West-Duitsland schreeuwt om arbeidskrachten Gevacolor Fel Amerikaans protest over vliegtuigincident E.E.G.-ministers constateren welvaart in de Gemeenschap De beurs WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Mexicaanse verwijten aan de R.L.M. SC H EEPVAARTB ERIC HTEN Verkorting der werktijden verergert de situatie tot noodtoestand De Antillen op weg naar associatie Engeland staat achter V.S., maar wil meer controle op luchtbases Duitse Bank leent 240 miljoen dollar aan Wereldbank Dubbele emissie van de NV meelfabrieken Resultaten Zaalberg thans bevredigend Gunstige resultaten n.v. Riva KLEURENFOTO'S duizendmaal mooier! WOENSDAG 13 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BONN (DPA) De grootste zorg van West-Duitsland is tegenwoordig het ge brek aan arbeidskrachten. In het verwoes te Duitsland van 1945 bestond gebrek aan voeding, kleding en onderdak. Arbeids krachten waren er echter meer dan ge noeg, ook wanneer het werk meestal de moeite niet waard was. Na vijftien jaar is de toestand tegengesteld en het enige, waarnaar met vertwijfeling wordt gezocht zijn handen om te produceren. Er zijn 134.000 werklozen, maar er zijn ook 500.000 niet-bezette arbeidsplaatsen. In 1949 moes ten 1,3 miljoen werklozen door de rege ring worden ondersteund en nog in 1953 waren er 900.000 mannen en vrouwen zon der werk, die steun kregen. Sedertdien zijn de orderportefeuilles van jaar op jaar dikker geworden, er zijn meer arbeidsplaatsen gekomen en de laatste jaren zijn er arbeiders uit minder welvarende Europese gebieden aangetrok ken. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn 53.000 Italianen naar West-Duitsland gekomen en ook Grieken en Spanjaarden zijn in Duitsland geen bij zonderheid meer. Juist nu hebben bezorgde leiders van de industrie voorgesteld tegen zekere voor waarden 10.000 Pakistani naar de Bonds republiek te brengen of om ook Afrikanen te werven. De toestand ziet er als para dox des te ongunstiger uit, omdat de Westduitse minister van Economische Za ken, Ludwig Erhard, in het vooruitzicht heeft gesteld dat de hoogconjunctuur nog tien jaar zal voortduren. Hierdoor krijgen de industriëlen en ook de verantwoordelij ke personen in de regering grijze haren. De vakbonden willen n.l. dat het aandeel van de werknemers in deze „mooi-weer- periode" niet alleen bestaat uit hogere lo nen. maar ook uit kortere werktijden naar Amerikaans voorbeeld. Van de Duitse bezetenheid tot werken is nauwelijks iets overgebleven. Dezer dagen heeft de vakbond van metaalarbeiders met de metaalindustrie in Beieren een overeenkomst gesloten, op grond waarvan in etappes tot 1 juli 1965 in deze tak van industrie een werkweek van 40 uur zal worden ingevoerd. In vele gevallen wordt nog slechts 42 tot 44 uur per week ge werkt. Op iedere veertien inwoners van de Bondsrepubliek is er een televisietoestel, per vijftien inwoners is er een auto en naar schatting zullen dit jaar drie miljoen Duitsers met vakantie naar het buiten land gaan. Ook de houding ten opzichte van de pensionering heeft zich gewijzigd. Uit een enquête is gebleken dat de meerderheid van de bevolking er de voorkeur aan geeft niet op 65-jarige leeftijd, zoals thans het geval is, maar met hun zestigste jaar uit het produktieproces te treden en van de levensavond te genieten. De wens naar pensionering bij 55, ja zelfs bij 50 jaar werd niet zelden geuit. Al met al werpt de gunstige economi sche toestand zware schaduwen op de arbeidsmarkt. De hoop is voornamelijk ge richt op de vele huisvrouwen. Hun wordt in lokkende advertenties „een aange name bezigheid in lichte vriendelijke ruimten" aangeboden, al is het ook voor slechts vier a vijf uur per dag. WASHINGTON, (Reuter) De Wereld bank heeft bekendgemaakt, dat zij een regeling getroffen heeft met de Deutsche Bundesbank om van haar een bedrag te lenen overeenkomende met 240 miljoen dollar, n.l. 500 miljoen Deutsche Marken en 120 miljoen Amerikaanse dollars. Het is de twaalfde maal, dat de bank een lening bij de Deutsche Bundesbank sluit. De bank deelde nog mede, dat dit niet alleen de grootste lening is, die door haar ooit bij instellingen buiten de Verenigde Staten werd opgenomen, doch tevens de grootste lening, die waar dan ook werd gesloten sedert in 1947 in de Verenigde Staten voor een bedrag van 250 miljoen dollar aan obligaties geplaatst werd. De president van de Wereldbank, Eugè- ne Black, publiceerde gelijktijdig met de bekendmaking een verklai'ing, waarin hij zei, dat „de bereidheid van West-Duits land om dit grote bedrag aan de Wereld bank te lenen een treffend bewijs is van het verlangen van West-Duitsland te hel pen bij de economische vooruitgang van de in economisch opzicht minder ontwik kelde gebieden in de wereld." ADVERTENTIE Op donderdag 21 juli stellen de Neder- landsche Handel-Maatschappij en de Rot- terdamsche Bank de reeds aangekondigde inschrijving open op 12 miljoen beperkt royeerbare certificaten aan toonder van aandelen in stukken van 50, 250 en 500, respectievelijk aandelen op naam groot 500, in de n.v. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij in Rotterdam. Koers van uitgifte is 175 percent. De stuk ken delen voor de helft in de resultaten over 1960 en ten volle in die van de vol gende boekjaren. Tevens stellen deze ban ken de inschrijving open op 2 miljoen 4 3/4 percent 15-jarige obligaties, conver teerbaar in beperkt royeerbare certificaten, in stukken van 1000 aan toon, Ier tegen 100 percent. Voor beide emissies is de in schrijving uitsluitend voor houders van claims. Inlevering van respectievelijk ƒ150, ,f 750 en 1500 aandelen en/of certificaten geeft recht tot inschrijving op respectieve lijk 50, 250 en f 500 beperkt royeerbare certificaten. In dezelfde verhouding kan worden ingeschreven op aandelen op naam groot 500. Inlevering van 3000 aandelen en/of certificaten geeft recht tot inschrij ving op een obligatie van 1000. De claim- handel begint op 15 juli. Officiële notering zal worden aangevraagd. In de jaarvergadering van de n.v. Ko ninklijke Nederlandsche Fabriek van wol len dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon in Leiden heeft een aandeelhouder namens een groep aandeelhouders geïnformeerd naar de investeringspolitiek van het be stuur, eventuele plannen tot nieuwbouw en de te verwachten financiële resultaten. Uit de uiteenzetting van bestuurszijde bleek onder meer dat er thans geen plannen tot nieuwbouw bestaan en dat na de tweede wereldoorlog een bedrag van circa 5 mil joen is geïnvesteerd. Hoewel er in tech nisch opzicht altijd nog enkele wensen blij ven. is het bedrijf, waarin circa vierhon derd personen werkzaam zijn, thans mo dern geoutilleerd. In de toekomst zijn dan ook geen grote investeringen te verwach ten. De financiële resultaten in 1959 werd een netto-winst van f 98.499 behaald zijn op het ogenblik bevredigend. Indien dit ingetreden herstel zich voortzet, zal in de toekomst wederom tot een dividend uitkering worden overgegaan. Wanneer zulks het geval zal zijn kon nog niet wor den gezegd. Eerst moet nog een verlies van ƒ495.484 worden weggewerkt. De jaarstukken werden goedgekeurd, waarbij de netto-winst over 1959 in min dering wordt gebracht van het verlies over voorgaande jaren. Mr. J. H. B. Kernkamp werd bij acclamatie tot commissaris her benoemd. De n.v. Riva in Amsterdam heeft in 1959, blijkens het verslag, gunstige resul taten behaald. Zij zouden op zich zelf een hoger dividendpercentage rechtvaardigen. Gezien de conjuncturele omstandigheden en de toekomstplannen meent de directie de financiële positie opnieuw te moeten verstevigen door een extra dotatie aan het reservefonds en het vaststellen van het dividend zoals gemeld, op 18 pet, waarvan 10 pet desgewenst in aandelen. Over 1958 werd 16 pet in contanten uitgekeerd. Het exploitatiesaldo steeg van ruim f 1,5 miljoen tot ruim 1.8 miljoen en het winstsaldo van 505.878 tot 700.966. vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. vroeger 1.8©- J2TAO nü 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfllms 4- x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 3J3^T sQ.S O 2.80 2 95 Gevacolor kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen 4-J95 ^674-5 3.60 5.60 Ontwikkelen I.80 COM 6024 (Vervolg van pagina 1) LONDEN De Britse regering is on middellijk na de aankondiging van de Rus sische nota dringend per telefoon en tele gram met Washington in overleg getre den, zo meldt onze correspondent uit Lon den. Voorrang bij dit contact had het protest tegen het onwettige neerschieten van het Amerikaanse vliegtuig. Engeland staat, wat dit betreft, geheel achter de Verenigde Staten. Het is nog onzeker of Macmillan persoonlijk naar Amerika zal gaan voor besprekingen met president Eisenhower over de omvang van de ge zamenlijke controle van de Amerikaanse bases in Engeland. Het hangt allemaal af van de omstandigheden. Aangezien de bin nenkort aftredende president zijn opvolger niet kan binden, vraagt men zich in Lon den af, of een nieuwe op de ontwikkeling sinds 1948, toen de bases werden opgericht, rustende regeling, eventueel schriftelijk en in details afdalend zin heeft. De oude re geling voorzag in een overleg tussen bei de regeringen uitsluitend in geval van oor logsgevaar, dat Engeland dan een veto kon uitoefenen op het gebruik van de ba ses voor militaire acties. Macmillan liet er geen twijfel over bestaan, dat hij het eens is met degenen, die de oorspronke lijke overeenkomst op de hoogte van deze tijd willen brengen, omdat het risico in het algemeen en voor Engeland, dat de Amerikaanse toestellen huisvest, in het bijzonder geweldig is toegenomen. Dit be tekent echter niet, dat de Britse regering kleingeestig tegenover de Amerikanen wil zijn. Er is geen sprake van, dat Macmillan Eisenhower zal verzoeken de vluchten, welke voor de militaire veiligheid nood zakelijk worden geacht, stop te zetten. De tochten van de RB-47, over de pool streken in de nabijheid van de Sovjet- Unie, zullen waarschijnlijk doorgaan. Camera's reikten ver Hieraan kan worden toegevoegd, dat Macmillans voornaamste doel is het ge brek aan politieke controle op speciale vluchten van Amerikaanse bases op te heffen. Zo zouden bijvoorbeeld hoge ver bindingsofficieren van de Royal Air Force kunnen worden toegevoegd aan de 14 Amerikaanse bases en de 2 Amerikaanse hoofdkwartieren in Engeland. De moei lijkheid blijft, waar de grens te trekken tussen gewenste en ongewenste waarne- mings- en oefenvluchten. De RB-47 zou te langzaam zijn om als spionnage-vliegtuig te worden aangemerkt. Niettemin zijn de ze toestellen uitgerust met camera's, wel ke een reikwijdte bezitten van 250 kilo meter. Vandaar dat de „News Chronicle" mede in verband met de kunstsatellieten de vraag stelt, of het niet hoog tijd is om de kwestie van territoriale souvereiniteit opnieuw te onderzoeken. Intussen zou alleen het door de Russen verworpen Amerikaanse „open skies"- voorstel, dat- wederzijdse verkennings vluchten een wettig karakter zou geven, de beste waarborg zijn tegen de ontkete ning van internationale crises. Bij al deze verstandelijke overwegingen verliest men in Londen natuurlijk niet Kroesjtsjevs on miskenbare doel uit het oog, namelijk zijn campagne tegen de Amerikaanse bases in andere landen en zijn verdubbelde po ging om in de maanden, voorafgaande aan de presidentsverkiezingen, tweespalt tussen de Westélijke bondgenoten te ver oorzaken. UNO-zaak? MOSKOU (AFP) Volgens Tass heeft Kroesjtsjev op zijn persconferentie de vol gende verklaring afgelegd: „De regering van de Sovjet-Unie heeft nog geen beslis sing genomen over het voorleggen aan de UNO van de kwestie van het binnendrin gen van het Amerikaanse vliegtuig op 1 juli. Niettemin is zij van oordeel dat deze kwestie door de Veiligheidsraad dient te worden besproken en vervolgens door de Algemene Vergadering van de UNO moet worden onderzocht." Nadat het toestel was neergeschoten hebben Russische luisterposten nauwkeu rig het Amerikaanse radioverkeer, in het bijzonder dat van de basis Bodoe, in Noorwegen, opgenomen, zo vertelde Kroesjtsjev. „De Amerikaanse autoritei ten waren eerst erg onger-st omdat zij dachten dat wij het toestel hadden neer gehaald of dat het in de Sovjet-Unie een landing had moeten maken. Naarmate de tijd verstreek kwamen ze echter tot de overtuiging dat het toestel in zee was ge stort en verongelukt. Volgens hen zou dit het beste zijn geweest". Kroesjtsjev onthulde geen bijzonderhe den over het neerschieten. Het is niet be kend of het Amerikaanse vliegtuig ook op de Sovjetjager heeft gevuurd en of delen van het wrak zijn geborgen. ROME ((AFP) De miniters van Financiën van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap hebben op hun driemaandelijkse bijeenkomst die dit maal in Rome is gehouden, met eenstem migheid geconstateerd dat de zes landen een goede conjunctuurperiode doormaken en dat er vooral in Italië opmerkelijke economische vooruitgang is geboekt. De zes ministers, onder wie prof. Zijl stra, hebben kwesties van gemeenschap pelijk belang besproken, zoals de instel ling van één gemeenschappelijk fiscaal stelsel. De ministers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om tevens te vergaderen in hun functie van gouverneurs van de investeringsbank der E.E.G. Hun volgen de vergadering zullen zij, in oktober, in Luxemburg houden. Een delegatie van het Koninkrijk dei- Nederlanden heeft dinsdag te Brussel de besprekingen voortgezet met vertegen woordigers van de overige vijf lid-staten en ambtenaren van de Europese commis sie van de E.E.G. over de associatie van de Nederlandse Antillen met de gemeen schappelijke markt. Men heeft tijdens de besprekingen twee werkgroepen gevormd, die afzonderlijke vraagstukken nader zullen bestuderen. Een werkgroep moet institutionele en juridische vraagstukken in verband met de associatie in beschouwing nemen. Daar bij komt de vraag ter sprake of de Antil len juridisch in aanmerking zouden kun nen komen voor hulpverlening uit het ont wikkelingsfonds van de gemeenschap voor onderontwikkelde gebieden. Dit fonds is eigenlijk alleen bedoeld voor landen over zee, die niet zelfstandig zijn maar bepaal- Tussen de K.L.M. en de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij „Aerovia Mexi co", zijn moeilijkheden gerezen over de in terpretatie van het Mexicaans-Nederland- se luchtvaartverdrag. De Mexicaanse maatschappij beschul digt de K.L.M. ervan dat deze vliegt op de voor haar gereserveerde lijn Mexi co City-Curagao en dat de K.L.M. haar passagiers op de lijn Mexico City-Caracas ontfutselt door passagiers een tussenlan ding in Curacao aan te bieden. Verder zou de maatschappij in haar verkeer met centraal Amerika door de K.L.M. worden benadeeld door tussenlandingen van K.L.M. toestellen in dat gebied. Ook de Cubaanse luchtvaartmaatschap pij, „Cubana de Aviacion", wordt dooi de Mexicanen beschuldigd van overtreding van internationale verdragen. Het verweer van de K.L.M. is dat zij al sinds 1953 op de route Mexico-Curagao vliegt, hiertoe gemachtigd door het Mexi caanse ministerie van verbindingen, krach tens een bilateraal verdrag tussen Mexico en Nederland. Dit verdrag wijst dezelfde route toe aan de Mexicaanse luchtvaart maatschappij. De K.L.M. voegt hieraan toe dat het Mexicaanse ministerie aan de K.L.M. verbiedt passagiers naar Pana ma te vervoeren, om „Aerovias Mexico" te beschermen. De K.L.M. zegt verder dat zij zich streng houdt aan het Mexicaans-Nederlandse luchtvaartverdrag en geen ongeoorloofde tussenlandingen maakt. eocccccooooo3eocy>3ooojoeooeoj30oo30oocccccooeecooa3c«xioo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE de banden van afhankelijkheid met lid staten van de gemeenschap hebben. Ver der moet deze werkgroep nagaan welke instellingen de associatie zouden kunnen verwezenlijken. Over de olie-exporten van de Antillen naar de E.E.G.-landen werd een begin van overeenstemming bereikt. Deze zal echter nader moeten worden bekeken in het kader van de gehele overeenkomst. De werkgroepen zullen onmiddellijk aan het werk gaan. Op 26 juli komt de voltal lige groep weer in Brussel bijeen om het resultaat van de twee werkgroepen te behandelen. Op de agenda van de raad van ministers, die op 19 en 20 juli in Brussel wordt gehouden, staat de associa tie met de Nederlandse Antillen dit maal niet vermeld. Men acht het in geldmarktkringen niet verwonderlijk dat slechts een bescheiden bedrag aan bankbiljetten uit de circulatie is teruggekeerd. Deze trage terugkeer is te wijten aan de vakantieperiode, die door het ingaan deze week der vakanties van de bouwvakarbeiders een extra accent heeft gekregen. De circulatie is slechts vermin derd met circa 58 miljoen en daarmee gebleven op het hoge niveau van boven de 4.6 miljard. Dankzij het ruim vloeien der belastingen is het saldo van de schatkkist met een fors bedrag versterkt. Niet minder dan 175 miljoen is aan het saldo toegevoegd waar door dit een stand heeft bereikt van 549 miljoen. De banken zitten nog ver boven hun verplichte gemiddelde ondanks het feit dat hun saldo met f 80 miljoen is ver minderd als gevolg van het afnemen van langlopend schatkistpapier voor een ge schat totaal bedrag van f 90 miljoen. In sommige kringen acht men het niet uit gesloten dat de Nederlandsche Bank deze maand zal overgaan tot een verhoging van het kasreservepercentage van 7 tot 8 per cent. Doordat voor ruim 3 miljoen aan voor schotten door de banken is afgelost, heeft deze post een laagterecord bereikt van 8 miljoen. De voorraad goud en deviezen is aangegroeid en heeft nu bijna de f 5 Vb mil jard bereikt. Voor 56 miljoen is harde valuta omgezet in goud, waardoor de goud voorraad thans boven de 4.7 miljard is uitgekomen. De huidige stand van de schat kist, zo meent men in kringen van de geld markt, maakt het voor het rijk mogelijk om de komende zware verplichtingen be hoorlijk te financieren. Deze verplichtingen betreffen o.a. grote bedragen vervallend schatkistpapier eind juli en begin augustus, alsmede op 25 juli de uitkering aan de ge meenten van totaal circa ƒ300 miljoen. Aslsdijk 13 te Port Svvettenham verwacht. Abbekerk 12 00 m. n.o. Massawah n. Suez. Abida 13 te Rotterdam verwacht. Achillles 13 tc Curasao. Acila 27 te Brisbane verwacht. Acmaea 16 te Curasao verwacht. Adonis 13 te Port oi Spain verwacht. Agamemnon 12 v. Paramaribo n. Amsterdam. Aigorab 12 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alkaid pass. 12 Malta n. IJmuiden. Alkmaar 12 110 m. w. Str. Ormoesz n. Karachi. Alnati 12 v. Ilheus n. Bahia. Alwaki 12 30 m. z.w. Kreta n. Port Said. Amalie B 12 120 m. w. Gibraltar n. Entden. Ameland 13 te Wilmington verwacht. Ammon 11 240 m. n.n.w. Pto. Rico n. Willemstad. Amsteldijk 12 400 m. n.n.o. Azoren n. Le Havre. Amsteihoek 12 te Khorramshahr verwacht. Amstelkroon 13 v Geraldton n. Fremantle. Amstellaan 12 180 m. z.w. Makass. n. Shimonoseki. Amstelmolen 12 dw. Wight n. Emden. Amstelsluis 12 93 m. n.o. Kp. Mangkalihat naar Seishinko. Amstelveen 11 233 m. n.o. Nassau n. N. Orleans. Andijk 12 240 m. z.w. Bermuda n. Havana. Area 12 v. Lourenco Marques n. Abadan. Arendsdijk 12 te Port Everglades verw. v. Antw. Arkeldijk 13 te Houston verwacht v. Mobile. Attis 12 te Paramaribo. Atys 12 v. Ccuta n. Lissabon. Br.li 12 v. Colombo n. Aden. Bantam 13 te New Orleans verwacht. Batjan 12 35 m. z.w. Gibraltar n. Halifax. Batu 12 v. Penang te Belawan. Bawean 12 v. Suez n. Akaba. Bcnnekom 12 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Boissevain 13 te Kaapstad. Borneo 12 15 m. n.o. Casquets n. Port Said. Calamares 12 te Cortes verw. v. Kp. San Antonio. Caltex Amsterdam 12 180 m. z.z.w. Sokotra naar Rastanura. Caltex Eindhoven 12 160 m. o.z.o. Formosa naar Yokohama. Calt. Gorinchem 12 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Leiden 12 v. Singapore n. Bahrein. Caltex Nederland 12 40 nr. n.n.w. Tunis. Calt. Pernis 12 50 m. z.o. Little Quoin n. Bahrein. Caltex Rotterdam 12 90 m. o. Aden n. Rastanura. Camitia 12 195 m. n.n.w. Cochin n. Calcutta. Cartago 13 te Mobile verwacht. Celebes 12 160 m. o.n.o. Madeira n. Las Palmas. Charis 11 50 m. n.n.o. Jamaica n. New Orleans. Chiron 12 108 m. w.n.w. Oporto n. Funchal. Cmulia 11 1050 nr. o.n.o. Guadeloupe n. Curagao. Clavella 12 te Thameshaven. Congokust 12 v. Lobito n. Novoredondo. Cradle of Liberty 11 v. Philadelphia n. Marseille. Dahomeykust 12 80 m. w.n.w. Lissab. n. D'kerken. De Eerens 12 te Djeddah n. Port Sudan. Diemerdijk 12 v. Rotterdam, 13 te Antwerpen. Dilorna 25 te Monrovia verwacht. Doris 1 2te Amsterdam. Drente 12 410 nr. w. Maladiven n. Aden. Duivendrecsht 12 le Londen. Eemland 13 te Rio Grande verwacht Eos 12 te Thessaloniki. Esso Amsterd. 12 80 m. n.n.w. Mokha n. Rastanura. Esso Rotterd. pass. 12 Ras Al Hadd n. Rastanura. Gaasterkerk 12 140 nr. o. Aden n. Singapore. Gaasterland 12 v. Amsterdam n. Bremen. Garoet 14 te Melbourne verwacht. Giessenkerk pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Guir.eekust 12.150 nr. n.w. Finisterre n. A'dam. Hathor 12 te Alexandrië. Hecuba 12 v. Grenada te St. Vincent verwacht. Helicon 13 te New Orleans verwacht. Hera 11 40 m. z.w. Wight n San Juna. Hestia 12 te Bremen. Hydra 11 840 m. n.w. St. Thomas n. St. Thomas. Jacob Verolme 12 v Maracaibo n. Quinterbaai. Japara 12 te Hamburg v. Bremen. Kaap Hoorn 12 op Thames v. Rotterdam. Kabylia 14 tc Curagao verwacht. Kslinga 17 te Curagao verwacht. Kalydon 12 255 m. z.w. Bombay n. Singapore. Kamperdijk 13 te Moreheadcity verwacht. Kara 12 320 m. o. Malta n. Landsend. Karachi 13 te Amsterdam. Katelysia 14 te Cornerhook verwacht. Kenia 12 300 m. n.o. Mogadiscio n. Mombasa. Kerkedijk 12 te Norfolk verwacht v. Baltimore. Kermia 12 dwars Golf v. Masira n. Port Said. Kertosono 12 te Banjuwangi. Khasiella 13 te Port Sudan verwacht. Kopionella 14 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Korendijk pass. 12 Scillys n. St. John. Korenia 15 te Stanlow verwacht. Korovina 18 te Curagao verwacht. Kosicia 22 te Buenos. Aires verwacht. Krebsia 12 te Old Kilpatrick verwacht. Kreon 12 v. Paramaribo n. Georgetown. Kryptos 22 te Curagao verwacht. Laarderkerk pass. 12 Straat Ormoez n. Kuwait. Langkoeas 12 nog op rede Maulaboh. Lawak 13 te Aruba verwacht. Lckkerkerk 13 te Londen verwacht. Lelykerk 13 v. Port Said n. Rotterdam. Liberty Bell 13 te Bandar Mashur verwacht. Lissekerk 12 130 m. z.w. Kreta n. Port Said. Loenerkerk 12 100 m. o.n.o. Port Sudan n. Suez. Lombok 11 v. Port Said n. Lissabon. Loosdrecht 12 75 m. z. Kreta n. Port Said. Loppersum 12 176 m. w. Ouessant n. Le Havre. Maas 12 v. Rotterdam n. Bremen. Maashaven 12 ten anker rede Lagos. Maaslloyd 12 v. New Orleans n. New York. Maureen 12 te Rotterdam. Meerdrecht 12 365 m. w.z.w. L'end n. Zeebrugge. Meerkerk pass. 12 Finisterre n. Marseille. Megrez N 12 986 m. z.w. Asuncion n. Montevideo. Mentor 10 te Beyrouth n. Famagusta. Merseylloyd 12 te Charleston. Minos 12 80 m. n.o. Bornholm n. Turku. Mississippilloyd 12 op Hoogly-rivier n. Penang. Mitra 12 v. Punta Cardon n. Landsend. Mohammed Reza Shah pass 12 Little Quoin naar Bandar Mashur. Moordrecht 12 te Finnart. Naess Comm. 12 25 m. z.w. Ouessant n. Port Said. Navicella 29 te Hamburg verwacht. Neder-Waal 12 v. Tandjong Priok n. Singapore. Nestor 12 te Bremen. Neverita 12 146 m. z.o. Kp. Palma n. Curagao. Noordwijk 12 120 m. w. Monrovia n. Las Palmas. Notos 12 dwars Oporto n. Antwerpen. Bijkerk 12 90 m. z.z.w. Finisterre n. Genua. Oldekerk 12 250 m. n.o. Singapore n. Aden. Ommenkerk 12 380 m. z.z.w. Guardafui n. Aden. Oostkerk 12 1360 m. w.n.w. Fremantle n. Adelaide. Oranje 12 te Amsterdam. Oranjefontein 11 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Oranje Nassau 11 970 m. z.w. Flores n. Plymouth. Overijsel 12 v. Yokohama n. Takubar. Papendrecht 12 77 m. n.o. Gibraltar n. Wismar. Parkhaven 12 te Buen. Aires verw. v. Montevideo. Peperkust n op rede Monrovia. Pericles 12 v. Rotterdam n. Bremen. P. G. Thulin 12 te New York verw. v. Ph.delphia. Philidora 15 te Rotterdam verwacht. Philine 12 190 m. n.o. Kuria Muria n. Gibraltar. Philippia 14 in Suezkanaal verw. n. L'Avera. Prins Willem George Fred. 13 te Montreal verw. Pr. Will. Ill 12 50 m. o.z.o. Tuskarock n. Glasgow. Purmerend 15 te Mombasa verw. v. Abadan. Raki 12 120 m z. Calcutta n. Penang. Randfontein 12 800 m. o.z.o. St. Helena n. L. Palm. Ridderkerk 13 te Kaapstad. Riouw 12 v Duinkerken n. Antwerpen. Roepat 12 260 m. w.n.w. Anderhalfgraadskanaal naar Djibouti. Roggeveen 13 v. Shanghai n. Hongkong. Rondo pass. 12 Str. Messina n. Genua. Rotterdam 12 v. Rotterdam n. New York. Rotti 13 te Durban. Rijndam 12 te Rotterdam. Pijnkerk 13 te Mombassa. Sanana 13 te Phnompenh verwacht. Sarangan 13 te Beira. Schiedjjk 12 te Brake verwacht v Hamburg. Siberoet 14 te Penang verwacht. Sigli 13 te Singapore verwacht. Slamat pass. 12 Ceylon n.Penang. Sliedrecht 12 te Kiel. Solon 12 te Guanta verwacht v. Puerto Cabello. Stad Alkmaar 12 v. Ceuta n. Savona. Stad Gouda 12 30 m. w. Wight n. Hampton Roads. Stad Rotterdam pass. 12 Ouessant n. Rotterdam. Stad Schiedam 12 75 m. n.w. Stavanger n. Gent. Stan-vac Malacca 12 te Buatan. Stanvac Sunda 12 te Sungeigerong. Straat Clement 12 v. Sydney n. Auckland. Straat Johore 13 te Bombay. Straat Malakka 14 te Montevideo verwacht. Str. Lombok 12 90 m. z.o. Lor. Marques n. Kaapst. Sumatra 12 te Dumaguete v. Singapore. Sunetta 12 te Curagao verwacht. 'i'ahama 12 v. Willemshaven n. Palermo. Tamara pass. 12 St. Vincent n. Tripoli. Taria 26 te Abadan verwacht. Telamon 11 920 m. n.o. Pto. Rico n. St. Thomas. Teucer 13 te Nagoya. Texelstroom 12 v. Amsterdam n. Huil. 'fhuredrecht 12 20 m. z. Syracuse n. Triest. Tjikampek 12 te Singapore. Tjipondok 12 v. Hongkong n. Singapore. Tjitarum 12 260 m. n Semarang n. Singapore. Van Heemskerk 11 v. Singapore n. Cebu. Van Noort 12 v. Singapore n. Fiji eilanden. Van Riebeeck 15 te Mukalla verwacht. Van Spilbergen pass. 12 Reunion n. Kaapstad. Van Waerwijck 12 680 m. o.n.o. Amsterdam eil.. naar Melbourne. Viana 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara 12 110 m. o.n.o. Bahrein n. Suez. Waal pass. 12 Straat Messina n. Gibraltar. W. A. Jones 12 200 m. n.w. Ras Al Hadd n. Mena. Waikelo 13 et Massawa. Waterman 12 te Quebec verwacht. Westertoren 12 37 m. n.n.w. Ras Al Hadd n. Fao. Westland 13 te Amsterdam. Willem Ruys 12 te Balboa verwacht. Woensdrecht 13 te El Palito verwacht. Woltersum 12 te Lake Charles verwacht. Wonorato 12 540 m o. Singapore n. Singapore. IJssel 13 te Rotterdam. Zaankerk 3 te Bangkok verwacht. Zeeland 13 te Bangkok verwacht. KLEINE VAART Aeneas 12 80 m. o.z.o. Kp. Palos n. Gibraltar. Areas 11 v. Faro n. Amsterdam. Ardeas 11 v. Bari n. Gibraltar. Atlas 11 te Lissabon n. Amsterdam. Audacia 12 v. Les Sables n. Bordeaux. Biesbosch 12 dw. Dungeness n. Parijs. Bloemgracht 12 10 m. n. IJmuiden n. Amsterdam Calchas 12 dw. Hanstholm n. Amsterdam. Capri pass. 12 JE-6 v. Sandvik n. Rotterdam. Cresta 12 10 m. n.w. Hoek v. Holland n. IJmuiden Deo Gratias 12 40 m. n.n.w. Er n. Goole. Diannel 12 80 m. o. Spurnhead n. Delfzijl. Driebergen 12 12 m. o. K. Grisnez n. Vlaardingen Eagle 12 op Wielingen n. Antwerpen. Eljo 12 te Sandhammern n. Rauma. Elsa 11 v. Vestervik n. Zaandam. Fiducia 12 dw. Southgoodwin n. Charlestown. Frans Böhmer 12 5 m. z. Texel n Amsterdam. Frans W 12 5 m. n. Smalls n. Bremen. Groningen 12 25 m. n.o. Kp. D'Antifer n. Rouen Ida D 12 op Elbe n. Portsmouth. Ida Jacoba 12 dw. Utklippan n. Gefle. Ilias 11 te Odcnse n. Aalborg. Imke 12 te Juist n. Charleston. Jan Brons pass. 12 JE-10 v. Mantyluoto n. A'dam Jannie 12 30 m. n.o. Tersch.bank n. Amsterdam. Joost 10 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Julia Marv 12 80 m. n.o. Villano n. Dover. Kaap Falga 10 v. Rundvik te Amsterdam. Kaap St. Vincent 11 Brunsbüttel gepasseerd naar IJsselmonde. Kastanjesingel 12 20 m. w.z.w. Goeree n. Bayonne. Leonidad 12 50 m. z.w. Casquets n. Amsterdam. Lies 12 5 m. z. Orfordness n. Aberdeen Lijnbaansgr. 12 20 m. n.o. Sandhammern n. Turku Meao 12 25 m. z.w. Texel n. Birkenhead. Manta 12 30 m. van Smithknoll n. Londen. Manto 12 35 m. z.w. Beachyhead n. Rotterdam. Margriet Anja 12 dw. JE-1 v. Gefle n. South.ton. Markelo 12 20 m. z.; Helsinki n. Kotka. Mascotte 12 15 m. n.w. Pitboei n. Rotterdam. Meeuw 12 te Amilpoint n. Preston. Midas 11 te Finisterre n. Lissabon. Nero 11 v. Malaga n. Cadiz. Phidias 12 15 m. w. De Gata n. Sevilla. Plato 12 dw. Dungeness n. Rotterdam. Strabo 11 te Haifa n. Oran. Wilpo 10 v. Zaandam te Wifstavarf. SLEEPVAART Blankenburg 11 te Hendrik Ido Ambacht. Gele Zee 11 te Hoek van Holland. Noordzee 9 v. Dartmouth n. Zeebrugge. Witte Zee 9 v. Dartmouth n. Zeebrugge. Amsterdam De tendentie viel uiteindelijk toch nog mee door kooporders voor buitenlandse re kening, vooral in aandelen Philips. Over het algemeen was de handel in de interna tionale waarden zeer kalm, mede doordat de arbitrage internationaal niet veel kon uitrichten. Philips liep op tot 1189. Uni lever, met flinke belangen in Kongo, steeg van 953 tot 959 doch moest op dit niveau toch nog een koersverlies van circa vijf tien punten incasseren. AKU verbeterde van 527 tot 532J/2. Hoogovens op 782, acht punten lager. Boeke Huidekoper kwam van 144% op 145. Boom-Ruygrok handhaafde zich op 178. Figee kwam van 185 op 182; Spaarne- stad van 562 op 565 en Van Waveren Graan handel bleef 105. VERHANDELDE FONDSEN 11 juli 12 juli Totaal 446 453 Hoger 161 (36.1°/o) 90 (19.8%) Lager 198(44.4%) 275 (60.7%) Gelijk 87(19.5%) 8C (19.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 523—533 523 132 gb—135 132,50 1165—1192 1168 940—954 940 Hoogovens 773—780 773 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 524—528 526 132,50—133,40 132,80 1166—1176 1169 945—952 946 Hoogovens 775—777 776 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. NOG ONDER DRUK Nadat het Damrak zich gisteren in de tweede beurshelft goed had gehouden, werden gisteravond nieuwe koersverliezen geleden. Wall Street stond sterk onder in vloed van de toenemende politieke span ning en belandde op lager niveau. De Ne derlandse fondsen werden in de daling betrokken. Op de voorbeurs van vanmor gen kon hier en daar een klein herstel in treden, maar dit had niet veel te beteke nen. Het buitenland bood geen steun. De Londense beurs opende onzeker maar rus tig, terwijl de tendens op de Westduitse beurzen overwegend gemakkelijk was. Vanmiddag bij de opening van de offi ciële handel namen de koersen opnieuw een dalende richting. Het aanbod was niet groot en de affaire bleef daardoor rustig. Aan koperszijde wordt de terughoudend heid echter met de dag groter. Unilever moest het grootste koersverlies incasseren vanwege het belang in Afrika en was 17 p. lager. Philips verloor 16 p. AKU was 6 p. in reactie. Hoogovens moest 9 p. afstaan. Kon. Olie daalde onder invloed van het koersverlies in Wall Street dollar) met 1,40, maar bleef 1,60 boven Newyorkse pariteit. K.L.M. werd 30 ct. lager geadvi seerd. Scheepvaartwaarden en cultures bleven op de achtergrond. De staatsfond- senmarkt was aanvankelijk prijshoudend. Vorige Advieskoer slotkoers heden 13.45 Amsterd. Bank 350 350 Ned. Handel Mij. 289 289 Rotterd. Bank 301 300 Twentsche Bank. 286% 285 A.K.U 53214 523 Albert Heijn 440 440 516 510 Billiton Mij. II 421 425 Bols 593 590 Bührmann Papier 495 495 Deli Mij 188,50 189,40 Dordtsche Olie 650/4 643 456 456 690 690 Hoogenbosch Sch. 287% 286 780 766 H.V.A 161 159 490 490 482 482 K.L.M 107,80 107,50 Kon. Ned. Zout 925 Kon. Olie 135,80 f 132,90 Müller Nat. Bezit 431'/» 431 Nederl. Ford 613 605 Ned. Gist- en Sp. 415 415 Ned. Kabelfabr. 595 Philips Gem. Bez. 1188 1165 Philips Pref 312 311 A'dam Rubber 114% 113% Sikkens Groep 787 Stokvis R.S 256 255 Thomassen Dr. 710 Unilever 955 938 Van Berkel's Pat. 315 313 Van Gelder Pap. 310 308 Van der Heem 305 300 Ver. Machinefabr. 246 245 Wessanen 299% 300 Wilton Fijenoord 217 215 Zwanenberg-Org. 775 765 Interunie 215,50 f 215, Robeco 239,50 239,- Unitas 504,— 505,— Ver. Bezit v. 1894 f 135,— f 136,— H.A.L 138% 138% K.N.S.M 180% 183 N. Scheepv. Unie 143% 142% Ommeren v 271% 272 Stoomv. Mij Ned. 166% 167 Anaconda 50% 51% Kennecott Copper 77 77 Aluminium Ltd.. 31 30% Bethlehem Steel. 44% 45 U.S. Steel 80% 80% Republic Steel 63 62% American Motors 22% ex. 22 General Motors.. 43% 43% Cities Service 41% 41% Shell Oil 66% 64 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK De noteringen werden dinsdag op de Newyorkse effectenbeurs scherp besnoeid in een spervuur van winstnemingen en laat-beurs. De prijsaftakeling was aan vankelijk gering, maar raakte tegen het slot sterk versneld. Het was de tweede achtereenvolgende teruggang. De vlieg tuigfabrieken vertoonden eveneens teke nen van teruggang. Sommige koperfond sen stegen, als resultaat van een vaster prijsbeeld. Doch deze groep was per_ saldo ruimschoots onder haar hoogste dag waarde. Owens-Illinois zakte omstreeks 4 dollar. Du Pont en eastman Kodak gaven 2 of meer prijs. IBM duikelde ongeveer 13 in de hoek der elektronica. De omzet was 2.860.000 aandelen. In totaal werden 1.218 fondsen verhandeld, waarvan 274 hoger en 738 lager. Het industriegemiddelde kwam van 640.44 op 634.12; dat voor spoorwegen van 140,64 op 139,71 en dat voor openbare nutsbedrijven van 94,62 op 94,09. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13