Ernstige incidenten gemeld uit Kongolese provincie Katanga CITR0ËN HET WEER Autobotsing bij Amsterdam kost Heemstedenaar het leven Ramp voor onderwijs inIJmond als regering niet ingrijpt Fa. J. J. VAN KOOTEN Kasavoeboe bewerkt ontspanning in gistend Leopoldstad I CATS VAN HAMBURG 3 Coiffure et Beauté t A. J. Rotteveel's vers slagroffimgsbak D A A R Q VERHUIZEN ISAR geheel compleet 6295.- 74e JAARGANG No 305 ZATERDAG 9 JULI 1960 305e JAARGANG No 153 Enkele opklaringen Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden: BELGISCH KABINET IN SPOEDZITTING VIER DODEN IN HET VERKEER Automobielbedrijf Wethouder Geluk over scholenbouw Truman gaat toch naar Democratische conventie GEERT HOOGEVEEN ZONDAGS Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- I I J T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). |f^§ 1 11 1 J0^ST Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I ff I ff I ff 1 i»"® T S W. I J @1 ffl II ff 1 i i Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haar.em-N. Soendap.ein, Te., OT55 1 1UU1 L l l lO LJ KJ. 1 KA. \A Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Locfëwijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P.'W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 1343? IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPIEIN) AMSTERDAM TEl 223596 SUÈDS DAPdES HERENJASJES Prinses Irene was vrijdag de gast van prins Constantijn van Griekenland bij de „dames-wedstrijden" in de Draken- klasse op het- IJsëlmeer. De prinses hield hel roer.... werd licht gewond. Zwaar gewond werden zijn 15-jarige dochtertje, zijn 80-jarige va der en een 56-jarige huishoudster, mejuf frouw G. Soute, die allen in de bestelauto zaten. De 40-jarige landbouwer J. de Leeuw te Kamperzeedijk (gem. Genemuiden) is onder een kantelende tractor gekomen. Hij was op slag dood. Hij vervoerde een -lading zand in een wagen achter de trekker. Vlak bij zijn huis wilde hij het voertuig over een hellende dam rijden. De wagen met zand duwde zo krachtig tegen de trekker, dat deze kantelde. In het kamp Oldebroek is een ongeluk gebeurd, dat de 20-jarige soldaat S. C. Hoedjes uit Obdam het leven heeft gekost. Hij reed als chauffeur met een vracht wagen. Deze slipte en sloeg om. De be stuurder kwam onder de wagen en werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het transport naar een ziekenhuis in Zwolle is overleden. Op een parallelweg van de Rijksweg bij Santpoort is vrijdagavond omstreeks zeven uur een motorrijder uit Haarlem ver ongeluk!. In zorgwekkende toestand is hij in het St. Antoniuszickenhuis in IJmui- den opgenomen. Zijn 48-jarige duo passagier eveneens uit Haarlem afkomstig brak een knie en een onderbeen. De motorrijder reed in de richting van Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING uA ZIJLWEG 63 - TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Haarlem. Door nog onbekende oorzaak raakte hij de stoeprand, waarna hij de macht over zijn stuur verloor, een lantaarn paal omver reed en tenslotte met een hevi ge klap tegen een boom tot stilstand kwam. DOODGEVALLEN De 23-jarige A. M. H. Bleijendaal uit Heemskerk is vrijdagmiddag op het stationsemplacement van Wormerveer van het dak van een goederenwagen gevallen. D^ heer Bleijendaal, eer. expeditieknecht van de firma Buur in Beverwijk, had goe deren overgeladen van een vrachtauto in een spoorwagen. Omdat het regende had men tussen de vrachtauto en de trein een dekzeil gespannen. Na beëindiging van de werkzaamheden klom de heer Bleijendaal op het dak van de spoorwagen om het zeil los te maken. Hij is daarbij vermoedelijk in aanraking gekomen met de elektrische bovenleiding en gevallen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar later weer toenemen de bewolking met een kans op lichte regen. Matige wind tussen west en zuidwest. In het Wad dengebied echter aanvankelijk nog matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rug van hoge luchtdruk met op klaringen wordt gevolgd door depressie die met regen tegen zondagavond de kust kan berei ken. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Temperatuur 16 tot 17 gr. C. Vooruitzichten: nog onbestendig en te koel strandweer. George Eliot: Onze gedachten zijn vaak slechter dan we zelj zijn. pag. Weerrapporten 1, 2 Amsterdams Allerlei2 Uit het binnenland2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuwsS, 6, 11 Beeldverhalen 4 Feuilleton 4 Iloren en Zien 4 Taal-laria 5 Kerkelijk Leven5 Filatelie 5 Puzzel 5 Kunst 5, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond.7 Uit stad en omgeving7,9, 11 Films 9 Medische verzorging11 Kerkdiensten 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sjpjört 15 Erbij17-22 Delta-werken22 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif BRUSSEL (Belga-Reuter) De Belgische regering is vanochtend in spoedver gadering bijeengekomen om te spreken over wat op het kabinet van eerste mi nister Eyskens genoemd wordt, „zekere gebeurtenissen" in Katanga. Nadere bij zonderheden over deze gebeurtenissen waren te Brussel niet te verkrijgen, maar aangenomen wordt dat zij betrekking hebben op het verlangen van een deel van de bevolking van Katanga naar afscheiding van Kongo. In regeringskringen werd vernomen dat in de nacht in Brussel berichten zijn ontvangen over „ernstige incidenten" in Katanga waarbij een aantal blanken verwondingen zouden hebben opgelopen. Ondanks de vrij geruststellende berich ten uit Leopoldstad en zelfs uit Tijsstad die in de loop van vrijdagmiddag in Brus sel binnenkwamen, zo meldt onze corres pondent in Brussel, beeft de Belgische minister van Defensie, de heer Gilson, als nog besloten om twee compagnieën specia le Belgische gevechtstroepen uit West- Duitsland terug te trekken. Deze 240 man schappen zijn vrijdagavond in twee Boeing-straalvliegtuigen van de Sabena naar Kamina in Katanga vertrokken. In Brussel beraadslaagde de kabinetsraad de hele dag en de betere berichten uit Leo poldstad werden met enorme opluchting ontvangen. Minister Meyers verklaarde (lat er vrijdag besprekingen zijn gevoerd tussen de Belgische en Kongolese rege ringen. In bet kamp Leopold van de Kongolese gewapende macht te Leopoldstad werd vrijdag een overeenkomst bereikt tussen de Kongolese regering en de muitende troepen. President Kasavoeboe zal optre den als opperbevelhebber van de Kongo lese strijdkrachten. De nieuwe comman dant van het Kongolese leger, opvolger van de Belgische generaal Janssens, zal een Belg zijn en de Belgische officieren zullen hun functie in het Kongolese leger opnieuw kunnen opnemen. Een aantal Kongolese onderofficieren wordt meteen tot officier bevorderd. Hiermee hoopt de Kongolese regering de oorzaak van de op stand der Kongolese soldaten weg te nemen. Volgens van de Belgische ambassade in Leopoldstad ontvangen berichten zou pre sident Kasavoeboe premier Loemoemba en de leden van zijn kabinet hebben aan gespoord krachtdadiger tegen de muiters op te treden. Dat alsnog Belgische troepen naar Kon go worden gestuurd, is vrij normaal, al dus Belgische regeringswoordvoerders, omdat niet alleen de 88.000 Belgen met families en kinderen moeten worden be schermd, maar ook een 1400 Amerikaanse staatsburgers, 700 Britten, 1800 Nederlan ders en enkele duizenden Grieken, Italia nen en Portugezen. De troepenzending ge schiedt echter voornamelijk onder druk van de Belgische verbolgen openbare me ning. Koning terug. Koning Boudewijn is in de afgelopen nacht uit het-buitenland in het koninklijk paleis te Brussel teruggekeerd. De Bel gische vorst heeft zijn vakantie onderbro ken naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Kongo. De Belgische ambassadeur in Leopold stad, de heer Jean van den Bosch, beves tigde gisteravond dat de ontspanning een feit is geworden. Eerste minister Eyskens deelde verder mede, dat ongeveer 1300 Belgen naar Brazzaville zijn gevlucht. Volgens van de Belgische ambassade in Leopoldstad ont vangen berichten zijn er onder de Euro pese inwoners van de stad geen slachtof fers gevallen. De vluchtelingen zo meldt A.F.P. hebben minder critiek op de Kon golese negers dan op de overheid in Brus sel. Met bittere ironie spreken zij over de in Brussel gedane mededeling, dat de toe stand van de blanken in Kongo niet alar merend zou zijn. BRUSSEL (ANP) Duizenden Belgen hebben vanochtend op het vliegveld van Brussel zwijgend de aankomst gade ge slagen van het eerste vliegtuig, waarmee Belgische vluchtelingen uit Kongo wor den gerepatrieerd. Ilct vrolijke geroep cn gezwaai, dat gewoonlijk aan de aankomst van reizigers uit verre landen gepaard ga'at, ontbrak. Zestig kinderen "en een twintigtal Belgische vrouwen, allen voor het dreigende gevaar uit de jonge repu bliek gevlucht, stapten uit het Sabcna- toestel dat vrijdagmiddag om vijf uur uit Brazzaville was vertrokken. Stewardessen droegen op hun armen huilende baby's door de landing in hun slaap gestoord. De moeders, vermoeid van de lange reis en de doorstane ontberingen, volgden zwij gend de helpsters van het Belgische Rode Advertentie AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 61971 f 3 A Zojuist uit Parijs ontvangen de nieuwste kleurspoelingen. Onze gecombineerde behandeling be- ■f, staat uit: wassen, watergolven, manicure, H gezichtmassage (dit ook per abonnement). "TTVYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Op de Haarlemmerweg bij Amsterdam, even voorbij het Kruithuis, is vrijdagmid dag tegen zus uur een gecompliceerd ver keersongeluk gebeurd, waarbij de 58-jarige fabrikant J. F. Leistra uit Heemstede om het leven is gekomen. Een uit de richting Halfweg komende personenauto, bestuurd door de vertegen woordiger R. G. A. B. uit Amsterdam, kwam door nog niet opgehelderde oorzaak in botsing met een uit Amsterdam komen de personenauto, bestuurd door een ver tegenwoordiger uit Heemstede, W. S. B. Naast hem zat de heer Leistra en achterin diens zoon. De botsing was zo hevig dat de wagen, waarin zij zaten, over de kop sloeg. De heer Leistra werd naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. De uit Halfweg komende wagen slipte i door en kwam na het passeren van een vrachtwagen met een daarachter in een file uit de richting Amsterdam rijdende per sonenauto in aanrijding. Deze wagen week naar rechts uit en kwam met flinke kracht tegen een lichtmast tot stilstand. De eerst aangereden wagen werd bijna totaal ver nield en de twee andere wagens werden zwaar beschadigd. De bestuurders en de inzittenden van de drie wagens kwamen met de schrik vrij. De politie te Amsterdam (bureau L. van Deysselstraat) vraagt in lichtingen van eventuele getuigen. Op de door de regen glad geworden oprit van de Zwijndrechtsebrug tussen Dor drecht en Zwijndrecht is een vrachtauto met aanhanger geslipt. De aanhanger kwam dwars op de weg te staan, waardoor een uit de richting Breda komende bestelauto fron taal tegen de aanhanger botste. De 44-jarige B. van Dongen uit Dordrecht die de bestel auto bestuurde, werd zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Zijn echtgenote Kruis naar dc registratiehal. Achthonderd Belgische onderdanen, meest vrouwen en kinderen, zullen vandaag en zondag dit transport volgen. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel.57.500-57.501 „Ondanks alles was de stemming aan boord niet zo slecht", vertelde een vrouw van een hoge Belgische bestuursambte naar. die op het vliegveld van Brazzavil le afscheid had moeten nemen van haar echtgenoot. Zij was al donderdag uit Dje- lo-Binza, achttien kilometer van Leopold stad, naar de Kongolese hoofdstad ge vlucht, toen de eerste incidenten met schietende Kongolese muiters begonnen. Van Leopoldstad hadden zij, haar man en haar driejarig zoontje, Brazzaville kun nen bereiken voordat de veerdiensten over de Kongorivier werden stopgezet. „Een koffer is alles wat we nu nog bezitten", zei ze. „Het huis, waar we bijna negen jaar hebben gewond, hebben we zo moeten achterlaten. De auto staat nog aan de kade in Leopoldstad. Wat zal er van te recht komen? De muitende soldaten hebben niet getracht ons tegen te houden. Ze vroegen alleen naar wapens. Verder traden zij vrij correct op". „Hoopt u nog terug te kunnen gaan?" Een flauwe glimlach komt op het ge laat van de jonge vrouw. „We moeten maar afwachten. Mijn man zal wel schrij ven." Onder de hoede van het Rode Kruis ver trekt zij met haar kind naar haar familie in België. In de aankomsthal stonden vele honderden familieleden van Belgen in Kongo te wachten. Door een luidspreker werden de namen van de passagiers af geroepen. Tranen stonden in veler ogen. Beroering ontstond, toen de naam werd afgeroepen van een vrouw met zes kinde ren. „Weg met de Kongolese regering" werd er geroepen, gevolgd door een luid applaus. De lijsten zijn lang. Al zaterdagochtend kwam het ene na het andere vliegtuig uit Brazzaville aan. De troebelen in Kongo la ten hun gevolgen schrijnend gevoelen op de Brusselse nationale luchthaven. De KLM heeft een „hoogwerker" in gebruik genomen, een eenvoudige „stengel met kooi" die tot een hoogte van 15 meter reikt. Nu kunnen drie arbeiders het topje van de staart der D.C. 8 bereiken, die 13 meier in de lucht steekt. Advertentie bouwmarkt gekomen is of van regerings wege maatregelen genomen zijn om deze ruimte te scheppen door b.v. de bouw van andere objecten te beperken. Dit zelfde betoog kan worden gehouden ten aanzien van het gymnastiekonderwijs. Er is een zeer groot tekort aan gymnas tiekzalen, zodat, met inschakeling van alle bestaande zalen en een uitermate ingewik keld rooster, toch nog slechts een deel van alle lessen in gymnastiek gegeven kan worden. Bij de begrotingsbehandeling in november van het vorig jaar zijn daar over uitvoerige cijfers verstrekt. Aange zien naar schatting het tekort aan gym nastiekzalen in Haarlem op dit moment ruim 30 bedraagt en in het gehele bouw programma voor ons land voor het lager onderwijs slechts voor ruim 30 gymnas tiekzalen aan bouwvolume gereserveerd is, blijkt wel hoe ernstig de situatie op dit gebied is. Dit tekort geldt zowel voor het lager als het gehele voortgezet onder wijs. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat ook bij het nijverheidsonderwijs een tekort aan ruimte bestaat, waardoor vele leerlingen moeten worden afgewezen. Zowel bij het jongensnijverheidsonder- wijs als bij het h u i shö u d on der wij s kunnen in Haarlem tientallen leerlingen niet ge plaatst worden. De zorg voor de onder brenging van deze leerlingen onttrekt zich evenwel aan de directe bemoeiingen van het gemeentebestuur, ofschoon dit waar dit enigszins mogelijk is natuurlijk ook hier de helpende hand zal bieden. Volgens de gegevens, die mij thans be kend zijn, staat het er met de voorziening in schoolruimte voor de eerstkomende tien jaar in Haarlem en omgeving uitermate slecht voor. LOS ANGELES (Reuter) Ex-president Harry Truman is van gedachten veranderd en zal de nationale conventie van de De mocratische partij, die maandag in Los Angeles begint, als lid van de delegatie van Missouri bijwonen. Truman, die senator Symingtons kandi datuur voor de komende presidentsver kiezingen steunt, zei vorige week dat hij zou wegblijven omdat het reeds een uitge maakte zaak was dat John Kennedy dooi de conventie zou worden uitverkozen. Advertentie HOOFDAGENT ZIJLWEG 28 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: GAR. STROBBE, Htllegom B.-agent: J J v KOOTEN Haarlem Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT - HOUTPLEIN H E Y N I S D H H H O Raamvest 29 - Tel.14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitgevoerd- vraag vrijblijvend prijsopgaaf. Advertentie 1 H D LIMOUSINE X iU Mil geheel compleet J WWaiïl* Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 „Indien van regeringswege in een over leg met alle instanties, die met de scho lenbouw te maken hebben, niet op korte termijn oplossingen gevonden kunnen wor den om dc scholenbouw in sterke mate te verruimen, dan valt te voorzien dat in het gehele IJmondgebied binnen zeer korte tijd gesproken zal moeten worden van een ramp op onderwijsgebied." Dit schrijft ons de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, naar aanleiding van in Haarlems Dagblad gepubliceerde opmerkingen van enige le zers over het tekort van kleuterscholen in ..Delftwijk". De wethouder schrijft ver der: In het artikel, dat U enkele weken ge leden schreef naar aanleiding van een ge sprek met mij over de schoolruimte in Haarlem, werd vermeld, dat het gemeen tebestuur er in geslaagd was voor het ko mende leerjaar alle leerlingen onder te brengen. Thans wijzen enkele lezers er op dat dit niet juist zou zijn, omdat o.a. in Delftwijk een tekort aan kleuterscholen bestaat. Dit. is inderdaad juist. De mededeling van enige tijd terug moet dan ook zó ge zien worden, dat het gemeentebestuur er in geslaagd is alle leerlingen van het ver plichte lager onderwijs onder te brengen en voor zover het de gemeentelijke ver antwoordelijkheid betreft, ook alle leerlin gen van het voortgezet onderwijs. Wat het kleuteronderwijs betreft, dat niet verplicht is, is de situatie inderdaad geheel anders. Bij de geringe mogelijkheid om scholen te bouwen, is het namelijk vrijwel uitge sloten rijksgoedkeuring te verkrijgen voor de bouw van kleuterscholen. Het gevolg daarvan is, dat vooral in de nieuwe wij ken een ernstig tekort aan plaatsruimte voor kleuters aanwezig is. Uit de reacties van Uw lezers blijkt wel dat dit het ge val is in Delftwijk. Het zelfde verschijn sel doet zich voor in een deel van Sinne- velt en in geheel Parkwijk en aangren zend gebied. Te ernstiger is dit, omdat in deze nieuwe wijken met hun hoogbouw, de noodzaak van kleuteronderwijs nog zo veel groter is dan in wijken met eengezinswoningen. Het gemeentebestuur staat hier evenwel voor de onmogelijkheid om een oplossing te geven, zolang geen verandereing in de

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1