Geestdrift voor kern-centrales is aanmerkelijk bekoeld €sso Gouden Esso Extra Motor Oil De Sovjetspionage in Den Haag Nederlandse sigaren zijn thans te koop in Italië en Frankrijk Chefarïne.4 Duitsland tegen grotere uitvoer van onze landbouwprodukten Onderzoek van klacht tegen straatagent gelast Harde wind en kans op buien Prognoses zijn nu waardeloos Tunnelkwestie ter sprake in de Eerste Kamer Meer arrestaties op komst? Verlaging van invoerrecht moet aan de consumenten ten goede komen Bejaarde man stak uit ergernis een loods in brand Gevluchte Ambonese niet toegelaten in Nieuw-Guinea Meisjes in Den Helder door twee matrozen aangerand Minister Marijnen: Duitsers geven onjuiste voorstelling van zaken Zaak zal disciplinair worden afgedaan Aanvaller van „Doetje" gearresteerd WOENSDAG 6 JULI 1960 2 REGERINGSNOTA WEERSPIEGELT Spoed gevraagd bij de indijking van de Lauwerszee f-m: vier Beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. DE MISHANDELDE JOURNALIST De walletjes 8 (Van onze Haagse redacteur) Het aanvankelijke optimisme omtrent de exploitatiemogelijkheden van kernenergie centrales ter vervanging van de traditionele elektrische centrales is aanzienlijk geluwd. Uit de jongste berekeningen blijkt duidelijk, dat de conventionele elektrische energie voorlopig nog wel een cent per kilowatt-uur goedkoper zal^ blijven dan die welke door een kernenergiecentrale wordt geproduceerd. De vroegere prognoses hebben daarmee hun waarde voor een groot deel verloren en dat komt voornamelijk omdat het rendement van de elektrische centrales veel verbeterd is en zich bovendien een belangrijke prijsdaling van fossiele brandstoffen heeft voorgedaan. Advertentie Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat met De aanvullende nota over de kernenergie, welke de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer heeft gezonden, be vat thans dan ook de terughoudende pas sage: „Een prognose, die een basis kan geven om de inrichting te bepalen waarin de werkelijke ontwikkeling zal gaan zal pas kunnen worden gemaakt wanneer vas ter grond onder de voeten zal zijn ver kregen wat de ontwikkeling van de nucleaire technologie betreft. Maar ook dan zal er nog veel onzekerheid blijven over de ontwikkeling van de prijzen van fos siele brandstoffen en het toenemende ther mische rendement van de conventionele energie-opwekking". De eerste kernenergiecentrale wordt dan ook niet meer als een in de eerste plaats commerciële aangelegenheid beschouwd. Voor de eerste kernenergiecentrale werd al een gekapitaliseerd exploitatieverlies van honderd miljoen gulden berekend en het zal wel niemand verwonderen dat de me ning veld wint, dat men maar liever niet moet overgaan tot de geforceerde bouw van kernenergiecentrales en beter eerst nog wat kan onderzoeken. Maar, aldus de minister, dit houdt niet in dat met een berustende afwachtende houding volstaan kan worden. Het blijft van essentieel belang dat in ons land er varing in het nucleaire gebied wordt op gedaan. Het lid van de Euratoom-commis- sie oud-minister Sassen, die wel eens ge klaagd heeft over de weinig geestdriftige aanpak van de kernenergievoorziening in Nederland, krijgt een zijdelings antwoord met de zinsnede: „Wanneer de Nederlandse elektriciteitsproducenten op grond van ge degen studies tot de conclusie komen dat geen der projecten economisch verantwoord is, mag dat niet tot verwijten leiden". Daarom richten de samenwerkende elek triciteitsproducenten (S.E.P.) zich op de bouw van een kernenergiecentrale van be perkt vermogen, waarbij zal worden uit gegaan van door de Verenigde Staten ter beschikking te stellen kennis en waarbij de Nederlandse industrie door rechtstreek se opdrachten zal worden ingeschakeld. Dat zal, door het verschil tussen het Neder landse en het Amerikaanse loonpeil, een grote besparing geven. Nog miljoenen nodig De minister merkt in zijn nota op, dat de produktie van installaties voor de kern energie voor de Nederlandse industrie van Bij de behandeling van de begrpting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Ka mer is o.m. de tunnelkwestie besproken. De heer De Jong (P.v.d.A.) vond de tun nelkwestie zo langzamerhand een onver kwikkelijke zaak. Hij vroeg of Amsterdam nu mag overgaan tot de TJtunnelbouw en of de stad deze tunnel in haar investe ringsplan mag opnemen. „Waarom mogen de Staten-Generaal zo weinig weten over de tunnelplannen en het rapport van het Centraal Planbureau", zo vroeg hij. Zich baserende op Amsterdamse cijfers meen de de heer De Jong, dat het interlokale verkeer over de Hem- en IJ-veren slechts klein is in verhouding tot het verkeer, dat voor de stad bestemd is. Hij wenste meer gegevens, die hebben geleid tot 's minis ters voorkeur voor de Coentunnel. De heer De Wilde (V.V.D.) merkte op dat een doorverbinding voor het ver keer met de Zaanstreek door het hartje van Amsterdam zijns inziens weinig aan trekkelijk zal zijn. Bij de aanleg van de Coentunnel zal ten behoeve van het door gaand verkeer een rondweg naar de ver binding met Utrecht en het Gooi moeten worden aangelegd en een weg naar de Haagseweg. Die kosten moeten bij de tun- nelkosten worden opgeteld. De heer Seegers (C.P.N.) was van oordeel dat de minister de urgentie van het Amsterdamse plan, gebaseerd op de uitbreidingsplannen 1931-1934, niet heeft onderkend. De IJtunnel is daarvan een noodzakelijk complement. Ten koste van vele miljoenen is een Amsterdams wegen net gemaakt, dat echter niet tot vol ren dement kan worden gebracht. Bij aanleg van de Coentunnel zal Amsterdam geen behoorlijke verkeersoplossing krijgen en moet het zeker 150 miljoen gulden neer tellen voor een verbinding door de Haar lemmerhouttuinen. Van verschillende zijden is voorts aan gedrongen op spoed bij de indijking van de Lauwerszee. De heer Schorer (P.v.d.A.) vroeg ermee te beginnen voor dat eerst een akkoord met Friesland en Groningen over de financiële kant van de zaak is gesloten. De heer Lichtenauer (C.H.U.) vroeg waarom inzake de Lauwerszee met andere maatstaven wordt gemeten als in de zuid westhoek van het land, waar de water staatswerken zonder voorwaarden aan de provincies werden aangepakt. Hij zag de voorwaarden aan de noordelijke provin cies bijna als een terugkrabbelen op de toezegging van minister Algera. Een tra ge wetgeving, dralend beleid en dergelijke deden de heer Lichtenauer aarzelen en be ducht zijn. Hij deed een beroep op minis ter Korthals om deze dreigingen weg te nemen. „Wij wachten met spanning op het verlossende woord van deze minister," aldus de heer Lichtenauer. Vandaag antwoordt minister Korthals. grote betekenis is, zowel uit een financieel oogpunt als in kwalitatief opzicht. Boven dien is de kernenergetische ontwikkeling van ons land in belangrijke mate een waardemeter voor zijn industriële stan ding, terwijl het gebruik van de verworven kennis en ervaring voor Nederland van grote betekenis zijn door de mogelijkheid van scheepsvoortstuwing. Om de visie van het bedrijfsleven op de hiermee samenhangende vraagstukken te leren kennen heeft de minister een kleine commissie ad hoc van vooraanstaande fi guren uit de Nederlandse industrie om haar mening daarover verzocht. In het reactorcentrum Nederland te Pet ten over de vestiging van een onderzoek centrum van Euratoom bestaat nog geen zekerheid zal nog voor 23 miljoen ge in vesteerd moeten worden. Omstreeks 1963 zal er dan 65 miljoen gulden in Petten ge stoken zijn. De exploitatiekosten van het reactorcentrum worden voor de jaren 1961- 1963 op tien tot zestien miljoen gulden per jaar geschat, waarvan de staat acht tot negen miljoen moet bijdragen. Voor dat geld worden kex-nfysische experimenten uitgevoerd. Het programma omvat ook een industrieel gedeelte, dat in nauwe samen werking met de daarvoor in aanmerking komende industrieën wordt uitgevoerd. Vleescampagne. Het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf heeft besloten 25.000 uit de reserve te gebruiken voor voortzet ting van de campagne „Alle dagen vlees op tafel". Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft voor dat doel 50.000 afgestaan. Met deze 75.000 wil men een wetenschap pelijk verantwoord voorlichtingsapparaat opbouwen, dat kan zorgen voor bak- en braaddemonstraties op tentoonstellingen en damesbeürzen en voor cursussen aan vrou wenorganisaties e.d. P0S1EM METESSO BENT U BETER UIT! (Vervolg van pagina 1) Voorts gaf Petrov aan R. de order, een secretaresse van een in Den Haag geves tigd kantoor van een bevriende mogend heid uit te zoeken. Daarmee moest R. ook kennis maken, zodat hij inlichtingen kon „loswerken". R. deed dit niet. Deze me dedelingen van R., zo is achteraf geble ken, kloppen geheel met de bevindingen van het onderzoek van de B.V.D. en de Nederlandse justitie. De B.V.D. kwam tot de conclusie dat Petrov niemand anders kon zijn dan Smirnov. Men legde aan R. een foto van S. voor. R. herkende met (Van onze parlementaire redacteur) Met voldoening heeft minister De Pous gisteren in de Tweede Kamer geconstateerd dat als gevolg van het afbreken van de monopolies in de E.E.G. voor het eerst in de geschiedenis sinds enige weken Nederlandse sigaren en sigaretten in Franse en Ita liaanse winkels verkrijgbaar zyn. In Duitsland echter nog niet. De minister had goede hoop, dat nu de Franse en Italiaanse markt (zij het nog slechts in zeer be scheiden mate) voor de produkten uit de andere E.E.G.-landen zyn opengesteld, ook Duitsland door middel van tariefcontingenten zijn markt versneld zal openen. De regering zal uiteraard blijven streven naar de uiteindelijke verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt voor tabaksprodukten in de E.E.G. Het zou niet aanvaardbaar zijn wanneer de consumenten niets merken van prijs verlaging wanneer de invoerrechten wor den verlaagd. Zulke verlagingen zullen aan de verbruikers ten goede moeten ko men, aldus minister De Pous. Hij merk te echter op dat niet altijd een verlaging van het invoerrecht ten gevolge behoeft te hebben dat een produkt ons land goed koper binnenkomt. De buitenlandse produ cent kan goede reden hebben, indien hij tot nu toe het invoerrecht voor zijn reke ning placht te nemen, de tariefsverlaging niet in de eindprijs door te berekenen. De minister zal echter niet nalaten, indien deze reden ontbreekt, alle hem ten dienste staande middelen aan te wenden om prijs verlaging voor de consument te bewerken. Tot deze middelen rekent hij in de eerste plaats overleg met de bedrijven en bedrijfs takken. De ontwikkeling van de Euro pese economische eenwording in de afge lopen drie jaren stemt minister De Pous tot voldoening. De verlaging van de in voerrechten in het onderlinge handelsver keer tussen de E.E.G.-landen schept moei lijkheden omdat Engeland en de andere E.V.A.-landen het tempo van de vrijma king van de handel niet kunnen bijhouden. Bij het zoeken naar oplossingen zullen wij moeten uitgaan van de E.E.G. als reali teit, terwijl de regering zal blijven aan dringen op het metterdaad bewijzen van het open karakter van de economische ge meenschap, aldus de minister. In de E.E.G. heerst algemeen de me ning volgens minister De Pous, dat een vruchtbare basis voor de regeling van de betrekkingen op lange termijn tussen de E.E.G. en de E.V.A.-landen onder de hui dige omstandigheden niet aanwezig is. Er zijn nog geen duidelijke tekenen merk baar dat de Engelse regering serieus de mogelijkheid overweegt toe te treden tot de E.E.G. Dit neemt niet weg dat de Ne derlandse regering blijft streven om bin nen het kader van de politieke en econo mische mogelijkheden de verwezenlijking In een loods aan de Parallelweg in Apel doorn heeft brand gewoed, waarbij een schade van ruim 2.000 is aangericht. Bo vendien liepen twee in de loods gestalde auto's vrij grote schade op. Bij onder zoek is gebleken, dat de brand is gesticht door een 71-jarige man, die evenals ande re in de loods werkzame mensen, afkom stig is van de stichting Het Hooge Land in Beekbergen. Hij had zich geërgerd aan het gedrag van de onder zijn leiding werk zame mensen en was dit op zeker moment zo beu, dat hij de loods, waarin men zich bezig hield met het sorteren van oud papier, in brand stak. De man is opge sloten in het politiebureau. van een bredere economische eenwording in Europa te bevorderen. Het overleg met De Zeven zal zich moeten concentre ren op de problemen op korte termijn. Een zekere tariefharmonisatie kan een rege ling op lange termijn tussen De Zes en De Zeven vergemakkelijken. Staatssecretaris Veldkamp deelde mee dat de regering een gemeenschappelijk Europees kartelbeleid voorstaat. Naarma te de Europese economische eenwording voortgang vindt, neemt het gevaar toe van kartelvorming ter beperking van de con currentie. Dit verschijnsel zal moeten wor den bestreden op grond van de artikelen 85 en volgende van het E.E.G.-verdrag. Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering (C.H.U.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het waar is dat mevrouw Tanihatu, echtgeno te van een Ambonese scheepsofficier, die zich als verstekelinge op het m.s. „Ka- rossa" bevond, door de Nederlandse auto riteiten toelating tot Nederlands Nieuw- Guinea is geweigerd. Deze vrouw is uit Indonesië gevlucht wegens sympathieën voor de republiek der Zuid-Molukken. „Is de minister niet van oordeel, dat een wei gering om haar tot Nederlands Nieuw- Guinea toe te laten uiteindelijk zal leiden tot haar uitlevering aan Indonesië met al le gevolgen van dien?" zo vraagt de heer Van de Wetering verder. Hij verzoekt de minister contact op te nemen met de gou verneur van Nederlands Nieuw-Guinea, opdat aan de vrouw alsnog asiel wordt verleend en de mogelijkheid wordt ge opend, dat haar kind binnenkort uit Sin gapore naar Nederlands Nieuw-Guinea wordt overgebracht. De marechaussee in Den Helder heeft twee matrozen gearresteerd, die twee meisjes hadden aangerand. De meisjes waren uit Groningen in Den Helder aangekomen om daar de boot te nemen naar Texel, waar zij hun vakantie wilden doorbrengen. Zij misten evenwel de boot en namen hun intrek in een hotel: tijdens een avond wandeling werden beide meisjes plotse ling van achter vastgegrepen. Zij verzet ten zich hevig en gilden zo hard, dat de aanranders hard wegliepen. De meisjes zagen toen, dat het matrozen waren. Een politieagent, die op het gegil was afgeko men, waarschuwde de marechaussee, die de matrozen kort daarna wist te arres teren. grote stelligheid Petrov ook. Het meisje werd ondervraagd en zij bevestigde de verklaring van R. Men heeft geen maatregelen tegen het meisje getroffen, maar achtte het wel raadzaam, haar over te plaatsen naar een andere rijksdienst. De B.V.D. ging daarna S. observeren om te weten te komen of deze Russische student nog andere contacten en relaties in ons land had. Op 20 juni jl. verhuisde S. met zijn vrouw en kind naar de Rus sische ambassade. Dat maakte volgens de B.V.D. een justitieel ingrijpen noodzake lijk. Men verzocht S. mee te gaan naar het politiebureau. Zijn vrouw vergezelde hem. Dezelfde dag gaf de officier van Justitie een bevel tot arrestatie uit. Volgens politieverklaringen was S. zeer nerveus toen hem de foto van de Duitser R. werd getoond. Hij schrok zichtbaar en zweeg. In de zakagenda van S. trof men aantekeningen aan waaruit bleek dat R. afspraken met S. had gehad. In de agen da kwam de schuilnaam van R „Thomas" voor. Voorts vond men achterin de agen da dikke doorhalingen. Men heeft kun nen ontdekken wat er gestaan had. Het was een kwitantie voor 600 die R. van S. had ontvangen. R. heeft verklaard dat hij behalve deze 600 nog eens 1500. en 700 van de Rus heeft ontvangen. Ook in de woning van de Rus vond men zaken die de verklaringen van R. bevestigden. „Ik verloor mijn leven" •11 In de boekhouding van S. komen voorts hier en daar plotseling grote inkomsten voor en daarna grote uitgaven. Op 23 juni heeft men met medewerking van de West- duitse autoriteiten een confrontatie tussen de Rus en de Duitser in Vaals gearran geerd. R. herkende S. daarbij positief. De Rus schrok zeer. Hij weigerde bij deze in het Engels gevoerde ondervraging te ant woorden. Wel liet hij zich ontvallen: „I lost my life". De justitie begrijpt niet of hij daarmee bedoelde dat hij zijn leven zou verliezen of dat hij zijn bron van be staan had verloren. Tevens is gebleken dat de Russische student bezig was personen te bestuderen die beschikken konden over zeer geheim materiaal. In zijn paspoort staat dat hij 32 jaar is, maar zelf zegt hij dat hij 34 jaar is. Geen vervolging Minister Toxopeus zei ten slotte dat de feiten de conclusie wettigen dat de Russi sche inlichtingendienst mogelijkheden zag om in ons land onder meer een kwets baar overheidsapparaat de Binnenland se Veiligheidsdienst te penetreren. De Russische ambassade moch' hierbij niet betrokken raken. Omdat S. een Rus is en daardoor snel argwaan zou wekken heeft men een Duitser voor het contactwerk in geschakeld. De hoop bestaat dat men meer contac ten van S. zal kunnen achterhalen en ar resteren. De officier van Justitie, aldus minister Toxopeus, heeft niet alle elemen ten van het strafbare feit van spionage kunnen vinden om de Rus gerechtelijk te laten vervolgen. Maar uit alles was het de officier duidelijk geworden dat S. bij spio nage betrokken was. Smirnov zal vermoedelijk morgen wor den uitgeleid. Hij zal van Schiphol met een toestel van Aeroflot naar Rusland vliegen. Hem is meegedeeld, dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat als zijn vrouw met hetzelfde toestel vertrekt. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De versnelling van de afbraak van de tolmuren rond de E.E.G.-landen opent ook gunstiger mogelijkheden voor de uitvoer van Nederlandse landbouwprodukten. In de ftuitse pers stelt men zich echter op het standpunt, op grond van de letterlijke tekst van de overeenkomst, dat de versnelling voor de landbouw nog in de lucht hangt. De maatregelen voor de landbouw zullen volgens de tekst van het versnellingsbesluit in de loop van dit jaar eerst opnieuw bekrachtigd moeten worden door een besluit van de Raad van Ministers, waarin moet worden vastgesteld dat de concurrentie voorwaarden in voldoende mate zijn gelijkgetrokken. Dit laatste zal voor de land bouw niet kunnen worden gezegd. Duitse conclusie: geen grotere uitvoer van Neder landse landbouwprodukten. Met nadruk heeft minister Marijnen gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat deze voorstelling van zaken onjuist is. In elk geval treden de versnellingsmaatregelen voor de landbouw op 1 januari in werking. Volgens minister Max-ijnen kan met geen mogelijkheid uit de tekst van arti kel 5 van het Versnellingsbesluit de Duitse conclusie worden getrokken. Er staat daar duidelijk dat de Raad van Ministers vóór het einde van het jaar de moeilijkheden, voortvloeiende uit concurrentieverschil- len, zal onderzoeken en zal constateren in hoeverre voortgang is gemaakt bij de op heffing daai-van. Op grond van deze con statering kan de Eui-opese commissie, voorzover nodig, vooi-stellen doen voor de uitvoei-ing of eventueel hex-ziening van de versnellingsbepalingen. Van een bekx-ach- tiging of nieuwe behandeling van het ver snellingsbesluit zelf is geheel geen spx-ake. Nederland rekent er op dat de maatx-egelen voor de landbouw in ieder ge val op 1 januari in werking treden. Deze uitleg heeft minister Marijnen tijdens de zitting van de Raad van Ministex-s in de notulen doen vastleggen om ieder misver stand uit te sluiten. De andere landen heb ben daar toen kennis van genomen en er geen bezwaar tegen gemaakt. De minister vertelde voorts dat de Euro pese Commissie deze week haar definitie ve en van aanvullingen voorziene voox-stel- len voor een gemeenschappelijk landbouw beleid aan de Raad van Ministers zal aan bieden. In de tweede helft van deze maand zal de Raad van Ministers daai-aan een eerste beschouwing wijden. Tevens zal dan een speciaal comité worden ingesteld dat de besluitvorming van de raad moet voorbereiden en dat vóór 15 oktober een eerste rapport moet uitbrengen. Voor het einde van het jaar zal de Raad van Minis ters nog vei-scheidene keren over de land bouwvoorstellen moeten vergaderen. Het verheugde de minister dat men heeft be sloten vaart achter de zaak te zetten. Over de critiek op de aanvankelijke landbouwvoorstellen zei minister Marijnen dat alle voorgestelde beleidsinstrumenten ook ter beschikking staan van de huidi ge nationale autoriteiten. In dit opzicht bevatten de voorstellen weinig of niets dat werkelijk nieuw is. Alles hangt er van af naar welke prijsniveaus de Eui-opese com missie wil streven. Het zou zeker onjuist zijn Nederland als een tekortgebied voor gi-anen te beschouwen, hetgeen een hogere prijsvaststelling ten gevolge zou hebben. De Eux-opese Commissie heeft echter reeds verklaard dat hieromtrent misverstand heerst. De minimumprijzen beschouwt de Nedeidandse regering als een zekere waar borg voor de landbouw ter voorkoming van ernstige verstoringen in de overgangs periode. Zij moeten daarom een duidelijk aflopend karakter hebben. Voorlopig dienen de definitieve voorstel len te worden afgewacht. Het zogenaamde Tweede Bureau van de hoofdstedelijke politie, dat onder meer disciplinaire zaken behandelt, zal in over leg met de officier van justitie, mr. T. F. Hartsuiker, een onderzoek instellen naar de aanleiding van de klacht, die de Volks- krantvcx-slaggever B. tegen een agent van het bureau Warmoesstraat zal indienen. Teneinde de schijn van partijdigheid te vermijden, heeft de officier een bijzonde re ambtenaar van de rijkspolitic bij het onderzoek ingeschakeld. Het begint mor genochtend. Het rapport zal te zijner tijd aan de hoordcommissaris worden voorge legd, die dan een beslissing zal moeten nemen over een eventuele disciplinaire straf. De heer B. die dinsdagmiddag zijn in beslaggenomen perspenning heeft terugge- kregen en een klacht bij het bureau War- moesstraat wilde indienen, kreeg van commissaris T. Rozema te horen dat de zaak door het Tweede Bui-eau zal worden behandeld. Volgens de officier van justi tie geschiedt zulks op verzoek van de he$r Rozema, die zijnerzijds elke schijn van partijdigheid wil vermijden en daarom van het onderzoek in deze affaire is ont heven. De klacht van de heer B. richt zich on der meer tegen enkele beledigende opmer kingen die de straatagent zou hebben ge maakt, toen hij hem nadat hij zondag middag door twee walletjesfiguren was mishandeld opbracht naar het politie bureau. De joux-nalisten J. L. en J. C. van der P. van Het Vrije Volk, die getuigen wax-en van de mishandeling van hun collega, heb ben gistenniddag hun voor het proces verbaal bestemde verklai-ingen afgelegd. Zij zullen ook woi'den gehoord in de disci plinaire zaak. Vandaag zullen zij een be slissing nemen over hun voornemen, een klacht wegens belediging in te dienen te gen een andere politieagent, die hen met het woord „persmuskieten" uit het poli tiebureau zou hebben weggejaagd toen zij zondag een verklaring over de mishande ling van hun collega B. wilden afleggen. De recherche van het bureau Wax-moes- straat in Amsterdam heeft in de afgelopen nacht de 33-jarige Amsterdamse machine bankwerker A. L. Z. gearresteeerd, die be kend heeft in de nacht van zaterdag op zon dag jl in een hotelletje aan de Oude Zijds Achterburgwal de prostituee „Doetje" B. te hebben neergeslagen. Na verhoor is de man weer op vx-ije voeten gesteld. Uit liet onderzoek is volgens de politie gebleken dat de machinebankwei'ker niet de bedoe ling heeft gehad de vrouw te worgen. Hem zal ten hoogste eenvoudige mishandeling ten laste woi-den gelegd. De vechtpartij ontstond na een woordenwisseling over gel. De aangehouden man is getrouwd. (Deze zaak vormde de aanleiding tot de zondagmiddag ontstane moeilijkheden tussen de Amsterdamse journalist A. B„ twee figux-en van de walletjes en de politie). Ontheemde kinderen. Gisteren is in ons land een extra trein uit Duitsland ge arriveerd met ruim 200 kinderen van ont heemden uit Salzgitter, het oord voor ont heemden aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland. De kinderen, waarvan de leeftijden variëren tussen vijf en dertien jaar, zullen ongeveer een maand in Neder landse gezinnen vertoeven. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Schot land en het midden van de Noox-dzee ligt een depressie, waarvan de fronten gisteren met langdux-ige regen Nederland zijn ge passeerd. Op verscheidene plaatsen in het oosten en zuiden van het land is 10 mm. of iets meer gevallen. In westelijke pro vincies was de regenval in het algemeen lichter. Doordat de depressie, die lang zaam in oostelijke richting beweegt, ge leidelijk dieper is geworden, zijn de lucht- drukverschillen op de Noordzee toegeno men. Langs onze kust was vanmorgen bij na de grens van harde wind bereikt. Ook morgen blijft er vrij veel wind uit weste lijke richting. De daardoor aangevoerde lucht is enigszins onstabiel, zodat de kans op enkele buien blijft bestaan. WEERRAPPORTEN Donderdag 7 juli Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur. Maan op 19.23 uur, onder 3.20 uur. Maanstanden 8 juli 20.37 uur Volle maan. 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uu*- Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 juli Hoog water 0.55 en 13.31 uur. Laag water 8.51 en 21.30 uur. Donderdag 7 juli Hoog water 1.53 en 14.25 uur. Laag water 9.50 en 22.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 'i5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen en binnenland bulten- 1heden- Sfd morgen 7 uur. Neerslag: a 3 4 C 3 laatste 24 uur fifl 8 t> U 35 Den Helder zwaar bew w 18 3 Ypenburg zwaar bew w 18 8 Vlissingen regenbui zw 19 5 Eelde zwaat new wzw 21 11 De Bilt licht bew. wzw 18 10 Twente regenbui wzw 18 10 Eindhoven zwaar bew wzw 18 11 Zd-Limburg geheel bew zw 18 5 Helsinki zwaar bew. o 20 2 Stockholm zwaar bew. nno 19 0,3 Oslo licht bew. nno 20 3 Kopenhagen regen ozo 18 0 Aberdeen motregen no 17 19 Londen half bew. wzw 22 1 Amsterdam zwaar bew. wzw 18 7 Brussel zwaar bew. zw 17 4 Luxemburg regen w 17 7 Parijs zwaar bew. w 23 5 Bordeaux zwaar bew. zzw 21 4 Grenoble zwaar bew. windst. 26 0 Nice zwaar bew. n 25 0 Berlijn regen zzw 20 3 Frankfort zwaar bew. wzw 21 7 München regen wzw 21 4 Zürich zwaar bew. wzw 22 2 Genève zwaar bew. zw 24 0 Locarno zwaar bew. windst. 26 0 Wenen zwaar bew. wzw 23 0 Innsbruck regenbui nnw 23 0,4 Belgrado onbewolkt wzw 23 0 Athene licht bew. wzw 0 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Madrid onbewolkt windst. 32 0 Mallorca hal," bew. windst. 30 0 Lissabon licht bew. nnw 25 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2