r Joost f WERELDNIEUWS IJMUIDEN Macmillan bezweert Kroesjtsjev spanningen niet op te voeren vele koopjes 10% korting NAAIMACHINES Van dag tot dag Normale bergers" UNO LAAT CUBAANSE KWESTIE VOORLOPIG OVER AAN OAS Italiaans kabinet demissionair ENGEL 3 j Protestmars van 3000 negers in Zuid-Rhodesia Brand in ijzermijn wil straks graag een goed baantje „Ik begrijp niet meer wat uw doel is" Beschuldigingen inzake Kongo en vliegincident krachtig weerlegd Stemonthoudingen van de Sovjet-Unie en Polen de raatptoel Ten minste 32 doden door mijnbrand in Nedersaksen WOENSDAG 2 0 JULI I9 60 Eén ding moet er ten gunste van de hoofdcommissaris der Amsterdamse politie gezegd worden: hij verspilt geen tijd met het schrijven van lange brieven als het er om gaat, zijn opinie aan een organisatie van journalisten uiteen te zetten. Hij is dan kort en (zoals het bestuur van de Ver eniging ,,De Amsterdamse Pers" het uit drukte) „pijnlijk, welhaast onhoffelijk" bondig. Waarom ook niet De hoofdcommissaris heeft in een verklaring tegenover het A.N.P. duidelijk doen uitkomen dat er zijns inziens een verschil bestaat tussen journa listen en „normale burgers". Wat de ken merken van dat verschil zijn, heeft hij er niet bijgezegd, wellicht omdat hij dat als een ambtsgeheim beschouwt. Misschien zal de hoofdcommissaris dit geheim verklappen als binnenkort de straf zaak tegen de, op de walletjes mishandel de, journalist van de Volkskrant voorkomt. Hij zal dan vermoedelijk ook wel bekend maken wat de redenen van de politie wa ren om zóveel geloof te hechten aan de verklaringen van de twee onderwereld figuren die de journalist aan het afranse len waren geweest, dat het lijdend voor werp van die mishandeling meteen ook maar gevankelijk naar het bureau werd gevoerd. En dat nog wel met handgrepen waartoe, naar de mening van de hoofd commissaris, weesmeisjes gewoonlijk hun toevlucht niet nemen. Deze bereidwilligheid van de Amster damse politie om zo haastig op de beschul diging van die twee walletjes-lieden in te gaan moge met het wetboek in de hand te verdedigen zijn, toch doet zij de vraag rij zen of de Amsterdamse politie op het standpunt staat dat onderwereldfiguren in tegenstelling tot journalisten wèl „normale burgers" zijn. Als de hoofdcommissaris deze vraag be vestigend mocht beantwoorden, zouden we het een eer voor de journalistieke stand vinden, niet tot diezelfde categorie te worden gerekend. Maar we vragen ons af of de overige burgers van het Amsterdam buiten-de-walletjes zich evenzeer gevleid zullen voelen door dat politiële standpunt. Wij voor ons, wij wonen in elk geval toch liever in een stad waar a-sociale elementen niet, en anderen wèl als „normale burgers" worden beschouwd. SALISBURY (Reuter) rolilie van Salisbury ruim 100 man in totaal heeft woensdag een colonne van circa 3.000 negers tot stilstand gebracht, die Salis bury binnentrok om te protesteren tegen de arrestatie van drie leiders van de na tionale democratische partij. De politie mannen waren gewapend met gummi stokken en traangasgranaten. De drie leiders, de voorzitter van de partij Mawema, de secretaris Samkange en het bestuurslid Takawire, zijn dinsdag voor de politierechter van Salisbury ver schenen wegens overtreding van de wet op de organisaties. m. Bij een felle brand in de ijzermijn Hannoverische Treue I" bij Salzgitter in Neder-Saksen (West-Duitsland) zijn tenminste 32 mijnwerkers omgekomen en 20 gewond. Familieleden wachten bij de mijn op berichten van de red dingsploegen ondergronds. (Telefoto) ADVERTENTIE Maar zonder diploma's, weet hij, is daar niet bar veel kans op. Joost, en elke jongen die er nèt zo voor staat, kan bij Hoogovens in iJmuiden tóch de kans krijgen op een goede toekomst in een boeiend beroep. Hoogovens en aangesloten bedrijven stellen namelijk flinke jongens, die geboren zijn in de jaren '42, '43, of '44 en die alleen de lagere school en misschien ook nog een (paar) jaar voortgezet onderwijs hebben gehad, in de gelegenheid een tweejarige algemene opleiding te volgen. Een jaar op de Bedrijfsschool en een jaar praktijk in verschil lende bedrijfsafdelingen geven de jongens een inzicht in de werkzaamheden bij deze bedrijven èn voldoende basis om later, als ze hun best blijven doen, een waardevol medewerker te worden. Bij een groeiend bedrijf groeien ook de kansen op een goede baan, dit mogen Joost en de anderen gerust weten. De geschiktheid van elke candidaat tot het volgen van deze op leiding wordt mede door een psychologisch onderzoek nagegaan. Tijdens de opleiding ontvangen de leerlingen een loon; voor de eerstejaars bedraagt dit gemiddeld ongeveer f23,- bruto per week. Voor schriftelijke aanmeldingen of verzoeken om nadere inlichtingen, gelieve u zich te richten tot onze afdeling Personeelszaken Arbeiders, Hoofdkantoor, kamer 1-3. (Van onze correspondent) LONDEN Het was een geladen ogen blik toen premier Macmillan dinsdag in het Lagerhuis onthulde, dat hij in een per soonlijke brief een dringend beroep op Kroesjtsjev had gedaan om de weg van de vrede in te slaan in® plaats van het oorlogsgevaar te vargroten. In diepe stilte las Macmillan zijn lange brief voor, welke de volledige instemming van alle partijen had en ongetwijfeld van het gehele Engel se volk. Het was een brief, waaruit eerder droefenis dan bitterheid sprak, dat Kroesjtsjev na een veelbelovend begin de dingen zover had laten komen als op het ogenblik. Macmillan schreef in zijn brief, welke de geest van zijn gesprek met de Russische leider in Moskou trachtte te doen herleven, ronduit dat hij eenvoudig niet kon begrijpen wat Kroesjtsjev's doel thans is. De brief, welke dinsdagochtend in Moskou is overhandigd, bevat de vol gende ernstige waarschuwing aan het adres van Kroesjtsjev: „Indien de gebeur tenissen in de wereld voortgaan op de manier, waarop zij zich tegenwoordig ont wikkelen, kunnen wij allen op een gege ven dag, hetzij door misrekening hetzij door een ongelukkige samenloop van om standigheden in een situatie worden ge plaatst, welke geen uitweg meer biedt. Daarom verzoek ik u te overwegen wat ik gezegd heb en te geloven, dat ik u op deze wijze schrijf omdat ik zulks mijn plicht acht." Macmillan maakte speciaal melding van de RB-47 en Kongo. Verwijzende naar de Russische beschuldigingen, dat Engeland met de Verenigde Staten. Frankrijk, Bel gië en West-Duitsland zou samenzweren om de onafhankelijke Kongostaat te ver nietigen, stelt. Macmillan Kroesjtsjev in gemoede de vraag of hij werkelijk gelooft dat een dergelijke samenzwering waar schijnlijk is, gezien de politiek, welke Advertentie Buiten de nu ook nog nog op alle courante voorradige goederen. Gen. Cronjcstraat '40 - 44 Telefoon 54079 Haarlem Britse regeringen van alle partijen sinds generaties hebben gevolgd. Macmillan geeft dan een indrukwekkende lijst van vroegere Britse kolonies welke zelfstandig zijn geworden of op het punt staan zulks te doen. In deze brief herinnert Macmillan er aan, dat hij voortdurend Kroesjtsjev's verzekeringen heeft verwelkomd, dat de Sovjet-Unie verlangt naar een vreedzaam samengaan met de rest van de wereld. ,.I-Iet is echter mijn vaste overtuiging", zo gaat Macmillan voort, „dat dit doel niet met succes kan worden nagestreefd zon der geduld uit te oefenen of zich een zeke re reserve op te leggen. Mijn ongerustheid is vooral een gevolg van de omstandig heid, dat deze elementen ontbreken in de tegenwoordige uitingen van Sovjet-politici. Met nadruk verklaarde Macmillan na voorlezing van de brief, dat. de dreigemen ten geen breuk tussen Engeland en zijn bondgenoten kunnen veroorzaken. Voorzichtig initiatief Macmillan's stap wordt vooral toege juicht omdat dit een nieuw, zij het uiterst voorzichtig Brits initiatief betekent op een tijdstip dat de Verenigde Staten door hun beslommeringen van de presidentsverkie zingen het Westen praktisch zonder leiding laten. Macmillan spreekt bij Kroesjtsjev. die natuurlijk niets nieuws uit de brief heeft vernomen, behalve dan Macmillan's goede bedoelingen, wellicht voor dove mansoren, maar naar de Britse premier onderstreepte, is het van het allergrootste belang, dat de buitenwereld, met name de ongebonden en neutrale landen op de hoogte zijn van de nuchtere feiten, welke steeds weer door de Sovjet-propaganda worden verdraaid. Macmillan heeft in de Britse antwoordnota over de kwestie van de RB-47, welke gelijk met de brief in Moskou overhandigd werd. het Ameri kaanse standpunl aanvaard, dat het toe stel nooit minder dan 50 krr. van de Rus sische kust verwijderd kan zijn geweest. ROME, (Reuter) Premier Fernando Tambroni van Italië heeft het ontslag van zijn regering aangeboden. President Gron- chi heeft zich het recht voorbehouden later over de ontslagaanvrage te beslis sen. Hij heeft Tambroni gevraagd de lopende zaken te blijven behandelen. Tambroni's rooms-katholieke minder heidsregering heeft de afgelopen drie maanden stand kunnen houden dank zij de steun van 24 neo-fascitische kamer leden en enkele onafhankelijken. De drie kleine partijen, die zich om deze reden tegen hem hebben gekant, namelijk de liberalen, republikeinen en (rechtse) socialisten, zijn in het afgelopen weekeinde overeengekomen een nieuwe christendemocratische regering, onder een andere leider, te zullen steunen, die dan over een meerderheid in het parlement zou beschikken. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 De fles Met een feestelijke zon in top vertrok ken we, twee echtparen die er een dagje van nemen wilden. Het autootje snorde levenslustig en de zon werd ook. hoe lan ger hoe levenslustiger. De weg leek een baan van vuur, maar we kregen pas de volle maat van de warmte, toen we waren uitgestapt en niet langer een verkoelende luchtstroom onze slapen streelde. Onze op gewektheid was echter sterker dan het hemelvuur, te meer daar het dorp, dat we met een kortstondig bezoek vereerden, over enige aantrekkelijke etablissementen bleek te beschikken. Er was een automa tiek, althans een gelegenheid die zich als zodanig annonceerde. De gebraden kip petjes, die we er op advies van mijn culinair aangelegde vriend insloegen, wer den ons evenwel door een paar levende mannenhanden aangereikt. Het volgende programmapunt werd ver wezenlijkt met behulp van de aan de auto matiek grenzende drankwinkel, alivaar wij ons van een onwaarschijnlijk grote fles chianti voorzagen. Een mooi buikige fles met dunne hals, het geheel naar de eis met mandwerk omvlochten. Mij viel de taak ten deel deze fles in gave toestand over te brengen naar een stil strandge- deelte dat het toneel van onze maaltijd zou worden. Deze taak zoas geen sinecure, want behalve dat de fles een aanzienlijk gewicht vertegenwoordigde, ontpopte het. pad dat mijn vriend had uitverkoren zich als een hardnekkig tegenstrever van onze bedoelingen. Rustige strandgedeelten zijn in ons land zeldzaam geworden en men moet. dus niet mopperen, wanneer men om een dergelijke zeldzaamheid te berei ken enkele kilometers door mul zand moet zwoegen. Wij mopperden danook niet, maar wij zweetten wel. Deze natuurlijke reactie was door niets te verhinderen, zo min als het gezucht dat onze borsten om bmirten slaakten. Maar eindelijk werd onze inspanning beloond. De zee opende haar blinkende wijdheid en ik mijn stijfgeworden armen om de fles in het zand te laten glijden. Onze vriend, opperheer van spijs en drank, bukte zich en betastte het. door mij neer gelaten voorwerp. „We zullen hem een poosje laten afkoelen," sprak hij, nadat hij duidelijk had geconstateerd dat de fles niet ongevoelig voor de inwerking der zon. ivas gebleven. Op zijn advies maakten wij -met de handen in de nabijheid van de waterlijn een kuiltje en pootten de kost bare fles daarin. Vervolgens gingen wij ons een weinig vertreden en keerden, be zield door genotbelovende voornemens, terug. Edoch, het strand had ons geen fles meer te bieden. Op een paar wandelaars na was het van een plotseling beklemmend geworden verlatenheid. Wij zochten en zochten naar de fles, opperden de moge lijkheid van een felle, alles meesleurende golf en tastten naar nog andere ver klaringen, toen wij een tweetal jongeda mes ontmoetten. Een van hen. droeg een mandfles, luchtigjes als een handtasje. „Juffrouw, hoe komt u aan die fles?" vroeg mijn vriend ontzet. Het meisje glimlachte innemend en verklaarde dat ze de fles uit het zand had getrokken, er de kop af had geslagen en een teug van de inhoud genuttigd. „Maar het smaakte niks lekker en toen heb ik hem maar laten leeglopen. Nou ivou ik die fles in m'n kamer zetten!" Wij zijn, uiterlijk tenminste, heer ge bleven en hebben onze gebraden kippetjes onbegoten verorberd. M. Mok 3 (Van onze correspondent) WASHINGTON Met negen stemmen voor en twee onthoudingen, respectieve lijk van de Sovjet-Unie en Polen, is in de Veiligheidsraad te New York de resolutie aangenomen die de Cubaanse kwestie voorlopig overlaat aan de Organisatie voor Amerikaanse Staten. De Sovjet-Unie heeft tevergeefs getracht door amende menten de resolutie geheel van aard te veranderen om daardoor meer in de La- tijnsamerikaanse melk te kunnen brokken. Hoe belangrijk de Russen hun kans ach ten om via de Cubaanse kwestie een stem in het Latijnsamerikaanse kapittel te krij gen bleek wel uit het feit dat de Russi sche afgevaardigde Sobolev een rede hield van een uur en twintig minuten over wat hij noemde de grove koloniale exploitatie van Spaanssprekende volken op het wes telijk halfrond. Volgens Sobolev worden deze volken niet bedreigd door het inter- SALZGITTER Nedersaksen (DPA) De zware brand in de ijzerertsmijn Han noverische Treue bij Salzgitter, in dc YVesl- duitse staat Nedersaksen, heeft aan ten minste 32 mijnwerkers het leven gekost. Twee man worden nog vermist en 28 mijn werkers kregen verwondingen. Volgens hel eerste onderzoek ontstond de brand dinsdagochtend door kortsluiting in een transformatorhuis op 380 meter diepte. Het reddingwerk wordt bemoeilijkt door een zware rookontwikkeling, waar door vele geredden en redders met ver giftigingsverschijnselen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Van alle gebouwen van de mijnindustrie in het betrokken gebied hangen, evenals van de openbare gebouwen in Nedersak sen, de vlaggen halfstok. President Lübke en Bondskanselier Adenauer hebben in te legrammen aan de directie van de mijn van hun medeleven blijk gégeven. nationale communisme, zoals Amerika be toogt, doch door de economische dictatuur van de Verenigde Staten. Sobolev borduurde voort op de thema's, die Cuba reeds naar 'voren had gebracht en de kern van zijn betoog kwam neer op de bewering, dat Amerika economi sche pressie tracht uit te oefenen op Cu ba teneinde dit land ervan te weerhouden zijn soevereine rechten te gebruiken en te nationaliseren wat de regering te Havana wenselijk acht. Kennelijk probeerde de Rus sympathie te vinden bij andere La tijnsamerikaanse staten door op te som men hoe dikwijls de Verenigde Staten in terventie hebben gepleegd in de laatste honderdvijftig jaar: Mexico, Puerto Rico, Panama en Nicaragua, zij allen hebben de macht van de grote noorderbuur in het verleden gevoeld. Sobolev herhaalde dat de Sojet-Unie Cuba hulp zou verlenen, indien de Verenigde Staten gewapend te gen dit land zouden optreden. Het veroor zaakte enig gelach op de tribune toen hij zei „Wij dreigen niet doch zeggen alleen: raak niet aan Cuba". Geen veto Gisteren had men de indruk dat Cuba ermee akkoord zou gaan dat de zaak al thans voorlopig in de OAS zou worden be handeld. De Russische afgevaardigde po neerde echter dat de Veiligheidsraad ver plicht is maatregelen te nemen. Hij zou het liefst zien dat de raad de agressieve actie der Verenigde Stalen tegen Cuba veroordeelde, doch stelde, als minimum, een amendement op de ingediende reso lutie voor waardoor de tijdelijke over dracht van de zaak aan de OAS geheel zou vervallen en aan alle UNO-leden zou worden verzocht bijstand te verlenen tot een vreedzame oplossing van de bestaan de situatie. Aldus zou ook de Sovjet-Unie officieel worden betrokken bij de moeilijk heden op het westelijk halfrond en dit is juist wat de Verenigde Staten zoveel mo gelijk hoopten te voorkomen. Toen meiv aan de stemming was toegekomen, was niet zeker of de Russen al dan niet hun veto zouden gebruiken. De communisten hebben het echter wijzer gevonden zich niet vierkant te verzetten tegen de proce dure, waaraan het merendeel der Ameri kaanse staten kennelijk de voorkeur geeft. Afwachten. De Etna schijnt tot rust geko men te zijn. Uil de krater komt nog wat rook, maar de explosies zijn op gehouden en er worden geen rotsblok ken meer omhoog geschoten. Dit be tekent niet dat men er helemaal ge rust op is. In 1923-en 1947 is enkele dagen na de explosies een enorme la vastroom uit de vulkaan gekomen, in 1928 kwam de lava vijf dagen na de explosies, maar toen ook zo hard dat het dorp Mascali met de grond gelijk werd gemaakt. Actueel. In Engeland is een doe-het-zelf- bock uitgegeven onder de titel: „De koetshoorn, hoe men er op moet bla zen en wat". Het boek munt uit in het geven van nuttige wenken, zoals bijvoorbeeld wat men op de hoorn blaast wanneer de paarden verwisseld moeten worden of wanneer men wil dat auto's voor de koets uitwijken. Verlamming. Een staking in de haven van Kopenhagen, waarbij nu ongeveer 1000 arbeiders betrokken zijn heeft het werk dinsdag verlamd. Sinds 15 juli toen 250 „wilde stakers" het werk neerlegden heeft er al onrust be staan, doch gisteren kregen deze „wil de stakers" steun van ruin 700 anderen. Op de kaden liggen de goederen nu hoog opgestapeld. Slechts bunkersche pen kunnen nog gelost worden, omdat de kraandrijvers zich nr niet bij de stakers hebben aangesloten. Gedenkteken. Op de Amerikaanse militai re begraafplaats van Saint Avoid, op 150 km. van Metz, is dinsdag een ge denkteken onthuld voor de Amerikaan se soldaten, die bij do bevrijding van Frankrijk en de operaties in het weste lijk deel van Duitsland zijn gesneuveld. Saint Avoid is de grootste Amerikaanse begraafplaats van Europa: er liggen 10.500 soldaten begraven. Onderworpenei.. Op het vakantie-eiland Capri is gisteren een verbod voor het dragen van „zoccoli" uitgevaardigd. Dat zijn de houten sandalen, die de bewoners van Capri altijd hebben ge dragen. Op straffe van een boete van 30 gulden is hun dat thans verboden, omdat er klachten zijn geuit over het lawaai, dat ze vaak veroorzaken. Adïiertentie Nieuwe macht. De sterkte van de West- duitse marine bedraagt thans 137 sche pen en 70 vliegtuigen. Er zijn zes tor pedojagers en zeven fregatten in de vaart, vier torpedojagers en zes fregat ten zijn in aanbouw. Voorts bezit de Westduitse marine twee onderzeeërs, en werden er twaalf (van 350 ton) gebouwd De marine-luchtvaartdienst bezit 70 toestellen, Seahawks en „Gannet" pa- troullevliegtuigen tegen onderzeeboten. Het is de bedoeling 30 tot 50 starfigh- ters in dienst te stellen, waarvan de eerste, 'n straaltrainer, reeds in dienst is. Boycot. Vakbondsgedelegeerden uit negen gebieden op het westelijk halfrond, heb ben dinsdag een solidariteitspact geslo ten, dat voorziet in een boycot tegen de Dominicaanse republiek. Voorts werd besloten aandrang op de regeringen uit. te oefenen om de diplomatieke betrek kingen met het regime van Trujillo te verbreken. De boycot, zal betrekking hebben op scheep- en luchtvaart, als mede de communicaties met de repu bliek Dominica. Verzameling. Zestien muizen hebben een ballonreis tot bijna 40 km. hoogte over leeft, aldus heeft de Amerikaanse lucht macht meegedeeld. De gondel bevatte behalve muizen, menselijke kankercel len, zaden, planten, muskieteneieren en schimmels. Doel van de proef, die af gelopen zondag werd genomen, was het onderzoeken van de invloed van kos mische straling op levende organismen. Ingewijd. Allen Dulles, het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, zal za terdag een onderhoud hebben met se nator John Kennedy, du kandidaat van de Democratische partij voor het pre sidentschap. Dulles zal Kennedy ver trouwelijke gegevens verschaffen over de internationale situatie, in het bijzon der wat betreft de situatie in Cuba en Kongo. Terug. Dr. Rugel, een vroegere trappist die in 1937 uit de kerk trad en een boek „Ein Trappist bricht das Schwei- gen" schreef, is onlangs 83 jaar oud, weer tot de kerk teruggekeerd. Dit heeft de abt van het Trappistenklooster Oelenberg, Franziskus Rupprecht, mee gedeeld. Rugel is sinds zijn uittreden meermalen gehuwd geweest. De natio- naal-socialisten hebben destijds de ver spreiding van „Ein Trappist bricht das Schweigen" krachtig bevorderd. Aangenomen. Het Engelse Lagerhuis heeft woensdagochtend een wetsontwerp aan genomen dat beoogt Cyprus op 16 augustus onafhankelijk te doen worden. Tevens is een wetsontwerp dat beoogt Nigeria 1 oktober onafhankelijkheid te verlenen goedgekeurd. Beide ontwer pen moeten nog door het Hogerhuis worden goedgekeurd en door de Ko ningin getekend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3