schilderzelfmet Kongo eist de terugtrekking der Belgische troepen op bases Maak snelle voltooiing van IJtunnel mogelijk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Fel Amerikaans protest na neerschieten van RB-17 HET WEER UNO-hulp gevraagd, Belgen beticht van „agressie" tftaé'MORRIS "before i/ou êitif! 'N PARKETVLOER, EffiELÜOyT VLOEREN Sukarno versterkt greep op Indonesische partijen Amerika weigert troepenzending Drie doden in het verkeer VESPA J. J. VAN KOOTEN Geen tunnel-interpellatie in Tweede Kamer 75e JAARGANG No 3 WOENSDAG 13 JULI 1 960 305e JAARGANG No 156 Veel wind Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden: Eerste Kamer tot minister Korthals: Tsjomhe van Katanga OVERLEVENDEN TERUGGEE1ST P.v.d.A.•motie met 36 tegen 16 stemmen aangenomen Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- I I 1 gf li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). InJ I 8 1 1 fNT Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. HeÜigland 10. Tel. 15295. Bij- I I I 1 I 1 I I I T 1 I iflllillllll Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 5Y755 X UL UL X X W X X X Cl JLA %JL U X/ X KA KA Wj HaL^^gbkd/OpT1H^Lto Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks uri\DoniD nn/iniJiLmoun£. uuunniN i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter) De V.S. heb ben dinsdag krachtig bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen „het ongerechtvaardigd neerschieten van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig op 1 juli". Dit toestel is nooit minder dan 30 mijl van Sovjet-ge bied verwijderd geweest, aldus de Ameri kaanse nota, die te Moskou werd overhan digd. Het is duidelijk uit de Sovjet-luchtmacht „uit brooddronkenheid" het Amerikaanse vliegtuig boven internationale wateren heeft neergeschoten. „Het moet de Sovjet regering duidelijk zijn, dat een herhaling van dergelijke daden de ernstigste gevolgen moet hebben, waarvoor de verantwoorde- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Weinig veran dering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde zuidweste lijke wind. Volledige weerrapporfcen op pagina twee. Nog enkele regen- of onweers buien, maar morgen perioden met goed strandweer en opkla ringen. Vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Overdag ongeveer 18 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: nog on stabiele lucht met kleine buien kans, maar later langzaam enige verbetering. lijkhcid geheel op de Sov.jet-rcgering rust", aldus de nola uit Washington. Het verband, dat de Sovjet-Unie in een nota van maandag heeft gelegd tussen de vlucht van het verkenningsvliegtuig van het type RB-47 en het vliegen van de U-2 boven de Sovjet-Unie op 1 mei, wijst de Amerikaanse regering van de hand. Zij eist vrijlating van de twee Amerikaanse officieren, die volgens de Russen het neer schieten van de RB-47 hebben overleefd. Voorts wil zij dat onverwijld een verte genwoordiger van de Amerikaanse ambas sade te Moskou met de twee mannen mag spreken. Ook eist Washington de te ruggave van het lichaam van de gezag voerder van het toestel, dat de Russen in een rubberboot zouden hebben gevon den. De V.S. bieden aan tezamen met de Russen naar de overige drie inzittenden van het toestel te zoeken. De Amerikaanse regering behoudt zich het recht voor, volledige schadeloosstel ling voor het Russische optreden te eisen. Zij protesteert tevens met klem tegen het feit, dat de Russen nu pas met hun mededeling over het neerschieten van het toestel zijn gekomen, hoewel zij wisten dat er een onderzoek gaande was, waar aan zelfs een Russische marinevaartuig deelnam. Het betrokken toestel maakte een „vol komen wettige vlucht boven internationale wateren, waarbij het niet boven Sovjet gebied is geweest", aldus de Amerikaanse protestnota. (Zie verder pagina 13) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Sir Thomas Browne: Het leven is een zuivere vlam, en wij leven door een onzichtbare zon in ons binnenste. 'Advertentie de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT Advertentie dé vloer voor uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeev en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten Deskundige voorlichting en advies SHOWROOM Zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 2094" In een race van grote zeilschepen uit diverse landen, die Noorivegen als uit gangspunt had en België als eindpunt, is dit Amerikaanse opleidingsschip „Eagle" een van de serieuze kandida ten voor de eerste plaats. Het schip heeft drie gekoppelde stuurwielen, die door zes man worden bediend ingeval van hevig stormweer zodat het niet kan voorkomen dal het wiel uit han den van de roerganger wordt geslagen. pag. Weenapporten 12 Uit het Buitenland 1, 3, 4, 6, 7, 9, 13 Uit het BuitenlandI1,3,4,6, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Kunst 4, 9 Uit stad en omgeving5, 7 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Boekenhoekje11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's DJAKARTA (Reuter) De Indonesische regering heeft dinsdag bepalingen bekend gemaakt, die haar de bevoegdheid zullen geven alle politieke partijen in het land te controleren. President Sukarno had in januari laten weten dat de regering hier toe zou overgaan. Volgens de bepalingen worden partijen, opgericht na de terugkeer (op vijf juli 1959) naar de revolutionaire grondwet van 1945. verboden. Partijen van minder dan 150.000 leden zullen niet worden er kend Erkende partijen moeten voor 31 decem ber 1960 aan de president rapport uit brengen over haar statuten, leden, steun en algemene omstandigheden. Elk half jaar moet opnieuw rapport worden uit gebracht. Geen partij mag buitenlandse leden hebben. De Eerste Kamer heeft gisteren een laatste tunnel-offensief geopend tegen minister Korthals, die Amsterdam zijn IJ tunnel nog niet gunt. Burgemeester Van Hall, die ook senator is, had zijn vakantie in Italië afgebroken om nog eens voor „zijn" tunnel te kunnen plei ten. Men ziet hem hier (links vooraan aantekeningen maken. Naast hem de heer P. Kapteijn (P.v.d.A.) en achter deze de heer J. van Maenen (K.V.P.). Kongolese verzoek te beraden. De Cana dese premier Diefenbaker heeft laten we ten dat Canada bereid is troepen aan de UNO af te staan ten behoeve van Kongo. Portugal heeft 1.200 man troepen naar Lo renzo Marquez gestuurd om zijn eigen be langen in Oost-Afrika veilig te stellen. BRUSSEL (ANP/Reuter/UPI). De Kongolese president Kasavoeboe en de premier van Kongo Loemoemba hebben de interventie van de Belgische troepen in Kongo bestempeld als een „daad van agressie" en de UNO verzocht onmid dellijk een internationale troepenmacht naar Kongo te zenden. De beide Kongo lese leiders eisen dat de Belgische troepen zich terugtrekken op hun beide bases in Kongo en die niet meer mogen verlaten. „De nationale strijdkrachten nemen op zich de veiligheid van de Belgen en de vreemdelingen in het algemeen te garanderen," aldus een communique, uitgegeven door de beide leiders, die inmiddels in Loeloeaburg zijn aangekomen, waar zij op het vliegveld tegenover Belgische troepen kwamen te staan. De Belgische ambassadeur in Leopoldstad, Van den Bosch heeft op een persconferentie verklaard: „Het zal onmogelijk zijn de Belgische troepen terug te trekken voordat de veiligheid in Kongo is ver zekerd." Belgische troepen hebben het vlieg veld Leopoldstad bezet. Er zou een nieuwe opstand zjjn uitgebroken on der de Kongolese militairen van de grote Leopold II kazerne in de Kongolese hoofdstad. De spanning in de stad zou weer zijn toegenomen. Honderden auto's met Europeanen begeven zich naar het centrum van de stad. Er gaan geruchten over de arrestatie van Belgische officieren van de Kongolese weermacht. Voor het eerst zijn in de stad ook Belgische para chutisten en commando-troepen gezien, met automatische wapens. Het vliegveld van Leopoldstad was vanmorgen enige tijd gesloten. De hoofdvertegenwoordiger De Kongolese provincie Katanga heeft zich onder premier Moise Tsjombe (foto) als een zelfstandige republiek afgescheiden van Kongo. van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" werd aangehouden en later vrij gelaten. De veerdiensten van Leopoldstad naar Brazzaville zijn vanochtend twee uur lang gesloten geweest. Later werden ze op last van een Kongolese minister heropend. Kasavoeboe en Loemoemba kregen geen toestemming te landen in Elisabethstad, de hoofdstad van de provincie Katanga, die door zijn premier Moïse Tsjombe tot een onafhankelijk republiek is uitgeroepen en die Belgische troepen heeft verzocht de orde te komen herstellen. Tsjombe wil erkenning van België en daarna nauwe samenwerking. De Belgische regering is tot die erken ning niet bereid, omdat zij de eenheid van Kongo voorstaat. In de boezem van de Belgische regering bestaat hierover ech ter geen eensgezindheid tussen de C.V.P. en de liberalen. Deze laatsten wensen een veel drastischer optreden van de Belgische troepen in Kongo en een onmiddellijke er kenning van de regering van Katanga. In regeringskringen werd vernomen dat de Christelijke Volkspartij en de liberalen hebben besloten hun meningsverschillen over de afscheiding van Katanga te laten rusten. De politieke situatie in Kongo is, zo zei men. veel te verward en te onvast om reeds een nauwkeurig omschreven ge dragslijn te kunnen vaststellen. Voor de talrijke Belgen in de binnen landen van Kongo zou de toestand zeer gevaarlijk kunnen worden, wanneer de Belgische regering de provinciale regering van Tsjombe zöu erkennen. Het Kongolese verzoek om militaire in terventie van de UNO volgde op de Ame rikaanse weigering om troepen naar Kon go te zenden, zoals gisteren was verzocht, door andere leden van de Kongolese re gering in overleg met de Belgische ambas sadeur en de Belgische ministers, De Schrijver en Ganshof van der Meersch, die vanmorgen uit Leopoldstad in Brussel zijn teruggekeerd. President Eisenhower liet weten dat naar zijn oordeel andere landen troepen naar Kongo moeten zenden als die daar nodig zijn om de orde te herstellen. Wel heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken afgezien van een bezoek aan Canada om zich met an dere leden van de Veiligheidsraad en se cretaris-generaal Hammarskjoeld over het Incidenten in Matadi De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken. Justin Bomboko, heeft in een radio rede te Leopoldstad verklaard, dat „ern stige incidenten" in het gebied van Bene- den-Kongo en in het bijzonder in de ha venplaats Matadi aan de Atlantische Oce aan de aanleiding zijn geweest tot het inroepen van Amerikaanse militaire hulp. De minister, die bij afwezigheid van pre mier Loemoemba de kabinetsraad voor zat, waarop tot het vragen van Ameri kaanse troepen werd besloten, zei dat de gebeurtenissen in Matadi waren gekomen op een tijdstip, waarop de mogelijkheid werd overwogen Belgische en Kongolese troepen gezamenlijk in te zetten om de orde en rust in Kongo te herstellen. In Brussel is van officiële zijde geen enkel commentaar verstrekt op berichten, dat Belgische troepen zich in Matadi heb ben moeten terugtrekken na gevechten met Kongolese muiters. Wel is medege deeld, dat in deze stad vijftien Belgische militairen zijn gewond. 55 doden? Een piloot van de Sabena, die dinsdag in Ndola in Noord-Rhodesië is aangeko men, heeft verklaard, dat er in Loeloea- berg 55 blanken om het leven zijn geko men. Hij zei voorts dat er van de 160 Belgische parachutisten, die boven het vliegveld van Loeloeaburg werden neer gelaten, ruim dertig gewond werden voor dat zij de grond bereikt hadden. „De re bellen beschoten het vliegveld en de stad met mortieren" zei hij. Vluchtelingen uit Loeloeaburg. die in Leopoldstad zijn aangekomen hebben ver- klaard, dat muiters van het Kongolese leger in Loeloeaburg enkele Belgische vrou wen en ongeveer dertig Belgische officieren gevangen houden. Belgische paratroepen bezetten het centrum van de stad, alsmede het vliegveld waar de evacuatie van 1.200 Europeanen in volle gang is. Er zijn on geveer achthonderd vluchtelingen naar Le opoldstad afgevoerd. Tal van gezinnen werden gescheiden in de chaos, die is ontstaan na het beleg en de gevechten, die tijdens het weekeinde uitbraken. Geen nieuws is vernomen over het lot van.de honderden Belgische vrouwen en kinderen, die zich volgensde berichten van de afgelopen dagen in Matadi hadden ingescheept om naar België terug te ke ren. De schepen mochten van de muiters niet vertrekken. Behalve uit Matadi zijn uit tal van an dere plaatsen berichten over verdere inci denten gekomen. De evacuatie duurt dan ook onverminderd voort. Op de luchtha ven van Brussel landden alleen maandag en dinsdag bijna drieduizend vluchtelin gen. De luchtbrug van de Sabena werd nog versterkt door toestellen van de K.L.M.. de Air France, de Lufthansa en de Britse BOAC. Terug naar Katanga ELISABETHSTAD (Reuter) Voor het eerst sinds dagen konden dinsdag in de hoofdstad van Katanga, Elisabethstad, blanke vrouwen en kinderen ongehinderd op straat lopen. Belgische troepen beheer sen alle strategische punten in de stad en de blanken die naar Rhodesië zijn ge vlucht, wordt verzocht terug te keren op dat het werk in de kopermijnen kan wor den hervat. Een konvooi van 116 auto's met mijnpersoneel is dinsdag uit Noord- Rhodesië teruggekeerd. Gemeld wordt, dat er nog meer auto's op de terugweg zijn. In 's Heerarendskerke is een bromfiet ser van 76 jaar, J. de Kok uit Leeuwe dorp. door een auto aangereden waardoor hij op slag dood was. De bejaarde man reed plotseling zonder een teken te geven naar links om een zijweg in te slaan. In Amsterdam is de 23-jarige wielrijder C. J. van der Schoot op het Stadionplein aangereden door een bestelauto. Hij kreeg een schedelbreuk en is later in een zie kenhuis overleden. In Hoogeveen reed de 5-jarige Arend Kroezen een eindje mee op de wagen van een melkboer. Plotseling sprong hij eraf, vlak voor een personenauto. De jongen werd overreden en was op slag dood. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Eerste Kamer heeft minister Korthals op het punt van de IJtunnel niet kunnen vermurwen. Hoewel de gistermiddag door het P.v.d.A.-lid ir. H. Vos en door K.V.P. en V.V.D. mede ondertekende motie om een snelle afbouw van de IJtunnel mogelijk te maken met 36 tegen 16 stemmen werd aangenomen, bleef de minister van Verkeer en Waterstaat op zijn standpunt staan dat Coen- en IJtunnel niet gelijktijdig gebouwd kunnen worden. Het heeft allemaal niet mogen baten. De Amsterdamse Eerste-Kamerleden zijn gisteravond met burgemeester Van Hall naar de hoofdstad teruggereisd met cïe ervaring dat minister Korthals een keiharde tegenstander is en met de overtuiging, dat dc door de burgemeester tijdens de Kamerzitting geuite be schuldiging juist is, dat vele malen is gebleken dat in Den Haag krachten werkzaam zijn die Amsterdam in zijn ontwikkeling remmen. Burgemeester Van Hall, die zijn vakan tie in Italië had afgebroken om als Eerste- Kamerlid althans nog een staartje van het tunneldebat bij te wonen, heeft bij deze gelegenheid nog eens uitvoerig de voorgeschiedenis van de tunnelkwestie uit de doeken gedaan. De Amsterdammers mr. Kropman(K.V.P.) en mr. De Wilde (V.V.D.) betoogden dat de regeringsbe slissing de gemeentelijke autonomie ern stig heeft aangetast. Ir. Vos bestreed het argument dat gelijktijdige bouw van de beide tunnels een overbelasting van de arbeidsmarkt zou betekenen. Totaal zullen voor de IJtunnel ongeveer 450 man nodig zijn die deels op de internationale arbeids markt kunnen worden gevonden. Het com munistische Kamerlid L. Seegers, dat als Amsterdams raadslid aan alle tunnelde batten van 1925 af heeft deelgenomen, herinnerde aan het door de regering ter zijde gelegde maar zeer goed gefundeer de rapport van de commissie-De Vos van Steen wijk, die de bouw van de beide tun nels wil doen uitvoeren door een publiek rechtelijk lichaam. De hoofdstad zet het tunnelgevecht ech ter voort. De meerderheid der Eerste Ka mer heeft nu duidelijk doen blijken het regeringsstandpunt in de IJtunnelkwestie niet te delen. Belangrijker evenwel is of de Tweede Kamer genoegen zal nemen met de nauwelijks geargumenteerde beslissing, geen bouwvergunning voor de IJtunnel te geven. Het vuurtje in het parlement is inmiddels gesticht door het Amsterdams raadslid en Tweede Kamerlid drs. J. M. den Uyl, wiens interpellatie-aanvrage over de tunnelkwestie is geaccepteerd. Opmer kelijk is dat minister Korthals tot dusver heelt geweigerd het in 1959 door het Cen traal Planbureau samengestelde rentabi- liteitsrapport over Coen- en IJtunnel open baar Ie maken. Het rapport is vertrouwe lijk en het gemeentebestuur van Amster dam heeft het pas na herhaald aandrin gen ter inzage gekregen Burgemeester Van Hall heeft dezer dagen bevestigd dat dit rapport geheel in het voordeel van de IJlunnel spreekt. Inmiddels heeft „De Volkskrant" de inhoud van dit door rijks waterstaat met de grootste geheimzinnig heid bewaakte rapport gepubliceerd: „De IJtunnel zal voor zijn gebruikers totaal per jaar een besparing van 35 miljoen gul den betekenen, de Coentunnel zal slechts 15 miljoen gulden aan besparing opleve ren. Wanneer de IJtunnel wordt gebouwd zullen per jaar 12 miljoen manuren wor den gewonnen die nu verloren gaan met wachten. De Coentunnel stelt daar slechts 5 miljoen manuren tegenover". Deze con clusie is het resultaat van een studie waar voor Nederland zijn knapste koppen had gemobiliseerd. In de brief waarin minister Korthals verleden week het Amsterdamse gemeen tebestuur het vonnis over de tunnel mee deelde erkent hij overigens dat de „direc te of niet directe rentabiliteitswaarde" van de IJtunnel iets hoger ligt dan die van de Coentunnel. Maar zelfs als men aan de IJtunnel een iets hogere waarde zou toekennen, aldus de minister, dan zou nog de omstandigheid blijven bestaan dat de onmiddellijke investeringen in de IJtunnel belangrijk hoger zouden zijn dan die in de Coentunnel. Dit laatste argument wordt van Amsterdamse zijde echter bestreden met het feit dat de kosten van de IJtun nel met toegangswegen steeds worden ver geleken met die van de Coentunnel zonder toegangswegen en dat juist de voor de verkeersafwikkeling van de Coentunnel noodzakelijke doorbraken enorme investe ringen vragen. Er gaat geen dag voorbij of Amsterdam Advertentie ALLE TYPEN HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 16615 - 12000 zet zijn argumenten voor een snelle af bouw van de IJtunnel kracht bij in de vorm van naar Den Haag gezonden tele grammen en brieven. Voor het gemeente bestuur is het bovendien een erezaak. Heeft het niet op gezag van de voorgaande mi nister van Verkeer en Waterstaat „Am sterdam kan zijn gang gaan met de IJtunnel" 22 miljoen gulden geïnves teerd in de bouwput van de tunnel en nog eens vele miljoenen in de versnelde sanering van de voormalige Jodenbuurt om de aanleg van toevoerwegen naar de tun nel mogelijk te maken? (Zie verder pagina 2) (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de in de Eerste Ka mer aangenomen motie over de bouw van de IJ-tunnel heeft de heer Den Uyl (P.v.d.A.) vanmiddag in de Tweede Kamer zijn interpellatie-aanvrage over hetzelfde onderwerp ingetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1