FALCON BRYLCREEM OP EN OM HET BINNENHOF S.E.R.-commissie ziet nog tal van moeilijkheden Definitieve voorstellen voor Europees landbouwbeleid Overgangsperiode is voor meeste produkten tot 30 juni 1967 Veranderingen in land en tuinbouw gaan in snel tempo In Rijswijk gebeurde niets ongeoorloofds Grondbeginselen niet onbevredigend Auto tegen toerbus zes gewonden Kleinzoons bestalen hun grootmoeder Santpoortse jongen aan verwondingen bezweken Open brief aan B. en W. van Velsen Na val van vijftien meter overleden Yelsenaar bekende tal van oplichtingen 4 Door E.E.G.•commissie ingediend Minister Marijnen De volkstelling Stookolie op Belgische en Zeeuwse stranden EUROPEES LANDBOUWBELEID Taxi-overval in Limburg Soberton" komt niet modieus en sportief. VELE GULDENS WAARDE Nu voor slechts &Oo tr*ps Mgr. W. Mutsaerts nam afscheid van zijn bisdom Verkeersbrigadiertje door tram aangereden VRIJDAG 8 JULI 1960 De commissie van de Europese Economische Gemeenschap komt in haar definitieve voorstellen voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid, die zij dezer dagen aan de raad van ministers heeft toegezonden, tot de conclusie dat de overgangsperiode voor de meeste produkten niet langer behoeft te duren dan tot 30 juni 1967. De commissie acht het nuttig om aan deze datum vast te houden, omdat het daardor de landbouw wordt moge lijk gemaakt zich op de nieuwe verhoudingen in te stellen, waardoor onder meer verkeerde investeringen kunnen worden voorkomen. De commissie stelt voor de overgangs periode een heffingsstelsel voor dat in de plaats dient te komen van de douanerech ten en contingenten, terwijl dan tevens het stelsel van minimumprijzen niet meer zal kunnen worden toegepast. Een uitzonde ring wil de commissie hierbij maken voor onder meer rundvlees, waarvoor zij de overgangsperiode wil beëindigd zien per 1 januari 1964. In het beleid ten aanzien van de eindfase heeft de commissie een wijziging aangebracht, die het invoerbe leid van graan, suiker en zuivelprodukten en de versterking der ondersteunings maatregelen van deze produkten op de binnen-Europese markt betreffen. Konden de marktorganen in het ontwerp direct na de oogst steunaankopen doen op basis van een prijs van vijf tot tien percent onder de richtprijs, de commissie stelt nu voor, dat de houder deze produkten gedurende het hele jaar kan aanbieden tegen een vast te stellen interventieprijs, die vijf a zeven percent onder de richtlijn ligt. Prijstoenadering Op het punt van de prijstoenadering stelt de commissie voor het oogstjaar 1961- 1962 voor Nederland een prijsverhoging vast van 0.50 mark voor tarwe en van 1 mark per 100 kg suiker. Ieder jaar op nieuw zal de commissie aan de raad een voorstel doen voor nieuwe prysverhogm- In de sector zuivelprodukten zal voor het eerst voor het melkprijsjaar 1963-1964 een gemeenschappelijke producentenrichtprijs voor melk worden toegepast. Voor var kensvlees, rundvlees eieren, gevogelte, groenten, fruit en wijn heeft de commissie geen voorstel tot prijstoenadering gedaan. Zij meent dat dit automatisch zal gebeu ren door de toepassing van haar voorstel len voor de opheffing van de handelsbe- lemmerc-nde bepalingen aan de binnen grenzen en door het geleidelijk tot stand komen van een gemeenschappelijk han delsbeleid ten opzichte van derde landen. Inzake het handelsverkeer binnen de ge meenschap stelt de commissie voor tarwe, voedergraan, en suiker voor dat de lidsta ten de nodige maatregelen nemen om de douanerechten te vervangen door een hef fingsstelsel, dat toegepast dient te worden van 1 juli 1962 af. Voor zuivelprodukten voeren de lid-staten uiterlijk 1 januari 1962 het heffingssysteem in. Jaarlijks rapport Teneinde het effect van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek op de alge mene situatie in de landbouw te kunnen nagaan en om richtlijnen te verkrijgen voor de toepassing van deze politiek, zal de commissie een jaarlijks rapport opstel len over de toestand van de landbouw in de gemeenschap. De nadruk zal daaxbij worden gelegd op de ontwikkeling van de produktiviteit, van de producentenprijzen en de produktiemiddelen. Tevens zal aan dacht worden besteed aan de consumen tenprijzen en de marges voor veredeling en distributie. Het ligt in de bedoeling, de levensomstandigheden in de landbouwsec- In de donderdag in Utrecht gehouden vergadering van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond heeft de minister van landbouw, mr. V. G. M. Ma- rijnen, er op gewezen dat zijn te Sas van Gent gehouden rede door sommigen ver keerd is geïnterpreteerd. Hij zei niet ge sproken te hebben over beperking van de produktie, doch te hebben gewezen op het belang van een meer evenwichtige pro duktie. Zo is bij de akkerbouw een overschot van tarwe. Ondanks het hoge percentage binnenlandse tarwe dat in het broodmeel moet worden verwerkt, moest tien per cent van deze graansoort tot veevoeder worden bestemd. Daarom is het gewenst dat de stijging van de produktie niet voort zet, temeer omdat de internationale posi tie van enige andere graansoorten zoals gerst en haver beter is. Wat betreft de veehouderij-produkten kan aanpassing van de produktie bij de afzet betere prijzen tengevolge hebben. Ook wanneer men de vruchten van de Europese samenwerking zal kunnen ghan plukken, zal het toch nodig zijn de pro duktie aan te passen aan de afzetmoge lijkheden, aldus de minister. Sprekende over het E.E.G.-verdrag zei mr. Marijnen dat de bepalingen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid de lan den ontsnappingsmogelijkheden laten in geval de nationale moeilijkheden groot worden. De praktijk is echter dat ver scheidene landen deze ontsnappingsmoge lijkheden gaan gebruiken om afbraak van de handelsbelemmeringen tussen de zes landen te ontduiken. Het is daarom van belang het gemeen schappelijk landbouwbeleid zo snel moge lijk te realiseren. Mede op aandringen van Nederlandse zijde zullen de bepalin gen voor de overgangsperiode binnenkort worden geformuleerd. De veranderingen in land- en tuinbouw voltrekken zich in snel tempo, zo zei de minister. Daarom moeten de Nederlandse agrari sche bedrijven alle zeilen bijzetten. Dat is niet slechts een Nederlands maar een Europees belang, omdat het nationale landbouwbeleid steeds meer in de interna tionale sfeer wordt getrokken. Bij het in ternationale landbouwbeleid kan de in vloed van ons land groot zijn, maar nooit absoluut. tor te vergelijken met die in andere ver gelijkbare sectox-en. Het ligt verder in de bedoeling van de commissie, jaarlijks een overzicht op te stellen over de op korte termijn te ver wachten ontwikkeling van de markt van landbouwprodukten, zowel ten aanzien van produktie en import als ten aanzien van consumptie, verwerking en export. Ge tracht zal worden, daarbij tevens een indi catie te geven over het te verwachten prijsbeleid. In samenhang met het jaar lijkse rapport zal het beleid op het gebied van produktie en marktordening op basis van dit overzicht kunnen worden aange past. Dit jaar nog zal een confex-enlie worden gehouden over de sociale aspecten van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het vergelijken van de volkstellingformulieren met de gegevens van het bevolkingsregister volkomen ge oorloofd was. De vergelijking is nood zakelijk om vast te stellen of pex-sonen, die in de telling behoren te vallen inderdaad zijn geteld en personen, die geen inwoner van de gemeente zijn, ten onrechte in de telling zijn begrepen. Deze vei-gelijking tussen volkstelling en bevolkingsregister heeft in Nederland steeds bij elke volks telling plaatsgehad. De verbeterde bevol kingsregisters zijn een uitgangspunt voor de gemeentelijke bevolkingsregisters in de komende tien jaar. Aangezien dit verbete ren van de bevolkingsregisters, waarvoor in andere jaren een speciaal onderzoek plaats heeft, een zuiver administratieve zaak is, werd hieraan ïn het kader van de voorlichting verder geen speciale aandacht geschonken. De West-Zeeuwsvlaamse en Belgische kust is de laatste dagen vervuild door stookolie. De harde nooi-denwind heeft massa's olie aangevoerd tot hoog op het stx-and. waardoor de badgasten ernstig wor den gedupeerd. De Belgische badplaats Knocke zou hiei-van het meest te lijden hebben. Hotel- en pensionhoudei's zien met lede ogen de gasten besmeui'd met olie hun vertrekken binnenkomen. Daar de waterstand zeer hoog geweest is vreest men dat de sti-anden voor het gehele seizoen bedorven zijn. De commissie voor internationale school-cconomische aangelegenheden van de S.E.R., de z.g. commissie I.S.E.A., heeft aan de regering een advies uitge bracht inzake de voorstellen van de Euro pese commissie betreffende een gemeen schappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. Het advies werd voorbereid door de werk groep landbouw. De commissie bcixadert de voorstellen van de Europese commissie in het alge meen op positieve wijze, hoewel zij met name wat de uitwerking in de praktijk betreft nog tal van xnoeilijkhcden ziet. De door de Europese commissie ten aanzien van het gemeenschappelijke landbouwbe leid gestelde grondbeginselen acht de com missie in het algemeen niet onbevre digend. Hoewel de commissie I.S.E.A. de mees te der door de Europese commissie over gelegde produktem-appox-ten in beschou wing heeft genomen wordt toch in het bij zonder aandacht besteed aan de granen en de op basis van granen veredelde agrari sche produkten. Zij is van mening dat de graanprijs en dit geldt zowel voor tarwe als voor voedergraan op een zodanig niveau moet worden bepaald, dat een evenwicht ontstaat tussen produktie en invoer ener zijds en afzetmogelijkheid (incl. export) anderzijds. De prijsontwikkeling binnen de E.E.G. dient niet geheel los te worden gemaakt van het prijsverloop op de wei-eldmarkt. In beginsel zal één prijs moeten gelden voor het gehele E.E.G.-gebied. Prijsver schillen zullen met uitzondering van tijdelijke onevenwichtigheden uit hoofde van de vraag of het aanbod in hoofd zaak voor kunnen komen op grond van verschillen in transpoi-t- en handelskosten. Naar de mening van de commissie is het niet nodig, dat het streven naar een bevre digende beloning voor de agrarische pro ducenten volledig wordt verwerkelijkt via het prijsniveau. Met het oog op dit doel kan tevens worden gebruik gemaakt van een systeem van niet aan een bepaalde produktie gebonden toeslagen, zulks zo veel mogelijk in het kader van voorzie ningen ter bevordering van structurele aanpassingen. De commissie I.S.E.A. heeft er bezwaar tegen dat voor de granen voorzienings programma's zouden worden opgesteld, waarbij de mogelijkheid zou worden vooi-- zien van tijdelijke stopzetting van de in voer. Voor voedergranen, waarvan de E.E.G. een belangrijke invoer heeft, kan worden volstaan met een stelsel van variabele invoei-heffingen. Bij tarwe ligt de situatie andei-s. De invoer van kwali- teitslarwe kan niet volledig vrij worden gelaten, zulks met het oog op het ruim schoots voldoende voorhanden zijn van zachte E.E.G.-tarwe. De commissie acht het mogelijk een oplossing te vinden door voor elk E.E.G.-land afzonderlijk een maximumpercentagè aan te geven voor het gedeelte geïmporteerde kwali- teitstarwe, dat in het meel ten behoeve van de bx-oodvoox-ziening mag worden ver malen. Voor het overige dient op kwali- teitstarwe bij invoer in beginsel dezelfde heffing te worden gelegd als op ingevoer de zachte tax-we zal wox-den toegepast. Vanwege de nauwe samenhang tussen de markt van voedergranen en die van agrarische veredelingsprodukten is het noodzakelijk voor laatstgenoemde pro dukten een gemeenschappelijk beleid te voeren. Daarbij verdient het geen aanbe veling een bepaald prijsniveau te gax-an- deren. Het gemeenschappelijke beleid dient zich te beperken tot maatregelen ten opzichte van dei-de landen. Donderdagmiddag ongeveer om half drie zyn op de Wilpsedyk nabij Deventer een toerbus uit Tilburg met 31 dames, en een personenauto, bestuurd door de heer Dale- noort, directeur van W. A. Scholtcn's aard appelmeelfabrieken in Glimmen (Gr.) in botsing gekomen. De heer Dalenoort en zyn vrouw zijn hierbij zeer ernstig gewond. De pex-sonenauto, die uit de x-ichting Deventer kwam. reed i een bocht van de dijk, ter hoogte van het landgoed „Het Schol" met grote vaart tegen de geheel rechts i-ijdende bus. Het echtpaar Dale noort is naar het St. Geertx-uidenziekenhuis in Deventer overgebracht. Dc zoon van het echtpaar en zijn vriend kregen een shock. Bij de Tilburgse dames ontstond een paniek. Vier van de gewonden moest in een Deventer-ziekenhuis blijven. De ande ren konden later naar Tilburg terugkeren. De pex-sonenauto is vernield, de bus zwaar beschadigd. Omdat zij hun 78-jax-ige gx-ootmoeder hadden bestolen stonden voor de Rotter damse rechtbank twee broers terecht, een 23-jarige isoleerder en een 26-jarige schilder. Toen grootmoeder op 17 maart thuis kwam na bij familieleden naar de televisie te hebben gekeken, stonden de kleinzoons haar op te wachten. Moeder had hun de deur gewezen. „Zij had een vx-iend", zo vei-duidelijkte de raadsman, „en die had de eis gesteld: de jongens eruit of ik". Moeder had de zijde van haar vriend gekozen. De jongens gingen met grootmoeder naar binnen en vroegen om thee. Grootmoeder legde haar tas op een stoel en toen ze in de keuken bezig was. pakten de kleinzoons haar tas en namen de benen. „Het was al meer gebeurd", aldus ge tuigde grootmoeder. Nadien kwamen de knapen dan wel hun verontschuldigingen aanbieden en beloofden ze het geld terug te betalen, maar daaxwan kwam nooit iets. Gx-ootmoeder nam het deze keer dan ook niet meer en deed aangifte bij de politie. Uit haar tas was ƒ400,— en een spaar bankboekje vei'dwenen. Bij aanhouding hadden de- kleinzoons nog driehondex-d gulden over. De officier van Justitie eiste tegen de jongste, die eenmaal eerder was vex-oor- deeld, een gevangennistx-af van tien maan den, waarvan drie voorwaardelijk. De andex-e. die i-eeds negen vonnisse achter de rug had. hoox-de een jaar tegen zich eisen. Op 20 juli doet de rechtbank uit spraak. In de buurt van IJsselsteijn in Limburg is donderdagavond omstreeks negen uur een overval op een taxichauffeur ge pleegd. Hedenmorgen om half vier zijn de twee ovex-vallex-s van de taxichauffeur te 's-Hei"- togenbosch gearresteerd. Zij stonden met de gestolen wagen op straat. Het zijn de beide 23-jaar oude monteurs B. en M. uit Helmond. De overvallen chauffeur is de heer Van H. uit Helmond. De man sloeg onmiddellijk alarm, waarna de politie van Venray een klopjacht begon. De toestand van de chauffeur was niet zo ex-nstig, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het Engelse visserijinspectievaartuig h.m.s. „Soberton", dat vanmorgen op be zoek zou komen in IJmuiden, is niet ver schenen. Het Britse consulaat-generaal heeft xuedegedeeld dat het bezoek niet kan doox-gaan. Het schip heeft een andere route moeten kiezen in verband met vlootoperaties. Advertentie agmimmniiiiiiiiiiniiPiiiiiniiiiiiiiimmiii praktische mantels en jassen. Advertentie Weergaloze BRYLCREEM aanbieding f^oajr &Oo 'Af Unieke map met 17 landkaarten en 500 tips Yoor 500 trips samengesteld door Dr. L. van Egeraat- bij aankoop Yan een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcrcem van f. 1,85 krijgt n - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 genocgclijkc tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter- en motor rijders, automobilisten. Deze ideale „reisgids" vindt u uitsluitend bij uw Brylcreem verkoper! de meest verkochte haarcrème ter wereld Dr. L. van Egcraat, de man die overal dc mooiste en de rustigste plekjes kent; die 12 boeken en 33 reisgidsen heeft geschreven; die millioenen luisteraars en T. V. kijkers boeide met zijn reisverhalen- ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen! 9 Beetham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V.-Amsterdam De zestienjarige Santpoortse jongen H. Sneller is donderdag aan de verwondingen tijdens een ongeluk in een Beverwijkse conservenfabriek in een Amstex-dams zie kenhuis overleden. De jongen was woensdagmiddag in de schoonmaakafdeling van de conservenfa briek bezig met het wegtrekkèn van met erwten gevulde kisten. Vermoedelijk is deze vakantiearbeider uitgegleden. Hij kwam met het hoofd achterover op de grond terecht en werd ernstig gewond. Het slachtoffer is naar het Rode Kruis zie kenhuis in Beverwijk ovei-gebracht, maar hier oordeelde men het beter dat hij zou worden behandeld in een Amsterdams zie kenhuis. Met een indrukwekkende mis in de ka thedrale basiliek van St. Jan te 's Her- logenbosch en een niet ïrxinder plechtige afscheidszitting in de Casinoschouwburg heeft het Bossche diocees dondex-dagavond afscheid genomen van mgr. W. Mutsaerts, die gedux-ende achttièxx jaar zijn bisdom heeft bestuurd. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant dr. C. Kortmann, deelde de bisschop mede dat de Koningin hem benoemd heeft tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. De vicaris-generaal mgr. Oomens, bood als dank van de diocesanen een bedrag van 157.000 aan voor de modernisering van het klein seminarie „Beekvliet" in St. Michielsgestel. Donderdag zijn op de bx-ug Kinkerstraat. Bilderdijkkade in Amsterdam drie kin deren door een wagen van lijn zeven aan- gex-eden. Een der kindex-en, het 11-jarige meisje Willie Spaans, dat in haar functie van verkeei-sbrigadiertje twee jongens van respectievelijk acht en negen jaar naar de overkant bracht, kreeg een schedelbasis- fractuur en werd in ernstige toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Haar toestand is thans bevredigend. Een dei- jongens is iriet onbekend letsel eveneens in het W.G. opgenomen. De andci'c jongen en de ti-ambestuurder, die een shock kreeg, konden naar huis worden vervoerd. Minister Beerman's overwinning Bij de behandeling van het wetsont werp inzake de voetbaltoto heeft minister Beerman ten slotte een welverdiende over winning behaald. Sportiviteit gebiedt zulks I-uiterlijk te erkennen, ook al moge men het betreuren dat het amendement oin he lemaal geen maximum te stellen ten op zichte van de toto-prijs verworpen is, na dat en dooi-dat de bewindsman, namens het Kabinet, het „onaanvaardbaar" had laten horen. Met px-of. Oud (V.V.D.) en met prof. Romme (K.V.P.) zullen echter al degenen, die de sport een goed hart toedx-agen, het er over eens moeten zijn althans indien zij het hele geval zake lijk bekijken en zich niet door politieke bij-overwegingen laten leiden, zoals met de P.v.d.A. het geval was dat aanvaax-- ding van het ontwerp, zoals het uiteinde lijk geworden was, verx-e te vex-kiezen viel boven verwerping of boven intrekking door de regering wegens een voor haar onaanvaardbare amendering. De minister van Justitie gaf ongetwij feld blijk van gezonde bex-eidheid, zijnei-- zjjds het nodige ter bevordering van het gemeen overleg tussen volksvertegen woordiging en x-egering te zullen bijdragen. Dit, door het eerst voorgestelde maxi mumbedrag voor de totoprijs van 25.000 te verhogen tot 50.000 en door bovendien in een nog wat later stadium van de be handeling van het ontwerp aan de Kamer de beslissing over te laten ten aanzien van een amendement om de grens voor het inleggeld niet slechts één, doch twee gulden te doen zijn. Door die conciliante houding van de minister ging laatstbe doeld wijzigingsvoorstel er meteen met vlag en wimpel dooi'. Naar alle waar schijnlijkheid zal dientengevolge straks de opbrengst van de voetbalpool toch wel aanmerkelijk zijn, zodat de sport en de charitatieve instellingen hiervan ook in de toekomst gelukkig heel wat profijt zullen kunnen trekken. Natuuidijk, wai-e de prijs niet aan een maximum gebon den. dan zou de regeling, want daarmee tevens de voetbaltoto, nog aantrekkelijker zijn geweest en zouden dus de kansen om tot een zeer flinke opbrengst te komen nog groter zijn. Toch is het buiten kijf dat we er met een wet als nu tot stand zal komen, indien ook de Eex-ste Kamer het ontwerp aanvaardt, bepaald beter aan toe zullen zijn dan wanneer zij achterwe ge gebleven ware. Bedenkelijke situatie vermeden Het was duidelijk, dat bij verwerping of indien de regei'ing zich genoopt had gezien het in te trekken, een hoogst on gewenste toestand zou zijn ingetreden. Mi nister Beerman toch zou dan het bestaan de, zogenaamde overgangsbestel, dat hij tijdelijk als nalatenschap van minister Struycken had aanvaard, niet hebben be stendigd. Hij zou zich dan namelijk strikt op de basis van de bestaande Loterijwet hebben geplaatst en deswege met een ver gunningensysteem zijn gaan wei-ken, vast gelegd aan allex-lei beperkende voox-waar- den, zoals die nu eenmaal onontbeex'lijk zijn. wil men zich in feite niet aan wets- schennis schuldig maken. Resultaat: het einde van de pex-manente voetbaltoto, vcx-- wikkelingen van allerlei aard en op den duur een dusdanige onhoudbare situatie, dat de wet tóch gewijzigd had moeten worden. Doch daartoe zouden dan de mi nisters van protestants-christelijke opvat tingen niet meer bereid geweest zijn. Met andere woorden, in dat geval zou het neer komen op een kabinetscrisis-op-tex-mijn, want die crisis zou over een paar maan den onverbiddelijk zijn ingetreden. Dat nu ware wel hoogst ongelukkig en bovendien bedenkelijk, gezien de inzet van zulk een conflict: de voetbaltoto! Merkwaardige verrassing Alles te samen genomen acht ik daar om de stelling gerechtvaardigd, dat we blij mogen zijn dat een situatie, zoals zo even geschetst, vermeden is. Zie ik het goed. dan moet men dit vooral ook toe schrijven aan de merkwaardige verras sing waarvoor de Christelijk-Historischen gezox-gd hebben. Na de door de heer Die penhorst, hun woordvoex-der bij dit wets ontwerp, ten beste gegeven uiteenzettin gen had het er veel van weg alsof voor hen een hoger maximum voor de toto- prijs dan 25.000 en een verdubbeling van het aanvankelijk op een gulden gestelde inzetbedag principieel onaanvaardbaar zouden zijn. Dat een enkel lid van die fractie, om erger te vermijden, nog over zijn principiële bezwax-en kon heenstap pen, gelijk eveneens met de Anti-revolu tionaire heer Biesheuvel het geval is ge weest, is nog wel te begrijpen, maar al gemeen vond men het hoogst merkwaar dig dat liefst tien van de twaalf C.H.-af gevaardigden die houding hebben aange nomen en dit zonder bovendien ook maar met een enkel woord hiei-van enigerlei vex-klaring te geven. Let wel, van die zijde was met princi piële bezwaren geschermd. Noch de frac tie van de K.V.P., noch die van de V.V.D. had dit gedaan. Dat men daar nuchter- zakelijk het mindere heeft genomen nu het meerdex-e niet te verkrijgen bleek, was een heel natuurlijke zaak. Dc oppositie De socialisten hebben zich heel duide lijk laten beheersen door de overweging, dat zij er als gx-ootste oppositiepartij vóór alles een genoegen in schepten het kabi net in een weinig aantrekkelijke situatie te brengen. Laat ik hiex-aan onmiddellijk toevoegen, dat mr. Burger dit keer in zijn rol van aanvoerder van de oppositie in het algemeen goed op dreef was. Van daal-, dat hij bij voorbeeld elke gelegen heid die hij zag om een „tegenpunt" te maken, met vaardigheid aangreep. Zwakke plekken Al blijf ik er bij dat, over de gehele lijn genomen, minister Beerman in dit de bat lofwaardig beleid aan de dag heeft gelegd, dit neemt toch niet weg dat hij zich zo nu en dan van een zwakke zijde liet zien. In het duel met mr. Burger over het uitgesproken „onaanvaardbaar" en over hetgeen zou gebeuren als de Kamer datgene wat het kabinet niet zou willen of kunnen aanvaarden toch zou aannemen stond hij niet stex-k. Hij kon immers wei nig overtuigende argumenten aanvoeren, waax-om hij, in plaats van zelf in zulk een geval af te tx-eden, intx-ekking van het wetsontwerp zou bevox-dex-en om daarna een geheel ander vergunningenstelsel te gaan toepassen dan hij eerst al meer dan een jaar lang wél voor zijn rekening ge nomen heeft. Nog veel zwakker echter was de wijze waarop hi tegenover de aan voerder van de fractie van de P.v.d.A. tx-achtte goed te praten, dat hij zelfs met betrekking tot een louter technisch amen dement het toelaten van twee pools te gelijkertijd, één ten behoeve van de sport en één voor maatschappelijke en culture le doeleinden het „onaanvaardbaar" liet hox-en. Nota bene, met betx-ekking dus tot een amendement, dat de reeds gerui me tijd gangbare toestand op dit gebied zou legalisex-en en waax-bij nu toch waar lijk geen enkele mogelijkheid bestond om met principiële bezwai'en voor de dag te komen. Bovendien liet de minister hier een steek vallen door een tekort aan ken nis omtrent de caritas-pool aan de dag te leggen! Eind goed, al goed Overigens zij gaarne ex-kend, dat de mi nister van Justitie het spel deze dagen goed heeft gespeeld. Dit ongetwijfeld me de ook doordat op de wijze waax-op de Kamer thans te werk is gegaan, van ze kere verdraagzaamheid blijk is gegeven en deswege het bereikte resultaat te eer der bevrediging kan schenken. Ten min ste. indien in de praktijk de werking van de thans aanvaarde bepalingen de nodige en voorshands verwachte voldoening in het belang van de sport za'. geven. Mocht dat niet het geval zijn, dan behield ook px-of. Romme zich voox-, te gelegener tijd op een en ander terug te komen. Dr. E. van Raalte De hei-en J. H. Bolleman, W. Boerlage, G. A. Schoonkind en J. H. van Ginkel, in gezetenen van de gemeente Velsen hebben donderdag jongstleden de volgende open brief verzonden aan het College van Bur gemeester en Wethouders van deze ge meente: Nu Uw College in een schrijven aan de gemeenteraad zijn houding inzake de kwestie van onze ex-burgexneester op nieuw naar voren bx-engt en daarbij o.a. in verwijtende toon over onze kritiek in de „IJmuider Courant" spreekt, menen ook wij opnieuw te mogen en moeten rea geren. Om te beginnen willen wij uitdrukkelijk stellen, dat wij het niet voor de pei'soon van de ex-burgeirxeester hebben willen op nemen, maar uitsluitend voor de zaak van goede orde welke hiei-mede gemoeid is en ons inziens geheel los van het pex-soonlijke staat. Voorts kiezen wij stelling tegen de op vatting van Uw College, dat het in onze democratische samenleving niet tot de wenselijkheden zou behox-en kritiek te la ten verluiden op een beleid van de over heid, indien de achtergronden van dat be leid bewust door de ovei-heid zelve ge heim gehouden worden. Het doet hoogst onwerkelijk aan, dat Uw College op begrip voor handelingen wil rekénen, die niet begrijpelijk gemaakt zijn. Indien er aan deze kwestie dingen ten grondslag lagen, waarmee de bui-gerij niets van doen behoorde te hebben, ware het des te noodzakelijker geweest, dat Uw College geen stof had doen opwaaien door het demonstratief negeren van het afscheid van de burgemeester en het geheel over bodige natx-appen van diens pex-soon bij een latere openbare gelegenheid. Waarmee overigens nog geenszins gesteld wil zijn, dat de gewraakte houding bij voorbaat voor geen kritiek in aanmerking gekomen zou zijn, indien de drijfveren wel bekend waren geweest. De onverkwikkelijke uitvloeisels van e.e.a. kon Uw College dei-halve geheel aan zichzelve wijten, met of zonder medeschuld van de gemeentex-aad, en stellig niet aan Ds. Brink, Ds Roskam of ons. w.g. J. H. BOLLEMAN W. BOERLAGE G. A. SCHOONKIND J. H. VAN GINKEL VELSEN, 7 juli 1960. De 21-jarige Haarlemse arbeider M. J. Smits heeft donderdag van het dak van de nieuwbouw van Bx-eedband n.v. in IJmui den een val van vijftien meter gemaakt. De ooi-zaak van de val is onbekend. De ïrian viel op een betonnen vloer en moest in ernstige toestand naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk worden overge bracht, waar hij donderdagmiddag over leed. Een 35-jarige Velsenaar is wegens op lichting ingesloten in het hoofdbureau van politie te Velsen. De Velsenaar zou in tal van plaatsen en steden oplichtingen heb ben gepleegd. De man was zeer bedreven in het afgeven van ongedekte cheques. Hy heeft bekend. Enkele maanden geleden begon hij aan zijn sex-ie oplichtingen in de gemeente Velsen door een expediteur met ongedek te cheques te betalen. Het ging hier om een bedrag van ongeveer driehondex-d gul den. Enige tijd later wist hij bij een Vel- sense bankinstelling geld te incasseren, wederom door ongedekte cheques van een Duitse bank in Diisseldox-f af te geven. Hij incasseerde zo ongeveer viex-hondex-d gulden. De Velsenaar heeft zich aan soortgelij ke praktijken als in Velsen schuldig ge maakt in Zandvoort, Deventer, Bussum, Oegstgeest, Dordrecht, Nijmegen, Arn hem, Den Haag, Amsterdam en Haax-lem. In Haarlem zag hij kans zonder te beta len een auto te huren. Ook in dit geval gebruikte de man weer ongedekte che ques. In Amsterdam heeft de Velsenaar veel gelogeerd in tal van hotels en pensions onder een valse naam. Betalen deed hij ook in de hoofdstad niet. De oplichter wei-d door de Amsterdam se recherche aangehouden op verzoek van de politie te Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4