WEG EN WIEL Vele hoogtepunten tijdens Berlijns filmfestival Fietsenchaos op Kennemerplein binnenkort uit de wereld Westen roept Moskou terug aan de conferentietafel MET DE AUTO OP DE RAILS HET „MOTOR"-PAARD VAN MILLE MOTOR ONDER DE VLOER Bloemenmeisjes vertegenwoordigden Nederland én Haarlem voortreffelijk Truman doet felle Tsjoe maakt excuses aanval op Kennedy voor incident „op Chinees gebied" Verkenningsvliegtuig blijft spoorloos Doodstraf geëist tegen leider van Magnuni Polen stuurden Nederlandse dammers naar huis MAANDAG 4 JULI i960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Feest in Vijfhuizen voor jong en oud Aankoop van woning in Santpoort Nieuwe politieverordeningen O NT WA PENINGS-IM PASSÉ OP HET VORIGE week in Berlijn ge houden internationale filmfestival is Ne derland met zijn rijksdelen bijzonder goed voor de dag gekomen. Het succes dat de Nederlanders in de vroegere Duitse hoofd stad hebben behaald is naast natuur lijk Herman v.d. Horst's film „Faja Lob- bi" voor een niet onbelangrijk deel te danken geweest aan de voortreffelijke ver tegenwoordiging door de Haarlemse bloe menmeisjes en de Surinamers, die op alle belangrijke evenenementen de Neder landse driekleur hebben hooggehouden. Gisteren is het gezelschap in Nederland teruggekeerd. Wij hadden gelegnheid met de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, -die met zijn echtgenote en mejuffrouw Ria Hooij de leiding had over de twaalf bloemenmeisjes- van ge dachten te wisselen over dit nieuwe inter nationale „optreden" van de Haarlemse ambassadrices. De heer Van Willige toonde zich buiten gewoon ingenomen met de reis. Alles was bijzonder prettig verlopen en de Bloemen meisjes hebben bij zoveel luisterrijke ge beurtenissen bloemen uitgedeeld, dat het nauwelijks mogelijk is een hoogtepunt te noemen. De Berlijners evenwel vonden de ontvangst, die de Nederlandse en Suri naamse regeringen vrijdag 1 juli gaven in het „Schloss Brüningslinden", tien kilome ter buiten Berlijn, wat recepties betreft beslist het hoogtepunt van de tien film festivals, die Berlijn tot dusverre na de oorlog heeft gehad. In totaal bestond de Nederlandse vertegenwoordiging uit 42 man. Bij aankomst in de vroegere Duitse hoofdstad werden dc Nederlanders ver welkomd door Herman van der Horst en zijn vrouw, die blij waren zoveel steun uit het moederland te krijgen voor de pre sentatie van zijn film „Faja Lobbi". De première had donderdagmorgen plaats in het Palast am Zoo. Over de film zelf is al het een en ander geschreven, zodat wij hier kunnen volstaan met te vermel den dat de bloemenmeisjes druk doende waren met het uitreiken van anjers, het geen door iedereen zeer op prijs werd ge steld. Bij mevrouw Brandt De dag was verder gevuld met een aan tal ontvangsten, onder meer bij de Ne derlandse consul-generaal, de Deense ge zant en bij burgemeester en mevrouw Brandt. Mevrouw Brandt ontving bij deze gelegenheid een grote bos anjers en de heer Van Willige overhandigde een brief van het gemeentebestuur van Haarlem. Een prachtig schouwspel was de opvoe ring, die de Stadtische Oper onder lei ding van Sylvio Varviso 's avonds heeft gegeven van „Die Rosenkavalicr". De bloemenmeisjes zorgden ervoor dat ieder een die avond getooid was met een gele of rode roos. Na de voorstelling werden zes boeketten rode rozen aan de artiesten overhandigd. De ontvangst op „Brüningslinden" "s avonds werd bijgewoond door zevenhon derd genodigden. Het was een geanimeerd feest dat tot half vier duurde en waarbij de Surinaamse kapel veel waardering oogstte. Zaterdag, de laatste dag. was bijzonder druk. 's Morgens bezoek aan het K.L.M.- gebouw, waar de Surinamers wéér speel den, de bloemenmeisjes bloemen uitdeel den en de kotta missies aller blikken tot zich trokken. Op straat werden opnamen gemaakt door televisie en radio. Des avonds traden meisjes en Surina mers vijf minuten op tijdens een massale Vijfhuizen Zaterdag is voor jong en oud in Vijf huizen een feestdag geworden. Niet alleen werd in het dorp het oranjefeest gevierd, maar tevens was het de jaarlijkse uit gaansdag van de bejaardenclub „Vijfhui zen". Nadat velen tevoren al plezier had den beleefd aan de kermisattracties op de Spieringweg, werden de feestelijkhe den heropend met de „Ronde van Vijfhui zen". Deze wielerwedstrijd werd voor het eerst tijdens het eeuwfeest gehouden en is sindsdien een traditie van het oranjefeest. Zaterdagavond beleefde dit sportieve ge beuren het eerste lustrum. Twintig deel nemers hadden zich opgegeven. Op gewo ne fietsen legden zij twintig keer het par cours (Spierinsweg-Vijfhuizerweg-öTJse- rinckwcg-Spieringweg) af. Weldra nam een groep van negen renners de leiding. Toch bleef de wedstrijd tot de laatste ron de vol spanning, omdat nu eens deze, dan weer die deelnemer de kopgroep leidde. Uiteindelijk ging J. Zomer uit Zwanen burg als eerste over de eindstreep. J. v. d. Berg uit Halfweg (die in 1959 de ronde won) werd tweede en P. Hobo (winnaar van 1958) eindigde als derde. De bestge- klasseerde Vijfhuizenaar was A. Polman; hij werd tot „Kampioen van Vijfhuizen 1960" uitgeroepen en ontving de hieraan verbonden beker. Om acht uur werd het feest even on derbroken omdat de bejaardenclub van de jaarlijkse reis thuiskwam, 's Morgens om half negen waren zij vertrokken voor een boottocht, die door de ringvaart en de Ka- gerplassen naar Warmond en Alphen aan de Rijn leidde. Nadat in 's Molenaarsbrug was gedineerd, werd de terugtocht aan vaard via het Brasemermeer en de West- einderplas en vervolgens door de ring vaart langs Schiphol. Toen de boot Vijf huizen naderde stond de drumband (juist teruggekeerd van een mars door Amster- dam-Slotermeer en Geuzenveld) op de dijk gereed om het laatste gedeelte van de tocht te begeleiden. Terwijl de boot aan legde, voerden de jongens en meisjes op de Cruquiusdijk een demonstratie uit. Daarna werd het oranjefeest hervat met een wedstrijd kruiwagenrijden voor paren. Om half elf, trad de drumband opnieuw aan voor het slot van het feest ditmaal met gekleurde verlichting. Dit is een dave rend slot geworden. Pittig klonken de mar sen langs de donkere dorpswegen en velen marcheerden mee. De band eindigde op de Snieringweg met een demonstratie van fi guurlopen en marsmuziek, hetgeen tevens het slot van het oranjefeest betekende. openluchtuitvoering in het openluchtthea ter Waldbühne. Voor de bloemenmeisjes was het slot van de avond het belang rijkst: hel grote filmbal, waar zij herhaal delijk gefotografeerd werden in het bijzijn van grote sterren van het witte doek. Tussen alle representatie door was er nog gelegenheid een trip te maken door Berlijn. Des avonds keerden de meisjes veelal naar het hotel terug per autobus, waarbij zij de late passagiers op een bloem tracteerden. Op een avond vond men in het hotel tabletten chocolade voor ieder van de meisjes, zij kwamen van een dankbare late buspassagier, die zéér ver rukt geweest was met de ontvangen bloem uit Holland. Kortom: Nederland en Suri name, maar vooral ook Haarlem waren bijzonder goed vertegenwoordigd op het filmfestival Berlijn 1960. De eigenaresse van de woning Vlugt- hovensü-aat no. 4 Ie Santpoort heeft deze woning, met de bijbehorende grond ter op pervlakte van 124 m2, aan de gemeente te Velscn te koop aangeboden. B. en W. achten het verkrijgen van de eigendom van dit perceel voor de gemeen te van belang met het oog op een even tuele sanering van dit deel van Santpoort. Het pand is thans verhuurd voor 6,50 per week. Deze verhuring kan nog ge ruime tijd worden voortgezet indien de gemeente enige noodzakelijke herstel werken laat verrichten en het pand buitenwerks opnieuw laat schilderen. De c.a. van 3000. Deze koopsom achten B. en W. aanvaardbaar. Zij stellen voor het onderhavige pand met bijbehorende grond onder de gebruike lijke voorwaarden aan te kopen voor de prijs van 3000, alsmede een krediet van f 1870,— te verlenen voor de uitvoering van noodzakelijk herstel- en onder houdswerk aan dit pand De verhuur van het pand zal tot weder opzegging worden voortgezet. (Van onze correspondent in de V.S.) Oud-president Truman heeft een ener gieke poging ondernomen om binnen de Democratische partij het politiek getij te keren, dat ten gunste van Kennedy is. Na de sensationele mededeling van de vorige week, dat hij aftrad als afgevaardigde naar de partij-conventie, heeft Truman zaterdag in Missouri een persconferentie gehouden, die men via de radio in geheel Amerika kon volgen. Op deze persconfe rentie heeft Truman verklaard niet naai de conventie te zullen gaan, daar de aan hangers van Kennedy de overwinning van hun favoriet tevoren vrijwel reeds hebben verzekerd. Hoe zij dit deden, liet Truman in het midden, doch dat gele', zijns inziens daarbij een rol heeft gespeeld, kon men concluderen uit Trumans opmerking, dat onbemiddelde kandidaten geen kans krij gen. Truman blijft Symington de meest geschikte kandidaat achten, doch hij noemde voorts wel tien figuren die naar zijn mening recht hadden op de aan dacht van de conventie. Kennelijk wil Truman de aanhang van al deze figuren verenigen in een bijna desperate poging om Kennedy, die hij te jong acht, dit jaar de zege te ontzeggen. Zou zich te Los Angeles toch nog een strijd ontwik kelen, waarbij Symington, Johnson of Bowles een kans zouden maken, dan mag men de mogelijkheid niet uitsluiten, dat Truman toch nog in de conventie zal verschijnen. Zijn hotelkamers in Los An geles zijn nog niet opgezegd. (UPI) De Democratische fractievoor zitter in de Amerikaanse senaat Lyndon B. Johnson heeft zondag voor de televisie ingestemd met de verklaring van ex-pre sident Truman. Johnson zei, dat Truman naar zijn me ning een uitstekende verklaring had af gelegd die ernstige studie verdient. „Ik heb ervan genoten. Ik stem ermee in en ik geloof dat zij zeer nuttig kan zijn om de mensen het gehele land door wakker te maken". (Reuter) Kennedy zal vandaag (om 20.30 uur Ned. tijd) de beschuldigingen van Truman en Johnson op een perscon ferentie beantwoorden. De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, is het met Truman en Johnson eens. De be sluiten van het congres dat 25 juli in Chicago begint staan bij voorbaat vast, zo zeide hij. In het belang van de openbare orde hebben B. en W. van Haarlem ter ver krijging van een geregelde opstelling van fietsen met ingang van 15 juli het Sta tionsplein aangewezen. Dit betekent dat het neerzetten van fietsen op andere plaat sen dan die welke daarvoor krachtens dc algemene politicverordening zijn aange wezen met ingang van die datum straf baar is gesteld. De nieuwe verordening zal mede tot gevolg hebben dat de poli tie eindelijk kan optreden tegen de fiet senchaos die sinds jaar en dag het Ken nemerplein op ergerlijke wijze ontsiert. Rijwielbezitters die hun al of niet op slot gezette karretje dan niet in de daar voor bestemde rekken of blokken plaat sen kunnen rekenen op de in beslagne ming van hun vervoermiddel én op een procesverbaal. Tot; dusver kon de politie betrekkelijk weinig tegen de- gratis fietsenstalling op het Kennemerplein doen omdat de alge mene politieverordening daarin niet voor- Deze gratis fietsenstalling bij de in gang van liet station aan het Kennemer plein zal binnenkort als gevolg van de nieuwe politieverordening tot het ver leden behoren. zag. Dagelijks leveren de honderden slor dig neergezette of neergesmeten fietsen meest van forensen bij de noordelijke in gang van het station niet alleen een wei nig estetische aanblik op, maar zij belem meren ook in niet geringe mate het voet gangersverkeer. De thans door B. en W. verplicht gestel de plaatsen voor het neerzetten van fiet sen zijn het Stationsplein (noordzijde) van het politiebureau tot aan het viaduct aan de Jansweg en het Stationsplein (noord zijde) van hel viaduct aan de Kruisweg tot de overkapping van het station. Hier mo gen de fietsen niet langer dan twee uur staan. Voorts hel Stationsplein (zuidzijde) langs de muur van de vroegere fabriek van Beijnes tol aan het perceel Stations plein 12 en het Stationsplein (zuidzijde) van het perceel Stationsplein 6 tot aan de Kruisweg. Ook aan Leidsevaart Ook voor een gedeelte van de openbare- weg aan de Leidsevaart hebben B. en W. ingaande 15 juli plaatsen aangewezen waar het neerzetten van fietsen verplicht is. De ze zijn het trottoir langs de waterkant van de Leidsevaart van de Raaksbrug af tot aan de Prins Hendrikbrug en het trottoir langs het Krelagehuis van de Brouwers vaart af tot aan perceel Leidsevaart 20. PEKING (AFP) Premier Tsjoe En- Lai van communistisch China heeft zijn Ncpalcse ambtgenoot een boodschap ge zonden, waarin hij uiting geeft aan het „diepe leedwezen" van dc Chinese rege ring over het grensincident van 28 juni waarbij een Nepalese officier door Chine se militairen werd gedood en tien van diens ondergeschikten gevangen werden genomen. Volgens Tsjoe hebben de Chinezen de Nepalezen aangezien voor een groep Tibe taanse opstandelingen, die zij achtervolg den. Overigens stelt de Chinese premier, dat het incident zich niet in het Nepalese gebied van Moestang heeft voorgedaan, maar op Chinees gebied. De Chinezen hadden dan ook niet de Nepalese grens geschonden, zoals de Nepalese regering had verklaard. De gevangenen zullen op 4 juli naar de Nepalese grens worden teruggebracht. Pe king is bereid een eis tot schadeloosstel ling van de Nepalese regering in overwe ging te nemen, aldus de boodschap van Tsjoe En-Lai. In Khatmandoe, de hoofdstad van Ne pal, vindt men het in politieke kringen vreemd, dat de Chinese autoriteiten heb ben gemeend hun verontschuldigingen te moeten aanbieden, hoewel het incident zich volgens hen op Chinees grondgebied heeft voorgedaan. Tsjoe beloofde, dat de Chinese troepen in het vervolg tien km. van de grens zul len blijven. Zij zouden zich tot twintig km van de grens terugtrekken zoals voorzien in de grensovereenkomst tussen beide landen zodra de „opstandige ban dieten" zouden zijn verslagen. Tsjoe verzocht Nepal troepen naar de grens te zenden om Tibetaanse opstande lingen, die de grens overschrijden, te ontwapenen. Het Nepalese parlement zal maandag de toestand aan de grens bespreken in het licht van Tsjoe's brief, die een antwoord vormt op een Nepalees protest tegen het incident. Naar te Katmandoe wordt vernomen, worden via een luchtbrug van Dakota's van de hoofdstad naar Pochra verster kingen naar de grens gezonden. KATMANDOE (Reuter) De Nepalese politie heeft zondag na een verhoor een vooraanstaande communist vrijgelaten, die met vijf andere communisten was ge arresteerd na het Chinees-Nepalees grens incident bij Moestang. De vrijgelaten com munist is lid van de senaat van Nepal. OSLO (AFP) De nasporingen naar het zesmotorige Amerikaanse verkennings vliegtuig, dat sinds vrijdag boven het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan wordt vermist hebben tot nu toe geen re sultaat gehad. Het zoeken kan dank zij de middernachtzon dag en nacht worden voortgezet. Ook het Russische schip „Kaitan Afana- siev" neemt thans aan de nasporingswerk- zaamheden deel. Het Noorse kuststation Vai-doe heeft alle schepen in het gebied, waar het toestel is verdwenen verzocht uit te zien naar eventuele overlevenden en wrakstukken. WASHINGTON (AFP-Reuter) De Ame rikaanse regering heeft in een nota aan de Sovjet-Unie de hoop uitgesproken, dat de communistische landen bereid zullen zijn de ontwapeningsconferentie in Genève te hervatten. De nota, die zaterdagmiddag op het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou werd overhandigd, is het ant woord op de brief, die premier Kroesjtsjev 27 juni de dag dat de conferentie in Ge nève werd afgebroken aan president Eisenhower richtte. In de Amerikaanse nota wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van het spoedig tot .tand komen van een ontwapeningsakkoord. De schuld voor het mislukken van de Ge- neefse conferentie wordt rechtstreeks op de communistische landen geworpen. „De Amerikaanse regering betreurt in hoge ma te het eigenmachtig optreden van de Sov jet-Unie en haar bondgenoten door de on derhandelingen overhaast en zonder voor afgaand overleg af te breken". Dit ge schiedde op een tijdstip, dat de Westelijke delegaties zich voorbereidden om nieuwe voorstellen ter tafel te brengen. De redenen voor dit opti-eden zijn de Amerikaanse regering „niet duidelijk". De officiële Russische lezing over het ver loop van de conferentie „is absoluut on juist", evenals „de ongefundeerde bewe ringen ten aanzien van de mislukking van de topconferentie". Eisenhower besloot Kroesjtsjevs brief niet met een persoonlijk schrijven te be antwoorden vanwege de felle aanvallen, die de Sovjet-premier, sinds de topconfe rentie, op zijn persoon heeft gedaan. Onze correspondent in Londen schrijft: Sehvyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag in een rede verklaard, dat de Britse regering ondanks het gedrag van de Russen in Genève hoopt de besprekin gen te doen hervatten. Noch de gebeurte nissen in Genève, noch de mislukking van het lopgesprek in Parijs mogen voor Enge land een reden zijn om zijn politiek te ver anderen. Die politiek is aanvaarding van het beginsel dat de meningsverschillen door discussie en onderhandeling dienen te worden opgelost en niet door oorlog of drei ging met oorlog. Selwyn Lloyd blijft vast houden aan het Britse ideaal om de rege ringshoofden der tegenoverelkaarstaande blokken te wennen aan voorbereidende ont- moelingen. Als dit; eenmaal gewoonte wordt zal de internationale spanning belangrijk afnemen, zeide hij. Deze methode lijkt in de naaste toekomst weinig kans van sla gen te hebben. Maar er zijn in die tussen tijd andere methoden, zoals de ontmoetin gen van de ministers van buitenlandse za ken. de gewone diplomatieke kanalen en de bijeenkomsten in de UNO. Zij zullen al naar het uitkomt hiervan gebruik ma ken. aldus Lloyd. Hij wist niet wat er in de tegenwoordige atmosfeer tussen Oost en West terecht zou komen van de conferen tie over de kernproeven, maar hoewel er totdusver geen overeenkomst is bereikt, hebben de besprekingen naar zijn oordeel toch succes, omdat er sprake is van wer kelijke onderhandelingen. OTTAWA, (AFP) De Canadese pre mier Diefenbaker heeft in een vandaag ge publiceerde brief aan de Russische premier Kroesjtsjev een beroep op de Sovjet-Unie gedaan om de deelneming aan de ontwa peningsbesprekingen van de tien landen te hervatten. Hij noemt verder de bewering dat Canada slechts achter de Verenigde Staten aanloopt een „duidelijk verkeerde voorstelling van Canada's positie". „De Canadese regering heeft in de tien- landencommissie steeds een krachtig en onafhankelijk standpunt ingenomen ten gunste van tegen elkaar afgewogen con cessies die tot overeenstemming leiden", aldus Diefenbaker's brief. De kernproeven BERLIJN. (Reuter-DPA) Wanneer de Verenigde Staten zonder toestemming van de Sovjet-Unie de proeven met kernwapens hervatten zal de Geneefse conferentie over het staken van proeven met kernwapens ten einde komen, aldus heeft de leider van de Sovjetdelegatie bij de besprekeningen, Semyon Tsarapkin verklaard. Tsarapkin stond een verslaggever van het Oostduitse persagentschap A.D.N. te woord. DJAKARTA (UPI). Zaterdag is de doodstraf geëist tegen Samuel Karundeng, 31 jaar, beschuldigd van leiding van de subversieve Manguni-organisatie. Audi teur-militair kapitein Dradjat Pranaku- suma bracht acht beschuldigingen in tegen Karundang, wiens proces wordt gevoerd voor een speciale militaire rechtbank in Bandung. Karundeng wordt ervan beschuldigd de mislukte aanval van 19 maart op het oplei dingskamp van de cavalerie te Bandung te hebben geleid. Ook zou hij het plan heb ben gehad presideirt Sukarno en andere hoge regeringsfunctionarissen te ontvoeren de regering omver te werpen en zou hij de rebellen hebben geholpen, militaii-en tot muiterij hebben aangezet, en in het onwet tig bezit van vuurwapens zijn geweest. Karundeng heeft beaamd, dat de Man- guni het plan had Sukarno te dwingen overal in Indonesië met rebellen te onder handelen. Tegen zeven andere leden van de Manguni, die in Djakarta worden be recht, zijn gevangenisstraffen van 6 tot 15 jaar geëist. Bovendien is de doodstraf geëist tegen de straaljagerpiloot Daniel Maukar, we gens beschieting van de presidentiële pa leizen op 9 maart, als onderdeel van de plannen van de Manguni. Het autovervoer per spoor biedt aantrekkelijke perspectieven. Vooral op trajecten, waar de automobilist door weersomstandigheden of door de toestand van het wegdek gedwongen wordt uiterst zorgvuldig te rijden, kan een gereedstaande spoorwagon, waarop de wagen vervoerd kan worden, uitkomst bieden. Wie dan ook in de St. Gothardroute slecht weer treft, kan veel beter, veel sneller en veel gerieflijker dóór de tunnel reizen, dan de mist en soms de gladheid boven op de bergen trotseren. De spoorwegservice in Göschenen en Airoio (uiteinden van de hoofdtunnel, die 14.944 m lang is er bestaan nog negenenveertig andere kleinere en grotere tunnels in de Gothardroute) is voortreffelijk. Een groot voordeel is ook, dat men nu met al zijn bagage in de auto blijft zitten. Een nadeel blijft echter de nog altijd hoge prijs. Toch neemt het vervoer van auto's door de St. Gothard- tunnel hand over hand toe en op den duur zullen de Zwitserse spoorwegen mis schien ook de autov ervoer tarieven nog wel eens tot een aanvaardbaar peil verlagen. Het automuseum te Driebergen heeft zijn tentoonstellingsruimte uitgebreid en twee nieuwe zalen in gebruik genomen, waar vele experimentele en proto-typen staan opgesteld. Een zes cilinder Spijker uit 1903, met aandrijving èn remmen op alle vier de wielen, staat naast het, als bestelwagentje vermomde, experimentele Dafje, dat honderdvijftigduizend kilometer heeft gereden. De bezoeker kan tevens een blik slaan op de Nederlandse „Trado"-constructie, door de heren Trapman en Van Doorne ontworpen, welke constructie bedoeld is om van twee-assige wagens, drie-assige auto's te maken, die in staat zijn in ruw terrein te rijden. De wanden van de nieuwe museumzaal zijn versierd met kleurrijke affiches uit de begintijd van het automobilisme. Sommige van deze biljetten zijn nog vóór het begin van deze eeuw vervaardigd. Sorteer altijd tijdig voor. Het uit steken van uw richtingaanwijzer op het allerlaatste moment kan een ver keerde manier van rijden niet meer goed maken. Rijd niet te hard voor de bocht en zeker niet in de bocht en schakel als het moet, tijdig terug. Bij de foto's en ontwerpen van oude carrosserieën, die-duidelijk aantonen, dat de wagens uit de twintiger jaren luxueus waren ingericht, is er ook één met de afbeelding van het paard van Mille; een uitvinding die voorzag in de motorisering van het rijtuig door er een namaakpaard voor te spannen, dat in de buikholte een motor droeg. Eén hoek van de zaal is gewijd aan de luchtvaart en de belangrijkste affiche, die hier hangt is wel de aankondiging van de eerste vliegweek, die in 1910 in Caën werd gehouden. Bij de museumzaal is een filmzaal gebouwd met tweehonderd zitplaatsen, waar dagelijks om drie uur 's middags de film „Le coupes des Alpes" wordt gedraaid. n» Fiat is uitgekomen met een stationcar finet ondervloerse motor. Het is de Fiat 500 ■die deze aparte constructie heeft. De tech- Inici hebben de motor negentig graden jiatcn kantelen zodat hy nu horizontaal in plaats van verticaal is geplaatst. En het geheel is thans onder de laadvloer ge monteerd. Het motorcompartiment is toe gankelijk door een deel van de laadvloer als een luik op te lichten. Bij pech onder weg en met een volgeladen auto kan dit natuurlijk nog wel eens bezwaren op- everen. De toevoer van koellucht de notor is luchtgekoeld geschiedt by deze wagen door raamvormige roosters die zich iaast de achterste zijruiten bevinden. Via erticale kanalen wordt deze lucht naar le ventilateur geleid. Deze hooggelegen nlaten bieden het voordeel, dat de koel- ucht niet vermengd wordt met het op dwarrelende stof van de weg. De top snelheid van deze stationcar is 95 kilo meter, hetgeen vijf kilometer meer is dan van de normale Fiat 500. „Uitnodiging of niet. Ik voel er niets meer voor". Dit zei de Haagse damspe ler Gordijn, toen hij vrijdagavond om streeks middernacht na een uitputtende treinreis en urenlange verhoren in een klein Pools grensstation in Den Haag uit de trein stapte. In zijn gezelschap was de oud-Nederlandse kampioen Keiler uit Amsterdam. Ook hy schudde zijn hoofd, toen Gordijn vertelde over de onbeschaam de wijze waarop zij in Polen waren behan deld. Het internationale damtoernooi in Kiev. waarvoor onze beide landgenoten waren uitgenodigd, zal het zonder Neder landers moeten doen. Ook bij de Nederlandse Reis Vereniging, die de reis voor Gordijn en Keiler heeft verzorgd, staat men voor een raadsel. „Zij hebben dezelfde papieren meegekregen als iedereen, die naar Rusland gaat. Het is onbegrijpelijk waarom zij in Polen uil de trein zijn gehaald." De moeilijkheden begonnen reeds in Utrecht, toen de Oostduitse conducteur en de beide Russische treinbeambten weiger den onze landgenoten toe te laten in de slaapwagen. „U hebt groene plaatsbewijzen en het moeten witte zijn," was het enige commentaar. Het visum voor Rusland kort voor de reis door de ambassade in Den Haag verstrekt maakte geen indruk. Gordijn en Keiler hebben zich toen met een zakdambord geïnstalleerd in een „gewone" coupé. Ernstiger werden de moeilijkheden in Polen. Nauwelijks was de trein de grens gepasseerd of bij een grenspost stormden een vijftiental Poolse douane-ambtenaren op de trein af. Een officier gebood Gordijn en Keiler de trein te verlaten. In een douanepost werden zij verhoord. Urenlange vragen; wat ze in Rusland gin gen doen, waarom ze geen doorreisvisum hadden. Geen drinken, geen eten, Gordijn en Keiler zouden niet in Rusland komen. „Terug naar Oost-Berlijn", besliste de of ficier. Beiden gingen per trein terug. In Oost-Duitsland stuitten ze opnieuw op moeilijkheden „U bent niet in het bezit van een doorreisvisum uit de richting Polen. U moet dat halen in Warschau. Gaat u maar terug." De beide dammers weigerden. Zij zouden dan immers bij dezelfde grenspost in Polen, waar al eer der moeilijkheden waren ontstaan, weer worden teruggestuurd naar Oost-Berlijn. Urenlange discussies konden eindelijk de Oost-Duiters overtuigen van het zinloze de beide Nederlanders naar Warschau te stu ren. Zij mochten verder reizen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7