Raad Haarlemmermeer voteert krediet van 31.000 Kennedy's program voor Y.S. zeer behartigenswaardig Werkloosheid in W.-Duitsland gedaald tot 0,7 percent Onze metaalindustrie heeft inventief karakter gekregen *00# gemeubileerde woonruimte 2de monteur en hulpmonteur Rechter moet concurren tiestrijd in Valkenburg beslechten Nazidom wordt afdoende behandeld, zegt Bonn Negers stellen eisen voor program der Democraten Hij bepleit politiek op lange termijn Generaal De Gaulle houdt vast aan zijn eisen Tendens naar Democraten bij landbouwers in V.S. 6 8 VERKEERSLICHTEN OP SCHIPHOLWEG Meer loon en minder werk voor de Tsjechoslo waken Onderwijs wordt in goede banen geleid Kern brandstoffabriek in Noord-België gegrondvest Ferhat Abbas wordt in Zwitserland verwacht Sukarno wil de pers „vernieuwen" Oeganda verwacht in juni 1961 vrij te zijn Afzet in het buitenland vlotter dan in eigen land VRIJDAG 8 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in zijn vergadering van donder dagmiddag een krediet van 31.000 gevoteerd voor de beveiliging van twee gevaarlijke kruispunten in Haarlemmermeer. Een krediet van 20.000 werd be schikbaar gesteld voor het aanschaffen en plaatsen van een automatische ver keerslichtinstallatie op het kruispunt van de rijksweg Amsterdam—Den Haag en de Schipholweg. Voor het aanschaffen en plaatsen van verkeerslichten en het bouwen van een wachthuisje voor de verkeersregelaar op het kruispunt Schiphol- weg-Schipholdijk stelde de raad een krediet van 11.000 beschikbaar. Bij het begin van de vergadering be sliste de raad gunstig over de toelating van het niéuwe raadslid voor de A.R. partij de heer M. Kamper Pzn, als opvol ger van de onlangs overleden heer C. M. Gehrels. Bij het voorstel lot het. bouwen van een tweede openbare lagere school in Badhoe vedorp vroeg de heer Trompetter (V.V.D.) of daarbij ook de bouw van een gymnastieklokaal is inbegrepen. Wethou der Van der Zwaard antwoordde ontken nend. Verder deelde hij mee dat voor de bouw van een gymnastieklokaal in Zwa nenburg een urgentie is aangevraagd maar dat deze nog niet is verkregen. Bezwaar tegen straatnamen Naar aanleiding van het advies van B. en W. met betrekking tot bezwaarschrif ten van bewoners van de Edisonstraat, de Einsteinstraat eri de Zeemanlaan in Hoofddorp tegen wijziging van deze straatnamen, waartoe de raad in april be sloot, stelde de heer De Raadt (C.H.U.) voor een streep door de oude straatnaam bordjes te halen en daaronder de nieuwe aan te brengen. Hierdoor zouden vergis singen kunnen worden voorkomen. De heer Trompetter (V.V.D.) vroeg of het mogelijk was de naamswijziging tot 1 januari 1961 uit te stellen. De heer V i s- ser (K.V.P.) was niet van de noodzaak der naamsverandering overtuigd. Nadat de voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen, had uiteengezet dat de bedoelde naamswijziging om prakti sche redenen, ter verduidelijking van de plaatselijke situatie, tot stand is gekomen werd zonder hoofdelijke stemming beslo ten niet terug te komen van het eerder genomen raadsbesluit. Bij de voorstellen lot het beschikbaar stellen van kredieten ten behoeve van de verkeersbevciliging op de kruispunten Rijksweg 4-Schipholwcg en Schipliolweg- Schipholdijk vroegen de heren Ooster huis (Arb.), L a n s c r (Comm.), (K.V.P.) zich af of de kosten van deze maatregelen niet geheel of gedeeltelijk voor rekening van het Rijk en-of de pro vincie zouden kunnen komen. De voorzitter wees er op dat voorzienin gen ter beveiliging van het verkeer door de gemeenten moeten worden getroffen. In theorie is het misschien mogelijk een deel der kosten op het Rijk of de pro vincie te verhalen, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Sportveld Vijfhuizen Het voorstel tot het verlenen van een krediet van f 24.090 voor de aanleg van een tweede wedstrijdveld nabij de Vijfhui- zerweg in Vijfhuizen was voor de heer E 1 s h o u t (Arb.) aanleiding te informe ren naar de plannen tot aanleg van an dere sportterreinen in Haarlemmermeer. De heer Grimbergen (K.V.P.) en Trompetter (V.V.D.) hadden daar bij speciaal Zwanenburg op het oog. waai de terreinnood bijzonder groot is. Wethouder Bo s antwoordde dat de voornaamste hinderpaal voor de aanleg van sportterreinen het tekort aan arbeids krachten is. Hij zegde toe de mogelijkheid te zullen bezien van een uitvoering in zo genaamd vrij werk wanneer de realise ring van de plannen al te lang op zich laat wachten. Wel of geen toonzaal Bij de behandeling van het voorstel tot In tal van kranten en toeristische tijd schriften is in de afgelopen maanden ge adverteerd door de Valkenburgse „Hoto- combie-tours", die aanbiedingen deed over zevendaagse vakantietrips naar Val kenburg met dagtochten naar de omrin gende Belgische en Duitse gebieden, Ar dennen en Eifel. Deze „Hotocombie" kon digde aan dat zij de behartiging van de toeristische belangen voor Valkenburg had overgenomen. Speciaal de instanties die al tientallen jaren de belangen van het toerisme voor Zuid-Limburg's vakantie centrum behartigen, volgden met lede ogen deze propaganda. Aanvankelijk za gen de Valkenburgse hotel- en pension houders wel iets in de voorspiegelingen van „Hotocombie", maar later toen daar weinig of niets van terecht kwam gingen de logiesverstrekkende bedrijven aarzelen om medewerking te blijven verlenen. „Ho tocombie" kwam toen met het aanbod van 25 pet. provisie. Toen daarna de com binatie ook nog voor haar dagtochten klandizie wilde aanwerven onder de hotel gasten barstte de bom bij de vijf reisbu reau- en autocarbedrijven van Valken burg, want hiermee kwam „Hotocombie" direct op hun terrein. Zij richtten -en circulaire tot de hotelhouders waarin zij spraken van „vreemde manipulaties" en waarschuwden geen bedrijf te steunen waarvan de vervoerafdeling „al eerder de hotelhouders door het slijk had gehaald". „Hotocombie" klaagde op haar beurt de touringcarondernemingen aan wegens on onjuiste en misleidende mededelingen. Zij eiste intrekking van de circulaire en er kenning dat die circulaire onjuist was ge weest. En zo stonden de partijen voor de president van de rechtbank in Maastricht om hun belangen wederzijds in kort ge ding te bepleiten. De touringcarbedrijven zullen als „Ho tocombie" het proces wint, desnoods met dumpingprijzen gaan wei-ken tegen wat zij als unfaire concurrentie bestempelen. In middels hebben de V.V.V. Valkenburg en het gemeentebestuur van deze plaats ook stelling genomen tegen „Hotocombie" om dat deze combinatie beweert dat zij de behartiging van het toeristisch belang voor Valkenburg heeft overgenomen, een bewering welke volgens de V.V.V. en het gemeentebestuur elke grond van waarheid mist. Op 12 juli zal de president uitspraak doen. het beschikbaar stellen van een tweede voorbereidingskrediet ad f 14.900 voor het stichten van een openbaar gebouw aan het Lorentzplein in Badhoevedorp hadden de heren Oosterhuis (Arb.) en D e Raadt (C.H.U.) bezwaar tegen de in richting in het gebouw van een toonzaal van het gasbedrijf. Zij vonden dat deze niet in overeenstemming zou zijn met het karakter van het gebouw. De heer Oos terhuis' bepleitte de plaatsing van een lift in het gebouw. De heer Vissers (A.R.) waarschuwde tegen het maken van te hoge bouwkosten. Hij wees er op dat het gebouw slechts van plaatselijke bete kenis zal zijn. „Laten we de juiste propor ties goed in het oog houden," aldus het lid van de A.R.-fractie. De heer K-eisers (V.V.D.) vroeg te bezien of het mogelijk is de trouwzaal in het openbaar gebouw ook voor andere doeleinden te gebruiken. De heer V i s- ser (K.V.P.) wilde met betrekking tot de toonzaal het advies inwinnen van de middenstand in Badhoevedorp. Wethouder dr. Brouwer meende dat een toonzaal in het gebouw niet behoeft te misstaan. Niettemin zegde hij toe de ze kwestie in de gascommissie nog eens te zullen bespreken. Wat de kosten van het gebouw betreft, deze zijn volgens be paalde normen vastgesteld. Hij gaf de raad de verzekering dat er geen kosten zullen worden gemaakt voor zaken die niet verantwoord zijn. Daaromtrent wordt een nauw contact met de architect onderhou den. Hèt voorstel tot behandeling van het ont werp uitbreidingsplan in onderdelen „Bad- hoevedorp-Bouwlust" lokte nogal wat dis cussies uit. De heer Oosterhuis (Arb.) brak een lans voor het bouwen van meer en goedkopere woningen voor bejaarden. De heren Visser (K.V.P.), Tammes (C.H.U.), L a n s e r (Comm.) en Jon- g e 1 i e (Arb.) zeiden onaangenaam ge troffen te zijn door de toon en strekking van het rapport „De Haarlemmermeer" dat het geografisch instituut der rijksuni versiteit in Utrecht over Badhoevedorp sa mengesteld heeft. Met name maakten genoemde raadsle den er bezwaar tegen dat volgens het rap port arbeiders en nict-arbciders afzon derlijk en in duidelijk gescheiden buurten moeten worden gehuisvest en dat ieder tij delijk overhellen naar een onevenredig groot aantal arbeiderswoningen vermeden moet worden". Wethouder dr. Brouwer merkte op dat men nu eenmaal zijn ogen niet kan slui ten voor het feit dat er een verschil is in woonmilieu en opvatting over de" wijk waar men zich het best thuisvoelt. Hij meende dat niemand zich door de con clusies van het rapport beledigd hoeft te voelen. Het rapport wil slechts de grote lijnen aangeven van de bestemming van Badhoevedorp als woonwijk. De overige voorstellen verkregen vlot het fiat van de raad. PRAAG (Reuter) In het derde Tsjechoslowaakse vijfjarenplan, dat op de nationale conferentie van de communisti sche partij te Praag is bekendgemaakt, wordt de Tsjechoslowaken het vooruitzicht van meer loon, minder werk en meer scholen en huizen geboden. De werkelijke lonen zouden met een vijf de toenemen. Overal waar dit mogelijk is zal in de industrie een werkweek van vijf dagen met in totaal veertig uur wor den ingevoerd. Tsjechoslowakije zou in de komende vijf jaar vrijwel alle westeuropese „kapita listische" landen overtreffen in de produk- tie per hoofd der bevolking. Tegen 1965 moet de industriële produk- tie met 56 percent zijn toegenomen en de landbouwproduktie met 23 percent. De industrie heeft het in het tweede vijf jarenplan vastgelegde doel binnen de vast gestelde tijd bereikt, doch de landbouw is op het schema achter gebleven. Geduren de het tweede vijf-jarenplan zal de stij ging der industriële produktie ongeveer 65 percent bedragen, terwijl naar een stijging van 54 percent was gestreefd. HAMBURG (DPA) Het 'Westduitse ministerie van onderwijs is tot de slotsom gekomen dat de Westduitse jeugd beter op de hoogte is van hetgeen tussen 1933 en 1945 is geschied dan wel in het buitenland wordt verondersteld. Na de antisemitische incidenten van enkele maanden geleden zijn alle geschiedenis boekjes aan een grondig onderzoek onder worpen en zo nodig bijgewerkt. „Het dagboek van Anne Frank", dat in de Bondsrepubliek in miljoenen exempla ren is verkocht, heeft op de schoolgaande jeugd een diepe indruk gemaakt. In ver scheidene Westduitse staten hebben de jongeren hun politieke scholing zelf ter hand genomen. Studentenverenigingen, jeugdorganisaties en gespreksgroepen or ganiseren regelmatig avonden waarop de misdaden van de nazi's worden behandeld. Leraren mogen althans niet meer ver zwijgen dat miljoenen Joden 'zijn ver moord, dat'Duitsland schuld draagt aan de tweede wereldoorlog en dat het natio- naal-socialisme de democratische rechts staat in Duitsland vernietigde. Men hoopt de toekomstige schoolgaande jeugd op de ze wijze begrip voor het wezen van de democratie bij te brengen. Een groep van 72 scholieren uit Keulen, onder leiding van twaalf leraren, gaat vol gende maand drie weken naar Israel om zich op de hoogte te stellen met de- pro blemen van het Joodse volk. In Sleeswijk-Holstein zijn twee geschie denisboekjes uit de circulatie genomen vanwege de wijze waarop zij het natio- naal-socialisme beschreven. Uit boekjes die in West-Berlijn werden gebruikt zijn bepaalde passages en afbeeldingen ver wijderd. De Westduitse kerken kwamen bij een nauwgezet onderzoek van haar publikaties in enkele gevallen tot de slotsom dat be paalde opvattingen het antisemitisme in de hand hebben gewerkt. In het „studium generale" van de West duitse universiteiten wordt sinds jaren veel aandacht besteed aan de geschiede nis van Duitsland onder Hitier. School radio. televisie en film verzorgen reeds jarenlang documentaire uitzendingen die de leraren moeten helpen bij het geven van een juist beeld van de donkerste periode uit de geschiedenis van Duitsland. LOS ANGELES (UPI) Op de derde dag van de openbare zitting van het co mité, dat is belast met het opstellen van het democratische partijprogram ma voor dit jaar, hebben afgevaardig den van verschillende negergroepcringen en leiders van de studenten, „sit in"- demonstraties in de zuidelijke staten geëist, dat men duidelijk omschre ven garanties zou opnemen in het pro gramma, ten einde de strijd voor het verkrijgen van alle burgerlijke rechten, met kracht te kunnen voortzetten. Ook vroegen zij om alle personen, die hadden getoond voorstanders te zijn van de rassenscheiding als partijlid te roye ren. De bekendmaking van deze eisen, die als een bom insloeg, was wel het belangrijkste punt van het nieuwe pro gramma waarover de nationale conventie van de Democratische partij zich aanstaan de dinsdag zal moeten uitspreken. Dominee Martin Luther King jr. do lei der van de bekende geweldloze acties in het zuiden, diende een soortgelijke eis in. Om hun wensen kracht bij te zetten heb ben de negerleiders voor zondag een de monstratieoptocht georganiseerd, gevolgd door een bijeenkomst in een grote sport hal in Los Angeles. „Het is duidelijk", zei de zegsman, die Kings boodschap voorlas, „dat partijpro gramma's en beloften niet langer in staat zijn om de rechtvaardige en steeds drin gender wordende hang naar gelijkberech tigdheid van de negers te bevredigen. Uit de verklaring bleek voorts dat het Congres nog in augustus bijeen zal komen. „Wij zullen de ernst en de betrouwbaar heid van uw programma en van uw kan didaten kunnen 'afmeten naar de acties, waartoe het Congres en het Witte Huis eventueel zullen besluiten" zo eindigde de redevoering van King. In de Belgische plaats Mol bij de Ne derlandse grens is donderdag de eerste steen gelegd voor de eerste internationale fabriek voor de bewerking van kernbrand stof. Het is het eerste project van dit type van de Europese maatschappij voor de scheikundige behandeling van splijtstof Eurochemic een gezamenlijke onderne ming van het Europese bureau voor kernenergie van de O.E.E.S. (Van onze correspondent in de V.S.) Wie in deze periode rapporteert over het verloop van de verkiezingsstrijd in Amerika, moet wel veel over de Demo cratische kandidaat Kennedy schrijven. Men behoeft dat niet uit partijdigheid te doen. Kennedy treedt zeer op de voor grond en krijgt daardoor veel publiciteit. De rede, die hij dezer dagen in de Se naat gehouden heeft voornamelijk over Amerika's buitenlandse politiek heeft sterk de aandacht getrokken. Kennedy is naar voren gékomen met een weloverwo gen programma, dat kritisch is ten aan zien van het buitenlands beleid van de Re publikeinen. Dat hij de tegenpartij aan valt in een verkiezingsjaar is heel ge woon, maar deze aanval is veel meer dan een manoeuvre in de kiesstrijd. Amerika kan er alleen maar van profiteren, indien de punten, die Kennedy naar voren heeft, gebracht, in dit jaar onderwerp van dis cussie zullen zijn. Kennedy heeft een goed moment geko zen om naar voren te komen met een programma, dat getuigt van politieke rijp heid. Nu de betrekkingen met de Sovjet- Unie slechter geworden zijn, hoort men wel mensen beweren, dat Kennedy te jong is om in debat te treden met Kroesjtsjev. Nixon zou meer ervaring hebben en deze zou in het debat op de tentoonstelling te Moskou getoond hebben, dat hij te gen Kroesjtsjev op kon. Kennedy ant woordde hun die aldus redeneren met de ze woorden: „De kwestie is niet, wie het beste tegen Kroesjtsjev op kon wie het beste bedreigingen en beledigingen kan uitwisselen de ware kwestie is: wie kan een krachtige positie innemen en Amerika's grote reserves te hulp roepen voor de verdediging van de vrijheid?". Wat heeft, volgens Kennedy, de misluk king te Parijs geleerd? Dat het Amerika ontbrak aan voorbereiding op lange ter mijn, zowel in politiek als in militair op zicht. Het gemeenplaatsen, met leuzen en met sympathiek-doen kan men geen ver antwoorde buitenlandse politiek bedrijven. Volgens Kennedy zou de huidige regering er in de afgelopen jaren alleen op uit zijn geweest om de status-quo te handhaven en het onvermijdelijke getij van verande ring te keren. Republikeinen hebben Kennedy na zijn rede verweten, dat het unfair zou zijn ge weest om Eisenhower aan te vallen op het moment dat hij een nieuwe grote tour nee maakte om in het buitenland Ameri ka s goede bedoelingen te onderstrepen. Maar onder anderen tegen dit soort poli tiek van mooie redevoeringen is Kenne dys aanval gericht en hij is op het ogen blik de man, die in de eerste plaats hard werkt en daden vraagt, geen woorden en gebaren. In een verkiezingsjaar kan men niet voortdurend trachten om kritiek te on derdrukken. Men kan niet voortdurend van de oppositie verlangen, dat zij de na tionale eenheid boven alles laat gaan. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse arbeidsmarkt biedt thans een beeld van opperste welvaart: op één werkloze staan vier open plaatsen! Het aantal werklozen bedroeg 30 juni namelijk slechts 134.400, het aantal door het be drijfsleven en door de overheid gezochte arbeidskrachten 505.000 Het werklozen-per centage van 0,7 is het laagste sedert de geldzuivering in de Bondsrepubliek in 1948 Dit volslagen gebrek aan enigerlei ar beidsreserve gaat gepaard met wantoe standen, die bepaalde sectoren van het bedrijfs- en normale leven aantasten. Zo wordt er een ware jacht gevoerd op leer lingen: de grote bedrijven staan als het ware bij de poorten der lagere en am bachtsscholen met een arsenaal van aan trekkelijke aanbiedingen om toch maar vooral leerlingen te krijgen. In de zieken huizen is een totaal tekort van 400.000 verpleegsters. Dienstmeisjes en werksters zijn slechts onder voorwaarden te krijgen, die aan 't ongelooflijke grenzen. De West duitse mijnen denken erover arbeidskrach ten uit Pakistan te engageren! Spanjaar den, Italianen, Nederlanders en Oosten rijkers zijn reeds zeer gevraagde werk krachten in allerlei takken van 't bedrijfs-1 leven. Ook de overheid lijdt onder dit tekort aan arbeidskrachten. Zo kan de post het werk al lang niet meer aan: in de post kantoren stapelen zich de pakketten op, die tengevolge van het gebrek aan perso neel noch gesorteerd noch bezorgd kunnen worden. Men moet voor dat werk reeds bureaukrachten inschakelen. De Westduit se P.T.T. denkt er nu ook over werk krachten uit het buitenland aan te stellen in rijksdienst dus! Miljarden-oppolterij Overbodiger dan ooit lijken thans de Westduitse arbeidsbureaus met hun 31.400 man personeel. Zij beheren thans meer open plaatsen op de arbeidsmarkt dan werklozen. Maar inmiddels gaan deze bu reaus maar door met iedere maand twee percent van hot inkomen van de werk nemers voor de zogenaamde werklozen- verzekering te incasseren. Daardoor ligt er thans bij het bondsbureau voor de werklozenverzekering te Neurenberg het enorme bedrag van 3,7 miljard mark, af komstig van de bijdragen van deze verze kering. Weliswaar is dit geld goed belegd, voor namelijk in de woningbouwsector. Maai er is thans in de Bondsrepubliek uiteraard veel kritiek op omvang en financiële kracht van dit orgaan, dat dit jaar de grens van vier miljard mark zeker zal halen. Alge meen wordt dan ook thans geëist, dat de werkloosheidsbijdrage van twee percent drastisch zal worden verlaagd omdat van een overdreven pessimisme inzake de werkgelegenheid in de Bondsrepubliek, waar men vooral tegen de aanstaande herfst en winter nog een extra impuls voor de hoogconjunctuur verwacht, be paald geen sprake kan zijn. President De Gaulle heeft op een bijeen komst van Normandische burgemeesters in Alénéon verklaard, dat de Franse re gering het F.L.N. niet als vertegenwoor diger van geheel Algerije zal erkennen. Afgezanten van het „Algerijnse Bevri.j- dingsfront" zullen zien in Parijs niet met de pers in verbinding kunnen stellen of hun vrienden ontmoeten, zolang er wordt geschoten. Het is niet rechtvaardig om het F.L.N. als de vertegenwoordiger van geheel Al gerije te erkennen, aldus De Gaullc. Be slissend is de stemming, en niet de doel stellingen van een groep, hoe belangrijk en strijdbaar deze ook is. De Gaulle zeide ervan overtuigd 1e zijn, dat het einde van de oorlog in zicht is. Zij die om ver schillende redenen trachten een vreed zame oplossing van het geschil te ver hinderen „verspillen hun tijd", zo zei hij. In Parijs hebben 23 van de 48 Alge rijnse afgevaardigden van verschillende partijen een verklaring gepubliceerd waar in zij zich uitspreken voor het Algerije- beleid van De Gaulle en vrijlating van de politieke gevangenen verzoeken. Minder aanslagen Het aantal aanslagen door Algerijnen op Algerijnen in de Franse hoofdstad is sedert 14 juni, de dag van De Gaulle's oproep tot de opstandelingen te komen onderhandelen over een staken van het vuren, met de helft verminderd. In de eerste twee weken van juni wer den bij dergelijke aanslagen 32 mensen gedood en 23 gewond. Dat aantal daalde in de tweede helft van de maand tot veer tien doden en evenveel gewonden. In juli is tot dusver melding gemaakt van twee doden en elf gewonden bij aanslagen. BERN (AFP) De Zwitserse politie heeft de premier van de Algerijnse op standelingenregering, Ferhat Abbas, een verblijfsvergunning voor de tijd van drie maanden verstrekt. De Algerijnse leider zou te Montreux willen verblijven. De ver blijfsvergunning is toegekend op voorwaar de dat Ferhat Abbas zich van elke poli tieke activiteit zal onthouden, zonder voor kennis van de Zwitserse regering. DJAKARTA, (UPI) —President Sukar no van Indonesië heeft donderdag een tri umviraat ingesteld, dat zal worden belast met de „vernieuwing van en het toezicht op de pers". Het driemanschap, wier taak niet onmid dellijk duidelijk is, bestaat uit de minis ter van buitenlandse zaken Subandrio, de procureur generaal Goenawan en kolonel Basoeki Rachmat van de generale staf. De commissie van toezicht zal recht streekse verantwoording schuldig zijn aan president Sukarno. Een zegsman van de président, Tt-kol. Sutjipto, zei, dat Sukarno een rapport van het driemanschap had gehoord over „de functie van de pers in de atmosfeer van de geleide democratie". De president was voorts een „werkschema" aangeboden. Vol gens lt.-kolonel Sutjipto zal dit stuk wor den doorgegeven aan de minister van voorlichting Maladi. Deze zal zich ervan bedienen bij het ontwerpen van een peis- wet. De hoofdpunten van Kennedy's pro gramma kan men inmiddels wel als be kend veronderstellen, maar een korte sa menvatting zou aldus kunnen luiden: Realistische militaire maatregelen, waardoor Amerika oppermachtig blijft in vergeldingskracht met kernwapenen en waardoor het land bovendien in staat blijft effectief oorlog te voeren op kleine schaal. Versterking van de NAVO door unifica tie van bewapening en wederzijdse con sultatie. Economische samenwerking in de vrije wereld en bijlegging van de strijd tussen de zes en de zeven. Hulp op lange termijn en in internatio naal verband aan minder ontwikkelde ge bieden. Nog geen erkenning van commu nistisch China, doch contact met Peking en een poging om de Chinezen te betrek ken in de besprekingen over een verbod van kernexplosies. In topconferenties ziet Kennedy alleen maar heil, wanneer men daar heen kan gaan met constructieve, nieuwe ideeën en wanneer Amerik's positie militair en we tenschappelijk sterk is. In vergelijking met de positie van de Sovjet-Unie is de status van Amerika in de laatste acht ja ren voortdurend achteruit gegaan volgens Kennedy. Hij protesteert tegen uitspraken van Nixon, waarin de positie van Ameri ka rooskleurig wordt voorgesteld. Kenne dy heeft de Amerikanen waarlijk stof voor een groot debat bezorgd. Dat hij de agen da voor dat debat heeft opgesteld, zal hem politiek zeker te stade komen. (Van onze correspondent in de V.S.) Zelden is er in Amerika zulk een span nende verkiezing gehouden als dezer dagen in de tarwe-staat North Dakota. Deze staat is van ouds-her Republikeins. Tussentijds was er een senaatszetel vrijgekomen en de republikeinse gouverneur van North Dakota, John E. Davis bond de strijd aan tegen de Democraat Quentin Burdick, een lid van het huis van afgevaardigden. Het is wel bekend, dat de boeren in Amerika, en speciaal de tarwe-boeren, niet erg te spreken zijn over Ezra Taft Benson, die sedert 1953 Amerika's Republikeinse minister van landbouw is. Het was daarom interessant om na te gaan of de onte vredenheid over Benson de boeren in LONDEN, (Reuter) De voorzitter van het volkscongres van Oeganda, Obote, die tevens leider is van de delegatie, die met het Britse ministerie van koloniën onderhandelt over een grondwet, heeft verklaard, dat Oeganda volledige onafhan kelijkheid zal eisen. Hij verwacht, dat die tegen juni van het volgende jaar zal wor den verkregen. North Dakota tot op zekere hoogte anti republikeins had gemaakt. De verkiezing voor de senaatszetel kon een belangrijke aanwijzing zijn omtrent de stemming bij de komende presidentsverkiezing. Indien de boeren in North Dakota minder Repu blikeins geworden zouden zijn, zou het voor de hand liggen, dat de boeren ook in andere staten een groter neiging zouden hebben om voor de Democraten te stem men. Acht en veertig uur heeft men moeten wachten voordat alle stemmen waren ge teld. Het eerst kwamen de uitslagen bin nen uit de steden. De Republikein kreeg daar een voorsprong van 11.000 stemmen. Toen echter de uitslagen binnen kwamen uit de dorpen begon de Democraat in te lopen. Na ongeveer vier en twintig uur van spanning waren de kandidaten gelijk. Daarna kreeg Burdick zelfs een voor sprong en toen de uitslagen van de meest afgelegen gebieden binnen waren bleek de democraat te hebben gewonnen met een voorsprong van ongeveer 1000 stemmen. In een verkiezing waarin ruim 208.000 mensen hun stem uitbrengen, is dat na tuurlijk een zege op het nippertje, maar omdat deze staat van oudsher Republi keins is, moet men dit een belangrijke overwinning noemen en een aanwijzing voor aanzienlijke ontevredenheid onder de boeren. Nixon, de man die waarschijnlijk Repu blikeins kandidaat voor het presidentschap wordt, weet dus wat hem te doen staat. Hij moet reeds lang van plan zijn geweest Benson aan de dijk te zetten, maar hij zal thans over de brug moeten komen met een nieuw landbouwprogramma en hij zal e"r hard voor moeten werken om de boe ren ervan te overtuigen, dat het onder een nieuw Republikeins bewind voor hen niet bij het oude zal blijven. Van de kracht van Nixon's actie zal veel afhan gen. Weet hij de boeren niet van gedach ten te doen veranderen, dan dreigt er ge vaar voor hem in de landbouwgebieden. Iedereen in Amerika weet nog maar al te goed, hoe Truman in 1948 de overwinning heeft behaald, vooral dank zij de ontevre denheid van de boeren in het Midden-Wes ten. Tentindc er een grotere bekendheid aan te geven, dat het technisch kunnen in ons land op een hoog peil staat, heeft de ver eniging van metaal-industriecn (V.M.I.) een persexcursie gehouden, waarbij tal van vertegenwoordigers van de Nederlandse en de buitenlandse pers op de hoogte werden gesteld van hetgeen de intensiviteit in de Nederlandse metaalindustrie, als vrucht van eigen speur- en ontwikkelingswerk, de laatste tien jaar heeft opgeleverd. Het is reeds lang niet meer zo, aldus werd ons bij deze gelegenheid medege deeld, dat de buitenlandse licentie de basis is voor onze industrie. Integendeel se dert de laatste oorlog komt het zelfs op grote schaal voor, dat licenties naar het buitenland worden verstrekt. De metaalindustrie ondervindt tegen woordig, dat de kwaliteit van haar produkt overal in de wereld hoog wordt aangesla gen, maar dat dit in het eigen land blijk baar niet altijd het geval is. Er zijn 'tal van bedrijven, die twintig jaar geleden li centienemer waren voor bepaalde produk- ten. bijvoorbeeld uit Engeland, en die in middels voor dalzelfde land en dezelfde produkten licentiegevers zijn geworden. Niettemin kunnen deze Nederlandse bedrij ven lain produkten veelal minder gemak kelijk in het eigen land afzetten dan in het buitenland. Het wordt door de metaalindustrie in dit verband ook betreurd, dat de Nederlandse overheid zo dikwijls haar orders in andere landen plaatst. De statistieken geven een duidelijk beeld van de krachtige ontwikkeling, welke de Nederlandse metaalindustrie in de afge lopen tien jaar, mede als resultaat van haar inventiviteit, heeft doorgemaakt. Ter wijl het aantal bedrijven van 1949 op 1959 steeg van 1.868 tot 2.771 en het aantal werknemers groeide van 243.000 tot 361.000. steeg de omzet van 2.765 miljoen tot f 9 063 miljoen en de export van 640 miljoen tot 3.174 miljoen. Het is niet mogelijk concreet het aan deel vast te stellen, dat de inventiteit in deze koortsachtige groei heeft gehad. Een enquête onder ca. 600 bedrijven, die de vereniging van metaalindustrieën in de afgelopen maanden heeft gehouden, bracht aan het licht, dat zich hieronder in de ge noemde periode 500 uitvindingen hebben voorgedaan, die deels tot de vervaardiging van nieuwe produkten, deels tot de toe passing van nieuwe produktiemethoden hebben geleid. De veronderstelling is ge rechtvaardigd. aldus de V.M.I.dat gemid deld elk bedrijf in de metaalindustrie in de afgelopen tien jaar tot een nieuw pro dukt of deel-produkt is gekomen. Vooral voor deze bedrijven, aldus de V.M.I., is een gunstig investeringsklimaat noodzakelijk. In dit verband worden in de metaalindustrie de jongste regeringsmaat regelen met betrekking tot de beperking van de industriële investeringsmogelijk heden ernstig betreurd. Deze beperkingen vallen da«arom ook zo zwaar, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdere expansie van de metaalindustrie in de komende jaren minder snel zal ver lopen. Het tekort aan vakmensen remt de uitbreidingsmogelijkheden op ontstellende wijze af. Hoogstwaarschijnlijk zal het tekort aan geschoolde krachten in de nabije toekomst het grote knelpunt voor de voltooiing van de industrialisatie van ons land worden, dat door investeringen in arbeidsbespa rende ma-chines geheel of' ten dele onge daan zou kunnen worden gemaakt. De grote Nederlandse bedrijven, die zich in de n.v. Neratoom hebben verenigd om gezamenlijk grote objecten op nucleair ge bied te behandelen, stellen zich ten doel eventuele objecten zoveel mogelijk met eigen vindingen en ontwikkelingen uit te voeren. Er worden in deze samenwerking voor de beproevingen van de KEMA in Arnhem, het reactorcentrum Nederland en de Technische Hogeschool reeds onderdelen vervaardigd, waarbij sprake is van origi nele vindingen en constructies. Geen reactor Het is voor de in Neratoom samenwer kende ondernemingen natuurlijk een te leurstelling, dat het in Nederland vooreerst niet zal komen tot de bouw van een kern centrale. Hoewel zij het wegens de ervaring en de technische kennis, die de Nederlandse in dustrie bij de uitvoering van een derge lijk project zou opdoen, ten zeerste betreu ren. dat er geen Nederlandse opdracht voor een kerncentrale zal worden gegeven, hebben zij zich bij deze beslissing neerge legd, omdat zij, naar ons van de zijde der technische directie van de n.v. Stork te Hengelo werd meegedeeld, zeer goed in zien, dat een Nederlandse kerncentrale een zeer oneconomisch project zou zijn, waarmee kapitalen verloren zouden gaan, die de draagkracht van de Nederlandse in dustrie ver te boven gaan. Een kerncen trale met een vermogen van 150 megawatt zou een oneconomische „kop" zoals dit wordt genoemd, hebben van ongeveer hon derd miljoen gulden. De regering heeft weliswaar aangeboden hiervan de helft voor haar rekening te nemen, maar de in dustrie heeft dit aanbod niet kunnen aan vaarden. omdat ook de resterende vijftig miljoen niet door haar kunnen worden ge dragen. All 6tN6 U HET OP DE 6ROTE *\AgKT VA» OS CAKFN SCHREEUWEN DAI D ICT> TER OiFRNAME HEEPl. eg is een veeu eeregf methooê Gevraagd voor langere tijd met modern comfort, in Haarlem of omgeving. Gaarne uitvoerige gegevens met prijs opgaaf, per brief aan advertentiebureau De Bussy, Rokin 62, Amsterdam, onder no. NG 2278. Wij vragen voor direct een Vakantie kan geregeld worden. AUTOMOBIELBEDRIJF H. P. KOOYMAN Brederodestraat 610. Zandvoort Off. dealer DAF, Hillman, Sunbeam en Humber.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8