Haarlemse pater wil op Sicilië sociaal opbouwcentrum stichten TAXI 13000 Straatvoetbalcompetitie van Vondelkwartier draait goed Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT ^ÏBrieven aan de redactie Inbrekers plunderen horlogezaak J. L. van Leen gehuldigd Gehele voorraad gestolen Door regen verblind tegen auto gereden Jongens vechten fel maar sportief om elk kooltje Steun voor krepeergebied gevraagd Kwestie-Kwint toch in Velsense raad Examens Faillissementen KUIN S „KARAMELLA'S" Avondopenstelling van Frans Halsmuseum Aanrijding op beschermde oversteekplaats Meisje haalt jongetje uit het water M. Davidson overleden Twee gewonden bij botsing op Blois van Treslongweg WOENSDAG 6 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,5 Veertig jaar bij Draste Dinsdag is de heer J. L. van Leen. die veertig jaar in dienst is bij Droste's cacao- en chocoladefabriek n.v. in Haar lem, door de directie en tal van genodig den ontvangen, waarbij hij is toegespro ken door de directeur de heer M. W. Sa- vrij Droste, die de jubilaris „een typisch voorbeeld van een leven lang Droste' noemde. Hij schetste in het kort de loop baan van de heer Van Leen, die is be gonnen als klopjongen op de vormerij, vervolgens vormer werd en thans werk zaam is op de technische dienst, waar hij belast is met tal van verschillende werkzaamheden. „De jubilaris heeft voor zijn werk een natuurlijke aanleg en hij doet alles met plezier", aldus de heer Savrij Droste, die de heer Van Leen ver volgens de verguld zilveren legpenning van het bedrijf, de gouden draagpenning met bijbehorend vererend getuigschrift va de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel, alsmede een geschenk onder couvert overhandigde. Mevrouw Van Leen mocht een doos bon bons in ontvangst nemen. In de toonka- mer van het bedrijf sprak vervolgens de voorzitter van het jubileumfonds, de heer C. A. Guit, die eraan herinnerde dat de jubilaris één der oprichters van de voet balvereniging van Droste is geweest en hem een polshorloge aanbood. Nadat colle ga's een tafelsigarenaansteker hadden overhandigd vertrok de-jubilaris met zijn echtgenote en twee „paranimfen" voor de traditionele tocht door Zuid Kennemerland Inbrekers hebben in de afgelopen nacht de gehele voorraad aan horloges van een horlogezaak in de Jansstraat tc Haarlem meegenomen. Men is aan de achterkant van de zaak aan de zijde van de Bakenessergracht binnengedrongen. De eigenaar en zijn vrouw waren afwezig. Een dochtertje dat op de tweede verdieping sliep heeft niets van het nachtelijk bezoek gemerkt. Zowel de voorraad in de etalage, als die in de winkel zelf, is meegenomen. De schade beloopt duizenden guldens. Een 21-jarige vrouwelijke kantoorbe diende uit Haarlem is dinsdag met een hersenschudding en een beenwond opge nomen in het Diaconessenhuis, nadat zij omstreeks half één door de regen verblind, met. haar fiets bij het Florapark in Haar lem tegen een haar tegemoetkomende auto was gereden. Zij werd op de motorkap en even later op het wegdek geslingerd. Advertentie -I"-»-''-"- DE STRAATVOETBALCOMPETITIE van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Haarlem-Noord draait op volle toeren. Weken achtereen laait elke avond op het knusse voetbalveldje aan de Vergierdeweg het vuur van de strijd hoog op. De supporters langs de lijnen zijn niet karig met hun aanmoedi gingen of critiek. Maar ook op de weg huiten het hek blijft menige wandelaar staan om de talrijke duels om de leren „knikker" gade te slaan. In poule A is de beslissing al gevallen. Het team van de Muiderslotweg is in deze groep als eerste geëindigd met de Aart van de Leeuwstraat uit Delftwijk op de tweede plaats. In poule B is de strijd nog in volle gang. Buurtteam II voert hier de ranglijst aan met tien punten uit vijf wedstrijden. Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Zeer lage afschrijving Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr z. enige verpl. Prijs ƒ5650.— Hoofdagentschap Telefoon 12138 De sportcommissie van „Het Vondel kwartier" heeft over belangstelling van de jeugd voor dit straatvoetbaltoernooi aller minst te klagen. Enige jaren geleden startte de competitie met slechts een handjevol ploegen. Dit jaar schreven veertien straatteams uit heel Haarlem- Noord voor de wedstrijden in. „Er komt heel wat. voorbereiding aan te pas voordat we kunnen draaien. Als je goed en wel een indeling hebt gemaakt komen er altijd nog jongens om te vra gen of ze mee mogen doen. Die wil je dan niet teleurstellen al gooien' ze je hele schema in de war," aldus de voorzitter van „Het Vondelkwartier", de heer H. van Merkenstein. bij de speeltuinjeugd be ter bekend als Ome Henk. Hij vertelt dat de wedstrijden zonder uitzondering een bijzonder sportief verloop hebben. „Na tuurlijk staan ze wel eens als kemphaan tjes tegenover elkaar, maar tot werkelijk onprettige dingen is het nog nooit geko men. daar zorgen de scheidsrechters wel voor. Wie er eenmaal uitgestuurd is hoeft niet meer terug te komen, dat weten de jongens nu eenmaal." Overmacht OP HET VELD met de „echte" doelen en „echte" netten vecht de Dullaertstraat eens ongeslagen kampioen van de straatvoetbalcompetitie een verloren strijd tegen het team uit Delftwijk. De stand is al 4-0 in het voordeel van de Delftwijkers, die een stevige ploeg in het veld hebben gebracht. De jongens van de Dullaértstraat. die stuk voor stuk kleiner van postuur dan hun rivalen zijn weten echter niet van opgeven. Dapper weren ze zich tegen de overmacht. „Vooruit Japie. nu er tussen door," klinkt het uit het pu bliek. Maar de anders zo vaardig dribbe lende Jaap krijgt tegenover de hoog bo ven hem uit rijzende stopperspii van Delft wijk geen kans om door te breken. „Moet. je die grote knul zien! Is die veertien?" wijst een Dullaertstraat-sup- porter en er klinkt onverholen ongeloof in zijn stem. „Ja. hoor. Hij is écht veertien. Hij zit in mijn klas. Kan die jongen toch niks aan doen dat-ie zo hard gegroeid is." reageert een ander prompt. Hij heeft ge lijk. De leiders van de straatvoetbalcom petitie zien er scherp op toe dat er niet met de leeftijd van de deelnemers, die niet ouder dan veertien jaar mogen zijn, „gesmokkeld" wordt. De sympathie van het publiek is duidelijk aan de kant van de zwakkere ploeg. Aanval na aanval golft op de veste van de Dullaertstraat. waar de doelman als een kakkerlak heen en weer springend handen en voeten te kort komt om de uit alle richtingen aansuizen- de ballen uit zijn heiligdom te houden. Advertentie De Haarlemse pater P. S. Duynstee o.f.m., oud-directeur van het r.-k. Maatschappelijk Jeugd- en Gezins- werk, wil op Sicilië een maatschap pelijk opbouwcentrum stichten. Pater Duynstee verblijft al geruime tijd op Sicilië en komt in september naar ons land om hier de medewerking voor zijn plan in te roepen. Als zijn plan slaagt zal bet opbouwcentrum tot stand komen in Palma di Monte- chiaro, een stadje waar de bevolking krepeert van de armoe en ellende. Tijdens een vakantie maakte de Haar lemse pater kennis met de armoe van Sicilië. Hij nam deel aan een congres in Palma di Montechiaro, gewijd aan de pro blemen van het onderontwikkelde gebied in de provincie Agrigento. Dit congres was georganiseerd door de Siciliaanse so ciale voorvechter Danilo Dolci en zijn medewerkers. Professor Silvio Pampiglio- né heeft hier cijfers bekend gemaakt van een onderzoek naar de levensomstandig heden van zeshonderd gezinnen. Het con gres werd niet alleen bijgewoond door des kundigen en sociaal voelende buitenstaan ders, maar voor een groot deel ook door werklozen, volksvrouwen en kinderen, die met spanning luisterden naar de cijfers over besmettelijke ziekten, kindersterfte, woningnood enz. Met zuidelijke radheid werd urenlang gepraat, maar tot daden kwam men nauwelijks. Achrille otns/andigheden Pater P. S. Duynstee Advertentie SIMPLEX - BURGERS - BURCO J. LINDENBURG SCHOUWTJESL A AN 67 Verkort weergegeven) Van zaterdag 9 juli is het Frans Hals museum in Haarlem tot september weer iedere zaterdagavond voor het publiek opengesteld van half negen tot half elf. De oude gevels staan dan weer in „flood light". Het interieur en de stijlkamers zijn door kaarsen verlicht. Ook de binnenhof is feeëriek verlicht en met. bloemen ver sierd. Bovendien wordt tijdens de avond openstelling oude muziek ten gehore ge bracht en zijn Hals' meesterwerken in een speciaal arrangement tentoongesteld. Hevig is vaak het gedrang voor de goal. Ieder staat te popelen om. het doelpunt te maken of te voorkomen. Op deze foto is de bal nergens te be kennen, maar naar het jiLichend ge baar van enkele spelers te oordelen is die juist doeltreffend ingeschoten. De dertienjarige Miep van Bakel heeft dinsdagmiddag een vijfjarig jongetje uit het water van de Zomervaart in Haarlem- Oost' gered. Het jongetje, dat uit school kwam, is op een onverklaarbare wijze in het water ge vallen. Het meisje sprong hem zonder zich een ogenblik te bedenken, gekleed na en wist hem veilig aan de kant te brengen. B. en W. van Velsen hebben de gemeente raad verzocht in overweging te nemen zich in het openbaar uit te spreken over de achtergronden welke hebben geleid tot de houding van het college en de raad met betrekking tot het afscheid van mr. M. M. Kwint, die per 1 juni jongstleden zijn ambt als burgemeester van Velsen heeft neer gelegd. Den Haag. Aan het conservatorium is ge slaagd voor het diploma A viool mej. I. Miedema uit Haarlem. Haarlem. Voor het mulo-examen zijn ge slaagd voor het diploma A de dames A. T. Boonstra, G. E. de Gier, C. F. A. Groene- woud, M. Hogeveen, C. Bosch en H. J. Le- naarts, allen te Haarlem; M .H. van 't Hof, Beverwijk, M. L. S. Paap, J. v. d. Pol, J. A. Honing, allen te Haarlem, M. Hoogduin, Zwanenburg, W. M. Polak Haarlem, T. Vis ser, Velsen, R. v. Westering, Bloemendaal. J. H. W. Weijers en J. C. Roodbol te Haar lem en de heren: J. A. v. d. Bos, Beverwijk, E. P. J. Huijbers en G. J. Mars, beiden te Haarlem en H. Wouters, Velsen-Noord. Af gewezen zeven kandidaten. Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde deel II mej. A. H. A. M. Bolsius, Santpoort. Ken „straat'' in Palma di Montechiaro, het Siciliaanse stadje waar van com fort geen sprake is. Door de straat, loopt een open riool, een broedplaats voor insecten. Pater Duynstee heeft al met het stads bestuur van Palma di Montechiaro over leg gepleegd ten einde de noodzakelijke werk- en woonruimten te verkrijgen. Voor de financiering van het maatschappelijk adviesbureau wil hij ondermeer in ons land steun zoeken. Voorlopig worden de kosten geraamd op zestigduizend gulden per jaar. Tevens wil pater Duynstee de medewerking van Nederlandse deskundi gen inroepen. 'De verwezenlijking van het plan hangt ondermeer af van de medewerking van de plaatselijke autoriteiten. Voorts kan het opbouwcentrum er dan pas komen, als de Haarlemse pater voldoende geldelijke steun krijgt. Het is de bedoeling in ons land een nationale actie voor de totstand koming van dit centrum op touw te zet ten. Zowel de vorming van een landelijk als een plaatselijk actiecomité wordt voor bereid. Inmiddels is bij de Nederlandse Credietbank in Haarlem (postrekening 332757) een rekening voor het „Opbouw centrum Sicilië" geopend. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van failléssement verklaard: E. L. Nicuwenhuizen, echtgenote van W. J. Haverman, confectiefabrikante. Van 01- debarne veld liaan 1, Haarlem en handelen de onder de naam Nihaco, Kleine Hout straat 106. Haarlem. Rechter-Commissaris- mr. N. Smits. Curator: mr. S. Boekman. Nieuwe Gracht 51. Haarlem: en W. A. Kaagman, stoffeerder. Van Ostadestraat 5, Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Rens, Jansweg 52, Haarlem. Advertentie EEN TRACTATIE APART BANKETBAKKERIJ HOOGER WOERDSTRA Al 11 TEL. 53158 Van saterdag af tot aan september Voetgangers. Wanneer men in de dag bladen de rubriek verkeersongelukken doorleest, schrikt men hoe vaak onvoor zichtige, plotseling overstekende voetgan gers een groot gevaar zijn en de dood of verminking van auto- en motorbestuur ders veroorzaken. Voetgangers, blijf dus op het voetpad, steek niet onnodig en dan voorzichtig over. Maar nu ik te oud ben om te fietsen of een auto te besturen, toch gelukkig nog goed en veel lopen kan, heb ik enige ervaring op dat gebied verzameld laat men de den zoveel mogelijk ook voor de voetgangers! Vooral voetgan gers opgelet wanneer de tijd van kranten- bezorgen is: men fietst tot aan de bus, houdt zich vast, stopt de krant erin, fietst door op het voetpad tot de volgende abonné enz. Dito bij brievenbusen. waar een fietser je achterop rijdt en principieel niet afstapt. Dan onze nauwe straten. Gr. Houtstraat, Gierstraat enz., het voetpad is uiteraard al smal, dan staan er voor som mige winkels soms driedubbel fietsen, dan lopen er fietsers (éénrichting-verkeer) met fiets aan de hand op het voetpad en als toppunt: twee vriendinnen, die elkaar voor Zijn collega aan de andere kant daaren tegen kan rustig met een van zijn vriend jes een boom opzetten. De keren dat hij moet tonen dat zijn ploeg niet met „vlie gende kiep" speelt zijn op de vingers van één hand te tellen. Met hoeveel doelpun ten verschil de Dullaertstraat uiteindelijk het onderspit heeft gedolven weten wij niet, maar zij verloor met ere. De stand in poule B is op het ogenblik: 5 5 0 0 10 6 5 0 1 10 5 4 0 1 8 5 3 2 6 5 2 0 3 4 6 1 0 5 2 6 1 0 5 2 5 1 0 4 2 Vogelbuurt Spaarndam Roemer Visscherstraat Dullaertstraat Vergierdeweg Muiderslotweg 5 Lichtwedstrijd De finale tussen de winnaars van poule A en poule B zal op woensdagavond 7 september worden gespeeld. Het wordt een lichtwedstrijd en een bekend scheids rechter zal worden uitgenodigd deze be slissingswedstrijd te leiden. Grote schijn werpers op lange palen zullen het veld in een zee van licht zetten. Na afloop komen alle ploegen die aan de straatvoetbalcom petitie hebben deelgenomen in het club huis van „Het Vondelkwartier" bijeen waar tijdens een gezellig samenzijn de prijzen zullen worden uitgereikt. Politie vraagt getuigen Dinsdagmiddag omstreeks tien voor zes is een dertienjarig meisje op de bescherm de voetgangersoversteekplaats op het Kennemerplein in Haarlem aangereden door een automobilist. Zij liep daarbij verscheidene bloeduitstortingen op. De automobilist is na het ongeluk even ge stopt, maar reed even later weg, zonder zich te hebben bekendgemaakt. De politie vraagt getuigen zich met haar in verbin ding te stellen. Ook de automobilist, die het ongeluk heeft veroorzaakt, wordt ver zocht zich bij de politie te melden. Advertentie VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM Uiteraard was het enorm belangrijk dat op dit congres de cijfers over de schrille levensomstandigheden in dit stadje open baar werden gemaakt. Hoe onderontwik keld dit gebied is. maken deze cijfers zon der meer duidelijk. Door het oude stadje dat ongeveer 20.000 inwoners heeft loopt de rijksweg Agrigento-Syracuse. De ze en de hoofdstraat zijn geplaveid, van andere straten is nauwelijks sprake. Door de „straten" lopen open riolen. Ongeveer 86 percent van de huizen heeft geen toi let. Nog geen tien percent heeft waterlei ding. Bijna een derde van de woonvertrek ken is zonder ramen, bijna een kwart der mensen slaapt op de grond. In vele geval len slapen vier of vijf mensen in één klei ne kamer. In dertig percent van de hui zen wordt ook een ezel of een paard ge houden. Het is niet te verwonderen dat het aan tal ziekten in deze oude, vochtige en slecht geventileerde huizen zonder sani taire voorzieningen enorm groot is. Dit is mede een gevolg van het ongedierte dat hier vrij spel heeft. Bij een onderzoek werden in negentig percent van de gezin nen gevallen van malaria geconstateerd, in veertig percent gevallen van tyfus. Bij vijftig percent van de gezinnen kwam traehoom en bij 99 percent een of andere wormziekte voor. Meer dan de helft van de mensen is an alfabeet. Een onderzoek bij tien bakke rijen bracht aan het licht dat er vijf zon der water werken. In de bakkerijen wa ren 37 mensen van wie 29 met een acu te ziekte en 118 dieren ondergebracht. Aan het einde van het congres waarop deze cijfers bekend werden gemaakt, meende pater Duynstee met een concreet initiatief voor de dag te moeten komen. Hij voerde ondermeer een gesprek met de aartsbisschop van Agrigento en bood zijn diensten aan. Na hier gehoor te hebben gevonden, kwam hij in de slotmiddag van het congres met een voorstel om in het stadje een centrum te stichten voor socia le planning en maatschappelijke opbouw. Dit centrum zou het maatschappelijk werk moeten voorbereiden en stimuleren. Bij de verdere uitwerking zou het moe ten adviseren. Het moet een geheel zelf standig centrum worden, dat in de eerste vijf jaar onder Nederlandse leiding kan staan. een zeer interessante etalage ontmoeten, gesprek, fietsen liefst dwars over het voet pad,' aan de hand. Uit de tijd. dat ik nog zelf chauffeerde, weet ik hoe vervelend het in een volle straat is, wanneer de voet ganger plotseling op de straat, afstapt, maar je kan niet altijd wachten totdat de etalage grondig is bekeken en het gesprek beëindigd. Dan zijn er nog bijzonder leuke attrapes voor de voetgangers: bij voorbeeld bij de mooie, nieuwe, efficiënte spoorwegbrug over de drukke Zandvoor- terweg. Rijbaan, zijweg voor stoppend ver keer, mooi voetpad. Nauwelijks ben je in de richting Aerdenhout er onder door of twee keer is er een voortuintje tol aan de zijweg, net als tanden in een slecht gebit en niet eens mooie voortuintjes! En juist daar is een fietsenstalling waar op spits uren dozijnen fietsen losbarsten en oh ironie de zebrastreep waar we straks wettelijk beschermd zullen zijn. Als je met de wettelijke bescherming veilig tussen beleefde auto's doorgekomen bent, moet je zeker in het ligusterhegje kruipen? In Haarlem is op 71-jarige leeftijd over leden de heer M. Davidson, in leven lid van de commissie voor sociale zorg der Nederlands Israëlitische gemeente te Haar lem. De heer Davidson was ook in de synagoge een zeer geziene persoonlijkheid. De heer Davidson heeft in Indonesië en na de oorlog ook in Nederland een voor aanstaande plaats in het zakenleven be kleed. Hij had steeds een grote belang stelling voor Israël, naar welk land hij verscheidene reizen heeft ondernomen. De begrafenis van het stoffelijk over schot heeft morgen om half twee op de Joodse begraafplaats in Haarlem plaats. Advertentie EEN OUDE VOETGANGER. 1 'mP- könig n.y. Amsterdam Rotterdam almelo vemlo Advertentie Advertentie Dinsdagmiddag omstreeks half vier heeft zich op de hoek van de Blois van Treslong- weg en de Pijlslaan in Haarlem een botsing voorgedaan tussen twee personenauto's. Een hoogleraar uit Aerdenhout wilde met zijn wagén van de Pijlslaan de Blois van Treslongweg oprijden, waarbij hij in bot sing kwam met de wagen van een op laatstgenoemde weg rijdende landbouwer uit Gasselte. De hoogleraar en zijn zoon, die bij hem in de auto zat, werden gewond. De zoon moest in het Diaconessenhuis wor den opgenomen. Zijn vader kon later naar zijn woning terugkeren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5