Muggen jongens arriveerden slecht weer op tijd in Den ondanks Bosch Vakantiespelen in Haarlem in de regen begonnen Verkeer bij Buitenrustbrug werd op afstand geregeld <5 Gerard Rosenhart bleef in de leiderstrui „Volgend jaar doen we het anders" MENSEN IN DE MUGGENRONDE Openingsceremonie in „najaarsstorm" Vakantie-activiteiten voor de jeugd Moederprijzen Huug van Hulst: K U I N 'S „KARAMELLA'S" Bedrijfsvoetbal in Haarlem Haarlemse Cricketbond Vijfjarig meisje door auto aangereden De kringkampioenschappen Demonstratie van draadloos bediend verkeerslicht Programma voor woensdag DINSDAG 19 JULI 1 960 HAARI.EMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 'mm*. iü \:a< 's-IIERTOGENBOSCH-MAANDAG. Ze hebben het zwaar gehad. De zestig deelnemertjes aan de zesde Haarlemse Muggenronde. Niets van het eigenlijk toch wel harde Tour-leven is hen bespaard gebleven, tijdens de eerste etappe die de karavaan naar Den Bosch voerde. Tussen Haarlem en de hoofdstad van Noord-Brabant lagen echter ruim 120 kilo meter. Een afstand, die bij normale weersom standigheden toch al geen peulenschil genoemd kan worden, maar die gisteren voor de meest geharde wielrenner een vrij zware opgave zou zijn geweest. Van Haarlem tot Vreeswijk kregen de jongens namelijk drie zware regenbuien per uur gemiddeld te verwerken en daarna stak er een harde wind op, die de Muggen pal tegen hadden. Het pleit dan ook voor de meeste renners, dat zij verbeten door zetten, dat zij precies volgens het tijdschema bleven rijden en dat slechts twee jongens de Hertogenstad alleen achter in de bezemwagen konden bereiken. Dat waren Anjo de Vries uit Spaarndam en Alfred de Leeuw uit de Vogelenbuurt, die echter na een uitvoerige maaltijd in het restau rant van Gerrit Schulte krachten genoeg hadden verzameld om deel te nemen aan de behendigheidswedstrijden, die in de plaats gekomen waren van de klassementswedstrijd omdat Tourleider Van Hulst vond, dat zijn jongens op deze eerste dag al genoeg van hun overigens toch niet geringe krachten gevergd hadden. En na die klassementswedstrijden bleek, dat Gerard Rosenhart zijn Muggentrui had behouden al wordt hij wel op de hielen gezeten door Dick van Horick en Adrië Sypestein en dat de Amsterdamsebuurt aan de leiding bleef in het ploegenklassement. HET BEGIN VAN DEZE EERSTE etap pe begon beslist niet hoopgevend. In Heemstede al kreeg mecanicien T. Mooye- kind zijn eerste karwei op te knappen toen een van de jongens door zijn voorwiel zakte en even later begonnen alle jongens te beseffen, dal zo'n fietstocht niet atlijd rozengeur en maneschijn behoeft te zijn. In dit geval was het een opkomende storm en een tropische stortbui, die een ieder, die niet in een auto zat, in precies drie minuten doorweekt maakte. In Hoofddorp was het echter weer stralend weer, maar in Uithoorn goot het weer. Afwisseling ge noeg dus en Tourleider Van Hulst schreeuwde zich dan ook de keel schor om de moed in te spreken. Dat was wel nodig ook. Vooral voor Peter Kamp uit de Indischebuurt, die in Mijdrecht meer aandacht had voor de langs de weg staan de inwoners, dan voor het rijwielpad en die dan ook een flinke val maakte. Het leek allemaal ernstiger dan het was, want nadat de heer Jaap Schotman een trouw lid van Snelverband, die spe ciaal als e.h.b.o.-er deze tocht meerijdt- Peter onder handen genomen had, stapte de Mug weer op zijn fiets en in Vrees wijk liet hij zijn ploeggenoten al weer trots zijn bepleisterde arm en zijn verbon den knie zien. Nee pijn had hij niet, maar wel fietste het een beetje ongemakkelijk. En dat konden we begrijpen. Omdat de fouragewagen een verkeerde weg was ingeslagen duurde het even voor dat de jongens gezamenlijk drie kisten brood en enkele kilo's vleeswaren naar binnen hadden gewerkt, maar toen waren ze toch weer graag bereid de rest van de etappe uit te rijden. Dat moest trouwens wel, want in alle dorpjes en steden ston den politiemannen te wachten om de ka ravaan langs de gevaarlijke wegkruisingen te leiden en daarom moest er volgens het nauwkeurig uitgestippelde tijdschema ge reden worden. Uitvallers. Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen en Hedel werden-in stralend weer- vlot voorbijgetrapt en voor de resterende tien kilometer draaiden 58 Muggen hun hand niet meer om. Anjo de Vries en Alfred de Leeuw vonden het echter al mooi genoeg en zij meenden, dat het beter was om Den Bosch in de bezemwagen binnen te trekken. „Er komen nog vijf dagen, dat ik me moe kan maken", zei Anjo, „en straks krijgen we nog een wedstrijd ook en dan moet ik fit zijn". Zijn slimmigheid lever de hem echter niets op, want in het sport park „De Vliert" in Den Bosch vond de Evenals vorige jaren zullen ook tij dens deze Haarlemse Muggenronde de zogenaamde „moederprijzen" uitgereikt worden. In een van de etappes in Zuid- Limburg is een „bergrit" opgenomen, waarin de jongens om het hardst zullen fietsen om deze moederprijzen, die be staan uit waardebonnen, die beschik baar zijn gesteld door een aantal Haar lemse winkeliers en die opgestuurd zul len worden naar de moeders van de jongensdie het eerst de berg beklom men hebben. toen de kok kwam zeggen dat al het eten op was. In die zestig minuten werd er bijna geen woord gezegd omdat iedereen het te druk had met z'n maaltijd. Daarna begonnen de behendigheidswed strijden waarbij de jongens op de fiets om op was. Precies een uur duurde dat en een stuk of dertig (lege) limonadeflesjes moesten heendraaien. Tegen 9 uur zochten de jongens doodmoe de slaapzaal op waar ze misschien niet tegelijk, maar dan toch in ieder geval snel na elkaar in slaap vielen. Krachten verza melend voor de tweede etappe, die over Toen de Lek was overgestoken kreeg de Muggenkaravaan voor het eerst met pech te maken. Gelukkig waren de machdniciens in de buurt, zodat men aan de oever van de rivier snel kon repareren. Tourleiding het welletjes. Er moest eerst gegeten worden en 's avonds zou men door middel van een behendigheidswed strijd de klassementen bepalen. Restau rant-beheerder Gerrit Schulte was het daar roerend mee eens. Deze bekende coureur, die des avonds in het Olympisch stadion in Amsterdam zijn zoveelste hul diging in ontvangst moest nemen, was speciaal voor de Muggenronde in Den Bosch gebleven en pas toen hij zag dat de jongens hongerig de eetzaal binnengingen stapte hij in zijn auto om naar de hoofd stad te rijden. Na de belofte echter om de volgende ochtend aan hei ontbijt wat uit zijn wielerleven te vertellen. DE JONGENS VONDEN het allang best. Zij hadden eigenlijk meer belangstelling voor de grote schalen aardappelen en groente en zij zorgden bovendien voor een record door de obers pas rust te geven 86 kilometer van Den Bosch naar Tegelen voert. Aan het éind van' de mórgen Wordt bij Deurne dan een sprintwedstrijd gehou den, waarin uitgemaakt zal worden of Gerard Rosenhart zijn Muggentrui nog een dag langer zal mogen dragen. Het algemeen klassement na de eerste etappe van de Muggenronde luidt: A-klasse: 1. Gerard Rosenhart (Amster damsebuurt) 32 punten, 2. Dick van Horik (Vogelenbuurt) 26 punten, 3. Adrie Sype stein (Indische buurt) 26 punten, 4. Dick Ramakers (Vondelkwartier) 24 punten, 5. Bert van der Pol (Amsterdamse buurt) 23 punten. B-klassc: 1. Rinus Opbroek (Zuid) 19 punten, 2. Henk Dijkstra (Transvaal) 18 punten, 3. Jan Engel (Vogelenbuurt) 17 punten, 4. Peter Stoop (Amsterdamse buurt) 17 punten, 5. Wim Uittendaal (Transvaal) 16 punten. Het ploegenklassement luidt thans: 1. Amsterdamsebuurt 97 punten, 2. Indi schebuurt 90 punten, 3. Transvaal 87 pun ten, 4. Vogelenbuurt 85 punten, 5. Zuid 83 punten, 6. Vondelkwartier 79 punten, 7. Spaarndam 77 punten, 8. Kleverpark 69 punten, 9. Harmenjansbuurt 67 punten, 10. Zuid-West 57 punten. Hugo Cornelis van Hulst is 39 jaar. Vele jaren geleden kwam hij uit zijn ge boorteplaats Rotterdam, naar Haarlem toe, waar hij na enige omzwervingen beland de bi] de gemeentepolitie. Als agent kwam hij in 1955 in contact met zijn collega Henk Hartman, die toen voor het eerst met zijn Muggenronde Nederlaiid introk. Huug van Hulst ging mee. Als motorrij der van de zijspan van tourleider Hart man en van dat moment, af heeft de Mug genronde hem niet meer losgelaten. Of andersom, want ook het volgend jaar was Van Hulst weer van de partij en toen de heer Hartman in 1957 een betrekking buiten de stad aanvaardde was het een uitgemaakte zaak, dat Huug van Hulst hem als algemeen leider zou opvolgen. Dat is dan ook gebeurd. Van Hulst pakte de zaken energiek aan, bracht verbeterin gen en veranderingen aan en het gevolg is, dat de hele ronde, die eerst vrij pri mitief was opgezet uitgroeide tot een hech te organisatie, waarin van tevoren al op de kleinste kleinigheidjes is gelet. Iedereen vindt dat eigenlijk normaal, maar slechts enkelen weten xvat. er aan een dergelijke Muggenronde is vooraf ge gaan. Zij weten bijvoorbeeld, dat Van Hulst, zijn vrije tijd hij is thans con cierge van een spaarbank moet verde len tussen zijn lieve vrouiv Ans, zijn zo mogelijk nog lievere dochtertje Annema- rie, zijn (oude) auto en zijn Muggenron de. En zij weten bovendien, dat de Ronde beslist niet. op de laatste plaats komt. Zijn vakanties schieten daar dikwijls bij in, hij verdient geen cent aan de Ronde. Integendeel, ivant elk jaar legt hij er nog geld bij ook en zijn enige beloning is de dank van zestig jongens, die hij een week onder zijn hoede heeft gehad. Voor Van Hulst is dis dank echter genoeg. Meer dan genoeg geloven we, want hij wil van geen ophouden vwten. Bij de start van deze zesde rit op maandagmorgen vroegen we hem bijvoor beeld. of alles naar wens ging. „Ja", zei hij toen, „maar toch heb ik een paar dingetjes gezien, die we het volgend jaar anders moeten doen „Dit is nu de vijfde keer, maar ik heb er nog altijd plezier in". Aldus de 42- jarige Cor Martin, die ook dit jaar weer zal optreden als bestuurder van de motor en zijspancombinatie, die ten dienste staat van Tourleider Van Hulst. Eén keer ben ik als mecanicien meegeweest, maar dit werk bevalt me toch veel beter. Trou- ivens het is gewoon dienst voor me. Bij de politie zit ik bij het verkeer, ja ook op de motor. Er is dus eigenlijk weinig verschil, hoewel het toch ivel een leuke afwisseling betekent. Je bent met een fijn stel kerels op stap. je bent eens uit de dagelijkse sleur en dan maak je misschien ivel lange dagen, toch hebben we altijd enorm veel plezier gehad. Weet je wat ik alleen zo jammer vind? Dat ik er de eerste keer niet bij geweest ben....". In Den Bosch kregen de Muggenronde- I lega". Gerrit Schidte kwam na afloop rijders bezoek van een beroemde „col- van de etappe een kijkje nemen in het rennerskwartier. Met de owute dreiging van een zwaar be laden regenwolk boven zijn hoofd heeft de voorzitter van het. Haarlems Speeltuinver- bond, de heer D. Rookhuiszen maandag op het gemeentelijke sportterrein aan de Kle verlaan de Vakantiespelen van deze speel tuinorganisatie geopend. De verbondsvoor zitter telde, na de in regenjassen wegge doken. leidsters en kinderen bemoedigend veel mooi weer tijdens de spelen te heb ben toegewenst, schielijk tot drie, waar op zeventien trossen kleurige ballonnen, voortgeblazen door de wind die de kracht van een najaarsstorm had, de jagende wolkenmassa's tegemoet schoten waar zij spoedig in noordwestelijke richting uit het gezicht verdwenen. Ondanks voorspellingen van pessimisten is het toch nog een fleu rige openingsceremonie geworden van een reeks activiteiten die de speeltuinjeugd tijdens de vakantie zal worden gepresen teerd. Het gebrek aan medewerking van de weergoden ten spijt waren de meeste af delingen van het Haarlems Speeltuinver- 'bond met een' flinke; groep kinderen op het openingsfeest vertegenwoordigd. Achter hun strak in de wind wapperende .vlaggen wandelden de kinderen van hun respec tieve „tuinen" naar het sportveld aan de Kleverlaan. Met korte tussenpozen marcheerden on geveer driehonderd meisjes en jongens met hun leidsters en leiders het veld op. De tamboerkorpsen van „Frans Hals" en „Weltevreden" lieten zich met pittige marsen en roffels horen. Totdat zij voor een plotselinge stortbui een haastig heen komen moesten zoeken om hun kostbare trommelvellen in veiligheid te stellen. Die regens stuurden het tijdschema van de openingsplechtigheid danig in de war. Maar eindelijk was het dan toch zover dat de verzamelde speeltuinjeugd zich kon op maken voor een rondgang over het ter rein, waarna zij zich in een stervorm in de luwte tussen de gebouwen opstelde. De heer Rookhuiszen richtte daar, diep in de kraag van zijn jas gedoken, een opwek kend woord tot hen. Midden in zijn toé- spraak moest hij echter ophouden omdat een nieuwe bui een groot deel van de kinderen naar drogere plaatsen deed vluchten. Toen ook deze storing was opge heven waarschuwde de verbondsvoorzitter dat hij op het punt stond het sein voor de ballonoplating te geven. Het was trouwens de hoogste tijd, want de kinderen, die de trossen met blauwe, rode en gele ballonnen vasthiel den, hadden de grootste moeite deze van een valse start te weerhouden. Nadat de tamboerkorpsen nog een laatste roffel ten beste hadden gegeven gaf de heer Rookhuiszen het startcommando „los" dat de met gas gevulde ballonnen pijlsnel het luchtruim deed kiezen. In de middaguren hebben de kinderen gelukkig in betere weersomstandigheden Advertentie DIE MOET U EENS PROEVEN BANKETBAKKERIJ Hoofferwocrdstraat 11 - Tel. 53158 De uitslagen van liet bedrijfsvoetbal in Haar lem luiden: Afd. A: WV-SVOW 1—2. Afd. B: VVV—G1H 3—1: Nautamix-Heere- mans v. L. 1—1; GIHHSM 2—1. Afd. C: Coop—VES 3-5. Afd. E: Nautamix 2—OCS 2 5-5. Afd E: MSD 2—Boru 1—2. Afd. G: Koks de Jong—OCS 3 0—4; KMC—Van Goor 2—11. Het programma voor deze week: Heden 19 juli G: KCM—OCS 3 (DSK) en A: SVOW—OCS (Slaperdijk). Woensdag 20 juli C: Planeta—Coop (Slaperdijk) Donderdag 21 juli B: GIHHeeremans v. L- (Slaperdijk). Vrijdag 22 juli F: MSD 2—De Schoof (Slaper dijk) en B: Nautamix—VVW (DSK). Zaterdag 23 juli E: Nebima 2SVOW 2 2 uur (Slaperdijk) en A: J. G. NelisNebima 4.15 uur (Slaperdijk). Rood en Wit ABMHC 2. Gewonnen door Rood en Wit A met 186 runs. BMHC 2 34. R. de Vries 1 v. 13. Tj. Samplonius 3 v. 3. I. van L-iemt 1 v. 0. F. L. van Muiswinkel 5 v. 6. Rood en Wit A 220. T.i. Samplonius 11, R. Westra 25. I. van Liemt 29. J. W. Steffelaar 27. F. L. van Muiswinkel 78 (15 maal 4). F. Brongersma 4 v. 72, W. van Ooijen 3 v. 52. R. Loedeman 2 v. 25, mr. B. Bouman 1 v. 18. CVHW 2—Rood en Wil B. Onbeslist. CVHW 2 104. J. D. Leijer Sr. 31. J. 't Mannetje 10. E. Blom 10. M. Mulder 10, R. de Graaff 12. D. Boer v. d. Leij 4 v. 28. E. W. Naujoks 3 v. 13. B. Rigbers 1 v. 25. J. Vogelaar 1 v. 1. Rood en Wit B 92 v. 7. .1. Vogelaar 22, D. Rigbers 26, K. Oudshoorn 10. A Eeiman 2 v. 24, J. D. Leijer Sr. 1 v. 14, R. de Graaff 3 v. 18. genoten van het optreden van Truxini's Jeugdvariété. Professor Antonini's goo chelkunst deed iedereen verbluft staan en August de sprekende pop had niet veel moeite om de lachers op zijn hand te krijgen met zijn droge opmerkingen. De ballonkunstenaar Dick Harris liet zien welke wonderlijke dieren je van een paar doodgewone ballonnetjes kan maken. In een handomdraai toverde hij een hele die rentuin te voorschijn. Voor de zangwed strijd meldden zich meer liefhebbers dan op het kleine podium konden staan. Drie meisjes en evenveel jongens mochten voor de microfoon hun vocale prestaties demonstreren. De winnaars van het zang festival werden beloond met rollen snoep en een gul handgeklap van het bijzonder kritische publiek. De accordeonist John Davids deed geen vergeefs beroep op zijn luisteraars om de door hem gespeelde bekende melodieën mee te zingen. Een poppenkastvoorstelling leverde tot slot het hoorbare bewijs dat de oude menings verschillen in de familie van Jan Klaas- scn nog niets van hun aantrekkingskracht op de jeugd hebben verloren. Excursie naar Schiphol voor alle af delingen van het Haarlems Speeltuin- verbond. Vertrek per fiets van de speel tuin „Buitenrust" aan de Schalkwijker- weg om 10 uur. Voetbaltoernooi van het Haarlems Speeltuinverbond op het E.D.O.-terrein. Deelnemende afdelingen: Centrum, Flora, Jeugdland, D.V.S., Glasblazers en Patvliet. Aanvang 10 uur. uur. „Dartele Jeugd", Flevoplein. 9 uur: fietstocht en filmvoorstelling bij „Noor dervreugd", Ambachtstraat. „Hof van Eden", Geusevesperstr. 9 uur: stempelwandeltocht en poppenkast op de kleutertuin, Muiderslotweg. „Noordervreugd", Ambachtstraat 9 uur: fietstocht. „Het Paradijsje", Witte Herenstraat, 9 uur: kleutermiddag. „V.Z.O.D.", Nieuwlandstraat. 10 uur: zwemmen m zwembad Kleverlaan. „Haarlem-Oost", Jac. van Looystraat, 10 uur: zwemmen in zwembad Hout vaart. „Oosterkwartier", Bern. Zweersstraat 15 uur: excursie naar Stadskweektuin. Politie vraagt getuigen Op het Batavierenplantsoen in Haarlem- Noord is maandagmorgen om kwart voor twaalf een vijfjarig meisje door een auto aangereden en gewond. De bestuurder heeft blijkbaar niets van het ongeluk gemerkt. Kinderen hebben het meisje, dat een bloe dende wond aan het hoofd had opgelopen, naar de ouderlijke woning aan de Clovis- straat gebracht. Later is het in het Grote Gasthuis opgenomen. De Haarlemse politie verzoekt ooggetui gen van dit ongeval zich met haar in ver binding te stellen. In de zweminrichting aan de Klever laan in Haarlem worden vanavond, aan vang 7 uur, de laatste wedstrijden ge houden om de kampioenschappen en beste prestaties van Kring Haarlem. De orga nisatie is in handen van DWT. De vol gende titels worden verzwommen: 50 me ter schoolslag meisjes afdeling A, 50 me ter schoolslag meisjes afdeling B, 100 me ter vlinderslag heren, 400 meter vrijeslag dames. 50 meter vrijeslag jongens afde ling A, 50 meter vrijeslag jongens afde- lingB, 200 meter schoolslag heren, 5x50 meter vrijeslag estafette jongens. WEGGEBRUIKERS, die maandagmiddag op het spitsuur tussen vijf en zes de Buiten rustbrug in Haarlem passeerden, keken iet wat verbaasd naar een verkeerslicht dat daar midden op de weg stond. Hun ver bazing gold overigens liet in de eerste plaats dat licht, dat goed volgens de bekende scala rood, geel, groen functioneerde. Het bijzondere evenwel was dat men geen bedienende agent zag, terwijl men toch mocht aannemen dat niet in écn nacht een complete vaste ver keerslichteninstallatie was aangelegd. De oplossing van dit vraagstuk bestond uit een nieuwe vin ding, die voor het ■erst in Haarlem werd gedemonstreerd: het mobiele verkeerslicht met draadloze af standsbediening. Wie goed rondkeek kon een verkeers agent zien rondwan delen met op zijn borst een klein kastje, voorzien van een lan ge antenne. Al wandelende regelde hij het verkeerslicht door het bespelen van de knoppen, die zich aan het kastje bevonden. De verkeex-sregeling op het drukke kruispunt kon zodoende geschieden door een mobiele agent, die zich al regelende naar diverse „bedreigde" punten kon be geven en zo nodig „bonnen kon schrijven", terwijl hij het licht van rood op groen, of van groen op geel zette. Het gold hier een demonstratie van het Trawia 12 F verkeerslicht, dat gemaakt wordt door een Duitse fabriek en in Neder land door het technisch handelsbureau J. H. van der Wall n.v. te Rotterdam in de handel wordt gebracht. Reeds eerder zijn demonstraties gegeven in de grote steden en bij de T.T.-races in Assen. Gistei-en was het de beurt aan Haarlem en omgeving. Zondag is het licht reeds in werking geweest op het kruispunt Heerenweg-Zandvoortselaan in Heemstede en maandagmorgen op het kruispunt RijksstraatwegZaanenlaan in Haarlem- Noord. Onder de politieautoriteiten die van hun belangstelling blijk gaven bevind zich in specteur G. J. Endlich van de Haarlemse verkeerspolitie. Het mobiele verkeerslicht kan worden vervoerd op een laag aanhangwagentje. Is het eenmaal geplaatst op een kruis punt, of op drukke punten tijdens ver keersongevallen, branden of sportwedstrij den, dan kan een agent het draadloos be dienen, hetgeen hem gelegenheid geeft zich ondertussen met andere aspecten van de verkeersregeling bezig te houden. Ook kan het apparaat automatisch worden inge steld. De lichtpanelen kunnen afzonderlijk 45 graden draaien .waardoor het verkeers licht ook kan worden gebruikt op krui singen, waarvan de straten niet haaks op elkaar staan. Het demonstratiemodel kan worden bediend tot op een afstand van honderd meter. De eventueel te leveren apparaten kunnen tot op één kilometer draadloos worden bediend. De installatie werkt op nikkel cadmium batterijen en kan tien uur constant in gebruik zijn- Het gewicht van het zendertje, dat werkt op een frequentie van 27,12 mHz, bedraagt ongeveer één kilogram en kan als een schoudertas worden gedragen. Het demonstratiemodel is ingesteld op een twee-fazen-systeem. Binnenkort worden echter ook installaties geleverd die naar drie of vier kanten tegelijk „rood" kunnen geven. Dit met het oog op linksafslaand verkeer. De Haarlemse verkeerspolitie heeft de demonstraties met veel belangstelling volgd. Het is echter thans nog niet bekend of de politie te zijner tijd tot aanschaffing van één of meer van dergelijke apparaten zal overgaan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5