RAF-piloten huldigen mensen die hen hielpen ontsnappen Amerikaans-Cubaans conflict wordt regionaal geregeld Ex-SS~beulen beschermers van de Westduitse grondwetten AGENDA Haarlem Kindercircus Bas gaat in nieuwe tent op vertrouwde voet voort Fidel Castro weer aan het werk DINSDAG 19 JULI 1960 4 GROTE REÜNIE IN LONDEN Kameraadschap uit oorlogsjaren herleeft V eisend J muiden Beverwijk Generaal Giap instructeur van vrijwilligerslegioen voor Algerije? Voormalig Frans Kongo 15 augustus zelfstandig Onderbreking van het kernproeven-overleg? Veiligheidsraad voor inter-Amerikaanse oplossing Krumbach werd dertien jaar te laat ontmaskerd Kerkelijk Nieuws Voor herfst en winter Prinses Irene naar Sankt Anton Wet tegen alcoholisme en prostitutie in Frankrijk Engeland begint met burger-verkeerswachten Kroesjtsjev ontvangt Raul Castro in Moskou Hagenaar vrijgesproken van inbraak in Zwammerdam Veertienjarige Amsterdamse knaap in „Het Mes" Orgelstudiereis door Skandinavië LONDEN De warme, diepe kameraadschap uit de bezettingsjaren herleeft deze week in Londen, waar honderd mannen en vrouwen van het Europese vasteland, die actief aan het verzet speciaal in de vorm van pilotenhulp hebben deel genomen, de gasten zyn van de Royal Air Force Escaping Society. Deze organisatie is in haar soort de enige ter wereld en wordt gevormd door Engelse oorlogsvliegers en door de burgers van vele landen, die hen verborgen en hun veilige terugkeer, naar Engeland, vlak onder de neus van de Duitsers, organiseerden. De Royal Air Force heeft de behoefte gevoeld om in het openbaar te getuigen van de dankbaarheid der Britten voor het feit, dat duizenden het als iets vanzelf sprekend beschouwden hun leven voor hen in de waagschaal te stellen. De unieke vereniging hoopt door deze eveneens unieke gebeurtenis, waarby de Britse ex-onder duikers vaak voor het eerst sinds de oorlog weer hun beschermers ontmoetten, grotere bekendheid te krygen om haar hoofddoel beter dan totnutoe te verwezen lijken, namelyk financiële en sociale hulp bieden aan de gezinnen op het continent, die als rechtstreeks of zijdelings gevolg van hun offergezindheid tijdens de oorlog in moeilijke omstandigheden zyn geraakt. Tot het sociale werk, dat de vereniging verricht, behoort de zorg voor weduwen en wezen van hen, die hun hulp aan de vliegers met de dood moesten bekopen. Sommigen der kinderen krijgen voor re kening der vereniging een schoolopvoe- ding in Engeland. De vereniging wil ook de gedachte der internationale vriend schap hoog houden en doet dit onder meer door vakantieuitwisseling. De organisatie, welke vóór alles beoogt de nagedachtenis te eren van degenen, die hun leven gaven opdat de vliegers naar hun land konden terugkeren om de strijd voor de vrijheid voort te zetten, is geheel op particuliere giften aangewezen. Het was maandagavond een prettig ta fereel in het Londense Eccleston hotel, waar de gasten logeren. Daar beleefde men een brokje werkelijke Europese een heid Engeland ditmaal incluis! ver bonden als men zich voelde door de onuit wisbare oorlogservaring. Het was ook iets als een openbaring, dat mensen die ja renlang met het grootste levensgevaar een onzichtbare keten van menselijke solidari teit dwars door vele landen heen hebben gevormd, elkaar voor het eerst ontmoet ten. Er waren Fransen en Belgen, Neder landers, Noren en Denen, Grieken, Italia nen en een Luxemburger. De Franse en Belgische groep was het talrijkst, omdat in hun landen de meeste vliegers waren neergekomen en de organisatie om hen te helpen het omvangrijkst was. Onder de Fransen was een aantal typische boeren en boerinnen uit de Pyreneeën. De meeste mannelijke leden van het gezelschap droe- DINSDAG 19 JULI Thalia, 20 uur: „Vader heeft 't moei lijk". - - WOENSDAG 20 JULI Rex, 20 uur: „Operatie petticoat". Thalia, 20 uur; „Vader heeft 't moei lijk". DINSDAG 19 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Salem Aleikum". WOENSDAG 20 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Ltixor Theater, 20 uur: „Salem Aleikum". Concertgebouw: Woensdag 14.30 uur: uur: Kindervoorstelling van „Piggelmee" door gezelschap Anneke Elro. Openluchttheater: Woensdag 14.30 uur: Kindervoorstelling „Dik Troms nieuwe avonturen", woensdag 20.15 uur: zang concert door studenten van de universiteit van Montpellier. Vleeshal: Woensdag 14 uur: Poppen theater Merlijn met „De fluit van Boze- bol". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „The geisha boy" alle leeftijden. Elke ochtend (behalve zondags) 10.30 uur: Vakantie jeugdprogramma. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story," a.l. Lido Theater: Dagelijks tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene," alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „De wraak der geu zen" 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Gaslight", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Le diable au corps", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „It happened to Jane", alle leeft. Rembrandt Theater: Dagelijks tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Zet 'm op Tommy", alle leeftijden. Elke ochtend 10.30 uur (behalve zondags): Mon- tagnes Jeugdvariété. Roxy Theater: Dagelijks tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „In de cata comben van de onderwereld", 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Tm all right Jack", 14 jaar. Elke ochtend (be halve zondag) 10.30 uur: Vakantiepro gramma met Donald Duck e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met donderdag 14.30 uur: „Walt Disney's fabelland", alle leeftijden en 19 en 21.15 uur: „Münchhausen in Afrika", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Als mijn grote broer dat wist," alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10- 12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur: Reizende Unesco-expeditie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 8 augustus dagelijks van 9-17 uur: Expositie van werken van Haar lemse beeldende kunstenaars. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 juli). gen de donkerblauwe zijden das met het vliegtuigembleem der vereniging. Het middelpunt vormde een vitale vrouw van omstreeks 60 jaar, de Engelse Mary Lindell uit Parijs. Britse spionne geduren de de oorlog, die een hoofdaandeel had in de organisatie van de pilotenroute. Zij overleefde haar eigen ontsnappingspoging toen zij uit de trein sprong, waarin zij door de Gestapo werd weggevoerd en daarbij haar nek brak, alsmede haar ver blijf in het Duitse vrouwenkamp Ravens- brück. Thans is zij de ziel van het na oorlogse werk der Escaping Society. De Nederlandse delegatie wordt geleid door mensen uit het voormalige Rotter damse en Noordbrabantse verzet, die in mei van dit jaar het initiatief namen om een groep Engelse ontsnapte vliegers te laten deelnemen aan de herdenking van onze bevrijding. In het najaar komen er op uitnodiging van dezelfde groepen voor malige Amerikaanse parachutisten naar ons land. Als een zeer origineel geschenk hebben onze landgenoten een speciaal ontworpen gietijzeren elektrische wandklok in de vorm van een propeller meegebracht, be stemd voor het kantoor van de Escaping Society in Londen. De klok draagt het op schrift „Nederlands verzet 1940-1945" en is versierd met twee toortsen, symbolen van de vrijheid. De klok zal donderdag ochtend tijdens een ontvangst op de Ne derlandse ambassade officieel aan het be stuur van de vereniging worden overhan digd. Reeds eerder in het jaar hadden de Nederlandse leden der vereniging een luidbel aan het hoofdkwartier van de Royal Air Force geschonken. Vandaag brengt het gezelschap een be zoek aan het Kasteel Windsor en het Run- nymede-oorlogsgedenkteken van de Royal Air Force. Woensdag zal een krans wor den gelegd in het tijdens de oorlog ver woeste, maar kort geleden gerestaureerde, door de architect Christopher Wren ge bouwde kerkje van de Royal Air Force, St. Clemens Danes aan het Strand in Lon den. Daarna volgt een ontvangst door de lord-mayor van Londen. Het hoogtepunt van het bezoek vormt donderdag de ontmoeting -met Koningin Elisabeth en Prins Philip, tijdens een ont vangst in de tuinen van Buckingham Pa lace. Vrijdag wordt de terugreis aanvaard. CAIRO (Reuter) De Vietnamese guer- rillageneraal Vo Nguyen Giap, die in 1954 de Fransen te Dien Bien Phoe versloeg, is volgens het Egyptische weekblad „Rose El Joessef" benoemd tot eerste instructeur van de 45.000 Arbabische vrijwilligers in Algerije. Volgende week zal volgens het blad de opleiding van de vrijwilligers beginnen. Het vermeldt niet waar dat zal gebeuren. Een woordvoerder van de voorlopige Al gerijnse regering wilde dit bericht beves tigen noch ontkennen. Buitenlandse waar nemers wijzen er op, dat de Algerijnse vice-premier in het begin van dit jaar een bezoek aan Noord-Vietnarn heeft gebracht. BRAZZAVILLE (Reuter) De Kongo lese republiek voormalig Frans gebied zal vijftien augustus officieel onafhan kelijk worden verklaard. Op dezelfde da tum zullen Frankrijk en de nieuwe staat overeenkomsten tekenen, die voorzien in samenwerking en Franse technische hulp verlening. De ï-ivier Kongo scheidt de Kongolese republiek (ex-Frans) van de gelijknami ge, aan de andere oever gelegen staat, die thans door onlusten wordt geteisterd. WASHINGTON (Reuter-AFP) In Ge- nève worden informele besprekingen ge voerd om de conferentie over het staken van proeven met kernwapens met reces te laten gaan, aldus is van officiële zijde in Washington vernomen. Doel van dit reces zou zijn de admini stratieve staf, die in dienst van de orga nisatie van de UNO staat, in de gelegen heid te stellen vakantie te nemen. In Washington kon men niet bevestigen of Engeland en de Sovjet-Unie hebben voor gesteld de conferentie op 15 augustus met reces te laten gaan. De Amerikaanse regering zou echter voortzetting van de besprekingen wensen. De Sovjet-Unie heeft nog niet geantwoord op de Amerikaanse voorstellen van 12 ju li, betreffende gezamenlijke proeven om de methoden, waarop deze proeven kun nen worden ontdekt te verbeteren. (Van onze correspondent) WASHINGTON De twee Zuidameri- kaanse leden van de Veiligheidsraad, Ar gentinië en Ecuador, hebben een voorstel ingediend om de behandeling van het con flict tussen Cuba en de Verenigde Staten uit te stellen totdat men het rapport zal hebben ontvangen van de Organisatie van Amerikaanse Staten, die eveneens begonnen is aandacht te schenken aan dit conflict. De Cubaanse kwestie is vooral gevaarlijk omdat de penetratie van de communisti sche invloed op het westelijk halfrond de Verenigde Staten zou kunnen drijven tot afweermaatregelen, die een wereldwijd conflict zouden kunnen veroorzaken. Van daar dat de groep van Zuidamerikaanse landen thans, met volledige instemming van de Verenigde Staten tracht met re gionale krachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die tussen Amerika en Cuba zijn gerezen. Het komt de laatste jaren vaker voor dat een regionale groep een oplossing aan de hand doet voor een geschil waar bij Oost en West in conflict dreigen te geraken. Men denke aan de situatie in het Nabije Oosten in de zomer van 1958, toen een conflict over Libanon niet denkbeel dig was. Toen echter alle Arabische sta ten een demonstratie van verbroedering gaven, was een stootkussen gevormd, dat Oost en West uit elkaar hield. Thans proberen de Latijnsamerikaanse staten een botsing te vermijden en indien secretaris-generaal Hammarskjoeld zijn zin krijgt zal ook een regionale groep van Afrikaanse staten een soort stootkus sen vormen teneinde het conflict over Kon go minder schokkend te maken. De waar de van de UNO is de laatste jaren her haaldelijk gebleken, omdat deze organi satie de vorming van dergelijke regionale stootkussens mogelijk maakte. Anti-koloniaal Dr. Raul Roa, de minister van Buiten landse Zaken van Cuba, heeft in een felle rede van bijna anderhalf uur de kans waar- --T5 (Van onze correspondent) In de Westduitse deelstaten Beieren en Noordrijn-Westfalen zijn onlangs twee nen gearresteerd, die het tot vooraanstaan de, zij het ietwat geheimzinnige, functies hadden gebracht: zij waren lid van de provinciale bureaus ter bescherming van de grondwet. Zij waren vroegere SS-ers die deelnamen aan beestachtige massa- executies. Met dit tegenover de commu nistische propaganda zo kwetsbare West duitse vraagstuk lijkt men in de Bondsre publiek maar niet klaar te komen. Steeds weer worden er misdadige nazi's gearres teerd, die vijftien jaar lang vrij hebben kunnen rondlopen blijkbaar zonder wroe ging over hun wandaden. Te loven valt en bij de beoordeling van ieder geval mag men dit nimmer uit het oog verlie zen, dat de Westduitse justitie onvermoeid oude sporen volgt tot het bittere einde van de arrestatie. Het beruchtste geval is thans dat van de ex-SS-ei-, die was opgeklommen tot „hoofd-informatieman" („Haupt-V-Mann") van het Dusseldorpse provinciale bureau tot bescherming van de grondwet. Het gaat hier om de voormalige SS- en SD- Fiihrer Krumbach. Hij kwam twee jaar geleden in de openbaarheid door het Ulm- se proces tegen een reeks SS-moordenaars die hadden deelgenomen aan massamoor den op Joden en Litouwers Krumbach was in dit proces getuige, maar al gauw bleek, dat zijn verleden al even duister was als dat van de verdachten. In de herfst van 1958 werd hij gearresteerd en ontslagen door het Dusseldorpse bureau. Daarmee was de kous niet af. Immers, nu precies bekend is hoe Krumbach na 1945 omhoog is geklommen, rijst de vraag of er nog meer ex-SS-ers en ex-SD-ers zijn die de Westduitse grondwetten hel pen beschermen. Semi-ambtcnaar Krumbach dook na de oorlog in Neder- Saksen onder. Al spoedig voelde hij zich zo veilig, dat hij zijn gezin liet overko men. In 1950 kreeg Krumbach verbinding met het Dusseldorpse bureau ter bescher ming van de grondwet van Noordrijn- Westfalen. Hij werkte als V-Mann (ver trouwensman) en maakte snel carrière. Van betaalde spion tegen extreemlinkse en rechtse organisaties werd hij „V-Mann- Führer" en zelfs „Haupt-V-Mann". De SS-beul was semi-ambtenaar gewor den, werkend in het diepste geheim, maar behorende tot de staf van het ministerie Binnenlandse Zaken van Noordrijn-West falen. Hij waakte over de grondwet tegen extremistische politieke organisaties. Hij Geref. Kerken Aangenomen naar Zeist (vac. J. Gille- baard) J. van Leeuwen te IJmuiden. Bedankt voor Eindhoven (vac. A. J. Fanoy) G. W. Rijksen te Apeldoorn. beoordeelde berichten van ondergeschik ten, hij betaalde met staatsgelden gehei me spionnen. Hij steunde daarbij op zijn vroegere ervaringen en hij werkte ver der in het verborgene als „Haupt-V-Mann" Pas toen Krumbach verhuisde naar Dort mund en zich daar bij de burgelijke stand moest aanmelden, kwam aan het licht wie hij werkelijk was. Het proces te Ulm deed voor hem de deur dicht dertien jaar te laat. En pas nu kent men de achtergrond. Twee voorbeelden van de herfst- en wintercollectie van de hoedenontwer- per Tita Rossi: te Rome links de „kachelpijplijn": een hoed van groen fluweel die naar achteren wordt ge dragen. Rechts een „torenachtige" creatie van kersenrode fluweel. De an ders gelijkmatige schaduw van het fluweel wordt hier gebroken door ingenaaide plooien. Prinses Irene zal van 24 tot 27 juli een bezoek brengen aan Sankt Anton, de Oos tenrijkse wintersportplaats waar de ko ninklijke familie vaak heeft vertoefd. Zij zal daarheen reizen vanuit Lausanne, waar zij op het ogenblik verblijft. „Ik ga vanavond vroeg naar bed. Ik ben bekaf." De negentienjarige huisschil der Jan Bas uit Santpoort zegt dit met recht. Donder dagavond zal hij het resul taat van een half jaar ploe teren in zijn vrije tijd kun nen zien: een grote tent vol mensen, die de galavoor stelling bijwonen van het Kindercircus Bas ter ope ning van het vakantiesei zoen. Een nieuw seizoen, een nieuwe tent. Een grote tweemasttent, die achter het huis van de familie Bas aan de Wüstelaan 32, staat te schudden in de wind. De zon werpt schemerig licht naar binnen. Hier en daar drin gen de stralen door een lek ongehinderd naar binnen, schaduwen van boomtakken tekenen bewegelijke en gril lige figuren op het tentdoek. Af en toe klettert de regen neer en kreunen de masten en lijnen onder het gewicht van water en wind. Maar de tent houdt het. De naden van de ontelbare aan elkaar genaaide vierkante lappen scheuren niet. Die lappen komen van de Mekog. Een geschenk. Niet het enige. Uit een meubelfabriek mo gen de jeugdige circus artiesten zoveel zaagsel en houtsnippers halen als ze nodig hebben om de bodem van de tent met een dikke zachte laag te bedekken. Een Amsterdamse dame zorgde voor bewerkte doe ken om de tent te ver fraaien en verscheidene costuums. Van de helft van het tent doek heeft Jan Bas, de op richter en stuwende kracht van het circus en geduren de de uitvoeringen de man op de achtergrond, eigen handig de lappen aan el kaar gezet. De andere helft komt voor rekening van een zeilmaker. De tent heeft een echte piste en biedt ruimte aan honderdvijfen twintig mensen; drie keer zoveel als de vorige tent. Om acht uur donderdag avond, de eerste voorstel ling begint een uur later dan alle volgende in het seizoen, treden twintig jon gelui in het licht van de schijnwerpers, schijnwer pers van het PEN. Ook een geschenk. Het programma zal ongeveer een uur du ren. Meer mogen wij er niet over los laten. Trouwe bezoekers zullen veel ge zichten van vorige jaren onder de artiesten zien. Maar er zijn ook enkelen van buiten Santpoort aan getrokken, onder anderen Miss Marja, het Slangen meisje uit Haarlem. Vanavond en woensdag avond vinden de laatste repetities plaats en zal het programma zijn definitieve vorm krijgen. Vader Bas is in zijn kleine zolderatelier druk bezig affiches te ver vaardigen (alle mannelijke leden van de familie Bas hanteren het kunstschil- schilderspenseel even vaar dig als de huisschilders kwast). In de keuken staat een zestig centimeter hoog, uit hout gesneden en bont beschilderd beeld van een clown. Een man uit Krom menie maakte het en het zal een plaatsje krijgen op de kassa. Aan de indruk wekkende entree van de circustent wordt de laatste hand gelegd. Jan Bas houdt zich al vanaf zijn zevende jaar bezig met de fascinerende wereld van het circus. Toen hij veertien was werkte hij vier maanden in een groot circus. De kennis die hij daar opdeed komt hem nu best te stade. Van ieder ieizoen houdt hij plakboeken bij met krantestukjes en foto's. Hij illustreerde deze albums zelf. Zij zijn een ware lust voor het oog. De toegangsprijs varieërt van vijf tot vijfentwintig cent. Ook nu weer is de opbrengst geheel ten bate van de poliobestrijding. Het aantal voorstellingen, dat vorig jaar nog drie per dag was, zal dit jaar waar schijnlijk moeten worden teruggebracht tot enkel één avondvoorstelling. Enkele artiesten hebben namelijk een baan en zijn zodoende alleen 's avonds vrij. Allen hebben hooggestemde ver wachtingen voor wat be treft de belangstelling. „Vorig jaar hadden we wel door kunnen gaan, zoveel jeugdverenigingen hadden nog willen komen toen het al afgelopen was. Ieder kind had nog wel een twartje willen betalen ook." „Vind je die toegangs prijzen niet wat laag?" zegt vader Bas tot zijn zoon Jan, „ze kunnen best wat hoger, het is tenslotte voor een liefdadig doel." „Niet hoger," antwoordt Jan, „laat dat nu maar aan mij over. Ik regel het zelf wel." Ja, hij regelt het zelf. Al een jaar of twaalf. En hoe! genomen om de Verenigde Staten te be schuldigen van economische agressie en zelfs van de neiging tot een militaire aan val. Dr. Roa ontkende dat Cuba een satel liet van de Sovjet-Unie is. Hij betoogde dat Amerika geneigd is om altijd een revolutie in andere landen als commu nistisch te beschouwen. Cuba wenste een einde te maken aan de soort koloniale relatie die tot 1959 met de Verenigde Staten heeft bestaan. Hij citeerde de Con gresverslagen uit Amerikaanse kranten om aan te tonen dat Amerika agressie overwoog en vroeg van de Verenigde Sa- ten een verklaring dat dit land geen mi litaire aanval zou ondernemen. Een groot deel van zijn rede bestond uit een opsomming van illegale vluchten welke boven Cuba zijn ondernomen van 't grondgebied van de Verenigde Staten af. Bovendien gaf hij een uitvoerige uiteenzet ting van Cuba's landbouwhervorming. De stopzetting van de suikerimport betekende zijns inziens dat Amerika Cuba door hon ger naar zijn hand wilde zetten, maar, zo riep hij uit, Cuba verkiest eer boven quota en niet quota boven eer. Cuba zal zich verzetten tegen agressie, maar is be reid de moeilijkheden met de Verenigde Staten langs diplomatieke weg op te los sen. Cuba wenst echter te onderhandelen op voet van gelijkheid. Cabot Lodge, Amerika's vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, die soms bombastisch optreedt, is de laatste maan den bijzonder goed op dreef. Wellicht is hij in deze periode extra geïnspireerd om dat hij Republikeins kandidaat wil wor den voor het vice-presidentschap. Applaus voor Lodge Hoe het ook zij, Lodge's antwoord aan Cuba klonk als een klok. Hij gaf prompt de verklaring dat Amerika geen agressie ve bedoelingen heeft. Hij wenste eveneens dat de Veiligheidsraad geen actie zou on dernemen voordat de Organisatie van Ame rikaanse Staten de zaak behandeld heeft. Lodge legde zeer helder het verband uit tussen Cuba's onteigeningen en de daarop volgende stopzetting van de suikerimport. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten zich niet laten intimideren door Kroesj- tsjevs dreigement. Hij eindigde met een peroratie waarin hij Amerika voorstelde niet als agressor, doch als het land dat de idealen van Jefferson en Lincoln nastreeft, het land dat instemt met de kreet „vrijheid of dood" en dat alle mensen als gelijken wil beschouwen. Hij gaf toe dat ook de Ame rikaan een onvolmaakt mens is, doch verklaarde dat Amerika zijn fouten gaar ne wil herstellen. Lodge zeide er van overtuigd te zijn dat Cuba en Amerika eens weer vrienden zullen zijn. Hoewel het publiek geacht wordt zich rustig te houden, kon een lang en luid applaus na de rede niet uitblijven. Argentinië en Ecuador wensen dus dat de landen op het westelijk halfrond po gingen zullen ondernemen om de moei lijkheden uit de weg te ruimen. Hun re solutie dringt er bovendien op aan dat alle andere staten zich zullen onthouden van iedere actie die de bestaande spanningen tussen Cuba en de Verenigde Staten zou kunnen vergroten. Hoewel er geen staat met name genoemd werd, denkt vrijwel ieder hier in de eerste plaats aan de Sovjet-Unie. In de avondzitting kwamen alle leden van de Veiligheidsraad, die nog niet had den gesproken, aan het woord, behalve de Sovjet-Unie. Negen raadsleden spraken zich uit voor de ingediende resolutie, dus voor een afwachtende houding totdat de O.A.S. de zaak nader zal hebben bezien. De weg hiertoe werd geopend doordat in de raad van de O.A.S. te Washington een omzichtig gesteld voorstel van Peru met algemene stemmen, dus ook met de stem van Cuba. werd aangenomen. Polen bleek in de Veiligheidsraad niet enthousiast over de voorgestelde procedu re. Polen is de opvatting toegedaan dat Cuba een actie van de Veiligheidsraad verwacht. De vertegenwoordiger van Po len zei niet hoe hij vanmiddag zou stem men. Aanvaarding van de resolutie zal voorlopig 'n overwinning voor de Verenig de Staten betekenen, doch het zal Ameri ka allerminst gemakkelijk vallen de O.A. S. tot een krachtige actie ten aanzien van Cuba te bewegen. PARIJS (Reuter) De Franse premier Debré heeft het parlement maandag om speciale bevoegdheden gevraagd ter be strijding van „maatschappelijke uitwas sen", zoals prostitutie, alcoholisme en het recht van particulieren om belastingvrije likeur voor eigen gebruik te stoken. Tot de door Debré voorgestelde maat regelen ter bestrijding van het alcoholis me behoort beperking van het aantal „bis tros" en van het alcoholgehalte van de „aperitifs", alsmede hulp aan distillateurs om over te schaken op de produktie van „soft drinks". Volgens de Franse premier veroorzaakt alcohol in Frankrijk twee maal zoveel doden als verkeersongelukken. De Nationale Vergadering heeft het ont werp met 290 tegen 163 stemmen goedge keurd. (Van onze correspondent) LONDEN De eerste verkeerswachten in Engeland, van wie de voornaamste taak zal zijn controle van het parkeren, daar bij de taak van de politie verlichtende, zullen waarschijnlijk eind september in Londen in dienst komen, namelijk in het district Westminster. Automobilisten, die na 1 september wegens parkeerovertredin- gen bekeurd worden, zullen de boete van 20 onmiddellijk kunnen voldoen tenzij zij er de voorkeur aan geven om door de rechtbank te worden gehoord. De bur gelijke verkeerswachten, die een uniform krijgen en een opleiding van 14 dagen op een Londense politieschool zullen ontvan gen, zullen hun werk doen onder toezicht van de politie. De beambten, die de par- keermeters, welke in toenemende mate in het centrum van Londen worden inge voerd, controleren zullen waarschijnlijk in het nieuwe corps der verkeerswachten wor den opgenomen, zulks om verwarring bij het publiek te voorkomen. HAVANNA, Cuba, (Reuter UPI) De Cubaanse premier Fidel Castro is maan dag na negen dagen afwezigheid wegens een longaandoening, onverwacht weer aan het werk gegaan. Naar verluidt heeft de politie te Havana maandag in de lucht geschoten om een betoging van rooms- katholieken uiteen te drijven, die riepen „Cuba wel, Rusland niet". Zondag hielden Rooms-katholieken een anti-communisti sche betoging binnen en buiten de kathe draal in Havana. Miguel Angel Quevedo, hoofdredacteur van „Bohemi", het belangrijkste week blad van Cuba en een van de grootste in Latijns Amerika, heeft Fidel Castro in een lange verklaring van beschuldigd het Cubaanse volk te verraden aan het inter nationaal communisme en meegedeeld dat hij in ballingschap gaat. Naar verluidt heeft hij een toevlucht gezocht op de Vene zolaanse ambassade. Fidel Castro heeft voor de televisie verklaard, dat hij het geschil met Ameri ka bij de UNO aanhangig heeft gemaakt, omdat Washington de Organisatie van Amerikaanse Staten naar zijn pijpen laat dansen met „geld, geld en nog eens geld". Als voorbeeld van Amerikaanse geldpoli tiek noemde hij ook het hulpplan voor Latijns-Amerika, ter waarde van vijf mil jard dollar, dat president Eisenhower onlangs aankondigde. Hij verwierp ook de, nota waarin Argentinië bij Cuba heeft aangedrongen op afwijzing van Rus sische militaire hulp. In diplomatieke kring in Havana ver luidt dat Fedel Castro onderhandelt met aanhangers van de vroegere Argentijnse dictator Perón, om gezamenlijk actie te gaan voeren tegen de Noordamerikaanse invloed in Latijns Amerika. De poging om de aanhangers van Cas tro's beweging te verbinden aan de twee miljoen Peronisten die Argentinië nog zou tellen, zou sterk aangemoedigd worden door de communisten. QUITO (Ecuador) (UPI) Ecuador zal Cuba verzoeken „uitdrukking te geven aan haar afkeuring over Russische inter ventie op het westelijk halfrond". De regering van Ecuador is over de inmen ging van de Sovjet-Unie in Cubaans-Ame rikaanse zaken „hogelijk verbaasd". Moskou, (AFP UPI) De Cubaanse minister van de strijdkrachten, Raul Cas tro, is maandag door premier Kroesjtsjev ontvangen, aldus meldt Tass. Radio Moskou bericht dat twaalf tankers van de Russische Zwarte Zeevloot op weg zijn naar de olieraffinaderijen op Cuba. LONDEN, (UPI) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft gezegd dat Groot Brittannië en de Verenigde Staten geen gezamenlijke actie overwegen tegen de nationalisatie van de olieraffinaderijen op Cuba. Minister Lloyd zei niet te geloven dat andere Britse eigen dommen op Cuba gevaar lopen eveneens te worden genaast. Lloyd weigerde het denkbeeld te aanvaarden dat de Verenig de Staten zouden overwegen Cuba te be zetten. De rechtbank in Den Haag heeft een reeds herhaaldelijk wegens inbraak ver oordeelde 52-jarige Hagenaar vrijgespro ken van het openscheuren van een brand kast in de nacht van 7 op 8 april in Zwammerdam. De officier van Justitie had een gevangenisstraf geëist van ander half jaar en ter beschikking stelling van de regering. De man heeft het plegen van de in braak van het begin af ontkend, ondanks de sterke aanwijzingen, die er tegen hem bestonden. Reeds een maand vóór de in braak werd hij in Zwammerdam gesigna leerd, toen hij het kantoox-gebouw stond te bekijken, waarin later zou worden inge broken. Ook in de nacht vóór de inbraak is hij in Zwammerdam gezien. De recherche vond naast de opengescheurde brandkast een voetafdruk, die overeenkwam met het patroon van verdachte's sokken. Deze sok ken en een pantalon hingen 's morgens vroeg na de inbraak te drogen in ver dachte's woning. Zij waren kennelijk even te voren uitgewassen. Voorts vond de re cherche in verdachte's woning een stel inbrekerswerktuigen, gewikkeld in 'n voor schoot, waarop een soortgelijk poeder werd aangetroffen als zich tussen de wan den van de opengescheurde brandkast be vond. Desondanks achtte de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak niet geleverd. De 14-jarige Amsterdamse jongen Reit- ze van der Linden is door regisseur Fons Rademakers uitgekozen om de hoofdrol te spelen in zijn nieuwe film „Het Mes". Vader Van der Linden is hoofd van de Geert Groote school, waar zijn zoon Reit- ze leerling is. Reitze had van een leraar van zijn zusje gehoord, dat er een jongen werd gezocht voor de filmrol. Er hadden zich toen al honderdvijftig liefhebbers gemeld. „Als je per se wilt, ga er dan maar achter heen, 't zal wel heel toevallig zijn als ze jou kie zen", hadden zijn ouders gezegd. Reitze is er op af gestapt, en hij bleek net de" knaap te zijn waarop Fons Rademakers zat te wachten. De opnamen van „Het Mes" een ver haal van Hugo Claus beginnen maandag op het kasteel Cortenbach bij Heerlen. Op het ogenblik is men nog doende figuran ten te zoeken, die men hoofdzakelijk in het Limburgse land zelf hoopt te vinden. De opnamen zullen waarschijnlijk negen we ken in beslag nemen. De oi'ganist van de St. Hyppolytuskerk te Delft de heer Joop Schouten en dr. ir. H. Knapp uit Scheveningen, die in de af gelopen jaren reeds verscheidene studie reizen in het buitenland hebben gemaakt, zijn maandag vertrokken voor een reis door de dx-ie Skandinavische landen. Zij zullen meer dan vijftig belangwekkende ox-gels bestuderen en het geluid ervan op de band vastleggen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4