Kroesjtsjev geniet van de Oostenrijkse berglucht WERELDNIEUWS Amerikaanse minister praatte in Bonn zijn mond voorbij ONTSLAGEN IN CUBAANSE DIPLOMATIEKE DIENST NAAIMACHINES Democraat Johnson kandidaat voor het presidentschap <~Praatótoel Ambassadeur naar Washington zoekt asiel in Argentijnse ambassade Naarmate zijn bezoek vordert wordt de bevolking hartelijker Dr. Servatius uit Keulen zal Eichmann verdedigen Ribeaud voortvluchtig na wapenvondst in Parijs ENGEL 3 Minister Strauss ontkent dat West-D uit stand zelf Polarisraketten zou hebben gevraagd Op de Dodencijfer van weekend in V.S. steeg tot 432 Twee doden gevallen bij relletjes op Sicilië Russische raketproeven „V.S. hebben gerijpt leider nodig Laatste poging om vaart van Kennedy te stuiten WOENSDAG 6 JULI 1960 (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitsc hoofdstad heerste gis teren verwarring over de Polarisraketten. De Amerikaanse minister voor het leger Bruckcr had daags tevoren bij zijn aan komst te Bonn verklaard: „De Verenigde Staten gaan ermee akkoord wanneer het Westduitsc leger in het raam van de Noordatlantische Verdragsorganisatie met offensieve wapens als de Polarisraket zal worden uitgerust ilaastig liet de West duitsc minister van Defensie Strauss daar op verklaren: „West-Duitsland zal zelf niet om dergelijke wapens vragen. Zij ko men ook niet in de Westduitsc plannen van het ogenblik voor." De verwarring was zo groot omdat steeds weer gezegd is dat het Westduitse leger niet bewapend zal worden met offen sieve raket-wapens, die doelen tot op een afstand van 1500 kilometer kunnen tref fen en voorzien kunnen worden van con ventionele en kernladingen. Bruckcr heeft te Bonn gezegd dat Strauss bij zijn laatste bezoek aan de Verenigde Staten „belangstelling voor de Polarisraket" had getoond. Hij bagatel liseerde voorts het feit dat deze raket een strategisch wapen is. Het onderscheid tussen tactische en strategische wapens wordt volgens de Amerikaanse minister overdreven: het onderscheid wordt door de snelle ontwikkeling langzamerhand uit gewist. Blunder? Na uitvoerige besprekingen tussen Brucker en Strauss werd gistermiddag meegedeeld dat er tussen de Verenigde Staten en Bonn geen meningsverschillen bestaan. Strauss is de afgelopen drie jaar steeds nauwgezet ingelicht over de stand der Amerikaanse rakètontwikkeling, van daar zijn recente belangstelling in de Verenigde Staten. Wat de levering aan de NAVO-leden aangaat: de Amerikaanse minister van Defensie Gates heeft op de laatste NAVO- conferentie te Parijs alle Europese NAVO- leden de Polarisraket aangeboden. De NAVO zal dit aanbod nu onderzoeken. De Bondsrepubliek heeft zelf niet om die ra ketten gevraagd. Het gaat hier, zo werd voorts gezegd, om een zaak die allereerst de NAVO-leiding aangaat. Men wil kennelijk voorkomen dat het Westduitse leger, dat in omvang zo lang zamerhand het grootste van de Europese NAVO-partners begint te worden, de in druk zou wekken te streven naar kernbe wapening voor offensieve doeleinden. Het anti-Duitse ressentiment op militair ge bied, dat in het begin van dit jaar oplaai de door de kwestie van eventuele West duitse bases in Spanje,, wil men ten koste van alles vermijden. Het lijkt er overi gens op dat minister Brucker een tactische politieke fout heeft gemaakt waarvoor Bonn nu moet opdraaien In Groot-Brittannië, zo meldt onze cor respondent te Londen heerst bezorgdheid over het Amerikaanse denkbeeld West- Duitsland met het verdragende projectiel Polaris uit te rusten omdat zulks de ge hele structuur van de westelijke defensie zou wijzigen. De Polaris kan, evenmin als de Redstone-raket, welke in Europa in ge bruik zal komen, een tactisch slagveld wapen genoemd worden. Men vreest dat Polaris, welke tot diep in de Sovjet-Unie kan doordringen, een gelokaliseerde mili taire NAVO-actie onmogelijk zal maken en het risico zal meebrengen van een alge mene oorlog met kernwapens. Oppositieleider Gaitskell heeft premier Macmillan hierover gisteravond in het La gerhuis ondervraagd. Hij wilde weten of de Britse regering in de kwestie was ge kend en betoogde dat juist deze aangele genheid duidelijk aantoont, hoe hard poli tieke raadpleging binnen de NAVO nodig is. Macmillan. die van Labourzijde was ge- vi-aagd de westelijke topleiders spoedig in een conferentie bijeen te brengen, ver klaarde overtuigd te zijn van de nood zaak van een gecoördineerde westelijke beoordeling van de internationale toestand. Advertentie KENTU KENT? De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland Riet tie va plus NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse raad voor verkeersveiligheid heeft een dringend beroep op de regering gedaan maatregelen te nemen opdat vakantiedagen als het afgelopen weekeinde van onafhan kelijkheidsdag minder slachtoffers eisen. In de periode van 2 tol 4 juli kwamen 432 personen bij verkeersongelukken om het leven. Het oude recordaantal verkeers slachtoffers op onafhankelijkheidsdag was 407 in 1955. Het grootste aantal verkeers slachtoffers in een periode van drie dagen kerstmis 1955 is 609. Advertentie ANTIEKE MEUBELEN houden waarde Grote voorraad antieke secretaires, ronde mahonie tafels, ook uittrekbaar. met bla den. ladekasten, commodes, ook mahonie stoelen en fauteuils, tafeltjes enz. Restauratie van antieke meubelen curiositeiten enz „DE HERTEKOP" A. MUDDE Groot Heiligland 64 - Gasthuisvest 75 TEL. 12223 KEULEN (DPA) De Keulse advocaat dr. Robert Servatius heeft de verdediging van Adolf Eichmann op zich genomen. In opdracht van familieleden van Eichmann zal dr. Servatius als hoofdverdediger in de zaak-Eichmann optreden. Hij heeft reeds contact opgenomen met het Israëli sche ministerie van Justitie. Dr. Servatius. die indertijd voor het tri bunaal te Neurenberg als woordvoerder van gewezen Duitse politieke leiders is op getreden, zegt geen lid van de N.S.D.A.P. geweest te zijn. Hij is 65 jaar en sinds 1925 als advocaat en procureur in Keulen werkzaam. Dr. Servatius was verdediger van Fritz Sauckel en dr. Karl Brandt, die aan het hoofd stond van de medische staf die plan nen beraamde voor het vermoorden van miljoenen Joden in de concentratiekampen. Brandt en Sauckel werden beiden ter dood veroordeeld. Servatius verwierf zich onder de rech ters in Neurenberg een reputatie van een redelijk denkende advocaat die niet door de nazi's beïnvloed was. In juridische krin gen zei men dat hij kennelijk was uitge kozen wegens zijn vriendschap met Eich- manns broer en dat geen politieke over wegingen in het geding waren. AGRIGENTO (Sicilië) (Reuter-UPI) Een heftige botsing tussen politie en sta kers te Agrigento op Sicilië heeft dinsdag twee mensen het leven gekost. Vier be togers werden ernstig gewond. Onder de politiemannen waren negentien gekwet sten. Van beide kanten is geschoten. Van daag hingen in de stad de vlaggen halfstok. Alle winkels waren gesloten en de straten verlaten, op de politie-patrouilles na. De relletjes ontstonden toen 20.000 stakers naar hot station en de toegangs wegen tot het stadje trokken om alle ver keer tegen te houden uit protest tegen het feit, dat de autoriteiten nagelaten hebben een elektriciteitscentrale te bouwen die be loofd was. De politie kreeg versterkingen uit de omgeving en toen begonnen bot singen. De politie maakte eerst gebruik van traangas en begon in de lucht te schie ten toen dat niet hielp. De ongeregeld heden bleven de gehele dag aanhouden. Enkele dagen geleden waren er soort gelijke relletjes te Palermo. Ook hier wer den verscheidene mensen gewond. HAVANA (Cuba) (UPI) Een vooraan staande Cubaan uit de voormalige revolu tionaire regering heeft zich wegens ..ideo logische" meningsverschillen afgekeerd van het bewind van premier Fidel Castro. Het is Jose Miro Cardona, die na de val van dictator Batista premier was totdat Castro zelf deze post voor zijn rekening nam, en die onlangs werd aangesteld tot ambassadeur in Washington. Nog voor hij zich naar zijn nieuwe standplaats had be geven, zocht en kreeg Miro Cardona asiel op de Argentijnse ambassade in Havana. Dr. Francisco Garcia Amador, die de rang heeft van ambassadeur en zijn land op verschillende conferenties heeft verte genwoordigd. is verwijderd van het Cu baanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Waarnemers vermoeden achter dit be sluit een campagne van de extremisten in Castro's gelederen die de gehele buiten landse dienst willen zuiveren van gema tigde figuren. Een aanwijzing in deze rich ting vormt ook het plotseling ontslag van de Cubaanse ambassadeurs in Italië, Duitsland en El Salvador. De ambassa deur in Rome, Manuel Piedro, had van het ontslag nog niets vernomen, toen het in Havana werd bekendgemaakt, en wilde het bericht erover vooralsnog niet geloven. De afgelopen tien dagen hebben nog twee Cubaanse diplomaten, Luis Baralt in Ca nada en Sergio Rojas, de voormalige am bassadeur in Londen, zich tegen het be wind van Castro gekeerd. De regering-Cdstfó kwam in buitenge wone zitting bijeen ter bespreking van de Amerikaanse „economische agressie". Suikerimport beperkt WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Landbouw heeft stopzetting'bevolen van de invoer van 740.000 ton Cubaanse suiker in de Ver enigde Staten. Het betreft hier het nog niet verscheepte deel van het Cubaanse suikercontingent voor 1960, dat op 3.119.655 ton was vestgesteld. Het ministerie nam deze beslissing in afwachting van een besluit van president Eisenhower op grond van een nieuwe wet, die hem de bevoegdheid gaf het suiker contingent van Cuba voor levering aan de Verenigde Staten te verminderen. Inmid dels heeft Egypte 53.000 ton suiker in Cuba besteld. Men verwacht, dat Cuba hierop zal antwoorden met naasting van alle Amerikaanse eigendommen. Protesten Dinsdag is na het Britse ook het Ame rikaanse protest tegen de naasting van de olieraffinaderijen op Cuba in Havana overhandigd. De naasting wordt daarin veroordeeld als een „schending van de ethiek en gebruiken in de vrije wereld" en als een illegale daad en een onderdeel van de „onophoudelijke economische agressie van de Cubaanse regering bedoeld om Cuba's traditionele investe- rings- en handelsbanden met de vrije wereld te verbreken". Premier Macmillan, zo meldt onze cor respondent uit Londen, heeft in een in krasse termen gestelde protestnota aan dr. Castro de teruggave gevraagd van de Shell-raffinaderij. De Britse regering be houdt zich het recht voor tot de eis van de schadevergoeding waarmee waar schijnlijk een bedrag van een half miljard gulden gemoeid is indien Cuba in zijn houding volhardt. Herbert Morrison, die tijdens de Per zische actie tegen de Britse olieraffinade rij van Abadan minister van Buitenlandse Zaken was, stelde in het Hogerhuis de sarcastische vraag of de destijds door de Conservatieve oppositie gepropageerde politiek van toepassing van geweld en zelfs oorlog thans zal worden uitgevoerd. Lord Landsdowne, de onder-minister van Buitenlandse Zaken, antwoordde dat dit een delicate zaak is welke hij niet nog delicater wenst te maken door op deze vraag in te gaan. Geen Mexicaanse olie. MEXICO. (AFP) Een Mexicaanse woordvoerder heeft de geruchten tegenge sproken, als zou Mexico overwegen olie aan Cuba te leveren. Berichten over een Latijnsamerikaans „olieblok" voor levering van olie aan Cu ba, waarvan Mexico en Venezuela deel uitmaken, noemde de woordvoerder „fan tasie". MOSKOU (Tass-Reuter) Dinsdag is de eerste Russische raket gelanceerd van een reeks raketten, die tussen 5 en 31 juli be proefd zullen worden. De in de Sovjet- Unie gelanceerde meertrapsraket werd af geschoten in de richting van een doelwit in de Stille Oceaan. De vlucht van de raket verliep volgens het program en de laatste, nagemaakte, trap, kwam in het water vlak bij het doelwit terecht. De afstand tussen doelwit en lanceerplaats is volgens een door Tass bekendgemaakte aankondiging ongeveer 13000 km. Waarnemers (Reuter) Amerikaanse marinevliegtui gen hebben dinsdag de Russische raket zien neerkomen op ongeveer 1000 mijl ten zuidwesten van Hawaii te 18.00 uur (Ne derlandse tijd), aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van De fensie. Advertentie (Van onze correspondent ie Parijs) Guy Ribeaud, voormalig kabinetschef van de huidige kamerpresident Jacques Chaban-Delmas, die in de tijd der vierde republiek minister was, is voortvluchtig en wordt door de Franse politie gezocht. Za terdagmorgen troffen surveillerende agen ten in een straat vlak achter de Champs Elysées in een auto een indrukwekkende voorraad munitie en pistolen aan. De auto bleek toe te behoren aan de beruchte acti vist Ribeaud. terwijl de naam van de dron ken inzittende. Antoine Lorca, ook op de lijsten der verdachte rechtse extremisten prijkte. De autopapieren werden aange troffen in het bezit van een zekere Louis Samson, eveneens een rechtse extremist. Met Lorca is hij wegens illegaal wapenbe zit in staat van beschuldiging gesteld. De ontdekking van de wapens en kogels in de auto van Ribeaud, die in de meidagen van 1958 in opdracht van Chaban-Delmas een belangrijke rol heeft gespeeld in het komplot van Algiers, geeft voedsel aan de geruchten dat ook nu fascistische elemen ten toebereidselen treffen voor een nieuwe putsch in geval de vredesonderhandelingen met de Algerijnse nationalisten een hun onwelgevallig verloop zouden nemen. VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 (Van onze correspondent in Wenen) Op zijn reis door de Oostenrijkse pro vincie heeft Kroesjtsjev dinsdag voor het eerst een werkelijk rustige dag gehad. Na zijn bezoek aan Salzburg, waar voorname lijk Westduitse toeristen tegen hem heb ben geprotesteerd, heeft de Oostenrijkse regering hem op 2030 hoogte in de hergen naar de dubbele stuwdam van Kaprun gebracht, waardoor twee kunstmatige me ren zijn ontstaan. Deze meren dienen tot het opwekken van elektrische energie die in tachtig percent van de Oostenrijkse behoefte voorziet. Kroesjtsjev vertoonde geen spoor van ver moeidheid maar zijn vrouw verklaarde dat zij zich heel vermoeid gevoelde. Het speet haar dat zij daardoor niet genoeg van het landschap kon genieten. Op haar onge dwongen manier gaf zij toe, dat zij twin tig jaar geleden nooit zou hebben ge droomd dat zij zo'n prachtige reis zou kunnen maken. Kroesjtsjev was blijkbaar onder de in druk van de stuwdammen die de Oosten rijkse ingenieurs hoog in de bergen hebben aangelegd. Hij vond het een grootse pres tatie, maar ook hier nam hij de gelegen heid waar om tevens over de elektriciteits- produktie in de Sovjet-Unie te spreken. Met een produktie van 264 miljard kwu per jaar neemt zijn land, zo zei hij, de eerste plaats in op de wereld, want het produceert nu meer elektrische kracht dan Groot-Britannië, Frankrijk en West-Duits land tezamen. In de gezonde berglucht en in het gezelschap van technische deskun digen was hij in een opvallend goede stem ming. Op de vraag of hij zijn vakantie in Oos tenrijk zou willen doorbrengen, antwoord de hij: „heel graag, maar wie zal dat betalen?" Hij zei dat hij zelfs graag vijf jaar in Oostenrijk zou willen blijven doch dat de Russische regering nog tevrede- ner zou zijn wanneer zij hem „tien jaar kwijt zou zijn". De Oostenrijkse regering is in het alge meen zeer tevreden over het verloop van deze reis. Alleen is zij bezorgd over de verklaring van Kroesjtsjev dat hij de Oos tenrijkse neutraliteit zal verdedigen wan neer deze door anderen wordt aangetast. Er bestaat namelijk het gevaar dat" hij' deze neutraliteit op zijn eigen manier op vat en niet volgens de mening, die de Oostenrijkse regering daar zelf over heeft. (Reuter'A.F.P.) Kroesjtsjev verklaarde bij Kaprun: Het zal de mooiste dag van mijn leven zijn wanneer boven de gehe le wereld de rode valg waait. Ik ben er zeker van dat die dag zal komen". En zich omwendend tot een Amerikaanse verslaggever, zei hij: „Anderen, zoals menner Dan Shore, weten het ook, maar ze kunnen het niet zeggen anders zouden bun bazen hen minder betalen". Shore protesteerde: „Wij zijn hier in een neu traal land en ik kan niet antwoorden". ,.Ach, het is maar een grapje", antwoord de Kroesjtsjev en beide mannen drukten elkaar de hand. Een lid van het Oostenrijkse gevolg van Kroesjtsjev drukte zijn verbazing uit over zijn vitaliteit. „Men moet aan het leven geloven en zich niet laten gaan", aldus Kroesjtsjev. „Geloof in het leven is het elixer dat de communisten hun energie geeft". Bij de „Mooserboden"-stuwdam is een monument van beton opgericht en de ont werper legde Kroesjtsjev uit dat het sil houet van de vrouw, gelovigen aan Sinte Barbara, de beschermheilige van de in genieurs doet denken. „Anders gezegd", antwoordde Kroesjts jev, „het monument is zo dat krankzinnige noch verstandige mensen kunnen begrij pen wat het voorstelt. Men moet er een gids bij plaatsen die de bezoekers kan uit leggen of het een hond dan wel een leeuw is". Kroesjtsjev opperde dat Oostenrijk en de Sovjet-Unie technische gegevens en erva ringen over de bouw van waterkrachtsta tions uitwisselen. De Oostenrijkse minis ter Waldbrunner toastte op „de bron van onze rijkdom, water", want zo zei hij, Oostenrijk heeft geen goud maar veel veel ijs en water. Kroesjtsjev haalde daar op een gouden medaille tevoorschijn en stak hem, onder algemene hilariteit, in Waldbrunner's zak. Zonnebrillen. Minister Waldbrunner bood Kroesjtsjev als aandenken een zonnebril aan. De Rus sische premier zei wel tien zonnebrillen voor zijn kleinkinderen te willen meene men, en grapte ,,U stuurt ons uw zonne brillen en wij u onze raketten." Waldbrun ner antwoordde dat hij zonnebrillen boven raketten verkoos: „Vrede is beter" en Kroestjsjev knikte instemmend. Naarmate het bezoek vordert is de ont vangst van de Russische premier door de Oostenrijkse bevolking hartelijker gewor den. Kroesjtsjev heeft besloten zijn reis door de provincies af te breken en vanavond in Wenen terug te keren, een dag eerder dan was voorzien. Oostenrijkse regerings kringen gaven voor Kroesjtsjev's besluit oververmoeidheid van de Russische gast op. (UPI) Toen de reis naar de hoogten nog maar pas was begonnen zette Kroesjtsjev met dreunende stem een van Ruslands meest geliefde oude volksliederep in. Hij dirigeerde een wel zeer wonderlijk sa mengesteld koor van buitenlandse corres pondenten, Russische en Oostenrijkse hoog waardigheids-bekleders. De zuurkijkende Gromykó zong uit volle borst mee, dapper bijgestaan door de vice-premier Kosygin en minister Foertsjeva. Kroesjtsjev's zwa re stem, deed de povere zanggeluiden van de waardige kanselier Raab en de andere Oostenrijkse autoriteiten in het niet ver zinken. (Van onze correspondent in de V.S.) Lyndon Johnson, de bekwame leider van de Democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, heeft dinsdag offi ciéél verklaard, dat hij zich beschikbaar stelt als kandidaat der democraten voor het presidentschap. Deze mededeling, ge daan op een persconferentie, heeft nie mand verbaasd, doch de manier waarop Johnson thans naar voren is getreden heeft wel indruk gemaakt in politieke kringen. Johnson ziet een moeilijke tijd na deren voor Amerika, en beschouwt zich zelf kennelijk als de gerijpte en ervaren leider, die Amerika achter zich kan ver enigen daar hij landsbelang boven alles weet te stellen. Het moet gezegd, dat John sons gedrag de laatste jaren geheel over eenstemt met een dergelijk bijna boven de partijen staand leiderschap. Nog onlangs, toen Eisenhower veel krietiek te horen kreeg wegens de U-2, de mislukte topcon ferentie, en het mislukt bezoek aan Japan vermeed Johnson zoveel mogelijk daar voor zichzelf of zijn partij politieke munt uit te slaan. Hij wenste niet Kroesjtsjev in de kaart te spelen door Amerika in tern te verdelen. Ook op zijn jongste pers conferentie volgde Johnson deze lijn. Hij wenste zich niet uit te laten over zaken waar Eisenhower op dit moment nog de verantwoordelijkheid voor draagt en wei gerde voorts kritiek uit te oefenen op zijn Democratische concurrenten, van wie er een wellicht in de komende jaren leider van Amerika zou kunnen zijn. Geheel volgens de traditie van de Ame rikaanse verkiezingsstrijd is de laatste dagen de gezondheid der aspiranten on derwerp van debat geworden. Johnsons aanhangers hebben geïnsinueerd dat Ken nedy zou lijden aan de ziekte van Addison. Johnson zelf verklaarde echter, dat Ken nedy de afgelopen maanden wel heeft ge toond kerngezond te zijn. In het algemeen is Johnsons optreden beschaafd en ridderlijk doch niettemin wist hij een steek toe te brengen aan Eisenhower door te verklaren dat het land behoefte heeft aan een werkende en niet aan een pratende en reizende presi dent Dat Johnson in de jonge Kennedy zijn voornaamste rivaal ziet bleek wel uit het feit dat hij zoveel nadruk legde op de noodzaak, dat Amerika's president een man van rijpe ervaring zou zijn. Alleen een beproefd leider zal volgens Johnson de komende moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Johnson voorziet de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie een on derzeebootbasis op Cuba zal vestien, met een nieuw ultimatum over Berlijn zal aan komen enzovoort. Zichzelf kenschetste hij als de man van de middenweg, die resul taten wist te bereiken. Hij bepleitte een betere aanpak van de buitenlandse politiek waardoor de neutrale landen de overtui ging zouden krijgen, dat Amerika niet op de eerste plaats er naar streeft hen aan zich te binden, doch dat Amerika streeft naar wat recht en billijk is in de interna tionale betrekkingen. Het viel op dat Johnson het ambt van vice-president niet zonder meer van de hand wees. Hoopt hij soms het op deze wijze voor Kennedy gemakkelijker te ma ken genoegen te nemen met de tweede plaats? Volgens Johnsons aanhangers zou hun favoriet bij de eerste stemming ruim vijfhonderd stemmen kunnen verwerven. Dit aantal zou bij de tweede stemming stijgen en de darde stemming zou hem de meerderheid kunnen brengen. Kennelijk hopen zij dat hun kandidaat een kans zal krijgen indien men aan Kennedy bij de eerste stemmingen de zege zal weten te ontzeggen. Trumans actie van enkele dagen gele den kwam hun uiteraard zeer gelegen, al heeft al deze anti-Kennedy-beweging ook iets van een laatste wanhoopspoging. Ik kom nog geen half uur geleden uit de rokerige warmte van een zomeravond- se speelzaal, waar ik door onintelligent en ongeliLkkig gekansspeel zoveel geld kwijt ben geraakt, dat ik terstond dit stukje moet schrijven om althans een deel er van direct weer terug te verdienen. In fei te is het diepe nacht en ik moet, zittend op de rand van dit hotelbed, met de hand. schrijven, omdat ik met de schrijfmachi ne de andere gasten wakker zou maken. De straf volgt dus op de zonde. De enige troost die u en ik hebben is, dat liet stukje niet geschreven wordt door de meneer die naast me zat toen ik aan de lange groene rechthoekige tafel tussen de vele dringende gokkers mijn geld zag opslokken. Hij had een ring met een wa pen er op, en de kille slangenuitdrukking van een grijze Amerikaanse miljonair die al vermoord gevonden is voordat de de tective-roman begint. Niemand houdt van hem en zijn onverwachtse dood doet ieder een plezier. Op die manier zijn er terstond al zeventien verdachten: zijn aangenomen dochter, de butler, zijn chauffeur, zijn eer ste vrouw, zijn tweede vrouw die in een gesticht is, zijn vroegere compagnon, zijn schoonvader die hij geruïneerd heeft, zijn vriendin en haar broer, de tuinman, de uitvinder die hij bestolen heeft, zijn zus ter die aan vervolgingswaanzin lijdt en de auteur die het boek schrijft. Maar hier leefde hij nog en zette op 4 of 5 verschillende nummers telkenkere het inkomen van een tramconducteur en dan nog eens ertegenaan het gezamenlij ke salaris van het verplegend personeel van een middelgroot sanatorium. En deze bedragen in fiches liet hij iedere keer on aangedaan wegharken. Aan de andere kant van mij zat een in het wit geklede dame die geregeld op tien en twaalf nummers zette na ingewikkelde berekeningen geconsulteerd te hebben en die daarmee geleidelijk een klein winkel pand b ijeenspaarde. Mijn verlies had trouwens niet zo erg hoeven zijn als er niet iets vervelends ge beurd was. Ik meende vast op 6 nummers tegelijk gezet te hebben. Eén ervan kwam op dat ogenblik ook uit. Ik had zesmaal uitbetaald moeten xvorden. Maar een Bos nische heer riep, dat dat zijn inzet was. „Ik ben ervan overtuigd dat het de mij ne is," zei ik. Maar de croupier meende dat de man gelijk had en niet ik. Anders had u dit artikel nooit hoeven lezen. Of het had korter kunnen zijn. De speelzaal ziet er romantischer uit dan de bezoekers. En de croupiers krij gen van de winnaars telkens voor hun uit gangspot zulke grote fooien, dat ik begin te denken dat ik, zelfs op mijn jaren, nog gauw een beroepswisseling moet doen. Ik heb, toen ik mijn reisgeld verspeeld had, mij niet in het park een kogel door de kop gejaagd. Waarom ook? Dat geeft nog maar meer kosten. Nee, ik ben naar huis gegaan en zit nu, tot op mijn hemd uitgekleed, financieel en reëel, op de rand van mijn hotelbed te schrijven. Had ik gewonnen, u had er nooit iets van gehoord. Als u dus de volgende maanden niets van me leest, weet u dat ik de bank heb laten springen. H. B. Fortuin De ondertekening onder „Net of niet net" in de bovenstaande rubriek was gisteren weggevallen. Er had moeten staan: Floris Flaneur. 3 Ei In Oekraïne is bij Vorochta aan de oever van de rivier de Proet een vogel- ei gevonden waarvan de ouderdom op tien tot vijftien miljoen jaar wordt ge schat. Het binnenste van het ei, dat 600 gram weegt, is een kiezelachtige massa. De vondst is gedaan door een student. Ter plaatse zijn duidelijk spo ren van moerasplanten de scherpe klauwen van een onbekend wezen ge vonden. Diamant. De grootste en mooiste diamant die ooit ter veiling is aangeboden, heeft geen koper gevonden. De steen van 49.03 karaat, aangeboden door een „bui tenlander van koninklijke bloede", werd door de Londense veiling Chris ties overgenomen voor 65.000 pond ster ling (bijna 700.000 gulden. Andere juwe len op dezelfde veiling, brachten in to taal 180.161 pond op, een wereldrecord voor een juwelenverkoop. Het oude we reldrecord voor ee.i juwelenveiling 164.904 pond werd vorig jaar bij Christies gevestigd. Onafhankelijk. Volgens het Zweedse blad „Dagens Nvheter" hebben Zweedse technici een nieuw soort aandrijving voor onderzeeboten geconstrueerd, die het deze mogelijk maakt te varen onaf hankelijk van zuurstoftoevoer uit de buitenlucht. 29-jarigen. In de batterijkast van de „Joe- gosiavië-Express" zijn zondag twee 29- jarige Joegoslaviërs uit Rijeka naar West-Duitsland uitgeweken. In Neuren berg kropen zij verkleumd uit hun schuilplaats en vroegen politiek asiel. Bezuiniging. De Turkse brigade in Korea zal uit bezuiningsoverwegingen van 5.000 tot 300 man worden verminderd. Miljoenen. Volgens het Indische bureau voor de statistiek zal de bevolking van India, die nu op 420 miljoen wordt ge schat, in 1971 528 miljoen zielen omvat ten. Verzoening. Volgens het Westberlijnse „In- formationsbuero West" zou in Oost- Duitsland sedert midden-juni de collec tivisering van het ambacht gestaakt zijn. Walter Ulbricht, de leider van de Oostduitse communistische partij zou er bij de partijen in Oost-Duitsland op aangedrongen hebben, tegenover de ambachtslieden een „verzoenende poli tiek" te voeren en te streven naar versterking van de positie der kleine zelfstandigen. Ongeluk. Bij de Franse kernenergiezuil „G-2" te Marcoule is dinsdagavond een leiding met heet, samengeperst koolstofgas gesprongen, met als gevolg dat het gas met grote kracht naar bui ten spoot. Geen der arbeiders in de om geving liep enig letsel op, aldus heeft het Franse hoge commissariaat voor kernenergie meegedeeld. Men verwacht dat de zuil spoedig weer in gebruik kan worden genomen. Overstapje. Een Duits reisbureau te Frankfort heeft meegedeeld, dat lucht reizigers bij tussenlandingen in de Sov jet-Unie geen visum meer nodig hebben indien zij niet langer dan 24 uur op Russische bodem verblijven. Voor toe risten kan dit oponthoud tot 48 uur worden verlengd. Petje af. Een tachtigjarige vrouw, die in twintig jaar niet gezwommen had, is te Darwin (Australië) van een zes me ter hoge kade gedoken om haar vier jarige kleinzoon te redden, die in het water was gevallen. Zij greep de dren keling en bracht hem zwemmend in veiligheid. Molotov-cocktail. Uit een rijdende auto is dinsdagavond een Molotovcocktail in de tuin van de Russische ambassade in Rome geworpen. De bom, een fles ben zine met een lont begon te branden, maar ontplofte niet. Een half uur eer der was een bom uitgeworpen bij een bureau van de communistische partij. Ook deze ontplofte niet. Leve het fascisme. De politie van Reggio Emilia in Zuifl-Italië, heeft, achttien per sonen gearresteerd die probeerden het hoofdkwartier van de neo-fascistische partij te bestormen. Zeven agenten wer den gewond. In Ravenna werd de wo ning van de communistische afgevaar digde Arrigo Boldrini in brand gesto ken. Boldrini voerde onlangs het woord op een anti-fascistische bijeenkomst. Bij de woning werd een bord gevonden met „Dood aan Boldrini, leve het fascisme". 87ste. De Veiligheidsraad heeft eenstem mig aanbevolen dat de nieuwe staat Somaliland als 87ste lid tot de UNO wordt toegelaten. Morgen komt Kongo aan de beurt. De UNO-Assemblee zal zich op haar komende zitting over deze en andere aanbevelingen voor toelating uitspreken. Gedenkplaat, In de Westberlijnse wijk Tiergarten is een gedenkplaat onthuld op de plaats waar in de „Kristalnacht" (9 op 10 november 1938) de nazi's een synagoge verbrandden. Spotprent. Het garnizoenscommando van Djakarta heeft de hoofdredacteur van het. Indonesische rechtse zondagsblad ..Harian Minggu" gearresteerd. Het blad werd kort geleden een verschij ningsverbod opgelegd wegens het plaat sen van een spotprent die tegen de re gering gericht was. Verkeerd. Een grote personenauto is, waarschijnlijk doordat de bestuurder de verkeerde versnelling inschakelde, een hotel te Bonn binnengereden. Het voertuig reed de voorhal door en kwam voor een trap tot stilstand. Zes gasten moesten met verwondingen in een zie kenhuis worden opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3