Het blijft regenachtig Eerste Kamer keurt verhoging van de grondbelasting goed £sso Esso Extra Motor Oil en bondig beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Anders dan in de Tweede Kamer was geen druk van de regering nodig Deelneming verplicht in pensioenfonds Chauffeur doodgedrukt Onrust in Indonesië over „Karei Doorman" groeit Duitse monteur in Rotterdamse centrale Drie brandweerlieden gewond A. H. Fonteijn geeft de strijd niet op 2 Aandrang tot afschaffing kernwapens kreeg grote bijval in Lausanne Amerikaanse soldaat slipte met auto Chauffeur gedood onder vallende betonplaten Thans een beroep op het Europese individuele klachtrecht Amerikaanse staats secretaris bezoekt Nederland Koningin Julianafonds geeft subsidies WOENSDAG 2 0 JULI 1960 In de Tweede Kamer is er in maart nogal wat te doen geweest over het voor stel tot verhoging van de grondbelasting tot het peil van 1955, waarvan per jaar een hogere opbrengst wordt verwacht van 38 miljoen. Er rees tegen het voorstel zoveel verzet dat het kabinet-De Quay alleen door te dreigen met af treden de zaak kon redden. Met enige gespannen verwachting werd daarom de discussie in de Eerste Kamer tegemoetgezien. Van enige spanning in het debat is daar gisteren echter geen sprake geweest, al zei ir. Vos dat de P. v. d. A. tot het laatste moment haai' stem wilde voorbehouden om eventueel het kabinet door tegenstemmen naar huis te kunnen zenden. Maar in het algemeen was de sfeer welwillend en met bijna algemene stemmen werd het wetsontwerp aan genomen zonder dat daarvoor enige extra druk van de zijde van de regering nodig was geweest. Alleen de heren Geuze (C.H.U.) en Fokker (S.G.P.) stem den tegen. Van onze parlementaire redacteur Mr. Pollema (C.H.) heeft zich nog druk ge maakt over het in de Tweede Kamer uit gesproken „onaanvaardbaar" door de re gering. Hij betoogde, dat daardoor auto matisch ook de Eerste Kamer, die zo zeer op haar vrijheid is gesteld, in een dwangpositie is gebracht. De regering had volgens de C.H.U.-fractie alleronge lukkigst gemanoeuvreerd. Mr. Pollema was ernstig teleurgesteld en ook ontstemd omdat minister Zijlstra (Financiën) niet had getracht het parlement te overtuigen, maar zijn machtspositie had gebruikt. Daartegenover zette minister Z ij 1- s t r a uiteen dat het „onaanvaardbaar" in de Tweede Kamer de vrijheid van de Eerste Kamer onverlet laat. Hij verklaar de dat de verhoging van de grondbelas ting alleen was bedoeld om de incidentele verlaging van 1955 op te heffen en dat het niet zijn voornemen was een eventuele volgende huurverhoging weer voor een deel af te romen door verhoging van de grondbelasting. Sinds 1955 is het huurpeil met 50 pet. gestegen en de regering mocht daarom niet het psychologische moment laten passeren om het oude tarief te herstellen. Totaal brengt de verhoging 38 miljoen gulden per jaar op. Dat is geen grote, maar ook geen kleine zaak. Het staat niet vast dat de evenwichtsnuren tenslot te hoger zullen zijn dan nu. Het staat dus ook niet vast dat het herstel van het oude tarief later gemakkelijker zou zijn. De minister verklaarde nog eens dat het doel is van het kabinet te komen tot een vrije woningmarkt met vrije huren. Maar er is niets te zeggen over het tempo om dat doel te bereiken. Antillen en Suriname In de avondvergadering heeft vice-mi nister-president Korthals geantwoord op de vorige week gehouden beschouwin gen over de zaken betreffende Suriname en de Antillen. De regering is het volko men eens met de Kamer dat er geen sprake mag zijn van vaderlijke bevoog ding van Nederlandse zijde. „Wij hebben te maken met volwaardige partners, met wie wij vrijwillig samenwerken," zei hij. De minister deelde mee dat deze week de algemene maatregel van bestuur van de koninkrijksregering vervalt .waarbij de gedeputeerden van de Eilandsraad van Curagao uit hun functie waren ontheven en het gezag tijdelijk in handen was gege ven van de eilandsgezaghebber. Donder dag wordt een nieuw college van gedepu teerden gekozen. De minister sprak de hoop uit dat het de laatste keer is ge weest dat de rijksregering een dergelijke maatregel heeft moeten nemen. In de Tweede Kamer is de chaos in het bestuur van de Eilandsraad uitvoerig besproken .zonder dat de gevolgmach- tigde ministers in Nederland van Suriname en de Antillen, de heren Pos „Ik ben het helemaal met Aneurin Be- van eens. Het gaat niet aan de wereld te splitsen in twee machtsblokken, het éne goddelijk, het andere duivels. Met de Os- servatore Romano houd ik vol, dat het bij de spanningen tussen Oost en West niet om een ideologisch machtsconflict gaat, maar om twee machten, die zich van een ideologie bedienen en dat bij een conflict recht en onrecht bij beide partijen aan wezig zijn. Daar moet ik aan denken als ik demagogische Amerikanen hoor fulmineren tegen het goddeloze communisme". Dit zijn woorden van het Britse parle mentslid T. Driberg. Er na klonk een minutenlang, bijna ovationeel applaus, waarmee vele honderden jongeren, deel nemers aan de Oecumenische Jeugdconfe- rentie in Lausanne hun instemming be tuigen. Mr. Driberg sprak over „de taak van de kerken in een veranderende Euro pese situatie". Mr. Driberg keerde zich scherp tegen zo'n blokvorming. „Deze Amerikaanse pre dikers", zei hij, „plaatsen daarmee zonder meer miljoenen trouwe Russische ortho doxen buiten de kerk". Over het gebruik van atoomwapens zei hij: „Ik begrijp niet hoe een christelijk prelaat kan zeggen, dat het in eeuwigheidslicht niet veel uitmaakt of deze beschaving door een atoomoorlog verstoord wordt, daar dit alleen maar be tekent, dat miljoenen eerder in de hemel zullen komen. en L a m p e in het parlement daarbij aanwezig waren. De Eerste Kamer had dat niet helemaal juist, gevonden als er koninkrijksaangelegenheden worden be sproken en daarom waren zij gisteren, op uitnodiging, wel aanwezig. Mr. Pos verklaarde dat Suriname nog geen defini tief standpunt heeft behaald of hij in zulke gevallen in de Kamer aanwezig moet zijn. De vraag is echter aan de orde gesteld in de Antillen, waar men de indruk had dat er in Nederland over de Antillen zon der vertegenwoordigers van de Antillen wordt beslist. woordigers van de Antillen wordt beslist. De heer Lamp was dankbaar voor de uit nodiging. Hij betreui-de dat de maatregel van rijksbestuur nodig was geweest. Hoe men de maatregel ook beoordeelt, het re sultaat is in ieder geval dat na de chaos de orde is hersteld. Overigens is de zorg voor deugdelijk bestuur een zaak van de Antillen. Er is alleen bij het rijksbestuur aangeklopt omdat de landsregeling nog niet is aangepast bij het statuut. Deze week zal echter de narigheid met de Eilandsraad van Curagao tot het verleden behoren, zodat er beter niet meer over kan worden gesproken, meende minister Lampe. W o ni ngb o uwe or poraties Op verzoek van de betrokken organisa ties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de deelneming in het pensioenfonds voor de woningbouwcorpo raties per 1 augustus 196(1 verplicht ge steld voor de mannelijke werknemers van 25 tot en met 64 jaar en voor de vrou welijke werknemers van 30 tot en met 64 jaar. Het aantal werknemers, dat onder deze verplichtstelling valt, bedraagt 3000. Het totale aantal bedrijfspensioenfondsen, bedraagt thans 40. Vijftienjarig meisje gewond Een 20-jarige Amerikaanse soldaat van de vliegbasis Soesterberg is op de Utrecht- seweg in De Bilt met zijn auto geslipt. De wagen draaide een halve slag om, reed een verkeersbordje omver en kwam ten slotte tegen een lichtmast tot stilstand. Eén van de twee 15-jarige Utrechtse meis jes, die bij de Amerikaan in de wagen zaten, werd uit de auto geslingerd. Zij is in bewusteloze toestand naar een zieken huis in Utrecht gebracht. De militair en het andere meisje kwamen er goed af. De Amerikaan vertelde de politie dat hij te voren twee glazen bier had gedronken. ADVERTENTIE Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat met POST BLIJFT li. MET ESSO BENT U BETER UIT! christenen onmogelijk aan een atoomoorlog kunnen deelnemen en dat zij de eersten moeten zijn, die er bij hun regeringen op aandringen dat atoomwapens worden af geschaft. desnoods eenzijdig." De Britse spreker wees er nog op dat zij, die bij voorkeur van de vrije wereld spre ken, moeten bedenken dat die ook Zuid- Afrika, Spanje, Portugal, Nyassaland en Little Rock omvat. Zeker tachtig percent van de gedelegeer den gaven na zijn toespraak van hun in stemming blijk, opnieuw met een vele mi nuten durend applaus, waardoor ook mr. Driberg's toespraak herhaaldelijk werd Ik ben van mening, dat onderbroken. In het veilinggebouw te Hoogeveen is een ongeluk gebeurd, dat de 25-jarige chauffeur B. van Hemert het leven heeft gekost. Uit een koelcel waren kistjes met bessen opgeladen op een zware vracht auto van een expeditiebedrijf. Achter het stuur van deze wagen zat een 18-jarige hulpchauffeur. De heer Van Hemert, die tussen de auto en de achtermuur van de veilinghal stond, gaf de hulpchauffeur op dracht. de auto naar de uitgang te rijden. Deze reed echter achteruit in plaats van vooruit, met het gevolg dat de heer Van Hemert met zijn hoofd en armen bekneld raakte tussen de muur en de vrachtauto. Hij werd zo zwaar gewond, dat toen een dokter arriveerde, deze de dood consta teerde. Hoewel de jonge bestuurder dadelijk remde, schoot de auto nog door een zware zijmuur, waarbij ook een deur werd ver nield. De laadbak van de auto en de lading werden eveneens zwaar beschadigd. In de Waalhaven te Rotterdam heeft de 32-jarige chauffeur A. de Groot uit Capel- le aan de IJssel een hijs met 800 kg. be tonnen platen op zijn lichaam gekregen. Hij was op slag dood. De hijs hing aan een takelwagen die langzaam werd ver plaatst. Juist toen de platen boven de heer De Groot waren brak de draad. De grote jongerenconferentie, georga niseerd door het jexigddepartement van de Wereldraad van Kerken in Lausan ne, wordt ook bijgewoond door Prinses Irene. Men ziet haar precies in het midden van de foto onder de aandach tig luisterende gedelegeerden. In St. Johns Gate in Londen heeft de hertog van Gloucester dinsdagmiddag aan Prins Bernhard de versierselen uitgereikt van de hem verleende on derscheiding: Grootkruis in de Orde van Sint Jan. De Prins zette daarna zijn handtekening in het gulden boek van de orde. DJAKARTA (U.P.I.) De hoogste ad viesraad van Indonesië heeft vandaag on der voorzitterschap van president Sukar no een besloten zitting gewijd aan de be spreking van de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw Guinea. Er zijn echter geen tekenen die er op wijzen dat men tot besluiten in deze kwestie is geko men. De onrust in Indonesië groeit met ver strijken van de dagen, die thans nog res ten voor de aankomst van de Karei Door man in de wateren van Nieuw Guinea en de versterking van de troepen in dat land. MANILLA Philippijnen (U.P.I.) Naar in diplomatieke kringen verluidt zou de regering van de Philippijnen zich hebben uitgesproken voor een vreedzame oplos sing in de kwestie Nieuw Guinea. Het Philippijnse standpunt zou dinsdag ter kennis zijn gebracht aan de Indonesische en de Nederlandse regering, vervat in ge lijkluidende nota's. De boodschap van de regering in Ma nilla wordt gezien als een antwoord op de diplomatieke nota's, welke Indonesië aan alle leden van de UNO heeft gezonden over de kwestie Nieuw Guinea. Hierin maakte Indonesië bezwaar tegen het over brengen van Nederlandse marine-, lucht en grondstrijdkrachten naar Nieuw Guinea. De Nederlandse regering heeft echter al tijd gezegd, dat deze eenheden slechts zullen dienen ter verdediging van het rijks deel ovex zee en dat van deze troepen geen enkele agressie behoeft te worden gevreesd. In de nieuwe elektriciteitscentrale aan de Waalhaaven te Rotterdam is in de af gelopen nacht de 22-jarige monteur H. L. Hartmann uit Oberhausen in Duitsland een ongeluk overkomen, dat hem het le ven heeft gekost. Er werkte op de tweede etage een groep Duitse monteurs onder leiding van een ingenieur. Plotseling mis te men Hartmann. Men wilde op onder zoek uitgaan, maar op dat moment kwam de vermiste de traf opstrompelen. Hij bloedde aan het hoofd uit verscheidene wonden. Voordat Hartmann iets kon zeg gen, zakte hij in elkaar. In allerijl werd hij naar het Westerziekenhuis overge bracht, waar hij een kwartier na aan komst is overleden. Niemand heeft gezien wat er precies met de Duitser in de centrale is gebeurd. Men vermoedt dat hij van de etage, waarop hij werkte, is gevallen. Het me disch onderzoek heeft namelijk uitgewe zen dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. Tijdens het blussen van een boerderij- brand in de buurtschap Huinen bij Put ten in Gelderland zijn gisteravond di'ie leden van de vrijwillige brandweer door het ontploffen van een gasfles ernstig ge wond. Drie brandweei'lieden, de comman dant, de her H. Kiks, de ondercomman dant, de heer L. Hendriksen, en een van de oudste spuitgasten, de heer J. ten Brink, bevonden zich in de boerderij, toen de explosie plaatshad. De heer Kiks wist uit het brandende gebouw te komen, maar keerde terstond terug om de heren Hen driksen en Ten Brink te redden. Zij kon den tijdig naar buiten worden gebracht, maar hadden ernstige brandwonden opge lopen. De boerderij ging geheel in vlammen op. Een groot deel van de inboedel van de familie Bouw, aan wie de boerderij behoorde kon worden gered. Een hond, die niet uit het brandende gebouw wilde ko men, kwam in de vlammen om. (Van onze parlementaire redacteur) Het Is waarschijnlijk dat de heer A. H. Fonteijn te Amsterdam de eerste Neder lander zal zijn die gebruik maakt van het Europese individuele klachtrecht. Naar aanleiding van het verzoek van de heer Fonteijn een diepgaand onderzoek in te stellen naar de reden van zijn ontslag in 1953 uit de dienst van de marine, heeft de Eerste Kamer gisteren geconcludeerd dat zij in dit opzicht geen taak heeft. De heer Fonteijn zou ongeschikt zijn verklaard wegens bronchiaal astma. Hij bestrijdt reeds 25 jaar lang de motieven voor zijn ontslag, maar op formele gron den is hij in het ongelijk gesteld door de bevoegde rechterlijke instanties. Omdat alle nationale rechtsmiddelen zijn uitge put, is hij nu voornemens zich te wenden tot de Europese commissie voor de rech ten van de mens. Pas enkele maanden geleden is deze mogelijkheid voor indivi duele Nederlanders geopend. Een voorstel van de hetCammelbeek (P.v.d.A.) om uit te spreken dat het op de weg der regering ligt alsnog een tege moetkoming aan de heer Fonteijn te ver lenen, werd met 15 tegen 29 stemmen ver worpen, nadat staatssecx'etai'is De Jong had meegedeeld dat de heer Fonteijn vo rig jaar een welwillend gebaar van de vorige minister van Defensie (een uitke ring van 2400 gulden) had afgewezen. Op de marine-vliegbasis Valkenburg ar riveerde gisteren de Amerikaanse staats secretaris van Marine, de heer William B. Franke. Hij werd op het vliegveld be groet door de staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong, de Amerikaan- De Amerikaanse staatssecretaris van Marine, de heer Franke, arriveerde op de marinevliegbasis Valkenburg voor een kort bezoek aan ons land. Hij werd onder meer begroet door de Ameri kaanse ambassadeur, de heer Philip Young (in regenjas). se ambassadeur in ons land, de heer Phi lip Young, en de commandant van het vliegveld, kapitein ter zee-vlieger J. C. Petschi. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal de heer Franke besprekingen voeren met zijn Nederlandse collega, met de voorzit ter van het comité verenigde chefs van staven, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, met de bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brou wer, en met de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer Philip Young. Daarna gaat de heer Franke naar Brussel. Verdronken. Dinsdagavond is te Am sterdam de 34-jarige tremmer E. van Don gen, die op het terrein van de Steenkolen Handels Vereniging werkzaam was op een drijvende kraan, in het water gevallen. Een kraandrijver heeft vier keer vergeefs naar hem gedoken. Later op de avond is het stoffelijk overschot opgedx-egd. Omgeslagen. In de Zandkreek tussen Nooi'd- en Zuid-Beveland is gisteren een Belgische jol, bemand met vier zeeverken ners uit Brugge, tengevolge van hevige windstoten omgeslagen. De vier opvarenden zijn, na enige tijd rondgezwommen te heb ben, op de kiel van hun bootje geklommen en na ongeveer twintig minuten gered door een 20-jarige landbouwerszoon uit Wisse- kerke, die, na telefonisch gewaarschuwd te zijn door de havenmeester van Geersdijk, met zijn snelle motorboot uitvoer en de drenkelingen op het droge bracht. Wyhe 1000 jaar. In Wijhe zijn de fees telijkheden begonnen ter viering van het 1000-jarig bestaan van deze plaats. Wijhe wordt reeds genoemd in een bx-ief uit 960 van koning Otto I aan een klooster in Maagdenburg. De raad keurde de ontwor pen gemeentevlag goed, die door de Com missaris der Koningin werd gehesen. Daar na volgde een militaire parade. Vervolgens werd een handel-, industrie en landbouw tentoonstelling geopend. Nieuwe weg. Vrijdag 22 juli zal de nieuwe weg NijmegenBeekDuitse grens (rijksweg 53) officieel worden geopend. De nieuwe weg ligt in de Ooy-polder en is vier baans. Voorgeleid. De Amstelveense drukker- publicist J. Z., die, zoals bericht is, door de rijksrecherche werd gearresteerd, is voor de Amsterdamse officier van Justitie geleid. Hij wordt ervan verdacht medewerking te hebben verleend aan de totstandkoming van voor de Algerijnse opstandelingen in Frankrijk bestemde valse identiteits- kaai'ten. Eén tarief. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente heeft het besluit ge nomen het tarief voor kerkelijke huwelijks inzegeningen te uniformeren. Het klassen- stelsel zal woi'den afgeschaft. De beschik baarstelling van een kei-kgebouw voor „particuliere doeleinden als huwelijks inzegeningen" zal vijftig gulden kosten. Moet de kerk verwarmd worden, wat in een gx-oot. deel van het jaar het geval is, dan komt er nog 25.bij. Met pensioen. De burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, zal op 1 februari 1961 zijn ambt neei-leggen we gens het dan bereikt hebben van dc pen sioengerechtigde leeftijd. Directeur. Naar wij vernemen zal de Remonstrantse luchtmachtpredikant ds. P. den Broeder worden benoemd tot directeur van het Remonstrantse bezinningscentrum de Hoorneboeg te Hilversum. Ds. Den Broe der was. voordat hij als luchtmachtpredi kant in dienst trad bij de pi-otestantse gees telijke verzorging van de strijdkrachten, demonstrants pi-edikant in Nijmegen. Sport in Kort Hoogheemraad. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Lekdijk be- nedendams en van de IJseldam in de pro vincie Utrecht mr. J. J. Bredius te Aer- denhout. 4 Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen !i 20 tabl. f. 0.80, Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.60 De raad van Beheer van het Koningin Juliana Fonds heeft wederom aan een groot aantal insellingen, welke zich op het terrein van het maatschappelijk werk bewegen, subsidies verleend tot totaal f 124.190. Voor het algemeen maatschappelijk werk wei'd een bedrag van 18.740 beschik baar gesteld; ten behoeve van buurt- en clubhuiswerk 24.750; voor het jeugdzorg- werk 40.250 ten behoeve van de zorg voor gehandicapten 11.500 en voor studie en onderzoek 5.000. buiten- heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Het K.N.M.I. deelt mee: een randstoring WEERRAPPORTEN van een depressie bij de Noorse kust trekt Temperaturen; over het zuidelijke deel van de Noordzee en binnenland; in de richting van Denemarken. Daarach ter breidt zich 'n rug van hoge luchtdruk over de Britse eilanden uit, maar van veel betekenis is deze niet voor het weer in West-Europa, omdat er intussen een nieu we depressie bij IJsland is aangekomen. Deze gaat van een frontale regenzone ver gezeld, die morgenochtend de Ierse Zee bereikt en die later het weer in onze stre ken zal verstoren. Na opklaringen in de nacht en ochtend neemt morgen de bewol king geleidelijk weer toe en volgt er op nieuw regen het eerst in het westen van het land, maar waarschijnlijk pas tegen de avond. De wind krimpt daarbij naar zuid of zuidwest. In de temperaturen komt over het algemeen weinig verandering. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg zwaar bew. w regenbui zzw half bew. zw zwaar bew. zzw geheel bew. zzw geheel bew. zw zwaar bew. wzw onbewolkt z Donderdag 21 juli Zon op 4.45 uur, onder 20.47 uur. Maan op 3.00 uur, onder 18.52 uur. Maanstanden 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 juli Hoog water 1.23 en 13.58 uur. Laag water 9.15 en 21.48 uur. Donderdag 21 juli Hoog water 2.13 en 14.40 uur. Laag water 10.07 en 22.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. z 22 zwaar bew. zw 21 zwaar bew. o 19 regen wzw 20 zwaar bew. nnw 16 zwaar bew. nnw regenbui zzw 20 zwaar bew. zzw 19 mist zzw 20 geheel bew. w 22 regen zzw 23 zwaar bew. windst. 22 licht bew. nnw 26 half bew. 25 zwaar bew. zzw 25 regen w 24 mist o 19 hall bew. wzw 19 zwaar bew. o 22 zwaar bew. wnw 29 regen windst. 29 onbewolkt n onbewolkt windst. 33 onbewolkt nno 30 onbewolkt n 35 onbewolkt no onbewolkt nnw 24 0 0 3 4 0,2 0 1 8 6 1 0,1 7 0 0 0 12 11 32 47 0 2 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2