Bedrijfsbeschermers van drukkerij hielden spectaculaire oefening Vrijdag komen tien Amerikaanse jongeren naar Haarlem Vogels bereiden zich al weer voor op herfsttrek Cilly Wang kreeg nieuw contract voor Amerika Mr. W. F. Schokking overleden Prof. dr. J. Ridderbos overleden Loonvorming in land en tuinbouw gereed Verblijf in gezinnen vormt basis van internationale verstandhouding Fabrieksbrand in Zaandam Vakantieprogramma van speeltuin „Vondelkwartier" Sfeervol kerkconcert door het N.Ph.O. in Zandvoort China levert gevangenen en dode aan Nepal uit Schalkwijk werd pleisterplaats DINSDAG 5 JULI I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Vuurwater en rook in Lange Margarethastraat Oud-minister van Oorlog en oud-wethouder van A mster dam Ds. G. W. Tijman volgt in Haarlem ds. Van Dam op UIT STAD EN STREEK Experiment in International Living" Sportwedstrijden Hervormde synode over „smalende uitspraken'' van prof. dr. Smits Verbouwde reddingspost in gebruik In de rustige Lange Margarethastraat in Haarlem hebben zich maandagavond hef tige tonelen afgespeeld. Het leegstaande voormalige HJMV-gebouw vormde het let terlijke brandpunt van een omvangrijke oefening der bedrijfszelfbescherming van de n.v. drukkerij De Spaarnestad. Daar dit gebouw toch binnenkort onder de slo pershamer komt om plaats te maken voor nieuwe bedrijfsruimten van de drukkerij, is het voor de bedrijfsbeschermers een waardevol object voor een oefening die de realiteit zoveel mogelijk benadert. Honder den mensen waren op de been om de verrichtingen van de brandweer, de e.h.b.o. de reddingsdienst, de ordedienst en de ordonnansen, in totaal ongeveer zeventig man te volgen. Zij waren getuigen van een spectaculaire „fik" met veel vuur, water en rook. Op de eerste en tweede etage was met behulp van vaten met houtmot, turfmolm en petroleum een flinke brand gemaakt. Hierdoor ontstond al een enorme rookont wikkeling. maar deze werd nog vergroot door het gebruik van rookbommen en rook poeder. De rook was zo erg, dat de brand- Vrijdag eerste optreden in Kurhaus te Schcveningen (Van onze Haagse redacteur „Het is niet omdat ik lui ben of geen ideeën heb, maar ik heb bijzonder weinig tijd gehad om nieuwe nummers uit te wer ken. Het maken van decors en kostuums vergt veel tijd en de nieuwe nummers moeten ten minste zo goed zijn als de oude. Ik kan er ook niet mee volstaan een oud nummer wat op te lappen zodat het nieuw lijkt, ik moet volkomen nieuwe dingen doen." Dat zegt de pantomimespeelster en pa- rodiste Cilly Wang, die van een langduri ge tournee door Amerika en Australië op haar Nederlandse basis is teruggekeerd en daar tot januari hoopt te blijven. Dan gaat ze opnieuw naar Amerika, want het ver streken contract van drie jaar is door een nieuw voor vijf jaar gevolgd. Dat bete kent, dat Cilly Wang en haar pianist Wim de Vries vijf jaar lang drie maanden naar Cilly Wang als het vogeltje, dat het programma opent. de Verenigde Staten zullen gaan. In 1961 zal die trip waarschijnlijk worden ge volgd door een tournee in het Westindi- sche gebied. Haar verblijf hier zal ze ze ker voor het maken van nieuwe nummers gebruiken, „maar ik heb soms van die in gewikkelde ideeën". Aan haar optreden in de Verenigde Sta ten, voornamelijk voor universiteiten, kunstkringen en vrouwenverenigingen, be waart Cilly Wang uitstekende herinnerin gen door de kwaliteit van het publiek, dat haar programma accepteerde zoals het is. De rondreis door Australië droeg in dat op zicht een ander karakter, omdat zij daar onder auspiciën van een kunstraad voor de cultuurspreiding reisde en een publiek ontmoette dat maar heel weinig met kunst in aanraking kwam. Ondanks de in de win ter bijzonder slechte accommodatie van de schouwburgen en zaaltjes, waar het vaak bitter koud was en altijd tochtte, be waart Cilly Wang ook aan die tijd goede herinneringen. Zij had er trouwens ook veel contact met de Nederlandse emigran ten. Men kan van 8 tot en met 14 juli (met uitzondering van de elfde) Cilly Wang in het Scheveningse Kurhaus-paviljoen gaan zien. Zij brengt haar programma, evenals in Amerika, onder de titel „De wereld van Cilly Wang". Het bestaat uit vijftien ver schillende creaties, beurtelings humoris tisch, parodistisch of clownesk, waarmee zij de indrukken weergeeft welke de om ringende wereld op haar maakt. In spel en dans krijgen die indrukken vorm. „In mijn geval is het lichaam tot instrument gewor den en ik tracht het te laten spreken zon der woorden," zegt zij zelf over haar num mers, welke een spel zijn van fantasie en intellect. Niet alleen mensen, maar ook dieren nemen er een grote plaats in: het dansende vogeltje omdat het zo'n plezier heeft in het leven, opent het programma en men zal ook de hond weer kunnen zien, die zich zo verbaast over de radio. En ook zal er de plant zijn met zijn negen enveertig bladeren, een dichterlijke uit drukking van groei, schoonheid en ster ven. Het parodistische element wordt ver tegenwoordigd door de Russische danseres Marianka met haar bovennatuurlijke tech niek, de twee acrobaatjes en „Wereld- toernooi", waarin oost en west met een grote bal de wereld sollen. weer slechts met persluchtkoffers en rook- filters het gebouw kon binnengaan. Op het alarm „uitslaande brand" was de brandweer, twee ploegen van acht man, met een motorspuit uitgerukt. Zij verkende het terrein en ontdekte, dat in het ge bouw verspreid tien „zwaar gewonden" lagen. Drie slachtoffers lagen op het balkon dat men door een explosie had laten in storten. Deze gewonden konden slechts met een ladder van het neerhangende bal kon worden gehaald. Het was de taak van de reddingsdienst het balkon op te vijze len en te stutten. De EHBO verbond de slachtoffers en transporteerde hen naar de verzamel plaats gewonden in het gebouw er naast. Daar men deed alsof de telefoonverbin dingen verbroken waren, moesten ordon nansen alle meldingen overbrengen. Voor de oefening was een uur uitgetrok ken, maar tien minuten eerder was reeds al het werk gedaan. In de kantine gingen de zelfbeschermers toen „nakaarten" en aan dit gesprek namen onder meer deel vertegenwoordigers van andere bedrijven en EHBO-verenigingen die waren uitgeno digd om de oefening als controleurs bij te wonen. In de afgelopen nacht is in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam na een ern stige ziekte overleden mr. W. F. Schok king, lid van de Raad van State, oud minister van Oorlog en Marine. De heer Schokking was 59 jaar. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in de rechten en oefende daarna in de hoofdstad de advocatuur uit. Bij zijn verscheidene ne venfuncties was het secretariaat van het Medisch Tuchtcollege. In 1939 nam hij voor de Christelijk Historische Unie zitting in de gemeenteraad van de hoofdstad. Tij dens de mobilisatie trad mr. Schokking, die ook reserve-kapitein der artillerie was, op als auditeur bij de krijgsraad te velde. In 1942 werd hij door de Duitsers als gijzelaar naar Sint Michelsgestel ge bracht, waar hij acht maanden verbleef. Kort na de bevrijding koos de Amster damse gemeenteraad mr. Schokking tot wethouder van Openbare Gezondheid en het Ziekenhuiswezen. In deze kwaliteit bracht hij in 1946 een bezoek aan de Nederlandse Club te New York, waar hij een uiteenzetting gaf over het herstel van Nederland en van Amsterdam in het bij zonder. Mr. Schokking was ook lid van de programmaraad van de Wereldomroep. Toen het ministerie Drees-Van Schaik geformeerd werd, nam mr. Schokking daarin zitting als minister van Oorlog, waarna hij ook Marine ging beheren. In beide functies heeft minister Schok king ons land verscheidene malen in het buitenland vertegenwoordigd. Hij nam deel aan de besprekingen van de leiders van de'gëaillieerde strijdkrachten. Voorts wijdde hij bijzondere aandacht aan de belangen van de gerepatrieerden uit Indo nesië. Vaak heeft hij bij aankomst van de schepen de gerepatrieerden toege sproken. In 1950 vroeg mr. Schokking ontslag als minister van Oorlog en Marine. De Konin gin benoemde hem tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw voor de aan de lande bewezen diensten. In 1951 werd hij lid van de Raad van State, welke func tie hij nu nog bekleedde. Te Kampen is in de ouderdom van 80 jaar overleden prof. dr. J. Ridderbos, oud hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen. Prof. Ridderbos werd 24 no vember 1879 geboren te Bedum. Na het gymnasium te Groningen te hebben door lopen studeerde hij theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1907 promoveerde. Hij diende achtereenvolgens de gemeen ten van Oosterend (1905), Meppel (1909) en Bussum (1912). In 1913 werd hij be noemd tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hij de cano niek van het oude testament doceerde. Van zijn hand verschenen enige boeken en verscheidene publikaiies in kerkelijke bladen. In 1950 ging hij met emeritaat. Prof. Ridderbos was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Ds. G. W. Tijman in Stadskanaal heeft het op hem door de Baptisten gemeente in Haarlem uitgebrachte beroep heden aan vaard. Daarmee wordt de aanstaande vaca ture van ds. J. van Dam, die vermoedelijk in september naar Sneek zal vertrekken, vervuld. Ds. Tijman werd in 1907 in Deventer ge boren en ontving van 1935-1939 zijn theo logische opleiding aan het Baptisten semi narium in Hamburg, nadat hij eerst enige tijd als colporteur-huisbezoeker praktisch werk had verricht in de Baptisten gemeen te in Treebeek. In juli 1939 werd hij in Sneek door zijn ambtsvoorganger ds. H. Visser in het ambt bevestigd. Onder zijn leiding en enthou siasme breidde zich de gemeente te Sneek belangrijk uit en in deze periode ontving ds. Tijman vele beroepen naar elders, in 1946 vertrok ds. Tijman naar Utrecht, waar hij grote steun gaf aan het verkrijgen van een eigen kerkgebouw voor de Utrechtse gemeente. In 1949 wijdde hij dan ook het kerkgebouw „Silo" in, dat was gekocht van de Utrechtse stadszending der hervormde gemeente. Kort daarna ging ds. Tijman naar Stadskanaal als opvolger van ds. J. W. Weenink, die toen ook van Stadskanaal naar Haarlem was vertrokken. In landelijk verband heeft ds. Tijman eveneens veel gedaan. Zo was hij van 1943 —1950 secretaris van de evangelisatie commissie der Unie van Baptisten Ge meenten en voorts maakt hij sinds verschei dene jaren deel uit van de commissie dezer Unie en van het dagelijks bestuur dezer Unie. Ook was ds. Tijman van 19451949 vice-voorzitter van de Nederlandse Bap tisten Jeugdbeweging. Verder is ds. Tij man voorzitter van het bestuur van het Baptisten Diaconessenhuis „Tabitha" in Scheveningen. Naar het Landbouwschap meedeelt is de loonvorming 1960-'61 voor de tuinbouw thans nagenoeg gereedgekomen. Alle tuin- bouwcontracten, behalve dat voor Utrecht, zijn nu goedgekeurd en voor het overgrote deel ook al in druk verschenen. Wat Utrecht betreft is er op 24 juni een onderhoud geweest bij het college van Rijksbemiddelaars, naar aanleiding van het feit dat de desbetreffende CAO slechts door één werkgeversorganisatie (het Utrechts Landbouwgenootschap) was afge sloten. Nader beraad tussen de organisa ties heeft er inmiddels toe geleid, dat ook de ABT en de CBTB zich alsnog met de CAO akkoord hebben verklaard. De goed keuring der CAO door het college kan thans spoedig worden verwacht. Ook de loonvorming in de landbouw is vrijwel beëindigd. Met uitzondering van de provincie Groningen (zonder veenkolo niën en Westerwolde) kon overal overeen stemming over een CAO worden bereikt. Op de CAO voor Overijsel na werden alle contracten inmiddels ook door het college goedgekeurd. Met de aflevering der CAO-boekjes, wel ke ook de volledige tekst van de verorde ning arbeids- en rusttijden met uitvoerings besluiten en toelichting hierop bevatten, is dezer dagen eveneens een aanvang ge maakt. Nieuw» in het kort Spreekuur. De Haarlemse wethouder van volksgezondheid en sociale zaken, me vrouw mr. E. A. J. Scheltema Conradi, zal weer spreekuur houden op donderdag 7 juli om twee uur. Maximum-snelheid. Maandag heeft de Bloemendaalse politie zestien processen- verbaal opgemaakt wegens overtreding van de maximum-snelheid. Kilometer-test. Zaterdagmiddag zal op de Zwaluwenweg in Aerdenhout tus sen half vier en half vijf voor autobezit ters gelegenheid zijn met behulp van de galsometer hun kilometerteller te testen. Eveneens zal daartoe in Bloemendaal op zaterdagmiddag 16 juli tussen half vier en half vijf op de Hoge Duin en Daalseweg tussen de Lonbar Petrilaan en de Midden Duin en Daalseweg gelegenheid bestaan. Rijksbelastingen. Bij beschikking van de staatssecretaris van Financiën is de in specteur van 's rijks belastingen J. den Besten, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Den Helder, verplaatst naar Haarlem en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen, lste afdeling, aldaar. Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom is verhinderd zaterdag zijn spreekuur te houden. VRIJDAG komt in Rotterdam de „Grote Beer" aan met. aan boord een aantal Amerikaanse jongeren, die bijna twee maanden op het continent blijven. Dit gebeurt krachtens een programma dat „Experiment in International Living" heet en waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op het verbeteren van internationaal begrip door het verblijf in gezinnen. Haarlem zal vrijdag ook een groep jonge Amerikanen ontvangen, die bij families worden ondergebracht. Dit groepje zal bestaan uit een tiental leer lingen van Amerikaanse „highschools" uit de omgeving van Detroit. Deze jongens en meisjes van zestien en zeventien jaar zullen ongeveer vier weken de gelegenheid krijgen het leven van een Haarlems gezin als lid ervan mee te maken. Hun leider is de jonge leraar Don Riddering, een Amerikaan van Nederlandse afkomst, die door een vroegere studie in ons land vloeiend Nederlands spreekt. Vrijdag vertrekken de ontvangende families naar Rotterdam waar hun pupillen worden afgehaald. Er zijn dit jaar zes groepen bestemd voor ons land: Groningen, Apeldoorn, Arnhem, Wasse naar en Wormerveer ontvangen ook jeugdige Amerikanen. Nadat zij ongeveer vier weken bij hun „pleeggezinnen" hebben doorgebracht, gaan de Amerikaanse jongeren wat ruime re groepservaringen opdoen. Zij vertrek ken daartoe allen naar het studentencen trum St. Anna ter Muiden in Zeeuws Vlaanderen, waar zij hun Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes een verblijf van een week aanbieden. Daarna gaan zij met z'n allen per trein een reis naar Duitsland maken, waar zij in Goslar en Niederlahnstein op kosten van de. Ameri kanen in een hotelletje verblijven en uit- stapjes, in de omgeving gaan maken. Daarna keren de jeugdige Amerikanen nog eens terug naar hun „pleeggezinnen", waar zij nog enige dagen verblijven, alvo rens zij op 31 augustus weer terug naar de Verenigde Staten gaan. Vooral deze laatste dagen zijn van groot belang voor het vestigen van onderling begrip en inter nationale vriendschap. Het idee van dit „Experiment in Inter national Living" is uitgegaan van dr. Donald B. Watt, die bijna dertig jaar gele den begon met een experiment van samenbrengen van groepen Amerikaanse, Duitse en Franse jongeren. Deze verblij ven in kampen was geen succes, omdat bleek dat men spoedig weer op de natio nale isolatie terugviel. Daarna besloot dr. Watt de jongeren in familieverband te doen opnemen. Dit bleek een groot succes te zijn. De organisatie van het „Experiment", zoals het pro gramma in Amerika kortheidshave wordt genoemd, breidde zich van lieverlee uit van dr. Watt en zijn naast vrienden tot een groot bureau met gesalarieerde krachten. Sinds 1950 is het zelfs een internationale organisatie geworden met in vele landen een nationaal bureau. Aan het hoofd van de organisatie staat een „international council", die één keer per jaar in septem ber bijeenkomt. Een deel van de werk zaamheden heeft deze „council" gedele geerd aan een internationaal dagelijks be stuur, waarin voor Nederland zitting heeft de kinderarts Ph. H. Fiedeldi.i Dop uit Amsterdam. Dertig landen Er zijn thans ongeveer dertig landen verspreid over de gehele wereld bij de organisatie aangesloten, waaronder Rus land, Polen en Joego Slavië. Aan de uit zending vanuit Amerika gaat een intensie ve selectie op persoonlijkheid en „aca demie results" vooraf. Ook in het ont vangende land moet enorm veel werk ver zet worden. Het is namelijk de taak van het nationaal bureau „pleeggezinnen" uit te zoeken, die bij voorkeur kinderen heb ben van ongeveer dezelfde leeftijd als de bezoekende Amerikaanse leerling. Van hetzelfde „Experiment" uitgaande kunnen ook Europese jongeren naar Ame rika gaan, waar zij ook bij families loge ren, veertien dagen op een college ver blijven en nog drie dagen in een grote stad. De kosten bedragen ongeveer 1450, die door de bezoekende leerling zelf be taald moeten worden. Daarnaast kent het „Experiment" nog tal van andere activi teiten, zoals bijvoorbeeld individuele be- Een felle brand heeft vanmorgen de ouwelfabriek „Zaano", gelegen aan de Prins Hendrikstraat te Zaandam, gedeel telijk in de as gelegd. Toen personeelsleden omstreeks half acht de bovenverdieping van het fabrieks pand betraden, ontdekten zij de brand. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, doch het vuur verspreidde zich zo snel, dat er niet veel meer te redden viel. Het middendeel van de fabriek brand de uit. Hierbij ging een grote partij afge werkte produkten en grondstoffen verlo ren. De machines liepen aanzienlijke schade op. Men schat de schade op 100.000. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast. zoeken -het zogenaamde „Experiment am bassador scholarschip" en reizen voor veelbelovende aanstaande leidinggevende figuren, het zogenaamde „Junior executive training programme". Tenslotte bestaat nog de mogelijk heid voor studenten met studiebeur zen om vóór het begin van hun studie eni ge tijd bij Amerikaanse gezinnen door te brengen. De kosten moeten in de meeste gevallen zelf worden gedragen. De admi nistratieve kosten zijn daarbij begi'epén- Er kunnen in sommige gevallen ook sub sidies worden verleend uit fondsen, sa-, nrengesteld door giften van particulieren en zogenaamde „foundations". Het secre tariaat van de Stichting in Nederland is gevestigd: Koninginneweg 7, Amsterdam- Zuid. Er bestaat een nauwe samenwer king met het Nederland-Amerika Instituut. V oetbaltoernooi, kamperen, bakken, excursies en Pipo de Clown De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" in Oud-Schoten zal deels in sa menwerking met de Haarlemse Raad voor de Jeugd voor de komende schoolvakan tie een aantal activiteiten voor de jeugd op touw zetten. Op 18 juli wordt op het voetbalveld van deze speeltuin aan de Vergierdeweg be gonnen met een voetbalcompetitie waaraan zullen deelnemen teams van de speeltui nen „Hof van Eden", „Elba", „Noorder vreugd", „Dartele Jeugd", „Nieuw Le ven" (Spaarndam) en „Het Vondelkwar tier". Er wordt een halve competitie ge speeld en elke speeltuin mag met twee ploegen inschrijven, een welpenteam (jon gens van 9 tot 11 jaar) en een aspiranten team jongens van 11 tot 14 jaar). Op 21 juli is er een uitstapje naar Am sterdamse havens waar het schip de „Ja gersfontein" bezichtigd zal worden. Op 28 juli wordt een bezoek gebracht aan het luchtvaart-museum op Schiphol en andere bedrijven op de luchthaven. Van 23 juli tot en met 30 juli zullen veertig kinderen een kampweek doorbren gen in Schoorl. Naast sport en spel staan op het programma bezoeken aan de fol- kloredag in Schagen en aan de Waag en de Grote Kerk in Alkmaar. Tijdens de vakantie zullen de kinderen zich op de tuin op velerlei manieren onder toezicht kunnen vermaken. Onder meer kan de jeugd in een speciaal daarvoor gere serveerde hoek van de speeltuin zijn hart ophalen aan het bakken van stokbrood, patates-frites en poffertjes. Verder zijn er wandeltochten in de Kennemer duinen, viswedstrijden e.d. Een hoogtepunt van het programma zal ongetwijfeld het bezoek zijn van Pipo de Clown van de televisie aan de speeltuin op zaterdagmiddag 13 augustus. Pipo brengt Mammaloe, Felicio, Klukiuk de Indiaan en al zijn andere bekende vrien den mee en ook de „dikke deur" is van de partij. Dat zal een feest worden! Wanneer de weersomstandigheden zich hier ook maar enigszins toe lenen, zullen vandaag op het speelterrein van „DSOV" aan de Spieringweg de uitgestelde oranje feesten worden gehouden, welke verleden week door storm en regen geen doorgang konden vinden. 's Avonds hebben de schoolsportwed strijden plaats. De jongens-voetbalelftallen zullen elkaar de tweede en derde plaats betwisten (het elftal van de r.-k. school heeft intussen reeds twee wedstrijden ge wonnen en is hierdoor bezitter gebleven van de door de Oranjevereniging beschik baar gestelde school-wisseltrofee). De meis jes zullen elkaar ontmoeten tijdei een handbalwedstrijd, eveneens met ern wis- selprijs als inzet. Onder auspiciën van de stichtingen „Culturele Kring 't Helm" en „Tou ring Zandvoort" gaf het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, maandagavond in de Hervormde Kerk het welhaast traditioneel geworden jaarlijkse kerkconcert. De be langstelling ervoor was niet groot, onge veer honderdvijftig personen woonden het gebeuren bij, onder wie Zandvoorts burge meester, mr. IT. M. van Fenema met echtge note en de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman met echtgenote. In de fraaie oude dorpskerk, verlicht dooi' de eeuwenoude kronen, kreeg het con cert een bijzonder sfeervol karakter, mede door de fraaie akoestiek, die dit kerkge bouw eigen is. Boven het orkest, dat was opgesteld voor de preekstoel, had men een lichtplafond aangebracht dat bijzonder bleek te voldoen. Het programma was door Henri Arends geheel aan de omgeving aangepast. Voor de pauze kreeg het concert het karakter van een kamermuziekuitvoering toen slechts het strijkorkest optrad, dat opende met een stijlvolle verklanking van Bach's tweede suite. Opvallend was in verschil lende delen de solofluitpartij, door Pieter Odé op prachtige wijze vertolkt. Daarna volgde het vioolconcert in d kl. t. van Guiseppe Tartini, waarin Jan Hes- merg als solist optrad. De samenwerking tussen solist en orkest was voortreffelijk, zodat de uitvoering een zeer hoog peil be reikte en met een ovationeel applaus werd beloond. Na de pauze werd het concert besloten met de uitvoering van de Oxford symfonie van Joseph Haydn. Onder de bezielende leiding van Henri Arends kreeg het werk een sprankelende verklanking. Het publiek betoonde zich na afloop voor het gebodene zeer enthousiast en dankte dirigent en orkest met een lang durig applaus. Het valt te betreuren, dat voor een dergelijk evenement, dat de bad plaats slechts uiterst zelden ten deel valt, de belangstelling zo betrekkelijk gering is. Wellicht ware het te overwegen, een vol gend jaar dit gebeuren midden in het hoogseizoen te doen vallen. Naar aanleiding van binnengekomen brieven over de pubiikaties van prof. dr. P. Smits in „Kerk en Wereld" heeft de Hervormde generale synode besloten dat het moderamen een antwoord zal voorbe reiden dat dan aan het groot moderamen zal worden voorgelegd. Daarin zal worden uitgesproken, dat het breed moderamen met prof. Smits bespre kingen gevoerd heeft, die nog niet tot een beslissing geleid hebben, dat de kerk ten aanzien van wat genoemd word „de sma lende uitspraken van prof. Smits" over eenkomstig de kerkorde „volhardt bij de leer der apostelen, de gemeenschap, de breking des broods en de gebeden." Voorts dat er in de kerk geen onzeker heid hoeft te zijn over de fundamenten der kerk, gezien ..de duidelijke lijnen van het belijden der kerk. zoals die na de oorlog zijn getrokken onder meer in ..fun damenten en perspectieven", „belijdenis" én hot „ontwerp-dienstboek". KATMANDOE (Reuter) De Chinese autoriteiten hebben dinsdag het lijk van de Nepalese officier, die de vorige week tij dens een schermutseling met Chinese troe pen oni het leven is gekomen, aan de Ne palese autoriteiten overgedragen. Voorts werden tien Nepalezen, die bij hetzelfde incident gevangen waren genomen, uitge leverd. China heeft ermee ingestemd, dat bin nenkort de eerste bijeenkomst van de Chi- nees-Nepalese grenscommissie te Katman- doe wordt gehouden voor het vaststellen en afbakenen van de Chinees-Nepalese grens, aldus heeft het Nepalese ministerie van buitenlandse zaken dinsdag meege deeld. De commissie werd gevormd op grond van het Chinees-Nepalese grensverdrag, dat in maart van dit jaar te Peking werd ondertekend. De commissie bestaat uit vijf Nepale zen en vijf Chinezen. Haar taak is grens geschillen te bestuderen. Inmiddels treft Nepal voorbereidingen om nog meer* versterkingen te zenden naar de grens met Tibet. Ongeveer 200 soldaten zijn maandag per vliegtuig van Katmandoe naar Pokra gebracht, van waar zij naar verluidt verder vervoerd zullen worden naar het gebied van Moes tang, waar de botsing tussen de Chinezen en Nepalezen voorviel. Premier Koirala van Nepal heeft inmiddels verklaard, dat de Chinese reactie op het protest van Ne pal in verband met het grensincident be vredigend is. Zandvoort In de Rotonde aan de Strandweg heeft het gemeentebestuur van Zandvoort enkele vertrekken verbouwd en ingericht als red- dingspost voor de Zandvoortse Reddings brigade. De Zandvoortse reddingsbrigade (zeer verheugd over de snelle wijze, waar op deze ingrijpende verandering tot stand werd gebracht) zal deze vernieuwde red- dingspost donderdagavond in gebruik nemen. Aanbieding foto-album In de trouwzaal van het raadhuis in Zandvoort zal woensdagavond de amateur- fotografenvereniging „Zandvoort" het door deze vereniging samengestelde foto-album van de bevrijdingsfeesten op 5 mei aanbie den aan het voormalig comité „Viering Be vrijdingsdag 5 mei 1960". ZANDVOORT SPAARDE. Bij de afdeling Rijkspostspaarbank aan het postkantoor in Zandvoort -verd gedu rende juni door 792 personen ingelegd 154.385,99 en aan 458 personen een bedrag uitbetaald van totaal f 123.219,19. Het aan tal nieuw uitgereikte spaarbankboekjes bedroeg 24. GESLAAGD. In Den. Haag behaalde het documentatie en reg.diploma I de heer H. Dijkstra, ad ministratief ambtenaar bij het politiekorps in Zandvoort. Al zijn de wispelturigheden van het gril lige Hollandse klimaat de laatste weken zodanig dat we bijna van herfstsfeer kun nen spreken, de zomer is eigenlijk maar pas begonnen. Desondanks zijn echter in de vogelwereld de voorbereidingen voor de overwintering al in volle gang. Deze zien we voornamelijk bij de iveidevogels. Enkele weken geleden werd de wande laar of de wielrijder langs de polderwe gen nog begeleid door de met hem mee vliegende grutto's, die hem met hun melo dieuze fluittonen van de in het hoge gras lopende kuikens trachtten weg te leiden. Nu is dit geluid zo goed als verstomd. Hier en daar trekken al kieviten naar het zuiden. Weliswaar is er nog lang geen sprake van massale vogeltrek als vlucht voor de naderende koude, maar toch ziet u de vogels in groepjes van vijf, tien of twintig stuks in de richting van de warme landen vliegen. Dit alles wijst op de aanstaande kente ring der getijden. Ondanks de regen die in de laatste we ken nu en dan viel, beleven we toch weer een droge zomer. Weliswaar heeft deze bij lange na nog niet de omvang aangenomen van verleden jaar. toen de kievieten dood langs de weg lagen of in tuintjes en stads- perken voedsel kwamen zoeken, maar tóch bieden de weiden niet de voedselrijkdom. zoals dit in een natte zomer het geval is De weidevogels in de polders tussen Haarlem en de ringvaart van de Haarlem mermeerpolder hebben thans echter een bij uitstek vochtig en dus voedselrijk! terrein gekregen in het gebied van de stadsuitbreiding Schalkwijk. Ten zuiden van het verleden jaar opgespoten gedeelte, waar de huizenbouw in volle gang is, vor deren de werkzaamheden gestadig. Met draglines is een metershoge dijk ge graven langs de Schipholweg en enkele kilometers zuidwaarts van het Spaarne naar het oosten tot aan het eeuwenoude landweggetje langs de volkstuinen. Op 4 juli kwam ook de dijk langs deze weg ge reed, zodat deze polders thans geheel zijn ingesloten. Deze werkzaamheden hebben uiteraard de waterhuishouding hier geheel in de war gebracht. Sloten zijn verdwenen of werden volgestort, al naar de arbeid dit nodig maakte. Bovendien is men aan het eind van de vorige week begonnen met het op spuiten van zand, waarmee eveneens veel water meekomt. Hierdoor zijn de lage wei den. tussen de dijken herschapen in een moerasgebied, waarin hier en daar het gras juist boven het water uitsteekt en de lager gelegen stukken in kleine, ondiepe plassen veranderden. Dit waterrijke landschap heeft de laatste weken honderden vogels aangelokt, die er hun kostje opscharrelen. De grutto's, die in de polder en de omgeving hebben genes teld of daar werden grootgebracht, waden op hun hoge poten door het water. Ture luurs eveneens broedvogels van deze en aangrenzende polders zijn er ook te vinden. De zwart-wit gekleurde scholek- ters scheren in groepjes luid roepend over de watervlakten om dan op een drassig plekje te landen en daar roerloos te blijven staan of, elkaar nazittend, over de opge worpen dijken te rennen. Op plaatsen waar het grasveld nog be gaanbaar is lopen de kievieten, wier aantal zich dagelijks vermeerdert. Kokmeeuwen en visdiefjes vliegen er krijsend boven en in de plassen zwemmen wilde eenden, meerkoeten en waterhoentjes. Lepelaars verdwenen Andere vogels hebben zich echter door de drukte en het geroezemoes van de werk zaamheden laten verdrijven. Dit zijn niet alleen de broedvogels, die daar telkeniare nestelen, maar ook de lepelaars. Deze witte vogels, ter grootte van een reiger, met een donkergekleurde lepelvor- mige snavel, hebben in ons land drie grote broedkolonies, namelijk in het Naarder- meer, op Texel en in het Zwanenwater in Noordholland. De vogels, die zo zeldzaam zijn dat buitenlandse vogelkundigen vaak naar ons land komen om ze hier te zien en te filmen, worden uiteraard zwaar be schermd. Wanneer de jonge lepelaars volwassen zijn. zwerven deze uit om voedsel te zoe ken op moerassige terreinen. Eén van deze voedsel territoria waren de polders tussen Haarlem en Haarlemmermeerpolder. Vóór 1959, toen de werkzaamheden voor Schalk wijk nog niet waren begonnen, werden ze hier vaak in groepen van wel twintig of meer vogels gezien langs de slootkanten en op de weiden, zodat dit graslandgebied in de zomermaanden een bezienswaardig heid voor de vogelliefhebbers in onze om geving werd. Verleden jaar werden er slechts enkele gezien en nu schijnen de lepelaars hun ge bied te hebben verlegd naar Haarlemmer meer. Ze zijn reeds verscheidene keren gezien op de weilanden langs de Spiering weg ten noordoosten van het dorp Vijfhui zen. Ondanks al deze voorbereidingen voor het komende vertrek, zijn er nog tal van vogels die volop „in de gezinszorgen zit ten". Terwijl de kievieten van de eerste legsels van dit voorjaar zuidwaarts trek ken, hebben de oudervogels druk werk om de kuikens uit de pas uitgekomen eieren te beschermen tegen rovers te land en in de lucht. Op de bouwlanden wisselen de akkers met de thans bloeiende papavers zich af met de velden rijpend graan. De huismus sen, die tot voor kort nog de vaste bezoe kers waren bij de woningen op het platte land, beginnen daarom reeds te vertrek ken om overdag tot ergernis van de boer in het koren te verblijven. Pas te gen het vallen van de avond komen ze in groepen naar de woningen terug om onder de pannen de nacht door te brengen en de volgende morgen vóór dag en dauw weer naar hun luilekkerland te vliegen. De tijd is echter niet ver meer, dat de zomei'se rust in de polder zal zijn verdwe nen. Dan wordt het geluid van de wind in de heen en weer waaiende halmen over stemd door het gerikketik van de maai- machinemessen en het gegrom der maai dorsermotoren. als de finale van de oogst 1960 begint.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6