ROXASECT Chefarine „4 KENT KENT KENT KENT KENT ANNA BLAMAN OVERLEDEN AGENDA Minister Castiella in Londen om oude wonden te helen Hoger beroep tegen vrijspraak in het proces-Nitribitt INSECTEN-VERDELGER Van der Hoogtprijs voor Christine d'Haen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Boete van 500,- geëist tegen boekhandelaar Haarlem Oostduitsers vielen leden van Amerikaanse en Britse missie lastig Vrees voor leven van li ontvoerde kind in Sydn Centraal partijcomité i het Kremlin bijeen 4 de Gerepatrieerden uit Indonesië kunnen weer visa aanvragen GenJanssens meldt zich „Schrikkeljarigen" in Purmerend bijeen Aanstootgevende boekjes Protest tegen huurverhoging Bedrijfsleven steunt de stichting van een Haags congresgebouw Op 1 juni had ons land 11.468.201 inwoners Concurrentiestrijd in Valkenburg Koeperman leidt in toernooi te Kiew Velsen-IJmuiden Beverwijk Regering'Macmillan wil streep zetten onder de rekening waarop een fel anti-Brits boek staat Moord op Frankfortse prostituee blijft een raadsel for 0°ng drinks WOENSDAG 13 JULI 1960 Advertentie flaat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS (Van onze correspondent) BONN Een reeks Franse, Amerikaan se en Britse officieren van de westelijke militaire missies te Berlijn, onder wie de Britse generaal Packard, is door commu nistische Oostduitse volkspolitie aangeval len en mishandeld. Dit deelden dinsdag te Bonn de Amerikaanse, Britse cn Franse ambassades mee. Het gaat hier kennelijk om Russische en Oostduitse pogingen om opstootjes te organiseren, die de betrekkingen tussen Oost en West moeten vergiftigen. Men zegt in geallieerde kringen te Bonn, dat Moskou er op uit lijkt te zijn het tot een openlijk agressieve toestand in Berlijn te laten komen, die ten doel moet hebben het verblijf der geallieerde troepen in Ber lijn onmogelijk te maken. De geallieerden hebben overigens bijna een maand over de Berlijnse incidenten, die begin en midden juni plaatsvonden, gezwegen! Hun protesten bij de Russische opperbevelhebber in Oost-Duitsland, gene raal Jakoeboski, werden door de Sovjets genegeerd. Men kreeg van de Russen zelfs niet de verzekering, dat iets derge lijks in de toekomst niet meer zou gebeu ren. Onder de incidenten is het sprekendste, dat van de generaal Packard, de chef van de Britse militaire missie in het Oostber- lijnse Potsdam. Zijn auto werd aangehou den en doorzocht en men beledigde en sloeg de generaal ten slotte, nadat volks politieagenten de ruiten van de wagen in geslagen hadden, waarbij de chauffeur van de Britse officier werd gewond. Pas na drie uur lieten de Oostduitsers de ge neraal vrij. Eenzelfde mishandeling moesten twee kapiteins en een onderofficier van de Ame rikaanse militaire missie in Potsdam on dergaan. Twee Franse kapiteins werden met pistolen bedreigd en ten slotte even eens mishandeld. De westelijke militaire missies in Ber lijn zijn een overblijfsel uit de tijd van de bezetting door de geallieerden van van Duitsland. De Russen hebben derge lijke missies in West-Duitsland. cul- toe- ■ijer uit- 1 in is. ver- ma- t de van ler- van op- be- van >unt Pa- in ;ort een het ge- op lijk an- in- 1 is die van het nda van (Van onze correspondent) BONN De officier van Justitie in het proces tegen de 39-jarige handelsreiziger Pohlmann, die vrijgesproken is van de beschuldiging dat hij de prostituée Rose- marie Nitribitt heeft vermoord, wenst hier tegen in hoger beroep te gaan. Hij wil eerst de schriftelijke uitspraak nauwkeu rig bestuderen alvorens te besluiten of hij het hoger beroep zal handhaven of niet. Tegen Pohlmann was levenslang tucht huis geeist. Hij kwam eergisteren niet tegemoet aan de wens om in een „laatste woord" opening van zaken te doen en zoals hij steeds beloofd had de eventu ele onbekende te noemen die met de moord meer te maken zou hebben gehad dan hij zelf. Hierdoor is het raadsel van de moord van 29 oktober 1957 op Nitribitt onopge lost gebleven. De enige man die met haar voortdurend contact heeft gehad en van wie men weet dat hij in elk geval een der laatsten is geweest die haar heeft gespro ken is Pohlmann. Mazen in het net De vrijspraak wordt gezien als een zwa re nederlaag voor de openbare aanklager. Deze heeft weliswaar nimmer twijfel aan gelaten dat zijn aanklacht op de wankele basis van een reeks aanwijzingen en niet op de vaste bodem van bekentenis sen of te verifieren getuigeverklaringen over Nitribiits laatste uren was gebouwd. Anderzijds bleek hij er in zijn requisitoir van overtuigd dat Pohlmann en niemand anders de roofmoord kon hebben gepleegd. Nog nimmer in mijn leven, zo zei de openbare aanklager, heb ik levenslang ge- requireerd, thans doe ik dat in de vaste overtuiging dat Pohlmann de moordenaar is.. De rechtbank van gezworenen van Frank fort aan de Main was het daarmee niet eens. De aanwijzingen, de zogenaamde in dicaties, achtte zij niet voldoende. In het door de officier van justitie gesponnen net om Pohlmann zag zij een reeks wijde ma zen. De stampvolle publieke tribune rea geerde mee een daverend applaus, onder Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4 "-elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderenff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Met ingang van vandaag is het voor 1 Indonesië gerepatrieerden weer mogelijk immigratievisa voor Amerika aan te vra gen ingevolge de zogenaamde Pastore Wal- ler-wet. Deze wet is bij besluit van de Amerikaanse senaat en het Huis van Af gevaardigden onlangs verlengd. Het im migratiecontingent voor Indische Neder landers is aanmerkelijk vergroot. Hierdoor zal het mogelijk zijn nogmaals 10.000 ge repatrieerden uit Indonesië in de Verenig de Staten toe te laten. Tot dusver emigreer den reeds ongeveer 15.000 repatrianten naar Amerika. Op het in Haarlem gevestigde kantoor van de Christelijke Emigratie Centrale aan de Wagenweg 30 rood, tel. 21829, zijn alle inlichtingen betreffende deze emigratie te verkrijgen. Het kantoor is geopend dagelijks van 's morgens tien tot 's avonds zeven uur. De Belgische generaal Janssens die teruggeroepen is uit Kongo, heeft voor het monument van koning Leopold II in Brussel, uitgeroepen: Sire ze hebben uw werk verknoeid. scherp protest van de president, die met ontruiming dreigde. Zwakke indicaties In de Bondsrepubliek is er naar aanlei ding van dit proces op gewezen dat een veroordeling op grond van indicaties en niet van bewijzen, speciaal in geval van moord, toch wel uiterst gevaarlijk is. Der gelijke indicaties bergen de verleiding in zich dat hetgeen waarschijnlijk is voor ab solute zekerheid wordt gehouden. In dit proces waren de indicaties niet voldoende. Er waren er twee die voldoen de voor Pohlmanns veroordeling hadden kunnen zijn: 1) De afdrukken van de nagels van de handen die Rosemaries keel hebben dicht geknepen. Deze afdrukken op Nitribitts keel zijn zeer duidelijk geweest vlak na de moord maar het lijk bleef te lang op een verwarmde vloer liggen en de afdrukken verdwenen daardoor bijna ge heel. 2) De affaire van Pohlmanns broek: hij beweert dat hij bij zijn laatste bezoek aan Rosemarie een donkere broek heeft gedragen. Een getuige zegt een grijze broek. Op de grijze broek vond men latei- vlekken roest of bloedvlekken? Neemt men daarbij nog dat het tijdstip van de moord niet voor de volle honderd percent vaststaat dan kwam de beschuldiging op losse schroeven te staan. En dat leidde tot deze vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. (DPA) Pohlman is nog geen vrij man. Hij zal waarschijnlijk naar de gevangenis teruggebracht worden, waar hij reeds vijf van de zestien maanden heeft uitgezeten waartoe hij verleden jaar wegens diefstal en verduistering veroordeeld werd. Dan staat hem nog een nieuw proces te wach ten wegens bedrog bij herhaling, dat hij na zijn vrijlating uit de eerste hechtenis be gaan zou hebben. De verdediger van Pohlmann zei de kos ten van het proces die nu door de staat gedragen moeten worden, op ongeveer zes honderdduizend mark te schatten. In Purmerend is de eerste reünie van „schrikkeljarigen" gehouden. Er waren er 300 uit het gehele land naar de feest vierende stad gekomen. Onder hen bevond zich de 92-jarige mevrouw H. Franken- Hartkamp uit Purmerend, alsmede de ba by's Jan Willem Meeuwenoord uit Heem stede, Donald Hanaseth uit Rotterdam en Anneka Baars uit Bunnik, die dit jaar op 29 februari geboren zijn. Burgemeester mr. R. Kooiman van Purmerend ging vele keren op de foto met deze baby's op de knie en de oudste „schrikkeljarige" aan zijn zijde. De reünie kreeg een internatio naal tintje door de aanwezigheid van „schrikkeljarigen" uit België, Engeland en Duitsland. Een orkest speelde muziek van Rossini, eveneens een „schrikkel jarige". Vannacht is tc Rotterdam aan een hersenbloeding plotseling overleden de romanschrijfster Anna Blaman, wier eigenlijke naam was Johanna Petronella Vrugt. Zij is 53 jaar ge worden. Nog zeer onlangs las zij in de mede door haar opgerichte en ge leide Rotterdamse Kring van Auteurs fragmenten voor van haar laatste ro man, die eind van dit jaar zou ver schijnen. Die roman zou „Verliezers" heten. Anna Blaman heeft zich in deze roman, die zij nu niet heeft mogen voltooien en die zij schreef in opdracht van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, met het doodsprobleem bezig ge houden. Anna Blaman, op 31 januari 1906 te Rot terdam geboren, heeft zich aanvankelijk gewijd aan het onderwijs. Zij behaalde de akte lager onderwijs en sloot haar studie in Frans af met de akte M.O, Enkele jaren gaf zij Franse les, maar wijdde zich daarna uitsluitend aan haar schrijfkunst. Zij publiceerde „Vrouwenvriend" (1941). „Ontmoeting met Selma" (1943), „Eenzaam Avontuur" (1940), „De Kruisvaarder" (1950), „Ram Horna en andere verhalen" (1951), „Op leven en Dood" (1954) en in 1958 de verhalenbundel „Overdag". In 1949 weigerde zij de Van der Hoogt prijs van de Maatschappij der Nedei-land- se Letterkunde, omdat in het jury-rapport werd voorgeschreven, hoe zij zichzelf ver anderen moest. In 1956 verwierf zij voor haar oeuvre de staatsprijs voor Letterkunde, de P. C. Hooftprijs. De jury schreef toen dat Anna Blaman haar talent in dienst heeft gesteld van het motief van de eenzaamheid van de mens, gelegen in zijn hedendaags schijn bestaan dat niet is geworteld in een morele, ideële of religieuze grond. Zelf zei Anna Blaman dat de figuren uit haar boeken worstelen met de onzekerheid of de mens inderdaad in laatste instantie alleen staat in de wereld of dat zijn diepste isolement door liefde, vriendschap of godsvertrouwen kan verbroken worden. Dit is dus blijkbaar ook bet thema van de nieuwe roman, waar aan zij werkte, geworden: „De Verliezers". In 1956 verwierf zij de romanprijs van de gemeente Amsterdam voor haar roman „Op leven en dood", welk boek ook werd onderscheiden met een reisbeurs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. In 1950 kreeg zij voor „Een zaam Avontuur" de grote prijs van de ge meente Amsterdam voor „het beste, tussen Een boete van f 500 en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem tegen een 31-jarige boekhande laar uit Culemborg, wegens het verkopen van boekjes met pornografische afbeeldin gen, geïmporteerd uit Engeland. Hij ver kocht deze boekjes alleen in zijn filiaal te Tiel, in zijn zaak te Culemborg durfde hij er niet aan. Hij verkeerde in de veronder stelling, dat de verkoop geoorloofd was om dat de boekjes aan de grens zouden zijn gekeurd. Een deskundige van het depar tement van Justitie verklaarde, dat een dergelijke keuring aan de grens niet mo gelijk is. Er komen wagonladingen ons land binnen. Deze getuige noemde de af beeldingen in de boekjes zinnenprikkelend. Ook de officier was van oordeel dat de afbeeldingen zeer verderfelijk moeten worden geacht voor jonge mensen. Hij achtte het noodzakelijk aan dergelijke im port paal en perk te stellen. De verkopers zijn echter verantwoordelijk. Tegen een 68-jarige Tielenaar die als fi liaalhouder te Tiel de boekjes in voorraad had gehouden, eiste de officier f 50,- boete en 14 dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk. In Nijmegen zijn bewoners van oudere huizen in de kloosterbuurt bij de Waal en in het Waterkwartier (Nijmegen-West) een actie begonnen tegen een Nijmeegse woningvex-eniging. De vereniging had hun meegedeeld dat de huur der woningen met ingang van 11 juli met 20 percent zou worden verhoogd. De bewoners verklaren dat zij er niet aan denken deze verhoging te betalen om dat de woningvereniging niet de beloofde verbeteringen aan de huizen had aange- bi-acht. In deze huizen staat de w.c. in de keuken en is niet voorzien van water spoeling. Men wil pas hogex-e huur gaan betalen als de hygiënische toestand in de woningen verbeterd is. A?xnn Blaman 5 mei 1945 en 1 januari 1949 geschreven, oorspronkelijk verhalend Nederlands proza" In december 1959 aanvaardde zij de op dracht van liet ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot het schrij ven van een roman. Zij heeft vele tijd schriftartikelen gepubliceerd, onder andere een zeer mooi essay „Schuld en heimwee" in de derde aflevering van „Ruimte". Anna Blaman bewoog zich sinds enige tijd ook op toneelgebied. Zij is enige jaren als di-a- maturge verbonden geweest aan de Rotter damse Comedie. Het litteraire leven in ons land heeft met het overlijden van Anna Blaman een ont stellend verlies geleden. Onomstreden was zij de grootste Nederlandse romancière, die zich met haar volle persoonlijkheid in haar moedig werk uitsprak. Als zeer be gaafde, in zaken des geestes niet tot tran sigeren bereide, hyper- intelligente vrouw, genoot Anna Blaman in de litteraire krin gen niet alleen hoog aanzien, maar ook warme vriendschap, want zij was voor al len met wie zij te maken kreeg de inne mendheid zelve. Ook buiten de litteraire ontmoetingen kwam men onder de beko ring van de karaktereigenschappen, die cleze zeldzame vrouw in haar voordrach ten, lezingen en lessen zonder terughou ding toonde. De stichting „Congresgebouw 's-Graven- hage" heeft de architect dr. J. J. P. Oud verzocht zijn plannen voor een congresge bouw in Den Haag nader uit te werken. De stichting wordt hiertoe in staat gesteld door financiële hulp van het bedrijfsleven. Burgemeester en wethouders van Den Haag, die met de stichting een nauw con tact onderhouden, hebben voor dit doel aan de heer Oud en zijn staf enige lokali teiten in het stadhuis ter beschikking ge steld. Voor de bouw van het congresge bouw wordt met vertegenwoordigers van de regering overleg gepleegd over een fi nanciële medewerking van het rijk. Volgens een mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 juni 11.468.201. In de eerste vijf maanden van dit jaar bedi*oeg het aantal huwelijken in ons land 31.256 tegen 31.929 in de over eenkomstige periode van 1959. Het aantal levendgeborenen bedi-ocg 100.577 tegen vorig jaar 104.104 en 't aantal overledenen 39.581 tegen 38.955. Het aantal immigranten steeg van 12.906 in de eerste vijf maanden van 1959 tot 14.941 in de eerste vijf maan den van dit jaar. Het aantal emigranten steeg van 21.535 in de eerste vijf maanden van 1959 tot 24.628 in de eerste vijf maan den van dit jaar. De president van de rechtbank te Maas tricht heeft in het kort geding tussen „Ho- tocombi" contra vijf reisbureaux en 1ou- ringcarbedri.jven uit Valkenburg beslist, dat de touringcarbedrijven in hun circu laire van 22 juni, gex-icht aan de hotel- en pensionhouders van Valkenburg en om streken, de perken van het toelaatbare hebben overschreden. In deze circulaire werd gezegd, dat „Hotocombi" vreemd manipuleei-de en gebruik maakte van on bevoegd töüringcarpex'soneel. De president gebood de reis- en touringcarbureaux, zich voortaan van dergelijke circulaires of van mededelingen van deze strekking te ont houden. De rechter wees echter het ver zoek van „Hotocombi" tot algehele hex-- roeping van de circulaire af. Dit korte geding was een uitvloeisel van het feit, dat in het begin van dit jaar zich te Valkenburg een hotel-en touringcar combinatie had gevestigd, welke niet al leen uit alle delen van Nederland vakan tie-tochten naar Valkenburg organiseerde maar ook voor andere toeristen in Valken burg dagtochten ging exploiteren vanuit Valkenburg naar het omliggende buiten land. Dit deed de Valkenburgse toux-ing- car-bedrijven, vooral wegens de 25 per cent. korting, welke „Hotocombi" op de algemeen geldende tarieven voor derge lijke dagtochten verleende, besluiten, in een circulaire tegen „Hotocombi" te waar schuwen. Tijdens de tc Leiden in het academie gebouw onder leiding van prof. dr. J. G. Bonihoff gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandse letterkun de, is de „Lucy B. cn C. W. van der Hoogt-prijs" voor de periode 1959-1960 toegekend aan de 35-jarige Vlaamse dich teres Christine d'Haen (mevr. Chr. Bee- laert d'Haen te Brugge). De prijs, een aanmoedigingsprijs, werd haar toegekend voor haar eerste, in de Cederreeks ver schenen bundel „Gedichten 1946-1958". De commissie voor schone lettex-en, die het bestuur van de Maatschappij der Ne- dei'landse Letterkunde over deze toeken ning van advies diende, zegt daarin dat het werk van Christine d'Haen een eigen stem heeft en temidden van de huidige poëzie-stroming geheel apax-t staat. Sedert zij in 1948, aldus dit advies, in Dietse Wa rande en Belfort het grote gedicht „Abai- lai-d en Heloys" publiceerde, dat naast een duidelijke beïnvloeding door Aafjes reeds de karaktertrekken van een oor spronkelijke persoonlijkheid verried, ont wikkelde haar talent zich op verx-assende wijze. Een diepe geluksverzadiging gaat in haar werk gepaard aan een smartelijk bewustzijn van de raadselachtigheid en vex-gankelijkheid van leven en liefde. Mis schien schreef zij daarom, aldus het ad vies, verscheidene van haar typerendste verzen over de zuivere, door geen cri- tisch denken vertroebelde schoonheid van de slapende geliefde en van eigen verzin ken in de wijde geborgenheid van de slaap. De poëzie van Christine d'Haen is in een merkwaardige synthese, warmzin- nelijk en intellectueel. De Russische wereldkampioen Koeper man heeft met 11 punten de leiding in het internationale damtoernooi in Kiew, waar in Nederland is vertegenwoordigd door Kei ler. Onze landgenoot heeft tot heden vijf remises op zijn naam staan en heeft een partij verloren, n.l. van de jonge Rus Tsje- cholew, in wie velen de toekomstige we reldkampioen zien. WOENSDAG 13 JULI Thalia, 20 uur: „Met muziek meer mans". Rex, 20 uur: „Du bist wunderbar". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 14—16.30 uur. DONDERDAG 14 JULI Thalia?, 20 uur: „De gebroeders Kara- mazov". WOENSDAG 13 JULI Kenncmer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „0815, de Kazex-ne". DONDERDAG 14 JULI Kenncmer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „0815, de Kazerne". Concertgebouw: donderdag 20 uur: N.Ph.O.-zomex'concert. Openluchttheater: donderdag 20.15 uur: Nederlands Ballet. Vleeshal: dondei'dag 14 uur: poppen theater Mex-lijn met „Het blauwe water". BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Als m'n grote broer dat wist," a.l. Elke ochtend (behalve zondags) 10.30 uur: Vakantie-jeugdpi-ogi-amma. Frans Ilalstheater: vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het begon met een kus", 18 jr. Donder dag 14 uur: „Bij de luchtbescherming," a.l. Lido Theater: vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene", a.l. Luxor Theater: vandaag 19 en 21.15 uur: „De pelsjager van de Slangenx-ivier", 14 jr. Donderdag 14 en 20 uur: Sayonara" 14 jaar. Minerva Theater: vandaag 20.15 uur: „Der schönste Tag meines Lebens," a.l. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Charlie Chaplin Revue," a.l. Van donderdag af elke ochtend 10.30 uur: Montagnes Jeugdvaiüété. Roxy Theater: vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zwervers van de marine", a.l. Studio Theater: vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Ka pers op de kust", 14 jr. Elke ochtend 10.30 uur: Vakantieprogi-amma met Do nald Duck e.a. Theater Monopole (Zandvoort): donder dag 14.30 uur: „The goldrush", a.l. don- dei'dag 19 en 21.15 uur: „A bout de souf fle", 18 jr. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur: Reizende Unesco-expositie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur", (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 8 augustus dagelijks van 9-17 uur: Expositie van werken van Haar lemse beeldende kunstenaars. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 8 juli). (Van onze correspondent) LONDEN Fernando Castiella, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, is voor een officieel bezoek dat tot en met woensdag zal duren in Londen aangeko men. Het is de eerste maal in 23 jaar dat een lid van de Spaanse regering officieel naar Londen komt. De Spaanse burgeroor log en de houding van Spanje gedurende de tweede wereldoorlog maakte nauw con tact tot nu toe onmogelijk. Castiella was reeds vorig jaar septem ber in de Britse hoofdstad om president Eisenhower te spreken die hier toen was ter voorbereiding van de topconferentie. Bij die gelegenheid had Castiella ook een ontmoeting met premier Macmillan die hem voor een officieel bezoek uitnodigde. Zijn komst is met gemengde gevoelens tegemoe4 gezien, vooral in socialistische en liberase kring, waar men verbonden is geweest met de strijd tegen Franco. Hier van getuigde de zondag tegen Castiella en Franco-Spanje gerichte demonstratie op Trafalgar Square welke echter slechts een matig aantal betogers tx*ok. Tientallen Britse oudstrijders uit de Spaanse burger- oorlog zullen gedurende drie da#en ploegs- gewijze voor het gebouw van de Spaanse ambassade in Londen met tegen Franco- Spanje gerichte leuzen posten. De herin nering aan het verleden leeft vooral nog voort onder de generatie die het Spaanse drama van dichtbij heeft beleefd, zoals degenen die behoren tot de Attlee-brigade. Hoewel Castiella destijds en tijdens de oorlog fel anti-Brits was hij schreef een boek waaruit deze gezindheid ondubbelzin nig blijkt en hij als vrijwilliger met de SS in de Spaanse „Blauwe divisie" aan het Russische front streed, is de Britse rege ring van oordeel dat thans een streep on der de rekening moet worden gezet. In elk geval accepteert men Castiella, nu Spanje meer en meer betrokken wordt bij de westelijke politiek. De Britse regering zal echter niet te hard van stapel lopen. Nog niet ln de NAVO De kwestie van Spanjes eventuele lid maatschap van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie komt niet voor op de agenda, al is het mogelijk dat Castiella de Britten hierover zal willen polsen. Het Advertentie de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok Britse standpunt hieromtrent zal ec ook niet tegenover hem worden ontl zolang de zaak niet door de NAVO- aan de orde wordt gesteld. Men acht in Londen onwaarschijnlijk dat dit s dig zal gebeuren. Ontkend wordt dat bezoek dat generaal Norstad maandag Londen heeft gebracht iets te maken hebben met Castiella's komst. Cultureel cor De Britse regex-ing welke de betrek gen met Spanje wil verbeteren gooit voornamelijk over de boeg van ruimer tureel contact, zodat in de naaste komst meer films, boeken en schildex tussen de twee landen zullen worden gewisseld. Dit zal worden vastgelegc een cultureel akkoox-d. Ook zal gepoogd worden de handel trekkingen te verbeteren. Groot-Brit nië is Spanjes beste afnemer, terwijl omgekeerd Spanjes dei-de leverancier maar de Spaanse uitvoer naar Groot-f tannië bedraagt in waarde het dub van de invoer van Britse goederen, daar dat er amper ruimte is voor groting van de Britse export naar Spa Gunstig voor protestai Tegenover degenen die bezwaren ken tegen aanpappen met Spanje stel Britse regering dat een verdere norrr sering van de betrekkingen een guns invloed kan uitoefenen op aspecten het Franco-regime welke de Britten al minst bevallen, zoals de bejegening de protestanten. Castiella zou in dit zicht tegenover de Britten beterschap loofd hebben. Lord Pakenham. de bel de socialistische oud-minister die roo katholiek is, heeft deze kwestie vorig besproken met Franco, die blijk gaf een zekere sympathie voor het standf van de Brit. Sindsdien is er volgens kenham al enige verbetering te const, ren. De Spaanse minister blijft na zijn c ciële bezoek nog enkele dagen voor p: aangelegenheden in Engeland. SYDNEY (Australië) (UPI) De pol van de Australische stad Sydney I steeds meer over naar de verondei-stell dat het achtjarige jongetje Greame Tho: een week geleden ontvoerd, niet meer leven is. Het jongetje werd ontvoerd V nadat de vader een miljoen gulden in loterij had gewonnen. Het was het eei kidnap-geval in de Australische geschie nis en het heeft zulk een schok door land doen gaan, dat de regering, de meenteraad van Sydney en een groep p ticulieren een losgeld van 200.000 guL aan de ontvoerders hebben aangeboden voorwaarde, dat zij het kind onmiddel loslaten. Maandag heeft de politie de b dieten zelfs beloofd niet in te grijpen, dien zij maar wilden toestaan, dat het k met zijn ouders kon spreken. De conxn saris van politie zei vandaag: „Als de b dieten enig geweten over hebben. zullen zij daax-aan gevolg geven". Er echter nog niets gebeurd en alle sporen, men meende te hebben gevonden MOSKOU (Tass) - Het centraal comité' de communistische partij van de Sov. Unie is vanochtend onder voorzittersc van Kroesjtsjev in plenaire zitting in Kremlin bijeengekomen. Op de age staan de uitvoering van de besluiten het 21ste partijcongx-es over de ontwik ling van de industrie en het transp< wezen en de invoering van de laatste te nische en wetenschappelijke ontwikkel in het produktieproces. Directeuren van verschillende bedrij\ ingenieurs, geleerden en mensen die verdienstelijk hebben gemaakt in de f duktie nemen aan de bespx-ekingen d ADVERTENTIE tonic

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4