Vijf betogers gedood bij relletjes in Italië Kroesjtsjev nam afscheid van Oostenrijk via t.v. WERELDNIEUWS zuiver en koeler roken Spontaan protest tegen fascisten als werk van communisten gedoodverfd dank zij ragdun en ventilerend elfin papier. j raatótoel j Economisch overleg gunstig verlopen Britse mijnwerkers tegen eenzijdige ontwapening r 3 De waarheid over Genua Spaanse minister bezoekt Groot-Brittannië Gaat U met vakantie Neem ROXY mee in speciale luchtdichte vakantie-slof. Dp de Zoeken naar vermist vliegtuig opgegeven Nieuwe methode van lichtbundeling in V.S. VRIJDAG 8 JULI 1960 (Van onze correspondent in Rome) Het gist en het rommelt de laatste dagen in Italië. In vele steden vinden anti fascistische betogingen plaats, die gisteren in Reggio Emilia, in het noorden des lands aan vyf demonstranten het leven hebben gekost. Wat is de oorzaak van deze plotse linge golf van opwinding, die niet alleen in Italië maar ook ver over de grenzen de gemoederen bezighoudt? Het begon met het fascistische partijcongres vorige weck in Genua, Behalve Napels is Genua de enige grote stad in Italië, die er in geslaagd is zich zonder rechtstreekse hulp van de geallieerde troepen, te bevrijden van Duitse bezetting en fascistische terreur. De arbeiders van Genua hebben ook, door dag en nacht wacht te houden bij de fabrieken en haveninstallaties, weten te voorkomen, dat de kranen, machines enzovoort, naar Duitsland werden weggevoerd. Dit heeft zware offers gekost. Behalve de duizenden Genuezcn deze stad had een vrjj grote Joodse kolonie die in Mauthausen, Buchenwald en elders de dood vonden, zijn ruim achttienhonderd partisanen in de stad zelf al dan niet na lange martelingen ter dood gebracht. Het „Huis der studenten", waar de Duitsers hun folterkamers hadden ingericht, is niet alleen in Genua, maar in heel Italië, berucht. De geest van het verzet is in Genua meer dan elders levend gebleven. Maar in het huidige Italië waar een christen democratische minderheidsregering in stand wordt gehouden, dank zij de steun van de 24 neofascisten, die zitting hebben in het parlement, voelen de neofascisten, wier partij bij iedere verkiezing na 1953 zwakker is geworden, zich plotseling heel belangrijk en zij besloten in Genua de proef op de som te nemen. In die stad en in geen andere moesten zij partijcongres hou den en als zetel van dat congres kozen zij het theater Margherita, waarvan de hoofdingang gelegen is vlak naast de plaats waar een marmeren plaat de naam van alle voor de vrijheid gesneuvelde par tisanen vermeldt. Dit heeft de burgerij van Genua niet genomen. De eerste manifestatie begon in de universiteit, waar examens moesten worden afgenomen. De rector-magnificus verzamelde de professoren en studenten in de „Aula Magna" en zei in een korte toespraak: „Voor we met de examens be ginnen wacht ons een belangrijker taak". Daarop trok het volledige korps van hoog leraren en alle studenten in optocht naai de folterkamers in het „Huis der studen ten" om daar bloemen neer te leggen en vandaar naar het monument naast het theater Margherita. Dagen lang volgden er betogingen en de prefect had zo wijs moeten zijn. te be grijpen, dat Genua geen stad is voor een fascistisch congres. Hij heeft dit pas be grepen na een ernstig straatgevecht, waar bij ruim tachtig politieagenten en een niet bekend aantal burgers, die zich thuis lie ten verplegen, opdat hun namen onbekend zouden blijven, min of meer ernstig wer den gewond. Van rechtse zijde, en in een eerste ver klaring ook door de minister van Binnen landse Zaken, wordt aan dit alles de naam gegeven van „communistische onlusten". Maar bij de grote betoging, waaraan ruim honderd duizend mensen deelnamen (zo veel communisten telt Genua heus niet) waren vertegenwoordigd de christen-demo cratische burgemeester der stad Pertusio, de eveneens christen-democratische burge meester van Turijn, die de met de gou den medaille gesierde stadsbanier van zijn stad naar Genua had gestuurd (ook de banier van Genua heeft de gouden me daille voor tijdens de Duitse bezetting ge toonde vastberadenheid) en hetzelfde had den de burgemeesters van vele andere steden en van veertig provincies gedaan. Leiders van de antifascistische betoging waren de voormannen van de volgende partijen: communisten, Nenni-socialisten, sociaal-democraten, republikeinen, links liberalen, maar ook de Katholieke Actie, de linkervleugel van de christendemocra tische partij en alle uit de verzetsbewe ging voortgekomen bonden waren verte genwoordigd. Zolang de betoging een algemeen karak ter droeg gebeurde er niets en de enorme politiemacht, die de prefect op de been had gebracht, kon zonder enige moeite do orde bewaren. Eerst toen het grootste deel der betogers reeds naar huis was teruggekeerd, in de late namiddag, is het tot zeer ernstige onlusten gekomen en nie mand weet wie de schuld daarvan draagt. De „carabinieri" en de douane-soldaten staan er geheel buiten. Het was alleen de rijkspolitie, de „openbare veiligheid", zo als dat korps heet, die slaags raakte met de betogers en het is allerminst uitge maakt, of de betogers eerst stenen en fles sen begonnen te gooien dan wel of de politie de tot niet meer dan een vijfdui zend man verminderde stoet uiteen heeft willen drijven door middel van traangas, dat uit helikopters werd gegooid en het op de menigte inrijden met jeeps. In ieder geval heeft de politie verre weg het grootste aantal gewonden gehad .en een ogenblik zag het er naar uit, dat zij zelfs het hoofdplein, de Piazza Ferrari niet meer kon „houden", alle slopjes en stegen, die op dat plein uitkomen, waren door betogers versperd. Toen pas heeft de prefect toegestaan, dat de vroegere lei ders van de verzetsbeweging, mensen als Ferruccio Parri en Pertini, die door geheel Italië worden vereerd, daar zij twintig jaar lang in en buiten de gevangenis de tiran nie hebben bestreden, de betogers toe spraken. Zij konden mededelen, dat er besprekingen gaande waren om het con gres af te gelasten. Onmiddellijk gaf de menigte gevolg aan hun verzoek om rustig naar huis te gaan. Aan de fascisten werd aangeboden even tueel in Nervi (een voorstad van Genua) te vergaderen, maar wel begrijpende, dat het ook daar tot onlusten zou komen, heb ben zij van hun congres afgezien. Daar na werd de algemene werkstaking alle treinen, die de afgevaardigden naar Genua brachten, zouden door staking van het treinpersoneel op een flinke afstand van de stad worden geblokkeerd afgelast en ook de betoging op zondagochtend, be doeld als tegenbetoging op het ogenblik, waarop het fascistische congres begon, werd teruggebracht tot een bijeenkomst in een klein theater. Maar die samen komst was van groot belang, omdat alle antifascistische partijen daar de ophef fing van de „Sociale Beweging", dat is de naam, waarachter het fascisme schuil gaat, hebben geëist. Een wetsontwerp in die geest zal door senator Parri worden ingediend. Eigenlijk zou dit overbodig moeten zijn, daar zowel het vredesver drag met Italië, alsook de Italiaanse grond wet het heroprichten van een fascistische partij in welke vorm ook en de verheer lijking van het fascistisch verleden uit drukkelijk verbieden. Bovendien heeft Scelba, een rechtse christen-democraat, in 1952, toen hij minister van Builendland- se Zaken was, nog een bijzondere wet af gekondigd, waarbij het bedoelde artikel van de grondwet van kracht wordt ver klaard. Onder Scelba is het de fascisten nooit toegestaan een partijcongres te hou den. Zij vormden toen een clandestien groepje. Thans is het al zover, dat zij in Genua hun congres willen houden, waar bij zekere Basile, die prefect was in de jaren 1943 tot 1945 en destijds ter dood werd veroordeeld, maar later door een amnestie op vrije voeten werd gesteld, omdat hij schuldig is aan de uitlevering van ettelijke duizenden Genuczen aan de Duitsers en aan de fascisten, erevoorzit ter van het congres zou zijn. De communisten trachten het te doen voorkomen, alsof de beweging van Genua, waar heel Italië trots op kan zijn, een communistische beweging is geweest. De andere linkse partijen en met name de Nenni-socialisten nemen hun dit hoogst kwalijk: het gaat hier om een algemene uit het volk voortgekomen protestactie en de leiders waren voor het merendeel so cialisten en republikeinen. De rechtse partijen, en helaas ook de minister van Binnenlandse Zaken, doen alsof zij gelo ven in het communistisch karakter van deze onlusten. Zij praten ook over een „volksfront onder communistische leiding". Dit zouden zij waarschijnlijk graag wil len om daar een nationaal front.dat heel gauw onder fascistische leiding zou komen, tegenover te kunnen stellen, maar de link se democratische partijen weten terdege afstand te bewaren van liet communisme, dat zij evenmin aanvaarden als zij het de weer herrezen fascisten doen. Even leek het, of de fascisten uit woede hun steun aan het kabinet-Tambroni zou den onttrekken, maar hun positie is op dit ogenblik veel te gunstig om zo iets te doen. Wel hebben zij te Ravenna gepro beerd één der voornaamste leiders van de verzetsbeweging Boldrini te vermoorden LONDEN (AFP) De Spaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Castiella, zal van 11 tot 13 juli een officieel bezoek aan Groot-Brittannië brengen. Tijdens dit be zoek zal een cultureel verdrag tussen bei de landen worden getekend, terwijl ver der politieke en economische besprekin gen op het programma staan. Dit is het eerste officiële bezoek van een Spaanse minister van Buitenlandse Zaken aan Groot-Brittannië sinds het einde van de oorlog, hoewel minister Castiella in september vorig jaar naar Londen kwam voor een ontmoeting met president Eisen hower. Advertentie Zelfblnders, wasbaar 1-9? Ondergoed, p. stel 5.99 Overhemden, No-lron 8.49 Pyama's, Sanfor9.99 Pullovers, vanaf9.99 Pantalons, Terlenka, v a. 19.99 Demi's, vanaf29 99 Regenjassen 54.99 Costuums, o.a. Terlenka 69.99 VELU GROTE HOUTSTRAAT 96 Telefoon 12210 door des nachts zijn huis aan alle kanten tegelijk in brand te steken, zodat ontsnap ping bijna onmogelijk was. In dit soort heldendaden, die in ieder opzicht overeen komen met wat in 1920 tot 1925 gebeurde, zijn de fascisten sterk. Er zullen stellig ernstige conflicten in het parlement volgen en misschien wel midden in de zomer, vroeger een rustpe riode, een heropening van de regerings crisis. In beide kamers van het Italiaanse par lement ontstond donderdagavond een tu mult toen de gebeurtenissen in Reggio Emilia bekend werden. De communisti sche leden probeerden de neo-fascistische aan te vallen hetgeen door zaalwachten werd verhinderd. Ook in Napels, Parma en Modena deden zich gisteren ongeregeldhe den voor, waarbij gewonden vielen. Don derdagavond is een bom van eigen maak sel ontploft in de auto van de Italiaanse, links: georiënteerde schrijver en schilder Carlo Levi, toen deze met enige vrienden in een restaurant dineerde. Ooggetuigen zagen hoe een onbekende man de lont van de bom met zijn sigaret aanstak, en de bom vervolgens op de achterzitting van de auto wierp, waar hij tot ontploffing kwam. Advertentie BOXY A A Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het elfin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't elfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes'. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. Nieuw „Klaar-open pakje NOBEL ZUIVER TROUW Het wonder De namiddag was stralend. Een feest van zon-op-de-straten, begrensd door kleurige bloemenweelde in de voortuintjes rondom. Ik stond te wachten bij de bushalte, met achter mij, veilig weerhouden door hek- tralies, een naar schatting tweejarig engeltje-van-niets, vuurrode strikjes op de schouders en in de gitzwarte vlechten- eindjes. Er was me al een kinderknuistje toege stoken van tussen de spanten en zij had me gewezen op de rhododendrons en jas mijnen die om haar heen feestten. „Boe ma's!", had ze prijzend uitgeroepen. Prrrachtig móói!" genoot ik met haar mee. Toen kwam het in de verte. Het „boem- boem-boem" van driftig aanrukkende mu ziek. Een klein vingertje trok, tot attentie roepend, omhoog en „Hoort! Hoort!" waar schuwde het engeltje. Het kwam nader en nader. Ik stond nu vlak bij haar, benieuwd naar haar uitin gen, haar kreten van bewondering over het schone dat, overtreffend de bloemen pracht, nu zou gaan komen. Het werd luider en luider, de aandacht werd meer gespannen, balkons bevolkt. Statige politiemannen op zware glimmen de motoren. Het „boem-boem-boem-boem" werd „rètteketsien-tsien-tsien" en nu vlakbij de schallende bazuinen, gevolgd door schetterende trompetten die de scha terende f eestmars inleidden voor het blaas- orkest, voorafgegaan door de martiale tambour-maitre. achter het vaandel met schellen en bellen en goud-geborduurde letters op donkerrood fluweel. Het engeltje-van-niets stond beweging loos, de handjes gevouwen nu in haar schoot en ik vermoedde iets van niet be grijpende angst in de oogjes. Er trokken fiere mannen voorbij in witte sporlkledij, vrouwen, meisjes, kinderen. Zij zongen, liederen van vrijheid en vreugde en vrede. Maar bij het engeltje bleef de bewondering uit. Allengs loste de stoet zich op, de steeds verdere muziekflarden vergingen in het „rram rram" en „boem boem" der kleine en grote trommen. Toen geschiedde het wonder. Er volgde een volgeladen schillekar met een pruimende boer op de bok, langzaam, lummelend voortgetrokken door een afge jakkerd dier, een hit met uitstekende bot ten en schonken van verwaarloosde arre- moe. Weer greep het engeltje-van-niets met één handje een spijl van het hek, het an dere armpje stak ze tot haar schouder be gerig uit naar het paard; en er was nu wél echte straling en schittering in haar oogjes toen ze dringend en verlangend uitriep: „Pdad! Pdad!" Ik kon haar niet geven wat voorbij was. Toen kwam, verlossend, mijn bus. Jan van Ees BONN (Reuter) De nasporingen naar het vermiste Amerikaanse verkennings vliegtuig van het type RB-47 zijn ge staakt, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Europa te Wiesbaden bekendgemaakt. Het toestel was vrijdag van de Britse basis Brize Norton opgestegen voor een elektro-mag- netisch onderzoek boven het noordpoolge bied. Het had zes man aan boord. Op de vraag of er kans bestaat dat het toestel op Sovjet-gebied terecht is ge komen, antwoordde de woordvoerder dat er absoluut geen aanwijzingen waren, dat het vliegtuig uit de koers was ge raakt. Een beeld van de ernstige politieke relletjes op woensdag in Rome. Politie te paard jaagt een opgewonden menigje uiteen. (Telefoto) (Van onze correspondent in Wenen) Premier Kroes jtsjev heeft gisteravond afscheid van het Oostenrijkse volk geno men in een televisietoespraak, die de Oos tenrijkers nog lang zal heugen als een saaie opsomming van getallen en cijfers, met het doel om propaganda voor het com munisme en de Sovjet-Unie te maken. Van de zestig minuten, die hij voor voorlezing en vertaling nodig had, werden ten hoog ste vijf minuten besteed aan een paar vriendelijke woorden voor Oostenrijk, zijn volk en zijn regering. Kroesjtsjev gaf voornamelijk een overzicht van wat de Sovjet-Unie' presteert zowel op het ge bied van de zware industrie als in de pro- duktie van verbruiksgoederen. Rusland zal de Verenigde Staten overvleugelen, zo zei hij. want er studeren meer mensen in de Sovjet-Unie dan in Amerika. Zijn laat ste woorden waren in zeer slecht uitge sproken Duits: „Friede und Freundschaft. Auf Wiedersehen". In een gezamenlijk communiqué, dat is uitgegeven aan het slot van Kroesjtsjevs bezoek, wordt Oostenrijks neutraliteit „een positieve bijdrage tot de internationale ontspanning en de versterking van de vrede" genoemd. De Sovjet-Unie eerbiedigt de neutraliteit en de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Naar officieel wordt meegedeeld, heb ben de ecopomische besprekingen tussen de Sovjet-Unie en Oostenrijk een gunstig verloop gehad. In plaats van vijf jaar zoals in hel staatsverdrag was voorzien zal Oostenrijk nog maar vier jaar jaar lijks een half miljoen ton olie aan de Sovjet-Unie leveren, een besparing van zeventig miljoen gulden. Aanvankelijk was bepaald dat Oostenrijk jaarlijks een miljoen ton olie zou leveren, en jaarlijks een half miljoen ton olie met hoog zwavel- gehalte uit de Sovjet-Unie zou ontvangen. In september beginnen onderhandelin gen over een zuiver commercieel handels verdrag, dat in de plaats komt van de deze herfst aflopende ruilovereenkomst. Twee uur vroeger dan oorspronkelijk was vastgesteld, heeft Kroesjtsjev Oosten rijk verlaten, na een persconferentie in de Hofburg, waar hij vragen zou beantwoor den. Kanselier Raab zal een zucht van ver lichting slaken wanneer zijn gast goed en wel in het vliegtuig zit. Er zijn wel geen bommen gevallen en geen schoten gelost, maar toch krijgen politieke en diplomatieke kringen in We nen meer en meer het gevoel, dat Kroesjt sjev in Oostenrijk toch te ver is gegaan; vooral door het staatsbezoek en de gast vrijheid te misbruiken voor politieke pro paganda en voor aanvallen tegen de Ver enigde Staten en West-Duitsland. twee staten waarmee Oostenrijk goede en vriendschappelijke betrekkingen onder houdt. Beide landen hebben de aandacht van de Oostenrijkse regering op deze uit latingen gevestigd. In een rede, die Kroesjtsjev in Klagen- furt heeft gehouden had hij „Amerikaan se" vervangen door „buitenlandse", terwijl hij in zijn rede in Graz een alinea, waarin hij de Verenigde Staten aanviel, heeft weg gelaten. Waarnemers schreven deze veran deringen toe aan het Amerikaanse protest. Oostenrijkse politieke kringen en vooral de Vrijheidspartij hebben critiek op Raab geoefend, omdat hij Kroesjtsjev met geen enkel dinlomatiek woord tot de orde heeft gerocpo. vooral toen hij zo brutaal was om Oostenrijk voor te schrijven hoe het zijn neutraliteit dient op te vatten. Raab kent Kroesjtsjev echter bijzonder goed en bovendien wil hij de concessies verkrijgen, die hem intussen zijn verleend. Een woordvoerder van de persdienst van de Oostenrijkse kanselier verklaarde: „Wanneer Kroesjtsjev ergens heengaat, spreekt hij. Waarom hebben de Amerika nen niets gedaan toen hij in de Verenigde Staten was. Moeten wij Kroesjtsjev soms de mond snoeren?" Verdronken. Op een meer bij Managua in de Amerikaanse staat Nicaragua zijn donderdag 21 mensen verdronken door het omslaan van een boot. Vier men sen werden gered. (Van onze correspondent in Londen) Gaitskell, de leider van de Labour-par- tij, wiens positie in gevaar is omdat een deel van zijn volgelingen, vooral die in de grote vakbonden voorstander zijn van een zijdige afschaffing van de kernwapens, be haalde gisteren een belangrijke overwin ning doordat de mijnwerkers zich met gro te meerderheid in een verhouding van twee tot een achter hem schaarden. Dit betekent, dat Gaitskell op de na jaarsconferentie van de Labour-parti.j in Scarborough zal kunnen rekenen op de 650.000 stemmen van het mijnwerkersblok. Desondanks liggen de kaarten voor Gaits kell nog steeds ongunstig, want zelfs met de steun van de mijnwerkers is het on waarschijnlijk dat Gaitskell, met zijn de fensie-politiek, aan een nederlaag zal kunnen ontkomen, te meer daar hij het stellen moet zonder de machtige en magi sche invloed van Bevans persoonlijkheid, de enige die in staat leek de weegschaal naar de andere kant te doen omslaan. Op het ogenblik hebben zich zestien vakbonden, met een totaal van 2,8 miljoen stemmen, voor eenzijdig Brits opgeven van de kernwapens uitgesproken. Achter de Labour-leiding, welke de defensie met kernwapens aan de Verenigde Staten wil overlaten, zodat Groot-Brittannië zich zou dienen te concentreren op de conventione le strijdmiddelen, staan zeven bonden met een totaal van 1,7 miljoen stemmen. NEW YORK (Reuter) Amerikaanse onderzoekers zijn er in geslaagd een appa ratuur te construeren, waardoor het moge lijk zal zijn, door middel van atomen, licht te versterken en tot een straal te bundelen van een helderheid groter dan die van de zon of de sterren. Hierdoor zal het onder meer mogelijk zijn foto's van het luchtruim te nemen van een duidelijk heid als nog nimmer tevoren werd ver kregen. Het geheel is niet groter dan een water glas en het „hart" van de apparatuur wordt gevormd door een synthetische ro bijn. De nieuwe vinding zal ook kunnen wor den gebruikt voor het onderzoeken van de eigenschappen der materie, alsmede voor industriële. chemische en medische doel einden. Onwettig. De rechtbank van Hildesheim West-Düitsland heeft het verbod van het gemeentebestuur aan de extreem-recht se Duitse Rijkspartij, zondag een par tijdag te houden, onwettig verklaard. Adoli von Thadden, een der leiders van de Duitse Rijkspartij, had reeds ge dreigd dat de partijdag toch, in de onmiddellijke nabijheid van Hildesheim zou worden gehouden. Ongepast. De Westduitse bondspresident Ltibke heeft de wens te kennen gege ven dat zijn afbeelding niet voor een permanente postzegelserie zal worden gebruikt. Hij vindt dat zoiets in een democratisch land niet past. Naar zijn mening kunnen, beter dan de afbeel dingen van de elkander afwisselende staatshoofden, die van landschappen en landswapens het saamhorigheidsgevoel bevorderen. Uitwisseling. Vertegenwoordigers van de Cubaanse en de Oostduitse radio-omroe- pen hebben een overeenkomst over uit wisseling van politieke, economische en culturele uitzendingen ondertekend. Veilig kiezen. Verkiezingen en veilig ver keer staan in nauw verband tot elkan der. aldus moet tenminste blijken uit leuzen die aan de vooravond van de Democratische conventie ter aanwij zing van de presidentschapskandidaat in Los Angeles worden aangepakt. Eén van die leuzen luidt: „Rijd voorzichtig het leven dat gij redt kan misschien een stem voor Stevenson betekenen". Botsing. Acht leden van de Royal Air- Force zijn om het leven gekomen toen twee RAF-vliegtuigen tijdens oefen- vluchten met elkaar in botsing kwa men. Twee der slachtoffers bevonden zich aan boord van een oefenstraal vliegtuig, de anderen in een tweemoto- rig schroefvliegtuig. Doorzichtig. Mevrouw Donna Dibble uit Muskegon in de Amerikaanse staat Mi chigan heeft van de kantonrechter een schadevergoeding van 850 dollar toege wezen gekregen, omdat het zwempak dat zij had gekocht, doorschijnend werd wanneer zij ermee in het water was geweest. Mevrouw Dibble had een eis van 2,500 dollar schadevergoeding in gesteld tegen de fabrikant. Laatste. President Arturo Frondizi van Argentinië is uit Londen te Madrid aangekomen voor een vierdaags staat- siebezoek aan Spanje, het laatste land dat hij op zijn Europese tournee aan doet. Frondizi werd door Franco ver-1 welkomd. Redder. De veertigjarige Frank Smith uit Lowestoft (Engeland) heeft een eredi ploma gekregen van de Royal Humane Society voor hel uit zee redden van een zeventigjarige man. Smith heeft kunst benen. Doodvonnis. In Seoel (Zuid-Korea) zijn Iwee politiemannen ter dood veroordeeld nadat zij schuldig waren bevonden aan het doodschieten van twee studenten tijdens de tegen oud-president Rhee ge richte betogingen op 19 april. Dorst. De tweehonderdduizend inwoners van Gladbeck en Bottrop (West-Duits land zitten zonder water. Enkele uren nadat de hoofdtoevoer van de Rijn- Westfaalse drinkwatervoorziening was gebroken had men nog water uit een reservoir bij Gladbeck, doch toen was ook deze voorraad uitgeput. De bevol king voorziet zich zo goed en zo kwaad als het kan van water uit beekjes en bronnen. Incident. Twee leden van de Oostduitse grenspolitie zijn op 17 juni bij Alsleben op Westduits grensgebied doorgedron gen om tc trachten twee Beierse boe ren te ontvoeren. De poging had geen succes al losten de twee Oostduitse po litiemannen waarschuwingsschoten met machinepistolen. Kolonel Dior. In Frankfort gestationeer de Amerikaanse militairen en hun vrou wen hebben bevel gekregen zich „be hoorlijk te kleden", wanneer zij in de stad inkopen doen. Aan de ingang van het grote warenhuis van het Amerikaan se garnizoen staan manschappen van de militaire politie om er voor te zor gen, dat de order wordt nageleefd. Wie geen das draagt en geen colbertjasje wordt naar huis gestuurd en vrouwen worden niet toegelaten indien zij shorts of slacks dragen. De order is afkomstig van een officier die door het garni zoen smalend „kolonel Dior" wordt ge noemd. Plaag. Voor het eerst in vijf jaar, beleeft Nieuw-Delhi (India) een sprinkhanenin- vasie. In de buitenwijken viel de spaar zame beplanting in een oogwenk ten prooi aan de vraatzuchtige insekten. De dienst plantenbescherming poogde ze te verdelgen met vlammenwerpers. Vol gens de eerste berichten valt de schade voor de boeren in de omgeving nog al mee, daar het momenteel zaai, en ploegtijd is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3