PERÜY TAXI 13000 Strijd om de Haarlemse tennistitels begonnen Aantal urgente en zeer urgente gevallen thans bijna 2500 Zandvoort is niet enthousiast over het voorseizoen Klachten over woekerprijzen en ook over maatregelen van overheid Slotuitvoering Haarlems Muziek Instituut Geesink niet naar Rome Adviezen op medische gronden nemen toe Russische student wordt het land uitgezet HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Promotie van M. Albrecht Examens Jongetje stak met kaars gordijnen aan Heemsteedse kunstkring in jaarvergadering Prijzen voor schoolkorf- ballers in Haarlem na loting Haarlemmer Visser won in Luxemburg Rectificatie roeiwedstrijden van „Het Spaarne" WONINGNOOD IN HAARLEM STIJGT Kindervoorstelling in het Openluchttheater Pater Preyde vijftig jaar priester „Helancci slips99 WINKELNIEUWS Kunsthandel Kurvers veertig jaar DINSDAG 5 JULI 1960 De Haarlemse bloemenmeisjes hebben tijdens het filmfestival in Berlijn furore gemaakt. Uier nog een plaatje van het filmfestival, waarop men de cineast Herman van der Horst en zijn vrouw Bloei (rechts). omgeven ziet door bloemen- en kaas meisjes. Verder ziet men nog dr. J. Hulsker van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (links) en de heer en mevrouw Van Willige van Haarlems Wanneer juli haar intrede heeft gedaan, begint in de badplaatsen het hoogseizoen en is het voor-seizoen, dat zich uitstrekt over de maanden april, mei en juni, ten einde. Zo is het ook in Zandvoort. Voor zover de scizoendrukte dat toelaat, bezien de bedrijfsexploitanten dan een ogenblik de resultaten van dit voorseizoen en ma ken zij vergelijkingen met dat in het vo rig jaar. Nu is dit laatste altijd gevaar lijk. Want was het voorseizoen het vorig jaar slecht, dan helt de balans altijd naar de gunstige zijde over. In het omgekeer de geval ziet men nu door minder gun stige resultaten al gauw reden tot klagen. Een voorseizoen als in 1959 komt spora disch voor. Van 1 maart af beleefde Zand voort toen onafgebroken stralende, zon overgoten weekeinden en het weer liet de exploitanten geen ogenblik in de steek. Er werden dan ook zaken gedaan zoals in geen jaren was voorgekomen. De situatie ligt voor dit jaar geheel an ders. Wanneer men zijn oor in de bad plaats te luisteren legt, kan men horen dat de verdiensten dertig tot veertig per cent lager liggen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Een uitspraak die voor het strand nog ongunstiger uitvalt, omdat zeer veel slecht-weer-perioden optraden, vooi-al tijdens de weekeinden. Daartegen over staat echter, dat twee voorvallen nog veel goed hebben gemaakt in dit voorsei zoen 1960. dat anders beslist „ongunstig" zo niet „slecht" zou kunnen worden ge noemd. Daar waren in de eerste plaats de prachtige Pinksterdagen zoals men die in jaren niet gekend heeft. En ten tweede was er de vierdaagse invasie van Duit sers, enkele weken geleden, die de maand juni gunstig beïnvloedde. Maar ook deze beide uitermate gunstige korte perioden hebben er niet aan kunnen medewerken, dat Zandvoort zich over het voorseizoen 1960 enthousiast toont. Er zijn wel enkelen die spreken van een seizoen, zoals dat nor maal verloopt, maar zij zijn klein in aan tal. Het merendeel van de zakenlieden, zo wel op het strand als in het dorp, spreekt niet van een uitgesproken „slecht" maar wel van een „teleurstellend" voorseizoen. Nu is er inderdaad niet alleen wat het dagbezoek betreft, maar ook wat het vreemdelingenbezoek aangaat, opmerke lijk verschil in nadelige zin met 1959 te constateren. De verhuur, zowel in hotels, pensions als .bij particulieren, lag aanzien lijk beneden die van 1959. Vooral de Duit sers lieten verstek gaan. Ook bracht het slechte weer veel minder kampeerders en caravans, dan dit vorig jaar. Zoals dat altijd het geval is, wanneer het beeld minder gunstige facetten ver- Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Glnlietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 BEVALLEN van een zoon: 1 juli: H. J. Smit-Poppe; A. E. Brouwer-Plas- meijer; 2 juli: G. M. Th. Muijlaert-Majoor; C. G. Waasdorp-Beugelsdijk; P. A .M. Hoff- man-Verdam; G. Vermeulen-Romijn; 3 juli: T. Fransen-Schenk; M. Ditmarsch- Hut; A. W .M. Post-Burgers; I. F. Vlaar- Walraven; F. E. de Man-Boelhouwer; 4 juli: W. Frits-Wigbout; Q. H. Hubert- Witterick. BEVALLEN van een dochter: 1 juli: E. C. Th. Sterrenburg-Vulsma; 2 juli: B. van Geem-de Groot; 3 juli: C. Portengen- Bulteel; A. C. v. d. Woude-Hardijzer; 4 juli: C. Spiers-Vervoort; J. G. A. Duivesteijn- Bax; G. M. Tullner-Tibor; A. N. Landwier- Weers. OVERLEDEN: 2 juli: P. Bon, 65 j„ Ged. Raamgracht; 3 juli: F. K. Platzsch, 56 j„ Kamperlaan; H. W. Götz, 63 j., Gen. de la Reijstraat; A. Aarts, 66 j„ Z.B. Spaarne; L. C. v. Meurs, 67 j„ Marnixstraat; Th. J. Brughuis-van Oosten, 69 j., H. v. Alphen- straat; H. J. Blankevoort-Kools, 64 j., Hazepaterslaan; J. Miedema-Nijssen, 61 j„ Gijsbr. v. Aemstelstraat. ONDERTROUWD: A. Nieuwhof en W. G. Boeré; W. Tj. v. d. Woude en A. de Nieuwe. GETROUWD: S. T. Zeijlmaker en H. E. Clydesdale. toont, hoort men in bedrijfskringen in de badplaats steeds meer de vraag of men niet zij het misschien onwetend be zig is een kip met gouden eieren te slach ten. Men betrekt hierin dan zowel de over heid, het bedrijfsleven als de particulier. Men spreekt met enige verbittering over de abnormaal hoge prijzen die particulie ren voor hun zomerverhuur durven vra gen. Zonder blikken of blozen In normale burgerhuizen, zonder enig comfort als douche, warm en koud stro mend water, vraagt men zonder blikken of blozen voor de maanden juli en augustus maandhuren van zeshonderd gulden voor een of twee kamers met gebruik van keu ken* Erger nog is het bij de riantere hui zen, waar maandhuren van elf en twaalf honderd gulden geen zeldzaamheid zijn. Ook het euvel dat eenmaal verhuurde woonruimte ongedaan wordt gemaakt wanneer men er later honderd gulden of meer per maand méér voor kan ontvan gen, zet veel kwaad bloed. Wat in zulke gevallen stichting „Touring Zandvoort" zonder enige schuld als zondebok gedood verfd aan narigheid te verwerken krijgt is haast ondenkbaar. Ook verscheidene overheidsmaatregelen zitten Zandvoort hoog. Het parkeerverbod op de Zuidboulevard bij voorbeeld acht men zó tegen de algemene belangen van de badplaats indruisen, dat men in zeer brede kring zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken steekt, omdat deze maatregel zowel bij binnen als buitenland se gasten grote ontstemming heeft ge wekt. Waar men het ook lang niet over eens is zijn de maatregelen, die de verkeers politie neemt tijdens wedstrijddagen op het circuit. Een leger aan politie zo wel gemeente-, reserve- als rijkspolitie, te voet, te paard, gemotoriseerd neemt dan maatregelen voor het gemotoriseerde verkeer, waardoor het dorpscentrum voor deze categorie bezoekers vrijwel onbereik baar wordt. Ook zelfs wanneer het circuit- bezoek beneden de tienduizend personen blijft, zoals dit de afgelopen zondag tij dens de internationale sportwagenraces weer eens het geval was. Algemeen wordt in al deze laatstge noemde gevallen een gebrek aan nauw contact tussen overheid en bedrijfsleven gevoeld. Zandvoort gaat met gemengde gevoe lens het hoogseizoen 1960 in. Gemengde ge voelens die niet pessimistisch, maar evenmin optimistisch zijn. Men beseft maar al te goed dat de verloren dagen, die het voorseizoen 1960 bracht, onmoge lijk meer kunnen worden ingehaald. Al zal pao omstreeks oktober de totaalbalans van het seizoen kunnen worden opgemaakt. Juli zette tot nu toe nog niet al te best in. Van enige drukte in Zandvoort is nog geen sprake. Hoe stil het bijv. wel afgelopen zondag was spreekt duidelijk uit het politierapport, waarop slechts de ver missing van één fiets stond vermeld, ter wijl op drukke dagen meermalen het tien voudige werd opgegeven. Pensions, hotels en ook particulieren hebben voor deze maand flink verhuurd, doch bij de Zand- voortse makelaars zijn nog verschillende particuliere-verhuuradressen te verkrij gen, die echter alle liggen boven de vier honderd gulden per maand. De grootste drukte wordt eind juli en in augustus verwacht als gevolg van de veranderde vakantie-spreiding in West- Duitsland, die dit jaar in laatstgenoemde periode valt. En eerst na augustus zal het totaal beeld over seizoen 1960 kunnen worden ge toond. waarin dan wellicht het over het algemeen teleurstellend voorseizoen in het niet zal verzinken, omdat het hoogsei zoen alles heeft goedgemaakt. Daarop wordt vanzelfsprekend in de badplaats gehoopt. Advertentie Vrijdagmiddag om half twee promoveert aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam mr. M. Albrecht uit Haarlem op een proefschrift getiteld: De invloed van het kiesstelsel op de samenstelling van de volksvertegenwoordiging en op de vorming van de regering." Maandagavond had in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw de slot uitvoering plaats van de reeks leerlingen- uitvoeringen van het Haarlems Muziek instituut. Deze slotuitvoering kreeg het karakter van een traditioneel concert dank zij de medewerking van de orkestklasse van het Instituut en twee jeugdige piano solisten. Onder leiding van dirigent Anton de Beer werd geopend met de Kuhnan- varialies van Hendrik Andriessen, voor strijkorkest gecomponeerd, waarna de eer ste pianosoliste optrad in het concert voor piano en orkest in A van W. A. Mozart. Het was Henny de Vries die op haar veertiende verjaardag overtuigend blijk gaf bij de pedagoge Mevrouw Frieda Brackman- Hoogerwerf in uitstekende handen te zijn. Een geladen vertolking van de „Coriolan"- ouverture van Beethoven completeerde het programma voor de pauze. Na de pauze trad als soliste op Lily Lepiet met het concert voor piano en orkest in a kl. t. van E. Grieg. Deze jeugdige pia niste slaagde dezer dagen voor het Staatsdiploma B-piano en mocht haar stu dietijd met een wel zeer zinvolle daad be sluiten. Haar prestatie en die van het be geleidende orkest werd door de zaal met een langdurige ovatie en een tiental bloem ruikers beloond. Tot besluit van dit concert klonken drie Slavische Dansen van A. Dvorak. Op een voor amateurs hoog niveau kregen deze fraai geïnstrumenteerde volksdansen een zeer dynamische en kleurrijke verklanking. Dirigent Anton de Beer zag zich door het ovationele applaus genoodzaakt de laatste van deze drie dansen, de overbekende en zeer populaire in g kl. t., nummer 8 van opus 46, te herhalen. Haarlem. Van de Radiotechnische School in Haarlem behaalden het rijkscertificaat van radiotelegrafist: Th. N. A. Bik, Leiden; J. T. Post, IJmuiden; N. Boom, Amstel veen; T. A. Fernhout, Santpoort; A. A. F. Stel, Zwanenburg. Voor de examens radiotechnicus en -monteur slaagden: N. F. J. Groos, R. van Frank, W. E. P. Heimering, A. C. Hamers, allen te Haarlem; K. Seijsener, Hillegom. Haarlem. Aan het Marnix van St. Alde- gondelvceum te Haarlem is geslaagd voor het eindexamen gymnasium A: S. van Ruller te Haarlem. Haarlem. Voor het eindexamen afdeling H.B.S.-B van het Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd: Lidy van Keeken, W. R. Aartsen, F. Heierman, F. Hendriks, A. P. Lens van Rijn, B. van Rijswijk en G. H. A. Schreuder te Haarlem; J. A. van Andel, J. H. Both en J. H. Roelofs te Heemstede; K. E. Boucke en W. van Over- beeke te Aerdenhout; P. van Bergen en J. Verhoeff te Nieuw-Vennep; J. C. Peetoom te Haarlemmermeer; W. J. van Blitters- wijk te Lisse; J. R. Broers te Zandvoort; R. W. Bijlo en W. A. Hoekstra te Hillegom; G. J. Gort te De Zilk en F. W. Meijer te Zwanenburg. Afgewezen 5 kandidaten. Amsterdam. (Gem. Un.). Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. M. C. E. Londonck, Velsen; voor het kandidaats examen economie P. J. Borst, Haarlem. HAARLEM. Voor het mulo-examen zijn in Haarlem geslaagd voor diploma A: C. B. Kool (v), Hillegom; R. Brunt, Haar lemmermeer; T. N. Steijn, Velsen; G. Floor (v), Heemskerk; M. H. Wagter (v), Bever wijk; N. P. Slings, Beverwijk; N. Gomes, Beverwijk; A. v. d. Staay, Haarlem; I. H. Burke (v), Haarlem; J. P. C. Hildering, Haarlem; W. W. de Mes, Haarlem; W. C. Zijta (v), Haarlem*; M. H. Smit (v), Haar lem»; S. Javaux (v), Haarlem»; M. Klaassen (v), Santpoort»; P. D. Nuis, Haarlem»; G. Hospes (v), Haarlem; N. Visser (v). Sant poort; E. M. Post (v), Haarlem»; M. J. Kaestner (v), Haarlem»; R. Jochems, Zand voort»; E. H. C. Jongsma, Zandvoort»; G. Kerkman, Zandvoort»; J. Koper, Zand voort*. v dames. Deze kandidaten slaagden tevens voor het Middenstandsdiploma. Afgewezen 4 kandidaten. ROTTERDAM Geslaagd voor het staatsexamen voor muziek, diploma orgel A: S. de Zee, Lisse. AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. A. Bruins Slot, Aerdenhout. AMSTERDAM (Gem. Un.) Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: M. F. Spee, Overveen. Bevorderd tot. apo theker: J. S. Meulenhoff, Aerdenhout. Maandagmiddag werd een binnenbrandje gemeld aan de Ernst Casimirlaan in Over veen. Het achtjarig zoontje, dat alleen thuis was, had een kaars aangestoken en was daarmede naar de ramen gegaan, waarbij de gordijnen in brand raakten. De brandweren van Overveen en Bloe- mendaal rukten wel uit, doch behoefden niet meer in te grijpen, omdat het brandje inmiddels door omwonenden was geblust. Tijdens de rondvraag van de maandag avond in de bovenzaal van het Minerva theater gehouden jaarvergadering van de Heemsteedse Kunstkring, verzocht een der aanwezige leden nader te worden in gelicht over het feit, dat in de program ma's van de kunstkring telkens zo weinig plaats wordt ingeruimd voor het toneel. De voorzitter van de Heemsteedse Kunst kring, dr. H. Kahrel stelde er in zijn ant woord prijs op te verklaren, dat voor het bestuur in dergelijke gevallen stellig spra ke is van overmacht. In de eerste plaats moet men zich voor de beschikbare data reeds bijna een jaar van te voren met de diverse directies in verbinding stellen, zo dat over het te spelen stuk geen enkele afspraak kan worden gemaakt. Verder ontvangen de meeste beroepsgezelschap pen de laatste jaren zulke hoge subsidies, dat er voor de acteurs practisch geen en kel voordeel meer aan is verbonden ook de kleinere plaatsen te komen bespelen. Voor de provincie noemde spreker deze hoge subsidies dan ook beslist een nadeel, niet alleen omdat bijna geen enkele kunst kring er meer in slaagt een gerenom meerd gezelschap voor zijn leden te laten optreden, maar ook, doordat de besturen bij de keuze van het répertoire aan han den en voeten zijn gebonden. Op een sug gestie van een ander lid, dan maar een amateurgezelschap te engageren, ant woordde dr. Kahrel, dat het bestuur ook deze mogelijkheid reeds heeft overwogen. Er is gebleken dat deze verenigingen een zo hoge uitkoopsom hebben bedongen, dat een dergelijk bedrag weinig onderdoet voor de prijs van een beroepsgezelschap. Voor deze jaarvergadering was door het bestuur slechts een korte agenda samen gesteld, omdat men de leden na afloop nog een voorstelling in het Minerva thea ter wilde aanbieden van „The Royal Bal let", een kleurenfilm met Margot Fonteyn in de balletten „Ondine", „Het Zwanen- meer" en „De Vuurvogel". Deze attrac tie is er wellicht de oorzaak van geweest, dat de jaarvergadering nog nimmer zo druk door de leden was bezocht. Het voornaamste punt van deze agenda bestond uit het jaarverslag, voorgelezen door voorzitter dr. Kahrel. Uit dit achtste speelseizoen is een verheugende stabiliteit van de kunstkring gebleken, waarvan het huidige ledenaantal van achthonderdtach tig een kleine groei heeft vertoond. Ook het aantal bezoekers van de diverse voor stellingen was gestegen van 2799 in het vorig seizoen, tot 3760 in het afgelopen verenigingsjaar. Verder toonde het be stuur zich bijzonder erkentelijk voor de medewerking van het gemeentebestuur en de directie van het Minerva theater. Ten slotte werd met een ogenblik stilte de na gedachtenis geëerd van het enige maan den geleden overleden bestuurslid, de heer N. Vos, oud-gemeentesecretaris van Heemstede. De schoolkorfbalcommissie van de Haar lemse Korfbalbond heeft dit seizoen weinig geluk gehad met het. verspelen der finales. Tweemaal werden ze vastgesteld en beide keren moesten ze wegens de regen worden 'afgelast. In verband met tijdgebrek werd door middel van loting de prijzen aange wezen, hetgeen tot resultaat had de vol gende winnaars: Winnaarsronde afd. C: 1. Theo Thijssen- school; 2. Weth. Westerveldschool; 3. C. Houtmanschool. Verliezersronde afd. C: 1. Rijksleerschool; 2. Weth. Westerveldschool 2; 3. Linnaeus- school. Afd. C. groep 4: 1. Rijkslerrschool 2; 2. Theo Thijssenschool 2; 3. P. H. v. d. Ley- school 2. Het Nederlandsch Olympisch Comité deelt mede: Na ingewonnen advies van de president van het IOC, de heer Avery Brundage, heeft net NOC op 2 juli aan Anton.Geesink doen weten, dat hij, niet voldoende aan de Olympische amateurbepalingen, niet in aanmerking kan komen om als worstelaar opgenomen te worden in de Nederlandse delegatie naar Rome. Deze beslissing houdt verband met de omstandigheid, dat Anton Geesink zelf een judoschool te Utrecht exploiteert en dat volgens de Olympische bepalingen hierin een beletsel ligt hem als amateur, in welke sport ook, te erkennen. De renners van de Haarlemse wieler club "De Kampioen" hebben zich zowel in binnen- als buitenland weer uitstekend geweerd. De Santpoorter Coen Visser werd in Luxemburg winnaar van de "Grand Prix Limpertsberg" en behaalde in de "Grand Prix Nickey Kneip" een verdien stelijke zevende plaats. De Haarlemmer Wil Blommaert legde er beslag op de twaalfde plaats. Helaas kwam Blommaert in Limpertsberg tijdens een der af dalingen ten val en moest de strijd staken. Eddy Riethoff uit Haarlem zegevierde voor de tweede achtereenvolgende maal in de Ronde van Doesburg. Samen met Lentelink, die hij in de sprint versloeg, had Riethoff een ruime voorsprong ver overd. In Dordrecht werd Riethoff zevende Van de andere Haarlemse amateurs werd Eddy Sminia vijfde in de Ronde van Uithoorn, waar Hein Koger de acht ste en Tom van Dijk de elfde prijs be machtigde. Ronald Hendriks werd in Uit hoorn derde bij de nieuwelingen. Een derde prijs behaalde ook de Heemsteedse nieuwe ling Henk Peters in Limmen. De 50-jarige Ben van Dijk, die tweede werd in de Ronde van de Besterd te Til burg, kreeg er toch bloemen en een eerste prijs, want hij was met die tweede plaats weer eens de snelste der B-veteranen. In deze categorie is hij nog steeds een klasse apart .terwijl de jongere A-veteranen hem slechts met moeite van de overwin ning af kunnen houden. In de kop van het verslag van de jubi- leum-roeiwedstrijden van „Het Spaarne" vermeldden wij gisteren, dat de beker van Haarlems Dagblad/O.H.C. gewonnen werd door de jonge twee A van Nereus. Ten on rechte, want, zoals uit het verslag blijkt, kwam deze beker in het bezit van de Laga-twee. Amstel werd tweede, Poseidon derde en Nereus eindigde pas op de vierde plaats. Op de tien banen van het tennispark „Wimbledon" aan de J. W. Frisolaan in Overveen is gisteren de strijd om de Haarlemse tennistitels begonnen. De be langstelling is ongekend groot en uiter aard zullen de „voorgevechten" vrijwel tot het weckend voortduren. Er gebeurde op de eerste toernooidag weinig opwin dends en over het algemeen had men veel begrip voor de organisatorische moeilijk heden en beperkte men het duel tot twee sets. Alleen de nederlaag van mej. H. Verwaal, als eerste geplaatst in het B- toernooi, tegen mej. D. Schoorl mag men een verrassing noemen. De Bloemendaal- speelster won in drie sets met 64, 16 en 75. Aandacht kreeg en verdiende het herendubbcl tussen F. Muschter en P. Nc- derkoorn en G. v. d. Meulen en R. v. d. Graaf. Een vrij langdurig duel met goede slagen dat door Muschter en Nederkoorn met 46, 63 en 75 werd gewonnen. Aan het A-toernooi dat donderdag be- Ongeveer een tiende deel van de Haar lemse bevolking is op onvoldoende, soms mensonwaardige wijze gehuisvest. Hoewel het aantal onhoudbare gevallen in 1959 enigszins daalde verkeren nog 768 gezin nen in onhoudbare huisvestingsomstandig heden. Het aantal zeer urgente en urgen te gevallen wordt steeds groter en be draagt thans 2448. Het aantal op medische gronden door huisartsen en specialisten gevraagde adviezen vertoont een voortdu rende stijging. Deze weinig opwekkende cijfers en op merkingen staan vermeld in het verslag over 1959 van het Bureau voor Huisvesting van de gemeente Haarlem. Uit het verslag blijkt dat ongeveer 75 percent van de urgente- en onhoudbare gevallen binnen drie jaar na het jaar van inschrijving bij het huisvestingsbureau kon worden geholpen. Degenen, die in vijf a zes jaar na instrijving niet konden wor den geholpen betreffen gevallen, die moei lijk zijn onder te brengen. Aan de directeur van de G.G.D. werd in 209 gevallen (in 1958 234) verzocht ad vies uit te brengen inzake klachten over woontoestanden, welke gevaar voor de ge zondheid van de bewoners zouden opleve ren. Daarnaast werden door huisartsen en specialisten 680 aanvragen om onderzoek vanwege de G.G.D. ingediend, 721 klach ten werden gegrond en 168 ongegrond ver klaard, 140 gevallen werden in de groep „onhoudbare en zeer urgente gevallen met medische indicatie geplaatst. Het Bureau voor Huisvesting werd in het verslagjaar door 21.118 personen be zocht. Totaal werden 4047 vergunningen verstrekt, waarvan 345 betrekking hadden op woningruil. Het aantal afgewezen aan vragen bedroeg 477 (in 1958 463), waarvan 170 voor inwoning en 307 voor een zelf standige woning. Het aantal aanschrijvin gen voor inwoning daalde van 233 in 1958 tot 142 in 1959. Er waren in het verslag jaar 768 onhoudbare gevallen en 2448 ur gente tot zeer urgente gevallen. Het aan tal gegadigden voor een woning voor be jaarden steeg van 295 tot 310. In 1959 werden 825 huurmachtigingen uitgereikt. Door bemiddeling van de stichting Inter- locale Woningruil Centrale zijn 19 woning- ruilen tot stand gekomen. gint wordt door vrijwel alle vooraanstaan de Haarlemse tennissers deelgenomen. De Haarlemse kampioene mej. J. v. d. Duin komt in haar eerste partij op het gravel tegen Ria Smids uit Zandvoort. Het pro gramma voor de eerste ronde luidt voorts: Yvonne Harmsmej. W. v. Scherpenzeel, Kea OkkerCockie v. d. Broek, mej. H. Verwaalmej. G. Nijssen. Bij de heren verdedigt Cees Nieland zijn titel. Hier telt het toernooi zestien deelnemers en belooft interessant te wor den. Voor de eerste ronde luidt het pro gramma; C. NielandJ. IJspaard; F. Nee lissenJ. Brandse; H. SteffelaarH. v. d. Willigen: H. v. Buuren—H. Borgerding- H. ReusP. Titiheru; J. VerhoevenP. Barten; T. OkkerW. Nederkoorn; G. v d. MeulenA. v. d. Hof. Hans Steffelaar bereikte zondag de eind strijd van het Duinwijktoernooi in Bever wijk maar moest de eer laten aan Jan Ter voort die na een aarzelend begin Steffelaar versloeg met 75 en 64. Het dames enkelspel B werd gewonnen door de Bloe- mendaal-speelster Millie Sikkes die mej. D. Ferwerda klopte met 62 en 61. De eerste resultaten luidden: B-toernooi, H.E. (Ie ronde): J. Ong versl. K. Bakker 62, 63; J. Verhoeven versl. H. Mayer 61, 75; R. v. d. Graaf versl. R. Kammeijer 61, 64; F. Barten versl. F. Deibei 75, 63: W. Hoogenstraaten versl. J. Nijniel 60, 63; N. Vreeken versl. R. v. Rooden 61, 75; G. Koenders versl. L. Pierlot 36, 62, 62; J. Vink versl. F. Barkhuis 62, 63. (2de ronde): R. Janssen versl. L. Bloe- mink 61, 26, 75. D.E. (Ie ronde): Mej. Hoogendijk versl mej. I. Fraterman 64, 97. 2de ronde: Mej. D. Schoorl versl. mej. H. Verwaal 6—4. 16, 75; mevr. Venekamp versl. mej. M. Houtkoper 61, 62; mej I. Goossens versl. mevr. M. Kauling 62, 6—1. H.D., 2de ronde: Ottolini en v. Beere versl. Heringa en Kors 63, 60; Musch ter en Nederkoorn versl. v. d. Meulen en v. d. Graaf 4—6, 6—3, 7—5. G.D.. Ie ronde: Mej. Hooy en Verspoor versl. mevr. Borgerding en De Groot 6-1, 6-1. C-toernooi. H.E.e le ronde: L. v. Scha- gen versl. C. Kroskinski 6-1, 5—7, 6-2; A Koster versl. E. Schmeink 6-3, 6-3; R. Rote versl. G. Kneppers 6-2, 6-3; G. Smith versl. H. Kampman 6-1, 6-2; W. Vreeken jr. versl. F. Alders 6-4, 6-4; R. v. Rooden versl. J. v. d. Berg 6-1, 4-6, 6-0; R. v. Schagen versl. J. Zegwaard 6-3, 4-6, 6-2; J. v. Graaf versl. J. Sonnemans 6-0, 6-4. D.E.. le ronde: mevr. W. Jessurum ver sloeg mevr. W v. Denderen 6-2, 6-2. Bij goed weer zal de verleden week woensdag uitgestelde kindervoorstelling van „De gelaarsde kat" door het Aerden- houts Kindertoneel onder leiding van me vrouw J. van Kampen-Van den Brink mor genmiddag gegeven worden. De hoofdrol zal vertolkt worden door de achtjarige Barbara Hugenholtz. De baten van deze opvoering zijn bestemd voor het padvind- stershuis van de Caprera-groep. De voor stelling begint om kwart over twee. Comité wil missionaris feestgeschenk geven In Heemstede is dezer dagen een comité opgericht -bestaande uit mejuffrouw R. de Wildt en de heren Th. A. G. Bekker, A. J. Braam, B. H. J. Lampe, A. Roozen, G. P. Teeuwen en Th. Verhoeven, dat zich ten doel stelt de benodigde financiën te ver zamelen om nog deze maand een bedrag te kunnen overmaken aan pater P. Prey de in Oeganda in Afrika. Pater „Piet" Preyde is in 1887 in Heemstede geboren en oud-parochiaan van de parochie „Ber kenrode". Een groot deel van zijn familie is nog steeds in Heemstede woonachtig. Dit bedrag is bedoeld als jubileumge schenk, ter gelegenheid van het gouden priesterjubileum van pater Preyde. Zijn herderlijke loopbaan heeft zich voor het grootste gedeelte in Afrika afgespeeld. Want nadat hij in juli 1910 tot priester werd gewijd, vertrok pater Preyde reeds in november van hetzelfde jaar naar Oe ganda. Na twaalf en een half jaar missie- dienst, is pater Preyde eerst in 1924 voor een kort verlof in het vaderland geweest, waarna hij in 1934 opnieuw voor een tweede vakantie in Nederland terugkeerde. Pater Preyde werd toen aangewezen als rector van „huize Vrijland" bij Arnhem; een sanatorium voor oude missionarissen en opleidingsinstituut voor de Mill Hill broeders. Tot zijn grote vreugde kon pa ter Preyde in 1937 naar Oeganda terugke ren. In 1947 en 1957 kwam hij met verlof. Dit werk in Afrika heeft zijn grote liefde en pater Preyde heeft eens de wens te ken nen gegeven, in Oeganda te mogen ster ven. Gelukkig voor hem, ontving hij in 1957 inderdaad toestemming tot terug keer naar dit gebied. Pater Preyde is op het ogenblik leraar aan het Sint Pius X Seminarium Nagongera in Oeganda, waar hij zich onder meer bezighoudt met de op leiding van inlandse priesters. Pater Preyde is pas 1967 weer toe aan verlof. Nu willen zijn oud-prochianen de jubilerende priester bewijzen, dat men hem in Heemstede nog altijd niet is verge ten. Het bedrag dat het comité bijeen hoopt te brengen, zal door pater Preyde voor de Afrikaanse missie kunnen worden aangewend. Het kerkelijk feest wordt zon dag 31 juli in Heemstede gevierd met een plechtige hoogmis in de Sint Bavokerk aan de Herenweg. Voor dit doel kunnen bijdragen worden gestort op gironummer 333705, ten name van de penningmeester van het comité: de heer A. Roozen, Kerklaan 36, Heem stede. Minister Beerman heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Russische student Smirnof, die verdacht werd van spionage als ongewenste vreem deling zal worden uitgeleid, hoewel het Openbaar Ministerie heeft geconcludeerd dat Smirnof geen strafbare feiten heeft ge pleegd. Advertentie VOOR DE VAKANTIE! zó gewassen, zó droog. Te leveren in de kleuren wit, geel, lila, turquoise 2.98 en 5.50 Ook als STEP-IN te dragen (losse jarretelles) 4.50 w MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10645 Maandagmiddag hebben de firmanten van de kunsthandel en lijstenmakerij Adr. Kurvers en zn. in café-restaurant Brink- mann in Haarlem gerecipieerd ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de kunsthandel. Vele relaties uit het gehele land hebben hier de familie Kurvers hun gelukwensen aangeboden. Een groot aan tal bloemstukken en andere geschenken vormden mede een bewijs van de faam, die deze firma in de loop der jaren ge kregen heeft. De heer Adr. Kurvers vestigde zich in 1920 in Haarlem. Hij had een opleiding gekregen voor bouwkundige. Tijdens een wereldreis strandde hij in 1914 door het uitbreken van de eerste wereldoorlog in Denemarken, waar hij enkele jaren werk te op een atelier voor restauratie van houten beelden en antieke meubelen. In Haarlem heeft hij zijn werkzaamhe den als restaurateur voortgezet. Niet al leen herstelde hij oude schilderijenlijsten en beelden, zijn ervaring bracht hem zelfs tot het restaureren van antieke schouwen en oude interieurs. De firma heeft een landelijke bekendheid gekregen voor het encadreren van schilderijen. Vele verza melaars komen hier hun schilderstukken en prenten van een passende lijst voor zien. Daarenboven leveren de heer Kur vers en de door hem opgeleide zoon voor namelijk zgn. „commerciële kunstwerken", waarvan een gedeelte naar het buitenland gaat, bijvoorbeeld naar de Verenigde Sta ten en Mexico. Deze „commerciële kunst" bestaat gedeeltelijk uit Parijse stadsgezich ten, zeegezichten aan de Rivièra enz. en vinden gretig aftrek bij die Amerikaanse toeristen, die Europa hebben bezocht. Er komt echter steeds meer belangstelling voor de „betere" kunst,

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7