bijHftOGENBOSCH Geen stap zonder H. J v. d. Meer n„e «1 Haarlem kan beschikken over grond in Haarlemmermeer kooktoestellen Sporthuis „Haarlem" N.V. Rijwielonderdelen Raad Haarlemmermeer verleent na lang gepraat gevraagde medewerking Roeiwedstrijden van jubilerend „Spaarne" Prins Bernhard verwelkomde in Baarn de Argentijnse gasten in het Spaans HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Extra aanbieding voor de dames 45 VtRlCOO' Koopjes! ook voor de kinderen Extra aanbieding voor Zomer ook voor Uw voeten Heren bier k Hu/ I/nnnief Voor derde technische hogeschool VRIJDAG 1 JULI 1960 At 6INC, U MET OP Ot fa CO TE MAgKT VAN oe OAKEN SCHREEVWIN DAT U 1ST. TIR CNFRNAME MEEF1, ER. IS EEN veet BETERE MCTWODf Enkele grepen uit onze grootse collectie Butaanvergassers v.a. 40.20 Petroleumvergassers v.a. 13.75 Benzinebranders v.a. 11.50 Spiritusbranders v.a. 2. 40 jaar ervaring, vakman schap en degelijkheid Alléén gevestigd: Grote Houtstraat 123 Telef. 22085 (3 lijnen) BUITENBANDEN v.a. 2.95 BINNENBANDEN v.a. 1.25 BROMFIETSBANDEN alle maten HEVEA - VREDESTEIN BANDEN met/sch./fout 30 korting GROTE SORTERING BAGAGETASSEN Enkele tassen vanaf 2.95 Dubbele tassen vanaf 5.75 SCHAGCHELSTRAAT 7 Telef. 12430 VAKANTIE KOOPJES, Een bijzonder elegant sanda- letje in vele mode kleuren. Dit zeldza me koopje komt nooit weer! Deze zeldzaam mooie pump zaf zeker Uw keus zijn! Italiaanse style, fijn geperforeerd wit leder Een fantas tisch goede en mooie schoen in zwart en bruin leder met rubberzooi H00GENB0SCH Grote Houtstraat 50 - Haarlem In Haarlem-Noord alléén Gen. Cronjéstraat 33 NA TWEE UUR beraadslagen heeft de gemeenteraad van Haarlemmermeer donderdagavond besloten medewerking te verlenen aan het stichten van de derde technische hogeschool, waarvoor Haarlem in aanmerking wil komen. Nadat de raad in zijn vergadering van 2 juni niet tot een besluit had kunnen komen, werd het voorstel van B. en W. deze medewerking te verlenen door aan de gemeente Haarlem een stuk grond van ongeveer 50 ha ten oosten van de ringvaart af te staan gisteravond met vijftien tegen elf stemmen aangenomen. Tegen net voorstel stemden de V.V.D.de C.H.U. en een deel van de K.V.P.-fractie. Zoals bekend is hebben B. en W. van Haarlem de situering van de eventueel in deze gemeente te vestigen derde T.H. ge dacht op een terrein ten oosten van Park wijk en ten noorden van de Schipholweg, dat thans nog gedeeltelijk behoort tot de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude, maar dat na de eventuele ophef fing van deze gemeente bij Haarlem zal worden gevoegd. Voor het gehele complex van gebouwen en terreinen van de tech nische hogeschool is deze grond echter niet toereikend. Daarom had het gemeentebe stuur van Haarlem aan dat van Haarlem mermeer gevraagd of het bereid was ten oosten van de ringvaart, dus op het gebied van de gemeente Haarlemmermeer, een perceel grond van ongeveer 50 ha af te staan. B. en W. van Haarlemmermeer lieten zich in hun pre-advies aan de raad in posi tieve zin over dit verzoek van Haarlem uit. Als uitdrukkelijke voorwaarde stelde het college, dat om planologische redenen het complex van de T.H. in de ruimste zin dient aan te sluiten bij een bestaande kern in Haarlemmermeer, met name Vijfhuizen. Ten noorden van de Schipholweg zou een deel van het hogeschoolcomplex, naar de mening van B. en W., ruimtelijk, sociaal en economisch een vreemd element in Haar lemmermeer blijven. Vragen van K.V.P. De voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Wlligen, opende het debat met het beantwoorden van een drietal schriftelijke vragen van de heer C o e n e n (K.V.P.). Deze wilde erover ingelicht worden welke terreinen van de hogeschool eventueel op grondgebied van Haarlemmermeer komen, of het niet beter zou zijn geweest als B. en W. de afbakening van het terrein voor de T.H. achterwege hadden gelaten en of er ook met het gemeentebestuur van Haar lemmerliede en Spaarnwoude overleg was gepleegd over medewerking aan de stich ting van de technische hogeschool. De voorzitter antwoordde dat niet ge vreesd behoeft te worden dat het in Haar lemmermeer liggende deel van de T.H. uit sluitend gebruikt zal worden als opslag plaatsen van stookolie, afval en dergelijke. Met betrekking tot de afbakening van het hogeschoolterrein achten B. en W. het juist wel van groot belang dat deze met het oog op Vijfhuizen precies is aangegeven. Het was de voorzitter niet bekend of er tussen Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude ambtelijk overleg was ge pleegd betreffende de vestiging van de T.H. op een deel van het grondgebied van laatstgenoemde gemeente. Wel wist mr. Van der Willgen dat burgemeester Cremers van Haarlem op een bijeenkomst van bur gemeesters en wethouders uit Noordholland zijn waardering had uitgesproken over de medewerking die Haarlem inzake diverse kwesties van Haarlemmerliede en Spaarn woude heeft ondervonden. De heer Van R e e u w ij k (Arb.) zei dat het voor hem moeilijk was achter het voorstel van B. en W. te staan hoewel hij erkende dat het hier een dringende zaak van groot algemeen belang betrof. Spreker was niet voor het vastleggen van de plaats waar de T.H. eventueel zal komen, mede met het oog op de aanleg in de naaste toe komst van de oostelijke randweg van Haar lem. Hij was van mening dat bij het door gaan van de plannen voor de vestiging van de technische hogeschool in bedoeld gebied de tuinbouw een gevoelige klap zal krijgen. Critiek van V.V.D. De heer K e i s e r (V.V.D.) begon zijn betoog met zijn verwondering uit te spre ken over de wijze waarop de kwestie in de openbaarheid was gekomen. Hij had uit een verslag in Haarlems Dagblad ipoeten vernemen dat de burgemeester van Haar lem in eén raadsvergadering oprechte dank had betuigd aan de gemeente Haarlemmer meer die zich bereid had getoond een deel van haar grondgebied af te staan voor de bouw van de derde T.H. Juister had spre ker het gevonden indien B. en W. de raads leden van een en ander schriftelijk op de hoogte hadden gesteld of in een besloten raadszitting een uiteenzetting van de stand van zaken had gegeven. De heer Keiser vroeg zich af of B. en W. in hun toezeggingen aan de gemeente Haarlem niet te ver waren gegaan. Hoewel zijn fractie de aanwezigheid van een T.H. voor de streek van groot belang acht kon spreker de wijze waarop Haarlem deze ves tiging poogt te realiseren niet bewonderen, met name op grond van andere gemeenten. Deze gang van zaken is te meer verwonder lijk. aldus dc heer Keiser. omdat uit 1 t door de Provinciale Staten goedgekeurde streekplan voor Zuid-Kennemerland blijkt dat Haarlem binnen zyn grenzen zeker een terrein van voldoende grootte kan vinden voor de vestiging van een T.H. „De gemeente Haarlem wenst echter blijkbaar geen enkel offer te brengen in de vorm van wijziging van haar huidige plan nen. De vraag rijst of Haarlem daarom als een serieuze kandidaat kan worden gezien", aldus de heer Keiser. De tweede reden waarom zijn fractie het voorstel van B. en W. afwees was dat de vorm van het voor gestelde terrein ongeschikt zou zijn voor de bouw van een T.H. Spreker verdacht de gemeente Haarlem ervan met haar verzoek om medewerking geheel andere oogmerken te hebben. „Het streven van Haarlem is er namelijk steeds op gericht geweest zijn grenzen uit te breiden tot aan de aan te leggen ooste lijke randweg". De heer Keiser koesterde de vrees dat na de vestiging van de T.H. nog talloze voorzieningen nodig zijn, waar door ter plaatse een gebied zal ontstaan rijp voor annexatie door Haarlem. „De ex pansiedrang van Haarlem zal dan niet lan ger ingetoomd worden door de ringvaart". Algemeen belang De heer Van Stam (A.R.) zette hierna het standpunt van zijn fractie uiteen. Hij wees er op dat de betekenis van een tech nische hogeschool ver uitgaat boven het wijzigen van de bestemming van 50 ha grond. Hij meende dat hier het gemeente belang moet wijken voor het algemeen be lang. De A.R.-fractie is van oordeel dat Haar lem voor de vestiging van een T.H. meer de aangewezen plaats is dan Alkmaar of Beverwijk door zijn gunstige ligging ten opzichte van industriecentra als Amster dam, de IJmond en de Zaanstreek alsmede door zijn cultureel en wetenschappelijk klimaat. Spreker had de overtuiging gekregen dat het in Haarlem niet mogelijk is een terrein van honderd ha binnen zijn grenzen te vin den voor de vestiging van een T.H. De vrees dat sommigen in Haarlemmermeer dat men Haarlem binnen zijn grenzen zou halen deelde de heer Va nStam niet. „Wij halen niet Haarlem binnen onze grenzen maar een rijkshogeschool". Overigens had spreker het volste vertrouwen in de com missie die de plaats van de derde tech nische hogeschool zal moeten aanwijzen. Spreker meende dat de vestiging van een T.H. op grondgebied van Haarlemmermeer niet strijdig is met het structuurplan en het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Aan de hand van cijfermateriaal toonde hij aan dat de angst, dat Haarlemmermeer op korte termijn als gevolg van de voort schrijdende industrialisatie zal worden vol gebouwd, overdreven is. De heer Van Stam deed een dringend beroep op de raad het voox-stel van B. en W. te steunen. Paard van Troje De heer Van B e e m (C.H.U.) zei dat het hier allereerst gaat om de vraag of een T.H. past in de structurele ontwikkeling van de gemeente Haarlemmermeer. „De vraag waar de hogeschool werkelijk komt zal door Den Haag worden beslist". De ves tiging van een T.H. zal andere vestigingen met zich meebrengen, zij zal een industrieel klimaat scheppen. „Halen wij niet het paard van Troje binnen?", vroeg de heer Van Beem zich af. Hij verklaarde dat zijn fractie geen goedkeuring aan het pre-advies van B. en W. zbu geven. De heer L a n s e r (Comm.) was bang dat door de vestiging van een T.H. zo dicht bij Schiphol de geluidshinder door straal vliegtuigen zal toenemen. De heer C o e n e n (K.V.P.) meende dat Haarlem zijn aanspraken op de vestiging van de derde T.H. sterker zou hebben ge maakt indien het de daarvoor benodigde ruimte binnen zijn eigen grenzen had ge zocht in plaats een beroep te doen op twee buurgemeenten. Bovendien achtte spreker deze hele aangelegenheid bepaald voorbarig omdat van hogerhand nog niets beslist is over het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude en over de plaats waar de T.H. zal komen. De heer D u w e 1 lichtte het standpunt van de minderheid van de K.V.P.-fractie toe, die voor de gevraagde medewerking zou stemmen. Hij kon in de vestiging van de T.H. op grondgebied van Haarlemmer meer beslist geen annexatieprobleem zien. Nadat de voorzitter de diverse woord voerders had geantwoord en men in de ge legenheid was gesteld in tweede en derde instantie zijn mening te zeggen werd tot stemming overgegaan, waarbij met een meerderheid van vier stemmen de door Haarlem gevraagde medewerking werd verleend. Aan het begin van de vergadering heeft de voorzitter het kortelings overleden raadslid, de heer C. M. Gehrels (A.R.) her dacht, waarna de raadsleden staande enkele ogenblikken stilte te zijner nagedachtenis in acht namen. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum houdt de koninklijke roei- en zeilver eniging „Het Spaarne" in samenwerking met de eveneens jubilerende roeivereni ging „De Delftse Sport" op de Bosbaan gecombineerde jubileum-roeiwedstrijden. De Nederlandsche Roeibond heeft hieraan toegevoegd de nationale jeugdkampioen schappen 1960. „Het Spaarne" moest voor het organise ren van deze roeiwedstrijden gebruik ma ken van de outillage van de Bosbaan daar bleek dat het Noorder Buiten Spaarne zo wel als de Ringvaart niet meer geschikt zijn als een goede wedstrijdbaan voor meerdere ploegen. De wedstrijden die nu op de Bosbaan worden gehouden beloven een der hoogtepunten van de uitgebreide jubileumviering te worden. Dertig ver enigingen met 200 ploegen hebben hiervoor ingeschreven. Vooral in de jonge nummers is er een bevredigende inschrijving. In het nummer oude vier ontmoeten de rivalen Njord en Argo elkaar weer voor revanche na de Sprico-sprintwedstrijden. In het nummer jonge twee, waarvoor de directie van Haarlems Dagblad/O.H.C. een wisselbeker beschikbaar heeft gesteld, heb ben niet minder dan zeven ploegen inge schreven. Het Spaarne-duo Appelboom Steffelaar moet het hier opnemen tegen de ploegen van Nereus, Laga, Poseidon, Ska- di en de Amstel. De ploeg van de Amstel start als favoriet. De Heemstedenaren zullen het wel bijzonder zwaar te verduren krijgen. Bij het nummer twee zonder stuurman verschijnt een nieuwe Spaarne-ploeg. Het zijn Britzei specialist op dit gebied en Gemelich Meyling. Zij moeten het op- (Vervolg van pag 1) Om kwart voor elf vertrokken de bui tenlandse gasten per auto naar Soestdijk om hun opwachting te maken bij Koningin Juliana. De stoet werd begeleid door 36 marechaussees op motorfietsen. De weg was voor deze gelegenheid afgezet. Men arriveerde om vijf voor elf op Soestdijk waar men ruim een half uur vertoefde. Daarna vertrok het gezelschap naar Am sterdam, waar de Nederlandse regering in het Amstelhotel aan president en me vrouw Frondizi en de twaalf leden van hun gevolg een lunch aanbood. Minister-president De Quay hield een tafelrede. Hij zei o.m. dat de ambtsperio de van president Frondizi het kenmerk draagt van een waarlijk democratisch be wind. Hij gaf uiting aan gevoelens van be wondering en toegenegenheid voor het Ar gentijnse volk, dat 150 jaar geleden on der generaal José San Martin zijn onaf hankelijkheid bevocht. Prof. De Quay bracht hulde aan de nagedachtenis van deze bevrijder en sprak voorts zijn bewon dering uit voor het hedendaagse Argenti nië, dat zich inspanningen en opofferingen getroost voor een verdere economische ontwikkeling en welvaartsverbetering. Prof. De Quay was ervan overtuigd dat het Argentijnse volk onder leiding van president Frondizi het economische stabi lisatie- en ontwikkelingsprogramma met succes ten uitvoer zal kunnen brengen. Na herinnerd te hebben aan het eerste con tact met een Hollandse koopvaarder in 1590, het werk van onze ingenieurs en aan nemers bij de verbetering van havens in het La Plata-stroomgebied en andere ri vieren en de vestiging in 1890 van de Ne derlandse agrarische nederzetting „Tres Arroyos" besprak de premier de heden daagse Nederlands-Argentijnse betrekkin gen. Hij zei dat de banden met Argentinië en andere Latijns-Amerikaanse staten sterker worden, niet slechts uit economi- nemen tegen Nereus en Triton. De veteranen-acht van Het Spaarne heeft ditmaal een ploeg van Willem III als te genstander. Bij de jonge acht A ontmoeten de ploegen van Nereus en Triton een ge legenheids-combinatie van Het Spaarne. Bij de wedstrijden voor de jeugd, waarbij om de kampioenstitels wordt gestreden is er een enorm groot aantal deelnemende ploegen. In het belangrijkste nummer, de jeugdacht, zal de acht van de Hunze uit Groningen het de Viking-RIC combinatie en Het Spaarne wel bijzonder lastig maken. De meisjes van het Spaarne moeten in hun nummers stijlroeien wel enige titels kunnen behalen. Ook bij de dames in de nummers acht, vier en skif zal er hard gestreden moeten worden. De deelnemende ploegen ontlopen elkaar weinig. Mej. Schipper van Het Spaarne heeft negen tegenstanders in het nummer skif. De wedstrijden beginnen zaterdag om 14 uur en worden zondag voortgezet. sche overwegingen maar, zo zei prof. De Quay, omdat men zich bewust is gewor den van het feit dat met name Argentinië als westers land een geestelijke instelling vertoont die in grote trekken overeenkomt met onze Europese idealen en opvattin gen". De minister-president wees op de toene mende Europese oriëntering op Argentinië en de positieve instelling aldaar ten aan zien van het aanknopen van relaties met West-Europa. Deze bevat, zo zei hij, uiterst belangrijke facetten voor de toe komstige betrekkingen tussen Nederland en Argentinië. Hij noemde in dit opzicht twee der drie volkomen gelijkwaardige de len van het koninkrijk der Nederlanden, Suriname en de Nederlandse Antillen, die op het westelijk halfrond gelegen zijn. Prof. De Quay releveerde voorts het steeds belangrijker wordende handelsver keer in agrarische en industriële produk- ten. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft een groot aantal vestigingen in Argentinië, waarbij ongeveer de helft van de 3000 in het land wonende Nederlanders betrokken zijn. Prof. De Quay stipte ten slotte be langstelling voor buitenlandse investerin genen de Latijns-Amerikaanse vrijhandels zone met betrekking tot de niet-protectio- nistische E.E.G. aan en bracht een dronk op Argentinië en het Argentijnse volk uit. Frondizi antwoordt In antwoord op de toespraak van de mi nisterpresident zei de Argentijnse presi dent onder meer dat de vrede niet langer een beginsel is, waarvoor de volken strij den, maar onontbeerlijk om te kunnen werken. Wijzend op de rol van Nederland bij het scheppen van de Euromarkt releveer de de president het pogen van Nederland om alle conflicten en hinderpalen in de onderhandelingen uit de weg te ruimen. Indien echter de E.E.G. de handelspoli tiek baseert op diezelfde restrictieve grondslagen die onderling zijn overwon nen, dan zullen zijns inziens de verwachte gunstige resultaten niet worden bereikt. Het vervangen van nationaal door regio naal protectionisme zal tot tegenstellingen en botsingen met andere economische blokken kunnen leiden. President Frondizi besprak vervolgens het Argentijnse ontwikkelingsplan waar door het deficit op de betaligsbalans langzaam wordt opgeheven. Hij wees op de Argentijnse vrije, onge controleerde economie, die naar zijn zeg gen de enige weg is naar algeheel her stel en vooruitgang. Argentinië vertrouwt op Nederland, zijn industrie en bank wezen, opdat het aandeel, dat in het verle den in de Argentijnse vooruitgang werd verworven, in de toekomst verveelvoudigd zal worden. President Frondizi eindigde zijn toe spraak met te zeggen, dat Europa en La- tijns-Amerika één zijn in ideologisch en cultureel opzicht. Zij wensen de basis voor deze geestelijke eenheid te verstevigen door hun economisch beleid te coördineren. De Argentijnse president bracht een heildronk uit op het Nederlandse volk, op dv. minister-president en diens arbeid en op de onverbrekelijkheid van de Argen tijns-Nederlandse vriendschap.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9