85 (19.4%) 87 (21.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U543—550 544 Kon. Olie144.60—145.6C 144.50 Philips 1220—1237 1220 Unilever 973991 973 Hoogovens 810—820 810 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U535—545 529 Kon. Olie142.50—143 =0 142.30 Philips 1201—1207 1197 Unilever 962—969 963 Hoogovens 798805 796 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. FLAUW Vandaag zette de gisteren ingezette koersdaling zich voort. Aanbod uit premie affaires en stop-loss-orders drukten het peil. Het buitenland hield zich afzijdig. Londen opende kalm. Op de Westduitse beurzen heerste een regelmatige tendens. Wall Street gaf gisteren teruglopende koer sen te zien. De Nederlandse fondsen kwa men hierbij op lager niveau. De oliewaar den waren -14 dollar in reactie. In Amster dam daalde Kon. Olie vandaag met 4 of 20 p. tot 142.30. daarmede f 2 beneden New Yorkse pariteit blijvend. Unilever opende vanmiddag 30 p. lager en Philips zette 35 p. lager in. A.K.U. kreeg een "koers verlies van 18 p. en ook Hoogovens was 35 p. lager. In andere afdelingen was de tendens evenmin opgewekt. Scheepvaarten verloren 1 tot 2 p. en de cultuurwaarden waren eveneens lager. De K.L.M. echter kwam. onder invloed van verbetering te New York, van dollar, f 2,50 hoger en werd geadviseerd op f 110. De Staatsfond- senmarkt gaf hier en daar fractionele koersverliezen te zien. Vorige Adviesköers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 350% 350% Ned. Handel Mij. 306% 300 Rotterd. Bank 303% 304 Twentsche Bank. 283 285 A.K.U 547 531 Albert Heijn 448 exd. 446 514 Billitor Mij II 410 408 Bols 630 630 Bührmann Papier 514 505 Deli-Mij f 191.40 f 189.— Dordtsche Olie 692 677 Fokker 450 447 680 675 Hoogenbosch Sch. 254 254 Hoogovens 825 794 H.V.A 166% 165 4 454 445 485 470 K.L.M f 107.50 110. Kon. Ned Zout 906 Kon. Olie 1 146.50 f 142.30 Müller Nat. Bezit 451 450% Nederl. Ford 700 680 Ned. Gist °n Sp. 400 400 Ned. Kabelfabr... 582 Philips Gem. Bez. 1240 1193 Philips Pref 318 A'dam Rubber. 118% 117 Sikkens Groep 810 exd Stokvis R.S 260 258 Thomassen Dr. 749 Hnilever 990 959% 4 Van Berkel's Pat. 328 325 Van Gelder Pap. 335 Van der Heem 314% 310 Ver. Maohinefabr 238 237 Wessanen 298 296 Wilton Fijenoord 209% 208 Zwanenberg-Org. 804% interunie f 218.50 f 216.50 f 243.— f 241.— Unitas f 520.— f 520.— Ver. Bezit v. 1894 f 136 50 f 136.50 HAL 140% 140 K.NS.M 184% 183 N Scheepv. Unie 146% 143 Ommeren v 275 274 Stoomv Mij. Ned. 169% 169 Anaconda 507% 50 Kennecott Copper 79 Vi„ 78 Aluminium Ltd.. 32% 32% Bethlehem Steel. 47 451/2 U.S. Steel 82 80 Republic Steel 64% 63 American Motors 22% 22% General Motors 44% VS'A Cities Service 40% 40% Shell Oil 70 70% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Teruggang Op de beurs van New York was gisteren over het algemeen een teruggang merk baar. Talrijke belangrijke staal-, automo biel- en spoorwegwaarden benevens came ra's daalden 1 tot 2 dollar. De aandelen van de elektronische industrie en enkele speciale fondsen boekten echter winsten De staalwaarden liepen sterk terug na een bericht, dat de produktie deze week lager zou zijn dan elke overeenkomstige periode waarin niet is gestaakt sinds juli 1958 Het industriegemiddelde kwam van 647.01 op 642.49. dat van spoorwegen van 143.79 op 143.26 en dat van openbare nuts bedrijven bleef op 93.30. In totaal werden 2 960 000 aandelen ver- nandeld. Van de 1216 verhandelde waar den sloten 431 hoger 57f lagoi hp d vorige dag 'UP-tj

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9