„Zonneauto" zal morgen door Amsterdam rijden (^Korten bondig^) Boterverwerkende bedrijven kopen nu kleine pakjes Noordenwind, koeler en regen Zonlicht vervangt benzine Sleepbootkapitein kende zijn roerganger niet Nederlandse jongen in Duitsland aangehouden Valse gouden dollars Reisfonds „Wij komen" hielp opnieuw Dertienjarige jongen zat drie maanden in politiebureau Weet horlogemaker meer van grote horlogediefstal? Bespreking van verhaals recht in de Armenwet DINSDAG 19 JULI 1960 2 Op de boterham... heerlijk en voordelig Taxichauffeur met mes in de hals gestoken Mariniers kregen museummedaille v. DUIVENBODEN k Veel dodelijke verkeers ongelukken in Rotterdam Woningwetwoningen als dienstwoningen verhuurd Het kon niet anderszegt minister van Justitie /Postpakkettarieven voor Indonesië omhoog Hartelijk onthaal van smaldeel V in Fremantle Leeuwenidylle in dierenpark „Canadese moeder van het jaar" Goedennacht Mr. C. W. de Visser gecremeerd Bijzondere postzegels I U Boterpoppetje viel uit zijn rol (Van onze Amsterdamse redacteur In Amsterdam logeert op het ogenblik dr. Charles A. Escoffery, een Ameri kaanse natuurkundige, die zich bezig houdt met de toepassing van zonne- energie. Zijn bagage staat in een garage in de Spuistraat: een antiek autootje, het eerste en enige ter wereld dat zijn brand stof ontleent aan het zonlicht. Het wa gentje is voorzien van een batterij, die wordt opgeladen door een op het dak gemonteerd paneel met zonnecellen, die ket licht omzetten in elektrische stroom. De auto is eigendom van de Internatio nal Rectifier Corporation in Californië. Dr. Escoffery is wetenschappelijk mede werker van deze firma. Hij maakt op het ogenblik een reis door Europa waar hij in Parijs, Amsterdam, Kopenhagen en Londen met de zonneauto door de straten wil rijden en van gedachten wil wisselen met geleerden, die evenals hij een grote toekomst zien in het gebruik van de ener gie, die de zon dagelijks in zo'n onuitput telijke hoeveelheid op ons neerstraalt. Woensdagmiddag zal de zonneauto een rit door Amsterdam maken. De elektri sche automobiel kan drie uur rijden op de batterijen die gedurende de rit worden bijgeladen. De snelheid, die wordt bereikt, is niet groot, maar in de jonge jaren van het wagentje (een Sunbeam uit 1912) was het een duizelingwekkende vaart: 30 km. per uur! De zonne-energie staat in weten schappelijke kringen in een grote belang stelling. Er zijn vele proefnemingen gaan de om de zon aan te wenden voor ver warming van huizen en als krachtbron. Advertentie Grote pot 1,45 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting „Zwarte Zeehad aanvaring De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart acht de 60-jarige kapitein van de zee sleepboot „Zwarte Zee", A.S. uit Maas sluis, medeverantwoordelijk aan de aan varing tussen zijn schip en het Engelse „Cretic" óp 6 april. Wegens de grote er varing van S., die al 30 jaar kapitein is en zijn reputatie als zëesleepbootkapitein, adviseerde de hoofdinspecteur de Raad voor de Scheepvaart geen disciplinaire maatregelen tegen S. te nemen. Naar zijn mening heeft een complex van oorzaken tot de aanvaring geleid. Het was de eerste keer in zijn loopbaan dat S. zich voor de Raad voor de Scheep vaart moest verantwoorden. Op 6 april was de „Zwarte Zee" op weg naar Enge land om een tanker te halen. Kapitein S. die de wacht had, zag ter hoogte van het lichtschip Haisbro aan bakboord in even wijdige koers op ongeveer 200 meter een meeliggend schip. „Ik zag het schroefwa- ter recht achter ons en er was geen enkele reden om aan te nemen dat er iets mis zou gaan", verklaarde kapitein S. voor de Raad voor de Scheepvaart. Toch had hij toen hij in de kaartenkamer was terug gekeerd, een vreemd voorgevoel. Hij ging weer naar buiten en zag het onheil na deren. Een aanvaring was onvermijdelijk, hoewel S. door meteen naar stuurboord uit te halen, een ernstiger ongeluk heeft voorkomen. Beide schepen liepen schade op boven de waterlijn. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat de roerganger die op het moment van de aanvaring dienst deed, toen zijn eerste reis op zee maakte. De 18-jarige jongen kwam van de binnenvaart. „Dat heb ik pas achteraf gehoord, want ik ken de hem niet", verweerde kapitein S. zich. Naar zijn mening is de aanvaring ver moedelijk ontstaan door een fout van de roerganger. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart vond het bijzonder vreemd, dat juist een zeesleper, die meestal de zwaarste stormen en moeilijkheden weet te doorstaan, bij nagenoeg vlakke zee dit ongeval is overkomen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat kapitein S. heeft nagelaten de roerganger te controleren en dat een complex van oorzaken tenslotte tot de aanvaring leidde. In het algemeen zei hij, dat het noodzakelijk is de roer ganger geregeld te controleren en na te gaan of de opgegeven koers inderdaad wordt gevaren. De Raad voor de Scheepvaart zal over de schuldvraag in deze zaak binnenkort uitspraak doen. De „zonnekoning", zoals dr. Escoffery het op het dak van zijn auto gemonteer de paneel noemt, bevat 10.640 cellen. Zij zien er uit als wafeltjes. Als zo'n cel door zonlicht wordt getroffen, produceert zij een zeer zwakke elektrische stroom. De stroom uit alle cellen tesamen is groot ge noeg om een lamp van 100 watt te laten branden. De International Rectifier Corporation is reeds goeddeels over het experimentele stadium heen. Men leverde o.a. „zonneko ningen" voor de Tiros-na.vigatiesatellieten van de Amerikaanse marine. Een laboratorium voor elektronentech- niek in Hilversum heeft de vertegenwoor diging van de Amerikaanse fabriek op zich genomen. Een „zonnekoning" als die, wel ke op het dak van dr. Escoffery's auto is gemonteerd, kost bij massaproduktie al tijd nog ruim 8000 gulden. Het autootje is uiteraard maar een stunt van de fabrikant, die het antieke mo del koos om de tegenstelling tussen oude en moderne techniek groter te maken. Donderdag gaat dr. Escoffery naar Eind hoven om contact op te nemen met de wetenschappelijke staf van Philips, waar men op vele terreinen van de elekti-onika verder is dan waar ook ter wereld. Dan gaat de reis verder naar Kopenhagen. Van 30 augustus tot 6 september zal de zonneauto in Nederland terug zijn om als trekpleister te dienen op de Firato-ten- toonstelling in Amsterdam. De politie in Hamburg heeft een 18-jari- ge Nederlandse jongen aangehouden, die gezocht werd wegens een overval op een taxichauffeur in Neurenberg. Hij was bij Nijmegen illegaal de Ne derlands-Duitse grens overgestoken om onder te duiken bij een Duitse vriend in Neurenberg, omdat hij ook in Nederland wegens geweldpleging door de politie ge zocht werd. In Neurenberg heeft hij een taxichauf feur met een mes in de hals gestoken. Hij vluchtte toen naar Hamburg. Tegenover de Hamburgse politie heeft hij verklaard de overval uit geldnood te hebben gepleegd. Bij informatie bij de boterhandel en bij boterverwerkende bedrijven bleek ons, dat de laatste inderdaad grote hoeveelheden boter thans per pakje inslaan en het om slachtig uitpakken van al die eerst zo zorgvuldig in hun wikkels gestoken pakjes boter welke dus voor huishoudelijk ver bruik bedoeld zijn voor lief nemen om te profiteren van de toeslag ter bevorde ring van het boterverbruik, welke vier weken lang een gulden per kilogram be droeg en thans nog tachtig cent bedraagt. Uiteraard wordt hierdoor geen omzetstij ging bereikt, want deze verpakte boter voor de detailhandel treedt in de plaats van de boter in vaten of kisten. Er zijn ook bedrijven die grote partijen boter in pakjes inslaan, deze bij zetten in hun koelruimten om ze in het najaar, wanneer de boterprijs nog meer opgetrokken zal zijn, te verwerken. Indirect zal de botertoeslag dan toch nog aan de consument ten goede komen, want de meeste bedrijfsleiders hebben het voornemen de goedkoop ingekochte boter te gebruiken voor specials aanbiedingen en voor de banketfabricage in de Sint-Ni- In Rotterdam is ontdekt dat er valse gouden munten van één dollar en van tweeëneenhalve dollar in omloop zijn. De valse munten zijn aanzienlijk lichter dan de echte. De politie is er vrijwel zeker van dat de valse dollars uit Italië afkomstig zijn. Het bewerkte goud is daar aanzienlijk goedkoper dan in ons land Enkele jaren geleden zijn uit Italië grote hoeveelheden gouden tientjes ons land bin nengesmokkeld. Die waren bijna niet van echte te onderscheiden. De vervaardigers van de valse gouden tientjes waren heel wat secuurder te werk gegaan dan die van de valse dollars. Gouden tientjes zijn geen gangbare muntsoort meer, zodat geen ver volging voor valsemunterij kon worden ingesteld. Thans ligt de zaak anders, want de gouden dollars zijn een wettig betaal middel. Op de valse dollars is als jaar van uitgifte 1953 vermeld. Bij de tweeëneen halve dollars is dit 1915. De Rotterdamse politie heeft haar gegevens aan Interpol, en aan de Italiaanse politie doorgegeven.' De directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden, dr. L. D Brongersma, heeft de bronzen erepenning voor verdiensten jegens openbare verza melingen uitgereikt aan de marinier van de verbindingsdienst eerste klasse O. Kos ter, de marinier tweede klasse J. G. C. Hendriks, en aan de marinier-zeemilicien tweede klasse H. Boon. De uitreiking ge schiedde in de Van Braam Houckgeest- kazerne te Doorn. Tijdens de wetenschappelijke expeditie naar Nederlands Nieuw-Guinea hebben deze mariniers dieren verzameld voor het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, waardoor een groot aantal dieren aan de verzamelingen kon worden toege- voégd. Advertentie A De bepte service bij Ged. Oude Grecht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 1T185 Gedurende twee jaren na invoering van de maximum snelheid is het aantal doden en zwaar gewonden in Rotterdam belang rijk beneden vroegere cijfers gebleven. Dit jaar is daar een ongunstige wending in gekomen. Tegenover respectievelijk 20 en 18 dodelijk getroffen verkeersslachtoffers in de eerste vijf maanden van 1958 en 1959 zijn in dezelfde periode van dit jaar reeds 35 mensen bij verkeersongelukken omge komen. Volgens de politie zijn slordigheid en roekeloosheid bij de weggebruikers toege nomen. Ook wordt vaak veel te hard ge reden. Dit bleek de oorzaak van achttien ernstige ongelukken te zijn. In juni heeft de Rotterdamse verkeerspolitie 359 be stuurders van motorrijtuigen bekeurd we gens te snel rijden; 147 reden met een snelheid van 70 km per uur, 171 tussen de 70 en 80, 36 tussen de 80 en 90, 3 tussen de 90 en 100 en 2 meer dan 100. Verder kregen 197 bestuurders van bromfietsen voor dit feit een procesverbaal; 135 van hen reden met een snelheid tot 45 km per uur, 48 tussen de 45 en 50, 10 tussen de 50 en 55 en 4 sneller dan 55 km per uur. De maximum snelheid voor bromfietsen in de bebouwde kom is 30 km. De verkeersveiligheid blijkt van plaats tot plaats te verschillen. Den Haag heeft tot nu toe dit jaar meer verkeersslacht offers dan een jaar geleden, maar minder dan de eerste vijf maanden van 1958, toen de maximum-snelheid pas was ingevoerd. De Haagse politie meent niet, dat er een direct verband bestaat tussen de dodelijke ongelukken van dit jaar en te snel rijden. De politie in Amsterdam wil zich niet aan een oordeel wagen over de algemene oorzaken van de dodelijke ongevallen. Dit jaar waren er tot nu toe 37,tegen 20 en 29 in de eerste vijf maanden van de jaren er voor. Men heeft in Amsterdam niet de indruk dat de laatste tijd op grote schaal de maximum-snelheid wordt over schreden. colaasweken, waarin de prijsconcurrentie altijd zeer scherp pleegt te zijn. De grote levensmiddelenbedrijven zijn trouwens niet bijzonder gelukkig met de verlaagde boterprijs voor de consument. In vele zaken wordt de boter nu bij wijze van trekpleister en lokaas tegen kostprijs en zelfs daaronder verkocht. Gezien het feit, dat de marge op margarine meestal ruimer is dan die op boter vindt men in de grote levensmiddelenzaken een ver plaatsing van de publieke smaak naar de boter niet eens zo heel erg plezierig. In samenwerking met het noodfonds „Wij komen" heeft een ingezetene van Goes het voor een Nederlandse emigi-ant uit Australië, de heer J. K. Zémbsch, mogelijk gemaakt naar Nederland over te komen voor een bezoek aan zijn bejaarde moeder, die ongeneeslijk ziek is. De heer Zembsch emigreerde tien jaar geleden uit Goes naar Austrlië, waar hij een bestaan heeft gevonden. Hij is echter niet in staat een reis naar Nederland te financieren. Binnen twee dagen is het geld voor de heen- en terugreis bijeengebracht. Aangezien op zondag in Brisbane geen telegrammen worden besteld, heeft men via de wereldomroep te Hilversum tele fonisch aan de heer Zembsch laten weten dat hij passage kan boeken. Binnen enkele dagen wordt hij in Goes verwacht. Een moeder uit de Amsterdamse Jor- daan zal eveneens in de gelegenheid wor den gesteld naar haar dochter in Canada, die een ernstige hartoperatie moet onder gaan, te gaan. Een Nederlander die onbekend wenst te blijven heeft het fonds toegezegd in drie noodgevallen reisgeld beschikbaar te wil len stellen. Minister Van Aartsen heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bommer (P.v.d.A.) over woningwet woningen te Hellevoetsluis, die werden verhuurd aan ondernemingen, die ze aan hun werknemers toewezen als dienstwo ningen. De minister merkt op, dat in 1959 het aantal dienstwoningen reeds was teruggebracht van 138 op 51. Bovendien bleek nog, dat de vice-president van de rechtbank te Rotterdam bij vonnis van 7 juli 1958 had geoordeeld, dat deze wonin gen het karakter van dienstwoningen mis ten, zodat de beschikbaarstelling aan de bewoners geacht moest worden een nor male overeenkomst van huur en verhuur te zijn. Wegens nieuwe moeilijkheden met betrekking tot deze woningwetwoningen heeft de minister bij het gemeentebestuur van Hellevoetsluis nogmaals aangedrongen op beëindiging van de zijns inziens onge wenste situatie. Van burgemeester en wet houders van Hellevoetsluis is daarna de mededeling ontvangen, dat de nog reste rende gevallen op korte termijn zullen worden ongedaan gemaakt. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Daams (P.V.D.A.) over het geval van een 13-jarige jongen, die drie maan den lang is vastgehouden op 't Rotterdam se hoofdbureau van politie,heeft de minis ter van justitie geantwoord, dat dit geval om het psychisch sociaal afwijkend ge drag van de jongen ook naar het oor deel van deskundigen als zeer exceptio neel moet worden gekwalificeerd. De jon gen was sinds 1955 al in vier inrichtingen voor heropvoeding geweest. De pedagogi sche beïnvloeding werd zeer bemoeilijkt, omdat hij steeds wegliep en daarbij talloze diefstallen pleegde. Voor de kinderrechter, die hem de laat ste maal beoordeelde, bleef weinig anders over dan de jongen te laten opnemen in de arrestantenbewaarplaats voor minder jarigen, zolang geen inrichting bereid was gevonden hem op te nemen. In dit geval bestond bij niemand ook niet bij de ouders de behoefte tegen deze maat regelen op te komen. Een andere oplossing zou volgens minis ter Beerman uiteraard de voorkeur heb ben verdiend. Deze zou in feite moeten hebben bestaan in onderbrenging in een opvanghuis. Reeds geruime tijd wordt door het ministerie de oprichting van dergelijke tehuizen, waaraan grote behoefte bestaat, krachtig gestimuleerd, aldus de minister. Het gebeurde is overigens voor een 13- jarige een hoge uitzondering. Het komt wel vaker voor, dat minderjarigen voor langere tijd op 't politiebureau verblijven maar dit zijn dan in de regel oudere jon gens. In 1959 zijn totaal negen minderjarigen langer dan 40 dagen op het politiebureau In Rotterdam gebleven. Dit waren oudere minderjarigen voor wie afzondering voor hun eigen veiligheid en voor die van de maatschappij was geboden, aldus de minister. De Amsterdamse politie heeft in ver band met de omvangrijke horlogediefstal bij een importeur aan de Amstel een 44- jarige horlogemaker in bewaring gesteld. Hij is een goede bekende van de politie en reeds vele malen veroordeeld wegens heling van uurwerken. De man is tot op de dag vóór de dief stal als vertegenwoordiger in dienst ge weest bij het thans twee maanden in Am sterdam gevestigde importbedrijf van hor loges aan de Amstel, waar de zevendui zend horloges ter waarde van ongeveer een ton zijn geroofd. Van deze uurwerken ontbreekt nog ieder spoor. De recherche vindt het opvallend, dat de buitendeur van het pand, waarin het be drijf is gevestigd, niet is geforceerd. De politie vermoedt dat meer dan één man aan het werk is geweest. De pakketposttarieven voor Indonesië zijn verhoogd, welke verhoging gemiddeld 50 percent bedraagt. Als gevolg van het verbod aan Nederlandse schepen om Indo nesische havens aan te doen, was PTT genoodzaakt deze tarieven te verhogen. Postpakketten voor Indonesië moeten nu eerst naar Singapore worden vervoerd. Vandaar gaan ze met niet-Nederlandse schepen naar de Indonesische bestem mingen. Dit resulteerde in een verhoging van de tarieven. De nieuwe tarieven luiden: postpakketten tot en met 1 kg 4,65, tot en met 3 kg 6,- en tot en met 5 kg 7,35. Na een verblijf van ongeveer een week in Fremantle heeft het Nederlandse smal deel V gisteren de reis naar Hollandia in Nederlands Nieuw-Guinea voortgezet via de kusten van Zuid- en Oost-Australië. Dit bericht de Marine-voorlichtingsdienst, die over het oponthoud in Fremantle mede deelde dat het smaldeel, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Doorman", de ja gers „Limburg" en „Groningen"en 't tank schip „Mijdrecht" op 12 juli in Freemantle arriveerde. Doordat de „Seamen's Union" ter plaatse in staking was moest de „Karei Doorman" met harde wind zonder sleep boothulp afmeren hetgeen echter vlot ge schiedde. Hierna meerden de jagers even eens zonder assistentie af. De ontvangst van het smaldeel in Fre mantle was zeer hartelijk. Vele beman ningsleden werden uitgenodigd om in de gezinnen van Nederlandse immigranten te gast te zijn. De laatsten waren zeer actief en deden alles om het de Nederlandse be manning in Fremantle naar de zin te ma ken. Diverse kerkgenootschappen hielden met behulp van Nederlandse predikanten „social evenings" ten behoeve van de opvarenden. Op 13 juli werd een voetbal wedstrijd gespeeld door een elftal van de „Karei Doorman" en de „Windmills sport club". De Nederlandse marinemannen kon den met een 3-1 overwinning 'naar hun schip terugkeren. Op de derde dag, 14 juli, legde de smal deelcommandant een krans bij 't nationa le oorlogsmonument in Fremantle. Later 'op de dag maakte 'n groep M.L.D. personeel van de „Karei Doorman" een excursie naar het plaatselijke vliegkamp van de R.A.A..F Bijzondere evenementen gedurende de overige bezoekdagen waren onder meer de ontvangst die enige vroegere officieren van de Koninklijke Marine, indertijd naar Aus tralië geëmigreerd, hun actief dienende collega's van het smaldeel aanboden. Er was een dansavond, door de Nederlandse gemeenschap van Fremantle georgani seerd voor officieren, onderofficieren en manschappen van het smaldeel, en een feestmiddag die aan boord van de schepen voor ongeveer 300 Nederlandse en Austra lische kinderen werd gehouden. De laatste bezoekdag, zondag, werd aan boord van de „Karei Doorman" het Neder landse immigrantencomité, dat gedurende dit bezoek de diverse festiviteiten regelde, op hartelijke wijze ontvangen. Er werden die dag enkele hockey- en voetbalwedstrij den gespeeld. Een bijzondere geste van gastvrijheid in Fremantle was het feit dat de opvaren den van het smaldeel gratis gebruik kon den maken van de openbare vervoermidde len. '*v In het Burgersdierenpark in Arnhem is het vijftiende jonge leeuwtje van dit jaar onder ongewone omstandigheden gebo ren, doordat de moeder haar welpje niet in afzondering, maar op het buitenterras temidden van haar soortgenoten ter we reld heeft gebracht. Vader Leeuw volg de het gebeuren met grote belangstelling en heette als eerste het borelingske met zacht gegrom welkom. Direct daarop nam hij zelfs de anders aan moeder toekomen de taak op zich om het jonge wicht schoon te likken. Toen dat gebeurd was nam hij tot grote onsteltenis van de toeschouwers het jonge diertje in zijn muil. Hij droeg het echter, tot ieders opluchting, voorzich tig door het toegangsluik, dat inmiddels door een gewaarschuwde o* passer was opgetrokken, naar binnen. Toen hij direct daarna terugkeerde ging mama op haar beurt naar binnen om haar jonge spruit verder te verzorgen. Volgens het Voorlopig Verslag op het wetsontwerp tot beperking van het ver haalsrecht in de Armenwet twijfelen tal van kamerleden over de werkelijke moge lijkheden om dit voornemen te verwezen lijken. Zij vragen zich af of de voorge stelde regeling inderdaad beoogt de pri maire steun van een arme aan de over heid over te laten. De alimentatieplicht, vervat in het Burgerlijk Wetboek, zou zo'n regeling kunnen frustreren. Anderzijds wordt de vraag gesteld of principieel de onderstand aan een behoeftige in de eer ste plaats aan familieleden moet worden toegedacht, of dat de oVerheid deze in de toekomst volledig voor haar rekening zal nemen. Indien dit laatste het geval is, zo vraagt men, waarom worden dan thans nog overgangsmaatregelen voorgesteld. Men vreest dat het toezicht hierop meer zal kosten dan de totale overheidshulp zelf zou vergen. Ofschoon vele leden het wel eens kunnen zijn met de categorisering van behoeftigen in degenen, die buiten inrichtingen ver blijven en verpleegden in psychiatrische im-ichtingen, vraagt men zich toch af of de normen voor steun aan zelfstandige bejaarden niet te hoog liggen, waardoor de verhouding tussen alimentatie en ver haal een te grote afstand zou aannemen. De vraag wordt gesteld of soepeler over gangsmaatregelingen in de trant van de burgerlijke staat van het alimentatieplich- tige kind niet de voorkeur zouden ver dienen. Vele leden vrezen, dat de voorgestelde wijzigingen tot ondoorzichtige voorwaar den zullen leiden, terwijl het motief om de Armenwet 1912 definitief te wijzigen duis ter blijft. Bovendien wordt naar hun me ning niet duidelijk hoe het al of niet sta ken van niet-vex-haalbare hulp bezien wordt. Men vreest te dien aanzien versto ring van familie- en andere banden en verhoudingen. Vele kamerleden vrezen voorts, dat de huns inziens vrij vage voorstellen in de eerste plaats zullen leiden tot verwijzing naar steunverlening door kinderen. Ook achten sommige leden bepaalde afspraken of regelingen tussen gemeenten en kerke lijke instellingen, niet denkbeeldig om het feitelijk verhaal op familieleden buiten' dë beoogde landelijke regeling te verzwaren: Mevrouw H. de Groot is met haar twee kinderen uit Régina (Canada), waar zij tot ..New Canadian Mother" van het jaar 1960 werd uitgeroepen, met dè „Nieuw Amster dam" voor een vakantie in ons land terug gekeerd. De eretitel werd haar gegeven omdat zij in 1951, een jaar na haar aan komst in Canada, in Regina een school voor debiele kinderen heeft gesticht, toen de derde school van deze aard in Canada Mevrouw De Groot, die het probleem van schoolgaande debiele kinderen van nabij kende, had zich in een advertentie tot ouders van debiele kinderen gericht om tot vestiging van een dei-gelijk school te komen. Zij had succes. Er werd begon nen met vijf leerlingen en twee onderwijs krachten. Thans telt de school tachtig leer lingen en acht leeraren. Bovendien zijn er in de gehele provincie nu al twaalf scho len voor debiele kinderen. Wanneer in Canada een stad geld voor 'n bepaald doel wil verstrekken wordt een stemming gehouden. Hieraan kunnen deel nemen zij, die een eigen huis hebben. Dit jaar is er in Regina 'n stemming geweest voor het verlenen van subsidie aan het schoolbestuur voor de bouw van een nieu we school. De medeburgers van mevrouw De Groot waren ervoor en de nieuwe school is reeds in aanbouw. Mevrouw De Groot kreeg voor haar werk ook een bedrag van de Nationale Raad van Joodse Vrouwen in Canada. Van diefstal geleefd. In Den Haag is een 26-jarige kok gearresteeerd, die gesig naleerd stond voor diefstallen en verduis teringen in divei-se steden van het land. In mei was hij ontslagen uit de gevangenis. Sindsdien heeft hij met stelen in zijn le vensonderhoud voorzien. In Rotterdam stal hij vijf fietsen en ontvreemdde hij een fo totoestel uit een geparkeerde auto. In Am sterdam stal hij drie fietsen en in Delft twee. In Leiden stal hij een projectie-appa raat, dat hij in Den Haag van de hand deed. Tenslotte heeft hij in Den Haag nog 12 fietsen gestolen en een gehuurde brom fiets verkocht. Door stroom getroffen. Toen de 27- jarige mevrouw E. Robben-Muskee te Nieuw-Amsterdam de was wilde ophan gen, bleek de metalen waslijn onder span ning te staan. Zij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis in Emmen vervoerd. Deskundigen hebben nog niet kunnen ontdekken hoe de waslijn onder stroom is komen te staan. Hengelaar verdronken. De 23-jarige Amsterdammer J. Lautenbach is zaterdag in de vestinggracht te Monnikendam ver dronken. Een 12-jarige jongen vond het slachtoffer toen hij een hengel aan de wa terkant zag liggen. Dodelijke val. Zondag is in een zie kenhuis te Amsterdam overleden de 71- jarige mevrouw M. C. Lebon, die zaterdag ochtend op de binnenplaats van haar wo ning aan het Mariniersplein in de hoofd stad van een trapje was gevallen en daar bij een schedelbasisfractuur had opgelopen. Mgr. Lemmens ziek. De 75-jarige mgr. dr. G. Lemmens, emeritus bisschop van Roermond, is zondagmorgen wegens een acute buikaandoening opgenomen in het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond. De bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, heeft hem op zijn verzoek uit voor zorg de laatste heilige sacramenten toege diend. Advertentie Slaapt u slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt u heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, ƒ8.88. Zeer groot was maandagmiddag de be langstelling bij de crematie van mr. C. W. de Visser, politierechter en president van de strafkamer bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Namens vrienden en relaties van de overledene voerde mr. J. G. L. Schreuder, president van de Rotterdamse rechtbank, in de aula het woord. Hij kenschetste mr. de "Visser als een goed rechter met een scherp verstand, met plezier in zijn vak en e.e.n gro.ot. gevoel voor stijl. Bij recht bank, griffiq en parket was hij zeer ge zien. Hij leidde de zaken met rust en ge zag. Opvallend ook was zijn belangstel ling voor alle aspecten van het Rotterdam se leven. Mr. J. Knottenbelt, president van de rechtbank te Amsterdam en een van de oudste vrienden van de overledene, riep de trouw en hartelijkheid van mr. de Vis ser in herinnering. Mr. de Visser .stelde zichzelf hoge eisen. Hij was verknocht aan zijn ouderlijk gezin. Zijn korte huwe lijk was de gelukkigste tijd van zijn leven. Mevrouw da. H. C. Voorhoeve-Ten Bruggenkate, doopsgezind predikante te Hilversum, las enige woorden uit de Bijbel en ging de aanwezigen voor in gebed. De kist daalde onder de orgelklanken van „O Heer, die daar des Hemels tente spreidt." Een broer van de overledene dankte voor de belangstelling. In de Willem Arntsz-stichting te Utrecht heeft de directeur-generaal van de PTT, prof. dr. G. H. Bast, de eerste exemplaren van twee bijzondere postzegels overhan digd aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij. Deze zegels zijn uitgegeven in het kader van het jaar van de geestelijke volksgezondheid. De zegels hebben een waarde van 12 en 30 cent en dragen res pectievelijk de beeltenis van dr. J. L. C. Schreuder van der Kolk en dr. J. Wier, twee Nederlanders die baanbrekend werk heb ben verricht op het gebied van de geeste lijke volksgezondheid. Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie, die gisteren bij Schotland was gelegen, trok via het noorden van de Noordzee naar Noorwegen. Er bleef echter een randsto- ring achter, die zich thans van Engeland langzaam naar onze streken verplaatst. In verband daarmede zal er ook morgen nog veel bewolking zijn met plaatselijk regen. De wind zal later op de dag naar noordelijke richtingen draaien, waarbij een hoeveelheid koelere lucht van het noor den van de Noordzee het land gaat bin nenstromen. Op de oceaan is ten noorden van het Azoren-hogedrukgebied een nieuw hogedrukgebied ontstaan, dat zich in zuid oostelijke richting verplaatst en nu weer wordt aangetast door een depressie, die van de zuidpunt van Groenland in de rich ting van IJsland koerst. Woensdag 20 juli Zon op 4.43 uur, onder 20.48 uur. Maan op 2.18 uur, onder 18.03 uur. Maanstanden 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 juli Hoog water 0.18 en 12.58 uur. Laag water 8.13 en 20.51 uur. Woensdag 20 juli Hoog water 1.23 en 13.58 uur. Laag water 9.15 en 21.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen: en Dlnnerilant bulten- Iheden- 9 J? j morgen 1 uur. Neerslag: «u A c 3 laatste 24 uur Den Helder regenbui zw 18 Ypenburg zwaar bew. zzw 19 2 Vlissingen geheel bew. z 19 1 Eelde zwaar bew. z 20 1 De Bilt zwaar bew. z 20 0,5 Twente geheel bew zzw 20 1 Eindhoven zwaar bew. zzw 22 2 Zd-Limburg zwaar bew. z 20 2 Helsinki half bew. zzw 25 19 Stockholm licht bew. zzw 19 3 Oslo regenbui z 16 21 Kopenhagen zwaar bew. zw 21 1 Aberdeen zwaar Dew. nnw 19 5 Londen zwaar bew zw 21 1 Amsterdam zwaar bew. z 20 8 Brussel zwaar bew zw 20 2 Luxemburg zwaar bew. z 20 0 Parijs zwaar bew. zw 22 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 24 0 Grenoble geheel bew.windst. 26 0 Nice zwaar bew. nnw 25 0 Berlijn licht bew. z 26 0 Frankfort zwaar bew. zzw 24 0 München zwaar bew. windst. 21 2 Zürich motregen O 20 7 Genève regen windst. 24 2 Locarno geheel bew zo 23 0 Wenen licht bew. nno 29 0 Innsbruck zwaar bew. wnw 26 2 Athene onbewolkt nnw Ajaccio onbewolkt nno 27 0 Madrid onbewolkt windst. Lissabon onbewolkt nnw 25 0 (Van onze Haagse redacteur) In het laatste nummer van „De Nederlandse Industrie", het orgaan van het Ver- Bond Nederlandse .W^i^gey.ffls.worden de manipulaties met de boterprjjzen op geestige wijze vergeleken met een marionettenspel. „Een van dé poppetjes is de boter prijs. De regisseur had gezegd, dat het een dubbel leven moest leiden, een van 2,90 per kilogram het leventje voor de consument en een van f 3,70 het leventje voor de boterverwerkende fabrikant. Maar wat gebeurt er? Dat dubbelleven was te moeilijk voor het boterpoppetje; de regisseur had zijn technische vaardigheid en artisticiteit overschat en de vindingrijkheid van de fabrikant onderschat. De fabri kant die boter nodig heeft, loopt namelijk op z'n tenen langs het poppetje van 3,70, stapt de winkel binnen en koopt het poppetje van 2,90.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2