Heïo Kennedy's verkiezing lijkt niet meer te stuiten r Esso Gouden Esso Extra Motor Oi! WERELDNIEUWS Tijdelijke „regeerders" van UNO kunnen Kongo uitkomst bieden West-Duitsland gaat vreselijke oorlogserfenis beter opbergen Van dag tot dag V erfoom Wenen wijst protest van Washington en Bonn af Oppositie eist aftreden van regering-Tambroni Cubaanse klacht maandag voor de Veiligheidsraad 3 tintelend fris Stevenson geestdriftig verwelkomd in de Democratische Conventie te Los Angeles Hammarskjoelds systeem van Opex"-ambtenaren werkt goed Schip met ingemetselde gifgranaten vaart naar onbekende bestemming Een Persil-produkt Eichmanns vooronderzoek kan anderhalf jaar duren ^Praatótoel WOENSDAG 13 JULI 1960 De ergernis, die de tocht van het Neder landse smaldeel naar Nieuw-Guinea heeft gewekt bij de Australische vakbond van zeelieden, kan worden verklaard uit een wel zeer linkse inslag van deze organisatie, die strijd tegen „de onderdrukking van gekoloniseerde volken" rekent bij al haar andere strijdpunten. De Australische havenarbeiders hebben de Nederlandse pogingen om in Indonesië vaste voet te houden, indertijd eveneens gesaboteerd en zij staan blijkbaar op het standpunt dat 't Nederlandse behoud van Nieuw-Guinea strijdig is met het Indonesische belang. Dat is het dan ook, al ligt daarin niet het argument waarmee in Nederland van diverse zijde tegen de Nieuw-Guinea- politiek der regering wordt geageerd. Het belang van de Papoea is immers in deze aangelegenheid primair en met datzelfde belang hebben de Australiërs in hun deel van Nieuw-Guinea eveneens te maken. Misschien heeft deze parallel van interes sen invloed gehad op de tamelijk geruis loze opheffing van de boycotactie tegen de Nederlandse marine-onderdelen, in ieder geval is de houding der havenarbeiders blijkbaar moeilijk te argumenteren en te continueren geweest. Intussen is dit incident een symptoom van de irritatie, die in het buitenland is ontstaan door het Nederlandse vlagver toon. Men kan er zeker van zijn dat op de verdere route der schepen ontstemming en antipathie zullen worden gewekt in de lan den, die zich met Indonesië verwant voelen en 'n tere plek hebben overgehouden uit 'n vroegere koloniale status. Het vlagvertoon wordt beschouwd als een uitdaging en veel meer kan het ook inderdaad niet betekenen, aangezien de Karei Doorman in de herfst weer naar Nederland komt en geen permanente taak in de verdediging van het halve eiland krijgt. Van het effect, dat de Nederlandse rege ring met deze maritieme zending heeft beoogd, is niet veel meer overgebleven, nu er op alle mogelijke manieren betuigingen van vredelievendheid en voorzichtigheid nodig zijn geweest om het buitenland ook het bevriende! ervan te overtuigen dat er geen gevaar te duchten viel. Als onze regering zo zeker was van het feit. dat er niets zou gebeuren, waarom heeft zij dan niet afgezien van dit vertoon dat volgens de objectieve waarnemer aandoet als een anachronisme in deze tijd, die steeds meer wars geworden is van deco rum, propaganda, machtsdemonstraties en op de borstklopperij, doch om feitelijk heden vraagt. Advertentie Zó smaakt Hero Citroen! Ook in de grote Hero Gezinsfles (Van onze correspondent) WASHINGTON Vierentwintig uur voordat de stemming op de Democratische Conventie begon, moesten de aanhangers van Senator Kennedy te Los Angeles con stateren dat de verschuiving in het voor deel van hun kandidaat tot staan was ge komen. Nog steeds kon Kennedy niet ge heel zeker zijn van de vereiste 761 stem men. Allerlei geruchten deden de ronde, die de aanhangers van Stevenson, haast te gen beter weten in, nieuwe hoop gaven: in de delegatie van Californië zou de aan hang van Stevenson groter zijn dan die van Kennedy en bovendien ging het niet te verifiëren gerucht dat senator Johnson in een wanhopige poging om Kennedy te gen te houden, zijn aanhangers voor Ste venson zou laten stemmen. Over dergelijke nog vrij fantastische mo gelijkheden werd in de wandelgangen ge sproken, toen mevrouw Roosevelt voor het eerst de Conventiezaal binnenkwam. De weduwe van Amerika's grote Democrati sche president is een trouw aanhangster van Stevenson. Zij kreeg een hartelijke ovatie van de gedelegeerden en het pu bliek. Maar nauwelijks had zij hiervoor bedankt of het werd bekend dat Steven son bij de Conventiezaal was aangekomen. Stevenson is officieel geen kandidaat-doch lid van de delegatie uit Illinois. Het is niet gebruikelijk dat kandidaten zich in de zaal vertonen, doch Stevenson zou men als een grensgeval kunnen beschouwen. Hoogtepunt Die aankomst van Stevenson werd on verwacht een hoogtepunt. Voorzitter Col lins kon zich niet langer verstaanbaar ma ken toen Stevenson onder groot gejuich de zaal binnenkwam. Collins trachtte de orde te handhaven, doch kon alleen zijn voor zittershamer kapotslaan. Het gedrang rond Stevenson was zo groot dat hij slechts met moeite zijn plaats in de delegatie kon bereiken. Maar zijn aanhang wenste hem op het podium te zien. Alleen door hem daar uit te nodigen, kon Collins ho pen de zaal weer kalm te krijgen. Maar de geestdrift rond Stevenson was zo groot, dat het voor hem een worsteling werd om het podium te bereiken. Hij wilde echter geen rede houden. Al wat hij zei was dat hij dankbaar was gestemd voor het rumoerig, maar ook ontroerend welkom. Hij voegde daaraan nog een zin toe, half diepzinnig half gekscherend: „Ge durende de benauwde tocht naar het po dium had hij gedacht: de Conventie zal de laatst overlevende tot kandidaat kie zen". De indrukwekkende demons!ratie die Ste venson ten deel viel. heeft althans sommi ge gedelegeerden, die niet enthousiast zijn over de politieke voorspoed van Kennedy, aan het denken gezet. De mogelijkheid van een alternatief is iets concreter ge worden. Men stelde elkaar de vraag: zou het nog mogelijk zijn dat Stevenson de laatst overlevende zou zijn na een reeks van stemmingen? In dat geval zou de demonstratie een keerpunt zijn geweest in deze Conventie. Het moet echter met alle nadruk worden gezegd dat Kennedy met 752 stemmen zo dicht aan de overwinning toe is, dat de zege hem nauwelijks meer kan ontgaan, maar in elk geval is er thans enige spanning gekomen in de Con ventie, die er maandag nog vrij saai uit zag. De stand in de strijd om de verkie zing tot officieel kandidaat voor het pre sidentschap is volgens een telling van Uni ted Press thans: Kennedy 752 Johnson 407, Symington 78 en Stevenson 65' Burgerrechten De Democratische Conventie heeft overi gens in het verkiezingsprogramma stellin gen over burgerrechten aangenomen, die verder gaan dan ooit tevoren. Dit hoofd stuk over burgerrechten is een onderwerp geweest van fel debat in de Conventie. Daarbij dreigt altijd het gevaar dat de vertegenwoordigers van een aantal zuide lijke staten de vergadering verlaten, met het gevolg dat. zij in november geen steun verlenen aan de officiële kandidaat. Meest al blijft het echter bij een dreiging en ook ditmaal is de onenigheid niet uitge lopen op een breuk. Iedere Conventie neemt ee.i verkiezings programma aan nog vooi'dat de kandidaat voor het presidentschap is gekozen. De 99 GENèVE (UPI) De secretaris van de UNO, Dag Hammarskjoeld, zal de door onlusten geteisterde republiek Kongo wel licht de beschikking geven over een ploeg internationale ambtenaren, die in de UNO „Opex '-ambtenaren worden genoemd. De naam „Opex" is een samenstelling van de woorden „operationeel" en „executieve" en wordt in de UNO gebruikt om deskundi gen aan te duiden, die deel uitmaken van een „internationale regeringsdienst" welke anderhalf jaar geleden op Hammarskjoelds voorstel in het leven is geroepen. Tot dus ver zijn er nooit „Opex"-ambtenaren ge bruikt om politie of legereenheden te lei den, maar nu de Kongolese premier Loe- moemba om zulke mensen, gevraagd heeft, is het niet uitgesloten, dat die nieuwe taak hun in de Kongo zal toevallen. Dat zou dan meteen de vuurproef zijn voor deze nieuwe taak van de UNO. De functie van deskundigen, die door de UNO worden uil- gezonden. is „aan een regering, die zich in moeilijkheden bevindt, duidelijk te ma ken wat er gedaan dient te worden en hoe het moet worden gedaan". Dan is het aan de betrokken regering om zulke adviezen al dan niet op te volgen. Hammarskjoeld ging echter nog verder. Hij voorzag, dat de regeringen die op deze wijze met advies zouden worden bijge staan, wellicht niet de middelen zouden hebben om die adviezen uit te voeren. Daarom heeft aan het einde van 1958 de Algemene Vergadering van de UNO op Hammarskjoelds verzoek een nieuw sy steem aanvaard, waarbij op verzoek van de betrokken regering bepaalde deskundi gen door de UNO kunnen worden gede tacheerd om speciale diensten te verrich ten. Daarmee zijn dus de „Opex"-ambte- naren geboren. Zij krijgen hetzelfde be taald als een ambtenaar van de regering, waarbij zij zijn gedetacheerd. Het verschil wordt dan door de UNO bijgepast. „Zo'n deskundige', aldus Hammarskjoeld in de speciale instructies, die hij heeft uitge vaardigd. „is onvoorwaardelijk verplicht om plaatselijke krachten op te leiden, zo dat die zo spoedig mogelijk zijn taak kun nen overnemen". In de eerste aanleg wor den „Opex"-ambtenaren voor één jaar ge detacheerd, hoewel dat in de meeste ge vallen wel langer wordt. Deze mensen wer ken thans in Afganistan, Boiivië, Birma, Ethiopië, Malaya, Guinea. Irak, Jamaica, Laos, Libië. Nepal, Panama, Paraguay, Soedan, Tunesië en Vietnam. De „Opex"- experts zijn aangetrokken uit Engeland. België. Nederland, Frankrijk. Amerika, In dia. Zwitserland, Zweden en Noorwegen. Tot dusver is er nog slechts één deskun dige uit een communistisch land benoemd. Hij is een Pool. die thans geodetische on derzoekingen doet in Soedan. Het „Opex"-project wordt, door de hulp ontvangende landen op hoge prijs gesteld, vooral omdat deze deskundigen werken op dezelfde voorwaarden als de burgers van het land en ook omdat zij door de UNO worden gestuurd, zodat er geen „koloniale" bijsmaak aan zit. kandidaat belooft traditiegetrouw de cam pagne te zullen voeren op grond van dit programma. Eén hoofdstuk uit dit pro gramma levert gewoonlijk een debat op in de Democratische Conventie, namelijk dat over de ourgerrechten. waarin de maat regelen zijn omschreven die de partij no dig acht ten bate van de gelijkstelling van de negers. Gewoonlijk ook tekenen de zui delijke staten protest tegen dit hoofdstuk aan. Dit jaar gaat het programma even wel verder in het voordeel van de negers dan ooit tevoren. Magisch effect (Reuter) Voorzitter Collins verklaar de, dat de buitenlandse politiek van pre sident Eisenhower tengevolge heeft gehad, dat. de wereld het vertrouwen in de Vere nigde Staten verliest. „Er was een tijd en die ligt niet ver achter ons, dat het woord Amerika een magische klank had tot in het meest afgelegen dorp ter aarde. Voor de onderdrukten hield het woord een krachtige belofte voor een beter leven in. De laatste tijd echter schijnt dit magische effect te zijn verdwenen", aldus Collins. Ad.vertentie Bescherm uw motor als htj loopt en als hij stilstaat POST BLUFT MET ESSO BENT U BETER UIT! HAMBURG (UPI) Het dodelijke gas, dat nazi-Duitsland tijdens de Tweede We reldoorlog tot zijn beschikking had en hier nooit heeft durven gebruiken, wordt thans in de Atlantische Oceaan gestort. De West- duitse regering heeft het dodelijke gas, dat op het centraal zenuwstelsel werkt, uit de Oostzee opgehaald, waar het onmiddel lijk na de oorlog op order van de Britse bezettingsautoriteiten, verpakt in 150 mm. artillerie ammunitie, tot zinken werd ge bracht. Een klein stoomschip van 997 ton, de „August Peters", vervoert de met gas ge laden ammunitie naar een plek in de At lantische Oceaan, die angstvallig geheim wordt gehouden. De „August Peters" heeft reeds een reis gemaakt in maart en zal aan het einde van deze maand de tweede en laatste reis maken. De regering te Bonn en de regering van Sleeswijk Hol- stein te Kiel hebben kortweg geweigerd bijzonderheden over het werk bekend te maken uit angst, dat de een of andere buitenlandse regering protest zal aanteke nen, omdat het gas niet ver genoeg van haar kustlijn op de bodem van de oceaan wordt neergelaten. Daarom is de bestem ming van de „August Peters" een top geheim. Het. enige dat ambtenaren te Bonn en Kiel loslaten is, dat het gas „ergens- in de internationale waterén en ver van elke kust" wordt gedeponeerd. Het gas, dat de codenaam „Tabun" Advertentie TEL AVIV, (UPI) Israëlische politie functionarissen, die belast zijn met het voorbereiden van de aanklacht tegen de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann hebben verklaard dat het vooronderzoek tenminste een jaar zal duren. Het is ook mogelijk dal het anderhalf jaar in beslag zal nemen. Erop wijzend dat. vele nazi- oorlogsmisdadigers jaren in de gevangenis doorbrachten alvorens hun zaak voorkwam zoals Erich Koch die in Polen zes jaar in de gevangenis zat zeiden de functio narissen dat er geen reden is voor bij zondere haast. draagt, werd na de Duitse nederlaag door Britse troepen in een geheime militaire opslagplaats te Munsterlager op de Lüne- burger heide ontdek*!. Londen gaf onmid dellijk bevel het afschuwelijke gif. dat naar men aanneemt miljoenen mensen in één slag zou kunnen doden, aan boord van twee kleine schepen te laden en die schepen dan dichtbij de Oostzeekust tot zinken te brengen. Later echter gingen Duitse ambtenaren met de van hen welbekende grondigheid eens snuffelen in de archiefstukken en ontdekten dat houwitsergranaten, waarin het „Tabun" verpakt was, niet bedekt wa ren met een beschermende laag. Zij rap porteerden, dat het zeewater vroeg of laat het metaal van de granaten zou aantasten en dat daardoor het gifgas weer vrij zou kunnen komen. Dat zou kunnen leiden tot vergiftiging van honderden vierkanten mijlen zee. De Westduitse regering besloot dan ook om de granaten met duikers weer naar de oppervlakte te brengen, een onderne ming. die bijna één miljoen gulden heeft gekost. Daarna werd de dodelijke lading aan boord van de „August Peters" ge bracht, waar de granaten in stalen vaten werden geplaatst, bedekt met een laag" ce ment. Het cement, aldus Duitse deskundi gen. zal de werking van het zeewater voor altijd weerstaan en daardoor de dodelijke inhoud van de granaten afdoende verze gelen. Bovendien werden een kanarie en een paar krekels als passagier aan boord van de „August Peters" meegenomen en ka pitein Karl Nepperschmidt kreeg te horen, dat indien er slechts een duizendste van een ons van het gifgas ontsnapte, die die ren het onmiddellijk zouden merken. Zij zouden dood neervallen en de bemanning van het schip tijd geven gasmaskers voor te doen. Maar tijdens de eerste reis in maart bleef de kanarie lustig zingen en de krekels hebben het nooit zo goed ge had. Toch veroorzaakte het schip met zijn dodelijke lading bijna een paniek onder de inwoners van Kiel, toen het daar kort voor de eerste reis brandstof en victualiën kwam innemen. Het regende boze protes ten bij de plaatselijke regering, die de kapitein toen order gaf in de Kieler Baai te gaan liggen, op kilometers afstand van de eigenlijke haven. De enige bijzonderheid, die de Westduit se regering heeft losgelaten is, dat. wan neer de „August Peter" zijn tweede reis gaat maken deze maand, de lading zal worden gedeponeerd op een diepte van 4000 meter. WENEN. (DPA) - De Oostenrijkse rege ring heeft de Amerikaanse en Westduitse protesten tegen uitlatingen van Kroesjtsjev tijdens diens staatsbezoek aan Oostenrijk van de hand gewezen. De regering te Wenen zegt geen invloed te hebben gehad op de redevoeringen die de Russische lei der heeft gehouden. Dit neemt niet weg. dat de Oostenrijkse regering „natuurlijk niet" instemt met de opvattingen, die Kroesjtsjev over beide landen heeft verkon digd. (UPI) - Het bezoek van Kroesjtsjev heeft Oostenrijk 120 miljoen gulden bespaard aan herstelbetalingen, zo blijkt uit een of ficiële verklaring van kanselier Raab aan het Oostenrijkse volk. ROME, (UPI) Premier Ferdinando Tambroni van Italië zal zich vandaag in de Kamer van Afgevaardigden verweren tegen de critiek op de steun die zijn rege ring geniet van de neo-fascisten, onder de dreiging van een nieuwe communistische landelijke actie. Vanmiddag komt de Kamer opnieuw bijeen voor het openbaar debat over de recente ongeregeldheden in Italië die elf doden en honderden gewonden geeist heb ben. Op de eerste dag van het debat, dins dag. nodigde de oppositie Tambroni uit af te treden. De communistische woord voerder Palmiro Togliatti, zei dat „heel Italië in het geweer zou komen indien ge tracht zou worden de dagen van Benito Mussolini te doen herleven. De christendemocraten dringen er bij Tambroni op aan niet te zwichten voor de dreigementen. Het debat zal worden afge sloten met een stemming over een ver trouwensvotum voor Tambroni. NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad zal maandag bijeenkomen om de klacht van Cuba tegen Amerika te behan delen. Cuba heeft de Verenigde Staten be schuldigd van „economische agressie". HAVANA Cuba (UPI) De geheime politie van premier Fidel Castro heeft drie Amerikaanse journalisten, waarvan er twee kort tevoren waren vrijgelaten, in hechtenis genomen op beschuldiging van het in ongunstig daglicht stellen van de revolutie. In totaal waren zeven Ameri kaanse correspondenten aangehouden, van wie er vier werden vrijgelaten. De nationale bank van Cuba heeft ge weigerd de rooms-katholieke hulpbisschop van Havana deviezen te verstrekken voor een bezoek aan het komende internationale eucharistische congres van München in West-Duitsland. De hulpbisschop waar schuwde verleden week tegen bovenmatige staatscontrole. Over de gezondheidstoestand van pre mier Castro, die aan een longaandoening lijdt zijn geen verdere mededelingen ver strekt na het bulletin van dinsdag waarin werd gesproken over een „lichte achteruit gang". Demonstraties MEXICO STAD (UPI) Vijfduizend Mexicaanse studenten hebben in Mexico stad demonstraties gehouden voor het ge bouw van de Amerikaanse ambassade en het presidentiële paleis. De studenten pro beerden een Amerikaanse vlag te verbran den en riepen „Cuba wel, Yankees niet". Zij dföhgen' een politiemacht van twee honderd man terug en gooiden van een hotel in het centrum, waar Amerikaanse toeristen verblijf hielden, de ruiten in. Tenminste zeven studenten werden ge arresteerd. Suikerneef WASHINGTON (UPI) De Filippijnen hebben Amerika een aanvullend kwantum van 350.000 ton suiker aangeboden, ter opvulling van het tekort dat is ontstaan door het opschorten van de Cubaanse sui- kerinvoer in de Verenigde Staten. De Fi lippijnen leveren Amerika per jaar gemid deld 980.000 ton suiker. Op de Een hoofdartikel Wij willen vandaag eens ernstig met u spreken en daarmede opwekken tot be zinning. Het is ons namelijk gebleken dat in wijde kring een starre houding van voor-oordeel bestaat inzake de drie beren. Gij kent de gegevens: deze drie beren, keurige dieren en alom geacht, een vader-beer, een moe der-beer en een kind-beer, gingen op een morgen een uitstapje maken en vonden bij hun terugkeer opmerkelijke sporen van een vreemde aanwezigheid in hun gezel lige woninkje. Zo viel het kind-beer op dat men aan zijn bordje had gegeten; het was ledig. Dat begrootte het kind-beer. Het diertje, hongerig na een lange wan deling door het woud, had daar de smoor over in. Terecht, zouden wij menen. Voorts bleek dat een onbekende, wellicht een onverlaat (dat wisten die beren op dat ogenblik niet) zich bediend had van het stoeltje van kind-beer en van het lepeltje van kind-beer. Tenslotte constateerde het drietal ook nog dat de indringer gebruik had gemaakt van het lekkere, warme bed je van kind-beer. Zoals algemeen bekend mag worden ge acht, was de onbekende die zo brutaal was binnengedrongen een klein mensje, een meisje dat verdwaald in het woiLd, door de honger gedreven, het ledige huis was binnengegaan en daar de pap van kind- beer had opgegeten en vervolgens, in het kleinste bedje, in slaap was gevallen. Opmerkelijk is nu dat de ste m- m in g v an de wereld zich geheel richt tegen de drie beren! Dat lij kt ons een geheel onjuist standpunt dat gebaseerd is op zuivere gevoelsoverwegingen en dat geen rekening houdt met de werkelijkheid van de situa tie zoals die zich aan de beren voordeed. De ganse openbare mening bleek onmiddellijk aan de kant te staan van de kleine overtreedster en, soms met de adem in de keel, vernam men het avon tuur van de kleine. Een merkwaardige vervorming van normen rvaartegen wij met klem ivillen waarschuwen! Wellicht kunnen ivij het best een om gekeerde voorstelling van zaken geven en zo het besef wakker schudden. Gij komt, na een dagje Floriade, thuis met uw vrouw en de kleine meid en gij ontdekt bij het openen van de voordeur reeds dat een beer binnen is gedrongen. Er zitten diepe krassen in de parapluiebak; de deuren zijn beschadigd, men heeft aan uiv bordje ge zeten, men heeft de koelkast opengerukt en die ledig gegeten. Voorts heeft het wil de dier, blijkens de lucht die er omheen- hangt, geruime tijd in uw bloedeigen stoel gezeten, het heeft verder aan uw brood- eigentafel gezeten en vervolgens met uw eigen bestek gegeten. Om het geheel af te ronden is het daarna in uw bed gekropen of, desnoods, in dat van uw kleine meid. Wij vragen nu: hoe zoudt gij reageren? Zoudt gij aan de zijde van de beer staan of aan die van uw dochtertje? Vooral als gij zoudt merken dat de onverlaat óók haar pantoffeltjes had aangetrokken? Nu dan! Duif Advertentie ANTIEKE MEUBELEN houden waarde Grote voorraad antieke secretaires, ronde mahonie tafels, ook uittrekbaar, met bla den. ladekasten, commodes, ook mahonie stoelen en fauteuils, tafeltjes enz. Restauratie van antieke meubelen, curiositeiten enz „DE HERTEKOP" A. MUDDE Groot Heiligland 64 - Gasthuisvest 75 TEL. 12223 D Afstandbesturing-. Hamburg zal als eerste stad ter wereld een op afstand bestuur de ondergrondse spoorweg krijgen. Vol gens een woordvoerder van de Ham burger verkeersmaatschappij, die dit project ter hand zal nemen, zullen reeds in 1962 de eerste op afstand be stuurde metro-treinen onder de stad rijden. De maatschappij verwacht, dat door dit vol-automatische systeem de exploitatie van de metro vijftien per cent goedkoper zal worden, terwijl voor passagiers een hogere mate van veiligheid zal worden verkregen, om dat het „menselijk falen", dat in de meeste gevallen de oorzaak van spoor wegongelukken is, zich dan niet meer zal voordoen. "Uitnodiging. De Griekse premier Kara- manlis, die een bezoek aan Parijs brengt, heeft president De Gaulle voor een bezoek aan zijn land uitgenodigd. Het Franse staatshoofd heeft de uitno diging aanvaard, maar er is nog geen datum vastgesteld. Agenten. Het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dinsdag in Bonn bekendgemaakt, dat er in de Bondsrepubliek 14 geheime agenten, af komstig uit Oost-Duitsland. zijn gear resteerd. De agenten zouden voorma- melijk gewerkt hebben in Frankfort, Augsburg, Saarbrücken en Ludwigsha- fen. Vraag. De minister van Buitenlandse Za ken van communistisch China, maar schalk Tsjen Ji. heeft gevraagd om „onmiddellijke terugtrekking uit Zuid- Vietnam van het aldaar gestationeer de Amerikaanse militaire personeel". Het verzoek was vervat in een brief aan premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam. Opgesloten. Dinsdag zijn bij een zware brand in een drukkerij in de binnen stad van Helsinki drie brandweerlieden omgekomen. Ongeveer 20 personen werden gewond. De drie mannen raak ten in de kelder van het brandende ge bouw opgesloten, toen bij een explosie een vloer instortte. Diepzeeboot. De Amerikaanse marine is bezig aan een project voor het bouwen van een onderzeeboot, die op een diep te van ongeveer vijfduizend meter zal moeten varen en daarmee een revolu tie teweeg zou kunnen brengen in de Oorlogvoering onder water. De marine voegt aan deze mededeling toe, dat zulk een nieuwe onderzeeboot ook van belang zou zijn voor wetenschappelijk diepzeeonderzoek. Lening. De president van de Wereldbank Eugene Black heeft vandaag bekend gemaakt dat de internationale bank voor herstel en ontwikkeling, het equi valent van 240 miljoen dollar in Ame rikaanse dollars en Duitse marken zal lenen van de Deutsche Bundesbank. De lening is de grootste, die de bank ooit buiten de Verenigde Staten heeft aan gegaan. De lening heeft een looptijd van twaalf jaar Omgeslagen. Op de Amazone bij Belem, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Para. is dinsdag een veerboot omge slagen. Hierbij zijn 32 mensen verdron ken. Jongetje. Een elfjarig jongetje is dinsdag in de Engelse stad Winchester voor de rechtbank verschenen op beschuldiging een negenjarig meisje in een bos bij Southampton te hebben vermoord door haar negenendertig messteken te ge ven. Het jongetje zei: „Ik heb dat op de televisie gezien en volgende week komt er weer zo'n uitzending." Teruggebracht. Het hoofd van de repa- triëringsdienst van de Algerijnse Ver zetsbeweging. Si Moestapha. heeft op een bijeenkomst van de Westduitse ar beidersjeugdorganisatie to Offenbach meegedeeld, dat zijn dienst tot dusver 3.000 leden van het Vreemdelingenle gioen, die naar de Algerijnse verzets strijders waren overgelopen, naar hun land heeft teruggebracht. Onder hen bevonden zich 2.500 Duitsers. Volgens Si Moestapha is 70 tot 75 percent van het vreemdelingenlegioen uit Duitsland af komstig. Verband. Aan de Argentijnse oever van de Parana die de grens met Paraguay vormt, is dinsdag weer een verminkt lijk gevonden. Het was het elfde stof felijke ovex'schot, dat in drie weken tijd werd geborgen. In Buenos Aires legt men verband tussen deze vondst en berichten uit Asuncion, dat de re- regering van Paraguay krachtig op treedt tegen guerrillastrijders, die sinds zes maanden de troepen van pre sident Stroessner bestoken. Zelf weten. De inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten heeft van daag een telegram gezonden aan alle onderdelen, waarin hij de commandan ten verzocht, de datum van de misluk te aanslag op Hitiers leven, welke op 20 juli 1944 plaatsvond, op „passende wijze" te gedenken. In het telegram werd voorts gezegd, dat men het aan de verschillende commandanten over liet, hoe men deze dag dacht te vieren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3