Lyceïst wegens weerspannigheid veroordeeld tot f 200.- boete Antwoord van Nederlandse Sport Federatie op regeringsnota Landbouw moet op lange termijn expansiebeleid voeren Burgemeester van Sassenheim plotseling overleden Complex van 241 woningen in Parkwijk opgeleverd Zomeracademie voor Orgel weer begonnen Dienstmeisje ernstig gewond bij overval WOENSDAG 6 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Voorzitter christelijke boeren: Internationale samenwerking moet verder saan dan EEG Deelnemers verwelkomd in Haarlems stadhuis Stichting voor Neo-religie koopt gebouw „Cultura" HAARLEMSE POLITIERECHTER Verdachte verzette zich tegen de politie tijdens relletjes na jazz-demonstratie Aanleg van gemeenschappelijke voortuinen wellicht in najaar Oostzaner auto op vergat zijn de IJ pont Bevans toestand ernstiger Zandvoortse jeugd maakte niet zo'n beste beurt bij verkeersexamens Geslaagden in Lisse voor vijfjarige handelsschool Geen voorrang verleend In een wereld waarin zestig percent van de bevolking honger lijdt, kan ik als voorzitter van een christelijke landbouw organisatie niet aanvaarden, dat het land bouwbeleid op lang zicht ingesteld wordt op een gelijkblijvende agrarische produk- tie. Op korte termijn kan het stellig gebo den zijn de produktie van dit of dat pro- dukt in te perken op grond van slechte afzetmogelijkheden. Op lange termijn zal de landbouw echter evenals de industrie een beleid gericht op expansie moeten voeren. De welvaart van morgen zal zich ook moeten uitstrekken tot al degenen die nu nog in kommervolle omstandigheden leven. Ons nationale landbouwbeleid zal daartoe moeten worden ingepast in een vergaande internationale economische en ook agrarische samenwerking, waarvan de E.E.G. nog slechts een bescheiden en veel te beperkt begin is. De hoofdlijnen van een dergelijke mondiale samenwer king zijn te vinden in het beleid van de landbouworganisaties, die zich verenigd hebben in een de vrije wereld omvattende organisatie, de I.F.A.P. Het is een ver drietige zaak, dat vele regeringen de con structieve voorstellen van die organisatie nauwelijks serieus willen nemen. Dit zei mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, vanmorgen op de jaar vergadering van zijn bond in Den Haag. Mr. Biesheuvel noemde het sterk toene mend verbruik van veredelde produkten en voedsel van hoge kw iteit het verheu gende begeleidende verschijnsel van een zich steeds meer industrialiserende wes terse wereld. Ongetwijfeld moet er nog bijzonder veel werk worden verzet om de concurrentiepositie van onze landbouw te versterken. Landbouw en organisaties moeten zich ervoor hoeden, niet al te zeer te gaan aanleunen tegen de prijs garanties van de overheid. Verlaging van de kostprijs leidt tot hetzelfde effect namelijk verhoging van het landbouwin komen als die garanties en vormt een heel was solider basis voor toekomstige welvaart. De heer Biesheuvel meende dat er een sterke neiging bestaat, de oplossing van huidige moeilijkheden eenzijdig te zoeken in bedrijfsvergroting, terwijl aan de ande re kant onvoldoende aandacht wordt ge schonken aan de mogelijkheden tot inten sivering en specialisatie van de produktie. In de tuinbouw en fruitteelt heeft de ont wikkeling in die richting tot uitstekende resultaten geleid en spreker ziet niet in, waarom voor de agrarische veredelings- produktie niet dezelfde weg zou kunnen en moeten worden gevolgd. Over de Nederlandse landbouw spre kend merkte mr. Biesheuvel op, dat de structuur daarvan gezond is. Het is stellig niet zo, dat de landbouw nog in stand wordt gehouden uitsluitend doordat de overheid hem de hand boven het hoofd houdt. Ettelijke uitspraken die nu worden ge daan leggen volgens mr. Biesheuvel getui genis af van een ongerechtvaardigd pes simisme. Zo gaat de centrale cultuurtech nische commissie er in haar overigens waardevolle rapport over het meerjaren plan voor ruilverkaveling en andere cul tuurtechnische werken er van uit, dat maar liefst de helft van de bedrijven beneden de 12 tot 15 hectare in de komen de twintig a dertig jaar zal moeten ver dwijnen; dit voornamelijk op grond van De acht vrouwelijke en vijf mannelijke deelnemers aan de Zomeracademie voor Orgel 1960 zijn dinsdagavond door de voor zitter van de commissie die het Interna tionaal Orgelconcours voorbereidt, de heer D. J. A. Geluk, welkom geheten. De deel nemers komen uit Amerika (3). Canada (2), Oostenrijk (2), Zweden (2), Duits land (2), Luxemburg (1) en Nederland (1). Een Fin, die zich gemeld had als deelnemer, heeft nabij Hoofddorp een auto-ongeluk gehad en zal naar zijn land terugkeren; voorts heeft een Oostenrijker zich moeten terugtrekken. Bij de ontvangst waren de drie buiten landse deelnemers aan het vandaag in Alkmaar te houden improvisatieconcours aanwezig, de heren Haselböck, Deriemae- ker en Ohlsson. De heer Geluk bood hun zijn beste wensen aan. De Zweed Sven Olof Ohlsson was twee jaar geleden cur sist van de Haarlemse zomeracademie voor orgel. Ook werden welkom geheten de docenten van de cursus, prof. Anton Heiller uit Wenen, Luigi Ferdinando Ta- gliavini uit Bologna en Cor Kee uit Zaan dam. De heer Geluk bracht dank aan allen, die aan de voorbereiding van de zomer academie hebben meegewerkt en richtte zich in het bijzonder tot de directeur, dr. J. F. Overmayr. Voorts dankte de spre ker de heer P. Koen, die zijn functie van secretaris van de Orgelcommissie heeft moeten neerleggen. Omdat hij op 1 mei de dienst der gemeente Haarlem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft verlaten. De heer Koen is lid geworden van de orgelcommissie en men zal van zijn adviezen en ervaringen gebruik kunnen blijven maken. Voorts richtte de heer Geluk zich met woorden van welkom tot de nieuwe secretaris, de heer J. Padt. De zomeracademie voor orgel duurt tot en met 22 juli. Op het programma staan onder meer bezoeken aan orgels in Zwol le, Gouda, Rotterdam en Den Haag. Dr. Obermayr deelde ons mee, dat het aantal deelnemers iets minder is dan vorig jaar. Hij vermoedde, dat enkele organisten niet hebben ingeschreven omdat het orgel in de Grote Kerk gerestaureerd wordt. Vol gend jaar kan het orgel weer bespeeld worden en de heer Obermayr verwacht, dat het aantal cursisten dan weer zal stijgen. haar toekomstverwachtingen over de af zet van onze veredelde produkten. Mr. Biesheuvel, toegevend dat ook in de toe komst het aantal agrarische bedrijven en het aantal in de landbouw werkzame per sonen zal blijven verminderen en zal die nen te verminderen, meende dat de com missie dezelfde fout begaat als toekomst voorspellers in 1950, die een blijvend te kort aan granen en dollars voorzagen. Zij ziet over het hoofd, dat in de gehele we reld ook de vraag naar onze agrarische produkten volop in beweging is. Over het overheidsbeleid sprekend drong mr. Biesheuvel met klem aan op een regeringsbeslissing inzake het meer jarenplan voor ruilverkaveling. Rond dit plan dat, afgezien van kritiek op onder delen, de krachtige steun van de georgani seerde landbouw heeft, ontwaart spreker af en toe een gepraat, dat veel weg heeft van een knabbel- en babbelpolitiek, niet slechts bij de gewone man, maar ook op plaatsen waar men over het plan mede heeft te beslissen. Over de vrijere loon politiek zei hij, dat de landbouw op rede lijke wijze in de eerste resultaten daarvan heeft kunnen delen. Wel is gebleken, dat het hanteren van het op zichzelf juiste be grip produktiviteit tot allerhande wonder lijke en onbegrijpelijke exercities kan lei den. Nadere studie en beraad op dit punt lijkt geboden. Voorspel prijzenoverlcg De rede die minister Marijnen in Sas van Gent heeft gehouden en waarin hij aandrong op produktiebeperkingen, be schouwde spreker als een voorspel op het jaarlijks prijzenoverlcg tussen minister en georganiseerde landbouw. Men zou ook kunnen zeggen: een proefballon. Verder ingaande op de rede merkte spreker op, dat een te sterke uitbreiding van het suikerbietenareaal onder de huidige om standigheden inderdaad geen aanbeveling verdient. Bij de tarweproduktie, die slechts rond veertig percent van de binnenlandse be hoefte dekt, doet zich echter nauwelijks een probleem voor. Spreker begreep dan ook 's ministers waarschuwing niet, voor al ook gelet op het te verwachten graan beleid in de E.E.G. Naar verluidt wil de Europese Commissie, als eerste poging tot toenadering tussen de tarweprijzen der zes landen, dat Nederland reeds voor oogst 1961 zijn prijs verhoogt. Hoe de minister in dit licht een door hem gewens te doelbewuste prijspolitiek wil voeren ontgaat spreker. Hem lijkt het aan geen twijfel onderhevig, dat we ons nationaal beleid moeten inpassen in het kader van de E.E.G., en dat betekent een hogere larweprijs. Sprekers hoofdbezwaar tegen 's ministers rede is, dat de minister wel zegt wat er niet moet gebeuren, maar niet laat weten wat de landbouw dan wel moet gaan produceren. De minister overschat, gezien de door hem voorgestane „doelbe wuste prijspoiitiek", waarmee hij het „scheefgroeien der produktie" wil voor komen, kennelijk het verband tussen de hoogte van de prijs en de omvang van de produktie. Tenslotte maakte mr. Biesheuvel mel ding van een recent besluit van het bonds- bestuur, hulp te bieden aan voor het com munisme gevluchte boeren die in het Griekse dorpje Vigla aan de rand van het bestaansminimum leven. Hij deed een be roep op de leden om financiële medewer king te geven voor het opbouwen van een nieuwe rundveestapel voor dit dorp. dat door Nederland al eerder op andere wijze geholpen is. Zo zijn er huizen voor de vluchtelingen gebouwd terwijl de regering iemand heeft uitgezonden die, zoals mr. Biesheuvel het zei, tegelijk voorlichtings dienst, cultuurtechnische dienst en direc teur van de werkgelegenheid moet zijn. Gisteren is het gebouw Cultura in de Jansstraat te Haarlem aangekocht dooi de Stichting voor Neoreligie, sinds 1945 te Haarlem gevestigd. Dit gebouw wordt al van 1938 af als zalenverhuurbedrijf geëx ploiteerd. Het ligt voorlopig niet in de be doeling, daar verandering in te brengen, maar wel zal het accent meer worden ge legd op het culturele in engere zin. Bovendien zullen er van september af colleges worden gegeven vanwege de In ternationale Faculteit, vormingshoge school der Stichting. Deze instelling werd in 1955 als bijzondere hogeschool geopend volgens art. 149 e.v. van de wet op het hoger onderwijs. Zij leidt uitsluitend op voor het z.g. curiëntologische licentiaat (P.C.L.-Titelacte) en het doctorale exa men religiologie. Deze cursussen werden tot nu toe te Am sterdam gegeven, voornamelijk in het flatgebouw Amstelzicht, waar ook het de canaat der faculteit is gevestigd. De daar beschikbare ruimte is echter inmiddels veel te klein geworden. De Intez-nationale Faculteit, tot vorig jaar Bijzondere Faculteit geheten, heeft enige honderden studerenden, onder wie vele buitenlanders. Zij hoopt aan het ein de van dit jaar haar eerste lustrum in het eigen gebouw der Stichting te Haarlem te vieren. Op dc leeftijd van 61 jaar is overleden de burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Hij werd dinsdagavond om half elf dood achter het stuur van zijn auto aangetroffen. De auto stond in dc Kagerstraat, waar de burge meester zich op de hoogte had gesteld van de blussing van een brandje. Onmiddel lijk nadat de burgemeester in zijn auto was gestapt, moet hij zijn overleden. Het stof felijk overschot zal zaterdagmiddag op Westerveld ter aarde worden besteld. Burgemeester Sandber van Boelens was een beminnelijk en hoffelijk mens. In no vember van vorig jaar heeft de bevolking van het bollendorp hem gehuldigd, omdat hij een kwart eeuw in overheidsdienst werkzaam was. Op 15 februari 1941 werd hij burge meester van Sassenheim. Toen men in lichtingen over hem inwon, kreeg men te horen: hij is van de goede kant, oranje gezind en ridder in de orde van Oranje- Nassau, een onderscheiding welke hem door Prins Hendrik was uitgereikt. Voor iedere inwoner was de burgemeester be reikbaar. „Ik heb altijd getracht de een voudige man ter wille te zijn, hem op zijn De Haarlemse politierechter mr. N. Smits heeft vanmorgen een 19-jarige lyceïst uit Velsen die in de avond van 22 april be trokken was by ongeregeldheden op en om de Grote Markt in Haarlem na een jazz- demonstratie in het kader van het Inter- scholaire jeugdtoernooi, veroordeeld tot 200 of 40 dagen. De officier van Justitie mr. Schilder had veertien dagen gevange nisstraf geëist. De jongeman stond terecht omdat hij zich tegen de politie had verzet. Al tegen stribbelend was hij naar het bureau ge bracht. waar de politie proces-verbaal tegen hem opmaakte wegens weerspannig heid. Verdachte vertelde ter zitting dat hij rustig aan de kant stond te kijken naar de relletjes. Een man in burger, die zich niet bekend maakte, maande hem door te lopen. Verdachte weigerde dit. De burger trok hem toen aan zijn mouw en er ontstond een handgemeen. Er kwam een politieman bij en in het strijdgewoel verloor de lyceïst zijn horloge. Een horloge van 250, zei hij. Hij werd tegen de grond gewerkt, scheurde zijn broek en werd gewond. Verdachte vertelde verder dat hij toen buiten zich zelf was geraakt. Pas later was hem gebleken dat de burger een inspecteur van politie was. Hij had ook enkele klap pen met een gummistok gekregen. En dat was gebeurd nadat hij zijn verzet al had opgegeven, zei hij. De officier van Justitie ondei-brak het verhaal van de jongeman met de opmer king dat „hij deksels goed wist met een politieman te maken te hebben". „Lamlendig" Verdachte had later tegen over de politie gezegd dat hij zijn gedrag zelf lamlendig vond. De officier van Justitie zei dat de open bare orde en het gezag waren aangetast en dat dit min of meer was uitgelokt. De jongeman schrok zichtbaar van de eis: veertien dagen gevangenisstraf Hij had gemeend dat hij wel een geldboete zou krijgen. De politierechter sprak van zeer fors verzet tegen de politie en meende evenals de officier dat verdachte had moeten Dinsdagmiddag is het complex van 241 woningwetwoningen, 25 garages en 5 be drijfsruimten, gelegen aan het Herman Kruyderplein, dc Jan Sluyterslaan, de Leonard Springerlaan, het Louis Hartz- plcin, het Martin Monnickcndamplein en de Piet Mondriaanstraat in het oostelijk stadsdeel Parkwijk, officieel opgeleverd. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in restaurant „Bolwerk" van dc besturen der woningbouwverenigingen „Vooruil- gang" en „Het Oosten" met een aantal genodigden. De heer M. Veldhuizen, de voorzitter van de Haarlemse woningstichting „Voor uitgang" sprak in zijn welkomstwoord er zijn teleurstelling uit over het uitblijven van de koninklijke goedkeuring op de sta tuten van de woningbouwvereniging „Haarlem" i.o., waarmee de fusie van de woningstichtingen „Vooruitgang" en „Het Oosten" van kracht zou zijn geworden. Ook speet het hem dat van het Haarlem se gemeentebestuur geen vertegenwoordi ger aanwezig was. Hij dankte de archi tecten en aannemers voor de wijze waar op zij hun opdracht hadden uitgevoerd. Over de aanleg van de gemeenschappe lijke voortuinen zei de heer Veldhuizen dat hiermee waarschijnlijk in het najaar een begin zal worden gemaakt. Namens de architectencombinaties ir. W. Ph. van Harreveld, H. W. Brakel, W. Buma, J. Brouwer en H. W. van Kempen dankte eerstgenoemde voor de opdracht en de prettige samenwerking met de be sturen der woningstichtingen. Erkentelijk was ir. Van Harreveld ook voor de be langstelling van de wethouders, de heren Happé en Schippers en hun medewerking aan de plannen. Hij was van mening dat dank zij de stedebouwkundige bepalingen het gelukt is van het complex een gaaf geheel te maken. Wanneer mettertijd de torenflats, die in Parkwijk zijn geprojec teerd, klaar zijn zullen de woningen, die nu nog wat eentonig van bouw lijken, veel beter tot hun recht komen. Ir. Van Har reveld richtte verder woorden van waar dering tot de aannemer, de firma Van dei- Putten en Zoon, voor de geslaagde door voering van de normalisatie in de bouw. Spreker sprak de hoop en de wens uit dat de woningen aan de verwachtingen van be heerders en bewoners zullen voldoen. Het hoofd van het gemeentelijk bureau voor huisvesting, de heer Th. C. van Beek, zei hierna dat de eengezinswoningen uit sluitend aan Haarlemmers zijn toegewe zen. „De Haarlemmers zijn nog niet zo flat-minded". Van de 148 gezinnen die aan een woning zijn geholpen bestaan er 82 uit 6 personen, 29 uit 7, 20 uit 8, 12 uit 9. 4 uit 10 en één gezin uit 11 personen. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd de voorzitter van de Federatie van Haar lemse woningbouwverenigingen, de heer W. Ch. van Kampen en de hoofdaanne mer de heer Van der Putten. In dank aanvaardde de heer Veldhuizen een elek trische klok, aangeboden door de heer B. den Hollander van het schildersbedrijf „Hollandia". Na deze officiële plechtig heid bracht het gezelschap een bezoek aan „Parkwijk", waar verscheidene woningen werden bezichtigd. Het toppunt van vergeetachtigheid is dinsdag gepresteerd door een Oostzaanse automobilist. Hij liet zich omstreeks het middaguur met zijn wagen per gemeente pont over het IJ zetten. Op de pont ont moette hij een zakenrelatie, stapte bij de ze in de auto en was zo druk in gesprek dat hij bij aankomst van de pont met zijn relatie meereed en zijn eigen auto vergat. Het pontpersoneel zat er maar mee. Toen de eigenaar van de onbemande auto niet. kwam opdagen, duwde men de wagen op de De Ruyterkade en waarschuwde de politie. Korte tijd later kwam de vergeetach tige Oostzaner zich op het politiebureau Jonas Daniel Meijerplein melden. Na te hebben bewezen dat hij de rechtmatige bezitter van het vehikel was, kreeg hij zijn wagen mee. weten dat het een politieman was die hem maande tot doorlopen. Hij noemde het op treden van de lyceïst „allerdroevigst". Desgevraagd zei de jongeman dat hij in de vijfde klas zat en na het lyceum rech ten wilde gaan studeren. Mr. Smits zei dat verdachte dan een dissertatie zou kunnen schrijven over het wezen van de weder- spannigheid. De politierechter begreep wel dat verdachte met het oog op zijn even tuele juridische carrière geen gevangenis straf op zijn strafblad kan gebruiken. Hij veroordeelde de jongeman tot 200 of 40 dagen. De politierechter veroordeelde een 34- jarige Haarlemse orgeldraaier conform de eis tot veertien dagen gevangenisstraf. De man had op straat een kostbaar hor loge gevonden en het, in plaats van bij de politie aan te geven, zijn vrouw cadeau gedaan. Verdachte is reeds eerder veroor deeld en loopt nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf. De politierechter noemde de handelwijze van verdachte „on sportief". De vrouw die wegens opzetheling terecht stond zei dat haar man haar gezegd had, dat hij het horloge had gevonden. „Maar ik heb er niet bij nagedacht om het aan te geven", zei de vrouw. De politierechter veroordeelde haar, nadat de officier 75 had geëist, tot 25 boete. gemak te stellen en gelegenheid te geven zijn wensen naar voren te brengen", zei hij eens. Jhr. Sandberg van Boelens werd op 1 januari 1899 te Groningen geboren. In deze stad voltooide hij zijn gymnasiale studie. Hij studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en was vervol gens van 1925 tot 1930 werkzaam ter se cretarie te Voorschoten. Daarna volgde zijn benoeming tot. secretaris van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis te Den Haag. Tot 15 juni 1940 was hij chef van het kabinet der Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, waartoe hij in oktober 1934 benoemd was. Jhr. Sandberg is ook ere-voorzitter van de Johann-iter-orde geweest en lid van het ridderschap Overijsel. In 1931 was de heer Sandberg secreta ris-generaal van het eerste internationale congres voor militaire geneeskunde. Hij was president-commissaris van de n.v. electriciteitsbedrijf van de bollenstreek en voorzitter van de V.V.V. LONDEN, (Reuter) De toestand van de 62-jarige ondervoorzitter van de Britse La- bourpartij Aneurin Bevan gaat achteruit, zo is woensdag in Londen bekendgemaakt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het 21-jarige dienstmeisje C. A. Flipse is gistermiddag in een Amsterdamse flat het slachtoffer geworden van een colpor teur, die het meisje zeer zware verwondin gen heeft toegebracht en voorts heeft ge probeerd haar te wurgen. Het meisje is opgenomen in het Wilhelminagasthuis. Er bestaat voor haar geen levensgevaar. Het meisje was gistermiddag alleen thuis. Omstreeks kwart voor vier werd er gebeld door een stofzuigercolporteur. De man zei een afspraak te willen maken voor een demonstratie. Het meisje zei dat er nie mand thuis was en zij dus niets kon af spreken, waarop de man vroeg of hij even e englas water mocht drinken. Hij trad de flat binnen en in een kamertje naast de voordeur trachtte hij het meisje te zoenen. Bij de worsteling die ontstond, kreeg het meisje enkele slagen op het hoofd met een hard voorwerp. Zij viel en toen zij weer overeind wilde komen, greep de aanvaller haar bij de keel. Het meisje, dat vreesde gewurgd te worden, gilde zo hevig dat de man zich ijlings uit de voeten maakte. Het meisje, dat een hevig bloedende hoofdwond had. was nog in staat naar de voorkamer te komen en het politie-alarm- nummer 88888 te bellen. De politie, die binnen een minuut ter plaatse was, trof het meisje badend in het bloed. Zij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overge bracht, In de loop van de nacht bleek een operatie noodzakelijk. Haar toestand was zodanig, dat zij nog niet kon worden ver hoord. Leerlingen van de hoogste klassen der Zandvoortse lagere scholen hebben dins dagmorgen het praktische gedeelte van het verkeers-examen afgelegd. Onder toe zicht van het hoofd van de verkeersdienst, inspecteur P. Douma, en zijn staf wandel den en fietsten de jongelui door de ge meente om te trachten het verkeersdiplo- ma te behalen. Middags had in theater Monopole de uitreiking van deze diploma's plaats door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. De hoofdinspecteur korpschef van politie, de heer H. P. Huijs- man, verwelkomde de jeugd en verklaarde onder meer dat het verkeersdiploma een bewijs is, dat men zich die dag in het verkeer netjes heeft gedragen. Er zijn ech ter vele bewijzen, dat dit meestal niet zo blijft en met klem deed daarom de korps chef een beroep op de jeugd de verkeers- voorschriften steeds getrouw te blijven opvolgen. Over de uitslag moest spreker dit jaar een somber geluid laten horen. Er werden vele grove en domme fou ten gemaakt. Het examen viel dan ook vee! slechter uit dan vorig jaar en spreker achtte dit teleurstellend. Op één school moest zelfs 65 percent van de deelnemers (sters) worden afgewezen, omdat meer dan zes fouten werden gemaakt, waarbij dooi de politie de grootst mogelijke soepelheid werd betracht. Er waren ook scholen, waar het eindre sultaat bijzonder goed was, zodat van het totaal aantal geëxamineeerden (ongeveer De Nederlandse Sport Federatie heeft in een brief (in de vorm van een brochure) aan de leden van de ministerraad en van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal geantwoord op de in februari 1960 uitgebrachte regeringsnota betreffen de de lichamelijke vorming en de sport. De NSF juicht de verschijning van deze nota ten zeerste toe, omdat daarmee voor het eerst door de centrale overheid de mo gelijkheid is geopend, in de openbaarheid van gedachten te wisselen over dc vraag stukken, welke met de lichamelijke opvoe ding en de sport samenhangen. Maar de NSF heeft tegen de nota ook verschillen de bezwaren en overwegend is hierbij de verkeerde interpretatie, die van een aan tal gegevens, verstrekt in deze nota en in die van de sportbeweging, heeft plaats ge had. Zo wordt, zowel van de overdekte als van de onoverdekte sportaccommoda tie een zodanige rooskleurige voorstelling van zaken gegeven, dat hierdoor een schrille tegenstelling ontstaat tot de feite lijke situatie. Dit te meer, waar de kwa liteit van vele accommodaties dikwijls zo danig is, dat nog nauwelijks van een sport accommodatie kan worden gesproken. Op basis van ter beschikking staande ge gevens acht de NSF de verwachting, dat de tekorten binnen 15 a 20 jaar kunnen worden ingehaald, geheel ongegrond. Om deze verwachting aannemelijk te maken, wordt bovendien de nota van de NSF van mei 1959 op onjuiste wijze geïnterpre teerd. In tegenstelling tot de bewindslie den is de NSF van oordeel, dat voortzet ting van het huidige beleid binnen 25 jaar zal voeren tot tekorten, die praktisch niet meer zijn in te halen. Bijzonder teleurstellend acht de NSF het gebrek aan perspectief, zoals dat in de re geringsnota tot uitdrukking komt. De no ta blijkt, wat de sportbeoefening betreft, geen rekening te houden met maatschap pelijke, politieke en sportieve ontwikke lingen, die zich overal in de wereld voor doen. Met geen woord wordt gerept over de schadelijke gevolgen van de ledenstop, die in honderden sportverenigingen her haaldelijk wordt toegepast. Voldoende perspectief voor de toekomst ontbreekt ook, omdat geen rekening is gehouden met de gevolgen van de ten dele reeds gerea liseerde vijfdaagse werkweek. Van een duidelijk beleid in deze is in de nota geen sprake, terwijl juist de sportbeoefening in dit ontwikkelingsbeeld grote aantrekkings kracht blijkt te hebben. Als taken van de centrale overheid in de naaste toekomst, mede gezien in het licht der sportbeoefening, ziet de NSF: 1. Inhalen van achterstanden, vooral op het gebied van de accommodatie, in het bijzonder in de probleemgebieden. 2. Bevordering van sportbeoefening en recreatie als vormen van verantwoorde vrijetijdsbesteding. 3. Het dienstbaar maken van de aanleg van sportaccommodaties aan de werkloos heidsbestrijding. 4. Het scheppen van gevarieerde moge lijkheden voor de sportbeoefening en de recreatie in het kader van de regionale industrialisatie en het „leefbaar" maken van de zich snel ontwikkelende industrie gebieden. 5. Het verschaffen van algemene faci liteiten voor de sportbeoefening op de drie grote behoeftegebieden: accomodatie, ka dervorming en jeugdleiding en financie ring. Herbij is in het bijzonder te denken aan de aanleg van sportterreinen, de bouw van hallen en zweminrichtingen en aan de subsidiering van landelijke sportorga nisaties. 1-Iet bovenstaande in aanmerking nemen de, ziet de N.S.F. de noodzaak van een urgentieprogramma, waarin de volgende verlangens tot uitdrukking worden ge bracht: 1. Een nader onderzoek over de vraag, of het tekort aan gymnastiekzalen inder daad beperkt blijft tot twee duizend en of bij voortzetting van het huidige beleid inderdaad kan worden gerekend op het inhalen van het tekort binnen vijftien a twintig jaar. 2. Samenwerking tussen overheden en particulier initiatief, opdat kan worden voorzien in de behoefte aan sporthallen en in de bouw van tenminste één kunst ijsbaan met internationale wedstrijdafme tingen. 3. Een redelijke jaarlijkse verstrekking van bouwvolume voor de bouw van gym nastiekzalen, zweminrichtingen en andere sportaccomodaties. 4. Samenwerking tussen rijk, provincies gemeenten en de sportbeweging, ten einde na te gaan, op welke wijze plaatselijk en regionaal aan de hand van sociografische- planologische- en sporttechnische onder zoekingen betrouwbare behoefteprognoses tot stand kunnen komen, als basis voor een doelbewust beleid met betrekking tot de voorziening in ruimtelijke mogelijkhe den en accomodaties. 5. Versterking van het kader, de leiding die op verschillend gebied (bestuurs-, sporttechnisch- en sportjeugdleidingskader moet worden gegeven. 6. Aangezien in de regeringsnota met betrekking tot de financiële steun aan de sportorganisaties herhaaldelijk wordt ver wezen naar de opbrengsten uit sportprijs- vragen, invoering van een zodanige natio nale sporttotalisator, dat de verwijzing naar de opbrengsten daaruit geen farce wordt. Afgezien van het bovengenoemde ur gentieprogramma vraagt de N.S.F. de aandacht van de regering voor de bestu dering van een aantal problemen op lan gere termijn, welk onderzoek zou kunnen plaats hebben in een staatscommissie, waarin de sportbeweging zou zijn verte genwoordigd. In dit verband worden de volgende taken genoemd: 1. De betekenis van de sportbeoefening en de recreatie in het geheel der samen leving. In het bijzonder dient aandacht te worden besteed aan de verruiming van de mogelijkheden voor de beoefening van de watersport. 2. Overleg over de mogelijkheid van de bouw van de centrale gymnastiekzalen, losslaande van de scholen, in beheer bij gemeente- of (combinaties van) schoolbe sturen. 3. Bij de bouw van sportaccommodaties speelt de prioriteit in de besteding van de gemecntefinanciën een grote rol De dis cussie is dus aan de orde, of deze taak in beginsel aan het rijk dan wel aan de ge meenten toevalt. Mocht dit laatste het ge val zijn: op welke wijze kunnen dan de 250) tachtig percent slaagde. Voor het uitreiken van de prijzen richt te de burgemeester zich nog met een ver manend woord tot de jeugd. De weg is ongelofelijk gevaarlijk en dagelijks ver keert elke weggebruiker in levensgevaar. Het verkeer wordt elk jaar gevaarlijker, omdat de wegen daaraan onvoldoende worden aangepast, terwijl bovendien het verkeer elk jaar enorm toeneemt. Spreker vond het daarom dubbel jammer dat het examen dit jaar niet zo best was en wek te de jeugd met klem op zich aan de ver keersregels te houden. Hierna ging de burgemeester over tot het uitreiken van de diploma's aan die leerlingen die in de prijzen vielen, be staande uit een boekenbon van respectie velijk ƒ7.50, 5 of ƒ2.50, plus een ver- keersspeldje. Hiervoor kwamen in aan merking de kinderen die twee of minder fouten hadden gemaakt. Degenen die van twee tot zes fouten hadden gemaakt ont vingen alleen het diploma dat door het schoolhoofd aan de leerlingen werd uitge reikt. 1-Iet beste resultaat bleek de Dr. Albert Plesmanschool te hebben behaald. Na een kort slotwoord door korpschef I-I. P. Huijsman, deelde de burgemeester mede, dat hij besloten heeft, voor het ver- keersexamen, dat volgend jaar zal worden gehouden, een zilveren wisselbeker te zul len beschikbaar stellen voor de school die bij dit examen de beste prestatie levert. De kinderen kregen tot slot een filmpro gramma te zien. Het diploma van de vijfjarige r.-k. Han delsavondschool in Lisse hebben behaald de dames J. C. G. de Bruin, J. A. v. d. Hoorn en Chr. Sanders, Hillegom; en de heren C. Boot, H. F. J. M. Bouckaert, J. W. M. van Schie, J. Slijkerman en W. J. Weijers, allen te Hillegom; P, Mesman, Nieuw-Vennep; J. P. Boon, P. C. Kops, G. van Loenen, J. E. Overzet, J. C. J. Smak man en J. M. M. van der Zwet, allen te Lisse. Het diploma van de driejarige cursus behaalden de dames M. A. Assendelft, E. Kerkhof, K. M. Walkers te Hillegom; A. G. Schrama en M. T. M. van der Voorn te Lisse; de heren C. Dorresteijn, P. J. L. van der Lans, A. J. Nieuwenhuizen te Hille gom; J. A. J. Clemens, A. J. van Leeuwen, Haarlemmermeer, Nieuw-Vennep; J. M. de Klerk (e Noordwijkerhout, M. A. Bouma. J. C. Clemens, A. L. J. van Dijk, L. W. Hogervorst, J. H. G. Kaptein, H. H. M. Mens, J. C. Rewijk, J. J. Smakman, C. van der Velden, H. erdel, J. M. van der Voorn te Lisse en P. Q. M. Pennings te Noord wijkerhout. Met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. Met lof slaagden voor de vijfjarige cur sus: J. P. Boon; met eervolle vermelding- P. C. Pops en J. Smakman; van de drie jarige cursus slaagden met lof M. Bouma en met eervolle vermelding P. Pennings en H. Walkers. Dinsdagavond had in Lisse een aanrij ding plaats, op het kruispunt Nassaustraat- Prinsessenstraat. Een auto, komende uit de richting Oranjelaan, naderde het kruispunt Links vanuit de Prinsessenstraat naderde eveneens een bestelauto, welke geen voor rang aan eerstgenoemde auto verleende. Een botsing was het gevolg. Een van de bestuurders liep een hersenschudding op. De auto's werden ernstig beschadigs. gemeentebesturen in staat worden gesteld, de benodigde investeringen en de daaruit voortvloeiende vaste kapitaalslasten te dragen? 4. Bestudering, op welke wijze een proef station voor researchwerk ten behoeve van aanleg en onderhoud van sportvelden e.d., over welk een instelling ook wordt gesproken in de regeringsnota, moet wor den gerealiseerd. 5. Te onderzoeken ware de wenselijkheid van het invoeren van een nieuwe onder wijsbevoegdheid lichamelijke opvoeding voor het basisonderwijs, ten einde daar door de kansen te vergroten de opheffing van het grote tekort aan kader in de sportbeweging. 6. Het doen van voorstellen met be trekking tot fiscale kwesties en subsidie beleid op het gebied van de sportbeoefe ning. 7. Mogelijkheden om het regelmatig overleg tussen overheden en sportbe weging uit te breiden. In een uitvoerige toelichting wordt met tal van voorbeelden, gestaafd door cijfer materiaal, van veel van datgene, wat in de regeringsnota optimitsich wordt voor, gespiegeld, de schaduwzijde getoond. Te vens worden in deze toelichting de noden van de Nederlandse sport nog eens duidc lijk benadrukt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6