Tip voor een trip: PANDA EN DE LIJFWACHTERS Jonge hondjes levend begraven <"Hoe is het ontstaan?^ WOENSDAG 6 JULI 1960 7 De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Rijk wil 160 h.a. bos kopen Twaalf gemeenten op Schouwen-Duiveland worden opgeheven Uitgevers en boek verkopers in vergadering bijeen Tuinbouwschool in Naaldwijk verdwijnt Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Skelet in tuin was door verzamelaar begraven Kerkelijk Nieuws Duitse predikant van Vlieland gestuurd Dit woord: ALCOHOL 34. Dankzij de lijfwacht was Palmer er weer eens goed af gekomen. Tevreden zat hij tussen de meelzakken en luisterde naar het gerinkel van zijn stuivers. Zijn gezicht betrok echter, toen hij in de verte de auto zag aankomen, waarin Panda en Jut achter de goederentrein aanjoegen. Daar heb je die vervelende lijfwacht weer," mompelde hij ondankbaar, „hij zit me natuurlijk weer na, om me zijn ver maledijde rekeningen aan te bieden. Dat kost me weer een tientje twee honderd lieve stuivertjes! Bah, ik hoop maar, dat ze me niet inhalen. Een lijfwacht, die zo hinderlijk met rekeningen zwaait, heb ik liever ver van me af." Als de zuinige miljonair achter zich had gek-e; zn, zou hij de lijfwacht wellicht dichtbij hebben ge wenst, want daar daalde een van de moei lijke jongens langs een touwladder uit de heli en sprong onopgemerkt op de wagon. Palmer kreeg pas in de gaten dat er iets mis ivas, toen een hand zijn schouder greep en een stem zei: „Nou heb ik je!" AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.00 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Sopraan en piano. 11.35 Gram. 12.00 Orgel en cello. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Mezzo-sopraan en piano 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.00 Strijkorkest. 13.40 Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Gram. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.07 Vraag gesprek. 19.30 Gram. en gesproken brief uit Lon den. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1960: Filharm. ork. bariton en koor. (In de pauze: plm. 2').50—21.25 Fatale ontmoeting, hoorspel. 22.30 Nieuws beursberichten v. New York en S.O.S.- berichten. 22.45 Gram. 23.00 Tour de France. 23.10 Dagboek van een grootvader hoorspel. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Amus. muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenadeork. en omr. koor. 14.45 Gram. 15.35 Fluit en piano. 16.00 Verkenningen in dc Bijbel. 16.20 Sopr. en piano. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursbcr. 17.45 Metropole-ork. en solist. 18.15 Jeugdkoren. 18.50 S.S.R. en de Christen-student, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koper-ork. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit.praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 2-.00 Perio dieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelimprovisatiewedstr. 23.30 Platennieuws. 23.55 -24.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 en weerber. 13.15 Vlaamse muz. 14.00 Gram. 15.30 G^am. 15.40 Vlaamse liederen. 16.20 Muz. uit Joegoslavië. 17.00 Nws. 17.15 Boekbespr. 17.30 Gram. 18.00 en 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.45 Comm. Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Kamer- muz. 22.5523.00 Nws. VOOR WOENSDAG NTS: Eurovisie: 16.00—17.00 Tour de France. VARA: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30—17.40 Intern, jeugdjournaal.. 20.00 Journaal en we er- overzicht. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Film documentaire. 21.10 TV-spel. 21.35 Kunstrubriek. 22.00 Avondwijding. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 De wereld van vandaag. 20.40 TV-spel. Vanavond wordt in het N.C.R.V.-pro- gramma een t.v.-spel opgevoerd door vier eindexamenkandidaten van de Arnhemse Toneelschool, die hiermede hun debuut maken. Achter het hek v.l.n.r. Kitty Courbois, Jacques Mijer, Cockie Boonstra en Herman v. Elteren, die naar hun jongste medespeler kij ken. De regie is in handen van Peter Koen. Bi.i de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aankoop van bosgrond. In de memorie van toelichting zegt de minister van Landbouw en Visserij dat de gelegenheid bestaat, twee complexen bos en woeste grond aan te kopen. Het ene is een complex naaldhout van plm. 113 ha ander Ossendrecht en Putte en dat te koop is voor 564.000 (ƒ4.000 per ha). Deze gron den zijn in handen van een handelaar en het gevaar bestaat dat zij zullen worden bestemd voor zomerhuisjes en daardoor verloren gaan voor de houtproduktie en de algemene recreatie. Het andere complex betreft ruim 66 ha grond, grenzend aan de staatsboswachterij „Hardenberg", voor 47 ha met meest ouder bos bezet en verder bestaande uit een klei ne oppervlakte kultuurland en woeste gronden. Deze gronden zijn te koop voor 225.000, (houtwaarde 161.000). Ook dit terrein dreigt in de toekomst voor de algemene recreatie verloren te gaan. De totale aankoopkosten inclusief nota- riskosten bedragen voor beide objecten rond 830.000. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming besloten tot een gemeente lijke herindeling van het eiland Schouwen- Duiveland. De achttien gemeenten aldaar worden dus samengevoegd tot zes gemeen ten. Het gevolg is dat de kleinste gemeente in ons land, Serooskerken (189 inwoners) wordt opgeheven. De samenvoeging der gemeenten heeft tot doel, krachtiger bestuurseenheden te verkrijgen die in staat zijn de verbeterin gen na de watersnood van 1953 op peil te houden en zich aan te passen aan de nieu we ontwikkelingen als gevolg van de Deltawerken. In Utrecht is de honderdveertigste alge mene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels. Tijdens de vergadering werd voor de eerste maal een ontwerp voor een alge hele herziening van het reglement, dat het handelsverkeer tussen uitgeverij en boek handel regelt, besproken. Onder de werkingssfeer van de ves- tigingsbeschikking Boekverkopersbedrijf 1958 is door de Vereeniging een erkenning verleend als boekverkoper aan 471 aanvra gers. die zich op historische rechten kon den beroepen. Het aantal erkende boek handels nam hiermede toe tot 1837. Nu als gevolg van de uitspraak van de Hoge Raad van 22 maart I960, waarbij de ves tigingsbeschikking ongrondwettig wer verklaard, de overheid de boekhandel geen bescherming kan bieden door vesti gingseisen te stellen, moet dit bedrijf zelf door zijn erkenningsregeling daarin voor zien. In het ontwerp voor de herziening van het reglement zijn daartoe die voor waarden voor erkenning opgenomen, die men voor een vakkundige en bona fide uitoefening van de boekhandel essentieel acht. Omtrent een verantwoorde verdere uitbreiding van het aantal verkooppunten is tussen de besturen van de Koninklijke Nederlandsche Uitgeversbond en de Ne derlandse Boekverkopersbond in principe overeenstemming bereikt. De heer Otto Treumann, grafisch ont werper te Amsterdam, ontving uit handen van de voorzitter, de heer Lefevre de pre mie uit het D. A. Thiemefonds voor zijn verdiensten als ontwerper van het Kerst nummer 1959 van Drukkersweekblad- Autö-lijn. De rijks middelbare tuinbouwschool te Naaldwijk zal worden opgeheven. In juli 1962 zal de laatste leerling de school ver laten hebben. Dan worden de deuren voor goed gesloten. De directie Landbouwonder wijs van het ministerie van Landbouw en Visserij besloot tot opheffing van de school omdat uit de geringe belangstelling de laatste jaren gebleken is, dat een middel bare tuinbouwschool in het Westland geen bestaansmogelijkheid heeft. De directie van de school, die in 1951 met het onderwijs is gestart, betreurt de gang van zaken zeer, omdat men van het begin af gewe ten heeft, dat slechts een hogere rijks tuinbouwschool in het Westland zou „aan slaan". Het diploma van zulk een tuin- met bijbehorend vererend getuigschrift van hogeschool te Wageningen en dat van een middelbare tuinbouwschool niet. Staasexamen voor muziek. Geslaagd voor het examen voor muziek, voor diplo ma viool A: mejuffrouw I. Miedema (Haar lem) en mejuffrouw J. Timmers (Heem stede. 1. En nu gaan we eens kijken naar het avontuur, dat Koen en Linnie beleefden. Hier zie je ze allebei. Wie dat waren? Dat kun je morgen zien! Volendam moet u ontdekken op een dag dat u er lieuer niet heen zoudt gaan. Op één dat er sprake is van overdrijvende wolkenvelden en opstekende wind. Zon dag als de illustratie bij dit verhaal in beeld heeft gebracht: geen weer voor lange horden met snorrende camera's, maar het ideale „klimaat" om wat meer te weten te komen over het leven van de Volendammers. Dit echt-Hol landse vissersvolk praat graag over zijn typische gewoonten en gebruiken. U zult tot uw verbazing horen dat de zgn. „eeuwenoude" klederdrachten regel matig aan veranderingen onderhevig zijn, een soort mode. Het witte kapje bijv. dat de vrouwen over de donkere muts dragen de „hul" is in de loop der jaren heel ivat zwieriger geworden. „Vroeger hingen de „flappen" van de hul stijfjes naar beneden!" zal een Volendamse-op-leeftijd u vertellen. Laat u ook uitleggen waarom de eigenaars van de botters vroeger speciaal blauwe sokken droegen. Taptoe-Delft. Het militair muziekfes tival Taptoe Delft, dat van 26 augustus tot en met 3 september voor de zevende maal op de markt te Delft wordt gehouden, zal dit jaar onder leiding staan van de majoor mr. P. C. L. Eschauzier. De muzikale regie berust bij de majoor-diirgent van de K.M.K., de majoor A. van Yperen. Van het begin af, in 1954, tot en met de voorstel lingen in 1958, heeft de luitenant-kolonel D. baron Mackay de algehele leiding gehad. Om gezondheidsredenen moest hij die vorig jaar overdragen aan de majoor R. van Yperen en de kapitein P. van Dongen. Thans is dan de majoor Eschauzier officieel als opvolger van de overste Mackay aan gewezen. 9 Dorpelingen herademen De vondst van een geraamte door de jeugdige veehouder W. Veenstra in het Friese dorpje Boomberg in het tuintje bij zijn woning, veroorzaakte vorige week, zo als destijds gemeld is, heel wat opschud ding. Thans heeft deze zaak een ontnuch terende ontknoping gekregen. Een oud-Boornbergummer, die van de vondst had gehoord, kwam gisteren ver klaren, dat hij vroeger in het huis gewoond heeft en zich toen hevig voor „menskun de" interesseerde. Hij had van een dood graver eens een schedel gekregen en daar net zolang beenderen bij gezocht en ge spaard tot hij een compleet geraamte in zijn huis had staan. Zijn vrouw kon echter maar niet aan de magere huisgenoot wen nen en stelde haar man voor de keuze „Dat geraamte er uit of ik er uit". De man heeft toen het skelet maar in de tuin begraven. Een inwoner van Woerden, die 'savonds een brief ging posten, meende naast de brie venbus zacht gejank te horen. Bij onder zoek bleken graszoden los te liggen waar onder in een krant drie jonge hondjes levend begraven waren. De man bracht de dier tjes naar het politiebureau. De politie wist in korte tijd de eigenaar van de hondjes op te sporen. Deze verklaarde, dat zijn zoon de hondjes verdronken had en ze daar na bij de brievenbus had begraven. De diertjes leefden echter nog toen zij gevonden werden. Ze waren slechts enkele dagen oud. De hondjes, die er niet zo best aan toe waren, zijn op advies van een dierenarts pijnloos afgemaakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Drachten (4de pred.pl.): F. J. Veltman te Colijnsplaat. Aangenomen naar Leeds-Zuurdijk: F. J. C. Helder, vica ris te Dalem (Geld.). Geref. Kerken Bedankt voor Dordrecht (vac. C. M. van der Loo): H. M. Dercksen te Barneveld. Beroepen te Rotterdam-Charlois (vac. H. H. Grosheide): H. L. Dercksen te Barne veld. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Groningen vac. D. van Dijk): J. Verkade te Voorburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Den Helder: J. P. Geels te Haarlem-centrum en J. M. Visser te Dok- kum; tweetal te Oud-Beierland: T. Brienen te Mussel en W. de Joode te 's Gravenhage- Z., van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Mijdrecht: W. van 't Spijker te Drogeham. Aangenomen naar Bussunv B. Bijleveld te Noordeloos. Bedankt voor Sint Thomas (Ontario, Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) G. Bilkes te Amsterdam-Zuid. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht en te Nieuw- Beijerland: W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolphaartsdijk en H. Ligtenberg, kand. te Rijssen. Beroepen te Werkendam: W. C. J. Bosschaert, kand. te Wolphaartsdijk. Geref. Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Rijssen: D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. 44) Ze bewoog haar hoofd met de verwarde, donkere krullen. „Nee, niets" „Was het een man? Ben je daar zeker van?" „Ja nee, eigenlijk weet ik het niet zeker. Er was niets. Helemaal niets behalve het geluid van iemand die vlak bij me was en dat". Haar blik viel op de zwarte hoop. „Is het mogelijk dat het een vrouw geweest is?" Dodie zei: „U denkt aan juffrouw Blanche omdat het haar rouwsluier is. We hebben het vanmiddag alle maal gezien". Ze sloot haar ogen. Henry zei langzaam: „Cayce, hoe kwam het dat jij daar net aankwam? Dodie's ogen schoten vuur. „Spreek niet zo tegen Cayce. Cayce zou me geen kwaad willen doen. Hij heeft mijn leven gered". Cayce zei: „Ik was gaan kijken of John al terug was. Daarna wilde ik met Dodie praten, daarom kwam ik hierheen. Net toen ik bij het terras was, hoorde ik haar gillen". „Dodie", vroeg Henry zacht, „waarom denk je dat iemand je zou proberen te vermoorden?" „Ik weet het niet". Dodie sloot weer haar ogen. Koplampen wierpen hun licht over de vensters. Ju dith zei: „Dat is de sheriff!" Haar rood-en-groen ge bloemde kamerjapon fladderde weer om haar heen ter wijl ze de kamer uit rende. Luke kwam hijgend binnen; zijn gezicht was terug getrokken en oud en er waren grijze stoppels op zijn kin. Zijn optreden tegenover Dodie was echter vlot. „Keel alweer beter? Geen pijn gedaan?" Dodie schudde het hoofd. Na een ogenblik zei hij: „Ik moet nu met jou pra ten, Dodie, alleen". Alleen met Luke betekende alleen: daar was Luke streng in. Zelfs Henry moest de kamer uit en Luke deed zorgvuldig de deur achter hen dicht. In de hal vroeg Judith Henvy of hij trek had in koffie, en omdat Henry, die met gebogen hoofd en zijn handen op de armleuningen van zijn wagentje zat, het niet scheen te horen, zei Judith dat de sheriff wel trek in koffie zou hebben, nu ze hem zomaar midden in de nacht hadden gewekt. Ze verdween in de keuken. Midge zat op de onderste tree van de trap. Er kwam een gestadig, maar gedempt geluid van stemmen uit de bibliotheek: Luke's zware maar vlotte stem. die Dodie ondervroeg, en haar zacht gemompelde antwoor den. Eenmaal verhief Dodie haar stem: „Ik zeg u, het was nietDe rest konden ze niet verstaan. Maar ze begrepen het toen Luke naar de telefoon ging, want toen hoorden ze hem luid en duidelijk, zoals altijd over de districhtstelefoon gesproken werd. „Juf frouw Blanche, hier Luke Weller." De rest konden ze niet verstaan, maar ze begrepen dat hij Blanche onder vroeg over haar sluier. Cayce liep langs de onbeweeg lijke figuur van Henry en ging in de deuropening staan die naar het terras leidde. Eén ding was zeker: de aanslag op Dodie schrapte meteen twee mensen van die heel korte lijst van verdachten: Midge en Henry. Geen van beiden zouden ze Dodie kwaad hebben ge daan. En toen dacht hij met een lichte schrik: had hij werkelijk in zijn hart Henry of Midge ervan kunnen verdenken de rechter vermoord te hebben?" Luke opende de deur van de bibliotheek. „De staats politie moet hier nu gauw zijn. Kom binnen zitten, Cayce." Dodie zat overeind tegen de kussens geleund, een natte handdoek op haar keel. Luke sloot de deur. „Dodie heeft me de waarheid verteld, Cayce. Ze kwam uit huis, juist toen de bom menwerpers overvlogen en ging naar de aanlegplaats. Ze heeft toen even gezwommen, zich weer aangekleed en heeft daarna, toen ze naar de vispier ging de rech ter gevonden. Wat ik nu wil weten is, heeft ze me nu alles werkelijk alles verteld?" Dat had ze niet; Cayce was daar zeker van door de smekende blik die ze op hem richtte. Hij ging naast haar zitten en nam haar hand. „Dodie, er moet een reden zijn waarom iemand geprobeerd heeft je met die sluier te vermoorden. Je hebt me verteld dat je je iets herinnerde iets. je wilde niet zeggen wat. Wat het ook is, ik geloof dat het iets gevaarlijks is voor jou. Vertel het me, Dodie. Vertel het Luke." Er kwam een onzekere uitdrukking in haar ogen. Tenslotte gaf ze zich gewonnen. „Maar het was zo onbetekenend. Eigenlijk niets. Al leen een boot. Dat wil zeggen, eigenlijk alleen een gedeelte van een boot, die uit het mangrovenbosje stak. Ik kon hem niet helemaal zien. Maar hij was aan de andere kant van de vispier vastgebonden." HOOFDSTUK XX. „Wiens boot?" vroeg Luke scherp. Ze keek naar hem en wendde de blik weer af. „Ik kon er maar een gedeelte van zien. De mangroven stonden er voor. Ik herinnerde me alleen maar ineens, dat hij daar lag." Cayce zei langzaam: „Je zegt dat hij aan de andere kant van de pier was vastgebonden. Je bedoelt dat de rechter gewoonlijk zijn boten aan de oostzijde van de pier vastbond en dat deze boot aan de westzijde lag?" „Ja. Ik dacht dat de rechter op het meer was ge weest, dat was alles. Toen besloot ik te gaan zwemmen. Toen ik uit het kleedhokje kwam ben ik niet meer naar de aanlegplaats gegaan. Dus weet ik niet of de boot daar nog lag of niet." „Ja," zei Luke bedachtzaam, „als hij daar nog gele gen had toen de rechter gevonden werd, zou wel iemand hem gezien hebben Roddy of John of Zack. Ik heb naar boten gevraagd, maar niemand had een boot op het meer gezien en de boten van de rechter waren toen aan de oostzijde van de pier vastgemaakt. Dat heb ik zelf gezien." Hij wreef zorgelijk zijn neus. „Waarom heb je het aan niemand willen vertellen? Wat heb je nog meer gezien, Dodie?" „Ik heb niemand gezien! Je kunt het hele meer, althans het grootste gedeelte ervan van de aanlegplaats af overzien. Het pad kun je niet zien door de man groven. En van het kleedhokje uit kun je door de raampjes alleen dat gedeelte van het meer zien dat recht voor je ligt, maar verder niets. Als je in het zwembad bent, staan het kleedhokje en de mangroven tussen jezelf en het meer en de pier. U ziet dus ik kan niemand gezien hebben". Maar ineens kreeg Cayce het gevoel dat er nog steeds iets was dat ze verborgen hield. Hij wist niet waarom hij dit dacht misschien omdat ze de she riff zo stil en behoedzaam zat gade te slaan. De sheriff zei: „Er heeft iemand geprobeerd je te vermoorden, Dodie. De enige reden daarvoor moet zijn, dat je iets weet. Heb je nog iemand anders behalve Cayce verteld dat je uit huis kwam, onmiddellijk na dat de bommenwerpei'S overgevlogen waren of iets dergelijks?" „Nee". Ze antwoordde ditmaal prompt en Cayce ge loofde haar. De sheriff scheen er helemaal niet zeker van te zijn. Hij keek Dodie een ogenblik aan, wilde wat zeggen maar hield het weer in, en weer gleden er lichtschijn sels over de vensters. Twee wagens stopten voor het huis.. „Daar is de politie", zei de sheriff. „Cayce, ik heb met je tante over die sluier gesproken. Ze zei dat ze hem op een tafeltje in de hal had laten liggen, vlak naast de deur, beneden. De deur was niet op slot. Iedereen kar. hem dus weggenomen hebben. Ze ver klaarde ook dat Roddy weggegaan was met zijn auto. Ze weet niet waarheen, en ze was al naar bed ge gaan. Niemand was dus beneden. En iedereen kon door de ramen van de woonkamer kijken, zich ervan over tuigen dat er niemand was alles wat hij dan te doen had was zachtjes de deur te openen en de sluier te pakken. Niemand zou het gezien of gehoord hebben". Hij wendde zich tot Dodie. „Nu dan, Dodie, dit wordt ernstig. De politie zal je vragen stellen. Ze zullen wil len weten waarom iemand je wilde vermoorden". Hij verliet de kamer, met zware, vermoeide tred, alsof hij een last op de schouders torste. Ze waren een paar seconden alleen. Cayce zei vlug: „Dodie, er is iets dat je niet vertelt. Ik geloof dat het iets met die boot te maken heeft. Ik geloof dat je toch iemand gezien hebt, iemand die alle recht had daar te zijn, iemand die je zo gewend was te zien, dat je hem niet opgemerkt hebt toen niet. Je hebt er toen niet eens aan gedacht. Wie was dat, Dodie?" De politie kwam het huis al binnen. Hij hoorde Henry en de sheriff, en opgewonden door elkaar pratende stemmen. (Wordt vervolgd) Tijdens een rit te paard op Vlieland rook een inwoner van dit Waddeneiland in de duinen een scherpe brandlucht. Een onder zoek wees uit, dat de 36-jarige Duitse dominee Walter Rey uit Bochum vlak aan de bosrand een kampvuur stookte ten ge- noege van zijn vier kinderen. De Vlielander verzocht de dominee, het vuur te doven, daar de vrij harde wind een rampzalige brand in bos en duin zou kun nen veroorzaken. Volgens de Duitser was er evenwel geen gevaar. Hij weigerde aan het verzoek te voldoen. De Vlielander diende daarop een aanklacht in. Bij zijn verhoor door de rijkspolitie bekende de Duitser volmondig, waarop hij de wenk kreeg dat het beter was te verdwijnen. Dominee Rey is gisteren met stille trom vertrokken na slechts enkele dagen vakan tie. Alcohol is een internationaal woord, ontleend aan het Spaans, dat het woord weer uit het Arabisch heeft overgeno men. In die taal luidde het: al-koh'l en men verstond er onder: een fijn poeder, vooral poeder van loodzwavel, waar mede de vrouwen haar oogleden bestre ken. De alchemisten bezigden het woord ook in de zin van: het fijnste, de geest. Wij noemen alcoholische dranken dan ook wel „geest"rijke dranken. Het La tijnse woord voor geest is spiritus en spiritus vini is onze wijngeest. Evenals in verscheidene andere aan het Arabisch ontleende woorden (alche mist, algebra, alkoof, abrikoos (uit al- brikoos) enz.) is in alcohol het lidwoord a aan het zelfstandig naamwoord vastgegroeid.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7