In Dubrovnik bleef de tijd stilstaan Twee meisjes moeten van ouders wisselen Een nacht op Santa Cruz Verbier wil dames niet zien in shorts, maar wel in bad PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Burgers gaan de politie in Den Haag helpen DINSDAG 19 JULI 1960 7 De Test van Hoornik Memoires van Churchill voor A merihaanse t.v. Oostenrijkse bioscopen door televisie benadeeld De radio geeft woensdag Televisieprogramma Kerkelijk Nieuws Italiaanse Rin Tin Tin sticht een gezin Onderwijzers dochter wil monteurs gezin echter onder geen beding verlaten Charles Exbrayat Gaat u met vakantie 43. Op het nippertje had Jut de miljo nair nog kunnen grijpen en daar hingen ze nu boven de donderende waterval. De stok, waarmee Panda hen van een val in de kolkende diepte trachtte te behoe den, begon angstwekkend te buigen. Maar zelfs in deze toestand, die toch niet van gevaar ontbloot was, maakten de lijfwacht en de miljonair nog ruzie. De lijfwacht stelde vast, dat hij voor deze redding een driedubbel tarief mocht berekenen en dat vond Palmer afzetterij. „Hou op met dat gekibbel" hijgde Panda. „Doe iets! Ik kan jullie niet meer h-h-houden!" En als of dat allemaal nog niet erg genoeg was, kwamen nu ook nog de moeilijke jongens opdagen. „Kijk!" riep Sluiper, terwijl hij de heli naar de waterval liet koersen, „daar bengelt onze miljonair! De lijfwacht en zijn helper hebben hem aan de hengel!" „Dan moeten we erbij zijn vóór ze de vangst binnenhalen", bromde Bul grim mig. „Er op af en langzaam zakken!" Donderdagavond 21 juli zal de N.C.R.V.- televisiesectie ..De Test" op het scherm brengen, een blijspel van Ed Hoornik, waarin medespelen Edwin Thomas, Nien- ke Sikkema, Joan Remmelts, Maxim Ha mel, Frits Butzelaar en Wim de Meyer. De regie heeft Jack Dixon. Wegens foutieve opgave vermeldden wij zaterdag in deze rubriek dat het spel op 23 juli zou worden uitgezonden. Een Amerikaanse radio en tv-maat- schappij is te Westerham in Engeland be gonnen met het maken van opnamen voor de eerste van totaal 26 uitzendingen waar in de memoires van Sir Winston Churchill worden herverteld. De Amerikaanse maat schappij heeft de rechten voor vijf miljoen gulden van de auteur gekocht. Churchill zal zelf niet in levende lijve wel op filmjournaals en dergelijke in de serie optreden. Men denkt zestig tot zeventig percent van de opnamen uit journaals en docu mentaires te kopiëren; wat resteert wordt in Engeland of elders opgenomen, zoals vraaggesprekken met overlevenden uit de slag om Engeland, zeelui die in de kon vooien hebben gevaren en militairen. De eerste film, die op 27 novemoer voor de tv komt, heeft „Winston is back", naar het sein dat Marine uitzond toen Churchill aan het begin van de Tweede Wereldoorlog weer minister van Marine, of first Lord of the Admiralty, was ge worden, Ook in Oostenrijk daalt het bioscoop bezoek. Verleden jaar hebben de Oosten rijkse bioscopen 114,9 miljoen kaartjes verkocht tegen 122 miljoen in het jaar ervoor. De daling zet door, want in het eerste kwartaal van dit jaar kwamen er 5.1 miljoen mensen minder naar de bios coop dan in het eerste kwartaal van 1959. Het is voor de exploitanten daarbij heel onprettig te vernemen dat er dit jaar 85 Duits-talige films in roulatie worden ge bracht, tegen 126 films in het vorige jaar. De oorzaak: de opkomst van de televisie. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Gram voor de jeugd. 8.55 Tips v. de voedingsmarkt. 9.00 Gymn. voor de viouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Kamerniuz. 11.00 Zigeunermuz. 11.30 Radioportret. 12.00 Politiekapel. 12.30 Land- en tninb.mcded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 14.00 Volkslied jes en -dansjes. 14.15 Omr.orkest. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.35 Fanfaremuz. 17.00 Ver sierde vakantiettps. 17.50 Regeringsuitz.Jeugd uitzending. Merkwaardige dieren in Suriname, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muzik. voordr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en solist. 20.55 Ballet der bedriegers, hoorspel. 21.30 Gram. 21.50 Strijkork. en soliste 22.20 Act. 22.30 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Hammondorgelspel. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Gram. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Padiokrant.. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omr.ork. en solist. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Europese Oecumenische Jongerenconferentie te Lausanne. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Poros, opera (eerste acte - gram.). 15.20 Piano en clave- cimbel met comment. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Viool, hoorn en piano. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Hammondorgelspel. 18.15 Het Spectrum, we kelijks nieuwsoverz. 18.30 Leger des Heilsmuziek. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Volksmuziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Holland Festival 1960: Kamerorkest, koor en sol. 21.15 Ruimtevaart: Grensgebied tussen fantasie en werkelijkheid, lezingen. 21.30 Lichte muziek. 21.55 Pianorecital. .22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tcnnieuws 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Ork.. koor en sol. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Lich te muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Hobo en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Ork.conc. en solist. (Tn de pauze: gram.). 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. 20-20 Ameri kaans variété-programma. 20.45 —22.15 Speelfilm. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30— 17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journaal en weer overz. KRO 20 20 Voor de vrouw. 20.40 Filmrep. 21.30 Internat, variétéprogr. 22.10 Epiloog. NTS: 22.15— plm. 23.00 Eurovisie: Horse of the year show, reportage te Londen. Geref. Kerken Tweetal te Scheveningen (vac. G. O. Dcm- ner) A. L. Bos te Rotterdam-Zuid (Katen- drecht) en G. Heijerman te Nij verdal. VERBIER (UPI) Een waarschuwing aan alle meisjes: als je ooit naar het Zwit serse bergplaatsje Verbier gaat, laat er dan je benen niet zien, want anders kom je misschien voor het Opperste Gerechts hof terecht. Dat wil dit dorpje in het kan ton Valais, hoog in de Alpen doen met de zaak van de 25-jarige Colette Ramelet, een onderwijzeres uit Genève, die het ge waagd had op een warme zomerdag in Verbier in shorts te verschijnen. Colette, die een groep kinderen begeleidde, werd door een politieman aangehouden, die aan stoot nam aan de blote benen van de on derwijzeres omdat de lokale politieveror dening het dragen van shorts in het open baar verbiedt. Hij trachtte Colette met vijftig Zwitserse frank te beboeten. Colet te liet zich niet intimideren en zij weiger de zelfs haar persoonsbewijs te tonen. De plaatselijke politierechter bevestigde de aanklacht van „wanordelijk gedrag" en gaf de onderwijzeres bovendien een boete van vijftig frank wegens „verzet tegen een functionaris van de politie". Een hof van onderzoek vernietigde de uitspraak en ge lastte de gemeente Bagnes, waartoe Ver- bier behoort, de kosten van het proces te betalen. De gemeente heeft nu in een ver klaring het hof van onderzoek incompe tentie verweten en te verstaan ge geven dat het laatste woord nog niet is gesproken in deze zaak. De rooms-ka- tholieke bisschop van Sion heeft een duit in het zakje gedaan met een verbitterde kritiek op de „indecente houding in diver se vakantie-oorden" in Valais. De gemeen te zou voornemens zijn bij het federale opperste gerechtshof in beroep te gaan. Waar Bagnes en de bisschop misschien niet op hebben gelet is dat het wapen van Verbier twee ontklede vrouwen in een bad kuip toont. In Den Haag zullen, als de scholen weer beginnen, vrijwilligers de politie gaan helpen als volwassen „klaar-overs". Op initiatief van de Haagse afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Voet gangers en naar Amerikaans en Engels voorbeeld zal een aantal oudere personen een half uur voor het aangaan en na het uitgaan van de scholen op vijf oversteek plaatsen postvatten. De politie kan dit door personeelsgebrek niet meer doen. Ongeveer vijftig volwassenen, ouders van schoolgaande kinderen en gepensio neerden, hebben zich hiervoor aangemeld. De verkeerspolitie 'zal hen selecteren en instrueren. De hartveroverende oudevrijstad Diibrovnik, in de zevende eeuw op rotsen langs de Adriatische zee gebouwd, zal weer een kleine zeven weken het toneel zijn van op hoog peil staande culturele activiteiten. Van 10 juli tot 24 augustus wordt er namelijk het Elfde Zomerfestival van Muziek, Dramatische Kunst en Folklore gehouden. Een legertje van meer dan twaalfhonderd zangers, dansers en acteurs zal een rijk gevarieerd programma vullen: de keuze uit zevenendertig voorstel lingen van moderne en klassieke toneelstukken, acht opera's, negenentwintig con certen, negen folkloristische manifestaties en zeven muziekrecitals is voor de bezoeker niet zo gemakkelijk. De meeste van deze evenementen worden in de openlucht gepresenteerd, hetzij in het schilderachtige Gradac park, dan wel tegen een achtergrond van een twaalftal architectonische monumenten op verschillende plaatsen van de stad. Een enkele maal zullen ook voorstellingen worden gegeven in het Nationaal Theater. Men hoeft niet in een vliegtuig bo ven Dubrovnik te cirkelen om te kun nen waarnemen, dat deze oude vesting nog vrijwel ongerept de eeuwen heeft doorstaan. Ten zuiden van de stad be klim ik een hoogte, van waar ik een prachtig panorama van de geheel om muurde plaats en het vissershaventje geniet. Ik kan mij nu voorstellen, dat Dubrovnik (toen Ragusa genaamd) kans heeft gezien duizend jaar een onafhan kelijk Slavisch republiekje te blijven. Men sloeg toen trots zijn eigen munt, de perpera, men hield een eigen vloot in stand en koos elke maand een knez, een bestuurder die gedurende zijn kor te ambtsperiode een rood damasten mantel droeg en resideerde in een pa leis, waarvan de wanden eveneens met rood damast waren bekleed. Hoewel de wallen eerst in de vijf tiende eeuw werden gebouwd, was de ligging ook voordien strategisch zo gunstig, dat geen vijand er ooit in slaagde de stad te veroveren. Aanval len van de Turken, die van landzijde de vesting bedreigden, invasiepogingen van Venetië, wier vloot van zee uit opereerde konden alle worden afgesla gen. Er moest een Napoleon komen om de macht van Ragusa voorgoed te breken; in 1808 werd de stad door de Franse troepen bezet en sindsdien heeft zij nooit meer de zelfstandheid gekend. Na de eerste wereldoorlog hebben de landkaartmakers van het nieuwe Euro pa (waarvan sommigen niet bij bena dering wisten waar Ragusa lag) haar ingedeeld bij de statenbond, waaraan de naam Joegoslavië is gegeven.Tito heeft er, door middel van de staats- toeristische organisatie Putnik, zorgvul dig tegen gewaakt dat er ook maar een kleinigheid aan het oorspronkelijk stadsbeeld is veranderd. De bezoeker vindt er dan ook nog volledig de sfeer van de vijftiende eeuw (of vroeger). Al het hier verzamelde antieke ge steente is een ongeëvenaarde achter grond voor het zomerfestival. In de hof van het paleis, waarin de knez woonde, op terrassen van patricische villa's en op de bolwerken van oude forten wor den concerten gegeven. De in Dubrovnik zelf geschreven en in de stad gesitueer de spelen worden opgevoerd op de his torisch juiste plaatsen: tegen en op kas teelmuren uit de Renaissance tijd, in de fraaie groene parken of op vriendelijke oude pleintjes. Om een opvoering van Hamlet bij te wonen, passeert men een ophaalbrug over een gracht waarin geen druppel water meer staat - er groeien nu sinaasappelbomen en Libanese ce ders, die zachtjes heen en weer wiegen in de van zee uit komende bries. Dit dra ma van Shakespeare wordt gespeeld in een van de elf kastelen van Dubrovnik, die aan de waterkant zijn gebouwd. De branding van de Adriatische zee vormt een geheimzinnige en passende begelei ding van het gebeuren. Maar ik heb niet alleen de verre reis naar Dubrovnik gemaakt om mijn cultu reel peil wat op te vijzelen. Ook heb ik bedaard gewandeld langs winkels aan de Placa. waar de middeleeuwse sfeer nog uit elk huis, uit elke steen spreekt. Elke winkel ziet er met zijn venster van spiegelglas, omsloten door een gotische boog, precies hetzelfde uit. De staat heeft bij decreet bepaald, dat geen dei- exploitanten door een uithangbord of lichtreclame zijn naam of artikelen mag aanprijzen; alweer een van die maatre gelen om 't oorspronkelijk karakter van de straat te conserveren. Verschillende winkels ven ik ingestapt en telkens is mij opgevallen dat het niet nodig is er voor een kapitaal te besteden om vriendelijk te worden ontvangen. Met zichtbaar plezier legt men u de schat ten van het land voor: kunstig besne den houten herdersfluiten, kersehouten doosjes, gegraveerd in groen met Ser vische figuren, zilveren armbanden en filigrain sigarettenpijpjes, die zo nauw zijn, dat er alleen maar (de naar mijn smaak uitstekende) Joegoslavische si garetten in passen. En verder loop ik. Waar ik ook rond kijk, overal springen de eeuwen terug. Het Vrijheidsgedenkteken, opgericht in 1418, ziet neer op het oude Luza plein, evenals de klokketoren, die niet alleen de tijd maar ook de maanstanden aan geeft. De munt, waarin vroeger de perpera werd geslagen, staat er nog als in 1520 en even verder passeer ik het Franciscaner klooster, daterend uit 1304. Het is de moeite waard er even binnen te wippen, als was het alleen maar om een ogenblik te vertoeven in de oudste drogisterij van Europa, door Francis canen geopend in 1317. U kunt er nog steeds voor een poedertje en pilletje terecht, maar de pater achter de toon bank ontvangt zijn salaris van de staat. Talrijke hotels en pensions bieden de gast uitzicht op de Adriatische zee en van sommige uit kan men het eiland Lokrum zien liggen. Richard Leeuwen hart heeft er eens, op weg naar het Heilige Land om de Saracenen te be strijden, zijn toevlucht gezocht om aan een hevige storm te ontkomen. Uit dankbaarheid heeft hij de stad haar kathedraal geschonken. Dubrovnik is niet in één dag te be zichtigen, daarvoor zijn haar schoonhe den te veelvuldig, haar verrassingen te groot. Na een wandeling over de wal len men loopt zo de hele stad rond keer ik toch weer even terug naar de Flaca met zijn middeleeuwse win kels. „Na de aardbeving moest de straat helemaal opnieuw worden op gebouwd," vertelt een winkelier mij en er klinkt iets als een verontschuldiging in zijn toon. Hij hoeft in een stad, waai de tijd is blijven stilstaan, overigens geen excuses te zoeken voor de ouder dom van een rij winkels: die aardbe ving teisterde Dubrovnik (Ragusa) vierhonderdveertig jaar geleden! (Nadruk verboden) 22—23. Nou, ik ga 't proberen, hoor! zei Koen. Ga wat achteruit, Linnie, ik moet de ruimte hebben; daar gaat-ie! Er begon iets te snorren in het vliegtuigje en de propeller begon hard in 't rond te draaien. Oeiwat maakt dat een wind! lachte Linnie. Ze maakte, dat ze wat uit de buurt kwam. Koen trok aan 'n paar staafjes en pakte het wiel. Daar ga ik! riep hij. En ja er kwam beweging in het ding. Eerst reed het over de tafel, toen ging het de lucht in. Hoera, het gaat, ik vlieg! riep Koen. ROME (UPI) „Dox", de „deken" van het speurhondenkorps van de politie te Rome, is zondag vader geworden van vijf jongens en vier meisjes. Aan de vooravond van zijn pensioen hadden zijn bazen hem toegestaan zijn tienjarig gedwongen vrij gezellenbestaan op te geven. Dox, een krasse vijftienjarige, is een Duitse herder. Voor zijn huwelijk was hij in zijn stand gebleven en had de twee jarige „Elka" tot vrouw genomen. Voor dat hij op non-actief wordt gesteld, neemt Dox nog deel aan de training van honden die het werk van hem zullen overnemen Zijn trainer heeft deze indrukwekkende staat van dienst van Dox opgesteld: drie moorden helpen oplossen; een werkzaam aandeel in het oplossen van vier andere moordzaken; acht personen gered: zeven vermiste volwassenen en kinderen opge spoord; zes gevallen van chantage opge lost; drie gevallen van oplichting aan het licht gebracht: dieven of hun buit opge spoord in 93 gevallen; vijf voortvluchtigen van de Salvatore Giuliano-bende op Sici lië aangehouden. Dox is gedurende zijn carrière verschil lende keren gestoken en beschoten geweest. (Van onze correspondent in Bonn In de Zuidduitse stad Hanau wonen twee zeventien jarige meisjes sedert hun geboorte bij de verkeerde ouders. Bij hun geboorte in juni 1943 zijn zij, volgens de rechtbank ..met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" verwisseld en aan de verkeerde moeders gegeven. Vier jaar ge leden merkte de Ulo-onderwijzer Reuthe dat zijn leerlinge Heide Splithoff verbluf fend veel geleek op twee van zijn drie dochters. Het viel hem wat later op. dat zijn derde dochter Gudrun even verbluf fend veel leek op de monteur Splithoff. Reuthe had geen rust meer toen hij de zaak onderzocht en ontdekte dat beide meisjes op dezelfde dag in hetzelfde jaar Vertaling: Margot Bakker 4) Hij vraagt mij allerlei over Parijs en ik krijg het opge luchte gevoel van een leerling, die de examenvragen vlot heeft beantwoord en nu op de gelukwensen van de examencommissie wacht. In de stilte van die middag in een oude provinciestad, die nog het stempel van de Moorse overheersing draagt, vertel ik gemoedelijk over Parijs. Ik noem de Champs-Elysées, het Louvre, De Tuilerieën, de Eifeltoren, Montmorire en de grote bou levards. en de kelner, die waarschijnlijk nooit verder is geweest dan Madrid, vliegt er in en raakt zozeer on der de bekoring van al die magische namen, dat hij zich een schrobbering op de hals haalt van andere klan ten, die ongeduldig worden en van mening zijn dat ze dezelfde rechten op hem hebben als ik. Ik zet de kroon op mijn werk door de kelner te vragen of ik op het ter ras een foto van hem mag nemen. Hij gaat geestdriftig op mijn verzoek in en is niet gerust voor ik zijn naam en adres heb opgeschreven. Ik kan hem dan een afdruk sturen als ik op de terugweg eens niet meer over Cor dova mocht rijden. Terwijl ik in het tempo van de toerist, die in het ge heel geen haast heeft, naar het park van de Victorie slenterde, was ik trots op mezelf. Ik vergat niet hiel en daar een foto te nemen, wat mij de bewonderende belangstelling van de straatjeugd op de hals haalde. Zij kwamen van mijn kennis van ongangbare Spaanse woorden meer onder de indruk dan ik met vloeken of dreigementen had kunnen bereiken, toen zij mij had den omsingeld en om „une perra chica", een stuiver, bedelden. Ik wandelde de plaza de Toros om en sloeg daarna de avenida del Generalisimo in die naar het park van de Victorie leidde Het was tamelijk warm, het had vroeg in de zomer kunnen zijn. Op de banken zaten oude lieden met zwaar gerimpelde gezichten te dutten, alsof zij niet meer van deze aarde waren. Jon gens speelden spelletjes, die zij overal ter wereld spe len. Zij schreeuwden oorverdovend in hun opwinding Op een open plek dansten twee kleine meisjes met el kaar, met merkwaardige starre gezichten. De moeders stonden in de onmiddellijke nabijheid te babbelen en hielden een waakzaam oog op hen. Dansend op een mu ziek, die zij alleen in gedachten konden horen, naderden de kinderen elkaar en trokken zich terug, gleden langs elkaar en leken elkaar uit te dagen, zonder dat zij een ogenblik het beroemde wiegen van de heupen en de „zapateados", het tikken van de hakken op de grond, beide karakteristiek voor de Andalusische dansen, ver waarloosden. Spanje, mijn vaderland, gedraagt zich ernstig tot in zijn genoegens. Ik moest Manuel Ezquariz aan zijn kledij herkennen, want Cliff Anderson had mij geen foto van hem kunnen verschaffen. Overigens ook niet van Bob Lajolette, die nog nooit officieel met de politie in aanraking was ge weest en dus niet in ons archief voorkwam.De kranten had hij voldoende geld betaald om de zekerheid te heb ben dat zij nooit of te nimmer een foto van hem zou den publiceren. De baas had mij evenwel een nauwkeu rige beschrijving van hem gegeven, die mij waarschijn lijk wel in staat zou stellen de man te herkennen als ik hem ooit ontmoette. Met Ezquariz hadden wij afgesproken dat hij een lichtgrijze hoed met een zwart lint zou dragen. In dat lint zou hij een biljet van de dagelijkse loterij voor de blinden steken en wel zo, dat een van de hoeken zicht baar zou blijven. Een rode das met een dubbele grijze dwarsstreep vormde een tweede herkenningsteken. Manuel zou ik aantreffen op een van de banken dichtbij de uitgang aan de avenida de America. Hij zou verdiept zijn in een nummer van de ABC. Maar hoe aandachtig ik ook speurde tussen al de Spaanse mannen, die op banken dicht bij de uitgang van de avenida de America waren gaan zitten, ik kon geen Manuel Ezquariz ont dekken. Zou hij zich verlaat hebben of zou hij genoeg van het wachten op mij hebben gekregen? Ik hield het op mijn eerste veronderstelling, want in ons vak is on geduld een ondeugd, waarvan men zeer snel geneest, omdat ons leven er mee gemoeid kan zijn. Terwijl ik met argeloze bewondering in mijn blik het fraaie park van Cordova bezichtigde liep ik opnieuw de rij banken langs. Ik twijfelde er niet aan of ik bevond mij op de afgesproken plaats. Waarom liet mijn medewerker mij op zo'n raadselachtige wijze in de steek? Ik had bijna de open plek weer bereikt waar daar even de twee meisjes hadden gedanst, toen een af grijselijke kreet mij deed verstarren, voor ik naar de plaats rende, waar ik de angstschreeuw had gehoord, en die precies dezelfde bleek waar ik de danseresjes had gadegeslagen. Toen ik er aankwam bleken vele andere wandelaars mij al voor te zijn geweest. Zij hadden zich in een groep om een bosje geschaard. De moeders van beide meisjes waren druk bezig hun dochtertjes te troosten, die beiden ten prooi leken te zijn aan een soort zenuwinstorting. Een politie-agent naderde in looppas en baande zich een weg dwars door de nieuwsgierigen. Ik volgde de man op de hielen om met eigen ogen te kunnen zien wat de aanleiding tot zoveel opwinding was. Half verborgen onder een groep je heesters lag het lijk van een man op de grond. De agent greep'hem bij de enkels en trok hem de struiken uit. De meisjes hadden hem blijkbaar bij het verstop pertje spelen gevonden. De dode was goed gekleed. Het leek een goede veertiger te zijn en het bloed waarmee de kleren ter hoogte van zijn borst waren doortrokken, wees erop dat hij met een mes in het hart was gestoken. Zijn hoed had hij verloren, die lag op enkele passen afstand van het lijk. Een toeschouwer raapte die hoed op en gaf hem aan de politieagent. Het was een lichtgrijze hoed met een zwart lint en daarin was een biljet gestoken. Ik trok mij onopvallend terug. De inlichtingen die Manuel Ezquariz mij had moeten geven, waren voor mij voorgoed verloren. Dat was een slecht begin. Het bioscooppubliek, dat de voorkeur geeft aan gang- ster-films, neemt maar al te gemakkelijk aan dat wij, de mensen van het F.B.I., een soort brigade van robots zijn. Men rneent dat wij geen angst kennen, dat wij niet beïnvloed worden door moeilijkheden en tegen slagen en dat wij een intelligentie bezitten die ver boven het gemiddelde ligt. Niets is minder waar. Ik geef toe dat ik een vlotte hand van schieten heb en als het tot een gevecht van man tegen man komt, breng ;k het er heel aardig af. Toch maak ik veel en veel liever geen gebruik van mijn vuisten en van mijn wapens nog minder. In wezen zijn de beambten van het F.B.'I. rustige en hardwerkende mensen en ze moe ten ons al heel hard treiteren willen wij uit ons even wicht raken. Zoals die keer bijvoorbeeld, toen de bende van Louis Derton onze collega James Woodhite heeft gemarteld voor hij het genadeschot kon krijgen. Maar dat is een heel ander verhaal en het lijkt mij niet het geschikte ogenblik om me in onaangename herinnerin gen te verdiepen. Om eerlijk te zijn ik ben bang. Begrijp me goed, ik lijd niet aan de soort angst, die een man in paniek op de vlucht doet slaan, maar ik besef toch schrijnend duidelijk dat ik de controle over mijn zenuwen totaal kwijt ben. Ik voel me onbehaag lijk. Ik kijk elk ogenblik om, alsof ik maanden in plaats van jaren in het vak zit, terwijl ik terugloop naar de Paseo del Gran Capitan. Voor de tweede keer zoek ik mijn troost op het terras van „Madrid". Ik bestel een cognac en de kelner, die ons vriendschappelijk gesprek van een ogenblik tevoren wil hervatten, snauw ik iets toe. Hij brengt mijn glas en ik merk dat hij mij onopvallend in het oog houdt, terwijl hij andere gasten bedient. Hij vraagt zich na tuurlijk af wat er met mij is gebeurd. Persoonlijk maak ik mij er meer zorg over, wat er met mij zal gebeurenToen ik Cordova binnenreed had ik niet al te veel aanknopingspunten in deze ingewikkelde opiumzaak, maar nu Ezquariz voorgoed is uitgescha keld tast ik volkomen in het duister. Hoe kon die moordenaar weten dat Manuel een afspraak met mij had? Ik span mij tot het uiterste in, kalm te blijven en mijn gezond verstand te gebruiken. Niemand was van mijn reis naar Sevilla op de hoogte en van mijn voorgenomen ontmoeting met Manuel nog minder. Hoe zit dat? Als zij mijn medewerker zo gemakkelijk uit de weg hebben kunnen ruimen, wat staat mij dan te wachten? De gedachte alleen is mij meer dan onaan genaam en als vanzelf neem ik de gasten op, die in 't restaurant in mijn nabijheid zitten. Mijn hand trilt terwijl ik mijn glas opneem en dat staat mij nog het minst van alles aan. Ik moet iets doen en wel dadelijk. (Wordt vervolgd) in hetzelfde ziekenhuis van Hanau waren geboren. Hij geraakte spoedig overtuigd van een verwisseling. Tenslotte bracht hij de zaak voor het gerecht, dat na bloedonderzoekingen, biologische adviezen en een civiel pro ces besliste, dat de beide meisjes wa ren verwisseld en teruggegeven moesten worden aan hun echte ouders. De mon teur Splithoff, die Heide jarenlang voor zijn enig kind had gehouden, bezwoer dat er van een verwisseling geen sprake kon zijn, maar nadat artsen en een nieuw civiel proces de gedachte van de onder wijzer hadden bevestigd, moest hij zich gewonnen geven. De monteur en zijn vrouw hebben even wel geen behoefte aan een tweede ver wisseling. Zij zeggen, dat voor hen „de stem van het hart" sterker spreekt dan „de stem van het bloed". Zij menen, dat Heide in ieder ander gezin te gronde zal gaan. Splithoff heeft ontzettend geleden onder de nu al vier jaar durende strijd. Voor hem is de daad van de onderwijzer Reuthe, .die de zaak grondig heeft laten onderzoeken, een onmenselijke affaire ge worden. „Men had het", zo meent Split hoff, „moeten laten, zoals het vier jaar geleden was en de meisjes nimmer moe ten vertellen dat zij bij hun geboorte wa ren verwisseld. Onder elkaar Reuthe en ik hadden we er van kennis moeten nemen en vervolgens moeten zweren het nooit aan iemand'verder te vertellen Zijn zogenaamde dochter noemt haar echte vader „meneer Reuthe". Zij moet niets van hem hebben en houdt het bij het echtpaar Splithoff. Zij verafschuwt de onderwijzer, omdat deze „op zich ontac tische wijze" bekend maakte. Vader Reuthe beweert zeer te lijden on der de verwisseling. „Ik wil mijn eigen, mijn echte kind leren kennen" zegt hij. „We hebben Gudrun, het bij ons groot geworden kind van de familie Splithoff daarbij niet afgeschreven, maar zij heeft eigen ouders". De rechtbank heeft Reuthe toegestaan dat zijn echte dochter een dag in de week en ieder weekeind bij hem thuis mag komen Heide weigert even wel pertinent. Daarmee is deze verwisseling tot een nieuw proces genaderd. Reuthe weigert Splithoffs compromis-voorstel te aanvaar den, namelijk de beslissing, bij welke ouders de kinderen willen wonen, aan de meisjes zelf over te laten. Reuthe zegt: „Dat kan niet, want dat zou betekenen dat ze nog vier jaar bij de verkeerde ouders moeten wonen want pas op hun 21ste kunnen ze vrij beslissen". Splithoff heeft de zaak daarop voor het opperste Westduitse gerechtshof te Karlsruhe ge bracht, dat eerdaags zal beslissen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7