Bij volkstelling gemaakte fouten thans hersteld Nog koud maar minder wind Kamer in principe akkoord met nieuwe Dierenwet MENSEN Kort en bondigj Paardestaart gaat, ondanks de vliegen, toch onder het mes Gerechtskosten in burgerlijke zaken Oplichter opereerde in het gehele land Kamerhuur betaald met gestolen levensmiddelen Uitwisseling van rechters met de West Arbeider stichtte telkens brand in fabriek Amsterdam wil voor 19 miljoen trams en bussen kopen 2 OVERALLS (natuurlijk) PAARLAARSTEEG 1 Prof. Idenburg beantwoordt critiek Niemand zal schade ondervinden door de incidentele inbreuken op geheimhouding" Ontslag aan directeur Rijksluchtvaartschool Kerkelijk Nieuws DROOG? DONDERDAG 3 0 JUNI 196 0 (Van onze parlementaire redacteur) De verhoging \an liet beschavings peil, met name van de plattelands bevolking die het meest met dieren omgaat, is aanleiding geworden tot een nieuwe speciale Wet op de Die renbescherming, waarmee de Tweede Kamer gisteren in het algemeen haar instemming heeft betuigd. De stem ming over het wetsontwerp en een aantal amendementen is aangehouden tot de volgende week maandag. Van sentimentaliteit ten opzichte van het dier wilden dc kamerleden zich verre houden. Zij stemden echter in met het betoog van de heer Van R ijckevorsel (K.V.P.), dat ook op het gebied van de dierenbescherming de ontwikkeling naar grotere beschaving moet worden gevolgd. Hij zag in de wet een bescherming van de waardigheid van de menselijke per soon. want als redelijk wezen moet de mens ook redelijk zijn in zijn gedrag tegenover het dier. Daaraan voegde de heer Diepenhorst (C.H.U.) nog toe dat de mens ook verantwoordelijkheid draagt jegens het dier en de heer Van Dis (S.G.P.) verdedigde de dierenbescherming op grond van christelijke beginselen. Minister Beerman zei: Een dier maakt ook deel uit van de schepping, waaraan de mens eerbied verschuldigd is. Overi gens bestond er geen verschil van mening over. dat dierenbescherming noodzakelijk is. maar men moet niet overdrijven, zo werd van verschillende kanten opgemerkt. De strafrechtelijke bescherming van dieren heeft in ons land pas haar intrede gedaan in 1886. Dat betrof echter alleen sancties volgens wrede mishandeling". In 1920 kwam een wetswijziging tot stand die het zonder redelijk doel „opzettelijk" ver oorzaken van pijn of letsel, benadelen van de gezondheid of onthouden van het nodig levensonderhoud, strafbaar stelde. Nu wordt ook strafbaar gesteld het onthouden van de nodige verzorging. Aan het houden van waakhonden zullen speciale eisen wor den gesteld ter bescherming.van de „ket tinghond". Het houden van dierenwinkels, dierenpensions en asyls wordt aan een vergunning gebonden. Verboden wordt: een koe met overvolle uiers te vervoeren, rundvee te vervoeren terwijl het is aangebonden met een hals- touw of hoorntouw: in de snuit van een varken een ander voorwerp dan een glad de en roestvrije agrave (ring) aan te brengen. Het couperen van hondestaarten (niet van de oren) blijft toegestaan. Paardestaarten Aanvankelijk heeft de regering het cou peren van paardestaarten willen verbie den omdat het gemis van de staart als wapen om vliegen te verjagen als een kwelling voor het dier wordt beschouwd. Maar daartegen is in het land zoveel ver zet gerezen dat cfe regering het vooï tel tenslotte heeft ingetrokken, waarover de heer Van Meel (K.V.P.) gisteren zijn gro te voldoening uitsprak: hij vindt een lange staart voor een trekpaard niet mooi. Daarentegen vindt mej. Schilthuis (P.v.d.A.) een gecoupeerde paarde- Advertentie Sterke KEPER en DEANS kwaliteit Sanfor v.a. 11.50 AMERIKAANSE OVERALL een practische zomer- overall zonder mouw 12.85 2 DELIGE OVERALL IDEAAL WERKPAK in blauw en khaki v.a. 18.50 Voor al uw bedrijfs kleding (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag bij zitten en opstaan met algemene stemmen de motie-Oud aangenomen, waarin de re gering wordt uitgenodigd de bevordering van de algehele afschaffing van de ge rechtskosten in burgerlijke zaken in ern stige overweging te willen nemen. De Almelose recherche heeft een 46- jarige vertegenwoordiger gearresteerd, die bekende in het gehele land oplichtingen, verduisteringen en diefstallen te hebben gepleegd. Hij kwam in augustus 1959 uit de gevangenis en werd toen voorwaarde lijk op vrije voeten gesteld. Hij reisde kris kras het land door. nam bij winkeliers goederen op zicht mee, waarvan zij nooit iets terug zagen. Ook betaalde hij met on gedekte cheques. Hij opereerde in Rotter dam, Amsterdam. Utrecht, Arnhem. Heer len, Nijmegen, Alkmaar, Groningen, Be verwijk, Tilburg, Baarn, Eindhoven en 1-Iarlingen. De man, die door de arrestatie allerminst schrok, doch een opgeluchte indruk maakte, gaf vlot toe de overal ge zochte oplichter te zijn. staart maar „een mal kwastje" en haar partijgenoot Egas, die jarenlang met vele paarden heeft omgegaan, vulde aan dat paarden zonder staart onrustig worden onder de vliegen plaag. Volgens ds. Van der Veen (P.S.P.) zal de Schepper de staart niet zonder redelij'* doel aan de achterzijde van het paard hebben aangebracht en hij hield zich liever aan het oordeel van de Schepper dan van de geachte afgevaardigde Van Meel. Moei bij ex port van Nederlandse paarden naar Duitsland, waar de gecoupeerde staart verboden is. de staart weer worden aangeplakt?" zo informeerde deze predikant. Het is niet waarschijnlijk dal het amendement van mej. Schilthuis om als nog het couperen van paardestaarten te verbieden, zal worden aangenomen, al geeft minister Beerman persoonlijk de voorkeur aan een paardestaart die „min der het kenmerk van een scheerkwast ver toont". De meerderheid van de Kamer wil ech ter niet. verder gaan dan wat in het rechtsbewustzijn van hen, die met paar den omgaan, leeft. Voor sommige honde rassen vindt mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) het beter, de oren te couperen op grond van medische overwegingen. Zij diende daartoe een amendement in, maar minister Beerman had daar geen oren naar. Als de regering tenslotte de gecou peerde paardestaart heeft aangeboden, zei de minister, moet zij niet ook nog naai de oren grijpen. „Als het uit medische overweging nodig is, kunnen ook met deze wet in de hand zelfs de oren van de geachte afgevaardigde worden gecou peerd." Het amendement van mej. Ten Broecke Hoekstra kreeg weinig steun, zodat het maandag wel zal worden verworpen. Het gebruik van dieren voor medische proefnemingen wordt in de wet op de dierenbescherming niet verboden omdat de regering van mening is, dat de vivi sectie als wetenschappelijke onderzoek methode niet kan worden gemist. De heren Van Dis en Van der Veen en de dames Schilthuis en ten Broecke Hoek stra maakten zich echter ongerust over de toestanden die op dit gebied heersen. „Ter geruststelling" vertelde de heer Van Meel dat de vivisectie voor 93 pet. wordt ver richt op ratten, muizen en marmotten en hij had „nog nooit een dierenbeschermer ontmoet, die een rat, die "s nachts aan een poot van het ledikant knaagt, in bed had genomen om hem vriendelijk toe te spreken en tot andere gedachten te brengen." Minister van Rooy maakte er op attent dat elke „nodeloze" dierenkwelling straf baar is. Dat geldt ook voor de vivisectie. Honden en katten Als een gemis in het wetsontwerp werd algemeen gevoeld het ontbreken van maat regelen tegen stropende honden. Daarom diende de heer Diepenhorst (C.H.U.) een amendement in voigens hetwelk de poii- tie bevoegd zal zijn, honden en katten op te vangen die in het donker zonder toe zicht worden aangetroffen. Honden en kat ten die zonder toezicht op vreemde erven of in het veld worden aangetroffen en een onmiddelijk gevaar vormen voor het vee, mag de politie volgens het amendement vangen en „tot afwering van het gevaar" eventueel doden. Het amendement droeg mede de hand tekeningen van mej. Schilthuis (P. v.d.A.) mej Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.), Ver kerk (A.R.), De Ruiter (C.H.U.) en Van Dis (S.G.P.). Het is verzekerd van een grote meerderheid. De regering laat de beslissing over aan de Kamer. Naar de zin van de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) ging het amendement echter niet ver ge noeg. Hij diende ook een amendement in volgens hetwelk honden en katten, die zich zonder toezicht bevinden op percelen van vreemden en daar overlast veroorzaken, straffeloos mogen worden gedood. Hij doelde ook op katten in de steden. Is mi auwen ook overlast? vroeg de heer Ver kerk. Hij doelde hierbij „speciaal op de maand maart Minister Beerman merkte op dat de huidige wetgeving reeds teveel ruimte laat voor het doden van honden en kat ten. Dat mag op het erf van een boer. Daarom heeft de regering nu voorgesteld, dat het alleen mag „op een perceel" in geval van hondsdolheid. Tegenover de be perking staat de uitbreiding van „erf" tot „perceel". Wat de heer Van Rijcke vorsel wil is. een vrijbrief tot het doden van alle honden en katten in heel Neder land en daar had de bewindsman be zwaar tegen. Het amendement-Van Rijcke vorsel heeft geen kans te worden aange nomen. Veevervoer Er was ook nog een amendement van de heer Van Meel op het verbod, rundvee te vervoeren met een touw aan de hoorns of de hals. Voor jonge dieren is het trek ken aan de hoorns pijnlijk en bij vervoer in een veewagen hangen de dieren zich nogal eens op aan het touw. Een halster is praktischer. In geval van vervoer in een wagon of veewagen was ook de heer Van Meel tegen het gebruik van een touw, maar hij wilde dat wel toestaan bij het ver voer van vee van de ene weide naar de andere, anders moet de boer een veel te zware vracht aan halsters meene men. Het amendement werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, want het droeg de handetekening van leden van de K.V.P., V.V.D.A.R. en C.H.U.. Mej. Schilthuis verklaarde dat ook de P. v.d.A. geen overwegende bezwaren tegen het amendement had Trekhonden De nieuwe Wet op de Dierenbescher ming houdt tevens het verbod in tot het houden van trekhonden, maar het is de bedoeling, pas ongeveer zes maanden na het inwerking treden van de wet het ver bod af te kondigen, waarna eventueel aan gedupeerden 'n tegemoetkoming kan wor den verleend in de kosten voor aanschaf fing van een mechanische trekkracht. Voor z.g. „kistkalveren" komen nog aparte voorschriften die rekening houden met de economische belangen van de vee houderij. De regering heeft ook nog voor gesteld voor het geven van advies een Raad voor de Dierenbescherming in te stellen, samengesteld uit ten minste vijf en ten hoogste negen leden als vertegen woordigers van belanghebbende groeperin gen. De meerderheid van de Kamer vindt die adviesraad overbodig. Maandag wordt er over gestemd. Advertentie De directeur-generaal van de statistiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg deelt ons mede: „Nu de dertiende algemene volkstelling pas een maand achter ons ligt, kan over het welslagen van deze omvangrijke on derneming uiteraard nog geen oordeel worden uitgesproken. Dit zal pas het ge val zijn, wanneer het bij deze gelegen heid verzamelde materiaal is gecontroleerd en bewerkt. Het is echter wel mogelijk vast te stel len. dat de activiteiten van het uitreiken; invullen en ophalen der formulieren die hel eigenlijke contact met de bevolking uitmaken, op bevredigende wijze zijn ver lopen. Natuurlijk loopt er bij een onder neming, waarvoor voor eenmaal 50.000 tellers moeten worden aangetrokken, er gens wel eens iets mis. Ik zou echter willen waarschuwen tegen lichtvaardige en ondeskundige critiek. Het is nu wel algemeen bekend, dat een aantal gemeen ten in de Zaanstreek tegen de bedoeling in afschriften van de volkstellingsformu lieren heeft laten maken. Dit was een eigenmachtige handeling, die zonder enig overleg met mij of mijn medewerkers is ondernomen. Hoewel men bij dit copiëren uitsluitend wetenschappelijk onderzoek op het oog had, was het gevaar van inbreuken op de geheimhouding der gegevens aanwezig. Toen ik van deze activpeiten door enkele tellers op de hoogte was gesteld, zijn er onmiddellijk maatregelen genomen om het daaraan verbonden risico weg te nemen. Maar nu is het onjuist, de zaken zonder meer zo voor te stellen, alsof door het gebeurde enig belang der bevolking, met name het belang van geheimhouding van strikt persoonlijke gegevens, zou zijn aan getast. Dit is tot dusver evenwel niet aan nemelijk gemaakt. Tot geruststelling van hen, die zich toch nog zorgen hierover maken, zij vastge steld, dat alle gemaakte afschriften vei lig op mijn bureau zijn opgeborgen en dat ze dit bureau niet zullen verlaten, alvorens van alle persoons- en adresaan duidingen te zijn ontdaan. In een aantal Westfriese gemeenten is evenzeer buiten voorkennis van mijn bu reau iets dergelijks geschied met betrek king tot de gegevens omtrent beroep, op leiding en forensisme. Ook hier waren uitsluitend de belangen van regionale stu die in het geding. De aanvankelijk levens overgenomen namen en adressen zijn van deze aantekeningen verwijderd en de des- „Een droevig einde van een goede mi litaire carrière" zei de president van dc krijgsraad in Den Haag tegen een 42-ja- rige beroepskorporaal eerste klasse, die chef-kok in de Oranje Nassau-kazerne te Amsterdam is geweest. In 1946 had hij als vrijwilliger dienst genomen,. Hij was tweemaal in Korea geweest en had negen onderscheidingen gekregen. Toen hij in Amsterdam chef kok werd had hij maandenlang tientallen kilo's boter, koffie, kaas en suiker uit de keuken gestolen en naar zijn kamerver huurder in Amsterdam laten brengen om met deze levensmiddelen zijn kamerhuur te betalen. Voor deze feiten stond de man die ontslagen is uit de dienst, voor de krijgsraad terecht. „Stelen door de kok van de keuken wordt door de militairen altijd als een ernstig feit beschouwd", merkte de auditeur-mili tair op, die drie maanden gevangenis straf eiste. Vervolgens stonden twee militairen te recht die de levensmiddelen naar de ka merverhuurder hadden gebracht en daar voor met geld of goederen beloond wa ren. Het waren een 21-jarige soldaat uit Beverwijk en een 33-jarige beroepskorpo raal uit Amsterdam, beiden inmiddels ont slagen uit de dienst. Tegen de soldaat vorderde de auditeur militair 2 maanden voorwaardelijk en 30.- boete en tegen de korporaal twee maanden onvoorwaai delijke gevangenis straf. De krijgsrad veroordeelde de ex- kok tot twee maanden gevangenisstraf. De soldaat kreeg een maand voorwaardelijk en de korporaal twee maanden, waarvan één voorwaardelijk. betreffende stroken voor vernietiging aan mijn bureau toegezonden. Critiek uit Gelderland Nu is er ook critiek geweest uit Gel derland, die tot commentaar noopt. De gemeentebesturen hebben de taak. de vol ledigheid der verzamelde volkstellingsi'or- mulieren te controleren. De namen en adressen worden met die in het bevolkings register vergeleken. Het Koninklijk Besluit van 17 februari 1960, (Besluit Algemene Volkstelling 1960 noemt in artikel 2 ais doeleinden van de telling uitdrukkelijk niet alleen het verzamelen van een aan tal gegevens betreffende de bevolking, doch ook het scheppen van de mogelijk heid, de persoonsregisters aan die gegevens te toetsen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voor deze regislercontrole nauwkeurige voorschriften verstrekt. Het was de gemeentebesturen niet' toé-' gestaan, bij de regislercontrole de. gege vens op de persoonskaarten van het be volkingsregister te wijzigen aan de hand van de gegevens op de volkstellingsformu- lieren. Het is volstrekt onjuist deze werk zaamheden. die in het belang van een goede bevolkingsadministratie en van de correctheid van de volkstelling geschie den, als misbruik te signaleren. Het is evenzeer onjuist te stellen, dat ze in strijd zouden zijn met de voorgeschreven en toe gezegde geheimhouding van individuele ge gevens. Er wordt hier over geen enkel persoon of gezin iets openbaar gemaakt. Ook wordt hier geen enkel gebruik van de tellingen gemaakt voor de doeleinden, welke buiten haar bestemming zijn gele gen. Minister Korthals heeft aan de Eerste Kamer enige mededelingen gedaan over het bezoek van de minister van Justitie aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Het gesprek over de uitwisseling van rechters heeft in de Nederlandse Antil len tot het resultaat geleid, dat, naar mag worden aangenomen, meer dan in het verleden het geval was, leden van de Nederlandse rechterlijke macht be reid zullen worden gevonden om geduren de een aantal jaren werkzaam te zijn als lid van het Hof van Justitie aldaar. Verder zegt minister Korthals dal de belangstelling onder de daarvoor in aan merking komende Nederlandse juristen voor een benoeming in de hoven van Justitie van Sux-iname en de Nederlandse Antillen niet altijd bevredigend is. Over het algemeen is dit toe te schrijven aan de uitzendings- en aanstellingsvoorwaar- den, die niet aantrekkelijk genoeg wer den geacht om een positie hier te lande op te geven. De regering van de Neder landse Antillen heeft inmiddels hierin zo danige verbeteringen gebracht, dat zich waarschijnlijk bij de bezetting van het Hof van Justitie te "Willemstad, waar thans een vacature te vervuilen is, geen moeilijkheden meer zullen voorzien. Bij het Hof van Justitie in Paramaribo zijn thans nog twee vacatures. Op vragen over het ontslag van de di recteur. van de Rijksluchtvaartschool van het Tweede Kamerlid de heer van der Peyl (C.H.U.) heeft minister Korthals ge antwoord, dat aanpassing van de opleiding tot verkeersvlieger aan de nieuwe technie ken van de zich snel ontwikkelende burger luchtvaart noopte tot reorganisatie en mede om economische redenen tot con centratie van de sc-hoolbedrijven van de afdeling rijksluchtvaartschool van de Rijksluchtvaartdienst. Voorstellen van een tot dat doel ingestelde commissie, welke door de minister van Verkeer en Water staat werden aanvaard, hebben de taak van de leiding van de afdeling Rijkslucht vaartschool verbreed en verzwaard. Het hoofd van die afdeling was van mening on der de in verband met het vorenstaande gewijzigde omstandigheden de verantwoor delijkheid voor de leiding niet langer te kunnen dragen. Dit heeft er na ampele overweging toe geleid de betrokken func tionaris van de leidng der school te onthef fen. In de textielfabriek van Van Heek en Co te Enschede hebben de laatste acht maanden herhaaldelijk brandjes gewoed, waarbij een totale schade van ruim tach tigduizend gulden werd aangericht. De politie heeft nu een 31-jarige textielarbei der gearresteerd nadat gisternacht op nieuw een brand was ontstaan waarbij een schade van 40.000 gulden werd veroor zaakt. De arbeider werd reeds geruime tijd door de politie in de gaten gehouden. Hij werd zes weken geleden van een be paalde afdeling, waar hij werkte, overge plaatst naar een andere afdeling. In die tijd brak er geen brand uit. Maar gisteren was het opnieuw mis toen de man weer terug was op zijn vroegere afdeling. Hij hielp ijverig aan de blussing mee. Toen de politie hem aan de tand voelde, bekende hij deze en de vorige branden te hebben aangestoken. Een motief kon hij niet op geven. Hij is in het politiebureau opge sloten. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad Voorgesteld voor de aanschaf fing van vijfendertig dubbelgelede tram wagens ten behoeve- van het gemeen tevervoerbedrijf beschikbaar te stellen 13.650.000 en voor de aanschaffing van zeventig autobussen van het eenmanstype 5.500.000. Waalse gemeenten Aangenomen naar Arles (Frankrijk) C. Cabanis te Leiden. Gcref. Kerken Beroepen te Eindhoven (vac. A. J. Fanoy) G. W. Rijksen te Apeldoorn. Beroepen te Woudsend A. C. van Beek, kand. te Woer den. Geref. Kerken (vrijgemaakte Beroepen te Vlaardingen W. H. de Boer te Urk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Huizen (N.H.) M. Baan te Dordrecht en W. F. Laman te Hamilton (Ontario-Canada). Beroepen te Murmer- woude J. W. van der Gronden te Enschedé- Oost. Geref. Kerken Tweetal te Zeist (vac. J. Gillebaard): J. van Leeuwen te IJmuiden en R. Siertsema te Aalten. Beroepen te Lekkerkerk: C. J. Tissink te Giessen-Rijswijk; te Nieuw- Loosdrecht: A. Corporaal te Edam; te Bak- keveen: F. de Jong, kand. aldaar, die dit beroep aannam. Aangenomen naar Zwijn- drecht-Grote Lindt: P. L. Smilde te Nieuw- leusen; naar Donkerbroek: J. Eleveld te Hijum-Finkum. Bedankt voor Ulrum: D. Passchier te Oosterzee (Fr.). Stelende douanebeambte. De recht bank te Amsterdam heeft een 26-jarige voormalige douanebeambte uit Amsterdam wegens diefstal en heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De beambte had in de laatste acht jaar uit loodsen, voornamelijk in de Amsterdamse haven, flessen wijn en sterke drank, zakken maanzaad, amandelen en andere produkten, potten jam en blikken soep gestolen. Luchthaven Rotterdam. Het aantal passagiers van de luchthaven Rotterdam bedroeg in mei 15.002 tegenover 6.149 in mei van het vorig jaar. Ook het goederen vervoer beweegt zich in stijgende lijn. In mei van dit jaar bedroeg het 639.843 kg en in mei 1959 587.945 kg. In de eerste vijf maanden van 1960 is het goederenvervoer in vergelijking met verleden jaar zelfs ver dubbeld. Dure ruzie. Een echtpaar uit Zwoller- kerspel heeft ervaren, dat men een echte lijke twist beter niet in een auto kan be slechten. Tijdens een hevige woordenwisse ling trachtte mevrouw door middel van een oorvijg haar man van zijn ongelijk te overtuigen. De echtgenoot verloor de macht over het stuur, de auto reed het trottoir op en kwam tegen een paal tot stilstand. De echtgenoot liep hierbij een paar ge kneusde ribben op. Zijn echtgenote moest met een hersenschudding in een zieken huis worden opgenomen. Onderzoek. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in overleg met de minis ter van Binnenlandse Zaken besloten een onderzoek in te stellen naar de moeilik- heden in de raad van Goes. Aanleiding tot dit onderzoek is het feit, dat het rapport van de raadscommissie openbaar is ge worden, waardoor ongewenste toestanden zijn ontstaan. In Pakistan. Hot in Karachi verschij nende blad „Nai Roshni" heeft woensdag ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard een speciale bijlage aan Nederland gewijd. De bijlage omvat acht pagina's en 39 foto's van Nederland en het koninklijk gezin. In bet hoofdartikel wordt de tachtigjarige oorlog tegen Span je vergeleken met de vrijheidsstrijd van India en Pakistan. Prof. C. J. van Nieuwenburg. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens gaat prof. dr. ir. C. J. van Nieuwenburg, hoog leraar in de chemische microanalyse aan de Technische Hogeschool te Delft, deze hogeschool verlaten. Van 1911 tot 1915 was ir. Van Nieuwenburg als assistent aan de T. H. verbonden. Daarna was hij ingenieur bij de glasfabriek in Leerdam, doch na vijf jaren reeds keerde hij naar Delft terug. In 1920 werd hij benoemd tot hoogleraar in de analytische scheikunde en de schei kunde der bouwstoffen. Sinds 1949 doceert prof. Van Nieuwenburg chemische micro analyse. Afscheid J. H. Bramlage. Met oen buitengewoon druk bezochte receptie heeft de heer J. H. Bramlage wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen als directeur van de Topografische Dienst der Koninklijke Landmacht te Delft. Hij werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bramlage is veertig jaar aan de Topografische Dienst verbonden geweest, waarvan de laatste zes jaar als directeur. Frabrieksbrand. In Tilburg heeft een felle brand gewoed in de metaalwaren- fabriek „Vokofa" Ondanks de heyige wind wist de Tilburgse brandweer de brand tot de bovenverdieping te beperken. De grote voorraden leem. emballage, plastic en afgewerkte produkten werden een prooi van het vuur. De op de twee onderste verdiepingen staande machines liepen grote schade op. J. H. Oldenbroek. Het dagelijks be stuur van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft het ontslag van de Nederlander J. H. Oldenbroek als secretaris-generaal aanvaard. De Belg Omer Becu, secretaris-generaal van het Internationaal Verbond van Transport arbeiders, is tot opvolger van de heer Oldenbroek benoemd. Advertentie Zelfs het beste weerstation heeft het wel eens mis. En plaatselijke buien zijn moei lijk te voorzien. Daarom gaan verstandige mensen op va- cantie met een BigBen plastic regenjas. Koop vandaag ook zo'n han-, dige BigBen. Prijzen van 6.90 - 7.90 - 9.75 12.75 -15.75 en 17.50. met Piuvfx>patentsluiting. Plet K.N.M.I. deelt mee: De algemene weerstoestand boven Europa verandert slechts weinig. De depressie boven Denemarken trok de afge lopen 24 uur naar Zuid-Zweden en vulde iets op. Het hogedrukgebied ten westen deze ontwikkelingen dc WEERRAPPORTEN voer van koude polaire lucht Noordzee houdt evenwel aan. via de Vrijdag 1 juli Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 12.07 uur, onder uur. Maanstanden 2 juli 8 juli 15 juli 23 juli 31 juli 4.49 uur 20.37 uur 16.43 uur 19.31 uur 13.39 uur Eerste kwartier. Volle maan. Laatste kwartier. Nieuwe maan. Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 juni Hoogwater 7.22 en 19.46 uur. Laagwater 3.01 en 15.18 uur. Vrijdag 1 juli Hoogwater 8.09 en 20.37 uur. Laag water 3.39 en 15.59 uur. Temperaturen: Duiten- BA CA en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: 5 5 e. 22 laatste 24 uur So O 3.S Den Helder regenbui nnw 14 4 Ypcnburg zwaar bew nnw 15 2 Viissingen regenbui nw 14 7 Eel de regen wnw 13 4 De Bilt regenbui wnw 13 5 Twente zwaar bew nw 13 7 Eindhoven regenbui nw 16 2 Zd-Limburg zwaar bew w 15 2 Helsinki motregen nno 19 5 Stockholm zwaar bew. ozo 18 3 Oslo zwaar bew n 15 5 Kopenhagen onbewolkt w 16 4 Aberdeen licht bew. nnw 13 2 Londen onbewolkt nw 17 0 Amsterdam zwaar bew nw 14 5 Brussel licht bew. w 15 2 Luxemburg regenbui nw 13 0.2 Parijs onbewolkt nnw 18 0 Bordeaux onbewolkt ono 25 0 Grenoble onbewolkt windst. 21 0 Nice half bew. n 25 0 Berlijn geheel bew. w 15 0.5 Frankfort regen wzw 18 0.2 München onbewolkt wzw 15 0.2 Zürich zwaar bew wnw 16 0 Genève onbewolkt windst. 19 0 Locarno onbewolkt O 25 0 Wenen hall bew w 18 5 Innsbruck half bew windst. 18 1 Athene onbewolkt nnw 32 0 Rome licht bew. zzw 28 0 Ajaccio zwaar bew. O 29 0 Madrid half bew. z 0 Mallorca half bew. windst. 30 0 Lissabon zwaar bew. w 24 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2