Amerikanen staren via tv in politieke heksenketel SUNIL r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS WITTER DAN DE WITSTE DUIF SUNIL WAST STRALEND WIT Kennedy, zeker van zijn zaak, kijkt uit naar vicepresidenten Van dag tot dag J Crisisgevaren Cubaanse ambassadeur te Bonn neemt ontslag Japanse regering treedt donderdag af Spanning in Italië geluwd Rand Daily Mail hekelt gang van zaken in Kongo <~Praatótoel HAUTE COIFFURE Staking van ambtenaren in India niet algemeen „Strijdmacht tegenover Israel is verdubbeld" Hij heeft nog maar 25 stemmen nodig DINSDAG 12 JULI 1960 3 EN Ifl F 1 GROTE HOUTSTRAAT 181 CONVENTIES: BOEIEND EN VERMOEIEND Debat in Italiaanse Kamer over de ongeregeldheden Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was Cf* Het extra vóórdelige drielingpak bespaart u elke keer geld Op de Hakim A nier: Algerijnse kwestie gereed voor de UNO-agenda De gevaren die de Nederlandse econo mie en zeker niet alleen de Nederland se economie in deze tijd van hoogcon junctuur bedreigen, zijn door het over zicht van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, dat heden wordt gepubliceerd, nog eens nadrukkelijk onder het oog gebracht. De kortsluiting, die kan ontstaan tengevolge van een over spanning op 't net van produktie-consump- tie-arbeidsmarkt, is trouwens niet een mo gelijkheid van vandaag of gisteren. Dit gevaar heeft reeds eerder zeer navrant gedreigd, toen enkele jaren geleden een drastische inkrimping van de besteding noodzakelijk bleek om een ineenstorting der economische stabiliteit te voorkomen. Afgezien van deze gevaarlijke crisiskan sen schept de bestaande toestand van groeiende vraag naar consumptieartikelen en stijgende Ionen aan de ene kant en per soneelstekort, werktijdbeperking en inves teringsmoeilijkheden aan de andere kant een noodsituatie in vele bedrijven, die een andere, niet minder nare consequen tie geeft: het produkt wordt kwalitatief minder. Deze consequentie openbaart zich het eerst bij artikelen die een uiterst zorg vuldige, kostbare eindcontrole nodig heb ben, zoals precisie-apparaten, gecompli ceerde gebruiksvoorwerpen, instrumenten met slijtbare onderdelen en machines. In West-Duitsland, waar de economische ontwikkelingen nog sneller en heviger in de richting van een overspanning lijken te gaan dan bij ons, heeft minister Erhard reeds met grote nadruk op dit gevaar gewezen en daarbij geconstateerd dat het voor een deel ook al werkelijkheid is geworden. In Nederland zijn de symptomen van achteruitgang der eindprodukten waar schijnlijk ook wel aanwezig, ofschoon nog niet van een algemene kwaliteitscrisis kan worden gesproken. Het is echter wel duide lijk dat een dergelijke gang van zaken een vicieuze cirkel veroorzaakt, doordat een achteruitgang van kwaliteit een spoe diger vervanging en dus een nog hogere produktie noodzakelijk maakt. Een afremming van de consumptie, zo als die enkele jaren geleden door inves teringsbeperkingen en stopzetting van wer ken een echte „bestedingsbeperking"' werd, zou dus wel nodig zijn maar niet in die vorm. Want het is immers duidelijk ge bleken, dat men door „bestedingsbeper king" weliswaar op dat moment uit de nesten kon raken, doch grotere moeilijk heden voor de toekomst veroorzaakt door het achterblijven van noodzakelijke inves teringen. De O.E.E.S. heeft dan ook in haar overzicht de regeringen aangeraden, het in andere maatregelen te zoeken, zoals in belastingverhoging en verscherping van huurkoop- en afbetalingsvoorschriften. In verband met de reeds aangehaalde mogelijkheid van kwaliteitsvermindering zou het bovendien aan te bevelen zijn, wanneer de regering zou kunnen bevorde ren dat produktie van daarvoor in aan merking komende gebruiksartikelen terwil- le van de kwaliteit zou kunnen worden be perkt als gevolg van een relatief verhoogde eindprijs. In ieder geval, dat op één of andere manier paal en perk zou worden gesteld aan de golf van minderwaardige produkten voor lage prijs, die onze mark ten dreigt te overspoelen, waarbij de no dige aandacht zou moeten worden besteed aan de van elders binnenkomende artike len, die zoals bijvoorbeeld bij enkele merken Japanse foto-apparaten het geval schijnt te zijn door een verwaarlozing van de tijd- en geldrovende eindcontrole vaak een teleurstelling voor de gebruiker en dus een duurkoop betekenen. In dat verband zouden de steeds groter activiteit ontplooiende consumentenor ganisaties een goede rol kunnen spelen, wat trouwens in het verleden reeds dui delijk genoeg aan de dag is getreden. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE 11 9U k tm TEL- 14444 (Van onze correspondent) BONN De ambassadeur van Cuba te Bonn, dr. Eric Montoro, is afgetreden. Hij liet verklaren geen ambassadeur te wilen zijn van een dictatuur, die bovendien nog op weg is naar het communisme. Montoro wil in de Verenigde Staten asiel vragen. Volgens hem zal Cuba binnenkort diplo matieke betrekkingen met Oost-Duitsland aanknopen, hetgeen er op neer zou komen dat Bonn zijn betrekkingen met Havana zal moeten verbreken. Montoro zei voorts dat Fidel Castro in januari 1959 heeft be loofd dat er spoedig vrije verkiezingen in zijn land gehouden zouden worden. Daar van is echter nog steeds niets gekomen. De ex-ambassadeur zei niet te weten of Castro zelf communist was, maar het is volgens hem een feit dat er op Cuba maar één politieke partij is toegelaten, te weten de communistische partij. Montoro sprak zich desgevraagd met klem uit tegen Amerikaanse interventie in Cuba. In totaal hebben nu zes Cubaanse am bassadeurs ontslag gekregen of gevraagd. (Van onze correspondent) WASHINGTON In de maand juli om de vier jaren houden de Democra ten en de Republikeinen in Amerika ieder een partijcongres, waar de partijkandi daat voor het presidentschap wordt geko zen. Dit klinkt droog en zakelijk, maar zodra men in plaats van het woord „par tijcongres" de term „conventie" gebruikt (Amerikaans: convention), komt er meer kleur in de zaak, meer leven in de brou werij. Eens in de vier jaar is aller aan dacht in Amerika gericht op die conven ties: luidruchtige, massale bijeenkomsten met veel rhetoriek, gehos en fanfares. Populaire wild-west programma's en baseballwedstrijden worden verdrongen van het televisiescherm en gefascineerd staart men avond aan avond naar wat er uitgekookt wordt in de kolossale heksen ketels te Los Angeles en Chicago, 's Och tends voelt men zichzelf wat uitgekookt of althans wat „gaar" van al dat staren en van al die herrie, maar op de kantoren en in de fabrieken blijft de politiek het gesprek van de dag en als het werk ge daan is snelt men weer naar huis om maar niets te missen van het volgende bedrijf der conventies. Men zou kunnen zeggen, dat die poli tieke reuzen-vergaderingen behoren tot de Amerikaanse folklore. Langzamerhand heb ben zich allerlei gebruiken ontwikkeld in een verkiezingsjaar en zulk een jaar zou niet „echt" zijn, naar het gevoel van de Amerikanen, wanneer men die vanouds bekende leuzen, stampij en rethoriek niet meer mee kon maken. Zonder hutspot geen drie oktober, zonder oliebollen geen oude jaarsavond en-in Amerika - zonder con venties geen verkiezingsjaar. Soms zakt een traditie af, maar de tele visie heeft het conventiegebruik nog veel meer gestyleerd en gedramatiseerd dan het ooit tevoren is geweest: beide partij en zagen hun kans schoon om, dank zij de techniek, een veel groter publiek in hun ban te houden dan vroeger mogelijk was. Die enigszins circus-achtige manier van kandidaatstelling wordt meer en meer geco dificeerd. Er is een soort folkloristisch ritueel ontstaan en daar mag niet te veel aan getornd worden. Dat zou de tover kracht verbreken Maar al vinden buitenlanders, die deze spektakelstukken voor het eerst meema ken, de vertoning vaak grotesk, wat daar gebeurt op die conventies is in feite een heel ernstige belangrijke zaak: Hier wordt bepaald wie de twee mannen zullen zijn waar de Amerikanen in november tussen moeten kiezen. Eén van de twee wordt Amerika's nieuwe president, de lei der van 't democratische vrijheidsverbond in de gehele wereld. Los Angeles en Chicago De Republikeinen komen aan het eind van deze maand bijeen in de geweldige zaal bij Chicago's slachthuizen. Daar zijn reeds vele conventies gehouden. De demo craten vergaderen deze week in de gloed nieuwe „Sports arena" van Los Angeles, een ovale zaal met twee galerijen rondom, waar plaats is voor 15.600 partijleden en journalisten. Ik zeg nu maar „journalis ten", doch de verslaggevers van de tele visie worden op iedere conventie talrijker. Drie grote televisie-maatschappijen zullen over het gehele land de gebeurtenissen vertonen en één er van, de National Broadcasting Company, heeft aan vijftig verschillende verslaggevers opdracht ge geven om constant de stemming te peilen en de actie na te gaan van de vijftig ver schillende delegaties. Eén verslaggever per delegatie dusDe voornaamste commentatoren van de N.B.C. kunnen op ieder moment verbinding zoeken met de man die bijvoorbeeld de delegatie volgt van North Dakota, of met de verslaggever die Pennsylvania in het oog houdt. Deze speurders moeten op stel en sprong gereed zijn met hun informaties en al die gege vens tezamen moeten dan zo juist moge lijk bepalen, hoe Kennedy er voor staat, Johnson of wie ook. Is het brein van één commentator nog wel groot en snel ge noeg om al die detail-informatie te ver werken? Zo langzamerhand wordt dit een mammoet-reportage, die door kwasiper- fectie dreigt te versplinteren. Maar de geniale commentator zal uit al zijn infor maties de essentie naar voren weten te halen. Vele van zijn nijvere loopjongens zullen misschien weinig bijdragen tot ver heldering van het beeld, maar zij kunnen in elk geval aan het t.v.-publiek het gevoel geven dat de commentator, voor zover het de sports-arena of het slachthuis betreft, alwetend is. Achter de schermen Ruim drieduizend mensen mogen stem men op zulk een conventie. Dat zijn de gedelegeerden van de partij-organisaties uit de vijftig verschillende staten. Iedere afgevaardigde heeft een halve stem en de grootste delegaties komen uit de staten, die de meeste inwoners tellen. In sommige van die delegaties zijn de leden vrij om te stemmen op wie zij wil len. andere groepen zijn a priori en bloc gewonnen voor een van de kandidaten, maar hun trouw behoeft niet stand te houden na één of twee stemmingen, die geen definitief resultaat hebben opgele verd. (De partij-kandidaat is pas gekozen, wanneer hij meer dan de helft van het aantal stemmen heeft behaald). Overstag- gaan van een delegatie is dus altijd mo gelijk en gedurende spannende conventies wordt er achter de schermen druk gede libereerd en pressie uitgeoefend. Het pu bliek op de galerijen bemerkt daar weinig van. De delegaties hebben eigen „causus- kamers" waar zij, in het geheim hun posi tie kunnen bepalen. Maar in ander opzicht zal het publiek te Los Angeles meer zien dan ooit tevoren. In zulk een reuzenzaal kon men vroeger nauwelijks zien hoe de man er uit zag, die een rede stond te houden op het im- TOKIO (Reuter) - Het kabinet van pre mier Kisji zal donderdag aftreden, aldus heeft een Japanse regeringswoordvoerder meegedeeld. Morgen houdt de liberale de mocratische partij een congres om een op volger van Kisji te kiezen. Politieke waar nemers in Tokio geven de minister van Handel en Industrie. Hajato Ikeda en de vice-voorzitter van de partij, Bambokoe Ono, gelijke kansen. posante spreekgestoelte. Nu echter zal er, schuin boven de spreker, een enorm t.v.- scherm hangen, waar men de man die aan het woord is, tien maal vergroot in actie kan zien. Al is de traditie ook machtig, toch ver andert er weieens iets. Delegaties, die re clame willen maken voor een kandidaat beginnen soms.een hos-, zang- en joelpar- tij in de gangpaden. Om meer indruk te maken verzekeren zij zich daarbij van de steun van amateur- of beroepsdemon stranten, die met reclame-bordjes komen zwaaien en met getoeter de stampij in de zaal nog veel imposanter weten te maken. Zulke demonstraties duurden vroeger wei eens een vol uur. Maar het t.v.-publiek kan die hospartijen onmogelijk lang inte ressant vinden. Vandaar dat men er de laatste tijd naar streeft om dit reclame- enthousiasme, wat de tijdsduur betreft, te beperken. Wat de demonstranten aan mi nuten moet missen, kunnen zij altijd in uitbundigheid inhalen. Dat zal de televisiepret dan nog ver groten. ROME (UPI) De spaning in Italië leek maandag wat geluwd te zijn. Er zijn geen samenkomsten belegd en de relletjes schijnen voorbij te zijn. De politieke leiders bereiden zich nu voor voor op het debat in de kamer dat vandaag begint. Volgens welingelichte waarnemers heeft de voorzitter van de Senaat, Merzagora, met de aankondiging van het debat in feite zijn doel, een politieke wapenstilstand tot stand te brengen .bereikt. In Rome zijn nog veel politieagenten op de been maar zij hadden niets te doen. In het paleis van justitie zijn twintig mensen voor de rechter verschenen die gearresteerd werden tijdens de relletjes bij de St. Pauluspoort. Op verzoek van de verdediging werd de behandeling van hun zaken echter uitgesteld tot 14 juli. Het linkse blad „Paese Sera" bracht de beschuldiging dat de politie in Genazzano twee jongemannen mishandeld heeft om hen te laten bekennen dat zij „Weg met Tambroni" op een muur geklad hadden. Als bewijzen bracht het blad foto's van de ruggen van de jongens waarop kentekenen te zien waren die volgens het blad het ge volg waren van martelingen. yy yy JOHANNESBURG (UPI) Het Zuid- afrikaanse blad „Rand Daily Mail", dat bekend is om zijn oppositie tegen de apart heidspolitiek van Verwoerd, heeft maan dag aan de hand van de gebeurtenissen in Kongo een aanval gedaan op de Wes telijke politiek om enorme Afrikaanse ge bieden maar over te geven aan de in heemsen zonder deze voldoende rijp voor zelfbestuur gemaakt te hebben. „De mis dadige dwaasheid van België om het to taal onvoorbereide Kongo over te leve ren aan het avontuur van de onafhanke lijkheid heeft de ergste gevolgen gehad, die men het voorspelde," aldus het blad. Het waarschuwt echter tegen de theo rie, die nu waarschijnlijk met het meeste enthousiasme zal worden aangehangen, namelijk, dat de Afrikanen barbaren zou den zijn en achterlijke mensen aan wie men geen verantwoordelijkheid kan toe vertrouwen. Een betere houding is, aldus het blad, om te zeggen dat Afrikanen be hoefte hebben aan de diensten van de blan ken en omgekeerd. Het blad spreekt als zijn mening uit, dat „westelijke gedragsnormen kunnen worden overgedragen door ze met ijver onder de Afrikanen te propageren." De democratie, aldus het blad, wordt het best geleerd, „door het volk erin te betrekken en niet door de theorie zonder meer op een blaadje te presenteren". Advertentie 'r evsnuerviruwMcvr ït WC De grootste uitvinding De mens heeft in de vele eeuwen van zijn aards bestaan al de wereld uitgevon den, je kunt wel zeggen alles behalve de dieren, de planten en de vier elementen. We hoeven maar om ons heen te zien en we ontwaren meteen honderden uitvindin gen van de mens. Mijn jas. mijn schoenen, mijn stoel, mijn kachel, mijn huis, het raam en door het raam fietsen en boten en auto's, bruggen en steigers. En elk van deze dingen is niet één enkele uitvin ding, in elk zitten er honderd verwerkt. Om de laatste en moeilijkste: radar, tele visie, atoomkracht, er nog maar buiten te laten. Voorzover wij er mee zijn opgegroeid worden ze als vanzelfsprekend aanvaard; voorzover wij ze als nieuw hebben beleefd, nog vertrouwd zijn met de tijd ervóór, be schouwen wij ze nog altijd met verbazing, met verwondering in elk geval. Maar onder alle uitvindingen is er één waar wij een heel aparte houding tegen over hebben en die danook met geen van de andere op dezelfde lijn te stellen is, die daar ver boven uit gaat. Dat is de uit vinding om uit een of andere plant een sap te winnen en dat zodanig te bewerken dat de mens, die er van drinkt, zélf an ders wordt. Laat hem naar de televisie kijken of in een vliegtuig zitten, hij blijft wie hij is; maar laat hem van het sap drinken en hij kent zichzelf niet meer. De treurige gaat lachen, de vrolijke gaat hui len, de zwijgzame gaat praten honderd uit, de afgemetene danst en de eerbiedwaardi ge zingt, uit wijzen komt zotteklap en de zot spreekt zijn eerste verstandige woord. Het ik, het middelpunt van ieders persoon lijk heelal, oorsprong en eindpaal van al les, vertoont zich in een nieuwe, ongeken de en nooit vermoede gedaante. Dit is de grootste uitvinding van alle tijden en als er maar één enkele uitvin ding mogelijk ivas zou het deze moeten zijn. Op de mensen die haar voor het eerst ondergingen moet zij een diepere in druk hebben gemaakt dan alle andere uit vindingen tesamen. Doordat de mens zelf anders wordt, wordt om hem heen ook, de hele wereld anders en daarmee al zijn waarheden. De nuchtere waarheid gaat ijlings op de vlucht voor een meute afzonderlijke, vi- zionaire, luid blaffende waarheden. Eén van deze heb ik uit de laatste keer onthouden: ernst is verkalking. Belcampo Advertentie MOLENDIJK Dameskapper PARFUMERIE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Telef. 60643 Bus 3-4. NEW DELHI (Reuter) De Indische politie heeft maandagavond, een paar uur voor het stakingsparool voor twee miljoen leden van het Indische overheidspersoneel van kracht wordt, in New Delhi veertien en in Bombay negen stakingsleiders in hechtenis genomen. Politie heeft de wacht betrokken bij spoorlijnen en postkantoren. Minister-president Nehroe heeft ervoor gewaarschuwd dat als de staking een suc ces wordt, de regering wel zou kunnen vallen. CAIRO (Reuter) - Maarschalk Abdel Ha- kim Amer, de vice-president en minister Republiek heeft maandag op het algemene Republiek heeft maandag op het agleme- ne congres van de nationale unie te Cairo verklaard, dat de strijdkrachten van de V.A.R. de overheei-sende macht in dit deel van de wereld zijn geworden. Hij zei dat de V.A.R. begonnen was zelf pant serwagens te bouwen, die met de beste in de wereld konden wedijveren. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het politieke getij te Los Angeles is maandag zeer gunstig ge bleven voor Kennedy. Lawrence, de gou verneur van Pennsylvania, heeft zich thans eveneens uitgesproken voor deze aspirant en 64 van Pennsylvania's 81 stemmen zul len op Kennedy worden uitgebracht. Hier door en door een nog verdere aanwas komt Kennedy nog slechts 25 stemmen tekort om het. vereiste aantal van 761 te halen. Vrijwel niemand twijfelt eraan dat de 43- jarige senator hierin woensdagavond zal slagen, wellicht reeds bij de eerste stem ming. Kennedy is zo zeker van zijn overwin ning, dat hij en zijn medewerkers maan dag reeds zijn begonnen vooraanstaande Democraten te polsen voor het ambt van vice-president. Senator Symington, offici- ciëel nog kandidaat voor 't. presidentschap, schijnt in aanmerking te komen doch te vens wordt genoemd Loveless, de gouver neur van Iowa, en Jackson, senator voor de staat Washington. Kennedy overweegt de vice-president te recruteren uit het Mid den-westen om aldus bezorgdheid te tonen voor het lot der boeren en de ontevreden heid uit te buiten van dit vrij Republikein se gebied. Het viel op dat Kennedy maan dag een gesprek had met Orwell Freeman, de gouverneur van Minnesota. Ook Free man is herhaaldelijk genoemd als mogelijk kandidaat voor het vice-presidentschap. De aanhangers van Stevenson geven de hoop echter nog steeds niet op. Mevrouw Eleanor Roosevelt hield een persconferen tie om Stevenson nogmaals warm aan te bevelen. Buiten het conventiegebouw heb ben de bewonderaars van Stevenson voort durend gedemonstreerd met borden, ge zang en muziek. Binnen de sport-arena, waar de conven tie wordt gehouden, werd een groot deel van de eerste avond gevuld met traditio neel ceremonieel van vlaggen, muziek en welkomstwoorden. Tot het ritueel van de eerste avond behoort tevens de zogenaam de grondtoonspeech, die de conventie in de ware stemming moet brengen en die mag worden uitgesproken door een be gaafd politiek redenaar. Church, de 35- jarige senator van Idaho, genoot ditmaal deze eer. Vaak tracteert zulk een rede naar de conventie op een overdadig rheto- risch menu. De rede van Church was ech ter betrekkelijk kort en niet al te bom bastisch. Zij gaf de grondtoon aan ter stond in de openingszin, die luidde: „Dit zijn ernstige tijden die ons oproepen teza men overleg te plegen". Zoals gebruike lijk kreeg de Republikeinse tegenpartij de schuld van alles wat ongunstig voor Ame rika is, doch de conventie heeft ditmaal inderdaad het gevoel, dat Amerika's pres tige is gedaald onder het Republikeins be wind. Onze tijd zal beslissen of de vrijheid het overleeft in deze wereld, zo betoogde Church. Nog vier jaar Republikeins bewind zou fataal kunnen zijn naar zijn oordeel. (UPI) Het hoofdkwartier van senator Stuart Symington, één van degenen die naar de kandidatuur dingen, deelt lolli pops uit. In het hoofdkwartier van de favoriet van deze grootste „show", senator John F. Ken nedy, zijn verschillende dingen te koop die er naar men verwacht „als koek in zullen gaan". Een door Kennedy geschreven boek „The strategie of peace" voor een dollar en een grammofoonplaat van Frank Si natra „high hopes", het campagnelied van Kennedy voor een kwart dollar. 3 Tekort, In Indonesië is slechts één zieken huisbed beschikbaar per 1159 inwoners, zo heeft de Indonesische minister van volksgezondheid dr. R. Satrio bekend gemaakt, hij voegde er aan toe, dat volgens de balans, die verleden jaar is opgemaakt, geheel Indonesië slechts 69000 ziekenhuisbedden ter beschikking heeft. De zeven Medische hogescholen in Indonesië leveren per jaar slechts driehonderd dokters af en er zijn er 2000 per jaar nodig. 80-18. De tachtigjarige Israëlische minis ter van godsdienstige zaken rabbijn Jaakof Toledano is naar verluidt vorige week in het geheim gehuwd met een meisje van achttien. Volgens persbe richten is de vader van de bruid een rabbijn uit Marokko, die zich onlangs in de Negeb heeft gevestigd. Toledano's eerste vrouw stierf in april. Kernreactor. India's tweede kernreactor is zondag te Bombay in werking gesteld. Deze reactor, de grootste van Azië, is een gemeenschappelijk Indisch-Cana- dees project. Onafhankelijk. In Washington is officieel bekendgemaakt, dat de B70-bommen- werper, die ontworpen wordt voor alle lei verkenningsdoeleinden, kan worden gebruikt zonder afhankelijk te zijn van bases in het buitenland. Het toestel zal een snelheid hebben van 3200 km. per uur op een hoogte van 24.000 meter en een actieradius van 11.000 km. Het zal worden uitgerust met apparatuur om vliegtuigen en raketten te ontwijken. 72-30. De Hongaarse eerste minister Ferenc Münnich, een 72-jarige weduwnaar, is gasten op de conferentie over pedagogiek jongere jeugdvriendin, is uit betrouw bare bron in de Hongaarse hoofdstad be kend geworden. Zijn huwelijk dat door de autoriteiten strikt geheim was ge houden, werd slechts bekend aan enigen van zijn intiemste vrienden. Tevoet. De enige twee politiemannen die het Engelse plaatsje Tonbi-idge rijk is, moeten hun ronde te voet doen want hun fietsen zijn gestolen. CAIRO (AFP) De „Voorlopige rege ring van de Algerijnse republiek" heeft alle maatregelen getroffen om de kwestie- Algerije aan de volgende UNO-Assemblee voor te leggen, zo heeft de vice-president en minister van Buitenlandse Zaken van de voorlopige regering, Krim Belkacem, te Cairo bekendgemaakt. Volgens Belkacem is er geen verandering gekomen in de zaak en zet het bevrijdingsleger de strijd voort. Binnengestrompeld. Twee Polen hebben zondag in Oostenrijk politiek asiel aan gevraagd na een vlucht van acht dagen door Tsjechoslowakije. De twee. de 26- jarige M. Syzmkowiak en de 35-jarige S. Regula, strompelden bij het dorp Untermarkersdorf over de grens, waar zij onmiddellijk in het ziekenhuis wer den opgenomen, uitgeput en zwaar on dervoed. Ideaal. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, hoogle raar in de pedagogiek aan de gemeen te-universiteit in Amsterdam en voor zitter van het Europese Centrum voor Volkenkunde, hield dezer dagen in Dur ban een rede over „het ideaal van men selijke gelijkheid". Prof. Idenburg is één van de vierentwintig buitenlandse gasten op de conferentie over pedagogie die aan de universiteit van Natal door de Zuidafrikaanse gouverneur-generaal mr. C. R. Swart is geopend. Herschikking. Het Tsjechoslowaakse par lement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe grondwet en aan een herschikking van het kabinet, aldus ra dio-Praag. Het kabinet blijft onder lei ding van premier William Serokv. De volgende ministers werden ontslagen: Vaclav Cerny, mijnbouw, Josef Jonas, brandstoffen, en Vaclav Skoda, justitie. Westelijke waarnemers zien in deze wij zingen geen grote politieke betekenis. Dat niet. Op een landbouwtentoonstelling in de Oostduitse stad Markkleeberg is het tot een incident met de Chinese communisten over de rol van de volks commune gekomen. Volgens een me dedeling van de communistische par tijleider Karl Mewis moesten de Chine zen op aanwijzing van de Duitse com munisten een doek met. de leuze: „de weg naar het communisme gaat via de volkscommune" van hun paviljoen verwijderen. Vermist. Een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht, gestationeerd in Colum bia, wordt, vermist van een vlucht tus sen Bogota en Ecuador. Volgens onbe vestigde berichten bevonden zich 27 personen aan boord, waaronder ambte naren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en het Federal Bureau of Investigation. Gevreesd wordt dat het toestel is neergestort in de oerwouden bi.' de Ecuadoriaans-Co- lumbiaanse grens. Epidemie. Een trichinose-epidemie in het westen van de provincie Buenos Aires, heeft maandag zeven slachtof fers gekost. Sinds het uitbreken van de epidemie zijn vijfenzeventig personen in ziekenhuizen opgenomen. De dienst voor de volksgezondheid heeft de bur gerij in het getroffen gebied het ge bruik van varkensvlees afgeraden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3