Japans-Amerikaans verdrag lijkt tot een spoedige herziening gedoemd HAARLEMSE EXPOSITIES Rijksmuseumgebouw in Amsterdam bestaat vijfenzeventig jaar Regeringspartij kan kiezers kopen maar niet alle neutralistische wensen naast zich neerleggen „Jeugd en Muziek" in het verenigingsjaar 1960-1961 9 Peter van J'liet naar het Max Re in hardt Seminar Eerste balletmeester bij het Amsterdams Ballet Afdeling Haarlem Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jam Zwaardemaker Gustav Mahler medaille voor Rafael Kubelik Riskant Steels ondertekend document Openhartig Nog geen akkoord over de opvolging van Kisji WOENSDAG 13 JULI 1960 erkenning van de „geen oorlog"-clausule in de Japanse grondwet., voorafgaande toestemming van Japan voor gebruik van Amerikaanse bases en raket-lanceerinstal- laties jegens derden, afstand van het Ame rikaanse recht om de orde in Japan ie herstellen, afschaffing van de Japanse bij drage in de kosten der Amerikaanse bases, zullen binnenkort. onvoldoende blijken. Ook de liberaal-democraten zijn niet on gevoelig voor de enige twee werkelijke algemene politieke sentimenten in Japan: neutralisme en pacifisme, alsmede de ster ke wens tot normalisering van de betrek kingen met communistisch China. Als de Vërenigde Staten hun vriend schappelijke verhouding met Japan willen handhaven, zullen zij vroeger of later met die wensen rekening moeten houden, het accent meer moeten leggen op economische en vrijwillige politieke banden dan op de onlangs zo steels uitgewisselde verdrags documenten. Slechts door de grootste tact en bescheidenheid zullen zij Japan kunnen helpen de enorme binnenlands-politieke moeilijkheden te overwinnen die het de komende jaren te wachten staan. Het gevaar van totale chaos ligt in voortgezette, buiten-parlementaire maar constitutionele, acties van links demon straties en stakingen en de neiging van rechts en ultra-rechts om die acties te onderdrukken door de grondwettelijke vrij heden op te heffen en in een hernieuwde politiestaat, de parlementaire democratie te verstikken, voordat zij goed en wel de kans kreeg om wortel te schieten. Tegenmanifestatie van ultra-rechts: zwaar beschermd door een poli-tie- escoite rijdt een luidsprekertruck van de Groot-Japanse Patriottische Partij langs demonstrerende linkse studenten. De gehelmde extremisten riepen: ,.Dai Nippon" (Groot Japan). Met die kreet stortten de Japanse soldaten zich in de oorlog op de Amerikaanse GI's. Vandaag demon streren zij er mee vóór het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag. Peter van Vliet, een Bussumse jonge man van 23 jaar, is toegelaten tot het Max Reinhardt Seminar in Wenen, een van de beroemdste toneelacademies van Euro pa. De jonge Bussumer werd uitverkoren uit een groep van tachtig kandidaten. Slechts zes meisjes en een jongen konden de goedkeuring van de tien-mans jury ver werven. Die ene jongen, die het recht ver wierf de drie-jarige cursus in Wenen te gaan volgen, was Peter van Vliet. In het Huis van Looy is deze maand een expositie van stad en landschap in de Ne derlandse schilderkunst van de 17e eeuw te zien. Het vertoonde werk komt van het Rijksmuseum, Het Mauritshuis en van de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunst voorwerpen. Tentoonstellingen als deze zijn er meer gemaakt om in verschillende plaatsen in ons land vertoond te worden aan hen, die de wegen naar onze belang rijke musea nog niet opzochten. Uitgaan de van de gedachte dat het voor sommige mensen nodig is iets over schilderijen te vertellen om ze te leren genieten wordt een en ander bij het geëxposeerde opge merkt. een en ander aangewezen in repro- dukties en is op zo'n expositie een cata logus met inleiding verkrijgbaar. Voor de ze tentoonstelling schreef II. .1Ronday de inleiding tot de catalogus. Daar zullen wel geen fouten inzitten. Ik vraag me echter af wat liet publiek er aan heeft. Voor wie niet dagelijks met schilderijen omgaat is dit brokje kunstgeschiedenis te veel. Als stukje kunstbeschouwing schiet het. toch wat te kort. De moeilijkheid in deze is onder meer dat men over te wei nig werken of goede reprodukties daar van beschikt, dat men nu een keer niet overal in de lande maar in de daarvoor beschikbaar gestelde ruimtes het fraaiste kan vertonen, dat fraaiste dat toch al zo veel mogelijk in het museum moet blij ven. Als een en ander van deze collectie nog net niet aanslaat, behoeft de beschou wer nog niet te denken dat hij totaal on gevoelig is voor beeldende kunst. Hij moet misschien eerst de schok ondergaan van de ontmoeting van het waarlijk grote. Als didactische tentoonstelling valt deze in Haarlem, nu de vakanties begonnen zijn, niet bepaald in een gunstige tijd. Mocht het regenen, dan beveel ik toch graag een bezoek aan. want al behoort dit alles niet tot het grootste, het valt te ge nieten voor wie van schilderijen houdt. De catalogus bevat ook van ieder schilderij een beschrijving, zoals dat in veel catalogi voor specialisten het geval is. „Een bergrivier stort zich rechts van de rotsen naar de voorgrond. In het midden ziet men de daken van enkele huizen. Bij het meest rechtsgelegen huis liggen.. ik stop met het verder overschrij ven van hetgeen vermeld werd bij een mooi schilderij. Ik dacht dat het op dat schilderij zó al wel te zien was. Men kan de regels uit het hoofd leren en met naderhand citeren de indruk vestigen dat schilderij goed gezien te hebben. Werke lijk, als propagandistische en didactische opzet heeft men er in dit geval toch wel naast gegrepen. Maar nog eens: men ga toch maar kijken en dan zal men moge lijk ook genieten als men vergeet te lezen wat bij al deze werken vermeld werd. „De Ark" komt deze keer iets beter voor de dag dan we de laatste tijd gewend waren. Op de expositie, die tot 23 juli gehouden wordt ontmoeten we onder meer een goed portret van Boot en verder toch wel enige zaken, voor het bezit waarvan men zich niet zou behoeven te generen ook al is het dan niet groots; Na de aanbeve ling hierboven om werk van onze zeven- tiende-eeuwse meesters te gaan zien, komt een verder namen noemen van de voor het werk bij de Ark verantwoordelijken me wat overdreven voor. Bob Buys Michael Holmes he noem d Plet bestuur van het Amsterdams Ballet deelt mede, dat de Engelsman Michael Holmes voor het seizoen 190/61 als eerste balletmeester bij het Amsterdams Ballet is aangesteld. Sir Thomas Beecham. De organisatoren van het muziekfestival van Glyndebourne in Engeland hebben twee concerten die op 2 en 8 augustus geleid zouden worden door Sir Thomas Beecham, geschrapt gezien door de „plotselinge en onverwachte ach teruitgang in de gezondheidstoestand" van de dirigent. Sir Thomas, die 81 jaar is, was hertsellende van een longinfectie die hem op 3 juli trof. Vandaag is het vijfenzeventig jaar geleden, dat het Rijksmuseumgebouw aan de Stadhouderskade te Amsterdam feestelijk werd opengesteld. Aan het tot stand komen van dit monumentale gebouw zijn lange en moeizame besprekingen voorafgegaan. De strijdvraag of de stichting van een dergelijk nationaal museum aan het initatief van particulieren moest worden overgelaten, werd beslist in de zitting van de Tweede Kamer van 4 december 1872 toen mr, S. van Houten een amendement op de staats begroting voorstelde, waarin duidelijk werd gesteld dat de stichting van een museum de taak van de regering was. Dit amendement werd met algemene stemmen op één na, aangenomen. Als plaats van vestiging had de hoofd stad de sterkste troeven in handen. In Amsterdam was reeds sedert 1808 de nationale verzameling gehuisvest. Boven dien verzocht de stad haar eigen verzame ling, waaronder Rembrandt's „Nacht wacht" en „Staalmeesters", benevens de haar gelegateerde collectie Van der PIoop waaronder „Het Joodse Bruidje", Ver- meer's „Lezend Vrouwtje", P. de Hoogh's „Binnenhuis" en „Moedertaak") in het te stichten Rijksmuseum onder te bren gen. De stad was bereid een terrein af te staan aan de Stadhouderskade benevens 100.000,- ter beschikking te stellen. Tot architect van de Rijksmuseumge bouwen werd in 1876 P. J. H. Cuypers benoemd. Op 1 oktober van dat jaar ging de eerste paal in de grond. Op 13 juli 1885 De Haarlemse leden van de vereniging „Jeugd en Muziek" hebben, vóórdat de zomervakanties de activiteit van de ver eniging enkele weken tot stilstand bren gen, in een bijeenkomst, die dinsdagavond in het clubgebouw op het sportveld aan de Kleverlaan werd gehouden, nog een keer de gelegenheid gekregen kennis te nemen van de plannen voor het volgende verenigingsjaar. Voor de Haarlemse le den en voor de leden uit de naaste om geving van de stad zal dit jaar van bij zondere betekenis worden, omdat dan de vorming van een officiële afdeling Haar lem van „Jeugd en Muziek" tot stand zal zijn gekomen. Door leden van het comité, dat met het voorlopige jeugdbestuur de oprichting voorbereidt, werden bijzonderheden om trent de oprichtingsavond medegedeeld. De datum hiervoor is vastgesteld op 24 oktober. Dan zal het Aulos-blaaskwintet, dat reeds op een der voorgaande contact avonden van „Jeugd en Muziek" te Haar lem met groot succes optrad, weer zijn medewerking verlenen. Voorts zal een muziekfilm en een film over de grote Franse pantomimespeler Marcel Marceau worden vertoond. Deze avond zal worden gehouden in de tuinzaal van het gemeen telijk concertgebouw. Verschillende avonden, waarop door de eigen leden gemusiceerd zal worden, spre kers een muzikaal onderwerp zullen be handelen, grammofoonplaten zullen wor den besproken en gedraaid of waarop zal worden gediscussieerd over elektronische muziek, staan op het programma. Aan de voorbereiding van een belang rijk concert, dat zo mogelijk op 6 januari van het volgende jaar door het Nationaal Jeugdorkest in de gemeentelijke concert zaal zal worden gegeven, wordt hard ge werkt. In september van dit jaar zullen de leden van „Jeugd en Muziek" een be zoek brengen aan een bekend grammo foonplaten-bedrijf. Verheugende medede lingen konden de comitéleden doen betref fende de aankoop van een nieuwe piano, althans van een instrument, waarop artis tiek verantwoorde vertolkingen kunnen ge geven worden. Dank zij de steun van de overheid is deze belangrijke aanwinst, waarover „Jeugd en Muziek" zal mogen beschikken, mogelijk geworden. Terloops werd ook nog gesproken over het inter nationale congres van „Jeugd en Muziek" dat in augustus van dit jaar te Berlijn zal worden gehouden door tweeduizend congressisten uit tweeëntwintig landen. Onder alle jongeren, die zich als lid van „Jeugd en Muziek" voor Haarlem en om geving hebben opgegeven, werd op de bij eenkomst van dinsdagavond een speciale grammofoonplaat, uitgegeven door de In ternationale Federatie van „Jeugd en Muziek" verloot. Marijke Bierman uit Santpoort werd winnares en zij maakt nu een kans tot het winnen van een reis naar Amerika, althans wanneer het nummer van de door haar gewonnen grammofoon plaat daarvoor te Berlijn tijdens het con gres wordt uitgeloot. had de officiële in-gebruikneming plaats en kon de schildereijenafdeling op de bo venverdieping worden opengesteld. Hier mee had Nederland in de hoofdstad zijn nationale museum, dat een vergelijking met dergelijke gebouwen in het buitenland glansrijk kon doorstaan. Het groots opgezette bouwwerk in vroeg-Nederlandse renaissancestijl oogstte naast bewondering ook felle critiek. Deze richtte zich op de overmaat van versie ring, waardoor het rustige beschouwen der kunstwerken werd belemmerd. Critiek was er ook op de onderdoorgang, waar door het gebouw in twee helften werd ge deeld, en op het licht, dat eensdeels te fel, anderdeels te zwak werd geacht. Ge constateerd mag worden, dat de bewonde ring het op den duur van de critiek won. In het gebruik van het gebouw is veel aan de gebreken tegemoet gekomen door modernisering van''de museumzalen. In 1898, 1906, .1909 en 191.6 kwamen uit breidingen- aan het gebou^v tot:stand, zoals het zogenaamde Fragmentengebouw, de Nachtwachtzaal en de Drucker-zalen. Thans wordt aan een uitbreiding van de zalen voor de kunstnijverheid gewerkt in de westelijke binnenplaats. Dat sinds 1885 ruim 20,5 miljoen bezoekers door de poor ten van het Rijksmuseum zijn gegaan, met in de laatste jaren een gemiddelde per jaar van een half miljoen personen, is een aanwijzing voor het belang van dit gebouw, dat zoveel topstukken van onze nationale kunst huisvest. In het najaar zal in het Rijksmuseum het vijfenzeventig jarig bestaan van het gebouw met een kleine tentoonstelling herdacht worden. Bovendien zal dan -een nummer van het bulletin van het Rijksmuseum aan deze herdenking worden gewijd. Het museum als instelling bestaat reeds meer dan 150 jaar: het werd bij decreet van koning Lodewijk Napoleon in 1808 opgericht. Advertentie 70 ct 93 ct 122 ct Neemt vaker Prof. Erwin Ratz, president van het In ternationale Gustav Mahler Gesellschaft, zal donderdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam de gouden medaille van deze organisatie uitreiken aan de dirigent Rafael Kubelik. Deze plechtigheid in de Rudolf Mengelberg-foyer zal worden ge houden na afloop van de uitvoering van Mahler's 2e symfonie ter gelegenheid van het Holland Festival. Rafael Kubelik zal dit concert door het Concertgebouw-Orkest en het Amsterdamse Toonkunstkoor diri geren. v (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TOKIO, juli. Geen televisieschijnwerpers, geen fotoflitslichten, maar een simpele bureaulamp lichtte keizer Hirohito bij. toen hij zijn handtekening pen seelde onder het herziene Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Als dieven in de nacht waren Japanse koeriers er eerst mee langs de ministers geslopen. In het grootste geheim frummelde minister van Buitenlandse Zaken Fujiyama later het document met het keizerlijk embleem, cje chrysant met zestien bloemblaadjes, in zijn privé-woning in handen van Amerika's ambassadeur. Zwijgend gaf Douglas MacArhur Jr. er de oorkonde voor in ruil, waarop hij een uur tevoren haastig de datum had ingevuld, met de Amerikaanse tekst die voor alle zekerheid, twee weken tevoren door president Eisenhower en minister Herter was ondertekend en naar Tokio verscheept. Het diplomatieke verstoppertje spelen was voorbij. Het verdrag dat een diepe politieke crisis in Japan had geopenbaard, trad in werking. In werking? Diezelfde politieke crisis maakt de Japans-Amerikaanse militaire samenwerking in de tienjarige looptijd van het verdrag tot een hoogst onzekere affaire. Wie moet die crisis oplossen? De leiders van de regerende liberaal-democrati- iche (lees conservatie ve) party, op zoek naar een opvolger voor Kisji, heten zich over die vraag het hoofd te breken. In werkelijkheid zijn die Japanse politici, als knipmessen voor el kaar buigend bjj hun besprekingen in Geis- ja-huizen, theesalons en ministeriële bu reaus, gewikkeld in een venijnige strijd om de persoonlijke macht. De acht belan gengroepen in de libe raal-democratische party s..u.a eutaar ais wolven naar het leven. Zij hebben de mil joenen, waarmee zij de kiezers van het platteland kochten, niet voor niets op tafel gelegd. De geweldige economische concerns die zy vertegenwoordigen dringen om de beste startpositie als jockeys voor een ren. Voor het moment staat Hajato Ikeda, de pro-Amerikaanse minister van Handel, het hogst genoteerd. Zijn rivaal, de beroepspoliticus Bambokoe Ono. wiens reputatie enigszins beschadigd is door een lange reeks beschuldigingen van corruptie, heeft zich gisteren onverwacht terugge trokken. Ixeda heeft de steun van Japans grijze eminentie de 81-jarige ex-premier Sjigeroe Josjida die uit de dagelijkse aan blik van Japans heilige berg Foejiama, stof tot diepe meditatie put. Met de steun van dit orakel zal Ikeda degenen die hem in de kuiten bijten, tenslotte wel van zich kunen afslaan. De goedbedoelende Amerikanen, die zich zorgen maken dat de linkse manifestaties Japans parlementaire democratie in gevaar brengen, vergeten één ding: Japans parle mentaire democratie bestaat, slechts for meel. De constitutie waarborgt alle vrij heden, maar het Japanse volk lijkt nog niet helemaal rijp om er gebruik van te maken. In afwachting van dat tijdstip is de meer derheid der-stemmen vooral op het plat teland nog altijd te koop via de bemidde ling van plaatselijke notabelen, die de kie zers in gesloten formatie naar de stembus voeren, al zakken dan de prijzen. Ten tijde van Josjida zei men dat een kandidaat die minder dan twintig miljoen jen op tafel te leggen had, bij voorbaat geslagen was. Tegenwoordig is dat bedrag slechts drie miljoen jen. Idealisten zien daarin een democratische tendenz .Economen lezen er slechts een waardevermeerdering van de jen uit. Met de financiële steun van Japans gigan tische concerns en de stemmen van het con servatieve, en sinds de Amerikaanse land hervorming tevreden, platteland kon en kan de belangencoalitie, die liberaal-democra tische partij heet, uit zijn somptueuze hoofdkwartier iedere verkiezing met ver trouwen tegemoet zien: een kleine twee derde meerderheid is altijd wel verzekerd. Vandaar de bittere frustratie, de parlemen taire rellen en de buitn-parlementaire acties van de socialisten, overigens ook onderling verdeeld, met name in ex-colla borateurs van de Japanse militairen en mensen met. een schone lei, en sinds enige tijd zelfs gesplitst in de socialisten van Asanoema en de sociaal-democraten van Nisjeo. Maar de socialisten voleen zich ge sterkt door het succes van hun acties hun arme partij heeft eindelijk een geldschie ter gevonden in de vakbond Sohyo en zij zal bij de komende verkiezingen tweehon derd kandidaten stellen een totale maar riskante, krachtsinspanning om de ver onderstelde winst te consolideern. Achter deze gezichten schuilt een toekomstig gevaar voor de Japanse democratie. Ónder de huidige grond- O O wet is de eertijds gevreesde Japanse politie machteloos, maar de liberaal democraten spelen met de idee haar de macht terug te geven om de agi tatie van links de kop in te drukken. Voorlopig blijft de prognose voor de komende verkiezingen: een, zij het moge.- lijk wat gereduceerde, meerderheid voor de liberaal-democraten, kans op een ge ringe winst voor de socialisten en de mi- niscule communistische partij. De onzekere factor en tegelijkertijd de grote hoop van iedereen, de Amerikaanse ambassade in cluis. die het goed meent met de Japanse parlementaire democratie van de toekomst, zijn de sociaal-democraten van Nisjec. Hun werkelijke sterkte is onbekend. Zij splitsten zich pas na de verkiezingen van de linkse socialisten af. Maar geldgebrek is de grote handicap van Japans enige po litieke partij die in de nabije toekomst een constructieve oppositie kan voeren en later de vele en vage wensen van Japans na oorlogse generatie als regeringspartij in democratische kanalen zou kunnen leiden. Inmiddels kan men de uitslag der ko mende verkiezingen nauwelijks als een graadmeter van de politieke verlangens van het Japanse volk zien en een eventuele liberaul-demncratische overwinning der halve dan ook niet als een bevestigende volksuitspraak ten gunste van het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag. Zelfs Josjida schreef dezer dagen: „de nieuwe Japanse regering zal openhartige bespre kingen moeten voeren met de Verenigde Staten over de verhoudingen tussen de beide landen." De Amerikaanse concessies in het nieuwe verdrag: looptijd beperkt tot. tien jaar, In Tokio danst het Leningrad Ballet en men fluistert dat de recettes mee helpen de demonstraties te finan cieren. Moet Japan meedansen naar de pijpen van Moskou? TOKIO (keuter) Het congres van de Japanse liberale democratische partij is vandaag vijf uur bijeen geweest zonder tot overeenstemming te komen over de opvol ging van premier en partijleider Kisji. De aankondiging van de partijleiding dat. mor gen opnieuw zal worden vergaderd werd door de afgevaardigden met gejoel ont vangen. Er zijn vijf kandidaten, de minister van Buitenlandse Zaken Foejijama, de minis ter van Handel en industrie Hajato Ikeda. Bambokoe Ono, de voorzitter van het da- gelijks bestuur van de partij Mitsoejiro Isjii en de vroegere minister van Onder wijs Kenzo Matsoemara.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9