Horen en zien Pro en contra de reclame in televisieprogramma's Een nacht op Santa vele koopjes 10% korting Boekenhoekje PANDA EN DE LIJFWACHTERS Aantal televisietoestellen neemt regelmatig toe DE REIS VAN KOEN EN LINNIE a ankondigingen én in abeschouwiNgen 5 11 radio televisie De Test" een magere zomeravondverpozing Platteland wenst meer radio en t.v. Holland Festival 1960 De radio geeft zaterdag Televisieprogramma Zomerconferentie te Zeist van de C.H.U, Rijnsburgs bloemencorso „Amor in bloemenland" Kerkelijk Nieuws Sp aghetti- m il jonair wordt operazanger amr. *m VRIJDAG 22 JULI 1960 48. In het stadje, waarheen Sluiper koers had gezet, werd. juist een kermis gehou den. En op die kermis ivas natuurlijk ook een reuzenrad, ivaarin bezoekers voor een kwartje mochten ronddraaien. Hier vloog Sluiper recht op af, terwijl hij de heli zover liet dalen, dat Panda en de lijfwacht door een der schuitjes van het rad. wer den geschept. Dat Panda en Jut hierbij enkele flinke builen en schrammen oplie pen kon Sluiper niet schelen. Hij was ze kwijt en kon nu rustig de miljonair ophalen. Het spreekt vanzelf, dat Panda en Jut niet erg van dit plotselinge ritje op het reuzenrad genoten, maar de eige naar van het rad, die dit alles met enige verbazing had zien gebeuren, dacht er anders over. „Wat ze tegenwoordig al niet uithalen, om een gratis ritje te krijgen mompelde hij met klimmende verontwaar diging. „maar mij zullen ze niet bedotten! Ik laat. me niet de entreegelden ontfutse len! Ik weet, waar ik mijn recht kan zoe ken!" En hij riep een agent. VI 1 W ■!- -1' tSi'ïÊ •- Het nieuwe oorspronkelijke televisie hoorspel „De Test" van Ed Hoornik bleek een met ruotine uitgewerkte wat beneden- maatse vondst. De tekst was schraal en de kijker werd niet veel te raden gegeven inzake het „grote geheim". Er was weinig intelligentie voor nodig om verband te leggen tussen het verdwenen schelpje en de tas. Het thema van het spel was name lijk het toetsen tijdens een zeereis van de integriteit van een jonge bruidegom door een familielid van de bruid: de jongen heeft zich verplicht een tas in Port Said binnen te smokkelen, zonder dat hij weet wat er in zit. Nienke Sikkema had het als het bruidje niet moeilijk, Maxim Hamel had een rol die hij free-wheelend kon verwerkelijken. Mies Versteeg bracht een wat naar het type gespeelde speurneuzige passagiere op het scherm, Joan Remmelts speelde overtuigend de rol van het „tes tende" familielid. De bijrollen waren ook goed bezet, de decors waren uitstekend. Het duurde allemaal te lang. Als inzetje in een programma had „De Test" misschien kunnen voldoen, niet als hoofdschotel. De constructie van het spel was te geforceerd, de vondst te mager. Beeld-schermer Op de landdag van de plattelandsjonge- rengemeenschap Overijsel, de woensdag in Almelo is gehouden, heeft dr. K. van Dijk, privaat-docent aan de universiteit te Groningen, een inleiding gehouden over de radio en televisie. Deze ontwikkelings media werden vervolgens aan de hand van gestelde vragen besproken door een forum bestaande uit ds. J. Vuyst, Nederlands hervormd predikant te Almelo, voorzitter, mevrouw G. G. Jonkhans-Steenbergen, hoofd-bestuurslid van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen, mevrouw Coos Mulder, medewerkster aan radio en televisie, dr. K. van Dijk, en de heer Jaap Dubbelboer, medewerker aan radio en televisie. Onder meer kwam de wenselijkheid naar voren om het platteland meer in te schakelen bij het samenstellen van de radio- en televisieprogramma's, waarvoor dr. Van Dijk een nationale omroep nood zakelijk achtte. De landdag werd bijgewoond door onge veer duizend leden van de organisatie. Op dinsdag 26 juli zendt de A V R O van 21.55 tot 22.30 uur een opname uit van het concert, dat op 9 juli in het concertge bouw te Amsterdam werd gegeven in het kader van het Holland Festival 1960. Het .Juilliard Kwartet, bestaande uit Robert Nathaniel Mann, eerste viool, Isidore Le onard Cohan, tweede viool, Raphaël Hil- lyer, altviool, en Claus Adam, cello, speelt het Kwartet in g kl.t. opus 74 nr. 3 van Joseph Hadyn en Fünf Stücke für Streich- quartett opus 5 van Anton Webern. Het tweede deel van dit concert wordt door de AVRO uitgezonden op 1 augustus. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8,30 Voor de jeugd. 8.50 Voor u en uw gezin, lezing. 9.00 Gymn. voor de vrouw. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Geval', progr. 11.35 Piano recital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor teenagers. 14.15 Streekuitz. 14.40 Ac- cordeonmuz. 15.05 Gram. 15.20 Kamerork. en sol. 16.00 Boekbespr. 16.20 Versierde vakantietips. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Operamuziek. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlin gen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. en solist. 20.40 Voordracht. 21.00 Gram. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muziek. 22.05 Sportuitz. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram, en comm. 23.10 Gram, 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8,00 Nieuws. 8.1.3 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. (Om. 12.30—12.33 Land-en tuin- bouwmeded.). 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Ama- teursork. 14.20 Kunstkron. 14.50 Gram. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Tenor met gitaarbegeleiding. 16.50 Gram. 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Instr. trio. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Quiz. 21.00 Politiek praatje. 2110 Een mens kan bang zijn voor mui zen, hoorspel. (I). 22.05 Gram. 22.25 Boekbespr. 2;:.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprek ken. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio almanak. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonmuz. 15.15 Gram. 15.45 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Pianospel. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Omroeporkest. 20.30 Gevarieerde muz. 21.15 \mus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gevarieerde muziek. Op 1 juli waren er bij de dienst Luister en Kijkgelden 691.323 televisietoestellen aangegeven tegen 678.787 op 1 juni van dit jaar. Woensdag 20 juli werd het 700.000ste toestel aangemeld. In de eerste helft van 1960 werden 106.557 tv-ontvangers geregistreerd, dat is acht percent meer, dan in het corresponderende tijdva*k van 1959, toen de oogst 98.614 be droeg, aldus een communiqué van de P.T.T. Uit het feit, dat de stijging van het aan tal t.v.-aanmeldingen in de eerste zes maanden van 1959 en 1958 ten opzichte van de registratie in dezelfde periode van het voorafgaande jaar respectievelijk zevenen twintig en achtentwintig percent bedroeg en derhalve aanzienlijk groter was, zou men kunnen afleiden dat de televisie in het stadium van een meer gelijkmatige groei is gekomen. Een dergelijke conclusie lijkt temeer voor de hand te iiggen nu praktisch geheel Ne derland door televisiezenders bestreken wordt, zodat te verwachten valt. dat de niet-proportionele stijgingen van het aan tal t.v.-toestellcn in gebieden, waar pas in een latere fase een goede ontvangst moge lijk werd, 'ot het verleden behoren. Toch is het de vraag of deze conclusie niet voorbarig is. aldus de P.T.T. Ook wan neer het economische aspect geheel buiten beschouwing wordt gelaten, blijven er al lerlei onzekere factoren over, zoals bijvoor beeld in de vermoedelijke volgorde van belangrijkheid de invloed van al dan niet tijdelijke trekpleisters in de program masector (bijvoorbeeld de uitzendingen in verband met de Olympische Spelen), van de verdere uitbreiding van de zendtijd (tot dertig uur, met als eerste stap vanaf 1 ok tober 1960: tweeëntwintig in plaats van achttien uur per week) en van de even tuele invoering van een tweede program ma. Hoe snel de televisie in Nederland ha gende 'staatje: 2 jan. '57 100.000 24 juli '59 500.000 16 okt. '57 200.000 19 jan. '60 600.000 29 apri] '58 300.000 20 juli '60 700.000 12 jan. '59 400.000 In de loop van juni steeg het aantal ge- VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekiourr.aai. NCRV: 20.30 Actueel pvogr. 21.15 Film. 21.45 Balladenprogr. 22.15 Wat ben ik?, lezing. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.50 Claudia en David, TV-comedie. NTS: 22.30 23.10 Euro-visie: Rechtstr. overn. uit Nervi t.g.v. het vijfde internationale balletfestival. registreerde radio-ontvangtoestellen van 2.638.756 tot 2.643.146. Voorts waren er op 1 juli 484.533 aan sluitingen op het draadomroepnet tegen 485.262 op 1 juni. deze voorzichtige politieke vrijwel alleen staat. Bijna alle medeleden van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie bijvoor beeld hebben de culturele betrekking met de Sowjet-Unie en haar bondgenoten waaronder ook voor de Westeuropese cul tuur belangrijke landen als Polen en Tsjecho-Slowakije in de vorm van een traktaat geregeld. Advertentie Buiten de nu ook nog nog op alle courante voorradige goederen. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 De directeur van de N.C.R.V., mr. H. van de Veen, meent dat de commerciële televisie voor de consument een niet te verwaarlozen prijsverhoging van gebruiks artikelen zal betekenen en dat de vaak gehoorde bewering dat de commerciële t.v.-programma's de kijker niets zullen kosten dan ook een drogreden is. Voorts verwacht hij, dat het bestaan van een commercieel televisie-instituut naast niet- commerciële organisaties de kosten voor de laatste aanzienlijk zal doen stijgen. Er zal, volgens hem, ogenblikkelijk een strijd ontbranden om zich door middel van de hoogste gages van de beste artistieke en technische medewerkei\s te verzekeren, om exclusieve uitzendrechten voor belang rijke gebeurtenissen te verkrijgen en der gelijke. Mr. Van de Veen, die vanmorgen sprak op de zomerconferentie van de Christelijk Historische Unie te Zeist, ver wacht, dat bij invoering van de commer ciële televisie ook machtige buitenlandse adverteerders gebruik zullen maken van de Nederlandse commerciële televisie. Men kan, volgens hem, niet verwachten, dat de commercie bereid zal zijn met de rol van een belangloos mecenaat genoegen te nemen. De commerciële televisie zal, volgens mr. Van de Veen, alleen renderen indien het bedrijfsleven de meest verstrekkende vrijheid in de programmavorming wordt toegestaan. Daarbij komt, volgens mr. Van de Veen, het gevaar, dat de bij de programmavorming belanghebbende figu ren in een veilige anonimiteit achter finan cieel machtige en invloedrijke concerns schuil kunnen gaan. Het is niet voor niets, zo zei hij, dat de commerciële televisie zich zo gaarne als „onafhankelijk" aan dient. De kleine bedrijven, aldus mr. Van de Veen) meer in het bijzonder de midden stand, zullen de televisiereclamekosten niet kunnen opbrengen. Hij acht daarom het gevaar niet denkbeeldig, dat op de duur door het overwicht der grote bedrijven het evenwicht in het economisch leven wordt verstoord. Invoering van reclame in de televisie ontmoet, volgens de heer Van de Veen, het praktische bezwaar dat voor een ver dere penetratie van de commercie in de televisie de deur op een kier is gezet. Reclame in de televisie is, volgens hem, geen doel meer doch hoogstens een tussen station op de weg naar de volledige com merciële televisie. Voor commerciële T.V. Na het betoog van de heer Van de Veen brak het Tweede-Kamer lid van de Christelijke Historische Unie de heer F. H. van de Wetering een lans voor toela- 2829. Nou kunnen we aan onze tocht beginnen! zei Koen. Waarheen wou je vliegen? vroeg Linnie. Dat zullen we wel zien, zei Koen. Kijk, zie je daarboven dat open klapraam? Daar vliegen we doorheen, dan zijn we weg uit het warenhuis. En dan zullen we maar afwachten, iaat we daar buiten vinden! Gaan we nu direct? vroeg Linnie. Jazeker, zei Koen. Ik zal je helpen instappen, dan kunnen we meteen vertrekken! ting van reclame in de televisie gezien de stormachtige ontwikkeling der reclame op allerlei gebied, zo betoogde hij, nog ge stimuleerd door het feit, dat een verder gaande Europese integratie grotere ver scheidenheid van goederen op de Neder landse markt zal brengen, de televisie als communicatiemiddel bij uitstek hier niet buiten kan laten. Dit te minder, aldus de heer Van de Wetering, wanneer men ken nis neemt van de steeds meer opdringen de televisie-reclame van onze oosterbu ren, vooral wanneer daar binnenkort een tweede telivisienet, commercieel geëxploi teerd, een feit gaat worden. Voorwaarde is echter, volgens hem, een vorm van commerciële televisie die zich belast zo wel met de algehele verzorging van een volledig en onafhankelijk televisie-pro gramma als met de inpassing van de re clame, die op niet storende wijze en tot een maximum van tien percent is opge nomen in de zogenaamde natuurlijke on derbrekingen. De bewering dat commerciële televisie gepaard zou gaan met „meest nihilisti sche cultuuruitlatingen" en „zich onge twijfeld gaat richten op de slechte in stincten van een volk", acht de heer Van de Wetering volkomen in strijd met wat deze vorm van televisie in verschillende landen, en met name in Engeland, heeft bewezen. Zij geeft, volgens hem, blijk van een volkomen onbekend zijn met wat de voorstanders van commerciële televi sie beogen. Het bedrijfsleven, zo zei de heer Van de Wetering, heeft bij voortdu ring blijk gegeven haar-taak als cultuur- stimulerende factor .in. onze samenleving te verstaan. Het competitie-element tussen twee programma's zou, vólgens de heer van de Watering, een stimulans voor pro grammaverbetering kunnen zijn. De com merciële televisie, zo zei hij, tenslotte, biedt een belangrijke oplossing voor de Nederlandse televisiekijkers om in volle vrijheid een programmakeus te doen, zoals dat door hen wordt begeerd. Op zaterdag 6 augustus zal het zeven de Rijnsburgse bloemencorso met zeven tien grote en 25 kleinere wagens onder de naam „Amor in Bloemenland" door Rijnsburg en Leiden trekken. Deze op tocht zal het besluit vormen van de bloe- menweek, die de eerste dag van de oogst maand begint. Vrijdagavond 5 augustus zal Florientje het meisje van de Floriade-aanplakbiljet- ten de bloemenweek openen in het Rijns burger veilinggebouw „Flora". Om de kwaliteit van de wagens op een hoger niveau te brengen, willen de orga nisatoren van het corso meer binders aantrekken, die ieder maximaal twee wa gens onder handen mogen nemen. Hier door kunnen zij meer tijd en vooral meer zorg aan de wagens besteden dan vroe ger. Het blocmenfeêst staat traditiegetrouw onder leiding van de lieer G. J. Kersch uit Amsterdam. Tijdens de bloemenweek zullen jonge moeders en bruidsparen met bloemen worden verrast. Op de openings dag zal ook de zgn. corso-wandeltocht worden gehouden. De deelnemers hieraan zullen met ruikers van Rijnsburg naar Leiden trekken. Beroepen te Rotterdam-Charlois met bij zondere opdracht voor het diaconessenhuis- mej. A. M. Broekman, vicaris aldaar. Aan genomen naar Hoevelaken: A. Klein Kra nenburg te Hilversum. Bedankt voor Schie dam (wijkgem. 6) (toez.): W. G. Gijzel te Gorinchem; voor Boven-Hardinxveld: J. van Rootselaar te Delft. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 7) Zonder mij zelfs maar verlof te vragen grijpt hij de iies en schenkt zich voor de tweede maal in. Weer drinkt hij het glas gulzig leeg. Een derde volgt. Daarna zie ik hem een kleur krijgen. Hij stottert: U neemt mij hopelijk niet kwalijk, senor, maar. Bedaard val ik hem in de rede: Ik weet wat dorst is.... Hij kijkt mij niet verontwaardigd aan, zoals ik ver wacht had. Hij buigt het hoofd in een moe gebaar en zegt zacht: Ik heb het gevoel te zullen stikken. Ik heb voldoende verslaafden door de Verenigde Staten achtervolgd om er van overtuigd te zijn dat de man tegenover mij tot alles in staat zal blijken cm aan een dosis heroïne of cocaïne te komen. En onderwijl woont Lajolette in een luxueuze villa op de hellingen van de Tibidabo bij Barcelona. Als altijd wan neer ik geconfronteerd wórdt met 't bestaan van hande laars in verdovende middelen maakt een blinde woede zich van mij meester, die mij een rood waas voor de ogen spant. Als ik weer naar mijn achtervolger kijk is het niet meer met kwaadheid, maar met een intens medelijden. Ik overweeg hem te vragen mij uitvoerig over zijn verleden in te lichten, maar ik weet van tevoren wat er komen zal. Ik heb 't trieste verhaal met kleine variaties, uitenti'euren aangehoord. De arme ke rel staat op en zegt aarzelend: Ik dank u wel, senor Hij wil het café verlaten. Ik grijp hem bij de arm en dwing hem weer te gaan zitten. Eerst vertel je mij waarom je mij in het oog houdt. Mij keek me verbluft aan. Maar dat begrijpt u toch wel? Ik zag u langs de Sierpès slenteren en ik meende dat u de stad niet kende. Ik dacht dat u me wel een kleinigheid zou willen betalen als ik me als gids aanbood. Ik wilde u Sevilla laten zienMaar ik durfde u eerlijk gezegd niet aan te spreken, omdat ik er nogal haveloos bijloop. Ik dacht dat me voor een dronkaard zou houden Het is een aannemelijke verklaring. Nu had ik hem natuurlijk wat geld kunnen aanbieden in ruil voor de naam van zijn leverancier, maar ik wist van tevoren dat hij daarop toch niet zou ingaan. Zowel in Europa als in de Verenigde Staten laten deze stakkers nooit of te nimmer de naam van hun beulen los, uit vrees daarna geen verdovende middelen meer te kunnen be machtigen. Bovendien zou ik me gemakkelijk hebben kunnen verraden. Hij heeft het aangezien dat ik matig gedronken heb, en dat ik niet rookte. Hij moet daaruit de conclusie hebben getrokken dat ik ook wel geen persoonlijke belangstelling voor verdovende middelen zal hebben. Ik laat hem gaan. Misschien is dat een stommiteit, maar ik weet het te waarderen dat ik mezelf kan doen geloven het slachtoffer van hersen schimmen te zijn geweest, terwijl de bende in het geheel niet vermoedt dat ik te Sevilla ben aangekomen. Ach, hoe hadden deze misdadigers dat ook moeten weten? De zon tekende duidelijke en scherpe schaduwen op de Palma. Ik werd bevangen door een opgewektheid die vele oorzaken had, overigens alle wortelend in een verleden dat door het wonder van het herinnerings vermogen en dat van de menselijke gehechtheid aan de eigen jeugd in een bijna kwellend heden overging. Het liep tegen de middag en vróuwen, die de markt hadden bezocht, haastten zich met volle boodschappen manden naar huis. Mannen, die elkaar blijkbaar mid den op het plein hadden ontmoet, waren blijven staan en verdiepten zich in heftige gesprekken. Anderen leun den eenvoudig tegen een of andere gevel en genoten zwijgend van de zoelte in de lucht en het overdadige licht van de voorjaarsmorgen. Een troep jongens speel de een stierengevecht en ik bleef staan om met bewon dering hun soepele ontwijkingsmanoeuvres te volgen. De trots en de sierlijkheid waarmee de jonge lijven zich bogen en de haast vrome geestdrift op hun ge zichten maakte van deze straatjongens belijders van een eeuwenoude en waardige cultus. Zij kregen mij pas in het oog, toen er mij enkele keren een enthousiast „Ollé" was ontsnapt. Zodra zij mij uitdrukking aan mijn bewondering hoorden geven werden de stieren vechters opeens weer kinderen, die zich om mij ver drongen en om een paar „perras chicas" bedelden. Ik had geen kleingeld meer, dus ik wenkte de matador, die ik het meest had bewonderd, en ik gaf hem een biljet van vijf peseta's om onder zijn makkers te ver delen. Het kostte me heel wat moeite aan hun vurige dankbetuigingen te ontsnappen. Terwijl ik de binnenplaats van „mijn" huis betrad, haast onbewust van wat ik deed, was het alsof er jaren van mij afvielen. Hij zou mij op dat ogenblik niet verbaasd hebben als mijn moeder het hoofd uit het raam van onze kamer had gestoken om met schelle stem te roepen dat ik dadelijk naar de kruidenier moest. Ik liep voorbij het optrekje waar vroeger de schoenmaker, die mij alles had bijgebracht wat ik van toros en toreos afweet, zijn beroep uitoefende. Eer ik erop verdacht was had ik oudergewoonte geroepen: Buenos dias, tio Paco! Er moest eerst een zware blonde vrouw op de drem pel van Paco's werkplaats verschijnen voor ik tot de werkelijkheid terugkeerde. Zij nam me nieuwsgierig van top tot teen op en vroeg: Zoekt u iemand, senor? Ik vertelde haar dat ik in vroeger jaren in het huis had gewoond en dat er in het optrekje waar zij nu stond een schoenmaker had gewoond, met wie ik be vriend was. Ik zei erbij, dat de man Francisco Alguin heette, maar dat iedereen hem Paco noemde. De vrouw bleef een hele tijd op het hoofd staan krabben voor ze zei Paco? Die is dood.... Dat wordt volgende Aller heiligen al zeven jaar. Ik heb hem ook goed gekend. Mijn man heeft de zaak van hem overgenomen. Dat wil zeggen, mijn man is mandemaker, als hij ten min ste niet bezig is zich te bedrinken, wat hij op dit ogenblik we] zal doen, want hij is al meer dan een uur geleden de deur uitgegaan om brood te halen, de ellendeling! Het lokte mij weinig aan een gesprek voort te zetten, dat waarschijnlijk alleen om de echtelijke moeilijkhe den van de vrouw zou draaien. Ik nam. afscheid van de brave ziel, na haar volgens gebruik een aangename dag te hebben gewenst. Ik wilde juist vertrekken toen zij mij tegenhield door mij aan mijn jas vast te houden. Moet u de kinderen van Paco niet gaan opzoe ken? Zijn vrouw, senora Conchita, is ook dood, moet u weten Tja, senora Conchita.. Die stopte mij altijd leer- snippers toe voor mijn katapult.. Senora Conchita was een bescheiden vrouw, je merkte haar bijna niet op. Zo bescheiden, dat ik haar eerlijk gezegd volko men vergeten was. De dikke vrouw wachtte mijn me ning niet af, maar liep naar het midden van het bin nenplaatsje, zette de handen bij wijze van megafoon yoor de mond en schreeuwde uit alle macht: Maria, m'n duifje.. Maria van de Zoete Naam, luister eens even! De voornaam bi-acht mij in verrukking en het slechte humeur waaraan ik ten prooi was, ver beterde iets. Met ergernis had ik mij gedwon gen gezien een bezoek af te leggen bij mensen die ik in het geheel niet kende, waarbij ik verplicht zou zijn de hele reeks opmerkingen en vragen af te werken, die in dergelijke situaties even gebruikelijk als onzinnig zijn. Maria del Duce Nombre.Maria van de Zoete Naam.Alleen Spanje, mijn vaderland, zou op de gedachte komen meisjes te benoemen met namen van een zo dichterlijke klank. Op de tweede verdie ping werd een raam geopend en iemand die ik nau welijks kon onderscheiden riep terug: Wat is er aan de hand, Dolorès? Flier is een man,die naar je arme vader kwam vragen. Hij kwam bij mij terecht, want hij wist niet dat.Misschien kun jij hem beter vertellen hoe hij is heengegaan, die vrome man! Tegen mij zei ze: Gaat u die trap hier tegenover maar op. Het is er verdraaid donker, maar Maria zal u boven wel op vangen. Uit hoffelijkheid riep ik eerst nog tegen het meisje in de hoogte: Kunt u mij ontvangen senorita? Ja. komt u maar boven senor.. (Wordt vervolgd) Na een leven van spaghetti maken, dat hem overigens miljonair heeft doen worden, heeft de 68-jarige Italiaan Gio vanni Buitoni, een nieuwe carrière ge kozen, die van operazanger. Buitoni heeft bekend gemaakt dat hij aftreedt als president en directeur van de Euro pese maatschappijen Buitoni en Peru- gina en dat hij in november van dit jaar, of in januari van het volgende, in New York zijn debuut zal maken, in d.e rol van Don Basilio in de barbier van Sevilla. Om liet geld. doet Buitoni het niet; de helft: van zijn verdiensten als operazanger gaan naar een tehuis voor bejaarde en behoeftige musici in Ame- Arika en de andere helft naar een soort gelijke instelling in Italië. Buitoni zeide dat hij de laatste tien jaar zanglessen heeft gehad in Parijs en Rome. Mevr. Buitoni is vierkant, tegen de plannen van haar man. „Mijn vrouw zegt dat zij niet van plan is mijn debuut bij te wonen. Ze gaat dan naar Europa. Maar ik ben een koppig mens. Als ik niet doe wat ik wil, krijg ik het benauwd", aldus ie spaghetli-koning, die aan boord van het passagiersschip United States" naar Europa reist. Hij is van plan half september naar New York terug te ke- Ad.verlentie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.fc. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet. merkt men niet. ziet men niet Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in hst kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend o.b. tamponskunnenzichnietaftekenen onder dunne, nauwsluitendekleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alia eisen van de moderne hygiëne voldoet 1 5f, zaluduWeUMin.g'"fun"en uiWoenge.gemusUMro. M gratis proefpakja o.b. ia m h, 1 N-V. Drogerijen Mij M,l°' I laid. l6 I Toezending geschiedtjncejjd^crete. blanco envelop. - tampons 'hl de moderne hygiëne Per pakje van tO tampons voldoende voer maandelijks gebruik. Normaal 1 1.Speciaal f 1.25 „LINDA, OF DE ACHTERVOLGING DER LIEFDE" door Nancy Mitford, uit gegeven bij H. P. Leopolds uitgeversmaat schappij n.v. te Den Haag, is een Engels boek, dat niet Engels is. Of om het duide lijker te zeggen: een boek van een Engel se auteur dat tot onderwerp heeft de lot gevallen van een Engol.se familie, die zo on-Engels is, dat zij alleen maar Engels kan zijn. Nancy Mitford is een telg uit het gezin, dat zij beschrijft. Haar zuster Jessica heeft in een onlangs verschenen boek „House and Rebels" dezelfde familie be schreven. Een aristocratisch levensver band, waarin op verschrikkelijke wijze com Matthew domineert, een exenlrieke, bulderende, Britse land-edelman, die zich voor de opvoeding van zijn kinderen maar ternauwernood interesseert. Flet resultaat is dan ook navenant: één dochter, Unity, komt in het vaarwater van de nationaal- socialisten en wordt een huisvriend van Hitier. Een andere belandt in een ander extx-emistisch kamp. Zij trouwt een com munistische kunstenaar en trekt met hem, ondanks de bulderuitvallen van oom Mat thew, naar Spanje, waar zij het is 1936 —de republiek daadwerkelijk helpt. Deze laatste dochter is dan de Linda uit Nancy Mitfords boek. In Zuid Frankrijk verlaat haar man haar. Linda trekt naar Parijs en wordt daar de maïtresse van een rijke Fransman, de hertog van Sauveterre. Hier leert zij voor de eerste keer de ware liefde kennen, maar de oorlog maakt een wreed einde aan haar geluk en zij moet terug naar Engeland, waar oom Matthew haar verder kan tyranniseren. Flet boek is met een zeer oorspronkelijk gevoel voor humor geschreven. Nancy Mitford slaagt erin de excentrieke familie zó voor ons te doen leven, dat zij volkomen acceptabel wordt Het boek omvat een zó groot aantal kostelijke en opmerkelijke figuren en si tuaties, dat het ondoenlijk is er in klein bestek ook maar een kleine indruk van te geven. Daarvoor moet men Linda" lezen. Een genoegen, dat mede dank zij de goéde vertaling van Hans Edinga, zich niemand behoeft te ontzeggen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11