De Nederlandse economische situatie staat voor toenemende spanningen Cuba vraagt bijeenkomst van de Veiligheidsraad Russische critiek op de Europese economische blokken Actiecomité pleit voor fusie der Europese gemeenschapsbes turen De beurs Bestedingsbeperking waarschijnlijk en hogere belastingen onvermijdelijk OVERZICHT VAN DE O.E.E.S. Minister Luns: „Oost en West doen economisch veel dingen hetzelfde" FBI voorkwam opblazen van neger-college in Little Rock Nederlands protest in Havana Eisenhower sluit Cuba uit van nieuw hulpprogramma voor Latijns-Amerika SC H EEPVAARTB ERICHTEN DINSDAG 12 JULI i960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 ÊCOSOC VERGADERT Tegen nationalisering van Sheli-raffinaderij Kordon om Chinese ambassade in Djakarta Levenslang voor leider van opstandige Magnuni PARIJS (ANP) „De snelle expansie van de economische activiteit, die sinds 1958 in Nederland valt waar te nemen, is niet afgenomen en men verwacht in 1960 voor hel bruto nationaal produkt een nog snellere oplevjgig dan in 1959, indien men de gegevens op jaarbasis vergelijkt", zo wordt in een overzicht over de economi sche situatie in Nederland medegedeeld, dat door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is gepubli ceerd. „Tot nu toe heeft het gebrek aan arbeidskrachten geen belemmering ge vormd voor de economische ontwikkeling. De produktiviteit is in 1959 aanmerkelijk toegenomen en zij zal in 1960 nog meer stijgen", aldus het overzicht. De belangrijke investeringen, die in de na-oorlogse periode in Nederland tot stand zijn gekomen, werpen dus vruchten af. Hoewel men er dus goed aan doet de ex pansiemogelijkheden niet te onderschat ten. raakt de Nederlandse arbeidsmarkt onderworpen aan steeds sterker wordende spanningen en het zal waarschijnlijk zeer moeilijk worden om de vooruitgang in de produktie gedurende de rest van het jaar in dezelfde mate als in de afgelopen maan den te handhaven. Tegelijkertijd heeft de vraag de neiging om snel toe te nemen en zij stijgt thans sneller dan de produktie. De begroting van 1960 voorziet in de vermindering van bepaalde uitgaven, maar de investeringen in de overheidssector blijven toenemen en men verwacht wat dat betreft, dat het glo bale tekort vrijwel op het niveau van het vorig jaar gehandhaafd zal blijven. Na een trage hei-vatting zijn de investeringen in de particuliere sector opnieuw zeer snel toegenomen. Het tempo van de stijging van de uit voer zou kunnen afnemen. Het verbruik in de particuliere sector zal tenslotte in 1960 de neiging hebben om bijna even snel toe te nemen als het nationale produkt. De opleving van deze consumptie is in 1959 vrij beperkt gebleven, daar in het bijzon der de loonsverhogingen minder omvang rijk zijn geweest dan de stijging in de pro duktiviteit. Men voorziet echter voor 1960 aanzienlijke loonsverhogingen, die in feite het tegenwicht zullen vormen voor de pro- ductiviteitsstijging. Een sterk verschil tussen de mate van toeneming van het aanbod en van de bin nenlandse vraag is slechts aanvaarbaar voor een beperkte duur, indien men wil vermijden, dat het batig saldo op de bui tenlandse betalingsbalans ten slotte zal veranderen in een.-padelig saldo en dat zich niet een situatie gelijk aan die in 1957 zal voordoen, die het invoeren van bijzonder harde maatregelen tot herstel vereist en die zal leiden tot een nieuwe stilstand van de expansie. Er zijn reeds maatregelen genomen om vooral overijlde particuliere investeringen te voorkomen, maar men zal eveneens moeten voorzien in nieuwe maatregelen om gereed te zijn snel en op het gewenste tijdstip in te grij pen om de toenemende vraag af te rem men, aldus wordt in het overzicht van de O.E.E.S. opgemerkt. Indien dergelijke maatregelen noodzake lijk zouden zijn, zou het waarschijnlijk wenselijk blijken, aldus dc O.E.E.S. zich een zekere beperking bij de uitgaven op te leggen, zowel van de zijde van dc cen trale regering als van de lagere overheids organen. Wat de loonsverhoging betreft is het van belang streng te zijn. Indien de vraag naar verbruiksgoederen de neiging zou hebben te sterk toe te nemen, zouden er andere methoden moeten worden toege past; men zou bijvoorbeeld de belastingen kunnen verhogen of scherpere maatrege len kunnen invoeren voor verkopen op af betaling. Bij de particuliere investeringen wordt de activiteit in de bouwnijverheid reeds scherp in het oog gehouden, waarbij het zeker wenselijk is zoveel mogelijk elke nieuwe beperking op de produktieve in vesteringen te vermijden. Er zou echter vermeden moeten worden, dat een buiten sporige kredietexpansie van de geldmidde len, die het jaar 1958 en een zeer groot gedeelte van 1959 heeft gekenmerkt, de neiging heeft zwakker te worden door de consolidatie van de nationale schuld en de vermindering van het batig saldo op de betalingsbalans. De verhoging van het dis conto, waartoe de Nederlandse Bank in november van het vorige jaar heeft be sloten, is de eerste waarschuwing geweest. Hoewel het disconto in Nederland een van de laagste disconto's is gebleven, die thans in Europa van kracht zijn, zou het de voorkeur verdienen, dat men zoveel moge lijk voorkomt opnieuw zijn toevlucht te moeten nemen tot een zodanige maatre gel, die in het internationale vlak onguns tige invloed kan hebben, aldus het over zicht De monetaire autoriteiten beschikken over andere middelen, welke de Neder landse Bank besloten schijnt te hebben te gebruiken, indien dit noodzakelijk mocht blijken, daar zij immers besprekingen is gaan voeren met de handelsbanken tenein de na te gaan, hoe het toezicht op het krediet door nieuwe methoden kan worden versterkt, zo besluit het overzicht van de O.E.E.S. GENèVE (Reuter) In de bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van van de .Verenigde Naties (ECOSOC) heeft de eerste plaatsvervangende voorzitter van- de Sovjelrussische commissie voor staatsplannen, A. Lesesjko, gesproken over de verdeling van West-Europa in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en de Europese Vrijhandels as- sosiatie (E.V.A.). Hij zei dat „een derge lijke toestand de tegenstellingen tussen de staten niet wegneemt maar verscherpt en de internationale handel in zijn geheel belemmert, in het bijzonder de economi sche samenwerking tussen Europese lan den. Gesloten economische groeperingen leiden vaak tot politieke isolering en tot verschillende soorten complicaties in de betrekkingen tussen staten". Daarom blijft de Sovjet-Unie tegenstandster van geslo ten economische groeperingen". Tot 14 juli zal de raad op ministerieel niveau vergaderen. Hij zal een beslissing moeten nemen over de mening van de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties. Dag Hammerskjoeld, dat er voor de hulpverlening van de Verenigde Naties aan de pas-onafhankelijke landen 2,5 mil joen dollar méér nodig zal zijn. Ook zal de raad moeten beslissen over zijn ver zoek tot voortzetting met meer gelden voor het zenden van uitvoerend en proefne mend personeel naar economisch minder ontwikkelde landen. Minister Luns De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gaf een lange uiteenzetting van de concurren tie tussen de economische stelsel van het Oosten en van het Westen. Hij zei, dat er door beide stelsels meer gelijksoortige waarheden op economisch gebied werden toegepast dan men gewoonlijk wel denkt. Er blijven echter ook grote verschillen bestaan. Hij wees er evenwel om misver standen te voorkomen op, dat hij over economie en niet over politiek sprak. „De verschillen op politiek terrein, die ons scheiden van het communisme, zijn fun damenteel en niet te overwinnen" zo zei hij. LITTLE ROCK Arkansas (UPI) Agenten van het F.B.I. hebben vanmor gen drie mannen gearresteerd, die van plan waren geweest een gebouw van het Philander Smith Negro College op te bla zen, op ongeveer dezelfde tijd dat een ex plosie een gat veroorzaakte in een van de muren van een warenhuis dichtbij de Central High School. De explosie deed de ruiten in verschil lende huizen in de buurt van het waren huis springen. Het warenhuis is het eigen dom van de openbare scholen van Little Rock. De directeur van het F.B.I., J. Edgar Hoover, deelde in Washington mede dat twee van de drie mannen gearresteerd werd juist toen zij een lont wilden aan steken, die leidde naar meer dan dertig staven dynamiet. Deze staven waren in de middelbare school voor negers in een zwarte doos geplaatst. Het F.B.I. deelde mede. dat de doos ge plaatst was onder een trap in Budlong Hall, een gebouw van vier verdiepingen, waarin een kapel, een slaapzaal, en klas lokalen zijn ondergebracht. „Ik geloof dat wij enkele levens hebben gered," zei een woordvoerder van het buréau. Minister Luns stelde voor aan het se cretariaat van de Vei-enigde Naties te verzoeken een reeks overzichten op te stel len van de economische ontwikkelingen in de vijfjarige periode vari~I960 tot 1965 en deze aan de 32ste zitting van de raad voor te leggen. „Het aldus verkregen beeld van de toe komstige economische ontwikkelingen zou ons in staat stellen de grote lijnen vast te stellen der voorwaarden voor een even wichtige groei van de wereldeconomie, en doelen te stellen voor de toekomstige eco nomische politiek", aldus de minister, die de mening van de Sovjetrussische verte genwoordiger niet deelde, dat de E.E.G. zowel de wereldhandel als de regionale handel belemmerde. Minister Luns gaf zijn steun aan plan nen voor economische en technische steun aan de opkomende Afrikaanse staten en aan andere economische minder ontwik kelde gebieden: „Voor de internationale economische steun is het niet langer de vraag of men deze moet verlenen maar in welke mate. Over de morele zijde is reeds beslist. Het komt thans op de omvang aan", aldus de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. De tijdelijke zaakgelastigde der Neder landen te Havana, dr. W. Reinink, heeft een nota aangeboden aan de regering van Cuba over de jongste maatregelen van de Cubaanse regering tegen de Compagnia Petrolera Shell de Cuba. De nota bevat de waarschuwing, dat dooi de betrokken maatregelen niet alleen voor deze oliemaatschappij, doch ook andere Nederlandse takken van industrie het investeringsklimaat op Cuba kan worden bedorven. De Nederlandse regering wijst er op, dat. de Compagnia Petrolera Shell de Cuba, waarbij grote Nederlandse belangen zijn betrokken, de reusachtige bedragen, nodig voor de bouw van de raffinaderij op Cuba. slechts heeft kunnen besteden, om dat door toezeggingen van de Cubaanse regering de verwachting was gewekt, dat dit bedrijf ononderbroken in de gelegen heid zou worden gesteld de olie, gewon nen in Venezuela, door de Shell-groep te verwerken. Niet alleen heeft de Cubaanse regering, aldus de Nederlandse nota, door het ont houden van de deviezen benodigd voor de invoer van Venezuelaanse olie, deze ver wachting te niet gedaan, hetgeen onver mijdelijk moest leiden tot stillegging van het bedrijf in Cuba, doch bovendien werd de onredelijke eis gesteld aan de betrok ken maatschappij een zeer grote hoeveel heid ruwe olie, die door de Cubaanse rege ring elders is aangekocht, te raffineren. Toen de Shell aan dit verzoek niet kon voldoen, werd haar bedrijf overgenomen. „De noodlottige gevolgen van deze maatregelen, zowel voor de betrokken maatschappijen als voor de wederzijdse betrekkingen van vriendschap tussen Cu ba en Nederland, zijn helaas al te duide lijk en vervullen de Nederlandse regering met grote zorg", aldus deze nota. DJAKARTA (Reuter) Het garnizoens commando van Djakarta heeft dinsdag een bewapend militair kordon om de ambassa de van communistisch China geplaatst. Re geringsfunctionarissen deelden de pers me de, dat er geruchten waren over plannen tot. demonstraties tegen de ambassade. De betrekkingen tussen Indonesië en Pe king zijn gespannen door het Indonesisch verbod aan Chinezen in de buitengebieden om handel te drijven. BANDUNG (Reuter) Een krijgsraad in Djakarta heeft maandag luitenant Sam Karundeng veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Karundeng bekende dat hij een van de leiders van de opstandige „Manguni"-beweging was. Hij wordt onder meer beschuldigd van samenzwering tot ontvoering van presi dent Sukarno en drie andere leiders en het geven van een opdracht aan de lucht machtpiloot Maukar om aanvallen te doen op de paleizen van president Sukar no in Djakarta en Bogor. Karundeng verklaarde, dat hij slechts van plan was Sukarno er toe te bewegen een bestand te sluiten met alle opstande lingen in Indonesië. Het „actiecomité voor de Verenigde Sta ten van Europa", waarin vooraanstaande politici en vakbondsleiders uit de zeis lan den der Europese gemeenschappen zitting hebben, heeft zich op een vergadering in Parijs uitgesproken voor fusie van de drie Europese executieven: de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en de commissies van E.E.G. en Euratom. Het comité, dat onder leiding staat van de vroegere voorzitter der Hoge Autoriteit, Jean Monnet, meent, dat de zes regeringen de fusie vóór eind volgend jaar tot stand moeten brengen, en dat dan tevens regelingen moeten worden getrof fen om de „stem der arbeiders" in de gemeenschappelijke executieve tot haar recht te laten komen. Het actiecomité steunde voorts het denkbeeld van directe Europese verkiezin gen voor het parlement der drie gemeen schappen. en het wekte de E.E.G.-com missie op nog dit jaar aan de minister raad van de gemeenschappen voorstellen te doen voor een antikartelwetgeving. Tenslotte sprak het comité-Monnet zich nog uit voor toetreding van Engeland en andere Europese landen buiten de zes tot de E.E.G., Euratom en E.G.K.S. en voor een wezenlijke bijdrage van de E.E.G. voor verhoging van de levensstandaard in de onderontwikkelde gebieden. Griekse toetreding? Een officiële woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de Griekse premier te Parijs de steun van de Franse regering heeft verkregen voor de door Griekenland ge wenste toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.). Naar ge meld wordt is de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, die zaterdag uit Ro me te Parijs aankwam, gestuit op enig voorbehoud van de Italiaanse regering ten aanzien van die toetreding. Griekenland wil om te beginnen komen tot een of andere vorm van associatie met de E.E.G., omdat het moeite heeft zijn economie in het kader van de E.E.G. te integreren. Het hoopt dan later volledig lid te kunnen worden. Gewoonlijk welinge lichte Franse kringen deelden mede, dat Frankrijk zich in een bijeenkomst van ministers der E.E.G.-landen achter de wens van Griekenland zou plaatsen. In Brussel zijn maandagmiddag de be sprekingen over een associatieverdrag tussen de Nederlandse Antillen en de Europese Economische Gemeenschap voortgezet, die vorige maand werden af gebroken. NEW YORK (Reuter) Cuba heeft om een spoedbjjeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd, ter bespreking van de slechter wordende betrekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten. Amerika wordt beschuldigd van „herhaaldelijke schending van het Cubaanse luchtruim, waarbij levens verloren zyn gegaan en aanzienlijke materiële schade is aange richt." Amerika heeft volgens de klacht be scherming geboden aan „beruchte Cu baanse oorlogsmisdadigers" en faciliteiten verleend aan contra-revolutionaire elemen ten voor hun samenzweringen en oorlogs plannen. Amerika zou verder „onverholen diplomatieke druk" op de Cubaanse rege ring hebben uitgeoefend, Amerikaanse re geringsleiders, onder wie president Eisen hower, zouden herhaaldelijk verklaringen hebben afgelegd, waarin afbreuk werd ge daan aan Cuba's recht tot zelfbeschikking, en senatoren zouden zich beledigend jegens Cuba hebben gedragen, hetgeen een schen ding van de menselijke waardigheid en een inbreuk op de Cubaanse soevereiniteit wordt geacht. De klacht verwijst naar „de voortduren de pogingen van Amerika om Cuba econo misch te gronde te richten. De Amerikaanse UNO-vertegenwoordi- ger, Cabot Lodge, heeft laten weten, dat de Verenigde Staten geen agressie in Cuba hebben gepleegd, doch integendeel een groot geduld hebben getoond. MEXICO (AFP) De Mexicaanse re gering is van oordeel, dat het geschil tus sen Amerika en Cuba door de Organisatie van Amerikaanse Staten moet worden op gelost, zo is officieel meegedeeld naar aan leiding van de verklaring van een Mexi caans parlementslid, als zou Mexico soli dair met Cuba zijn. Wel wordt er in het communiqué op gewezen, dat Mexico een grote vriendschap voor Cuba koestert en het verlangen van dat land naar vooruit gang en sociale rechtvaardigheid deelt. NEWPORT (Ver. Staten) President Eisenhower heeft maandag een Ameri kaans hulpprogramma voor Latijns-Ame- rika bekendgemaakt. Hij zei daarbij dat Cuba hier alleen onder zal kunnen vallen als het zich tot samenwerking bereid toont. Het program voor coöperatieve hulp zal officieel worden ingediend op de conferen tie van ministers van Economische Zaken van de 21 Amerikaanse staten, die op 5 september te Bogota begint. Tijdens een persconferentie, te Newport in de staat Rhode Island, weigerde de president in details in te gaan op de situatie in Cuba of de mogelijkheid dat Cuba de Verenigde Staten zou kunnen verzoeken de marine basis in Guantanomo prijs te geven. De Amerikanen bezitten die vlootbasis reeds 57 jaar. Zij kregen deze basis nadat zij hadden ingegrepen in de Cubaanse re volutie en een einde hadden gemaakt aan het Spaanse bewind over het eiland. De overeenkomst van 1934 geeft de Cubanen niet het recht om eenzijdig „de huur op te zeggen". De basis is niet zwaar bezet, maar de mariniers zouden toch in ieder geval een aanval, ondernomen uit de om ringende heuvels, kunnen tegenhouden. In die tijd zouden zij door de lucht ongetwij feld versterking kunnen krijgen. Russische basis? Berichten uit Cuba melden intussen, dat Russische „geologische" expeditie-groepen het eiland doorkruisen -en men vraagt zich af of de Sovjet-Unie op zoek is naar een plaats voor een Russische onderzeeboot en raket-basis. Castro zou kunnen beto gen: wanneer wij aan onze economische tegenstander Amerika een basis moeten afstaan, dan mogen we toch zeker wel het zelfde doen voor een land, dat ons olie levert en dat suiker van ons koopt. President Dorticos heeft gezegd dat Cuba Amerika een cheque van tweeduizend dol lar zou terugzenden, die de laatste beta ling was voor het gebruik van de marine basis in Guantanamo. Uit deze daad blijkt, aldus de president, dat Cuba geen gebied verkoopt of verhuurt-aan welke buiten landse mogendheid ook. Aagtedijk 11 te Colombo. Aalsdijk 11 115 m. w.n.w. Sigli n. Penang. Aardijk 11 550 m. n. Azoren n. Le Havre. Abbekerk 11 v. Aden n. Suez. Abida 11 v. Oslo n. Rotterdam. Achilles 11 v. Puerto Limon n. Curasao. Acila 27 te Brisbane verwacht. Acmaea 16 te Curasao verwacht. Adonis 11 v. Willemstad n. Port of Spain. Aegis 11 v Cumana n. Charleston. Akkrumdijk 10 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Alamak 11 340 m. z.z.o. Suez n. Suez. Alca 11 te Abidjan. Aüoth 11 380 m. o.z.o. Kp. Race n. Londen. Alkaid 11 150 m. n. Port Said n. IJmuiden. Alkes 11 580 m. n.n.vv. Azoren n. Boston. Alkmaar 11 v. Abadan n. Karachi. Alphacca pass. 11 Kp. Spartivènto n. Port Said. Alpherat 11 te Montevideo. Alvvaki 11 80 m. o. Sicilië n. Port Said. Amalie B 11 dwars Gibraltar n. Rotterdam. Amerskerk 12 te Geelong verwacht v. Sydney. Amsteldiep 11 v. Suez n. Aden. Anüstelhoek 12 te Basrah. Amstellaan 11 120 m. z. Lombok n. Shimonoseki. Amstelmolen 11 200 m. n.n.o. Finisterre n. Emden. Amstelsluis 11 125 m. z.o. Balikpapan n. Seishinko. Amstelmeer 12 te Amsterdam. Andijk 11 210 m. o. Bermuda n. Havana. Annenkerk 1 lte Port Elisabeth. Area 11 te Lorenzo Marques verwacht. Arendsdijk 12 te Port Everglades. Arendskerk 11 v. Aden n. Djeddah. Ares 11 v. Callao n. Paita. Argos 12 te Malta. Arkeldijk 13 te Houston verwacht. Asmidiske 11 520 m. n.w. Flores n. Amsterdam. Attis 11 82 m. n.n.vv. Georgetown n. Paramaribo. Atys verm. 11 v. Ceuta n. Lissabon. Baarn 11 v. Bremen n. Hamburg. P.arendrecht 11 120 m. n.w. Djeddah n. Mena. Batavia 11 te Singapore v. Bangkok. Batjan 11 100 m. w. Algiers n. Haltfax. Batu 12 te Penang. Bawean 11 v. Port Said n. Suez. Bennekom 12 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Bintang 12 te Amsterdam. Borneo 11 v. Amsterdam n. Port Said. Breda 11 te Ciudad Bolivar verw. v. Maracaibo. Calamares 12 te Cortes verwacht. Caltex Arnhem 11 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 11 225 m n.n.vv. Manilla naar Yokohama. Caltex Gorinchem 12 te Rotterdam. Caltex Leiden 11 te Singapore. Caltex Pernis pass. 11 Ras Al Hadd n Bahrein. Caltex Rotterd. 11 130 m. n.w. Perim n. Rastanura. Caltex The Hague 11 v. Beira n. Bahrein. Camerounkust 11 te Bordeaux. Camitia 11 v. Bombay n. Calcutta. Castor 13 te Antwerpen verwacht. Celebes 11 120 m. n.n.o. Oporto n. Las Palmas. Ceres 11 te Buena Ventura. Charis 10 220 m. z.z.o. Jamaica n. New Orleans. Chiron 11 95 m. z.vv. Ouessant n. Funchal. Cinulia 16 te Curagao verwacht. Cirrus (weerschip) 11 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Cities Service Valley Forge 11 1000 m. n.w. Kaap Verde naar Philadelphia. Clavella 12 v. Rotterdam n. Thamcshaven. Cradle of Liberty 11 v. Philadelphia n. Marseille. Cranio 7 te Rotterdam (dokken). Dahomeykust 11 300 m. z.z.w. L'bon n. Duinkeren. De Eerens 12 te Djeddah. Delft 11 150 m. z.vv. Landsend n. Bridgetown. Dinteldijk 11 840 m. o. Bermuda n. Cristobal. Diogenes 11 te Callao. Dorestad 11 te Curasao. Doris 11 v. Antwerpen n. Amsterdam. Drente 11 410 m. z.vv. Colombo n. Aden Duivendrecht. pass. 11 Landsend n. Londen. Eemland 11 v. Santos n. Rio Grande. Elisabeth B 11 v. Puerto Rico n. Antwerpen. Eos 11 v. Chalnis n. Saloniki. Esso Amsterd. 11 100 m. o. P. Sudan n. Rastanura. Fravizo 11 v. Svendsborg n. Helsingborg. Gaasterkerk 11 v. Djibouti n. Singapore. Giessenkerk pass. 11 Finisterre n. Antwerpen. Graveland 11 v. Porto Alegre n. Itajai. Guineekust 11 50 m. z.o. Finisterer n. Amsterdam. Hathor 11 340 m. w.n.w. Alexandrië n. Alexandrië. Hecuba 12 te Sint Vincent. Helena 11 v. Kingston n. Curagao. Hera 9 v. Amsterdam n. San Juan P.R. Hestia 11 v. Amsterdam n. Bremen. Isis 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Ittersum 11 320 m. n.o. Kp. Hatteras n. Le Havre. Jacob Verolme 11 te La Salina verw. v. Ph.delph. Japara 12 te Hamburg. Joseph Frering pass. 11 Las Palmas n. IJmuiden. Kaap Hoom 11 v. Rotterdam, 12 te Thameshaven. Kabylia 14 te Curagao verwacht. Kalinga 17 te Curagao verwacht. Kalydan 11 480 m. n.w. Bombay n. Singapore. Kara 11 250 m. w.n.w. Port Said n. Landsend. Karakorum 11 te Marseille. Katelysia 14 te Cornerbrook verwacht. Kenia pass. 11 Kp. Guardafui n. Mombasa. Kerkedijk 12 te Norfolk. Kermia 11 dwars Muscat n. Port Said. Kertosono 11 v. Balik Papan n. Banjuwangi. Khasiella 11 v. Assab n. Port Sudan. Kloosterdijk 12 te Hamburg. Kopionella pass. 11 Finisterre n. Turku. Korendijk pass. 11 Wight n. St. John. Korovina 11 140 m. z. Recife n. Curagao. Kosicia 11 300 m. n.w. Paramaribo n. Buen. Aires. Krebsia 11 40 m. z.vv. Wight n. Oldkillpatrick. Kryptos 11 v. Old Killpatric n. Curagao. Laarderkerk pass. 11 Ras Al Hadd n. Kuwait. Lawak 11 ten anker Balboa v. Los Angeles. Lelvkerk 11 145 m. z.o. Suez n. Suez. Lib. Bell 11 100 m. z. Ras Al Hadd n. B. Mashur. Limburg 11 v. Newport News n. Philadelphia. Lissekerk 11 34 m. o. Malta n. Port Said. LomboK 11 v. Port Said n. Lissabon. Loosdrecht 11 173 m. vv.z.vv. Kreta n. Port Said. Loppersum 11 520 m. z.vv. Ouessant n. Le Havre. Lutterkerk 10 te Hartapoint. Maasdam 11 te Rotterdam. Maashaven 11 v. Sapele n. Lagos. Maureen 11 v. Londen n. Rotterdam. Medon 11 v. Georgetown n. Wageningen. Meerdrecht 11 610 m. vv.z.vv. L'end n. Zeebrugge. Mentor 12 te Famagusta. Merseylloyd 12 te Charleston. Minos 11 v. Holtenau n. Turku. Mississippillovd 11 v. Calcutta n. Penang. Mitra 11 v. Willemstad n. Punta Cardon. Mohamed Reza Shah 11 dvv. Masira n. B. Mashur. Moordrecht 11 130 m. w.n.w. Valentia n. Finnart. Munttoren 11 v. Hamble n. Isle of Grain. Nr.ess Commander 11 v. Covvcsrede n. Port Said." Naess Lion 11 400 m. w. Bombay n. Rastanura. Neder-Elbe 12 te Calcutta. Neder-Weser 11 50 m z.z.w. Kp. S. Augustin naar New York. Nestor 11 v. A'dam, pass. 12 Terschell. n. Bremen. Neverita 11 dwars Takoradi n. Curagao. Nieuwe Tonge 11 730 m. n. Azoren n. Seven Isl. Noordwijk 11 v. Monrovia n. Las Palmas. Notos 11 20 m. n. Berlenga n. Antwerpen. Nijkerk 11 80 m. z.z.w. Ouessant n. Genua. Oostkerk 11 1700 m. n.w. Frcmantle n. Adelaide. Ootmarsum 11 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje 12 te Amsterdam. Oranjefontein 12 te Port Elisabeth. Oranje Nassau 10 870 m. n.o. Barbados. Papendrecht 11 64 m. n.w. Algiers n. Wismar. Parkhaven 12 te Buenos Aires. Peperkust 11 rede Monrovia. P. G. Thulin 12 te New York. Philidora 11 55 m. w.n.w. Algiers n. Rotterdam. Philine 11 180 m. n.w. Ras Al Hadd n. Gibraltar Philippia 11 35 m. w. Aden n. Lavera. Polydorus 11 18 m. vv.z.vv. Galle n. Singapore. Poseidon 11 350 m. w.n.w. Finist. n. Amsterdam. Prins Willem George Frederik 11 20 m. o. Natash- kwan naar Montreal. Prins Willem van Oranje 11 555 m. n.o. Belle Isle naar Montreal. Purmerend 15 te Mombasa verwacht. Ridderkerk 11 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Riouw 12 te Duinkerken. Rondo pass. 12 Str. Messina n. Genua. I-iossum 11 v. Willemshaven n. Bordeaux. Rijndam 11 v. Le Havre n. Rotterdam. Hhnkerk 11 520 m. o.n.o. Mombast n. Mombasa. Sarangan 12 te Beira. Sehie 11 60 m. n.o. Ushant n. Algiers. Schiedijk 12 te Brake. Slamat 10 9 m. z.w Quilon n. Penang. Sloterdijk 11 500 m. z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Soestdijk 11 te New York verwacht v. Antwerpen. Solon 12 te Guanta. Srmmelsdijk 11 te Rotterdam. Stad Alkmaar pass. 11 Kp. St. Vincent n. Savona. Stad Gouda 11 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Stad Leiden 11 v. Lourenco Marques n. Aden. Stad Rotterdam 11 120 m. z.z.w. Ushant n. R'dam. Stad Schiedam 11 40 m. n.n.vv. Stadlandt n. Gent. Stanvac Djirak 11 te Singapore. Stanvac Lirik 12 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Malacca 12 te Singapore verwacht. Stanvac Talangakar 11 rede Tandjong Mani. Steenwijk 11 340 m. o. Belle Isle n. Londen. Steven 12 v. Rotterdam n. Fovvey. Straat Banka 11 te Colombo. Straat Clarence 11 250 m. z.z.w. Christmas eiland naar Singapore. Straat Johore 11 v. Karachi n. Bombay. Sumatra 12 te Dumaguete verw. v. Sandakan. Sunetta 12 te Curagao verwacht. Tahama 12 v. Willemshaven n. Palermo. Tamara pass. 11 Finisterre n. Tripoli. Taria 11 v. Singapore n. Abadan. Tegelberg 11 530 in. z.o. z.p. Ceylon n. Mauritius. Tclamon 14 te Sint Thomas verw. v. Amsterdam. Tero 11 te Chittagong verwacht. Themis 11 425 m. z.vv. Azoren n. Point a Pi tie. Thuredrecht II dwars Bone n. Triëst. Tjikampek 11 10 m. o. Puluweh n. Singapore. Tjitarum 11 225 m. o.n.o. Surabaja n. Singapore. Van Riebeeck 11 te Muscat verwacht v. Dubai. Van Spilbergen pass. 12 Reunion n. Kaapstad. Viana 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara 11 v. Mena n. Mena Al Ahmadi n. Suez. Vlieland 11 360 m. n.n.w. Fort Aleza n. B. Aires. Vlist 11 520 m. n.o. Flores n. Norfolk. Waal 11 50 m. z. Zante n. Gibraltar, Waibalong 9 v. Hongkong n. Banka. Waterman 12 te Quebec. Weltevreden 11 te Tandjong Mani. Westertoren 11 90 m. z.z.w. Masira n. Fao. Westland pass. 11 Ouessant n. Amsterdam. Willem Ruys 12 te Balboa verwacht. Willemstad 11 té Georgetown verw. v. P'maribo. Witmarsum 11 te Bremen verw. v. Amsterdam. Woltersum 12 te Lake Charles. Wonoralo 13 et Singapore verwacht. Wonosari 11 360 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. IJssel 11 50 m n. Ouessant n. Rotterdam. Zaankerk 11 v. Singapore n. Bangkok. Zeeland 11 v. Singapore n. Bangkok. Zuiderkruis 11 v. Tandjong Priok n. Aden. Zwijndrecht 11 v. Norfolk n. Rio de Janeiro. KLEINE VAART Admiralengracht 11 dw. Oland n. Amsterdam. Alcetas 10 90 m. z.w. Ouessant n. Oran. Areas 11 v. Faro n. Amsterdam. Ardeas 10 v. Rijeka n. Bari. Bloemgracht pass. 11 JE-1 v. Helsinki n. A'dam. Elsa 9 v. Vestervik n. Zaandam. Flevo 9 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Ilias 9 v. Amsterdam n. Odense. Inspect. Mellema 11 170 m. n.o. West-Hartlepool naar West-Hartlepool. Joost 11 dvv. Ameland n. Zaandam. Julia Mary 14 v. Leixous te Londen verwacht. Kaap Falga 9 Brunsbüttel gepass. n. Amsterdam Leliegracht 10 Kiel gepass. n. Mantyluoto. Liinbaansgracht 11 Kiel gepass n. Abö. Manto 11 45 m. n.o Ushant n. Rotterdam. Phidias 10 100 m. z.o. Majorca n. Sevilla. Plato-11 10 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Schippersgracht 10 te Amsterdam. Strabo 10 te Tel Aviv n. Haifa. Tilly 9 v. Alholmen n. Wasklot. SLEEP VAART Blankenburg 11 v. Bergen te Rotterdam verwacht. Er heerste ter beurze een ongeanimeer de stemming. De handel had weinig te be tekenen en de koersen vertoonden slechts geringe schommelingen. Over de gehele linie waren de aandelen van de interna tionale concerns zwak gestemd. AKU moest twintig punten inboeten tot 529, Hoogovens werd minder zwaar getroffen, maar bleef toch beneden de 800. Vrijdag sloot Hoogovens op 807. Kon. Olie leed een verlies van niet minder dan 3.ofwel van vijftien punten. Het oliefonds bewoog zich merendeels tussen 136.30 en 136,0. Boeke en Huidekoper bleef 144'/s, even als Boom Ruvgrok 178 en Figee 185. Spaar- nestad kwam van 565 op 562. Van Waveren Graanhandel handhaafde zich op 105. VERHANDELDE FONDSEN 8 juli 11 juli Totaal 469 446 Hoger 266 (56.8°/o) 161 (36.1%) Lager 9J (21.1°/o) 198 (44.4%) Gelijk 104 (22.2%) 87 (19.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U525—537 523 Kon. Olie133.80—136.50 133.80 Philips 1165—1209 1165 Unilever 945980 945 Hoogovens 780793 780 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U524—531 530 Kon. Olie133.40—133.80 133.60 Philips 1169—1177 1175 Unilever 949958 958 Hoogovens 777784 785 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. OPNIEUW BEDRUKT Ook vandaag heerste aan het Damrak een mineurstemming. De hoofdfondsen kregen nieuwe koersverliezen te incas seren. De poltieke druk op de markt werd vergroot door het bericht over het neer halen van een Amerikaans vliegtuig boven Sovjetwater. Wall Street reageerde op het bericht met een flauwe stemming. Onder invloed hiervan gisteravond in het telefo nisch verkeer reeds flink terrein verloren. In aansluiting hierop was de voorbeurs vanmorgen eveneens gedrukt. Maar na derhand kon een gedeeltelijk herstel in treden. Dit herstel kon zich vanmiddag bij opening van de officiële handel slechts ge deeltelijk handhaven. Groot was het aan bod niet, maar het ontbreken van buiten landse vraag werkte de terughoudendheid in de hand. De Londense beurs was luste loos geopend, maar de Westduitse beurzen waren iets beter gedisponeerd. Kon. Olie zette ruim 3 lager in op 133,70, welke prijs in overeenstemming was met Wall Street, waar gisteren 1 dollar verloren ging. Philips verloor 10 p. na vanmorgen 20 p. Unilevei was 20 p. in reactie en AKU verloor 7 p. Hoogovens waren 12 a 13 p. lager. KLM werd 1 lager op 107 gead viseerd. De andere afdelingen waren af brokkelend. De staatsfondsenmarkt was merendeels een fractie lager. De nieuwe 4'/»% obligaties B.N.G. 1960 worden van daag voor het eerst verhandeld. Als ad viesprijs werd bij opening 99 5/8 ver nomen. Vorige Advieskóei sloiKoers heden 13.45 Amsterd. Bank 358 356 Ned. Handel Mij. 293% 291 Rotterd. Bank 306 306 Twentsche 3ank. 286 Va 285 A.K.U 534 531% Albert Heijn 441 441 Amstel Bier 514 510 Billiton Mij. II 440 430 Bols 595 595 Bührmann Papier 501 500 Deli Mij ƒ189.— 188.50 Dordtsche Olie 657 642 Fokker 463 463 Heineken's 700 690 Hoogenbosch Sch. 288 791 781 H.V.A 160% 162 495 490 488 485 K.L.M 108. f 107.— '<on. NecT. Zout 930 Kon. Olie 136.90 f 134.20 Müller Nat. Bezit 432 432 Nederl. Ford 607 605 Ned. Gist- en Sp. 41? Ned. Kabelfabr... 605 Philips Gem. Bez. 1188 1186 Philips Pref 314 312 A'dam Rubber 115% 114% Sikkens Groep 775 770 Stokvis R.S 261 260 Thomassen Dr. 718 Unilever 974 957 Van Berkei's Pat. 324 324 Van Gelder Pap. 317 315 Van der Heem 305 305 Ver. Machinefabr. 253% 254 Wessanen 301 301 Wilton Fijenoord 220 218 Zwanenberg-Org. 785 780 216.50 216.— f 241.— f 240.— t 505.— f 505.— Ver. Bezit v. 1894 136. f 136. H.A.L 138 138 K.N.S.M 181 180% N. Scheepv. Unie 143% 143 Ommeren v 272"/» 272 Stoomv. Mij Ned. 167% 167 Anaconda 50% 50% Kennecott Copper 76% 76% Aluminium Ltd.. 31 31 Bethlehem Steel. 46% 45 U.S. Steel 82% 80% Republic Steel 63 62% American Motors 23% 22% exd. General Motors.. 45 44% Cities Service 43% 43% Shell Oil 67 66% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De markt is gisteren door oorlogspaniek gegrepen en over een breed front gingen de prijzen omlaag. De handel werd nerveus nadat Moskou het neerschieten van een Amerikaans militair vliegtuig boven de Barendtzzee had bekendgemaakt. Staal kwam onder zware druk na zich geduren de het grootste deel van de beursdag vast te hebben gehandhaafd. Over het alge meen negeerde de markt de te verwachten vergroting van de staalproduktie. De mees te aandelen gingen in het laatste uur om laag. De staalwaarden werden het eerst door verkopen getroffen en spoedig daarna de andere belangrijke aandelen. De omzet op de beurs was 2.920.000 aan delen. Van de in totaal 1251 verhandelde waarden stonden 333 hoger en 682 lager genoteerd. Het industriegemiddelde kwam van 646,91 op 640,44; dat voor spoorwegen van 142,29 op 140,64 en dat voor openbare nutsbedrijven van 94.81 op 94,62. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9