In Zengakoeren doet de naoorlogse generatie zijn intrede op Japans politieke toneel POLAROID 5 CUBAWIJSTWESTELIJKE PROTESTEN VAN DE HAND Westduitse mijnwerkers eisen nationalisatie der mijnen STRALENDE WERELD GD Proces-Nitribitt bemoeilijkt door een paar onzekerheden Briljantste beursstudenten worden verbitterde produkten van ideologisch vacuum en maatschappelijke miskenning Een goed bericht Vals, schijnheilig en kwaadwillig" Laser huis rouwde om Bevan „American way of life" Automatisch lid Hun „grote moment" „Tegen., tegen., tegen" Mijnwerkersleider Gutermuth trekt fel van leer lOOO BROEKEN Razzia op leden van Mau Mau in Kenya VRIJDAG 8 JULI 1960 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TOKIO, juli. Ze hebben allemaal dezelfde gezichten: gelig, ernstig en smal. Ze dragen vaak brillen en hun zwarte haar streeft stijfjes rebels omhoog. Ze hebben zwarte jasjes met koperen knopen en een opstaande kraag om het magere strottenhoofd. Zo trekken ze in lange rijen door de straten en de mensen op de trottoirs zeggen met een mengsel van ontzag en spot: „daar zijn ze: de Zenga koeren". Ja, daar zijn ze, Japans geüniformeerd stud en ten leger dat strijdt voor de anarchie. Zij zijn tegen alles: tegen de Japanse regering, tegen iedere regering, tegen de Amerikanen en (op een minderheid na) tegen Moskou, tegen autoriteit, tegen bureaucratie. Zij geloven alleen maar (essentie van het liberalisme), dat de mens in de grond van de zaak goed is en dat hij het derhalve met een mini mum van overheidstoezicht kan stellen. Zij verlangen een geldloze maatschappij met gemeenschapseconomie. Zij geloven dat het mensdom zich slechts hoeft te bevrijden van zijn corrupte en zelfzuchtige regeerders en bureaucraten om ge lukkig te worden. Daarom zijn deze anarcho-liberaal-communisten tegen iedere huidige maatschappelijke orde. Maar hun credo van „tegen.tegen.tegen" manifesteren zij niet in woeste uitbarstingen, maar in straf-Japans gediscipli neerde en uniforme betogingen. Waar de Turkse stu denten, die ook niet >vcrlopen van politiek benul, de lof van de wereld oogstten toen zij met gewapende hulp van het leger een ongezond regime, dat nochtans steunde op een overweldi gende parlementaire meerderheid, omver tegelden, daar krijgen de Japanse studenten boze verwijten omdat zjj zonder wapens premier Kisji tot heengaan dwingen. Vanwaar dit verschil? De Turken blijven uit pure nationale inimositeit tegen Rus land in de Noord- atlantische Verdrags organisatie, de Japan se studenten zyn neu tralisten. Is dat werkelijk een reden om hen als straatschenders, ter roristen, verraders van de democratie uit te maken? Beter is hun wordingsgeschie denis na te gaan, zo wel uit eerlijkheid als 'voor een betere blik op Japans politieke toekomst. Want Ja pans na-oorlogse ge- ïeratie, waarvan Zen gakoeren de intellec tuele voorhoede is, omvat de helft van het Japanse volk. Van daag beslaat die jonge helft slechts zeven percent van het kiezerskorps. In de komen de tien jaar zal dat anders worden. De Japanse studenten zijn de kinderen van de ontzaglijke ommezwaai die hun land in 1945 onder Amerikaanse stimulans begonnen is: de geforceerde omzetting van een autoritaire, nationalistische staat met een goddelijke keizer in een moderne, ega litaire constitutionele monarchie, een vrije democratie, een opengelegd, hoog-ontwik- keld land. De verststrekkende vernieuwing die de Amerikanen doorvoerden gold het onderwijs. Voor de oorlog kwam een nieuwe elite leiders van staat en maat schappij uit een orthodoxe koker: To- kio's lyceum no. één en de keizerlijke uni versiteit van Tokio. De Amerikanen hebben dan grondig ge wijzigd: ten eerste materieel: Zij voerden een negenjarige leerplicht in. Vandaag zit ten 22 miljoen van de 93 miljoen Japan ners op school of universiteit. Er zijn 550 instituten voor hoger onderwijs, waarvan 43 volledige universiteiten. De Amerikanen wijzigden ook de geest van het onderwijs, begonnen met nieuwe leerkrachten aan de volledige afbraak van alle Japanse zeker heden: keizer, staat, natie, autoriteit, vader. Met blijmoedige onervarenheid stelden zij er de „American way of life" voor in de plaats: democratie, gelijke kansen voor iedereen en honkbal. Deze hachelijke en ting is alleen door het honkbalstekje over leefd: „Baseball" is vandaag Japans natio nale sport. De Japanse jeugd, raakte echter verzeild in een intellectueel én moreel va cuum, waarin zij iedere autoriteit verwerpt waarin de magneet van een zuiver maar vaag links idealisme de enige aantrekkings kracht behoudt. Dat is de algemene achtergrond van de door de Amerikanen opgerichte studenten- bond Zengakoeren: federatie voor universi tair zelfbestuur. Zengakoeren omvat de beste en belangrijkste universiteiten van Japan, iedere student wordt daar vrijwel automatisch als lid ingeschreven. Van de 650.000 leden is misschien eenvijfde poli tiek activist onder wie een relatief groot aantal oorlogswezen tachtig percent daarvan behoort tot de „hoofdstroom" (in de aanhef omschreven), die het in zijn linkse extremisme voortdurend aan de stok heeft met de communistische partij. De rest, de „anti-hoofdstroomgroep", is com munist. Wie zijn veelal de actiefsten, in het bijzonder aan de universiteit van Tokio, welke studenten met hun lichtblauwe vlag gen de kern vormen van alle demonstra ties? Het antwoord is veelbetekenend: Ja pans briljantste beursstudenten. Naast de kinderen van rijke en midden stands-families, die op kosten van hun ouders studeren, zijn er heel wat beurs- In hun verbittering vallen de woor den van een Zengakoeren-leider als regen op geschroeide aarde. studenten in Japan. Zij komen uit de steden en dorpen in de provincies en iedereen die een beurs haalt voor de universiteit in Tokio is een soort genie, de trots boven dien van familie en dorp, waar hij met het traditionele ontzag voor intellectuelen in Japan, als een kampioen in hersengymnas tiek wordt aangezien. Plet provinciale genie komt in Tokio aan, wordt daar met 199 andere genieën in een slaapzaal gestopt en begint dan aan de moeilijke opgave om van zijn beurs twintig gulden per maand rond te komen. De kleine provinciaal is eenzaam in de grote stad. Japanners diffe rentiëren sterk, verschillen in accent, her en afkomst zijn vrijwel onoverbrugbaar Hij voelt zich verstoten en verarmd en valt terug op de enige gemeenschap die hem rest, de slaapzaal, waar hij met zijn 199 mede-genieën in een broeinest van ver bittering, bevrijd of beroofd van alle zeker heden. tot een slotsom komt: welk een vuile en gemene maatschappij, welk een afschuwelijke wereld". Zo komen de Zengakoeren-studenten bi voorkomende gelegenheden de straat op om hun haat tegen deze wereld en hun hoop op een betere te manifesteren. Zij zijn doorgaans de tweede- en derdejaars (in het eerste jaar moet de bitterheid nog groeien, in het vierde en laatste verbergt men haar, omdat de grote ondernemingen geen agitators willen aanstellen). Zij wor- Bij miljoenen stromen Japanse kin deren de scholen binnen, progres sieve onderwijzers op afkeer van het ouda Japan getest proberen hun nieuwe waarden bij te brengen. den geleid door een mandarinaat van der de en vierdejaars, alsmede door een hand vol beroeps-agitators, die de bitterheid kunnen definiëren en leiden zoals Aruga en Karonji, die nu in de gevangenis zit. Zij manifesteren met rode vlaggen en zingen de „Internationale", dat in onbruik raken de lied, nog met verbazende warmte. En zo beleven zij hun „grote moment". Die ogenblikken samen, arm in arm, zingend, onder vlaggen door de straten trekkend en nu voor het eerst politieke resultaten behalend moeten zich wel in hun ziel branden. Ook als zij straks op een bescheiden post in de maatschappij zijn 99 HAVANA (Cuba) (Reuter-AFP) Het Amerikaanse protest tegen de inbeslag neming van de raffinaderijen van de Texaco en de Esso is door de regering in Havana als „vals, schijnheilig en kwaad willig" met kracht van de hand gewezen. Geen enkel akkoord of belofte van vroe ger kan op Cuba meer kracht hebben dan de tegenwoordige wet, vooral als een der gelijke overeenkomst gesloten is met een tiranniek bewind, dat door de revolutio naire actie van het volk omver is gewor pen", zo heeft de Cubaanse regering ge antwoord op het Britse protest naar aan leiding van de naasting van de raffinaderij van de Shell. De Cubaanse regering stelt voorts dat de Shell zich niet gehouden heeft aan de wet op de brandstofvoorziening van 1938, die de oliemaatschappijen verplicht, olie te raffineren die Cuba verstrekt, ongeacht het land van herkomst. De regering-Castro is van mening, dat de Shell een politiek voert die tegen de nationale belangen van Cuba indruist. Premier Fidel Castro heeft Amerika in een televisietoespraak „een decadent land" genoemd. Het besluit van Eisenhower om de suikerinvoer uit Cuba drastisch te ver minderen, acht hij „een stommiteit met het doel een volk aan de honger prijs te ge ven". De revolutie zou hij echter niet on gedaan kunnen maken. De premier sprak in zijn rede niet van vergeldingsmaat regelen. aangeland en andere beslommeringen, baan, gezin, promotie, een begin van ver antwoordelijkheid, de leegte van hun bit terheid komen opvullen, zal die herinnering wel blijven. Tot voor kort plachten de Zengakoeren- denkbeelden het vertrek van de universi teit nauwelijks een jaar of twee te over leven. „Na de jongste demonstraties", zei een hoogleraar, „zullen onze studenten ten minste voor tien jaar gemarkeerd zijn". Niet alleen zullen de nieuwe studentenlich tingen de Zengakoeren-mentaliteit over nemen, de afgezwaalden zullen bij voor komende gelegenheden zich hun eigen „grote momenten" herinneren en op z'n minst links reageren. In Japans labiele en verwarde politieke situatie is het toe nemend gewicht van de na-oorlogse gene ratie, vooral van de intellectuele groe peringen, en daarmee een onvermijdelijk uitslaan van de balans naar links, een van de weinige tendenzen die met zeker heid te voorspellen zijn. (Van onze correspondent in Bonn Heinrich Gutermuth, de felle aanvoer der van de Westduitse mijnwerkersbond heeft te Dortmund de nationalisatie geëist van de Westduitse mijnen alleen op die wijze kan zijns inziens hel probleem van de onverkoopbare voorraden steenkolen thans nog een vijftien miljoen ton en van de sociale onzekerheid der mijnwer kers worden opgelost. Gutermuth trok van leer tegen allen en alles die maar met het kolenprobleem te maken hebben. Zo had hij ook critiek op de regering-Adenauer. Hij wilde van de, aanwezige, minister van Economische Za ken professor Erhard coördinering van de gehele Westduitse energie-politiek. Hij stelde daarbij de scheiding van de afde lingen kolen en olie in Erhard's ministe rie verantwoordelijk voor de vertraging bij het aannemen van de wet op de stook- oliebelasting. Hij eiste ten slotte van Er- hard een zelfstandig energie-ministerie of twee staatssecretarissen voor kolen en olie. Erhard moet daar niets van hebben. Gutermuth viel voorts de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan wegens haar afwijzen de houding ten aanzien van het Westduit se kolenverkoopsyndicaat, waarvoor zijn bond geporteerd is. En hij ging fel tekeer tegen de Westduitse werkgevers. De mijn werkersaanvoerder kondigde verder spoe dige looneisen voor de mijnwerkers aan. Het congres van zijn bond waarvoor hij dit te Dortmund zei, nam ten slotte zijn voorstel tot nationalisatie van de mijnen met grote meerderheid aan. Dat er nog altijd een kolencrisis in de Bondsrepubliek is, valt niet te betwijfelen. (Van onze correspondent in Londen) Een diepe stilte viel er gisteren over het geheel gevulde Lagerhuis toen na het vragenuur de speaker formeel het over lijden bekend maakte van het lid voor Ebbw Vale. Het is traditie in het Britse parlement dat de leden alleen door hun kiesdistrict worden aangeduid en nooit door hun naam. Ook in dit geval werd daarvan niet afgeweken. Tot de velen die waren gekomen om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Aneurin Bevan behoorde de 85-jarige Sir Winston Churchill, de laatste der grote palementariërs en nog maar sinds kort „vader" van het Lagerhuis, eretitel van degene met het grootste aantal dienstja ren. Vele Lagerhuisleden droegen een zwarte das. Op het voor Hogerhuisleden gereserveerde gedeelte van de publieke tribune zat een andere veteraan Clement Attlee, onder wiens premierschap Aneu rin Bevan als minister heeft gediend. Ver der waren er verscheidene ambassadeurs onder wie de Amerikaanse, John Witney, die met Bevan bevriend was. Er waren ook Afrikaanse hoogwaardigheidsbekleders in kleurrijke gewaden. De eerste, die oprees was premier Mac- millan, die Bevan in een ontroerende rede Eerstejaars van de universiteit van Tokio: eenzaam, arm en miskend, de verbittering begint. In Mexico stad heeft de voorzitter van de permanente commissie van het Mexi caanse Congres de morele steun van het Mexicaanse volk voor het volk van Cuba betuigd, „op dit kritieke ogenblik waarop het schijnt dat onze noordelijke buren de deur voor vriendschap en begrip sluiten". In de afgelopen nacht is in Havana het Oostduitse vrachtschip „Friedrich En gels" met 10.500 ton ruwe olie uit Roeme nië aangekomen. Prijsverhoging (UPI) Cuba zal geen suiker op de wereldmarkt brengen voor minder dan 3,25 dollarcent per pond. Tot dusver was de prijs drie cent. Amerika heeft steeds ruim vijf cent per pond betaald voor Cu baanse suiker. Russische ambassadeur MOSKOU (Reuter) Sergei Koedriav- tsjev, ambassadeur in Parijs, is benoemd tot ambassadeur in Havana, aldus bericht het Russische persagentschap Tass. Koedriav- tsjev, die veertien dagen geleden uit Parijs naar Moskou vertrok, is hoogstwaarschijn lijk betrokken geweest in de gerucht makende spionageaffaire, die in 1946 in Canada aan het licht kwam. In 1947 kwam Koedriavtsjev naar de Verenigde Staten, als adviseur van de Rus sische UNO-delegatie, doch zijn aanwezig heid veroorzaakte zulk een storm van ver ontwaardiging onder de Amerikanen, dat hij vier maanden later werd teruggeroe pen. Niet slechts de vijftien miljoen ton onver koopbare kolen bewijzen dit, ook het voort durend verminderen van het aantal mijn werkers, vooral van jongere, die naar an dere beroepen uitwijken, is een teken aan de wand. Gutermuth stelde voor de oplos sing van dit probleem onder meer de vol gende eisen aan de regering-Adenauer: de grens van de pensioengerechtigde leeftijd voor mijnwerkers moet met vijf jaar wor den verlaagd, de importsluizen voor bui tenlandse kolen en olie moeten worden gesloten en de transportkosten voor kolen dienen te worden verlaagd. Niets duidt er evenwel te Bonn op dat Erhard en de zij nen dit vraagstuk zo dramatisch achten dat dergelijke vérgaande maatregelen overwogen dienen te worden. Advertentie Keuze uit méér dan Gen. Cronjestr. 40-44, Haarlem, Tel. 54C79 NAIROBI, Kenya (Reuter) De politie van Nairobi heeft vrijdagochten vroeg in de Afrikaanse wijken van de stad en in omliggende woonoorden van de Kikoejoe's een razzia op Mau Mau-leden gehouden. Alleen in Nairobi namen ongeveer 200 agenten aan de actie deel. De laatste tijd hebben vroegere Mau Mau-leden weer de eed van trouw op de beginselen van de beweging afgenomen. Advertentie herdacht. Hij noemde hem een grote na tionale figuur. Niets was treffender, zei Macmillan, dan de golf van sympathie toen Bevan enkele maanden geleden door een ernstige ziekte werd getroffen. Dit gevoel was volkomen spontaan en werd door iedereen gedeeld, ongeacht klasse of partij, ook door hen. die in het verleden door Be van fel waren aangevallen. Macmillan her- inerde er aan dat tussen de twee wereld oorlogen zowel Bevan als hijzelf als col lega's op de achterbanken rebellen waren. Bevan was altijd een prettige en stimu lerende tegenstandei-. Zijn taal was soms scherp. Macmillan had meer dan eens Bevan's zweepslagen te verduren. Maar hij had een groot gevoel voor humor en hoe fel de storm ook woedde, de zon brak altijd door. „Wij allen in en buiten het Lager huis zijn armer door de dood van Aneurin Bevan", zo zei hij. Hugh Gaitskell, de leider van de oppo sitie, zeide dat dit een uiterst droevige dag was. Bevan werd gekenmerkt door warmte, hartstocht, verbeeldingskracht, humor, vrolijkheid en pret. Hoewel Gaits kell en hij in het verleden vaak botsten was er tussen beiden een loyale en vrucht bare samenwerking ontstaan. Tenslotte voerden twee figuren uit Wales het woord, namelijk de vroegere liberale leider Clement Davies en de labour-veteraan James Grif fith. De laatste is als Bevan een oud-mijn werker die minister van sociale verzeke ring in de Labourregering is geweest. Hij zei dat in alle steenkoolmijnen in Wales en in alle mijndorpen thans één ding wordt gezegd, namelijk dat „onze Nye is heen gegaan." Het leven in de mijnstreken in Wales mag hard geweest zijn maar in hun sombere atmosfeer bloeide een warme gemeenschap, die karakters als Bevan opleverde. Uit de gehele wereld stromen blijken van medeleven met Bevan's overlijden ondermeer van Nehroe, Kroesjtsjev en Tito. Bevan's stoffelijk overschot is don derdag naar zijn vaderland Wales overge bracht. Morgen zal het in alle stilte worden gecremeerd in Croesyceilog, 25 km van Bevan's geboorteplaats Tredegar. Bevans as zal komen te rusten in een monument, dat zal worden opgericht op een kale berg, welke uitzicht biedt zowel op Tredegar, zijn geboorteplaats, als op Ebbwevale, het kiesdistrict dat hij ruim 30 jaar in het Lagerhuis heeft vertegen woordigd. Het was op deze berg, de Waunpound mountain, dat Bevan 40 jaar geleden zijn eerste politieke bijeenkomst toesprak. In zijn jeugd wandelde hij hier alleen in een poging zijn stotteren, dat zijn welsprekendheid remde, te overwinnen. Zijn stoffelijk overschot is vandaag gecre meerd. Als officiële doodsoorzaak wordt kanker opgegeven. SPORTSMEN OPGEPAST!!! Watersporters - tennisspelers en... speel sters zijn enthousiast over de nieuwe 'zuiver zien' licht lenzen van de Polaroid sunglasses. Polariserende Polaroid lenzen, uiterst licht en vrijwel onbreekbaar, kappen hinderlijke reflecties en beschermen ogen tegen ultra violette straling. Het beeld wordt helder en de lichte clip-over. Zelfs de zwaarste Harold Lloyd monturen worden geheel gedekt door de nieuwe 'wijde hoek' lenzen van clip-over transparant - een jonge lentedag. Kies de splintervrije Polaroid sunglasses, u ziet er méér en beter mee. Voor brildragers is er nr. 171. Zie het verschil met Polaroid sun glasses - morgen reeds. Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze mo dellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, f 16.tot f 25. Clip-overs - vederlicht voor brildragers - óók met 'wijde hoek' lenzen f 14. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opti cien, de vakman voor het beter zien. SUNGLASSES GD and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. (Van onze correspondent in Bonn) Drie uur lang heeft gistermiddag voor de Frankforter rechtbank van gezworenen de advocaat dr. Seidl staan pleiten voor de 38-jarige handelsreiziger Heinz Pohl- mann. Drie uur lang trachtte hij de ge zworenen ervan te overtuigen dat er wel iswaar enige dingen tegen Pohlmann spre ken, maar dat er zeker niet genoeg be- wijspunten zijn waaruit blijkt, dat juist deze man en niemand anders de prosti- tuée Rosemarie Nitribitt op 29 oktober 1957 heeft vermoord. De officier van jus titie had donderdagmorgen na elf sensa tionele procesdagen de maximum straf te gen Pohlman gerequireerd: levenslang tuchthuis met verlies der burgerlijke rechten. Voor hem was er geen twijfel aan: Pohlmann zit vast in het net van bewijzen dat om hem heen is geweven. Weliswaar is dit net samengehaakt uit aanwijzingen en niet uit bekentenissen van de beklaagde of sluitende verklaringen van getuigen, maar die aanwijzingen zijn zeer talrijk en in hun samenhang sluiten zij toevalligheden uit. Pohlmann, aldus de officier, is daarbij de enige, die in aan merking komt voor de moord en de be roving van Nitribitt. De verdediger dr. Seidl hamerde er steeds weer op, dat juist niet bewezen is dat Pohlmann de enige is, die de moord gepleegd kan hebben. Hij gaf toe dat de beklaagde op sommige punten niet erg sterk staat. Daartegenover staat dan toch zeker, aldus Seidl, dat de officier van jus titie de sterkste troeven van het gehele proces uit zijn handen heeft moeten laten vallen: het tijdstip en het geslacht van de dader van de moord op Rosemarie Nitri bitt, waarop de officier Pohlmann juist schaakmat meent te kunnen zetten, we gens diens zwakke alibi. Seidl en Pohlmann hebben hier inder daad een uiterst scherp wapen in de hand. Want de medische deskundige dr. Luff en de natuurkundige expert dr. Martin heb ben het volgende gezegd: Men kan niet met zekerheid meer vast stellen of degeen die Rosemarie heeft ge wurgd een man of een vrouw was. Dr. Martin verklaarde over de moord zelf: „de overval vond plaats toen Nitribitt naar de telefoon greep, daarbij kreeg ze óf een slag op haar achterhoofd óf zij sloeg, toen zij teruggetrokken werd, met het hoofd tegen de scherpe leuning van een stoel. Zij verloor daarop in elk ge val het bewustzijn. De mannelijke of vrou welijke dader legde haar daarna op de divan. Zij leefde toen nog, kwam weer bij bewustzijn, verweerde zich heftig en werd pas toen gewurgd. De vingernagels van de dader groeven zich diep in de keel van het slachtoffer." Meer was zijns inziens niet vast te stellen over degene die de moord heeft gepleegd. Dr. Luff zei het nog duidelijker: „Wij kunnen zelfs niet meer vaststellen of de dader een man of een vrouw is geweest." Dr. Luff zei voorts dat v/egens de hoge temperatuur in Nitribitt's kamer niet bepaald kan worden wanneer het overlij den van de prostituée precies plaatsgevon den heeft. Haar laatste maaltijd bestond uit rijst dat weet Luff zeker. Maar hij kon niet verzekeren of het de rijst was, die Pohlmann op 29 oktober voor Nitri bitt heeft gekookt: de vrouw placht twee keer per dag rijst te eten! Dr. Luff: „Waarschijnlijk is ze ons in ziens op 29 oktober tussen 15 en 17 uur gestorven." Dr. Seidl: „Kan de dood ook 24 uur vóór het ontdekken van het lijk, op 1 no vember, zijn ingetreden, dus op 31 okto ber?" Dr. Luff: „Dat is de uiterste grens en zeer onwaarschijnlijk." Dr. Seidl: „Zou u de 30ste oktober uit sluiten?" Dr. Luff: „Neen, dat niet." Dr. Seidl: „Zou u de 29ste oktober zelfs als mogelijke dag van de moord kunnen uitsluiten?" Dr. Luff: „Neen, dat is in elk geval onmogelijk." Zekerheid over het tijdstip van Nitri bitt's dood kan dus niemand meer geven, ook niet de medische en natuurkundige expert. En vooral op de hieruit volgende onzekerheid bouwde dr. Seidl gistermid dag dan ook zijn betoog dat resulteerde in zijn verzoek om vrijspraak voor Pohl mann. De gezworenen-rechtbank zal dins dag moeten kiezen tussen de eis van de officier en het verzoek van dr. Seidl: le venslang of vrijspraak voor Pohlmann.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5