Nederland heeft 20.000 Italianen nodig De beurs Macmillan moedigt exporteurs aan Vauxhalls worden nu snel verkocht Europees Hof stelt Nederland in het gelijk Oliemijen in India verlagen prijzen Amerikaanse onder minister bezoekt Joegoslavië Pessimistisch rapport over Duitse economie Zeer geringe Duitse haringvangsten Handelsverdrag Japan- Benelux geparafeerd SCHEEPVAARTBERICHTEN Sandys achter project supersonisch vliegtuig H.AARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr. Meier in „De Katholieke Werkgever Opleidingsproblemen Het Franse farmaceutische belang van Zwanenberg- Organon Japan koopt deel van Britse walvisvloot Daggeld 1% Uitvoer moet stijgen De Britse automarkt Bijmenging van inlandse tarwe in de broodbloem OPRUIMING BIJ BARKER'S BEHANG, Cronjéstr. 135 - Tel. 55432 ZIET DE ETALAGE Herziening koers dinar Nieuwe maatregelen noodzakelijk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland MAANDAG 18 JULI 196 0 8 Als de Nederlandse autoriteiten willen voorkomen dat er een aanzienlijke vertra ging ontstaat in de economische expansie in Nederland, zullen zij ertoe moeten over gaan 20.000 Italiaanse arbeiders toe te laten. Deze opvatting huldigt de Europese Executieve Commissie van de E.E.G., zo verklaart dr. E. W. Meier, secretaris adviseur van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in het jongste num mer van „De Katholieke Werkgever Nederland heeft tot op heden volstaan met het openen van de mogelijkheid van toelating van 2.000 Italiaanse arbeiders, doch in tegenstelling tot Duitsland dat actief bezig is een program voor werving van 100.000 Italianen uit te voeren is men in Nederland nog niet verder geko men dan de voorbereiding. De Europese Executieve Commissie in Brussel meent echter dat Nederland een 20.000 Italianen kan plaatsen. Zij baseert zich o.a. op een tekort van ongeveer 5.000 arbeiders in de metaalindustrie, 2.000 in de bouwnijver heid, 2.000 in de textiel-en lederindustrie, 2.000 man administratief personeel en leerlingen, 1.000 voor de voedings- en genot middelensector, 1.000 voor de chemische industrie en 1.000 in de overige bedrijfs takken. Volgens de schattingen van de Commissie zou er in Duitsland plaats zijn voor 150 tot 200.000 Italiaanse arbeiders. Het grote probleem is evenwel de aan passing en beroepsopleiding der Italiaan se arbeiders. Met het oog hierop heeft de Europese Executieve Commissie aan de Ministerraad van de Gemeenschap een aantal concrete maatregelen aan de hand gedaan. Men zal in Italië ten spoedigste met de beroepsopleiding moeten beginnen afgestemd op de in Duitsland en Nederland bestaande vacatures. Aan die beroepsop leiding zouden Nederlandse en Duitse in structeurs moeten meewerken. De voor stellen van de E. E. G.-Commissie moeten worden gezien als conjuncturele maatrege len, die als het ware vooruitlopen op het vrije verkeer van arbeidskrachten in de Euromarkt, aldus dr. Meier. Voor dat vrije verkeer is inmiddels ook reeds een program opgesteld. Het gaat ervan uit dat in het begin van de overgangsperiode de werknemers in het eigen land een zekere prioriteit behouden bij openstaande func ties. Blijkt na enige tijd dat in het eigen land geen aanbod beschikbaar is, dan kunnen arbeidskrachten uit de partner- landen reflecteren. Dezp kunnen zich dan met hun gezin in het land van tewerk stelling vestigen, en na een bepaalde periode zelfs blijven. De arbeidsbemidde ling zou Europees georganiseerd worden. Na enige jaren zou de voorkeursbehande ling van de nationale arbeidskrachten ver vallen. Emigratiebeleid onderzoeken. Dr. Meier wijst voorts op de vreemde situatie die is ontstaan als men bedenkt dat Nederland in de afgelopen tien jaar een dure emigr'atiepolitiek heeft gevoerd om het na de oorlog verwachte overschot van Nederlandse arbeidskrachten te ex porteren. De ervaringen in de afgelopen jaren en het perspectief van de Euromarkt zijn volgens hem voldoende aanleiding om het emigratie-beleid aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. De Europese Executieve Commissie zou met haar actie een onmiddellijk ef fect beogen. De Italiaanse arbeiders zou den in Nederland voorlopig tijdelijk te werk worden gesteld en bij een onverhoopt omslaan van de conjunctuur zouden de arbeidscontracten met de Italianen kunnen worden opgezegd. Zou de hoogconjunctuur aanhouden, dan zouden straks op de hier verblijvende Italianen de bepalingen van het vrije verkeer van arbeidskrachten binnen de Europese Gemeenschap van toe passing worden. Zoals bekend, bezit het Zwanenberg- Organon concern reeds sinds vele jaren een participatie in een Franse farmaceu tische maatschappij. Van de gelegenheid, welke zich voordeed deze participatie uit te breiden tot honderd percent, heeft de raad van bestuur gebruik gemaakt. De nieuw verworven aandelen in de Franse maatschappij zullen ten volle delen in de winst over het boekjaar 1960 en volgende jaren. In verband met deze transactie is besloten tot de onderhandse uitgifte van 350.000 gewone aandelen n.v. Konink lijke Zwanenberg-Organon, volledig delen de in de winst over het boekjaar 1960 en volgende jaren. Voor deze aandelen zal notering ter beurze ven Amsterdam en de dooreenleverbaarheid met de reeds ter beurze van Amsterdam genoteerde aan delen worden aangevraagd. De Japanse maatschappij die zich bezig houdt met de walvisvangst heeft overeen stemming bereikt met de Britse Hector Whaling Company, over de aankoop van de walvisvloot van de Engelse maat schappij. Het contract zal woensdag in To kio worden ondertekend. De levering be gint medio augustus. Voor een bedrag van 31.654.000 gulden mag Japan zich nu de eigenaar noemen van het 19.000 ton metende moederschip Balaena, het 10.000 ton grote schip dat voor het transport van de gevangen vissen moet dienst doen en dat tevens als koelschip is ingericht en zeven vangstschepen van elk 600 ton. De Japanse walvisvangst maat schappij zal een derde deel van het ver schuldigde bedrag ineens betalen en ver volgens in vijf jaren het restant aflossen. Nadat op 4 juli j.l. het tarief van dag geld (call mony) van 154 percent was ver laagd tot lYz percent, is dit tarief zaterdag weer gebracht op 154 percent. In kringen van de geldmarkt is deze verhoging geen verrassing, omdat de markt aan de krappe kant is door de storting van vrijdag op schatkistpapier ten bedrage van ruim 200 miljoen. Dr. Meier betoogt tenslotte dat de ver wachte structurele aanwas van de Neder landse beroepsbevolking (ten gevolge van de naoorlogse bevolkingspiek) ons niet zodanig mag intimideren dat maatrege len die uit conjunctuur-oogpunt wenselijk zijn, zonder meer worden afgewezen. De regering zou ten spoedigste moeten na gaan wat. de feitelijke behoefte aan ar beidskrachten in Nederland is, daarbij re kening houdend met de structurele werk gelegenheidsmogelijkheden. Is eenmaal de Nederlandse bijdrage aan de Europese werkgelegenheidspolitiek bepaald, dan mag men niet dralen die politiek uit te dan mag men niet dralen die politiek uit te voeren, omdat anders het gevaar bestaat dat Italiaanse arbeiders worden binnen gehaald op een moment dat de conjunctuur verslapt. Overigens zou men in sterkere mate dan tot op heden het bedrijfsleven zelf bij de werving moeten betrekken. De Britse premier Harold Macmillan heeft tegen heden een bijeenkomst van 400 vooraanstaande industriëlen uitgeschreven, om een nieuwe exportactie te lanceren. Ongerust geworden over recente cijfers betreffende de Britse handel, besloot Mac millan om de „captains of industry" per soonlijk te vertellen dat zij de export moe ten opvoeren. Verwacht wordt dat minis ters en conservatieve parlementsleden soortgelijke redevoeringen zullen gaan houden in de voornaamste industriesteden. Verleden week zijn de voorlopige juni- cijfers betreffende de Britse handel ge publiceerd. Blijkens deze cijfers was er een handelstekort van 71 miljoen pond sterling. In financiële kringen is dit. tekort „zeer hoog" genoemd. Uit de officiële cij fers bleek tevens dat Engeland bij andere geïndustrialiseerde naties achterblijft wat vergroting van de export betreft. In het eerste kwartaal van 1960, nam de export van eindprodukten met 26 percent toe voor de gehele wereld, maar in dezelfde perio de steeg de Britse export met slechts 16 percent. (Van onze correspondent) LONDEN. De tijdelijke prijsverminde ring van Vauxhall-auto's, waartoe de dea ler-s in Engeland door de fabriek zijn ge machtigd, heeft tot resultaat gehad, dat d¥'showrooms, die'door de beperking van het afbetalingsstelsel met hun. wagens dreigden te blijven zitten, thans snel uit verkopen. Dit was in elk geval de erva ring van een autohandelaar, die de prijs met 130 pond had verlaagd. Om de ver kleinde winst van de handelaren te com penseren. geeft de fabriek hun een extra tegemoetkoming. Het Hof van de Europese Gemeenschap pen te Luxemburg heeft Nederland in het gelijk gesteld in een meningsverschil met de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Nederland was bij het Hof in beroep ge gaan tegen een beschikking van de Hoge Autoriteit inzake de publikatie of het ter kennis brengen aan de Hoge Autoriteit var, tarieven en voorwaarden voor het wegver voer van kolen en staal in de Gemeen schap. Het Hof heeft deze beschikking nie tig verklaard omdat de Hoge Autoriteit bij de uitvaardiging ervan niet voldaan heeft aan de procedure-voorschriften, gesteld in dit verdrag (artikel 88). Nederland heeft bij de behandeling van deze zaak (op 31 mei en 1 juni j.l.) ver klaard dat de Hoge Autoriteit de proce- durevormen had geschonden door drie mogelijkheden die zij aanvankelijk voor publikatie der vervoerstarieven en -voor waarden had gesteld, zonder overleg tot twee terug te brengen. De twee door de Hoge Autoriteit gestel de mogelijkheden waren publikatie van de tarieven en voorwaarden zonder meer of mededeling ervan aan de Hoge Autoriteit Nederland had echter geopteerd voor een aanvankelijk gestelde derde mogelijkheid, namelijk mededeling van de afgesloten vervoerscontracten aan de Hoge Autoriteit. De Hoge Autoriteit verklaarde echter voor het Hof, dat Nederland bij de aanvaarding van deze mogelijkheid zodanige voorwaar den had gesteld dat controle op de ver voerstarieven en -voorwaarden in feite onmogelijk zou zijn. De minister van Landbouw en Visserij ziet geen aanleiding een wijziging te brengen in het tot dusver ingenomen standpunt, dat de voor consumptiedoelein- de geschikte Nederlandse tarwe in de eer ste plaats bestemd dient te worden voor de verwerking in de broodbloem. Slechts voor zover de aan broodbloem te stellen kwaliteitseisen zich daartegen verzetten, dient voor een deel van de tarweoogst een bestemming te worden gezocht buiten de verplichte bijmenging. De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vredeling (P.v.d.A.). Het bestuur van het produkt- schap voor granen, zaden en peulvruchten heeft de minister niet verzocht het bij mengingspercentage voor binnenlandse tarwe, bestemd voor de broodbereiding, te handhaven op 35. Wel heeft het bestuur zich onlangs uitgesproken voor het aan houden van dit percentage. Voorts heeft het bestuur van het Land bouwschap zich tot de minister gewend met het verzoek te bevorderen, dat de binnenlandse tarweoogst, voor zover mo gelijk is, vnor comsumptiedoeleinden be stemd wordt Advertentie Een grote partij restanten, uitsluitend de betere soorten van eerste klas fabrieken ruimen wij op tegen enorm verlaagde prijzen, vele soorten zelfs voor de halve prijs. Profiteert van deze unieke kans, maar komt vooral tijdig, anders is het mooiste eruit. Twee grote oliemaatschappijen - de Brit se „Burmah Shell Company" en de Amerikaanse „Standard Vacuum Com pany", die in India werken, hebben de Indische regering aangeboden de prijs van ruwe olie te verlagen om met de Russen te kunnen concurreren. (Vorige week heeft India anderhalf miljoen toen oliepro- dukten voor een bedrag van circa 160 mil joen gulden van de Sovjet-Unie gekocht). De beide maatschappijen en ook de Amerikaanse „Caltex Company" willen niet voldoen aan het Indische verzoek Russische ruwe olie te raffineren. In kringen van de ölic-industrie is gezegd dat India zeker een der maatschappijen heeft laten weten, dat de aangeboden prijs verlaging te klein is. Er wordt nog onder handeld. BELGRADO, (Reuter) Volgens een of ficiële Joegoslavische woordvoerder zal de Amerikaanse onderminister Douglas Dillon die zondag voor eenbezoek \an drie dagen te Belgrado is aangekomen, waarschijnlijk de plannen van de Joegoslavische regering bespreken voor de reorganisatie van de Joegoslavische buitenlandse handel en de Joegoslavische valuta. Dillon zal met pre sident Tito en met andere leiders bespre kingen voeren over politieke en econo mische onderwerpen. Eerder gepubliceerde berichten zeiden, dat Joegoslavië steun zou trachten te krij gen van de Verenigde Staten voor een reor ganisatie, welke vervanging zou inhouden van het bestaande ingewikkelde stelsel van wisselkoersen, dat variëert van driehon derd dinar per dollar (de officiële koers) tot twaalfhonderd dinar per dollar, door een enkelvoudige nieuwe wisselkoers, wel ke tussen de zevenhonderd en zevenhon derdvijftig dinar per dollar zou komen te liggen. Welingelichte kringen deelden mede. dat Joegoslavië Ongeveer driehonderd tot drie honderdvijftig miljoen dollar aan leningen nodig zou hebben ter bescherming van zijn betalingsbalans in de kritieke periode van een a twee jaar, volgende op de reorgani satie,, waartoe Joegoslavië in de loop van 1961 wil overgaan. Volgens genoemde krin gen hoopt men, dat de V S. ongeveer hon derdvijftig miljoen dollar zullen verschaf fen. Het restant zou moeten komen van de zijde van particuliere banken in West- Duitsland, Italië. Zwitserland, Frankrijk en Engelan-, en ongeveer vijftig a zestig mil joen dollar van het Internationale Mone taire Fonds, dat reeds door Joegoslavië werd gepolst. De conjunctuur der wereldeconomie wordt tegenwoordig gekenmerkt door braakliggende economische krachten in de Verenigde Staten en in talrijke grond- stofproducerendc landen en door een hoogconjunctuur in de voornaamste Euro pese landen. Tot deze slotsom is de werkgemeenschap van de Westduitse economische instituten gekomen in een te Berlijn gepubliceerd verslag over de economie in West-Duits- land en in de rest van de wereld. Ondanks de voortschrijdende liberalisa tie van het internationale goederen- en kapitaalverkeer in de afgelopen jaren wer den de produktieve krachten in de econo mie door belemmeringen op het gebied van de handel en valuta geremd, aldus het verslag. In West-Duitsland valt een verslapping in de economische groei waar te nemen, terwijl er geen tekenen zijn, die duiden op een aanpassing van de sterk verhoogde totale vraag aan het, aanbod. Noch door- verhoogde produktiviteit noch door ver hoogde invoer zal het mogelijk zijn op korte termijn op de binnenlandse markten een ontspanning tot stand te brengen. De economische instituten verwachten voor de industrie een stijging van het aan tal binnenlandse en buitenlandse orders. De te grote vraag in het bouwbedrijf zal voortduren en het tekort aan arbeidskrach ten zal leiden tot een verhoging van de voor particulier verbruik beschikbare mid delen. Daarvoor zal het prijsindexcijfer, evenals in vorige jaren van hoogconjunc tuur verder stijgen. Voorts moet gevreesd worden, dat de koopkracht van het geld moeilijker te handhaven zal zijn, zo wordt in het verslag medegedeeld. De instanties, die in West-Duitsland verantwoordelijk zijn voor de economische politiek beschikten niet over middelen om aan de loon- en prijsopdrijvende te grote vraag het hoofd te kunnen bieden. De politiek van het krappe geld kan slechts een geringe invloed uitoefenen, zodat er naar andere conjunctuurregelen- de middelen moet worden gegrepen. Vol gens inzicht van de Westduitse economi sche instituten is daartoe slechts een soe pele financiële politiek in staat, waarmee de uitbreiding van de vraag steeds met de gegeven mogelijkheden van het aan bod in overeenstemming zal worden ge bracht. HOGER DIVIDEND De Muinck en Co's Handelmaatschappij stelt voor een dividend van acht percent over het boekjaar 1959 uit te keren (6 pet.). (De aandelen van deze maatschappij worden ter beurze óp de incourante markt verhandeld in stukken van nominaal t 1000, 500 en 250. De laatste koers was circa 110 percent). TSJECHOSLOWAKIJE ZAL IN SUEZ BOUWEN Tsjechoslowakije zal te Suez een olieraffinade- nj bouwen met een capaciteit van 1 milioen ton per jaar. Dit zal geschieden onder een overeen komst, die met de Verenigde Arabische Repu bliek werd gesloten, zo werd door radio-Moskou bekendgemaakt. Het Duitse haringvangst-seizoen van dit jaar zou naar de mening van deskundigen catastrofaal kunnen eindigen als er niet spoedig een verbetering ontstaat. De Duit se haringvissers zoeken reeds drie weken tevergeefs naar de scholen en hebben se dert het begin van het vangstseizoen aan het eind van mei nog niet de helft van de hoeveelheid vis aan land gebracht, die ver leden jaar gevangen werd. Tot nu toe heb ben de vissers slechts ongeveer 22.000 vaten haringen van 75 kg gevangen. Het grootste deel van de loggervloot bevindt zich op het ogenblik noordoostelijk van de Schotse kust. Zaterdag is te Tokio een nieuwe handels overeenkomst voor de tijd van drie jaar geparafeerd door Japan en de Benelux- landcn. De onderhandelingen hierover wa ren op 23 mei begonnen. De inhoud van de overeenkomst zal maandag 18 juli be kend worden gemaakt, maar regerings kringen deelden mede, dat de partyen van de overeenkomst overeengekomen waren elkander de behandeling van meest be gunstigde natie toe te staan. De Beneluxlanden zullen de ontsnap pingsclausule van artikel 35 der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) niet langer toepassen, zodra de G.A.T.T. middelen gevonden zal hebben om een einde te maken aan verstorin gen van internationale markten door goed kope export. Verder zullen de Beneluxlan den de invoer van Japanse goederen li beraliseren, met uitzondering van 28 pro- dukten, waarbij textiel, porselein en me talen tafelgerei, waarvan de invoer door de Beneluxlanden beperkt is. Japan heeft erin toegestemd een veiligheidsprotocol aan de overeenkomst toe te voegen, waar in het toezegt de export van de 28 pro- dukten achterwege te zullen laten, wan neer de markten van de drie Beneluxlan den van overaanbod te lijden hebben. Russische opdracht aan Howaldt-Werke De Howaldt-Werke in Kiel. welke staatseigen dom zijn, hebben van de Sovjet-Unie opdracht gekregen voor de bouw van twee walvisvangst en visserijmoederschepen, zo heeft het bestuur medegedeeld. Met. de order is een bedrag van DM 130 miljoen gemoeid. De schepen zullen elk 13 000 brt. meten. Volgens de plannen zal de kiel legging begin volgend jaar plaats vinden en zal de aflevering in 1962 geschieden. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en, Zoon's.Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27.90— f 28.70 27.85— '23.601, ponden 32.00—37.00 (onv.l, Napoleons 27.50— 29.50 27.25 - 29.25), Vreneli 27.25— 29.25 27.00—29.00) en 20 Belgische francs 27.25— 29.25 27.00—29.00). De goud- en zil- vtrnoteringen bleven onveranderd. Premies dekking oorlogsschade bij scheepvaart op Kongo verdubbeld De Londense assuradeuren hebben hun premies voor dekking van oorlogsschade voor verschepin gen naar Kongo verhoogd. De premie, die eerst 2", shilling per 100 pond sterling bedroeg, is nu 5 shilling per 100 pond sterling geworden. Aalsdijk 13 v. Singapore n. Bangkok. Abbedijk 15 v. Houston n. Le Havre. Abbekerk 17 v. Port Said n. Tripolis. Abida 17 125 m. w. Trondheim n. Tromsö. Achilles 17 100 m. o. Barbados n. Emden. Acmaea 13 te Cristobal. Adonis 17 100 m. z. Port Au Prince n. Mobile. Aegis 18 te Newport News. Agamemnon 17 1075 m. z.w. Azoren n. A'dam. Alblasserdijk i7 te Rotterdam. A'.ca 17 te home verwacht v. Accra. Aleor 17 900 rn. z. Colombo n. Fremantle. Aldabi 18 te Buenos Aires. Algenib 17 190 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Alhena 17 v Hamburg n. Antwerpen. Alioth 18 te Londen. Alkaid 17 dwars Lissabon n. IJmuiden. /■Jkes 17 te New York. Aikmaar 17 290 m. w.n.w. Bombay n. Calucutta. Almdijk 13 te Kaapstad. Alphacca 17 te Port Sudan. Alwaki 17 190 m. n. Port Sudan n. Port Sudan. Amerskerk 16 v. Melbourne n. Fremantle. Amsteldiep 17 240 m. o.n.o. Aden n. Karachi. Amsteldijk 17 t. anker Terneuzen n. Antwerpen. AmStelhoek 13 rede Karachi. Amstellaan 17 190 m. z. Manilla n. Shimonosekl. Amstelmolen 17 te Amsterdam. Amstelsluis pass. 16 Taiwan n. Seishinko. Angolakust 17 v. Lagos n. Douala. Anne Christine 16 v. Paranagua n. Santos. Appingedijk 17 te Rotterdam. Area 17 460 m. o. Mombasa n. Abacjan. Arendskerk 17 v. Port Said n. Genua. Ares 16 v. Cristooal n. Curacao. Arkeldijk 17 v. Tampa n. Hamburg. Asterope 17 450 m. w.n.w. L'end n. Hampton Rds. Attis 16 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Atys 18 te Rotterdam. Axeldijk 17 in Straat Florida n. Vera Cruz. Bali 17 260 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Balong 16 ten anker Bombay. Banda 20 te Balboa verwacht. Barendrecht 18 te Mena Al Ahmadi Batjan 17 580 m. w.n.w. Flores n. Halifax. Batu pass. 17 Singapore n. Tandjong Priok. Bawean pass. 17 Perim n. Ummsaid. Bengalen 18 t.e Singapore. Bennekom 17 te Maracaibo. Eilliton 18 v. Bombay te Karachi. Eintang 16 v. Amsterdam n. Bremen. Blitar 17 te Marseille. Borneo pass. 17 I<p. Bon n. Port Said. Breda 17 750 m no Barbados n. Bremen. Bussum 17 te Rio de Janeiro Caltex Amsterdam 18 te Bahrein. Caltex Arnhem 17 dwars Lissabon n. Port Said. Caltex Delft pass. 16 Comoro eil. n. Bahrein. Caltex Eindhoven 17 te Yokohama. Crltex Leiden 17 50 m. z. Colombo n. Bahrein. Caltex Pernis 16 v. Bahrein n. Kurnell. Caltex Rotterdam 17 te Rastanura. Caltex The Hague 17 400 m. z.o. Kp. Guardafui naar Bahrein. Camerounkust 17 250 m. o.z.o. Madeira n. Dakar. Casamance 16 te Bordeaux. Castor 16 te Amsterdam. Ceres 18 te Cnllao. Cinulia 16 te Willemstad verwacht Cities Service Valley Forge 17 v. Philadelphia n. Port Said. Clavella 17 v. Rotterdam n Stanlow. Colytto 17 445 m. vv.z.w. Azoren n. Casablanca. Congokust. 18 te Luanda. Cradle of Liberty 17 70 m. w.z w. San Miguel n. Marseille. Crania 16 v. Rotterdam n. Curacao. Cumulus (weerschip) 18 te Rotterdam. Daphnis 17 te Guanta. Delft 17 650 m. zw. Azoren n. Bridgetown. Dinteldijk 17 te Cristobal. Dordrecht 17 te Point a Pitre. Doris 17 50 m. w.z.w. Landsend n. Willemstad. Eos 16 te Istanbul. Esso Amsterdam 17 v. Rastanura n. Rotterdam. Forest Hill 17 te Banias. Geeststar 17 300 n.o. Barbados n. Trinidad. Giessenkerk 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Gooiland 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Grootekerk 17 te Bremen v. Hamburg. Hathor 16 v. Latakia n. Rhodos- Hector 17 40 m. n.n.w. Algiers n. Lissabon. Hecuba 18 te St. Kit.ts. Helicon 13 te New Orleans. Hera 16 250 m. n Azoren n San Juan. Houtman 18 te Melbourne. Hydra 15 v. St. Thomas n. San Juan P R. Ittersum 17 710 m. w. Ushant n. Le Havre. Ivoorkust 17 te Amsterdam. Jagersfontein 17 te Amsterdam. Japara 17 v. Hamburg n. Bremen. Java 17 60 m. o. Kp. Howe n. Balboa. Johan van Oldenbarnevelt 17 v. Suez n. Aden. Johannes Frans 15 te Quinterobay. Joseph Frermg 17 te IJmuiden verw. v Monrovia. Kabylia 18 te Cristobal. Kalinga 17 te Puerto Miranda v Curacao. Kamperdijk 17 v. Moreheadcity n. Norfolk. Kara pass. 17 Finisterre n. Turku. Karakorum 17 te Beyrouth v. Marseille. Karimata 13 v. Bangkok n. Singapore. Karimun 17 475 m. w. Sabang n. Singapore. Kasimbar 16 v. Sorong v. Sorong n. Manokwari. Kstelysia 17 220 m. z.o. Halifax n. Maracaibo. Keizerswaard 17 ten anker rede Punta Cardon. Kellia 17 450 m. n. Natal n. Buena Ventura. Kenia 18 te Dar Es Salaam. Kerkedijk 17 100 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Kertosono 17 v. Probolinggo n. Banjuwangi. Kieldrecht 17 te Bremen v. Hamburg. Kinderdijk 17 v. Tampico n. Tampa. Kloosterdijk 16 te Rotterdam. Kopionella 17 te Turku. Korendijk 18 te St. John. Korenia 18 v. Liverpool n. Curacao. Korovina 18 te Curacao. Kosicia 17 200 m. z.z.w. Salvador n. Buen. Aires. Kreeft 17 te Rotterdam. Kreon 17 v. Curacao n. Charleston. Lelykerk pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Leopoldskerk 17 8 m. z.w. Dover n. Marseille. Lcuvekerk 17 te Rotterdam. Liberiakust 17 v. Amsterdam n. Freetown. Limburg 17 v. New York n. Genua. Lombok 17 te Lissabon. Loppersum 17 v. Le Havre n. Amsterdam. Lutterkerk 18 v. Bushire n. Port Sudan. Maas 17 te Amsterdam. Maasdam 17 v. Southampton n Cobh. Markab 16 v. Rotterdam n. Casablanca. Maron 17 300 m. n.n.w. Bermuda n. Antwerpen. Medon 17 v. Paramaribo n. Amsterdam. Meerdrecht 17 te Rotterdam. Meerkerk 17 te Genua Memnon 17 341 m. z.o. Kp. Hatteras n. Curacao. Mentor 16 te Alexandrië verwacht. Merak N 17 780 m. w.z.w. St Helena n. Montevideo. Merseylloyd 17 te New Orleans. Merwede 16 v. Rotterdam n. AAntwerpen. Modjokerto 17 v. Weser n. Rotterdam. Molenkerk 17 70 m. w. Gibraltar n. Port Said. Montferland 17 420 m. z.z.w. K. Verde n. L. Palm. Moordrecht 17 600 m. n. Azoren n. Pta. Cardon. Muiderkerk 17 rede Bombay. Munttoren 17 v. Rotterdam n. Falmouth. Musilloyd 18 te Port Swettenham. Nsess Commander 17 13 m. n.o. K. Bon n. Pt. Said Naess Tiger 16 v. Plo. La Cruz n. New York. Nnranio 17 te Rotterdam. Neder-Waal 18 te Port Swettenham. Neder-Weser 17 320 m. n.o. Bikini n. New York. Nestor 18 te Antwerpen verwacht v. Hamburg. Nias 17 v. Shat A1 Arab n. Khorramshahr. Noordam 16 v. Rotterdam n. New York. Noordwijk 17 130 m. n.n.o. Las Palmas n. Emden. Notos 17 te Amsterdam. Oldekerk 1? 170 m. o.z.o. Minicoy n. Aden. Oostkerk 17 692 m. w. Adelaide n. Adelaide. Ootmarsum 18 te Antwerpen. Oranjefontein 17 t.e Durban. Oranje Nassau 18 v. Plymouth n. Amsterdam. Oranjestad 16 v. Southampton n. Madeira. Orestes 17 850 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Ouwerkerk 16 v. Shanghai n. Nagoya. Papendrecht 17 48 m. n.o. Dover n. Wismar. Peperkust 16 v. Monrovia n. Abidjan. Pericles 17 te Rotterdam. Fhilidora 17 v. Liverpool n Mena A1 Ahmadi. Philine 17 70 m. z.o. Daedalus n. Gibraltar. Philippia 17 120 m. o.z.o. Malta n. Lavera. Pr. Will. Ill 17 390 m. n.vv. Valencia n. Montreal Prins der Nederlanden 17 te La Guaira verwacht. Prins Frederik Hendrik 17 880 m. w.n.w. Scillys naar Rotterdam. Raki 17 te Singapore. Kempang 17 v. Barcelona n. Antwerpen. Reza Shah The Great 17 55 m. z.w. Djeddah naar Spezia. Ridderkerk 17 500 m w.n.w. Walv.bay n.L. Palm. Roepat 19 te Port Sudan verwacht. Rondo 18 te Marseille. Rossum 16 v. Bordeaux n. Antwerpen. Rhnkerk 18 te Tanga. Salatiga iass. 18 Guardafui n. Djibouti. Saloutn 17 te Kaolack. Sarangan 16 v. Beira n. Zanzibar. Schelpwijk 17 v. La Spezia n. Cabimas. Sehiedijk 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Schouten 16 te Durban. Sigli 17 v. Port Swettenham n. Brisbane. Silindocng 18 te Biak. Skade 17 4 m. z. Beachyhead n. Domsjö. Slamat 18 te Port Swettenham. Sliedrecht 17 500 m. n.w. Kp. Finist.. n. Norfolk. Sloterdijk 19 te Rotterdam verwacht. Soestdijk 14 te Boston. Solon 17 te Baltimore. Stad Amsterdam 17 185 m. n.n.w. Kp. De Goede Hoop naar Beira. Stad Arnhem 17 160 m. z.w. Ushant n. Ceuta. Stad Dordrecht 17 te Holtenau. Stad Leiden 17 330 m. o. Mombasa n. Aden. Stad Maassluis 17 165 m. w. Llssab. n. IJmuiden Stad Maastricht 17 120 m. w. L'end n. Vlaardingen Stad Schiedam 17 75 m. n.w. IJmuiden n. Narvik. Stanvac Sumba 17 te Buatan verwacht v. Penang Stanvac Talangakar 17 op Musi riv. n. S'gerong. Statue of Lib. pass. 17 St. Helena n. Philadelphia. Steenwijk 17 te Londen. -Stentor 17 30 m. z.w Ushant n. Valencia. Straat Bali 17 te Singapore. St'-aat Lombok 16 v. Kaapstad n. Durban. Straat Torres 17 v. Kobe n. Hongkong. Sumatra 18 te Manilla. Tahama pass. 16 Gibraltar n. Palermo. Tamara 17 Kreta gepass n. Tripoli. Tamo 1 7v. Lagos n. Burutu. Taria 17 dwars Kp. Comorin n. Abadan. Tegelberg 17 v. Mauritius n. Lour. Marques. Telamon 18 te Paramaribo. Tero 16 v. Chittagong n. Vizagapatnam. fexelstroom 17 te Amsterdam. Tükampek 17 260 m. z.z.o. Hainan n Hongkong Tjimanuk 16 v. Kaapstad n Port Elisabeth. Tjimenteng 17 v. Mombasa n. Zanzibar. Tjitarum 18 te Port Swettenham. Towa 17 v. Rotterdam te Hamburg. Tweelingen 17 v. Rotterdam n. Narvik. Utrecht 17 500 m. w.n.w K. St. Vine. n. Nemours. Van der Hagen 17 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Van Heemskerk 18 te Manilla. Van Linschoten 17 v. Monrovia n. Freetown. Van Neck 17 v. Hongkong n. Shanghai. Van Riebeeck 17 v. Aden n. Mombasa. Van Riemsdijk 17 170 m. n.n.o. Perim n. Pt Said. Van Spilbergen 1.9 te Kaapstad verwacht. Van Waerwijck 17 280 m. z.o Kp. Leeuwin naar Melbourne. Viana 17 v Mena n. Gibraltar. Vivipara 17 110 m. n.n.w. Perim n. Algiers. Vlieland 17 350 m. z.o. Santos n Buenos Aires. Waikela pass. 16 Guardafui n. Mombasa. V/aiwerang 18 te Hongkong. Weltevreden 17 te Singapore. Westerdam 16 v. New York n. Rotterdam. Westertoren 17 v. Fao n. Suez. Wieldrccht 17 120 m. n. Amazone n. Manaus. Willemstad 18 t.e Port. of Spain. Witmarsum 17 v. Hamburg n. Amsterdam. Woensdrccht 17 v. Amuabay n. Pto. La Cruz. Wonosari 17 200 m. z.o. Suez n. Port Said. IJssel 16 v. Rotterdam. 17 te Hamburg Zaankerk 17 250 m. z.z.o. Bangkok n. Hongkong Zeeland 18 te Labuan. Zonnekerk 17 te Dar Es Salaam. KLEINE VAART Alcetas 17 40 m. n o. Bone n. Patras. Ank T 15 v. Lugnvik n. Zaandam. Atlas 15 v. Lissabon n. Amsterdam. Flevo 15 te Gdynia n. Amsterdam. Heerengracht 16 Brunsbütte) gepass. n. A'dam. Ilias 17 10 m. z.w. Terschellbank n. Amsterdam Joost 15 v. Amsterdam n. Kristinehamn. Kaap Falga 15 v. Delfzijl n. Karskaer. Looiersgracht 16 te Amsterdam verwacht. Midas 17 30 m. z.w. Kp. Nao n. Barcelona. Netta 15 v. Canda n. Dordrecht. Phidias 15 v Sevilla n. Rotterdam. Ponza 17 7 m. n. Texel n. Rotterdam. Strabo 15 v. Haifa n. Oran. Thaletas 17 dwars Texel n. Amsterdam. Westerdok 17 te Cromer n. Rotterdam. SLEEPVAART Gele Zee pass. 13 Dover n. Gibraltar. Humber 14 630 m. o. St. Johns N.F. (bestemm). Noordzee 16 v Calais te Maassluis. Utrecht 14 v. Hongkong n. Singapore. Zwarte Zee 13 te Bermuda v. Gibraltar. (Van onze correspondent) LONDENVolgens de „Daily Mail" zou dé Britse regering thans besloten hebben het avontuurlijke plan voor de bouw van een super-straaltoestel, dat passagiers in tweeënhalf uur van Londen naar New York zal brengen, uit te voeren. Duncan Sandy's, de minister van Luchtvaart, zou dit nog vóórdat het Lagerhuis over tien dagen op reces gaat aankondigen. Met deze primeur zou het Britse luchtvaartprestige, dat zo veel te danken heeft aan dr Engelse uit vinding van de straalmotor, zich opnieuw doen gelden. De verwachting is, dat het een 6-motorig toestel wordt, met een spitse naaldneus, en smalle driehoeksvleugels, ruimte Liedend aan 120 passagiers. De snel heid zou meer dan 2400 km per uur be dragen of 2 1/5 maal de geluidssnelheid. De bedoeling is om het toestel in 1968 in dienst te nemen. Het contract zou gaan naar de British Aircraft Corporation, on langs tot stand gekomen door de fusie van Vickers, English Electric en Bristol, maar in de praktijk zou de gehele Engelse vlieg tuigindustrie aan de bouw van het toestel meewerken. Ook de Franse vliegtuigfabriek Sud Aviation, welke een supersonische Caravelle op stapel zal zetten, zou erbij worden betrokken. De Britse en Franse regeringen hebben besloten om bij de bouw van de beide toestellen nauw samen te werken en de kosten van het wetenschap pelijk onderzoek te delen. Besloten is, om het ontwerp van het nieuwe Britse toestel geheim te houden totdat bekend is, wat de Verenigde Staten op dit gebied zullen doen. Bij beschikking van de minister van Economi sche Zaken is de heer W. P. L. G. de Boer. ad junct-directeur voor de exportbevordering (daar vóór handelsraad te Cairo), met ingang van 17 juli belast met de waarneming van de ten gevol ge van het overlijden van mr. Geveke opengeval len functie van directeur van de dienst voor de economische voorlichting en exportbevordering. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U534—543 531 Kon. Olien32.80-U33.80 132.90 Philips 1165—1171 1166 Unilever 927934 926 Hoogovens 760 753 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. FLAUW De nieuwe week werd ter beurze met flinke koersverliezen ingezet. Onder in vloed van de internationale politieke ge beurtenissen was de stemming flauw. Na een gedrukte opening waren de koersen vanmorgen reeds teruggelopen, waarna vanmiddag nog verder terrein verloren ging. Stoploss-orders en aanbod uit premie affaires drukten het koerspeil. Kort na opening volgde nog een verdere afbrokke ling. Het aanbod was-niet groot, maar kopers zijn zeer terughoudend. Het buiten land iiet verstek gaan. AKU werd ongun stig beïnvloed door het lagere dividend van American ENKA. Het fonds zette 23. p. lager in. De Afrikaanse belangen van Unilever vormden een extra koersdruk, waardoor de koers 18 p. daalde, daarna volgde nog een verlies van 4 p. Hoogovens —24 p. Philips bood nog het beste weer stand. maar een aanvankelijk verlies van 13 p. werd tot 19 p. uitgebreid.. Kon 2.50, 0,90 beneden pari New York. K.L.M. op 107 prijshoudend. Voor de emissie van 5 percents obligaties, waarop de inschrijving vandaag openstond, be stond grote interesse. Scheepvaart- en cultuurwaarden waren afbrokkelend. Van Waveren werd op 108 prijshoudend gead viseerd op de hervatting van het dividend. Staatsfondsen fractioneel lager. Vorige slotkoers Advieskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 350 350 Ned. Handel Mij. 288 288 Rotterd. Bank.... 29014 29014 Twentsche Bank. 282)4 232 A.K.U 545 518* Albert Heijn 425 427 498 Billiton Mij. II 423 431 Bols 585 Bührmann Paoier 49014 485 Deli Mij f 137,40 185* Dordtsche Olie 647 636 Fokker 450 676 675 Hoogenbosch Sch 275 275 772 H.V.A 161 159* 487 487 483 484 K.L.M f 106,90 107 Kon. Ned. Zout 920 Kon. Olie t 135,10 132.20* Muller Nat. Bezit 425 422 Nederl. Ford 629 620 Ved. Gist- en Sp. 414 410 Ned. Kabelfabr... 592 Philips Gem. Bez 1178 1153* Philips Pref 312 310 A'dam Rubber. 114Vs 112* Sikkens Groep 805 Stokvis R.S 253 252 Thomassen Dr. 695 Unilever 935 905* Van BerkePs Pat. 312 312 Van Gelder Pap. 300VJ 300 V-n der Heem 290 290 Ver. Machinefabr. 243 Wessanen 297 298 Wilton Feijenoor l 209 Zwanenberg-Org. 759 755 Interunie f 213,50 213 f 236,50 236 Unitas f 500.- 500 'Ter Bezit v. 1394 f 134.50 135 H.A.L 138'/* 133 K.NS.M 181 130* N. Scheepv. Unie 141 13914* Ommeren v 26714 267 Sfoomv. Mij. Ned. 164 163 Anaconda 52V2 5214 Kennecott Copper 77 V, 7714 Aluminium Ltd.. WH 29 H Bethlehem Steel. 45 43 U.S Steel 80 80 Republic Steel 62 61 American Motors 11H 2214 General Motors. 4314 43 GitJes Service 40 V? 40)4 -hr>n on 04 <4 64 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8