Horen en zien .Raadsel voor r PANDA EN DE LIJFWACHTERS Arrogante SS-leider Koppe had het ver geschopt in Bonn DcifflP^bevrijctt 538,- GARANTIE ft zo Vreemde 9 AANKONDIGINGEN EN NABESG1IOUW1NGEN Akkoorden De radio geeft dinsdag Zoon en dochter kwamen in de hoogste kringen T elevisie pro gramma ^ocU ió Aet lil de ruimte J FUNKE'S ROGGEBROOD Whiskyrestjes werden oorzaak van aanvaring In het najaar expositie van Egyptische Kunst Wolkenkrabbers in Brussel Studenten openen een nachtclub in Scheveningen Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Veilig kopen! Sekte wacht oorlog af op de Mont Blanc Kerkelijk Nieuws MAANDAG 4 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 32. Langzaam steeg de helicopter hoger, de ongelukkige miljonair meetrekkend. „Red me!", riep Palmer, „als je er tenminste niet teveel voor rekent!" „Ik reken nooit teveel!" riep Jut verbolgen, vastgestelde prijzen! Een tientje per red ding!" „Teveel!" riep de zuinige miljonair. „Verbeeld je, tweehonderd stuivers voor een enkele redding! Doe hel maar voor twee riksen!" „Ik pieker er niet over!" schreeuwde Jut. „Ik werk niet onder de prijs! Een tientje en anders kun je om hoog wapperen!" Op dat ogenblik zwenk te de helicopter naar de afgrond, zodat Panda er niet langer achteraan kon rij den. Palmer wierp een blik in de diepte en nu won zijn hoogtevrees hel van zijn zuinigheid. „Goed!" riep hij. „Ik betaal een tientje, een heel tientje, een kostelijk tientje, als je me redt!" Te laat," mom pelde Panda, „nu kunnen we er niet meer bij." „Niks te laat," zei Jut grimmig, ter wijl hij zijn geweer richtte. „Wat gaat U doen?" vroeg Panda ontsteld, „de heli omlaag schieten? Zelfs als U dat lukt, is dat geen goede redding, want dan maken ze een lelijke smak!" „Nee", zei Jut „ik ben iets beters van plan. Let maar op, dit wordt een meesterlijke redding door een vakman!" Bij de eerste aflevering van de „zater dagavond-akkoorden" hebben wij veron dersteld, dat de t.v.-sectie van de K.R.O. de goede weg had ingeslagen ter leniging van de amusementsnood. De jongste uitzending heeft, dat bevestigd. Welbewust herft men het gezocht in de buitenlandse versterking. Wel ontneemt dat het programma, zoals ons dat. zaterdagavond werd gepresenteerd, een eigen kleur, maar de kijker kreeg niet het gevoel te worden afgescheept met tweede-rangs-artiesten. Regisseur Jos van der Valk heeft, zijn ogen in het buitenland blijkbaar goed de kost gegeven. Hij hield een straf tempo aan, zorgde voor een ef fectrijk spel met licht en donker en maakte de indruk dat hij zijn zaken beheerste. Dus werd het een vertoning op niveau, al had het korter gekund zonder aan waarde in te boeten. Met Teddy Scholten en haar levenspart ner als bindende figuren, met uitgekiende solisten, die nu eens niet voor en te na be wierookt werden, ontstond een heel aardig programma, dat moeiteloos werd gebracht. Het was zwierig en vol variatie. Het was televisie- en geen studio-werk. Helaas drukte dat stempel wel op het t.v.-toneel- spelletje „Milly's huwelijk" dat onder regie van Wim Hart op ons beeldscherm ver scheen. Het is een niemendalletje, toege geven. Maar het werd ijzig serieus gespeeld en dat is de hond in de pot: wanneer Wim Hart er steeds een ironische ondertoon in had weten te verwerken, zou het nog te savoureren zijn geweest. Nu viel het als een baksteen. Ook het filmpje in de Hitch- cock-serie vonden wij abominabel. Zo would-be, zo onecht. Door zulke program- ma-onderdelen voelt men zich dan weer bij de neus genomen Het feest van de Gouden Boom te Brugge leverde zondagmiddag via de Eurovisie een blik in de weelderige Vlaamse historie. .Tammer dat de kleuren tussen Brugge en Bussum teloor gingen in de ether! Het moet een prachtig gezicht geweest zijn, deze praalstoet- met. .duizenden in histori sche klederdracht gestoken Bruggenaars in een allegorische drukte van waarlijk oud- Vlaamse allure. Het avondprogramma had een interes sant hoogtepunt Nee, niet Lou van Burg met zijn kwartjes die kan men beter een luchthartig sluitstuk noemen. Wij bedoelen het portret van Cecile B. de Mille, die uit de bladzijden van zijn autobiografie en uit de scènes van zijn zeventig films te voor schijn kwam als een van de grote tove naars van de moderne tijd, die met men senmassa's goochelde en het bioscoop publiek fascineerde met zijn overweldigen de menigten, zijn stofwolken, zijn levens echte catastrofen en zijn donderende ge luidseffecten. Het was een uitstekende documentaire in woord en beeld, die de indruk achterliet van een, in zijn soort groot man. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gvmn. voor de vrouw. .9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor dc kleuters. 11.00 R.V.U.: Le vensmoeilijkheden bij kinderen, door mej. W. J. Bladergroen, le lezing. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.Uitz. voor de lanab. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.35 De grote Pan is dood. lezing en voordr. 15.00 Licht programma. 15.30 Van mens tot mens. lezing. 15.45 Sopr. en piano. 16.15 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole-ork. en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospél. 18.30 R.V.U.: Reuma, door dr. J. J. de Blécourt, eerste lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram- 19.45 Journaal. 20.05 Tivolicltlb. 20.45 Hawaii, de vijftigste ster, praatje. 21.15 Gevar. muz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Dc toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Jazzmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Pianorecital. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Vcor dc vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.55 Viool, ba riton en piano. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 1 1.45 Dood in de jungle, hoorsp. 15.30 Ziekcnlóf. (Tussen 16.00—17.00 Rep. Tour de France). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17,00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Liederen uit. Nederlands Nieuw-Guinea, door D. van Os. 18.00 Amateursprogr. 18.20 Polit. praatje. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Mcmojandum. 19.30 Tour dc France. 19.40 Gram. 20.40 Concertgebouw orkest. 21.20 Viool en piano. 21.50 Tour de France. 22.00 Gram. 22.25 Bockbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Vocationdays en Holidays, lezing. 22.50 Promena de-orkest en solist. 23.35 Zangrecital. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianomuz. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel, (verv.). 12.52 Koer sen. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.20 en 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.40 Boekbespr. 18.10 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.45 Comm. Tour de France. 1.4.00 Nieuws 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Gram. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianosonates. 22.55—23.00 Nieuws. (Van onze correspondent in Rome) De te Bonn gearresteerde vroegere SS- leider en politiechef van Posen in Polen, Koppe, is het schoolvoorbeeld van de ondergedoken hoge nazi, die het in het moderne Wcst-Duitsland onder valse naam, ondanks alles ver heeft kunnen brengen. Onder de naam Lohmann, verkeerde hij op verwonderlijk arrogante wijze tot in de hoogste kringen. Jarenlang heeft men in de bondsrepubliek naar Koppe gezocht. Het zou vaststaan dat hij een zeer belang rijke rol heeft gespeeld bij de vermoor ding van dc duizenden Joden in de Duitse concentratiekampen Kulmhof en Belzec in Polen. Hij bekleedde in district Wartenau de hoogste SS-rang. Zijn leven na de oorlog heeft hij wel zeer radicaal trachten te veranderen. Hij gaf zich de naam Lohmann en volhardde hier in zo consequent, dat zijn gehele gezin na de oorlog onder deze valse naam is gaan leven. Men neemt aan dat Koppe's identi teit door een anonieme aangifte bij de centrale voor oorlogsmisdaden in Ludwigs- burg die de laatst^ maanden wegens verjaringsmogclijkheden koortsachtige activiteit ontplooit, aan het licht is ge komen. De kinderen „Lohmann" Koppe-Lohmann werkte na de oorlog in verscheidene Duitse steden. Hij kreeg ten slotte een belangrijke functie in een grote chocoladefabriek te Aken. Zijn kinderen bleven onder de naam Lohmann ook niet aan de onderste trede van de maatschap pelijke ladder staan. Zijn zoon, een jurist die jarenlang bij de Bondsdag (Tweede Kamer) heeft gewerkt, oefent thans te Bonn een advocatenpraktijk uit onder dë naam „dr. Lohmann", waaronder hij ook in het telefoonboek en aan de bali bekend staat. Zijn dochter was jarenlang eerste secretaresse op de persafdeling van het ministerie van Defensie en is thans gehuwd met een jonge officier. Koppe zelf heeft zoon en dochter in de hoogste kringen van de kleine Westduitse hoofdstad geduwd. Zelf zo wordt gezegd deinsde hij er niet voor terug op allerlei bijeenkomsten en avondpartijtjes op te VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weerovcrzicht. 20.20 Film. Prehistorische kunst in de Sahara, cxploratie- fiim. 21.00 Speelfilm. treden met. een arrogantie, die. nu bekend is geworden dat hij in feite een der hoog ste SS-leiders is geweest, de burgers met stomheid slaat.vooral ook omdat vast staat dat de opperste SS-leider Himmler, Koppe vele malen heeft gehuldigd en een voorbeeld voor andere SS-leiders heeft genoemd. Het openbaar nrn.«sterie te Bonn had tot dusver geweigerd om ie valse naam van Koppe bekend te maken. Men wilde zijn kinderen kennelijk sparen, maar inmiddels is er een klacht tegen Koppe's zoon inge diend. Onderzocht zal ook worden in hoe verre de vrouw van Koppe een aandeel heeft gehad bij het om de tuin leiden van de justitie. K.. Door de intensiteit waarmee we ons de laatste jaren in de welsprekendste proble men van de ruimtevaart hebben verdiept weten we allen wel, dat een van de aarde weggeschoten projectiel een aanvangssnel- heid van ruim 11 km per seconde moet hebben, wil het de aantrekkingskracht van onze planeet overwinnen en voor altijd in de ruimte verdwijnen. Op de maan zou de aanvangssnelheid van het projectiel slechts 2A km, per seconde behoeven te bedragen, omdat de maan zoveel kleiner en dus lichter is dan de aarde, waardoor zij de vooriverpen op haar opper vlak met veel minder kracht kan vasthouden. Zouden de grootste van de planetoïden bewoond zijn door wezens die van de jacht leven, dan zouden zij daar voor nooit een geweer kunnen gebruiken, want elke kogel zou het heelal worden in geschoten. En op de kleinere exemplaren van de planetoïden zou zelfs een pijl en boog onbruikbaar zijn, want alle pijlen zouden in de oneindigheid van het wereld ruim verdwijnen. Gelukkig hebben we met betrekking tot de planeten niet alleen te maken met schiettuig, dat projectielen met grote snel heid afschiet. Er zijn nog andere materie deeltjes die grote snelheden hebben, bij voorbeeld de moleculen in de atmosfeer. Hoe lichter een molecuul is, hoe sneller het gaat. Omdat waterstof het lichtste element is, vliegen de deeltjes van waterstof dus verreweg het snelst. Gemiddeld leggen die partikeltjes bijna 2 km per seconde af. En helium, dat tweern,aal zo zwaar is als wa terstof, bezit de helft van die snelheid, al thans wanneer beide elementen in dezelfde temperatuur verkeren. Want zouden we de temperatuur opvoeren, dan zou ook helium (bij een temperatuur van iets minder dan 400 gr. C.) een snelheid van 2 km per se conde kunnen krijgen. Bij die temperatuur is de snelheid van de ivaterstofdeeltjes dan echter tot legen de 3 km per seconde opge lopen, d.w.z. de snelheid is veel groter dan de aanvangssnelheid die een deeltje van de maanatmosfeer nodig heeft om in het wereldruim te ontsnappen. Bij dit alles moeten we echter niet ver geten, dat bij een bepaalde temperatuur de bewegingssnelheid van geen twee molecu len gelijk is. Zeker, de gemiddelde bewe gingssnelheid is bekend, maar door de voortdurende botsingen die de deeltjes vele miljoenen ma len per seconde van elkaar te verduren hebben, zullen er moleculen zijn die aanzien lijk trager gaan dan de ge middelde snelheid, maar er zullen ook deeltjes zijn die een veel grotere vaart krijgen. Dat betekent dus, dat uit de atmosfeer al deeltjes in het wereldruim zullen verdwij nen, ook al is de gemiddelde bewegings snelheid in het gas kleiner dan de ont snappingssnelheid. Hoeveel hardlopende deeltjes een gas zal bevatten, hangt voor namelijk van de zwaarte en de heersende temperatuur af. De astronoom Jeans heeft ongeveer 30 jaar geleden eens nagegaan hoe lang het duurt voordat rekening houdend met de snelheden bij verschillende temperaturen alle moleculen van de atmosfeer in het wereldruim verdwenen zullen zijn. Bij een gemiddelde snelheid van 2300 m per secon de, zou het volgens zijn berekeningen al tijd nog 1 miljard jaren duren eer de at mosfeer van de aarde in het wereldruim vervlogen was. Maar de onderzoekingen van het vorige jaar hebben ons nog veel meer gerust ge steld, want de aarde schijnt zich bij wijze van spreken als een ademend organisme te gedragen. Daarover de volgende keer. li. Pétillon (Nadruk verboden Advertentie èn voor uw gezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien tegen één dat ook uw dokter het eet Een 37-jarige schipper uit Katwijk aan Zee, die met zijn motorschip „Adriana" in de richting van Rotterdam door Delft voer, vond de reuk van lege whiskyvaten waarmee zijn schuit was geladen blijk baar zo heerlijk, dat hij alle vaten om keerde, de restjes vergaarde en die op dronk. Het was bij elkaar nog zoveel, dat de schipper in de Schie te Delft het roer niet meer meester was en twee schepen ramde die langs de walkant gemeerd la gen. Beide schepen liepen averij op. Hun eigenaar die de aanvaring zag sprong bij de Katwijker aan boord en wist de dron ken schipper te bewegen zijn vaartuig te meren. Om hem verder varen te beletten nam de politie hem mee naar het bureau. 5657. ja< wat zag Ponko? Vol verbazing kleedde hij zich aan, toen rende hij naar buiten. En wat hij daar zag, deed hem opeens vrolijk lachen. Want de zon was opgegaan en bescheen de kabouterhuisjes: Maar die waren yiiet zwart meerneen, de stromende regen van die nacht, had alle zwarte verf weg gespoeld. De Iniisjes stonden daar weer fris en vrolijk in hun eigen kleuren! De som bere verf was alleen nog maar hier en daar in wat plassen op de grond te zien. Toen kivamen ook de andere kabov.ters naar buiten, en juichend zagen ze de grote verandering. In het najaar zal in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van oude Egyptische, Koptische en Islamische kunst, afkomstig uit de gro te musea te Caïro en Alexandrië. Het is de eerste maal dat Egypte een zeer waar devolle verzameling kunst naar Europa zendt. De collectie, die in het voorjaar in Brussel werd geëxposeerd, zal in Amster dam worden aangevuld met stukken uit de belangrijke Egyptische afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den. BRUSSEL, (Belga) Nadat het 117 meter hoge internationaal centrum Rogier, met zijn dertig etages, in het centrum van Brussel in gebruik is geno men,wordt weer van twee nieuwe wol kenkrabberobjecten in deze stad gespro ken. „la caisse nationale des pensions' gaat namelijk bij het midi-station een vierkant torengebouw van 35 etages neer zetten dat 130 meter hoog wordt. Het zal aan ongeveer 2500 man personeel plaats bieden en krijgt beneden een winkelcentrum. Nog een andere wolkenkrabber, van 133 meter hoogte en met 36 etages zal bij de congrészuil gebouwd worden als onder deel van de kantoorstad van de Belgische regering waarin de departementen worden ondergebracht. Verder is nog een aantal torengebouw en van mindere grootte in verschillende wijken van Brussel in aanbouw, o.a. de Europese kantoorstad die dertien etages hoog wordt. Advertentie neus, keel en borst van vastzittend slijm De studentennachtclub „Ram-6-III" te Scheveningen is vorige week onder veel belangstelling, uiteraard van de zijde van de studenten, geopend. Modern comfort zal men tevergeefs in deze nieuwe nachtclub zoeken: dc bezoekers zitten op houten tuinstoelen en de vloer is van trottoirtegels gemaakt. Enorme biertonnen vervullen de rol van tafeltjes. Terwijl de laatste hamerslagen weer klonken, de verfpotten werden verwij derd en de houtkrullen bijeen werden geveegd, nam de Delftse Studenten Dans- harmonie, gekleed in blauwe kielen en met Zeeuwse boerenhoedjes op, plaats op het podium. Voordat het eerste dixieland- nummertje gespeeld zou worden, verricht te de Delftse student R. de Leeuw de „opening". Het werd een persiflage op al lerlei autoriteiten, die openingen door gaans plegen te verrichten met het door knippen van linten of het drukken op knoppen. Er waren geen officiële auto riteiten aanwezig. Aangezien de toestem ming om op 1 juli te mogen openen op het laatste nippertje afkwam, konden de uitnodigingen nog niet de deur uit. De lei ding van deze nachtclub wil echter over een week of twee een gal- -avond organi seren. De obers en de kelners zijn studen ten, die werken in een veertiendaags ploe- genstelsel. De garderobe is onder hoede van meisjesstudenten gesteld. Het programma wordt verzorgd door enige studentencabarets, zoals "Visavers" uit Groningen, "Ha'kzo Gedacht" uit Nijmegen en drie groepen uit Delft, na melijk van de Delftse Studentenbond, van het Delftse Corps en van „Sanctus Virgilius". Met de cabarets van de Leidse en Haagse studenten wor den nog onderhandelingen gevoerd. Voor lopig zal Leiden niet van de partij kunnen zijn, omdat deze cabaretgroep een toernee door Amerika gaat maken. Al het geld ,dat binnenkomt, gaat in een potje. Als er baten zijn aan het eind van het seizoen, en dat wordt natuurlijk gehoopt, dan zijn deze bestemd voor de restauratie van de sociëteit van de R. K. Delftse Studentenvereniging „Sanctus Virgilius". 42) Omdat, nu de rechter dood was, Blanche alleen over Blanchaard te beslissen had en omdat Roddy haar zoon was. In die zin was het in Roddy's voordeel en in Blanche's voordeel geweest de rechter te doden. Er waren wel argumenten. Blanche had zich nooit veel met de onderneming bemoeid; ze scheen er zich niet voor te interesseren; ze had zich zelfs geen moeite gegeven om de planten rond het huis te verzorgen, of het verschoten chintz te vernieuwen. Weer voelde Cayce zich verbijsterd en gedwars boomd; het was alsof Blanche door het leven gegaan was in sluiers gehuld. Cayce zei onverwachts: „Wanneer heb je John het laatst gezien?" Er kwam even een verschrikte uitdrukking in Rod dy's donkere ogen. „John? Waarom?" „Hij is verdwenen." „Wat bedoel je, verdwenen?" „Hij is niet in zijn huis. Zijn auto is er nog en zijn boot ook." Roddy nam hem een ogenblik op, zijn donkere ogen verrieden niets, maar Cayce voelde het snelle denken daarachter. „Weet de politie ervan?" „Ja. Ze proberen hem te vinden." „Het viel me op dat hij niet bij de begrafenis was," zei Roddy langzaam: en Cayce verbaasde zich erover hoe ter wereld hij dat kon hebben gezien, terwijl hij zijn ogen de gehele tijd neei-geslagen gehouden had. „Dat zou jou erg gelegen komen, niet? John is ver dwenen. Dus heeft hij de rechter vermoord en is ge vlucht. Dat is dè oplossing voor jou, kant en klaar. John krijgt de schuld van de moord, wordt bij ver stek veroordeeld, bij wijze van spreken. Hij verdwijnt om rustig op de een of andere plaats te leven die jullie hebben afgesproken. Jij zendt hem geld om van te leven. Nu is hij dus een held, hij neemt de schuld op zich maar wordt ervoor betaald, en goed betaald. En al die tijd zit hij zich te koesteren in de gedachten, dat hij de zoon van zijn vriend gered heeft. „Zit het zo niet in elkaar?" „Nee, zo zit het niet in elkaar." „Toch zal de politie dat denken. Je zult dus aan een inhechtenisneming op beschuldiging van moord ontko men en gezien de wijze waarop de mensen gisteren reageerden aan een veroordeling wegens moord." „Er is een jury nodig om iemand te veroordelen." „Juryleden zijn ook mensen," merkte Roddy logisch op en wandelde loom en arrogant de kamer uit. Die ronde was voor Roddy, dacht Cayce wrang. Maar het vervelende was dat er een element van ge loofwaardigheid lag in de conclusie, waartoe Roddy zo vlot gekomen was. Iedereen wist van Johns vriendschap voor Cayce's vader en waarschijnlijk zouden inderdaad veel mensen geloven dat John voor Cayce de kastanjes uit het vuur had gehaald. Eén ding was duidelijk; de onzekerheid over de juiste bedoeling van de akte moest zo spoedig mogelijk opgeheven worden, voordat Cayce's geld opraakte. Had John niet de naam van een advocaat genoemd? Ja, hij kon zich de naam nog herinneren: Charles Penn, onthoud die naam, had John gezegd. Een ogenblik flitste er een vraag door Cayce's brein: had John dat zo gauw en met zoveel nadruk gezegd, omdat hij toen al van plan was ge weest te verdwijnen en hij er zeker van wilde zijn dat Cayce naar een goede advocaat zou gaan? Als John echter vrijwillig verdwenen was, zouden ze hem vroeg of laat wel ergens vinden. In Johns huisje had echter niets gewezen op een gehaast pakken of andere voorbereidingen voor een vertrek. Hij vroeg zich af of het mogelijk zou zijn het meer af te dreggen. Een speurtocht door het moeras zou alleen met veel geluk succes kunnen hebben. Hij was dankbaar toen Blanche hem riep voor het diner. Het was nog altijd erg warm; de lucht in de eetkamer was verstikkend. Blanche sprak het meest en Cayce kon zijn ogen niet afhouden van dat slanke, jeugdige kaarsrechte figuurtje in het aardige groene japonnetje. Hij amuseerde zich met de gedachten dat hij naar een vlinder zat te kijken, die uit de saaie, grijze, onbeweeglijke cocon was gekropen. Blanche bleek in de kerk alles gezien te hebben door de donkere sluier. Ze wist dat de organist per ongeluk de verkeerde knop had uitgetrokken en dat een ogenblik de vox hu- mana door het kerkje had gedaverd. „Anna was zo verlegen," zei ze. „Èn tussen haakjes, de krans die de Suncas City Club heeft gezonden was verlept. Ik vind dat het comité er met de bloemist over moet spreken'John was er niet." Ze keek naar Cayce. „Ik heb het leken wel poli tieagenten bij zijn huisje gezien. Waar is John?" Blanche zag en hoorde altijd meer dan iemand ver moedde. Cayce zei: „Hij is weg. Niemand weet waar hij is." Blanche keek gealarmeerd op. „Maar hij zou toch zeker niet nu verti-ekken! Zonder iemand iets te zeggen!" Roddy vroeg zachtjes: „Denkt u dat hij de rechter heeft doodgeschoten, moeder?" Blanche sloeg, haar ogen neer. „Hè, wat dom! Je móet zulke dingen niet zeggen, RoddyWat is het hier warm. Als jullie klaar zijn met eten Cayce trok haar stoel terug. Ze zei afwezig: „Dank je," en ging de kamer uit. Roddy keek naar Cayce. „John zou niet naar de dienst gegaan zijn, al was hij hier geweest." „Waarom niet?" Roddy haalde de schouders op. „John heeft zich te dikwijls bemoeid met de manier waarop de plantage beheerd werd. De rechter heeft tegen John gezegd dat hij teveel dronk en dat een man met zijn voorgeschie denis hier niet welkom was; dat hij liever zijn mond moest houden en uit zijn buurt blijven." „Hoe weet je dat?" Roddy keek hem met een verachtelijk glimlachje aan: „Ik heb oren aan mijn hoofd." Vertelde Roddy hem de waarheid? Cayce vroeg lang zaam: „Wanneer is dat gebeurd?" „O, ze konden al een hele tijd niet met elkaar over weg. Dit heeft zich pas een paar weken geleden af gespeeld. Ze zaten in de studeerkamer. Ik slenterde toevallig over het pad voor de deur van de studeerkamer." Het kon best waar zijn, dacht Cayce; het was gemak kelijk aan te nemen dat iemand, zelfs John, woorden met de rechter kon krijgen vooral als John teveel lastige vragen stelde over wat de rechter met het geld van de plantage uitvoerde Cayce vroeg langzaam: ..Wat bedoelde de rechter toen hij zei, een man met Johns voorgeschiedenis?" „Dat is duidelijk genoeg, zou ik zeggen. John is geen financieel genie. En hij is een dronkaard Hij had geen recht zich met de zaken van de rechter te bemoeien." Hij kneep zijn ogen halfdicht en sloeg Cayce met een glimlachje gade, terwijl er heel even een schittering in zijn ogen kwam. „Ik vraag me af of ik dat aan de sheriff moet vertellen." ..Laten we dit uitpraten," zei Cayce. meer in ant woord op het triomfantelijke lachje dan op Roddy's woorden. „Geloof je dat John de rechter zou hebben vermoord, alleen omdat de rechter tegen hem heeft ge zegd „Hem heeft gezegd zich met zijn eigen zaken te be moeien," viel Roddy hem vlug in de rede.„En vergeet niet, John zegt dat hij de rechter heeft gevonden, geen en kele boot heeft gezien en dat er ook niemand in de buurt was. Ook beweert hij, dat hij geen schot heeft gehoord. En John praatte altijd over jou, hij zei dat jij thuis be hoorde te komen. Misschien heeft hij de rechter wel ge vonden. maar dan nadat hij hem zelf had doodgescho ten." Cayce dronk zijn koffie ijzig kalm op en stond op. „Je beweert, dat ik de rechter heb vermoord. Je insinueert heel handig dat Sam hem heeft vermoord. Nu zeg je weer dat. John het heeft gedaan. Maak een keuze, Roddy," zei hij en liep door de studeerkamer naar buiten, naar de vispier. Er brandde geen licht in Johns huisje. En dat maakte hem ongeruster. Als John leefde zou hij nu toch zeker wel terug zijn. (Wordt vervolgd) Advertentie bij de erkende vakhandel met de volledige garantie van De Technische Unie. DE compresslekoelkastt vanaf met TECHNISCHE UNIE- COURMAYEUR (Reuter) Een dertig tal leden van een sekte zit op het ogenblik hoog op de hellingen van de Mont Blanc, wachtend op het einde van de wereld. Nog maar nauwelijks veertien dagen en het zal afgelopen zijn, althans zo heeft de leider van de sekte, de kinderarts Giuseppe Bianco uit Milaan, tegen een verslaggever van het Turijnse blad „La Stampa" ge zegd. De arts en zijn volgelingen geloven dat de aarde op 14 juli, 's middags om kwart voor twee door een oorlog met wa terstofbommen plus aardbevingen en vloedgolven, vrijwel verwoest zal worden. Twaalf miljoen mensen, verspreid over de hele wereld, zullen dc ramp overleven. De arts en zijn volgelingen hopen hierbij te zijn. Na de slachting willen zij van de hellingen afdalen en beginnen met de op bouw van een nieuwe wereld. Er zitten nu nog maar weinig leden van de sekte op de Mont Blanc, maar men hoopt voor het uitbreken van de oorlog met zeven duizend man tezamen te zijn. Intussen kamperen de dertig de meesten hebben al hun bezittingen verkocht temidden van hun voorraad voedsel in blik en gas in flessen. Zij hebben ook winterkleren meegenomen, want zij verwachten, dat de temperatuur na de ramp zal dalen tot 37 graden Celsius onder nul. De leider van de 'sekte dé Gemeen schap van het Mont Blancmassief heeft gezegd, dat hij zes jaar geleden en wel bij de dood van zijn zuster, voor het eerst iets gehoord heeft van de ramp die de wereld wacht. „Ik sterf voor de gehele mensheid, ik zal altijd bij je blijven", zo had zijn zuster hem op haar doodsbed ge zegd. Van dat ogenblik af, had hij voort durend haar stem gehoord in zijn Milaan- se flat. Hij zei zelfs de parfum,, die zij in haar leven gebruikte te kunnen ruiken. In april 1954, zo zei de leider, ontving ik rechtstreeks en zonder in trance te zijn, „booschappen vanuit het absolute". Sindsdien had hij boodschappen gekregen van de Italiaanse dichters Giacomo Leo- pardi, Giosue Carducci en Gabriele D'An- nunzio, de redenaar uit de Griekse oud heid Demosthenes, de Chinese filosoof Laotse en tenslotte ook van de aartsenge len en wel in het bijzonder van de aarts engel Gabriël. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijinga) A. Corporaal te Edam - te Zeist (vac. J. Gillebaard) J. van Leeuwen te IJ- muiden - te Ottoland A. C. van Beek, kand- te Woerden. Aangenomen naar Heusden-Meeuwen B. Koekkoek, kand te Zwijndrecht, die be dankte voor 's-Gravenmoer, Kootwijker broek, Velthermond en voor Wons (Fr.) Benoemd tot hulpprediker te Groningen- Zuid (Centrumwijk) Ds F. A. den Boeft, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Help man (Gron.) Bedankt voor Berlikum J. W. de Ruiter te Idskenhuizen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9