Miuwf i Comité-van-naamlozen in verzet tegen LOK-rapport Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT 1/lUKM.t.M Dispensatie verleend aan twee bedrijven voor doorberekening „Oriëntatie voor t.h. op Vijfhuizen en Hoofddorp" Structuurbeleid in Haarlemmermeer Derde supertanker aan Esso Nederland over gedragen Bejaarde vrouw door insluiper aangevallen HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De kankertherapie van dr. Moerman Van Dijk snelste B- veteraan in Tilburg Examens Heemsteedse bejaarden maakten jaarlijkse tocht C.A.O. MAATKLEDINGBEDRIJF Gymzaal in Vijfhuizen wordt verbeterd Ruim honderd kinderen deden verkeersexamen Landbouworganisaties willen openbaar debat W. A. Out kwart eeuw in gemeentedienst Betten voor hbtÉ *umgen van y~N ^NsrcEBir Steradent reinigt en desinfecteert Landerijentocht met zeshonderd deelnemers Speciale „munten" voor esperantisten Hotelhouder mishandeld Kort nieuws WOENSDAG 2 9 JUNI 1960 (Van een onzer redacteuren) OMSTREEKS 1940 ontwikkelde de Vlaardingse arts C. Moerman een behan delingswijze voor kankerpatiënten, die in medische kringen groot opzien baarde. Zijn theorie was (en is) dat kanker ver oorzaakt wordt door een „déraillement" van de stofwisseling en dat men, door de stofwisseling te verbeteren, kankerwoeke ringen tot staan kan brengen en zelfs ge nezen. Hij schrijft zijn patiënten een vita- minenkuur, jodium, ijzerpreparaten, ci troenzuur en enkele andere stoffen voor, alsmede een streng dieet. en hij be weert, op deze wijze reeds vele genezin gen bij schijnbaar hopeloze kankergeval len bewerkstelligd te hebben. REEDS IN 1950 werd in opdracht van de Centrale Commissie Kankerbestrijding een onderzoek ingesteld naar de waarde van deze theorie. Dit onderzoek, waarvan de grondigheid door de arts Moerman wordt aangevochten, leverde geen positie ve resultaten op. Enkele jaren later begon de toenmalige inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. In 't Veld, een onder zoek naar de Moerman-geneeswijze. Dit onderzoek kon echter niet voltooid wor den omdat de directeur-generaal, prof. dr. Muntendam, zulks overbodig zou hebben geacht. Dr. In 't Veld heeft toen zijn onderzoe kingen gestaakt, maar daarbij dokter Moerman schriftelijk aangeraden, zijn me thode via de medische vakpërs wereldkun dig te maken. De Vlaardingse arts heeft daarop uitvoe rige beschrijvingen van zijn geneeswijze aan de medische tijdschriften doen toeko men, die echter alle de publikatie daar van geweigerd zouden hebben. Daarna maakte de lekenpers zich van de „affaire-Moerman" meester en onder druk van de door haar beïnvloede publie ke opinie heeft de L.O.K. (Landelijke Or ganisatie Kankerbestrijding) omstreeks 1957 een commissie van deskundigen in gesteld om een nieuw onderzoek naar de Moerman-therapie te doen. Deze commis sie heeft in september 1958 een rapport over haar bevindingen uitgebracht, dat in zestien conclusies een duidelijke af wijzing van de methode-Moerman inhield. TEGEN DIT RAPPORT is dokter Moer man in verzet gegaan. In eerste instan tie is hij daarop door het Medisch Tucht college in Amsterdam in het ongelijk ge steld. Op 14 juli a.s. zal zijn zaak nu in beroep dienen voor het Centraal Medisch Tuchtcollege, van hetwelk hij alsnog een rechtzetting der zijns inziens verkeerde conclusies van het L.O.K.-rapport hoopt te verkrijgen. INMIDDELS HEEFT zich uit de kring van zijn vrienden en medestanders een „Comité ter behartiging van de belangen van kankerpatiënten in Nederland" ge vormd, dat dokter Moerman's grieven te gen het rapport opnieuw onder de aan dacht van het publiek wil brengen en daar toe nu in Den Haag een persconferen tie belegd heeft. Het comité zelf hulde zich daarbij, wat zijn samenstelling be treft, in het duister. Zijn woordvoerder, de heer F. v.d. Hilst, onthulde ons slechts dat het uit zeven leden bestaat, waarvan twee medici en twee juristen, wier namen ech ter „niet genoemd konden worden". Waartoe al deze geheimzinnigheid? vroe gen de persvertegenwoordigers. Zijn de medici-comitéleden wellicht bang voor re- pressailles (b.v. van de zijde der Mij. tot Bevordering der Geneeskunst) als straf voor hun „afvalligheid"? Het werd ons ons niet onthuld; ook niet toen de journa listen erop wezen, dat er onder deze om standigheden geen enkel gewicht kon wor den gehecht aan het ter persconferentie geformuleerde verweer tegen de conclu sies van het L.O.K.-rapport. ENKELE PUNTEN van dat verweer willen wij nochthans weergeven, hoewel het duidelijk is dat hieraan geen enkel ge zag kan worden toegekend. Het rapport stelt dan o.m. dat in geen enkel geval dat de LOK-commissie ter kennis kwam, iets gebleken is van een verlenging van de le vensduur der door dokter Moerman be handelde kankerpatiënten. Het comité dei- anonymi stelt daartegenover dat van de 104 patiënten die de LOK-commissie on derzocht heeft, er 62 nog in leven waren toen dit onderzoek werd afgesloten, waar bij diverse patiënten die vóór dokter Moer- mans behandeling door de officiële ge neeskunde als hopeloos waren opgegeven. Om dit te „bewijzen" had men een groot aantal expatiënten van de Vlaarding se arts uitgenodigd, die ter persconferen tie in hun eigen woorden vertelden van hun wonderbaarlijke genezing. Slechts in twee gevallen konden deze getuigen enig schriftelijk bewijs produceren, dat zij in dertijd door de specialisten als ongenees lijke, inoperabele kankergevallen waren gediagnosticeerd en opgegeven. Het rapport, stelt verder o.m. dat de con trole van dokter Moerman op de door hem behandelde patiënten vaak geheel onvol doende gebleken zou zijn. Het verweer hiertegen luidde dat dokter Moerman kan ker eventueel kan onderkennen en behan delen zonder persoonlijk consult met de patiënten. De diagnose is immers, volgens hem, met zekerheid te stellen door bloed onderzoek (specifiek kankervirus) en „ont cijfering van het stofwisselingsderaille- ment"; de behandeling (met vitaminen, ijzer e.d.) kan ook „op afstand" worden voorgeschreven Ook de conclusie uit het rapport dat er bij het LOK-onderzoek niets gebleken zou zijn van een „isoleren en oplossen" van kwaardaardige kankergezwellen door dok ter Moerman's behandeling, werd door het comité aangevochten, o.a. door middel van de „eigen verklaringen" der ter pers conferentie verschenen patiënten en expa tiënten. ZO KWAMEN er nog vele grieven, en zelfs beschuldigingen van vooringenomen heid, aan het adres van de LOK-commis sie ter tafel, maar zoals gezegd: men had er weinig houvast aan. Daarmee wil uiteraard geen stelling genomen zijn te gen de eventuele waarde van de methode- Moerman, maar wel tegen een verdedi ging van die methode door onbevoegden en/of naamlozen, die in het wetenschappe lijk dispuut over deze kwestie geen enkel gewicht in de schaal leggen. Zolang er geen deskundigen van naam opstaan die het, met het volle gewicht van hun reputatie, voor de therapie-Moerman op nemen, zolang blijft iedere discussie over deze kwestie vruchteloos en nutteloos. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. z. enige verpl. Prijs ƒ5650.— Hoofdagentschap Telefoon 12138 In de Ronde van Tilburg voor vetera nen moest de 50-jarige Haarlemse wiel renner Ben van Dijk weliswaar in de dertien jaar jongere A-rijder Nulkens zijn meerdere erkennen, maar er lagen aan de finish toch bloemen en een eerste prijs voor Van Dijk gereed, want hij bleek met zijn tweede plaats de snelste B-ve teraan. Daarmee hield hij verschillende A-veteranen van onder de 45-jaar achter zich. De Belgische kampioen Verbraecke eindigde in deze ronde op de vijfde plaats Amsterdam. Gem. Univ. Geslaagd voor het kan didaatsexamen geneeskunde tweede deel: H. J van 't Loo, Bakktim (N.H.): C. van Steynen Haarlem en B. J. C. M. de Vet. Haarlem. Ben Haag. Geslaagd voor het staatsexamen heilgymnastiek en massage: mej. E. M. Prosec Haarlem. Utrecht Gepromoveerd de heer G. J. Kusen te Utrecht tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de breuk van de gewriehts- uiteinden van de onderkaak, een in het moderne verkeer vooral bij fietsers, bromfietsers en scoo terrijders veelvuldig optredend ongevalsgevolg Voor het mulo-examen zijn in Bloemen- daal geslaagd voor diploma A: de dames: D. T. v. d. Leest, Haarlem; C. G. de Vos, Haarlem; J. C. B. Suyskens, Haarlem; H. A. Hagedoorn, Velsey A. P. Hartman, Velsen R. Plantinga, Heemstede*; D. M. Schoen, Hillegom; A. Brouwex-, Heemstede; T. Koningstem, Velsen; H. M. ter Haak, Haarlem en de heren: A. Vlot,Velsen; L. E. Musch, Velsen; R. E. Nolten, Haarlem; H. B. Cammenga, Haarlem; J. M. v. d. Nat, Hillegom; C. J. Steevens, Beverwijk; P Hartendorp, Velsen Geslaagd voor diploma B: mej. W. B Waterdrinker, Beverwijk en de heren: R de Groot. Velsen; T. B. Jonker, Beverwijk; C. de Vries, Beverwijk; W. Louwman, Vel sen-Noord. Afgewezen totaal voor het A of B-diplo ma 6 kandidaten. De kandidaten met een behaalden bovendien het middenstands diploma. Amsterdam. Aan het nutsseniinarium voor pe dagogiek aan de universiteit, van Amsterdam is geslaagd voor het diploma kleuterpedagogiek mevrouw C. C. van Leeuwen-Lijtsman Haarlem Advertentie H aarlemmermeer 11 eem stede Advertentie Het comité, dat zich jaarlijks met de organisatie van het traditionele uitstapje van de Heemsteedse bejaarden belast, kan opnieuw met de grootste voldoening op zijn activiteiten terugzien. Want men heeft dinsdag weer aan vierhonderzeventig be jaarde deelnemers een onvergetelijke dag bezorgd. Het was 's morgens op de Heemsteedse Dreef, bij de Haven, opnieuw gezellig druk toen tien grote autobussen naar het reisdoel vertrokken, hartelijk nagewuifd door de achterblijvende familieleden. Bij het innemen van hun plaatsen hadden de deelnemers reeds een keurig verzorgd dag programma gekregen, alsmede bonbons voor de dames en sigaren voor de heren. De tocht ging ditmaal door Zuid-Kenne- merland, waarbij ruimschoots gelegenheid werd geboden zowel de Velser tunnel, als het Noordzee-kanaal te bekijken. Verder ging het via IJmuiden, het Zandvoortse circuit en Vogelenzang naar restaurant „Treslong" in Hillegom, waar het uitge breide gezelschap eerst koffie heeft ge dronken. In dezelfde zaal ging men om één uur aan tafel voor de feestmaaltijd. Een verrassing voor de deelnemers was dat de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, zich in „Treslong" van hun welstand kwam over tuigen. De genoeglijke sfeer, welke de bur gemeester hier mocht aantreffen schonk hem de zekerheid, dat het voor zijn be jaarde gemeentenaren weer een geslaagde dag betrof. Na afloop van de maaltijd wachtte het gezelschap ook verder een gezellige mid dag, want het comité had hiervoor een volledig variété-programma geëngageerd. Met als medewerkers de bekende imitator en conférencier Peter Pikos; de al even gerenommeerde piano- en accordeonvirlu- oos Herman Teunissen, die bovendien nog het wonderlijke elektronisch orgel „Tutty Vox" bespeelde; de zingende dwazen „The two Mounties" en ander variété-ar tiesten. Dit ensembel heeft zijn publiek enige uren alleraangenaamst beziggehou den, zodat het gezelschap met zijn enthou siast bijvalsbetuigingen allerminst karig is geweest. In de openbare vergadering van het be stuur van het Bedrijfschap voor het Maat- kledingbedrijf, die in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag is gehouden, is uitvoerig gesproken over een verzoek van twee zogenaamde uniformbe- drijven aan het bestuur van het bedrijf schap om dispensatie te verlenen van het geen in de collectieve arbeidsovereen komst 1960-1962 voor het maalkledingbe- drijf is bepaald ten aanzien van het uit betalen van hogere lonen, zonder dat hier bij de gestegen loonkosten in de prijzen worden doorberekend. Uit de langdurige discussie kon worden opgemaakt dat partijen bij de genoemde C.A.O., werkgevers en werknemers,. tot overeenstemming waren gekomen over de bepalingen van de nieuwe C.A.O. die zal moeten gelden voor de periode 1960-1962. In deze C.A.O. is opgenomen een bepaling, overeenkomstig de richtlijnen dienaan gaande, dat de gestegen loonkosten niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Nadat partijen tot overeenstemming wa ren gekomen hebben vijf individuele werk gevers verklaard de in de C.A.O. opgeno men prijzenclausule niet te kunnen aan vaarden. Twee van die vijf ondernemingen hebben toen te kennen gegeven dispensa tie te vragen. Het voorstel van het dagelijks bestuur van het bedrijfschap om aan het verzoek van deze twee ondernemingen te voldoen, zij het onder de bepaling dat de dispensa tie tijdelijk zal worden verleend en wel tot 1 september a.s. en ervan -uitgaande dat het college van rijksbemiddelaars de CAO officieel goedgekeurt, werd tenslotte aan vaard. Wel werd van bestuurszijde de vraag opgeworpen of de twee ondernemin gen niet in een betere concurrentie-positie zullen komen te verkeren dan andere ondernemingen als de dispensatie wordt verleend. Er werd op gewezen dat de twee ondernemingen dan tijdelijk de (lagere) lonen krachtens de oude C.A.O. zullen mogen betalen terwijl andere onder nemingen, zich houdende aan de bepalin gen van de nieuwe C.A.O., hogere lonen zullen gaan betalen, maar de gestegen loonkosten niet in de prijzen doorbereke nen. Toegegeven werd dat de concurren tie-positie van de twee ondernemingen in derdaad. gunstiger wordt, maar anderzijds werd er de aandacht op gevestigd dat het voor de twee ondernemingen een ernstige zaak is om een verzoek tot dispensatie in te dienen. Voorts bleek uit de beraadslagingen dat het college van rijksbemiddelaars zich in een brief van 24 mei j.l. akkoord heeft verklaard met de tussen partijen overeen gekomen wijzigingsvoorstellen van de C.A.O., maar dat de officiële goedkeuring van het college nog niet is verschenen, zo dat in feite de nieuwe C.A.O. nog geen rechtskracht heeft en er dus in feite ook niet kan worden gesproken over het verle nen van dispensatie door het bedrijfschap op grond van de hem in de nieuwe C.A.O. verleende bevoegdheden, omdat die be voegdheden krachtens de oude C.A.O. nog berusten bij de stichting sociale commis sie voor het maatkledingbedrijf. Om alle moeilijkheden te omzeilen werd het voor stel van het dagelijks bestuur zo aange vuld dat dit bestuur bereid is dispensatie te verlenen aan de twee ondernemingen die daarom hebben verzocht, zodra het college van rijksbemiddelaars de nieuwe C.A.O. officieel zal hebben goedgekeurd. V ijf huizen Voor het aanbrengen van een aantal ver beteringen in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school in Vijfhuizen vra gen B. en .W van Haarlemmermeer de raad een krediet van 7000. Reeds eerder had de raad een krediet van ƒ2500 beschikbaar gesteld voor het leggen van een nieuwe vloerbedekking. Intussen is gebleken dat ter voorkoming van beschadiging van deze vloer enige andere voorzieningen nodig zijn. Deze be treffen o.m. het aanbrengen van een ge metselde lambrizering, het metselen van een schoorsteen, het aanbrengen van een plafond van akoestisch board, het verbe teren van de bestaande raam- en deurko zijnen, het opknappen van de gestukadoor de wanden boven de lambrizering en het verbeteren van de verlichting. Maandag deden 106 leerlingen van di verse Bennebroekse scholen verkeers examen. Bij het bekend maken van de uitslag, waarbij de burgemeester een toe spraak hield, bleken acht kandidaten te zijn afgewezen. De burgemeester zei te hopen dat door deze examens in de toe komst minder verkeersongelukken zullen plaatshebben. Wat dan mede te danken is aan het werk van wachtmeester C. J. de Buck. Speciaal vermeld dient te wor den het resultaat, van de leerlingen Ria van Rooden en Gijs van der Tang. Deze deden zowel practisch als theoretisch een uitmuntend examen, waarvoor zij behalve het diploma ook nog een verkeersspeld kregen. Na de diploma-uitreiking werden enkele films vertoond. B. en W. van Haarlemmermeer hebben geantwoord op vragen van de raadsfrac tie der C.H.U. over de voorgestelde mede werking aan de eventuele vestiging van een technische hogeschool in Haarlem oost. De gemeente Haarlem heeft name lijk aan Haarlemmermeer gevraagd ruim vijftig ha. hiervoor beschikbaar te stellen, daar Haarlem over onvoldoende gronden voor dit doel beschikt. Donderdagavond zal de gemeenteraad van Haarlemmer meer hierover vergaderen. Het gemeentebestuur antwoordt de raadsfractie dat het niet zijn taak is de juistheid te onderzoeken van de door het gemeentebestuur van Haarlem gedane mededeling, dat het gehele complex van de technische hogeschool onmogelijk op het grondgebied van de gemeente Haar lem kan worden gesticht. Na gedeeltelij ke annexatie van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude komt ongeveer 650 ha. landelijk gebied bij Haarlem. Vestiging van een technische hogeschool in dit gebied zal geenszins de aanwijzing van industriële ontwikkelingsgebieden in Haarlemmermeer tot gevolg hebben. Om planologische redenen moet de voorkeur worden gegeven aan aansluiting van het complex bij een bestaande kern, met name Vijfhuizen. Het complex zou dan ge leidelijk een zekere oriëntatie op Vijf huizen en Hoofddorp krijgen. Ten noor den van de Schipholweg zou een deel van het hogeschoolcomplex ruimtelijk, sociaal en economisch een vreemd element in de polder blijven. B. en W. schrijven de raadsfractie te verwachten dat bij een genoegzame inten siteit van de bebouwing in de komende vijftig jaar voor de gehele hogeschool honderd ha. een voldoende oppervlakte zou zijn. De drie landbouworganisaties in Haar lemmermeer de Hollandse Maatschap pij van Landbouw, de Katholieke Land en Tuinbouwbond en de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond hebben zich in een brief tot het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gewend, zulks naar aan leiding van de critiek van mr. E. F. M. Goossens, secretaris van het Landbouw schap in Noordholland, op het structuur beleid in Haarlemmermeer en de reactie van het gemeentebestuur daarop. De besturen van de landbouworganisa ties zeggen graag in te gaan op een sug gestie van wethouder dr. Brouwer tot het voeren van een openbaar debat over het structuurbeleid tussen één of meer verte genwoordigers van de gemeente en de heer Goossens. De laatste heeft zich hier toe bereid verklaard. Hillegom Vrijdag is de heer W. A. Out in Hille gom een kwart eeuw in dienst van de ge meente. Door omstandigheden zal dit jubileum niet worden gevierd op 1 juli, maar op woensdag 6 juli 's middags om half vijf in de raadzaal. Vele inv/oners hebben ervai-en dat de heer Out een pret tig en hulpvaardig ambtenaar is op de afdeling bevolking. Vele paartjes heeft hij in de echt verbonden. Van zijn achttiende jaar af was de heer Out zeven jaar werk zaam op een bollenkantoor, waarna hij als stenotypist ter secretarie werd aan gesteld. De jubilaris was tijdens de bezettings jaren belast met de uitgifte van persoons bewijzen. Hij wist het klaar te spelen dat hij tientallen persoonsbewijzen „over hield", die dan werden uitgereikt aan joodse landgenoten, geallieerde vliegers of onderduikers. Toen de heer Out op januari .1945 „vergat" de ladenkasten af te sluiten, werd dezelfde avond de gehele bevolkingskarthoteek zonder veel moeite weggehaald. Onmiddellijk na de bevrij ding werd de heer Out bevorderd tot commies. Van 1949 af tot 1958 was hij secretaris-penningmeester van „Steun Wettig Gezag". gemakkelijk altijd de juiste dosis Advertentie Nieuw Vennep Zaterdag organiseerde de Vicon-jeugd- wandelclub onder auspiciën van de NCWB een landerijentocht in Nieuw-Vennep over afstanden van tien, vijftien en twintig km Ruim zeshonderd personen namen onder de zeer gunstige weersomstandigheden aan deze tocht deel. Voor de muzikale omlijsting zorgden de drumband „Irene" uit Nieuw-Vennep en de drumband uit Vijfhuizen. Aan het einde der tocht kreeg iedere wandelaar een medaille aangeboden. Groe pen met minder dan tien percent uitvallers konden bovendien een groepsprijs in ont vangst nemen. Op de tien km afstand werden de eerste prijzen behaald door WSV „DES" B uit Gouda. De tweede prijs ging naar CWSV „Het Spaarne" uit Haarlem. De CWSV „Steeds Voorwaarts" uit Hoofddorp wist op de vijftien km beslag te leggen op de eerste prijs. De tweede prijs werd behaald door WSV „DVO" uit Hillegom. Op de twintig km-afstand werd slechts een tweede prijs toegekend. Deze werd be haald door de WSV „DSV '57" uit Hillegom De bouw van een bankgebouw met twee woningen aan de Dennenlaan in Zwanen burg is voor de coöp. Boerenleenbank-Raif- feisenbank gegund aan M. Th. Ebbink in Haarlem voor 168.000. Het bestuur van de „Universala Ligo" heeft dinsdag in het gebouw van de rijks munt te Utrecht de eerste symbolische „esperanto-munten" in ontvangst geno men. Dr. J. W. A. van Hengel van de rijksmunt zei, dat er in dit geval niet van munten, maar van penningen gesproken moet worden, aangezien ze geen wettig Nederlands betaalmiddel vormen, terwijl de rijksmunt voor het slaan van andere dan Nederlandse munten de toestemming van het ministerie van Financiën nodig gehad zou hebben. De Universala Ligo is een internationale organisatie, die het wereldfederalisme pro pageert en daarbij gebruik maakt van de wereldtaal Esperanto. Zij werkt nauw samen met de organisatie van wereld federalisten en met de Internationale es perantisten-organisatie. Voor de esperantisten is een rekeneen heid ingesteld, „stelo" genaamd. De stelo, een papieren couponnetje met een waarde van 25 cent, is sindsdien door de esperan tisten onderling gebruikt als betaalmiddel. Zo drukken onder meer alle esperanto- uitgevers hun prijzen uit in „steloj" en worden de coupons ook gebruikt op de in ternationale esperantistenconferenties. De coupons zijn inwisselbaar tegen alle soor ten valuta. Ter gelegenheid van het feit dat honderd jaar geleden de samensteller van het espe ranto, dr. L. L. Zamenhof, geboren werd, heeft de Universala Ligo besloten, naast de coupons ook symbolische munten uit te geven, onder het motto van „Eén wereld, één volk, één taal, één munt". De rijks munt in Utrecht heeft nu 10.000 pennin gen van één. 10.000 van vijf en 10.000 van 10 steloj geslagen. De penning van 10 steloj die gemaakt is van kopernikkel, draagt de beeltenis van dr. Zamenhof, de 5-steloj- penning is van geelkoper en vertoont de wereldbol, terwijl in de bronzen 1-steloj penning in het esperanto de woorden „één wereld, één taal, één munt" zijn gegra veerd. De penningen zijn ontworpen door de secretaris van de Ligo. de heer Andreo Cseh. in samenwerking met deskundigen van de rijksmunt. Aan de Nederlandse koopvaardijvloot is dinsdag het 35.690 brt. metende turbine tankschip „Esso Amsterdam" toegevoegd „De Esso Amsterdam", een zusterschip van de „Esso Rotterdam" die vorig jaar in de vaart werd gebracht, behoort tot de grootste koopvaardijschepen van Neder land. Het schip heeft 25 miljoen gulden gekost. De Nederlandse Esso Tanker Maatschappij heeft hiermede een bouw programma van 3 schepen voltooid. De bouw van de „Esso Nederland" (26.000 brt.), de „Esso Rotterdam" en de „Esso Amsterdam" (ieder 35.690 brt.) vergde een investering van 70 miljoen gulden. De drie schepen zullen voornamelijk worden gebruikt voor het vervoeren van ruwe olie uit het gebied van de Perzische Golf naai de nieuwe Esso-raffinaderij in het Rotter damse Botlekgebied, die vier en een half miljoen ton ruwe olie per jaar zal gaan verwerken. Verolme zal voor „Esso-Nederland" nog een tankschip van 73.000 brt. bouwen dat waarschijnlijk in 1963 in de vaart zal wor den gebracht. De proefvaart van Rotterdam naar Am sterdam werd door vele autoriteiten mee gemaakt, onder wie mevrouw Van Hall- Nijhoff, echtgenote van de Amsterdamse burgemeester die op 26 februari j. 1. de doopplechtigheid verrichtte. Kort na het verlaten van de Nieuwe Waterweg droeg de heer P. J. van der Giessen, een van de directeuren van de gelijknamige scheepswerf in Krimpen aan de IJssel, de nieuwe tanker over aan de directeur van „Esso Nederland" de heer Smit. De „Esso Amsterdam", die een beman ning heeft van 56 koppen en is uitgerust met de modernste navigatie-instrumenten (radar, automatische besturing e. d.), is 210.55 meter lang en 27.43 meter breed Geladen bereikt de tanker een snelheid van 17 mijl per uur. Het grotendeels ge laste schip is ingericht voor het vervoer van alle soorten petroleum-produkten waartoe in de 33 tanks verwarmingsspira len zijn aangebracht. Het hele schip wordt mechanisch geventileerd en is bovendien aangesloten op een airconditioningsinstal latie. Op het achterdek is een openlucht zwembad. Voorts bevinden zich aan boord een bioscoopzaal, 3 recreatiezalen en kantines. De voortstuwing van het schip geschiedt door een stoomturbine-installa tie volgens het Pametrada-systeem met twee ketels. De „Esso Nederland" vertrekt donder dag uit Amsterdam voor zijn eerste reis naar de Perzische Golf. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft zich een vechtpartij in een hotel te Wijk aan Zee voorgedaan. De juiste toe dracht is niet geheel bekend. In ieder geval is de exploitant mishandeld. De da der, is daarom ingesloten in het bureau van politie te Beverwijk. Lis»* GESLAAGD De heer Th. E. van Diest uit Lisse be haalde het diploma zwemleraar. De heer P. J. van Diest behaalde in Den Haag het diploma A werktuigkundige voor de koopvaardij. Dodelijke val. Een tweejarig jonge tje, P. A. Broeken, dat tijdens het spelen van een balkon op de tweede etage van een huis aan de Scheldestraat in Den Haag op het ruim zeven meter lager gelegen trottoir viel, is in een ziekenhuis overleden. Messen contra boter. Douaneamb tenaren van post Zuiddorpe hebben op de Kinderdijk nabij Axel een personenauto met 850 kilo boter, bestemd voor de smok kel naar België in beslag genomen. De twee smokkelaars die in de wagen zaten wisten te ontkomen. De auto werd tot stoppen gedwongen doordat de douane mensen van messenversperringen gebruik maakten. Deze versperringen bestaan uit houten blokken waaruit in alle vier de richtingen een stalen mes van 76 tot 100 cm. steekt. Drie banden van de auto, die ditmaal werd aangehouden, werden door gesneden. NAFV-clubkampioen. De Dordtse Amateur Fotografenvereniging (DAF) is kampioen van Nederland geworden. Zij heeft in de „Bondswedstrijd 1960 van de Bond van Nederlandse Amateur Foto- grafenverenigingen de eerste prijs in de hoogste afdeling behaald met 491 punten. De DAF viert juist dit jaar haar zilveren jubileum en houdt ter gelegenheid hier van een grote internationale fototentoon stelling van 16 tot en met 24 juli. Loterij prijzenslag. De Kamerleden Vrolijk, Franssen en Van den Tempel hebben een amendement op het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet voorge steld, dat beoogt de bestaande maxima voor het totaal der prijzen bij loterijen of prijsvragen, strekkende tot een liefdadig doel, enz., welke thans gelden voor de grenzen der goedkeuringsbevoegdheid van burgemeester en wethouders, te ver dubbelen. Tevens wil het de loterijen en prijsvragen, welke volgens het ontwerp niet meer gehouden zouden kunnen wor den, mogelijk maken met ministeriele vergunning. Eredoctoraat. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van 't Instituut Agrono- mique de l'Etat te Gembloux (België) heeft de senaat besloten, een aantal ere doctoraten in de landbouwwetenschappen te verlenen, o.a. aan dr. S. L. Mansholt, vice-president van de commissie der Europese Economische Gemeenschap. De ere-promotie zal plaats hebben op 19 juli. Minister Luns. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, op bezoek in Joegoslavië, heeft een be zoek gebracht aan het Boris Kidric-insti- tuut voor kernwetenschappen te Vonca bij Belgrado. Voorts heeft hij in Belgrado het Instituut voor Internationale Zaken en Economie bezocht, waar hij met leden van dit instituut een gesprek had over problemen van Europese integratie. Uitbreiding Schiphol. In het ministe rie van Verkeer en Waterstaat is een be spreking gehouden tussen de minister van Verkeer en Waterstaat, de Rijks luchtvaartdienst, de n.v. Luchthaven Schiphol over de K.L.M. over het uitbrei dingsplan van de luchthaven Schiphol en in het bijzonder over enkele onderdelen van dit plan, waarover verschil van in zicht bestond. De belanghebbenden heb ben op voorstel van de minister van Ver keer en Waterstaat een werkgroep ge vormd teneinde op korte termijn tot een oplossing te komen. Jongen vermist. Sedert maandag 13 juni wordt de 15-jarige Petrus Johannes Rombout, wonende Runstraat 1 te Alk maar, vermist. Hij heeft op die datum het ouderlijk huis verlaten. Tot nu toe ont breekt elk spoor. Zijn signalement luidt: lang ongeveer 1.65 m„ ovaal bleek gezicht, donkerblond haar, gekleed in grijze broek, tomatenrood overhemd, lichtge kleurd jasje en lichte sandalen. 'Advertentie VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM In haar woning aan de Wijk aan Zeeër- weg te IJmuiden is vannacht omstreeks twee uur een vijfenzeventig-jarige wedu we aangevallen door een inbreker. De inbreker was kennelijk op zoek naar geld. Bij zijn speurtocht door het huis kwam hij in het holst van de nacht in haar slaapkamer. De weduwe werd wakker. Er ontstond een kleine worsteling, waarbij de insluiper haar de keel zou hebben toege knepen. Hevig geschrokken wist de vrouw zich los te maken. Zij ijlde naar beneden, de straat op, op weg naar haar zoon die ook aan de Wijk aan Zeeërweg woont. Daarop nam de inbreker de vlucht. De politie meent te weten dat de inbreker een jongeman tussen de twintig en twee en twintig jaar is. Er wordt niets vermist. De 75-jarige vrouw heeft geen letsel opgelopen. NIEUWE AMBASSADEUR De Russische minister van Cultuur, Ni kolai Mihailov, is benoemd tot ambassa deur van Rusland in Indonesië. Mihailov, die Kroesjtsjev eerder dit jaar begeleidde tijdens diens reis door Indonesië, vervangt ais ambassadeur de heer B. M. Volkov, die wegens gezondheidsredenen in februa ri is afgetreden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7