Horen en zien "Raadsel voor Boekenhoekje PANDA EN DE LIJFWACHTERS Moderne kapitein van Köpenick in Oost-Duitsland opgedoken DE REIS VAN KOEN EN LINNIE VIETS Go. Tc,cfoon 14308 ^Hoe is het ontstaand FIETSEN HOUDT U FIT! 11 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHÓUVVJNÊEfe'' Claudia en David Commerciële televisie op de Antillen De radio geeft donderdag Bedrieger bedrijft nu propaganda tegen Bonn 1 el evisie progr am ma Documentair televisiespel over recherche-onderzoek De derde NAVO-taptoe FELISOL écht kleurecht Kerkelijk Nieuws Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Van alle Amerikanen is 2 percent ongeletterd Dit woord: TESTAMENT WOENSDAG 13 JULI 1960 40. In razende vaart daverden de loco motief en de wagon op elkaar af. Panda hield zijn hart van en Palmer zijn zak met stuivers. Op dat ogenblik kwam de lijfwacht eindelijk tot actie. Bliksemsnel richtte hij zijn geweer... Ondanks de ernst van de toestand keek Panda naar hem om. Wat zou Jut met zijn geweer tegen de aanstormende trein kunnen uit richten? Lang hoefde hij niet. in onzeker heid te blijven, want daar knalde reeds het schot. Maar tot Panda's ontzetting ge beurde er.niets! Met onverminderde vaart joegen locomotief en wagon op el kander in.reeds waren zij zo dicht bij het gevaarte, dat zij de schroefjes van de bumper konden tellen. Panda dacht al, dat Jut voor de eerste en waarschijn lijk ook voor de laatste keer met een redding had gefaald, toenhun wagon vlak voor de locomotief een scherpe zwenking maakte en een zijspoor op reed. En nu bleek, dat Jut met dat ene schot een wis sel had doen omslaan, om die zwenking naar het zijspoor mogelijk te maken. Weer had de meester-lijfwacht met één schot een gevaar afgewend! afltptlF HP'i W- Rose Franken heeft op haar succes roman Claudia nog zeven vervolgromans laten volgen. Van haar eerste roman heeft zi.l een toneelbewerking gemaakt, welke de VARA vorig jaar in een televisiepro gramma heeft uitgezonden. Willy van He- mert heeft nu een televisiekomedie ge maakt naar het tweede boek, Claudia en David. Dat werk zal de VARA uitzenden in haar televisieprogramma op zaterdag avond 23 juli, in decors van Weijnand Grijzen. De hoofdrollen in deze kroniek van een gelukkig huwelijk van gewone, aardige mensen worden gespeeld door Kitty Jansen en Will van Seist, die ook vorig jaar het ideale echtpaar uitbeeldden. Met ingang van zondag 31 juli zullen de Nederlandse Antillen over commercië le televisie beschikken. Wim Sonneveld zal op de eerste avond dat het nieuwe tv-station in de ether komt in een com mercieel programma optreden. Hij zal op treden met. zijn normale sketches, confe rences en liedjes, maar aan het begin en tot slot van het programma wordt de kij kers medegedeeld, dat zij deze show aan Philips hebben te danken. Het nieuwe commerciële tv-station is eigendom van een particuliere n.v., waar in echter de landsregering participeert. Tot nu toe was er geen televisie op de Antillen. De ca. 2500 tot 3000 bezitters van TV-toestellen konden echter programma's van de Coro zender uit Venezuela opvan gen. Wim Sonneveld is inmiddels vertrokken. Op 2 of 3 augustus hoopt hij terug te zijn in ons land. Advertentie 'n gezonde beweging Verjong Uzelf en ook Uw fiets! HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 700 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.80 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. .9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.85 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Zangrecital. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Gram. 12.80 Land- en tuinb.mcded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Licht progr. 15.00 Pianoduo. 15.30 Voor de vrouw. 14.00 Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole-ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel- en pia nospel. 18.45 Jciurn. 19.00 Gram. en Lezing over AVRO's Nationale fotocompetitic. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Tour de France. 20.00 Nieuws. 20.05 Opera-conc. 21.15 Gedrukt in Nederland, lezing. 21.30 Pianorecital. 21.50 Gram. 22.00 Lichte muz_. 22.30 Nieuws, beursberichten en S.O.S.-ber. 22.45 Gitaarmuz. 23.00 Tour de France. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55— 21.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgcn_gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 In leiding Hoogmis. 9.00 Plechtige Hoogmis. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het lsnd. praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12 38 Gram. 12.55 Act.. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Omr- orkest. 14.50 Gram. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.15 Gewijde muz. 18.50 Rep. Eur. Oecumenische Jongerenconf eren tie te Lau sanne. 19.00 Nieuws en wéerber. 19.10 Klass. en moderne muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Internat, orgel-improvisatieconcours Haarlem 1960. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.50 L'chte muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Boekbespr. 17.30 Gram. 17.45 Kamermuz. 18.20 Voor de soldaten. 18 45 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 20.45 Belgische muziek. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Klass. muz. 22.15 Gram. 22.55— 23.00 Nieuws. (Van onze correspondent) BONN Voor do Oostduitse radio ver scheen gisteren plotseling een man die voor het Westduitsc leger en de West duitse justitie een befaamd personage is: de vroegere kapitein Adam von Gliga, op lichter en vluchteling, die sedert 8 januari wordt gezocht. Voor de Oostduitse te levisie deed deze moderne „Kapitein von Köpenick" heel interessant over zijn zoge naamde kennis van de Westduitsc mili taire plannen. Het was de tweede maal binnen een week dat de Oostduitse „Staatssfcherheits- dienst" een door de Westduit se justitie ge zochte ex-officier liet optreden. Eerst liet zij de ex-majoor Winzer een persconferen tie houden. In feite is Winzer een ordinaire oplichter die voor een schuld van 22 dui zend mark. het loon van zijn speelwoede, op de vlucht is geslagen. Adam von Gliga is van hetzelfde slech te laken een pak. Hij had het voor de Oost duitse televisie over „het agressieve karak ter en de aanvalsvoorbereidingen van Bonn". En ook hij sprak als een gehoor zame papegaai over een „Blitz-krieg" en dergelijke, gelijk Winzer. Adam Von Gliga had het gebracht tot kapitein in het Westduitse leger en hij werd ordonnance-officier en permanente begeleider van generaal Kammhuber, in specteur van de Westduitse luchtmacht. De 37-jarige fantast werd ontmaskerd toen een eerste luitenant met hem gecon fronteerd werd. Een vriend van de echte Von Gliga. De kapitein Adam Von Gliga had zich dat adellijke „Von" aangemeten en van de valse papieren van deze gesneu velde, echte Von Gliga misbruik gemaakt. VOOR WOENSDAG NTS: Eurovisie: 16.00-17.00 Rep Oecumenische Jeugddienst te Lausanne. VPRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VARA 20.20 Act. progr. 20.30 Kunstrubriek. 21.00 Licht programma. 21.40 Forum. VOOR DONDERDAG NTS: 16.00—17.00 Eurovisie: Tour de France. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documen taire. 20.30 Interviews. 21.00 De fluwelen hand schoen (The velvet, glove). TV-spel. Hij kon daardoor gemakkelijk beweren dat hij einddiploma gymnasium had, dat hij in de tweede wereldoorlog eerste lui tenant was geweest en dat hij het ijzeren kruis verkreegDe confrontatie met de vriend van de echte Von Gliga bracht het bedrog aan het licht Adam Von Gliga heet namelijk Adam Gliga. Geruisloos trachtte het ministerie van Defensie te Bonn deze zaak in de doofpot te stoppen: men ontsloeg de oplichter kapitein, maar diende geen aanklacht tegen hem in. Dat deed het openbaar mini sterie te Bonn tenslotte. Gliga werd gear resteerd, maar in 1959 tegen een borgstel ling van vijfhonderd mark vrijgelaten. Hij moest zich drie maal in de week bij de politie in Miinchen melden. Op 16 januari deed hij dat niet, maar vloog hij naar Qost-Berlijn, waar men de ex-officier met open armen ontving en hem een half jaar lang inwijdde in de communistische propa ganda, die hij voor de Oostduitse televi sie met een zeker raffinement bedreef Collin Morris, die voor de BB.C. een aantal succesvolle documentaire televisie spelen heeft geschreven, heeft na weken lange observatie van de dagelijkse gang van zaken in een politiebureau de mensen, die hij daar leerde kennen, verwerkt in een televisiespel, „Wie, ikgetiteld Jaap van de Merwe heeft daarvan een Nederlandse bewerking gemaakt, waar voor hij zich op de hoogte heeft gesteld van de gang van zaken bij de Nederlandse politie. De VARA zal deze gedramatiseer de documentaire, die een beeld geeft van de wijze, waarop drie jonge inbrekers in aanraking komen met de politie, uitzenden in haar televisieprogramma op zondag avond 17 juli. De hoofdrol zal worden ge speeld door Hans Kaart, die daartoe zijn operawerk voor de Royal Opera House Covent Garden te Londen even onder breekt. Eimert Kruidhof voert de regie. De decors zijn van Weijnand Grijzen. De derde NAVO-taptoe in Arnhem, die gisteravond de première beleefde, trok reeds tijdens de generale repetitie, een dag tevoren, duizenden belangstellenden naar de markt te Arnhem. In het volledige programma van dins dagavond traden tamboerkorpsen en mili taire orkesten uit vier NAVO-landen op: Canada, de V.S., Engeland en Nederland. Het NAVO-orkest, samengesteld uit twaalf NAVO-landen ontbrak ditmaal op de tap toe. Wel was er een detachement „Gele Rijders" aanwezig. Ieder naar eigen stijl speelden de Britten, Canadezen, Amerika nen en Nederlanders de anderhalf uur vol. Het show-element was het sterkste ver- tegenwoordigd in het tamboer- en hoorn blazerskorps van de Amerikaanse lucht macht „The Blue Eagles", die een uit voerige jazz-show lieten zien. Het Canade se orkest was toegerust met doedelzakken. De leiding van het geheel had wederom kapitein H. F. W. van Diepenbeek, wiens luchtmachtkapel veel waardering oogstte. Een exercitieshow werd verzorgd door een peloton van de garde „Prinses Irene" in ceremonieel tenue. Filmpremière „De Bekroning". Voor het geheel gevulde Astatheater in Den Haag is de eerste voorstelling van de nieuwe kleu renfilm van Morele Herbewapening „De Bekroning" gegeven. „De Bekroning" is ge baseerd op de levensgeschiedenis van de grote voorvechtster van het onderwijs voor de negers in Amerika, Mary McLeod Bethune. die als kind van slavenoüders op klom tot raadgeefster van president Roose velt en president Truman. 12—13. —Misschien, zei Koen. Ik heb er wel vaak over gedacht! Maar hoe wou je dat dan doen? vroeg Linnie. Dat weet ik nog niet, zei Koen. Daar moet ik nog iets voor verzinnen, maar weg wil ik in ieder geval. Het bevalt me helemaal niet hier, in dit vervelende waren huis, waar al die mensen je de hele dag maar aangapen! Ik zou ook wel weg willen, zei Linnie. Mag ik met je mee? Dat is goed hoor, zei Koen. Kom. zullen we samen eens wat gaan rondkijken? Nederlandse tafeltennissers zijn in Joegoslavië van hel rechte pad ge raakt. Tijdens een autobiistocht in de buurt van Jubljana schoot hun autobus in een greppel, waaruit deze slechts na het inspannen van alle beschikbare krachten er weer uit gehaald kon ivor- den. De ploeg, met spelers uit Amster dam, Utrecht, Leiden en Amersfoort, speelt een reeks wedstrijden in Joegoslavië. Advertentie Let op, mevrouw ïw?) Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL, Geref. Kerken Bedankt, voor Lekkerkerk C. J. Tissink te Giessen-Rijswijk. Beroepen te Exmorra-AlUngenwier en Tjerkwerd C. P. Meijer, kand. te Leiden. Beroepen te Eernewoude A. C. van Beek, kand. te Woerden. Geref. Gemeenten Tweetal te Borssele W. C. J. Bosschaart, kand. te Woiphaartsdijk en H. Ligtenberg, kand. te Rijssen. Beroepen te Benthuizen en te Katwijk aan Zee H. Ligtenberg, kand. te Rijssen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Assen (vac. F. H. van Aalst) (toez.) C. F. J. Anlonides te Obdam. Aangenomen naar Urk (toez.) P. Post te Giessen-Rijswijk. Benoemd tot vicaris te Amsterdam-Wa- tergraafsmeér F. I. Verbaas, kand. te Gro ningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Lutj'egast J. Vogel. kand. te Wormerveer. Vr\je Evang. Gemeenten Bedankt voor Wormerveer P. van Vliet te Oldebroek. Geref. Gemeenten Beroepen te Groningen, Meliskerk en te Oostkapelle H. Ligtenberg, kand. te Rijs sen beroepen te Apeldoorn W. C. J. Bos schaart, kand. te Woiphaartsdijk. 50) Er kwam niemand over de pier. Hij zou de plankeft hebben horen rammelen. Er kwam geen enkel geluid van het meer. Waarom had iemand riem en Midge hier willen hebben, precies op die tijd? Omdat er iets ging gebeuren. Maar wat? En waarom moest hij op de pier zijn? Hij werd stijf en moe van het wachten en luisteren. Telkens greep hij naar zijn sigaretten en beheerste zich weer, want het vuur zou zijn tegenwoordigheid in de boot verraden. De tijd verstreek, terwijl hij die muur van nevels die rond de moord op de rechter stond onderzocht om te zien of niet ergens een spleet te vinden was die klaarheid zou kunnen brengen. En plotseling, heel on verwachts, vond hij zo'n spleet. Het was niet meer dan een spleet. Eigenlijk was het alleen de herhaling van een bepaald patroon. Maai er zat een verschrikkelijke, overtuigende logica in. Hij rilde ondanks de warme nacht, alsof zijn hart verkilde. 1-Iij wilde aan die vreselijke, maar logische redenering ontsnappen, maar hij kon het niet. Toch waren er twee even sterke argumenten tegen het afschuwelijke ant woord dat hij gevonden had. Het ene, belangrijke, ar gument was dat het geen motief inhield geen nor maal, sterk motief voor moord. Tenzij een paar woorden, zorgeloos uitgesproken en zorgeloos aange hoord, een betekenis hadden? Welke betekenis kon hij zelfs niet gissen. Hij bewoog zich rusteloos heen en weer om zijn ongemakkelijke houding in de boot wat te veranderen. Hij keek over de rand en staarde over het meer en toen zag hij licht in het huisje van John. Was John teruggekomen? Of was daar iemand an ders heimelijk aan het snuffelen? Hij maakte de vang lijn los en begon snel naar het licht toe te roeien. Het was het enige teken van leven in heel die stille intense duisternis. Toch kreeg hij ineens het gevoel dat er iemand of iets met. hem op het meer was. Hij hield op met roeien en luisterde. Er was niets. Na een tijdje begon hij weer te roeien. En toen hoorde hij een laag. blaffend geknor, ergens ver in de richting van het moeras. Ouwe Stinkerd was er dus weer. Verder was het één uitgestrekte, zwarte leegte. Er was geen schaduw van beweging, nergens enig geluid behalve het geplas van roeiriemen; toch hield hij op nieuw met roeien op om te luisteren, met het sterke gevoel dat er iemand of iets in zijn nabijheid was. Tegelijkertijd was hij verbaasd toen zijn boot plotse ling zachtjes tegen iets aan stootte. Het was een andere boot. Hij riep zachtjes, hij wist zelf niet waarom: „Wie is daar?" Als antwoord op zijn vraag stootte de andere boot weer even voorzichtig tegen de zijne. Hij liet zijn roei riemen los. strekte een arm uit en greep de boot. „Wie is daar"? vroeg hij weer, maar zijn stem stokte want zijn tastende hand had iets ontdekt. De boot was niet leeg. Hij slaagde erin de boot niet de vanglijn aan de zijne vast te maken. Toen streek hij zonder zich iets van de loerende duisternis aan te trekken, al zijn lucifers ach ter elkaar af Tenslotte gooide hij het lege doosje in het meer. Ouwe Stinkerd brulde weer, nu dichterbij In koortsachtige haast bond Cayce de traag dobberende boot stevig aan de zijne vast en wierp zich met volle kracht op de riemen. Het zou een race met Ouwe Stinkerd worden. De man in die roeiboot was doodgestoken. Het was Zack. En Ouwe Stinkerd wist het ook Het was hard roeien met die zware boot met de af grijselijke lading erin achter hem. Ouwe Stinkerd was onheilspellend stil; hij zwom snel door het zware kiel zog. Daar zag hij de vage omtrek van de aanlegplaats. Hij legde aan de zijkant aan. Hij mocht Zack niet ver plaatsen, dat wist hij; maar hij kon hem ook niet in de boot laten. Hij slaagde erin beide boten vast te maken en rende toen over het donkere slingerpaadje door de bamboes. Toen hij op het grasveldje aangekomen was, zag hij dat er licht uit de veranda op het gras scheen. De sheriff stond op de veranda en keek naar beneden. Cayce vloog de trap op en gooide de deur open. Toen zag hij John, die in een gemakkelijke stoel zat te roken. Tien minuten later hadden ze met hun drieën de boot met het zware lichaam van Zack over het steigertje heen getild. Zodra hij in het huisje terug was, ging Luke naar de telefoon. „Over een paar minuten zullen hier enkele mannen zijn," zei hij, toen hij op de veranda terugkwam. „Ik heb je gezegd, Cayce. dat ik je tot de ochtend res pijt zou geven. Maar nu kan ik het niet doen. Ik moet je meenemen." „Om Zack?" „Ik veronderstel dat Zack meer van de moord op de rechter heeft geweten dan hij me heeft verteld en dat. hij heeft getracht je te chanteren. Ja, om Zack en de rech ter." „Maar ik heb het zelf aangegeven van Zack. Ik heb hem hier gebracht. Ouwe Stinkerd kwam al op hem af. Niemand zou ooit hebben geweten wat er met Zack was gebeurd. „Ik zou het geweten hebben," zei de sheriff eenvou dig. „Daarom ben ik hier. Zack heeft zijn auto in de boomgaard die naar de onderneming van Burke voert, laten staan. Mijnheer Burke heeft hem daar gevonden en mij opgebeld. Hij zei dat hij iemand met een staaf lantaarn heeft zien werken bij zijn aanlegplaats, dat. hij daar naar toe is gegaan en dat een van zijn boten ont brak. Ik ben Zack gaan zoeken, ik wist dat hij ergens op het meer moest zijn en toen zag ik licht branden bij John." „We waren bang dat je vermoord was, John" zei Cayce. „Dat spijt me. Daar heb ik helemaal niet aan gedacht. Ik heb me in Tampa verborgen gehouden om te pro beren een paar van de oude vrienden van de rechter te vinden of een spoor te ontdekken van iemand die hij in zijn vroegere smokkeltijd had gekend. Maar ik kon nie mand vinden die iets wist „Dat had ik je wel kunnen vertellen, John," viel de Sheriff hem in de rede. „Dat hele stel heeft zich al jaren geleden verspreid." Cayce zei tegen de sheriff: „Die voetsporen waren inderdaad nagemaakt." „O, zeker. Ik vermoed dat Roddy het heeft gedaan. Zie je, hij zegt dat hij is uitgegaan om de rechter te zoe ken, dat hij hem niet heeft kunnen vinden en toen weer naar huis is gegaan. Maar hij zei ook dat de rechter niet was gaan vissen. Als Roddy helemaal naar de pier is gegaan, moest hij de rechter hebben gezien dat kan niet missen. Roddy had dat verhaal in de krant ge lezen over Blootvoet Deeler. Hij herinnerde zich dat litteken aan je voet. Ik denk dat hij bang was, dat de verdenking misschien op hem zou vallen; hij wist van al dat geld dat op naam van de rechter stond en dat zou meende hij, wel eens als motief beschouwd kunnen wor den." „Hij wist niet dat ik daar die middag geweest was. Tenminste dat zegt Midge." „Och, ik denk niet dat hij het wist. Als jij in New York was, zoals hij dacht zou dat voetspoor met dat litteken je helemaal niet schaden. Niet dat Roddy zich daar zorgen over maakte. Maar hij was bang. moest snel handelen en deed het enige wat hij bedenken kon om de verdenking van zichzelf af te wentelen." Hij zweeg. Reeds klonk in de verte het geluid van een motor, die als een razende voortjoeg. „Ik moet je de handboeien aandoen. Cayce." „Luke, wil je me nog even tijd laten?" „Ik heb je tijd gelaten. Jij weet hoe je schieten moet. Jij wist hoe je iemand een rnes in het lijf moest steken, zo snel en zo hard, dat hij het niet kon zien aankomen. Och verdraaid," zei Luke, aan zijn riem friemelend. „Nou heb ik de handboeien in mijn auto laten liggen. Blijf hier staan, Cayce. Verroer je niet". De deur sloeg achter hem dicht. De auto reed snel over het bochtige pad naar het huisje. Hij stopte, portieren sloegen, iemand riep: Luke" Cayce liep naar de muskietendeur. De mannen holden naar het meer. Hun lichte overhemden flitsten voorbij; hun opgewonden vragen en veronderstellingen gonsden verward. Toen verdwenen ze in de zwarte plek onder de bamboes. Er was geen tijd meer. Er was nergens meer tijd voor. Maar het moest gedaan worden. „Heb je geld, John?" vroeg hij. Geld? Zowat tweehonderd dollar. Waarvoor?" „Ga weg", zei Cayce. Hij kon John niet aankijken. Een ogenblik was het stil. Toen zei John. „Wat bedoel je?" „O, John!" Cayce draaide zich naar hem toe. John zat hem koel gade te slaan. „Er is geen tijd voor praat jes. Ga nu weg. De mannen zijn daarginds; je kunt je auto nemen en „Maar Cayce, wil je zeggen dat ik de rechter ver moord heb?" Goed dan, dacht Cayce, dan maar hard tegen hard. „Luister John. Zack moet je verteld hebben dat hij je met je boot op het meer heeft gezien, voordat je de rechter vond. Dodie heeft je boot gezien tenminste een gedeelte ervan. Jij hebt haar gezien. Ze zat op de aanlegplaats en jij kon niet weggaan voordat zij was gaan zwemmen. Op de dag van het voorlopig onder zoek heeft Zack je op een gegeven ogenblik laten weten dat hij je gezien had. Misschien loog hij en misschien ook niet, maar je kon er niet. zeker van zijn. Daarom heb je hem gezegd 's avonds bij je te komen, dan zou je met hem praten of hem afkopen. Hij is gekomen maar jij was uitgegaan, misschien omdat je nog niet precies wist wat je doen moest. Je hebt mij en Dodie gehoord. Je hebt ons tot het huisje gevolgd misschien heb je daar wel in de struiken verborgen gezeten, dicht bij de veranda. Je hebt Dodie horen zeggen dat ze zich toch iets herinnerde. Daarom moest je je van Dodie ontdoen en van Zack ook, om veilig te zijn." (Slot volgt) „VOLLMOND ÜBER DEM KONGO" (Dr. .4. Melchior, uitg. „Das Bergland- Buch, Salzburg) vert, en inleiding dr. H. Stifter. Dat de boeken van dr. Melchior, de Haar lemse globetrotter, een leesgraag publiek over de Nederlandse grenzen vinden, be tekent een waardemeter voor de cosmopo- litische inslag van zijn boeken. Het is niet de eerste maal dat dr. Stifter een boek van dr. Melchior vertaald heeft en ook ditmaal is de vertaling met zoveel zorg, zoveel ge voel voor beide talen en zoveel liefde voor het onderwerp geschied, dat het Duits- lezende publiek zich volkomen met de schrijver zal kunnen vereenzelvigen op zijn tochten door de Kongo. Het onderwerp is uiteraard brandend actueel en de ver taling is op het juiste moment op de markt gekomen, want als informatieve bron over dit werelddeel van de rijzende maan de volwassenheid boven de kim der primitiviteit symboliserend is dit werk van grote betekenis. Naar onze smaak doen de tekeningen van de schrij ver dat geldt uiteraard voor al zijn boeken min of meer enigszins afbreuk aan de sfeer van zijn stilistische potentie. In het buitenland zal men waarschijnlijk deze illustraties ook niet onverdeeld toe juichen, aangezien op dat gebied daar vaardiger en meer doorwerkte prestaties worden geleverd. Dat de illustrator tege lijk de schrijver is, kan echter als ver zachtende omstandigheid werken. Advertentie De beste merken ln alle modellen ZIJLWEG 39 - 41 WASHINGTON (UPI) —Blijkens een Amerikaanse regeringsstatistiek, is nog twee percent van de bevolking van de Ver enigde Staten ongeletterd tegen twintig percent negentig jaar geleden. In het leerjaar 1957-58 liet zich 88 percent van Amerikaanse kinderen tussen de veer tien en zeventien jaar voor voortgezet on derwijs inschrijven. Voor dezelfde groep was dat in 1890 minder dan zeven per cent. In 1959 ging ongeveer dertig percent van kinderen op schoolleeftijd naar „colle ges" (kleine universiteiten), tegen twaalf percent in 1924. Tussen 1949 en 1959 nam het aantal leer lingen op openbare scholen in de Verenig de Staten toe met meer dan 15 miljoen of 48 percent. Het totaal op dit ogenblik is 46.500,000. (Reuter) Volgens een rapport van de UNO organisatie voor Onderwijs, Weten schap en Cultuur (UNESCO) gaat 45 percent van alle kinderen ter wereld die de ver eiste leeftijd hebben bereikt, niet naar school. Advertentie Kon geen eten meer zien in 't vaste vooruitzieht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Kennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur vol komen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat u Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smel ten op uw tong Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij uw Apotheker of Drogist. Het Latijnse woord testamentum is verwant met het werkwoord testari: ge tuigen, plechtig verzekeren, bezweren. Reeds de Romeinen verstonden onder testamentum: de laatste wil, in de vorm van een akte opgemaakt. Men gebruikt het woord testament echter ook voor de twee delen van de Bijbel en spreekt dan van het Oude en het Nieuwe Testament. In oude Bijbels vindt men op het titelblad de vermel ding: Biblia, dats de boeken des ouden en des nieuwen Verbond s. Dit „ver bond" is in het O.T. het verbond tussen Jahwe en Israel, in het N.T. het verbond tussen God en de mensheid. Deze be tekenis berust op het Nieuw-testamen- tische gebruik van het Griekse woord diatheke dat zowel verbond als testament betekende en in het La tijn door testamentum werd vertaald, overvloed. Verder zijn verwant de woorden keur, keus en kies. k.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11