Provincie Katanga scheidt zich af van de republiek Kongo Russen schoten weer een Amerikaans vliegtuig neer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brussel ziet zich voor een moeilijke keus gesteld HET WEER DrBianca twijfelt over nullen Ontsnapt aan de hel van Loeloeaburg Loemoemba vraagt UNO-specialisten Nederlanders in Kongo ongedeerd Eerste telexverbinding schip-wal Pohlmann vrijgesproken éeëllW Wi^êefore ijou êuij! In de krant van lieden Onbestendig Aan het strand KroesjtsjevV.S. spelen met lot van de mensheid Aanklacht tegen Bianca Het woord is aan 75e JAARGANG No 2 DINSDaG 12 J U LI i960 505e JAARGANG No 155 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- J I I M Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I ^8 I I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295^Bij- fj. Q Q i 1 G ill S LJ Cl Cl D i U Q kantoor Haarlem-N. Soendaplem, Tel. OT75o VL t P Pv. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BRUSSEL. De premier van de regering van de Kongolese provincie Moise Tsjombe, die reeds bij de onafhankelijkhcidsfeesten van Kongo op 30 juni ver klaarde dat de „slangen van Loemoemba de melkkoe van Katanga niet zouden uitzuigen", heeft gisteravond in een radiorede verklaard dat Katanga een onaf hankelijke staat wordt. De handhaving der orde heeft hij toevertrouwd aan de Belgische parachutistencommandant, die de muitende soldaten van Elisabeth stad, de hoofdstad van de provincie Katanga, ontwapende. Hij verklaarde tevens dat hij als premier van het nieuwe onafhankelijke Katanga zal weigeren premier Loemoemba en de staatspresident Kasavoeboe te ontmoeten. Het is thans overi gens de vraag of deze Kongolese leiders zich naar Elisabethstad zullen begeven. In de dramatische ontwikkeling van de afgelopen dagen komt deze verklaring niet onverwacht. Zij is het uitvloeisel van de gematigde politiek van Tsjombe die verklaarde dat hij geen onlusten, noch gewelddaden in Katanga zal dulden en telegrafisch een beroep deed op de parachutisten van de Belgische basis Kamina. Hi.i verklaarde ook dat zijn leven dooi de muitende inlandse soldaten van het garnizoen van Elisabethstad was bedreigd toen deze muiters een schietpartij tegen Belgische burgers waren begonnen. De vijftigjarige Moïse Tsjombe is een wel varende Kongolees met verfijnde manie ren, die voortdurend onenigheid had met Loemoemba die hij als een demagoog be schouwde. Tsjombe werd geregeld in de hoogste Belgische kringen van het Kongo lese bedrijfsleven ontvangen. De Kongolese politiek werd maandag middag in Kamer en Senaat toegelicht door een verklaring van eerste minister Eyskens en de liberale vice-premier pro fessor Lil ar, die er de nadruk op legden dat de Belgische regering de onafhanke lijkheid van Kongo zou respecteren, dat de Belgische troepen slechts optreden om de veiligheid van de Europeanen te be schermen, terwijl na de stabilisatie van de toestand opnieuw zal moeten worden gedacht aan de uitvoering van het Bel- gisch-Kongolese staatsverdrag. Deze rege ringsverklaring wijst er op dat Brussel nog steeds hoopt met de nieuwe onafhan kelijke Kongostaat, die in een volslagen chaos dreigt te verzinken, zal kunnen sa menwerken. Muitende soldaten blijven niet rebelleren en de regering-Loemoem- ba zal de toestand wel meester worden. Het is echter duidelijk dat deze verkla ring door de afscheiding van Katanga is achterhaald en de nieuwe toestand voor de Belgen in Kongo, buiten de provincie Katanga, grote gevaren inhoudt. Loemoemba en zelfs president Kasavoe- Advertentie BARTËLJÖRÏSSTT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (811 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NYLON REGENJASSEN 49.75 W.eerrapporten 1, 2 Binnenlands nietiws 1, 2 Uit het buitenland1, 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Kunst, 4 Uit Stad en omgeving 5, 6' Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalj pagina s Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar later weer toenemende bewolking en enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk ma tige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tus sen west en zuid. Volledige weerrapporten. op pagina twee. Zonnige perioden, maar mor gen weer toenemende bewol king, nog voor de avond gevolgd door regen. Matige, later weer krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 18 tot 19 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: nieuwe depres sie trekt snel via Engeland naai de Noordzee en brengt opnieuw perioden van onbestendig strand weer. 'boe, die zich zondag in zeer vriendelijke en gematigde termen tot de vluchtende Europeanen in Matadi, de havenstad aan de Atlantische Oceaan, richtten en hen bezwoeren in Kongo te blijven zullen nu de afscheiding van Katanga beschouwen als een vijandelijke daad van België te gen de Kongolese regering van Leopold- stad. Tsjombe heeft in zijn toespraak dui delijk gezegd dat hij rekent op de Belgi sche vriendschap en op de erkenning van Katanga als onafhankelijke staat. Volgens het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel zouden Loemoemba en Kasa voeboe toch in Elisabethstad door verte genwoordigers van de provinciale rege ring worden ontvangen, maar niet door Tsjombe. Het zou er op kunnen wijzen dat de verklaring van Tsjombe moet worden gezfen als een dreigement aan de regering van Leopoldstad en als de formele eis van Katanga om de vriendschap met België ondubbelzinnig opnieuw als leidraad van de Kongolese regering te proclameren. Katanga heeft immers nog velerlei rede nen van economische aard, onder meel de aanwerving van arbeiders voor de in dustrie in de naburige provincie Kasai no dig, evenals de samenwerking met de an dere Kongolese provincies. Hier tegenover staat dat ook de provincie Kivoe, ten noor den van Katanga, zich bij de nieuwe on afhankelijke staat zou kunnen aansluiten. Men zou dan de figuur krijgen zoals die van India en Pakistan, een Kongo dat van het noorden naar het zuiden in twee delen wordt gesplitst. Er is nog een andere ontwikkeling mo gelijk, namelijk dat de regering van Leo poldstad, bevreesd voor de afscheiding van Katanga deze provincie levert dooi de exportrechten op koper, uranium, tin, cadmium en andere metalen meer dan de helft van de fiscale inkomsten van geheel Kongo zich tot de Belgen zal richten op dat de orde in gans Kongo zal worden her steld, waarna met Tsjombe zal kunnen worden gepraat om de eenheid van Kongo te handhaven. Deze optimistische visie is echter in de huidige omstandigheden on waarschijnlijk omdat Loemoemba klaar blijkelijk een onverzoenlijke nationalisti sche politiek wil doordrijven, ofschoon hij hiervoor nu niet meer de middelen heeft. De muitende soldaten gehoorzamen im mers ook niet aan de bevelen van de nieuwe Kongolese commandant van For ce Publiquë, behalve in Leopoldstad. Er zijn in de Kongolese heksenketel nog al lerlei vérrassingen mogelijk. Het is evenwel duidelijk dat Brussel slechts rekent op de enige werkelijke macht in Kongo, namelijk generaal Ghey- sen. de pas benoemde Belgische comman dant van de speciale gevechtstroepen in Kongo, die volmacht heeft gekregen om overal waar hij het noodzakelijk acht mi- -litair op te treden. De vraag rijst thans of de Belgische regering van haar politiek zal afzien om alsnog vele economische belangen in Katanga te redden. Sommige waarnemers waren van oordeel dat het geen wijze politiek zou zijn. Al het moge lijke moet worden gedaan om de eenheid te redden, aldus deze waarnemers. Men is hier in regeringskringen overi gens uitèrst verbolgen over de houding van de door Loemoemba ontslagen Bel gische generaal Janssens, een man die vele fouten heeft begaan en gisteren ie De eerste vluchtelingen, die maandag per vliegtuig in Brazzaville uit de „hel" van Loeloeaburg zijn aangekomen, vertelden de bijzonderheden over hetgeen zich in de hoofdstad van de diamant-provincie Kasai heeft afgespeeld. Twaalf honderd Belgen hebben er zondag de dag doorgebracht, be legerd en vechtend voor hun leven in een regeringsgebouw van vijf verdiepingen. Het werd door de opstandelingen met mortieren beschoten. De soldaten trachtten de deuren in te trappen. Belgen, velen gewapend met jachtgeweren, hielden hen tegen," aldus een ooggetuigeverslag. Tenslotte verschenen de Belgische commando-troepen, nadat de belegerde Belgen per radio hadden kunnen melden dat hun munitie was uitgeput. In de verkeerstoren van het vliegveld van Loeloeaburg stormden Kongolese soldaten de trappen op, grepen de dienstdoende Bel gen en sleurden hen naar een gevangenis. Een van hen moest zijn handen met de palmen naar boven gekeerd op een tafel leggen. Een soldaat sloeg hem op de vingers met de kolf van zijn geweer. De man ligt thans in een ziekenhuis in Brazzaville". Een andere Belg liep als gevolg van kolfslagen een gebroken schouder op. Inmiddels wordt de evacuatie yan Loe loeaburg met alle beschikbare middelen l voortgezet. Brussel voor het monument van Leopold II verklaarde dat de regering het grote erfdeel van de stichter van Kongo ver knoeid heeft. Janssens is hierdoor de lei der geworden van de Belgische ultra's die van de regering een drastisch militair op treden in Kongo eisen. Het was tekenend dat de aandelen van de Belgische metaalgroep „Union Miniè- re" die in Katanga exploiteert gisteren middag reeds op de beurs met 308 punten stegen in vergelijking met de laatste beurs van vrijdag. LEOPOLDSTAD, Kongo, (Reuter) Pre mier Loemoemba heeft een beroep op de UNO gedaan om militaire specialisten te zenden voor de reorganisatie van het Kon golese leger. Secretaris-generaal Ham- marskjoeld is uit Genève, waar hij de con ferentie van de economische en sociale raad van de UNO bijwoonde, in New York teruggekeerd, om zich met de „technische bijstand" aan Kongo bezig te houden. BRUSSEL (Reuter-AFP) Intussen kreeg de Belgische regering met 105 tegen 65 stemmen het vertrouwen van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Belgische regering deelde mee, dat nog vijfhonderd militairen per vliegtuig naar de voormalige kolonie werden gezonden. Minister van Defensie Gilson deelde mee, dat er ten minste zeven doden te betreuren waren. Hij zei dat 13.500 Belgen uit Kongo naar buurlanden zijn uitgeweken. Naar ver luidt zijn 7000 vluchtelingen in Noord- Rhodesië aangekqmen. Belgische parachu tisten patrouilleren langs de weg van Eli- zabethstad, de hoofdstad van Katanga, naar de grens, terwijl aan de Rhodesische kant van de grens de politie zich ingraaft. De Nederlandse consul-generaal te Leo poldstad, jhr. E. Boreel, heeft maandag meegedeeld dat voorzover hij kon nagaan, geen enkele Nederlander in Kongo tot dus ver letsel heeft opgelopen. Eerder had jhr. Boreel gemeld dat voorzover hem bekend v/as, alle Nederlanders in Stanleystad in goede welstand verkeren. Volgens de Ne derlandse consul agent te Elizabethstad zijn de Nederlanders aldaar ongedeerd. Het bestuur van de vereniging van K.L. M.-vliegers heeft de directie van de K.L.M. medegedeeld, dat het haar leden heeft ge adviseerd gevolg te geven aan elk beroep dat de maatschappij op hen zou doen voor het uitvoeren van evacuatie-vluchten van Brazzaville naar Europa. De vliegers zijn van harte bereid ook in hun vrije tijd aan de luchtbrug mee te werken. Particulieren en bedrijven die geïnteres seerd zijn in passagiers die de extra- vluchten van Brazzaville naar Nederland, maken, kunnen telefonisch informaties in winnen bij de inlichtingendienst van de K.L.M. op Schiphol: netnummer 020, abon neenummer 730730, toestel 8711. Vanmorgen om half zeven leverde het eerste voor de vluchtelingen uit Kongo be schikbaar gestelde K.L.M.-toestel een triest gezelschap op een nauwelijks ontwaakt Schiphol af: 24 vrouwen, 2 mannen, 48 kin deren en vier babies, allen Nederlanders, voornamelijk gezinnen van personeelsle den van de Kongolese nederzetting van de Bata en de Nieuwe Afrikaanse Handel maatschappij. Duizenden personen hebben zondag in de Belgen in Kongo. In de Ducale- Brussel gedemonstreerd tegen de hou- straat verhinderen gendarmes de me ding van de Belgische regering jegens I nigte, waaronder ook vrouwen, naar het koninklijk paleis te gaan. MOSKOU (Reuter). In protest nota's, die maandagmiddag op de Amerikaanse, Engelse en Noorse am bassades in Moskou zijn overhandigd, is medegedeeld, dat op 1 juli boven Russische territoriale wateren ter hoogte van Archangel een Ameri kaans straalvliegtuig van het type RB-47 is neergeschoten, nadat het aan sommaties om te volgen van een Rus sische jager geen gehoor had gegeven. Twee leden van de bemanning wer den uil zee gered. Op 1 juli is inder daad een RB-47, die uit Engeland was opgestegen voor een electro- magnetische verkenningsvlucht, met zes man aan boord, boven de Poolzee verdwenen. Aan de opsporing werd deelgenomen door een vaartuig van de Russische marine. Dagen latei- werd door een lid van het gevolg van Kroesjtsjev in Oostenrijk op een vraag van een journalist verklaard dat er geen aanwijzingen waren, dat het vermiste toestel boven Russisch ge bied zou zijn neergekomen. Premier Kroesjtsjev heeft hedenmorgen op een persconferentie Eisenhowers be lofte dat de spionagevluchten zouden wor den gestaakt „geen cent waard" ge noemd. Hij zei dat uit verhoren van de twee overlevenden is gebleken dat zij op dracht hadden voor een „spionagcvlucht langs de noordelijke grenzen van de Sovjet-Unie". Hij gewaagde ook van „de onwaardige rol van de Engelse regering, die zich als een directe medeplichtige aan deze agressieve daden heeft doen kennen" (Reuter) Ten aanzien van Malinovski's eerder gegeven waarschuwing, dat bij nieuwe spionagevluchten de bases vernie- De man die vele lichtgelovigen de angst op het hart joeg door zijn onprettige voorspellingen over het naderend einde van de wereld, de Italiaanse dokter Bïanca, zich noemend Emman, de zie ner deze man is nog steeds op het Mont-Blancmassief bezig zijn volgelin gen in te prenten dat de wereldcata strofe op til is. Wel heeft hij zich in weifelende zin uitgelaten over de date ring van de ramp, doch dat heeft het vertrouwen van zijn volgelingen niet geschokt. Men ziet hier de pessimisti sche dokter temidden van zijn discipe len voor de villa in de Alpen, waar zijn hoofdkwartier is gevestigd. Aangezien de onzekerheid van de ziener het jaar- lal van de ramp betreft, zijn-de moge lijkheden wel enigszins verruimd. Wij houden het op het jaar 196000. Met nullen kunnen grote mensen als Emman geen rekening houden. tigd zouden worden, zei Kroesjtsjev: „De minister van defensie heeft zeer duidelijke orders gekregen en hij heeft ze op zijn beurt doorgegeven aan de commandanten van eenheden raketwapens". „Wij hebben de Amerikaanse regering1 gewaarschuwd voor de zware verantwoor delijkheid, die zij op zich laadt door de Sovjet-Unie te provoceren. Het Ameri kaanse volk moet, als alle volkeren, de waarheid weten. Het moet weten dat de regering van de Verenigde Staten een gevaarlijk spel met het lot van de mens heid, van de wereld speelt". In de nota aan Noorwegen beschuldigde de Sovjet-regering de Noren ervan „me deplichtig te zijn aan een oorlogszuchtige handeling" immers, ook de neergeschoten RB-47 had de opdracht, om in geval van nood uit te wijken naar Scandinavische bases en zonodig contact op te nemen met Noorse radiostations. NEWPORT, Rhode Island (UPI) Het Witte Huis in Washington heeft meege deeld dat presidént Eisenhower de minis- teriés van defensie en buitenlandse zaken om een volledig rapport heeft gevraagd in zake de door Rusland neergeschoten Ame rikaanse RB-47 boven de Barentszee. Vol gens de perchef van het Witte Huis, James Hagerty, was president Eisenho wer aan het golfspelen toen hem de me dedeling van de Russen bereikte. Het lichaam van de commandant van het vliegtuig, kapitein Paul, is later door een Russisch marinevaartuig gevonden, drijvend in een rubberbootje. Nasporingen naar de lichamen van de overige leden van de bemanning hadden geen resultaat. Maandagmiddag is voor de eerste keer in de geschiedenis een „telex-gesprek" ge voerd tussen een schip, dat zich in volle zee bevond, en Nederland. Na een oproep van radio-IJmuiden aan de „Geeststar", een zogenaamd bananen- schip, dat zich tussen Engeland en Zuid- Amerika in volle zee bevond, kwam op vlotte wijze het telex-contact tot stand. In hoog tempo werd daarop van gedachten gewisseld tussen IJmuiden-radio en de „Geeststar". Dit was het resultaat van proefnemin gen, die geruime tijd genomen zijn, en waarbij onvolkomenheden moesten worden opgelost. Het telexgesprek van gistermid dag verliep feilloos. De volgende fase is de totstandkoming van een telexverbin ding tussen een varend schip en een abon nee ergens in Nederland. Radio-IJmuiden heeft het volste vertrouwen dat ook dit binnenkort mogelijk zal zijn. De „Geeststar" is-een in Nederland ge bouwd schip, dat mei de modernste midde len op technisch gebied, zowel als op nau tisch gebied en voor wat betreft de com municatiemiddelen is uitgerust. Het schip bevindt zich op het ogenblik op de eerste reis op de Atlantische Oceaan FRANKFORT, West-Duitsland (UPI) De rechtbank in Frankfort heeft vandaag Heinz Pohlmann vrijgesproken van de be schuldiging van moord op Rosemarie Ni- tribitt. Het O.M. had levenslange dwangar beid tegen Pohlmann geëist, maar de ad vocaten van de beklaagde betoogden, dat hun cliënt onschuldig was aan het ten- laste gelegde. Volgens zegslieden zal de officier van justitie herziening van het vonnis vragen. ROME (DPA) De openbare aanklager heeft tegen de Milanese kinderarts dr. Elio Bianca, die de ondergang van de wereld op 14 juli had aangekondigd, een aan klacht ingediend wegens „verbreiding van valse en tendentieuze berichten, die de openbare orde kunnen verstoren". Van de zijde der volgelingen van dr. Bianca de gemeenschap van de Mont Blanc die op deze berg bijeen zijn ge komen om het einde van de wereld af te wachten, is hierop verklaard dat de ge noemde datum van de ondergang der we reld „niet definitief" is. Goldsmith Zelfs uw beste vriend heeft een kwets bare plek; bescherm hem daar, in plaats van hem te treffen. In adembenemend tempo voltrekt zich sedert korte tijd de ontkolonisering van Afrika. Het jaar 1960 zal ongetwijfeld in toekomstige geschiedenisboeken worden vermeid als een jaar waarin méér nieuwe onafhankelijke staten ontstonden dan in enig voorafgaand jaar. Er gaat nauwelijks een maand voorbij of er wordt ergens in Afrika een nieuwe nationale vlag gehesen. Als er, zoals gisteren, vier voormalige ko loniën tegelijk en zelfs zonder voorafgaan de aankondiging tot onafhankelijke staten worden uitgeroepen, wordt dat niet eens meer als een opzienbarende gebeurtenis beschouwd. De rest van de wereld neemt er enkele ogenblikken notitie van en gaat weer over tot de orde van de dag(Of zouden we, in vele gevallen, moeten zeg gen: „tot de wanorde van de dag"?) Noch buiten, noch in Frankrijk zouden velen eèn paar jaar geleden hebben durven voorspellen dat een regering onder gene raal De Gaulle er in zou toestemmen laat staan dat ze ertoe zou medewerken dat de Franse koloniën in Afrika in zulk een koortsachtig tempo hun volledige on afhankelijkheid zouden'verwerven. (Want die onafhankelijkheid, die zich ook uit strekt tot het eigen beheer over defensie, financiën en buitenlandse betrekkingen, is inderdaad volledig.) Maar de Franse rege ring heeft blijkbaar heel duidelijk beseft dat de ontwikkeling in Afrika niet meer te stuiten is en dat elke poging om het tempo der Ontvoogding te vertragen alleen maar nieuwe moeilijkheden zou scheppen. En dus heeft De Gaulle de knoop doorge hakt, nu weer met betrekking tot de vier Westafrikaanse gebieden Dahomey, Ivoor kust, Bovenvolta en Niger, zoals hij ook dagelijks méér bereid blijkt om eveneens inzake Algerije de knoop door te hakken. Het ligt in de rede dat de vier gebieden van Frans Equatoriaal Afrika (Tsjaad, Congo, Gabon en de Middenafrikaanse re publiek) nu evenmin nog lang zullen be hoeven tc wachten voordat Parijs toegeeft aan hun verlangen naar volledige soeve reiniteit. Er is de laatste dagen zelfs bericht, dat Frankrijk's voormalige Afrikaanse kolo niën „een wedloop met de tijd" zijn begon nen om de verwerving van hun onafhanke lijkheid zó spoedig een feit te maken dat zij zich nog kunnen aanmelden voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties voordat de volgende herfstzitting van de Algemene Vergadering begint, dus vóór september van dit jaar. Deze haast en dit oogmerk geven wel een heel goed beeld van de wonderlijke toestand die er de laat ste jaren in en om de UNO is ontstaan. Een koloniaal gebied verkrijgt zijn onafhanke lijkheid onmiddellijk gaat er een ver zoek naar de Veiligheidsraad om toela ting als UNO-lid in de Veiligheidsraad bieden de Amerikaanse en de Russische ver' genwoordiger tegen elkaar op in vriendelijke en vleiende verklaringen over de jonge staat en een paar weken later wordt de delegatie van het nieuwe lid met luid applaus door de Algemene Vergade ring ontvangen. Niemand, noch in de Vei ligheidsraad, noch in de Algemene Verga dering, stelt ooit de vraag of het aspirant lid in kwestie wel voldoet aan de in Arti kel 4 van het Handvest gestelde voorwaar den voor het lidmaatschap, te weten dat een staat a) vredelievend is, b) de in het Handvest opgenomen verplichtingen aan vaardt, en c) „naar het oordeel van de or ganisatie in staat en bereid is, die ver plichtingen na te komen". Zeer vele van de nieuwe landen, die de laatste jaren tot de UNO zijn toegetreden, moeten nog het eerste bewijs leveren van hun capaciteit om zulke of andere verplichtingen na te komen. Verscheidene van hen moeten zelfs nog bewijzen dat hun regering in staat is te regeren, of ook maar de binnenlandse orde te handhaven. De gebeurtenissen van de laatste dagen in (voormalig Belgisch) Kongo leveren in dit opzicht een droevig voorbeeld op van een land waarin noch het gezag noch de orde tot dusver is gevestigd, maar dat als de UNO haar traditionele houding hand haaft over enkele maanden wèl zal mo gen meepraten en meestemmen over kwesties van internationale betekenis. En de stem van dit en andere onmondige lan den zal daarbij even zwaar wegen als die van welk hoog-ontwikkeld land ook. Het is de hoogste tijd dat hierin ver andering komt; óf door een algehele reor ganisatie van de UNO, óf door de toepas sing van een toelatingsprocedure waarbij artikel 4 van het Handvest niet als een wassen neus wordt beschouwd, maar waar bij concrete bewijzen van staatkundige mondigheid en economische levensvatbaar heid dienen te worden geleverd. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1