ongelukken tijdens races op Zandvoorts circuit Groot aantal van NAV Matige prestaties van onze nationale zwemploeg in Amersfoorts bosbad Aardige demonstraties van vier Wimbledon-spelers in ons land Nederlands elftal bedwong een zich goed verwerend Suriname Nederland zegevierde in interlandwedstrijd Surtees reed sterk in Belgische Grote Prijs Franse Grand Prix voor Brabham op Cooper Record van Korteweg op 100 m. vlinderslag Nationale kampioen schappen KI en Cl EERSTE SELECTIEWEDSTRIJDEN Drie doelpunten van Kruiver MAANDAG 4 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Grote Prijs motocross in Engeland voor Nilsson Monster simultaanseance in Purmerend Nederlandse herenploeg voor Oost-Duitsland Xerxes keert terug naar het amateurvoetbal Ier Cossan naar FC Standard Luik Record van Cockie Gastelaars verbeterd Ondanks de verbeteringen, die op het laatste ogenblik op diverse punten op het circuit van Zandvoort aan de baan en de afrasteringen zijn aangebracht, hebben zich zaterdag en zondag toch weer diver se min of meer ernstoge ongelukken voor gedaan tijdens de training en de races van de Nederlandse Autorensport Vere niging. Tijdens de training op zaterdag bijvoorbeeld vloog de 39-jarige Duitser Horst Walther Rcschop uit Essen bij het ingaan van het bos met zijn Porsche over de kop. De wagen belandde op een drie meter lager gelegen wandelpad. De cou reur werd zeer zwaar gewond naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht, waar bleek, dat hij enkele rugwervels gebroken had. Zrterdagmiddag werd hij geopereerd. Zondagavond was zijn toe stand nog steeds zorgwekkend. De Nederlander Harry Kieviet sloeg op dezelfde plaats eveneens over de kop. Hij werd niet ernstig gewond. Zijn Lotus Elite werd echter volkomen vernield. Automobilisme Tijdens de races zelf vlogen achtereen volgens de Overvener Van Wijk met zijn DKW, de Rotterdammer-Den Ouden met Cidoro Sport, de Engelsman Paddy Gaston op Austin Healy Sprite en de Duitser Ger hard Koch op Porsche Carrera uit de baan. De auto's werden alle min of meer ernstig beschadigd. De rijders kwamen er met onbetekenende verwondigen af. Om tot de wedstrijden zelf terug te keren. Een Nederlandse combinatie be staande uit zes coureurs heeft na een bij zonder spannende race de interlandwed strijd voor groottourisme wagens met een cylinderinhoud tot en met 1600 cc tegen Engeland gewonnen met 1" tegen 15 pun ten. Dit. gunstige resultaat was in de eer ste plaats te danken aan Porsche-rijder Wim Poll, die de zestig voorgeschreven ronden met een gemiddelde snelheid van 126.380 km. per uur aflegde. Zijn voor sprong op de Duitser Lindermann bedroeg bijna een minuut. Op de derde plaats kwam de Engelsman Graham Warner op een Lotus Elite binnen. Om deze interlandwedstrijd voor de ruim achtduizend toeschouwers zo aantrek kelijk mogelijk te maken hadden de NAV- organisatoren behalve de zes Nederlandse en de zes Engelse rijders bovendien nog een aantal andere coureurs uitgenodigd, zodat er tenslotte twintig rijders van vijf nationaliteiten in de baan verschenen. Voorts had men in de wedstrijd een ver plichte stop bij de pits opgenomen, waar bij de deelnemers vijf liter benzine moes ten tanken. Daardoor werd voor een deel van de kijkers het gedoe en gedraag voor de grote tribune bijzonder attractief hoe wel aan de andere kant het volgen van de strijd door het. steeds wisselende ka rakter vrijwel onmogelijk was. Ook com mentator Louis van Noordwijk kon dat Motorsport Zondag zijn op het circuit van Francor- champs de wedstrijden gehouden om de Grote Prijzen van België. De uitslagen waren: 125 c.c. klasse (112.8 km): 1. Degner (OostDld) M.Z., gem. snelheid 161.134 km u; 2. Hempleman, (N. Zeeland), M.Z., 42.05,4, gem. snelheid 160-796 km/u; 3. Ubbiali (It.), M.V. 42.05,6, 160.785 km/u. Stand voor het wereldkampioenschap renners: 1. Ubbiali 20 pt, 2 Hocking 14 pt, 3 Degner 10 punten. Verdere uitslagen Zijspanrace (122,8 km): 1. Path (W.-Duitsland), BMW, 41.57,1. gem. snelheid 161.327 km u, 2. Sc'neidegger (Zwitserland) BMW. 42.19,4, 159,910 km/u, 3. Strub, (Zwitserland), BMW, 44.02,1, 153.047 km/u. Stand voor hel wereldkampioenschap der coureurs: 1. Fath 30 pnt, 2. Scheidegger 16 pnt-, 3. Havris 14 punten. 250 c.c. (138,9 km): 1. Ubbiali, (It.), MV, 41.40,3, gem. snelheid 182,710 km/u, nieuw baanrecord. Oud record Hartle 1957 171.578 km/u, 2. Hocking, (Rhodesië), MV 41.40,9, 182.670 km/u, 3. Taveri (Zwitserland) MV. 42.10,9, 182.103 km u. Snelste ronde: Ub biali 4.33,8, gem. snelheid 185.390 km/u., nieuw record- Oud record Provini 4.42,7, gem. snelheid 179,554 km'u. De Italiaan Provini (Morini) kwam in de vierde ronde ten val en werd hierbij niet ernstig ge wond. Stand voor het wereldkampioenschap der coureurs: 1. Ubbiali 22 pnt, 2. Hocking 20 pnt, 3. Faveri 8 punten. 500 c.c. (211,5 km): 1. Surtees (G.B.), MV, 105.25,1, gem. snelheid 193,925 km/u-, nieuw record. Oud record: Surtees 191,962 km/u, 2. Ventari, (Italië), MV, 1-06.48,2, 189,958 km/u., 3. Brown (G.B.), Norton, 1.08.08,2, 186.242 km/u. Snelste ronde: Surtees 4.17,1. gem- snelheid 197,432 km/u, absoluut re cord. Oud record: Surtees 193,883 km/u. Deze race werd gekenmerkt door supe rioriteit van Surtees die de gehele wedstrijd domineerde met groot meesterschap. Hij zorgde voor twee nieuwe records, waarvan het. absolute record, en consolideerde zijn positie in het klassement van het wereld kampioenschap der coureurs. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Surtees 24 pnt., 2. Venturi 20 pnt., 3. Brown 15 punten. De Zweed Bill Nilsson heeft op een Crescent de Grote Prijs van Groot-Brit- tannië motocross gewonnen, waardoor hij thans samen met zijn landgenoot Sten Lundin, die ditmaal geen winst boekte, de eerste plaats bezet in de stand voor het wereldkampioenschap. Beiden hebben nu 26 punten. De Brit Don Rickman be zet met 18 punten de derde plaats, ter wijl de vierde plaats wordt gedeeld door de Zweden Rolf Tibblin en Gunnar Jo hansson met elk 17 punten. De Engelsman Paddy Gaston vloog tijdens de autoraces op het Zandvoorts circuit met zijn wagen over de kop aan De „Le Mans"-start tijdens de inter nationale autoraces op het circuit van Zandvoort. niet. Want al schreeuwde hij nog zo hard. aan het slot bleek ook hij er geen touw meer aan vast te kunnen knopen. De uitslagen waren: Internationale race 60 ronden -- 251.58 km. Grand tourisme wagens met een cilinder inhoud t.m. 1600 cc. 1. Poll. Nederland. Porsche 1.59.26.8 (10 punten), gem. snelheid 126.280 km/u.; 2. Lin dermann. Duitsland. Porsche Carrera 2.00.20-8. gem. snelheid 125.434 km u.: 3. Warner. Enge land. Lotus Elite 2.00.36.2 (7 punten), gem. snelheid 125.161 km u.: 4. Van Dijk. Neder land. Porsche 2.00.45.4 (5 punten); 5. Foster. Engeland. Twin-Cam op 1 ronde (4 punten); 6. Bridger. Engeland. Twin-Cam op 1 ronde (3 punten); 7 Bouwmeester. Nederland. Por sche op 1 ronde (2 punten); 8. Clemens. Duits land. Porsche Carrera op 1 ronde; 9. Sum mers. Engeland. Lotus Elite op 1 ronde (1 punt) (snelste ronde); 10. Runte, Duitsland. Porsche Carrera op 2 ronden; 13. Vetter, Ne derland. Twin-Cam op 2 ronden; 14. Blonk. Nederland. Porsche op 3 ronden. Summers reeds de snelste ronde in 1.55.0 (gem. snelheid 131.259 km u.). Nederland 17 punten, Engeland 15 punten. Vooraf werden twee nationale races gehou den. De diverse klassewinnaars waren: Hofstede. Austin; Blankevoort. Fiat 1100; Visser, Peugeot 203; ..Kallaga". Borgward TS; Van Weezenbeek. Fiat Abarth; Rosenblatt, M.G.-A; Groen. Porsche;; Beaulen. Lotus Elite; Snoek, V.P.C. Rensport; Hildebrand. Lotus; Slotemaker. Hirondelle 1500. De Australische coureur Jack Brabham, wereldkampioen 1959, heeft in Reims de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen, na met zijn Cooper alle records te hebben ge broken. Brabham kwam door zijn over winning op de eerste plaats in het klasse ment, tesamen met dc Nicuwzeclander Bruce MacLaren. die als derde over dc finish ging, eveneens in een Cooper. Beide hebben 24 punten. Olivier Gendebien, Bel gië, die afgelopen weck-cinde dc 24-uurs race van Le Mans won, kwam op de tweede plaats in een Coopcr-climax. Brabham verbeterde het ronde record in de 25ste ronde door rond te gaan in 2 minuten 17,5 sec-, met een gem. snelheid van 217,354 km/uur. Het vorige record stond op naam van Stirling Moss, die in een BRM in 1959 een gem. snelheid van 209,287 km per uur behaalde. Het eindklassement van de Franse Grote Prijs luidt: 1. Brabham, (Australië), Coo per. 415 km in 1.57.24,0, gem. snelheid 212-113 km/u.,2. Gendebien, (België), Coo per Climax, 1.58.13,0, 210688 km/u., 3. Mac Laren, (Nieuw-Zeeland), Cooper, 1 58.16,0. 210,561 km/u., 4. Taylor, (Gr. Brittannië). Cooper Climax, op 1 ronde; 5. Clark, (Gr.- Brittannië), Lotus, op 1 ronde- In het klassement voor het wereldkam pioenschap der coureurs hebben Brabham en McLaren ieder 24 punten. Sterling Mops staat derde met 11 en Gendebien vierde met 10 punten. de voet van de Hunzerug. De auto werd geheel vernield. Gaston zelf kwam er met enkele schrammetjes af. De limietti.jden het wekt geenszins verwondering, dat verscheidene meisjes hieronder bleven, vooral daar deze tijden althans voor Nederlandse begrippen niet zo scherp zjjn. Zowel op de 400 meter vrije slag, als de 100 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag lukte dit aan een drietal zwemsters, terwijl op de 100 meter rugslag twee Olympische kandidaten on der dc limiet bicven. Op de 200 meter schoolslag lukte dit slechts aan Ada den Haan. Bjj de heren was dc situatie veel minder rooskleurig. Op geen enkel nummer werd de limicttijd gehaald. Evenals in Leipzig leverde de 17-jarige Amsterdamse lyceïst Ronnie Kroon wederom de prestatie met een tijd van 58.1 sec. op de 100 meter vrije slag, welke overigens nog 0.9 sec. boven de limiettijd ligt. Wel werd de limiet be reikt op dc 4 x 200 meter vrije slag esta fette heren, zo men de beste vier tijden op dc 200 meter individueel bjj elkaar telt: Verburgt 2.11.9, Ritton 2.13, Van Spingelen 2.13.4 en Bouwman 2.13.6, totaal 8.51.9. Dc limiettijd is 8.52.8. Felle strijd gaf de 400 meter vrije slag dames te zien, waarin Corrie Schimmel al op de eerste baan een voorsprong nam, ter wijl bij het keerpunt Jans Koster tweede en Tineke Lagerberg derde lag. Corrie Schimmels positie was onaantastbaar, maar achter haar voerden Jans Koster en Tineke Lagerberg een verbeten strijd, waarin de laatste na 200 meter de beste kansen scheen te hebben, toen zij als tweede na Corrie Schimmel keerde. Na 300 meter was de situatie nog ongewijzigd, maar daarna sprak Jans Koster haar reserves aan. In de laatste baan overvleugelde zij Tineke Lagerberg en tikte als tweede aan. Marian Heemskerk speelde in deze strijd geen rol, evenmin als Wil Lambour en Judith de Nijs. Dat er ook in Nederland voor sterk tennis wel belangstelling bestaat: de vrij wel volle tribunes op dc Mets-banen te Scheveningcn bewezen het. Een viertal sterke spelers de kersverse Wimbledon- kampioen Neale Frascr, de Amerikaan Barry Mackay, de Chileen Luis Ayala en de Sp&'njaard Andre Gimeno waren zon dag even uit Engeland overgewipt om in Scheveningcn enkele demonstratiepar tijen te spelen. En al zal het spel van Fra- ser voor velen ongetwijfeld een teleurstel ling zijn geweest, het geheel overziende was het toch een goede demonstratie van het moderne tennis. De parlij, waarvan het meest werd ver wacht, die van Fraser tegen Mackay, werd merkwaardig genoeg de minst spec taculaire, doordat de Australiër volkomen uit vorm was. De overgang van gras naar gravel bleek voor hem een onoverkomelijk struikelblok. Zijn spel, gebaseerd op vaart en hoog tempo, miste nu deze beide factoren vol komen en ook zijn service was voor een speler van zijn klasse niet bijzonder sterk. Hij sloeg zelfs dubbele fouten. Heel wat beter deed de Amerikaan het die trouwens voor Wimbledon als no. 2 was geplaatst. Met zijn uitstekende vlak ke backhand en met zijn harde forehand stelde hij Fraser voor onoplosbare pro blemen en ook zijn service, de tweede vrijwel even hard als de eerste, had dik wijls succes. Mackay won met 6-3. 6-4. Veel spectaculairder was de partij tus sen de 28-jarige Luis' Ayala, voor Ne derland geen onbekende, en de nog jonge, maar sterk opkomende Spanjaard Andre Kanosport Op het Twente-kanaal bij Eefde zijn zondag de wedstrijden gehouden om de nalionale kanotitels in de KI en Cl-klasse. Ze waren georganiseerd door de verenigin gen ,.De IJssel"' (Zutphen) en ,.Deven\er". De strijd in de KI-klassen over het algemeen zeer felle duels ging uitslui tend tussen de kandidaten voor de Olym pische ploeg: Geurts, Huisman. Lagrand, Beunder, Wevzen en Knuppe. Titelhouders werden Geurts en Weyzen. De uitslagen waren: Heren: Kl-klasse, 500 meter (senioren): 1. Weyzen (NKB-lid) 2.06.8; 2. Lagrand (De Geuzen, Zaandam) 2.07.8; 3. Beunder (Zwet- plassers, Wormer) 2.09.7. Kl-klasse, 100 meter (senioren): 1. Geurts (Beatrix, Eindhoven) 4.22.3; 2. Lagrand (De Geuzen, Zaandam) 4.23.0; 3. Beunder (Zwetplassers, Wormer) 4.24.0. Cl-klasse, 500 meter (senioren): 1. De Jong (Trekvogels, Haarlem) 2.51.2; 2. Van Leeuwen (Quo Vadis, Koog aan de Zaan) 3.02.2; 3. Potze (Quo Vadis, Koog aan de Zaan) 3.06.3. Cl-klasse 1000 meter (senioren): 1. De Jong (Trekvogels Haarlem) 5.57.7; 2. Van Leeuwen (Quo Vadis, Koog aan de Zaan) 6.17.3; 3. Potze (Quo Vadis, Koog aan de Zaan) 6.17.4. Dames: Kl-klasse 500 meter (senioren): 1. Irene Rozema (Zwetplassers, Wormer) 2.28.5; 2. Aukje Aukoma (De Geuzen, Zaan dam) 2.30.7; 3. Emmy Stadt (De Geuzen. Zaandam) 2.33.6; Leo Verburgt was tevoren als winnaar met een tijd van 2.11.9, van de 200 meter vrije slag heren uit het water gestapt. Zijn clubgenote Ada den Haan had de eerste en tevens snelste serie van de 100 me ter schoolslag gewonnen en daarmee het nummer, terwijl de in de andere serie uit komende Gretta Kok met 1.24 de tweede plaats voor zich opeiste. Mensonides kwam op de 100 meter schoolslag tot de matige tijd van 1.15.6. Hoopvol begonnen de wedstrijden zon dagmiddag met de recordverbetering van Gerrit Korteweg, die tevens Sitters en Jis- koot dermate inspireerde, dat de eerst.e Gimeno. Gimeno voelde zich het eerst thuis op het wat tragere gravel. Hij brak al spoedig door de service van de Chileen heen, bleek zelf ook over een uitstekende service te beschikken en stond al spoedig tegen de nog wat onvast spelende Ayala met 3-0 voor. Maar toen daarna de zuiver heid van de Spaanse service wat minder werd, de Chileen meer vat op de bal kreeg en meer op de aanval ging spelen kregen de toeschouwers een gelijk opgaan- T en nis de strijd te zien met uitstekend tennis. Gimeno won de eerste set met 6-3, Aya la de tweede met dezelfde cijfers, waarna het pleit beslecht leek, toen de Spanjaard in de derde met 5-2 voorkwam, maar toen liet de grotere routine van Ayala zich gelden. Met een zeer goede slagen- en volley-beheersing werd Gimeno in de ver dediging gedrongen en na 5-5 en 6-6 won de Chileen de derde set met 8-6 en daar mede de partij. Tót slot van deze dag het. dubbel tussen Fraser en Ayala tegen Mackay en Gime no. Het werd een gezellige pittige strijd, waarin Fraser de teleurstelling van zijn enkelspel niet kon doen vergeten. Ayala, prima in vorm, zorgde ervoor dat er toch nog van strijd kon worden gesproken te gen de Spaans-Amerikaanse combinatie, die veel meer op de aanval speelde en vooral aan het net heel wat punten ver zamelde. Barry Mackay en Andre Gime no wonnen met 6-4, 6-4. Dc wedstrijd werd in de namiddag-uren gespeeld, maar het.was toch nog broeiend warm, hetgeen uiteraard een grote handi cap betekende voor dc Nederlandse ploeg. In het uit beton opgetrokken stadion wa ren bijna 13.000 toeschouwers getuigen van de eerste officiële wedstrijd tussen de bei de rijksdelen. De eerste fase was nerveus, maar lang- Corrie Sclummei Schaken Ter gelegenheid van het 550-jarig be staan van Purmerend is aldaar zaterdag een monstersimultaanseance gehouden. De bedoeling was, te laten spelen aan 550 borden, maar door de grote belangstelling werd dit aantal nog overtroffen en ge bracht op 578 borden, hetgeen een nieuw wereldrecord betekent. Het oude record werd met 445 borden in 1959 gevestigd te Amsterdam. In Purmerend bonden 21 Nederlandse schakers van naam, onder wie de groot meesters Euwe en Donner, de strijd aan tegen de 578 tegenstanders. Zij behaalden een gemiddeld percentage van 88 percent. Volleybal Het Nederlands hei-en-volleybalteam zal van 10 tot en met 17 juli deelnemen aan een vijflandentoernooi, dat wordt ge houden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Oostduitse volleybalbond. De wedstrijden worden gespeeld in Maagdenburg. Halle, Leipzig en enkele plaatsen in de omgeving van deze steden. De tegenstanders zijn de nationale teams van Finland. Frankrijk, Joegoslavië en de A en B-ploegen van Oost Duitsland. Voetbal een hecht verdedigingsblok, dat voorlopig weinig kansen meer weg gaf, en op het middenveld begonnen Muller en Klaas- sens de voorhoede ijverig te stuwen. Het overwicht werd steeds groter en uit dat overwicht scoorde Kruiver tenslotte in de 20-ste en 34-ste minuut twee knappe doel punten, die de ruststand op 1-3 bepaalden. Mijnals op spilplaats In de tweede helft trad Nederland aan met de Surinamer Humphrey Mijnals als vervanger van Van der Hart, terwijl in het Surinaamse team Frankel de plaats van de geblesseerde rechtsbuiten Marcet had ingenomen. Het werd voor Mijnals helaas geen friomf in zijn geboortestad. De rust ver dween uit de Nederlandse achterhoede, de half- en binnenspelers, toch al vermoeid door de hitte, moesten zich meer op hun defensieve taak gaan concentreren en daardoor kreeg Suriname de kans om met grote ijver en een niet te stuiten enthou siasme het spelbeeld te wijzigen. De strijd ging zich steeds meer afspelen op de Ne derlandse helft en de Surinaamse aanval len werden steeds gevaarlijker. Deson danks bereikte Nederland in de 18de mi nuut Rijvers, geblesseerd, was toen al vervangen door Groot nog een 1-4 voor sprong. Bij een der uitvallen namelijk kreeg Piet Kruiver de bal in vrije positie buiten het strafschopgebied in zijn bezit en de PSV-er buitte deze kans met een hard en hoog schot prachtig uit. De onverwachte en ook onverdiende tref fer prikkelde de Surinaamse formatie dui delijk. En onder stormachtige toejuichin gen van de toeschouwers werd het offen sief nog feller. Na 26 minuten tenslotte vond de Nederlandse defensie geen ver weer meer tegen een combinatie tussen Frankel en de voor Chyriell ingevallen Kamsoe. Foeaman reageerde goed en bracht de stand op 2-4. De spanning bereikte drie minuten voor tijd een climax. Weer ontstond er een felle doelworsteling voor Pieters Graafland. De bal werd enkele keren ingeschoten en geretourneerd, en vloog uiteindelijk van de voet van Monsanto door de ont wrichte defensie tegen de binnenkant van de paal. De rustig en goed leidende scheidsrechter Jardin uit Trinidad kende op advies van de grensrechter een doel punt toe: 3-4. Kinderen renden juichend het veld op, maar politieagenten haalden hen er al even snel weer af. In de rom melige slotminuten bleef de stand onge wijzigd. Door met 1-0 van Baronie te verliezen zal Xerxes terug moeten keren naar het ama teurvoetbal. De eindstand in de beslissingscompetitie van de tweede divisie luidt: Baronie 2 2 0 0 4 2—0 Xerxes 2 10 12 41 Velocitas 2 0 0 2 0 0—5 Sparta heeft zijn Ierse linksbinnen Cros san verkocht aan de F.C. Standard Luik. Crossan heeft een jaar in Rotterdam ge speeld. In zijn „vakature" heeft Sparta van D.H.C. Van Miert gecontracteerd. Wim van der Gijp gaat van Sparta naar D.H.C Meerman van Feijenoord gaat komende competitie voor Excelsior spelen. Zwemmen eveneens onder de voor het Nederlandse record gestelde limiettijd bleef en Jiskoot deze tijd (1.07.0) evenaarde. Op de 400 me ter vrije slag heren kwam Verburgt als winnaar echter niet verder dan 4.51.5. De 200 meter schoolslag, verzwommen in twee series, gaf al evenmin reden tot grote vi-eugde. Na de eerste 100 meter wezen de chronometers 1.26.1 aan voor Ada den Haan, die als eerste keerde, gevolgd door Bcttie Heukels en Rita Kroon, die in een fel duel gewikkeld waren voor de tweede plaats. Het Hilversumse meisje won, maar haar tijd lag nog boven de drie minuten. Tijdens de Hongaarse zwemkampiocn- schappen die dit weekeinde in Boedapest werden gehouden, heeft het 17-jarige zwemstertje Csilla Mararasz het Europese record op de 100 meter vrije slag verbeterd tot een tijd van 1 min. 02.8 sec. Het oude record stond sedert 14 juli 1959 (Parijs) op naam van onze landgenote Cockie Gastelaars met 1 min. 02.9 sec. Gretta Kok werd in het totaal slechts vier de. Ria van Velsen was onaantastbaar op de 100 meter rugslag. Op de eerste vijftig meter legde zij reeds de basis voor de over winning in 1.12.3, welke tijd nog het dichtst werd benaderd door Rini Dobber met 1.13.8. Tot de meest opzienbarende prestatie op de 100 meter vrije slag dames kwam on getwijfeld de Haagse Erika Terpstra, die zich van de reputatie van haar naaste tegenstandster, Cockie Gastelaars, niets aantrok en slechts profiteerde van het feit. dat de Sehiedamse haar meest directe tegenstandster was. Ze klampte zich als hef ware vast aan Cockie, die zich tot het uiter ste moest geven om haar voorsprong te be houden. Sita Posthumus won vóór Jopie Troost de eerste serie en klasseerde zich met 1.05.2 als tweede achter Cockie Gaste laars (1.04.6). Een fascinerende strijd was tenslotte de 100 meter vlinderslag van het Naardense drietal Tineke Lagerberg. Atie Voorbij en Marian Heemskerk. Deze stryd werd pas in de laatste meters beslist ten voordele van Marian Heemskerk. Een mooie over winning was die van Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag heren, waarbij hij zijn directe egenstandcr, Van Spingelen, met anderhalve seconde versloeg. Bouwman zwom met zijn 58.8 uil de tweede serie naar de tweede plaats. Tijdens de eerste selectiewedstrijden van onze nalionale zwemploeg, die zaterdag en zondag werden gehouden in het bosbad in Amersfoort, zijn door het koude weer de prestaties aan de zeer matige kant gebleven. Er mocht dan een nieuw Nederlands record op de lijst kunnen worden bijgeschreven de 1.06.2 van de Dclftenaar Gerrit Korteweg op de 100 meter vlinderslag, waarvoor een limiettijd gold van 1.07.0 voor het overige brachten de tijden geen enkele opschudding teweeg. Of het moest zijn de 1.05.3 van het jonge Haagse meisje Erika Terpstra op de 100 meter vrije slag, waarmee zij achter Cockie Gastelaars, aan wie ze zich optrok, cn Sita Posthumus de derde plaats voor zich opeiste. Tevens bleef zij hiermee onder dc limiettyd van 1.05.6, die voor Jopie Troost, met 1.05.8 als vierde geklasseerd, nog onbereikbaar bleef. Het Nederlands elftal heeft zondag in het zeer moderne Suriname stadion in Paramaribo de tournee naar de West af gesloten met een moeizaam behaalde en in feite ook teleurstellende 4-3 zege op de nationale ploeg van Suriname. Een zege, waarvoor de PSV-er Piet Kruiver. dit maal rechtsbinnen, met drie gave doelpun ten de basis legde, maar die door een op merkelijk gebrek aan conditie in de Oran je -formatie in dc slotfase nog ernstig in je-formatie in de slotfase nog ernstig in minuten w&'s het overwicht van de en thousiast-spetende Surinaamse ploeg vaak zeer duidelijk cn het toch reeds enerve rende duel kreeg dan ook met een tref fer van invaller Monsanto, die drie mi nuten voor tijd het verschil terug bracht tot één doelpunt een bijzonder boeiend slot. Nederland, niet dc rug tegen de niuur, gaf dc winst echter niet nicer uit handen. zamerhand ontwikkelde zich een levendige strijd, waarin Nederland een licht over wicht kreeg, dank zij de technische su perioriteit en een iets betere spelopvatting. Dat resulteerde na 12 minuten in een 1-0 voorsprong. Rechtsbuiten Swart kopte toen namelijk uit. een hoekschop van Rij vers de bal fraai en kansloos voor doel man Berggraaf in. Suriname verweerde zich in die eerste fase vooral met opportuniteitsvoetbal, dat de volle aandacht van de Nederlandse de fensie vergde en ondanks het goede spel van Van der Hart zelfs in de wedstrijd tegen Suriname verkozen boven Mijnals tot enkele spectaculaire momenten voor het doel van Pieters Graafland leidde. Twee minuten na het doelpunt van Swart had Suriname zelfs succes met een van die onstuimige aanvalsstotcn. want Pieters Graafland kon een verrassend schot niet voldoende onder controle krijgen, waarvan Chyriell onmiddellijk profiteerde. 1-1. Nederland herstelde zich onmiddellijk. Van der Hart maakte, in samenwerking met Wiersma en Kuys, van de defensie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 12