BEURZEN IN RUSTIGER VAARWATER New York onder invloed van verminderde staalproduktie Suikerraad verhoogt export contingenten De beurs Effecten en Geldmarkt Duitse tegenstand tegen EEG-iandbouwplan Oostduitse fabrieken voor Cuba Amerikaanse landbouw- produkten voor Polen Russische bijdrage lager dan de Nederlandse S C H EEPVAARTB ERIC HTEN V R IJ D A G 2 2 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Key Kramer had gunstig eerste halfjaar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Maatregel van V.S. tegen Cuba te niet gedaan Italië discrimineert niet langer buitenlands scheepsbouwmateriaal In 1959 15.000 ton haring naar W.-Duitsland De hulp via de V,N. De OESO-conferentie (Van onze jinanciële medewerker) Als men het verloop van de indexcijfers voor de koersen der aandelen op de Amsterdamse beurs nagaat, blijkt dat de politieke strubbelingen in verschillende delen van de wereld tot dusver geen ruïneuze koersdaling hebben veroorzaakt. Sinds eind juni is het algemeen indexcijfer voor de aandelen van circa 422 tot 395 gedaald, dat is omstreeks 5 percent, dat van de internationale waarden, die uiteraard het meest gevoelig zijn, ging van 634 tot 583 terug, dat is met circa 10 percent, en ook uit de normale, soms zelfs bepaald kleine omzetten kan wel de conclusies worden getrokken dat de meeste fondsenhouders een afwachtende houding hebben aangenomen. Men krijgt de indruk dat de New York- se beurs haast nog meer onder de invloed staat van de economische ontwikkeling in het eigen land, dan van de gebeur tenissen in Cuba en de Kongo. Het is vooral de sterk verminderde staalproduk tie (thans niet meer dan circa 50 pet. van de capaciteit), welke haar schaduw over de markt werpt. Deze vermindering is een gevolg van de vrij scherpe terug gang in de automobielproduktie, waarmee dan cok weer de toeneming van het aantal v/erklozen samenhangt. Hier staan wel bemoedigende factoren tegenovergro te investeringen, stijgende exportan derzijds zijn het de komende verkiezingen voor het presidentschap, die als gewoon lijk een sfeer van onzekerheid scheppen. In elk geval is het zo dat van New York geen stimulerende invloed op de Europe se beurzen uitgaat en eerder van het te gendeel kan worden gesproken. Daarbij komt dat aan de Europese beurzen vrees voor conjuctuurexcessen de autoriteiten tot maarregelen en ernstige waarschuwin gen noopt. Rendementsverschil Dit is niet het minst in West-Duitsland het geval, waar de industriële bedrijvig heid eerder toe- dan afneemt, zodat het aantal werklozen onder de valide arbeids krachten tot 0,7 pet. is gedaald en het nijpend gebrek aan personeel tot een ver snelde toepassing van moderne arbeids- methoden dwingt. De jongste discontoverhoging in West- Duitsland heeft weinig of geen resultaat opgeleverd en naar verluidt wordt thans overwogen de koersstijging op de aande lenmarkt te matigen door de kredietver lening bij de aankoop van effecten te bepei-ken. Gedurende het eerste halfjaar is het koerspeil op de Westduitse beurzen meer gestegen dan op alle andere Euro pese beurzen (met circa 37 pet. tegen bijvoorbeeld 18 pet. in ons land). Het in dexcijfer voor de aandelen dat op basis van 1953 is 100 eind 1959 516 bedroeg, is reeds een eind boven 700 opgelopen en de reële waarde van de aandelen wordt thans op rond DM90 miljard geraamd, dat is DM50 miljard meer dan aan het eind van 1958. Terwijl tengevolge hiervan het rende ment op de aandelen in vele gevallen tot 1 a 2pet. is gedaald, is dat van de obligaties de laatste tijd weer gestegen, zodat dit 6 a 7 pet. bedraagt en voor sommige obligaties zelfs meer dan 7 pet. Ook de Duitse obligaties aan de Amster damse beurs leveren een rendement van 5 V2 a 6 pet. op en het is daarom geen wonder dat hiervoor de laatste tijd meer belangstelling bestaat. Temeer omdat de geruchten over de noodzaak van een re valuatie (opwaardering) van de Duitse Mark, officiële tegenspraken ten spijt, telkens weer de kop opsteken, hetgeen ook de reden is waarom het buitenland zijn tegoeden in Duitsland handhaaft of vergroot, ook al wordt er geen rente over vergoed. Als de Duitse Mark, in buiten landse valuta uitgedrukt, meer waard wordt, is dat een voordeel voor de hou ders van alle in Duitse Marken luidende geldswaarden en zo gezien bieden Duitse obligaties niet alleen een hoog rendement, maar ook de kans op kapitaalwinst. De directie van Key en Kramer Asphalt- ruberoid n.v. deelt het volgende mede. De omzet van het eerste halfjaar 1960 is onge veer gelijk aan die van de overeenkomsti ge periode 1959, ondanks het feit dat ver leden jaar de grote order voor de Rotter dam-Rijn Pijpleiding Maatschappij voor een belangrijk gedeelte in de eerste helft in de omzetcijfers tot uitdrukking kwam. De gang van zaken in alle afdelingen kan bevredigend worden genoemd. De or derportefeuille is gunstig. Van de moge lijkheid tot verwisseling van converteer bare obligaties in aandelen is verder ge bruik gemaakt. Het uitstaande bedrag van deze lening, oorspronkelijk groot 600.000, is gedaald van 339.000,— per ultimo 1959 tot 237.000. Naar 5-daagse werkweek bij Willem Smit De directie van Willem Smit en Co.'s Transfor- matorenfabriek n.v. te Nijmegen deelt mede van de vakraad voor de metaalindustrie toestemming te hebben ontvangen om met ingang van 1 aug. 1960 over te gaan tot een verkorting van de werktijd van 48 uur naar gemiddeld 47 uur per week. als gevolg waarvan één zaterdag per drie weken vrij kan worden gegeven. Deze verkor ting vormt een eerste stap naar de invoering zo spoedig mogelijk na 1 januari 1961 voor haar fa brieken in Nijmegen en Ede van een vijfdaagse 45-urige werkweek. Nederlands-Pools luchtvaartverdrag Het Poolse persbureau P.A.P. meldt, dat gis teren in Warschau een verdrag betreffende de burgerluchtvaart tussen Nederland en Polen is getekend. Voor Polen tekende de vice-minister van Vervoer J. Rustecki en voor Nederland de ambassadeur in Polen de heer D. G. E. Middel burg. Nederlandse schuld Blijkens een opgaaf van het ministerie van Fi nanciën beliepen per 30 juni van dit jaar de ge vestigde schuld en de langlopende kredieten van Nederland samen een bedrag van 13.524.356.510,14. Daarvan stond in 't binnenland 12.151.163.382.94 uit en in het buitenland 1.373.193.127,20 (van welk bedrag 1.041.677.645,07 in de Verenigde Staten). Nieuwe oliemaatschappij in Oostenrijk De Koninklijke Shell en de Mobile Oil Co zul len elk een belang van dertien pet. hebben in een nieuwe Oostenrijkse maatschappij voor de vérkoop van ruwe olie en olieprodukten, zo is te Wenen bekendgemaakt. De beide maatschappijen zullen voorts binnenkort een schadeloosstelling van 13.7 miljoen dollar ontvangen voor het ver lies van haar exploitatierechten als gevolg van de nationalisatie van de Oostenrijkse olievelden. Zoals bekend werden de Oostenrijkse olievelden na de tweede wereldoorlog door de staat ont eigend. Philips bouwt fabriek te Wezel De Deutsche Philips Gmb H zal te Wezel een fabriek voor onderdelen van televisietoestellen vestigen. De capaciteit van de fabriek voor tele visietoestellen t.e Krefeld is niet meer voldoende om in de vraag te voorzien. Volgens de plannen zal de produktie te Wezel reeds in het lopende jaar beginnen. Het verwonderlijke en verwarrende is echter dat tegelijk met geruchten over een revaluatie, in officiële verklaringen ook van een voortgaande inflatie wordt ge sproken in verband met de stijging van het prijsindexcijfer, welke, als ze doorzet, tot een devaluatie zou moeten leiden, die dan niet aan de obligaties, maar aan de aandelen zou ten goede komen. In elk ge val blijft men in Duitsland aan de aandelen zijn voorkeur geven. Ten onzent zijn de verhoudingen in dit verontrustend te achten. opzicht nog altijd veel gezonder. Uit de jongste opgaaf van de Rotterdamsche Bank blijkt dat ook hier het gemiddeld rendement op aandelen van uit. maart tot uit. juni weer is gedaald, nl. van 4,5 tot 4,3 pet, maar dit percentage is toch al tijd nog redelijk, ook al ligt het thans beneden dat van de obligaties, dat onge veer 4,5 pet. bedraagt, maar de laatste tijd een dalende tendens vertoont. De geldovervloed houdt in ons land aan, zo dat de Nederlansche Bank deze week de verplichte kasreserve voor de handelsban ken, waarover geen rente wordt vergoed, van 7 tot 8 pet. heeft verhoogd. Toenemende consumptie Uit de cijfers inzake de industriële pro duktie (indexcijfer mei 162 tegen 159 voor april en 139 voor mei 1959 op basis van 1953 100) blijkt wel dat het Nederlandse bedrijfsleven nog altijd volop werk heeft, terwijl de laatste tijd nog telkens weer nieuwe grote orders uit binnen- en buiten land inkomen. Toch is het ontwikkelings proces van de export minder gunstig im mers deze daalt voortdurend, terwijl de invoer stijgt. De grotere invoer houdt niet in de laat ste plaats verband met de stijging van de consumptie in het binnenland, waar voor het indexcyfer voor de maanden fe- bruari-april 152 bedraagt (1953 100) te gen 135 in die maanden van het voor gaande jaar. Ook al spelen prijsverhogingen hier een rol, een feit is dat de consumptie per hoofd van de bevolking de laatste tijd niet onbelangrijk vooruitgaat, een wel vaartsverschijnsel dat ook zijn bedenkelij ke kant heeft, al schijnt de regering het, gelet op de blijkbaar in voorbereiding zijn de belastingverlaging, nog niet bepaald De internationale suikerraad heeft gis teren eenstemmig besloten het exportcon tingent van de 35 leden-staten te verho gen. Hierdoor wordt Cuba in de gelegen heid gesteld de tonnen suiker op de markt te brengen die het anders aan de V.S. had zullen verkopen, zonder dat het evenwicht op de vrije markt wordt ver stoord. De raad was van oordeel dat de maatregelen van de Verenigde Staten te gen Cuba de positie van de vrije markt hadden aangetast. Door het exportcontin gent te verhogen kan er ongeveer 1,25 miljoen ton suiker meer op de internatio nale markt worden gebracht. Men mag aannemen dat Cuba hiervan het grootste deel zal leveren. De besprekingen in de internationale suikerraad zijn vlot verlopen. Ook Rus land en de Verenigde Staten waren ver tegenwoordigd. De jongste .suikerverkoop van Cuba aan Rusland, welke 700.000 ton bedroeg, zal de positie van Cuba binnen de voorschriften van de overeenkomst, niet schaden. De raad beschouwde de ze transactie als het resultaat van 'n on voorziene structurele verandering op de markt. Over de geruchten dat Cuba over woog 500.000 ton suiker aan communis tisch China te leveren, zei een woordvoer der van de raad, dat zulk een verkoop, De Westduitse minister van Voedselvoor ziening, Schwartz heeft aangekondigd dat de door E.E.G. executieve Commissie voorgestelde prijsverlagingen voor agrari sche produkten in de Bondsrepubliek ern stige politieke moeilijkheden in het leven zullen roepen. De minister zei tijdens de onderhande lingen in Brussel met nadruk op deze moei lijkheden te hebben gewezen. Hij zei ver der dat de besprekingen in Brussel woens dag tot volledige overeenstemming inzake de voorstellen van de E.E.G. Executieve Commissie hebben geleid tussen de Bonds republiek, België en Luxemburg. De opvat tingen van Italië en Frankrijk zijn echter enigszins afwijkend en de mening van Ne derland wijkt zeer veel af van het Duitse standpunt. Te zijnertijd, waarschijnlijk in de herfst van dit jaar, zal de Bondsrepubliek haar eigen oordeel over de voorstellen geven. De minister, die zijn verklaringen in een persconferentie aflegde, zei verder nog, dat West-Duitsland de voorgestelde prijs verlagingen voor agrarische produkten niet kan goedkeuren. Afgezien nog van de ernstige politieke gevolgen, die dergelijke prijsverlagingen zouden hebben, is de Bondsrepubliek bovendien van oordeel, dat in een tijd van stijgende lonen in de industrie de landbouw niet in het nadeel kan worden geplaatst. De Bondsregering zal al haar verplichtingen onder het ver drag der Europese Economische Gemeen schap nakomen, maar zij kan op het ogen blik niet verder gaan. Naar de mening van minister Schwartz zal dit vraagstuk van de landbouwprijzen ove. twee of drie jaar ongetwijfeld in een ander perspectief wor den gezien. Het zou voor de Duitse land bouw een verlies van een miljard mark per jaar betekenen, indien de voorgestel de graanprijsverlaging met, ongeveer tien percent werd verwezenlijkt, aldus minis ter Schwartz. De Italiaanse regering heeft thans een einde gemaakt aan het discrimineren van scheepsbouwmateriaal uit andere landen van de E.G.K.S. op de Italiaanse markt. De Hoge Autoriteit had hier reeds jaren lang op aangedrongen. Door een wijziging van de uit 1954 daterende Italiaanse scheepsbouwwet worden thans de Italiaan se werven bij het betrekken van niet- Italiaans scheepsbouwmateriaal dezelfde faciliteiten toegestaan, die de werven tot dusverre alleen ontvingen, wanneer zij Italiaans materiaal verbruikten. Deze faci liteiten bestaan in terugbetaling van be paalde belastingen en heffingen. Er be staat in het buitenland thans nog critiek op de faciliteiten zelf, die als een subsidie worden beschouwd. De Executieve Com missie der E.E.G. heeft naar verluidt reeds stappen ondernomen om dc Italiaan se regering te bewegen tot afschaffing van deze subsidiëring. indien deze verwerkelijkt kon worden „zeer welkom" zou zijn, omdat dit een nieuw afzetgebied zou betekenen. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan om 617.385 ton suiker, die men oorspronkelijk van Cuban zou afnemen, nu van twaalf andere landen te betrek ken. De nieuwe leveranciers zijn bijna alle Zuidamerikaanse staten, echter met uit zondering van de Dominicaanse Repu bliek, die gewoonlijk ook een deel van de import voor zijn rekening mocht nemen. Vorige week had het ministerie reeds toestemming verleend om 137.234 ton sui ker in te voeren uit de Phillipijnen, Haïti, Nederland, Formosa, Panama en Costa Rica. Ongeveer 400.000 ton van de thans toegewezen contingenten is afkomstig uit de landen die een regelmatige handel in suiker met de V.S. drijven. Zij waxen ech ter niet in staat om totale hoeveelheid te leveren, die Cuba altijd voor zijn rekening nam en dientengevolge heeft het ministe rie ook aan Brazilië toestemming verleend 100.347 ton suiker naar de V.S. te zenden. Het Oostduitse nieuwsagentschap A D N meldt, dat de Cubaanse bank voor de bui tenlandse handel en de Oostduitse onder neming voor de buitenlandse handel Dia- ïnvest' Export contracten hebben gesloten, die voorzien in de levering van machines en verdere uitrusting voor vijftien com plete fabrieksinstallaties aan Cuba. Over enige weken zullen een aantal Cu baanse ingenieurs en andere technici naar Oost-Duitsland gaan om zich in verschei dene staatsondernemingen vertrouwd te maken met het te leveren materiaal. De eerste drie door Oost-Duitsland te leveren fabrieksinstallaties vergen een investering van ongeveer twee en half miljoen D. M Hierbij is een installatie voor de vervaar diging van laselektroden. Deze fabriek moet het Cuba mogelijk maken het te stellen zonder invoer uit westelijke landen, aldus A D N. Andere fabrieksinstallaties, die Oost-Duitsland zal leveren, zullen die nen voor onder andere de vervaardiging van radiotoestellen en goedkope fototoe stellen. Ook zullen er twee fabrieken van werktuigen worden geleverd, die Cuba grotendeels onafhankelijk van invoer zul len maken. Bij een totale behoefte van 220.000 ton verse en bevroren haring per jaar moet West-Duitsland jaarlijks 95.000 a 100.000 ton van deze vissoort invoeren. De voornaamste leverancier was het af gelopen jaar Denemarken met een uitvoer van 39.000 ton naar de Bondsrepubliek. Tweede was Noorwegen met 22.000 ton en derde was Zweden met 16.000 ton. Neder land kwam met leveranties van 15.000 ton op de vierde plaats. De totale invoer be droeg het afgelopen jaar 95.000 ton. Onder een gisteren tot stand gekomen overeenkomst zullen de Verenigde Staten aan Polen landbouwprodukten met een totale waarde van 130 miljoen dollar le veren. De betaling zal geschieden in Pool se valuta. Polen zal onder de overeen komst goederen als tarwe, katoen, gerst, mais, sorghumgraan, eetbare oliën, ta bak en taptem.elkpoeder uit de Ameri kaanse over schotvoor raden kopen. Wanneer de Verenigde Staten dit ver langen, zal Polen op 1 juli 1970 beginnen zlotys, betaald voor de goederen en nog niet gebruikt door de Amerikaanse rege ring, terug te kopen in een tempo van 4.330.000 dollar per jaar. Krachtens soort gelijke overeenkomsten, hebben de Ver enigde Staten sedert 1957 agrarische over schotten met een waarde van 235 miljoen dollar aan Polen verkocht. Bovendien is 61 miljoen dollar verleend in de vorm van credieten door de Export-Importbank. De Amerikaanse diplomaat Christopher Phillips heeft er de Economische en Soci ale Raad der Verenigde Naties op gewe zen dat Russische hulp niet onbaatzuchtig wordt gegeven. Philips zei dat Rusland verleden week weliswaar een bescheiden verhoging van zijn bijdrage aan VN-pro- gramma's voor hulp aan de onderontwik kelde gebieden heeft bekend gemaakt, maar dat ook deze verhoging stevig ge koppeld is aan het gebruik van Russische deskundigen en uitrusting, of aan uitgaven voor studie in de Sovjet-Unie. Zelfs na verhoging, blijft de Russische bijdrage aanzienlijk onder die van kleine landen als bijvoorbeeld Zweden en Neder land. Een klein jaar geleden beloofden de Verenigde Staten 20 maal zo veel hulp als de Russen aanboden. Rekening houdend met de vorige week aangekondigde verho ging, geven de Verenigde Staten nog al tijd 18 maal zo veel als Rusland. Dit is teleurstellend, speciaal met het oog op de stroom van Russische berichten over snel stijgende welvaart in de Sovjet-Unie en de sympathie die Rusland beweert te hebben voor de problemen der onontwikkelde lan den, aldus Phillips. Het antwoord van de Sovjet-gedelegeer de was, dat de Russische programma's voor bilaterale hulp groter zijn dan over eenkomstige programma's van het Wes ten en dat het Westen zijn bijdragen aan programma's der V.N. vaak benut voor bevordering van de politiek van kolonialis me. De Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties heeft gisteren in een zitting te Genève met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op uitbreiding van de eco nomische en technische hulpverlening aan Afrikaanse. Aziatische en andere landen, die pas onafhankelijkheid hebben verwor ven. De resolutie was ingediend door De nemarken, Japan, Nedei-land, Nieuw-Zee- land, Soedan, Engeland en de Verenigde Staten. Het ontstaan van nieuwe, onafhankelijke staten, in Afrika en elders, maakt extra bijstand van iedere aard dringend noodza kelijk teneinde deze landen te helpen in hun pogingen de voordelen te plukken en de verantwoordelijkheden te dragen van de onafhankelijkheid en snelle economische en sociale vooruitgang te bereiken onder stabiele omstandigheden, aldus de resolu tie, die voorstelt, dat de algemene verga dering voor deze doeleinden voorzieningen treft in de begroting der Verenigde Naties. Naar men verwacht zal tijdens de twee daagse conferentie welke vanmiddag te Parijs is begonnen, een Nederlander of een Deen worden gekozen tot eerste secre taris-generaal van de „Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling". Dit lichaam, de OESO, moet de elf jaar oude Organisatie voor Enro- pese Economische Samenwerking vervan gen die is opgericht ten tijde van de uit voering van het Marshallplan. Van de nieuwe organisatie zullen de V.S. en Cana da als stemhebbende leden deel uitmaken. Aagtedijk 21 v. Colombo n. Madras. Aagtekerk 22 te Antwerpen v. Breinen. Abida 22 v. Kirkenes n. Rotterdam. Achilles 21 780 m. z.w. Azoren n. Emden. Acila 26 te Brisbane verwacht v. Punta Cardon. Acmaea 21 te Punta Cardon n. Cristobal. Aegis 21 te New York verwacht v. Philadelphia. Agamemnon 21 300 m. o. Flores n. Amsterdam. Albireo 21 660 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Alblasserdijk 21 250 m. w. Ushant n. Houston. AJchiba 21 200 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. L. Palm. Alcor 21 500 m. z.o. Cocos eil. n. Fremantle. Alca 21 v. Lagos n. Calabar. Algenib 21 95 m. w Algiers n. Port Said. Algol 22 te Brisbane. Aiioth 22 te Rotterdam verwacht Alkaid 22 te IJmuiden Almdijk 21 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Alphacca 22 v. Aden n. Karachi. Amsteldiep 21 250 m. z.w. Karachi n. Karachi. Amstelhoek 21 op rede Karachi. Amstelkroon 22 v. Fremantle n. Karachi. Amstellaan 21 520 m. z.w. Shimoncseki (best.). Andijk 22 te Houston verwacht v. New Orleans. Angölakust 21 v Douala n. Takoradi. Appingedijk 21 325 nr. w.n.w. K. Finist. n. Havana. Area 21 160 m. z.z.w. Kp. Ras Al Hadd n. Abadan. Arendsdijk 21 te Corpus Christi verwacht Arendskerk 21 te Genua verwacht v. Port Said. Artemis 21 te New Orleans verwacht. Asterope 21 150 m. z.z.w. Kp. Race n. Norfolk. Asmidiske 21 165 m. w. Scillys n. Hampt. Roads. Attis 19 te Nickerie n Wageningen Averdijk 21 400 m. w. Minicoy n. Aden. Bali 22 te Djeddah. Barendrecht pass. 21 eiland Masira n. Suez. Baljan 21 v. Halifax. 22 te Searsport verwacht. P.atu 22 te Palembang. Bawean 21 v. Akaba, 22 te Ummsaid verwacht. Billiton 21 150 m n.o. Muscat n. Damman. Breda 20 480 m. z.w. Flores n. Bremen. Bussum 22 te Rio Grande. Calamares 21 v. Baltimore n. Cristobal. Caltex Amsterdam 21 30 m. w. Little Quoin naar Capetown. Caltex Arnhem 21 38 m. w.n.w. Bone n. Pt. Said. Caltex Delft 21 60 m. o.Socotra n. Abadan. Caltex Gorinche 22 v. Rotterdam n. Vasteras. Caltex Leiden 21 330 m. z.w. Karachi n. Bahrein. Caltex Nederland 22 te Londen. Calt. Pernis 21 170 m. w.z.w. Bombay n. Kurnell. Caltex Rotterdam 21 100 m. n.o. Kuria Muria eil. naar Suez. Caltex The Hague 21 20 m. o. Muscat n. Bahrein. Camerounkust 21 v. Dakar n. Freetown. Camitia 21 v": Calcutta n. Curacao. Cartago 30 te Rotterdam verwacht. Casamance 21 v. Bordeaux. Ceres 21 te Ceroazul. Char is 18 v. Mobile n. Houston. Chiron 21 t.e Paramaribo. Cinulia 18 v. Curagao n. Punta Cardon. Cities Serv. Valley Forge 21 510 m. z.o. n. P. Said. Colytto 21 275 m. w. Casablanca n. Casablanca. Cradle of Liberty 20 10 m. z.w. Kp. De Gata naar Marseille. Crania 21 50 m. z.o. Fayal n. Curacao. Daphnis 20 v. Port of Spain n. Carupano. De Eerens 21 v. Akaba n. Port Sudan. Delft 22 te Bridgetown verwacht v. Santa Maria. Diemerdijk 21 v. Londen n. Newport Mon. Diloma 25 te Monrovia verwacht. Diogenes 22 te San Antonio. Dorestad 21 870 m. z.t Fayal n. Las Palmas F.emland 22 te Rio Grande. Eenhoorn 21 v. Constantza n. Genua. Eos 21 te Gulluck verwacht. Esso Amsterdam 21 300 m. n.o. Aden n. Suez. Foresttown 21 140 m. z.o. Port Sudan n. Abadan. Fravizo 21 te Stockholm. Friesland SSM 21 90 m. n.w. Blaavandshoek naar Kyndby. Garoet 21 v. Melbourne. 22 te Sydney verwacht. Geertje Buisman 21 dwars Detroit n. Montreal. Giessenkerk 21 te Rotterdam Groote Beer 22 te New York. Guineekust 20 (e Hamburg. Gyrotoma verm. 22 v. Rotterdam n. Curagao. Hathor 20 v. Chalkis n. Napels. Hector 21 110 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Heemskerk 21 500 m. n.o. Dakar n. Kaapstad. Helicon 21 te Maracaibo verw. v. New Orleans. Hilversum 22 te Brownsville. Hoogkerk 22 te Singapore. Hydra 20 v. Ponce n. Port Au Prince. Iberia 21 70 m. n. Moermansk n. Huil. Ivoorkust 21 te Antwerpen verwacht. Jagersfontein 21 v. Amsterdam n Kaapstad. Java 21 360 m. n.o. Auckland n. Balboa. Joh. v. Oldenbarnevelt 21 v. Aden n. Fremantle. Johannes Frans 21 te Coquimas. Joseph Frering 21 v. IJmuiden n. Monrovia. Kaap Hoorn 21 60 m. z.w. Lissabon n. Mena. Kabylia 30 te Anacortes verwacht. Kalydon 28 te Niigata verwacht. Karhperdijk 21 v. New York n. Antwerpen. Kara 21 v. Kielerkanaal h. Turku. Karachi 21 80 m. z.z.w. Scillys n. Curacao. Karakorum 21 60 m. z.z.o. .Tubal n. Bahrein. Karsik 21 te Bangkok v. Saigon. Kasimbar 21 v. Seroei n. Sarni Katelysia pass. 21 Mona eil. n. Maracaibo. Kelletia 22 te Accra. Kellia 25 te Buenos Aires verwacht. Kenia 21 370 m. n.o. Mombasa n. Mena. Kerkedijk 21 200 m.w. Bishopsrock n. Antwerpen. Kermia 21 v. Port Said te Alexandrië. Khasiella 22 te Abadan verwacht. Kieldrecht pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Kinderdijk 21 130 m. n.n.o. Miami n. Antwerpen. Kloosterdijk 21 250 m. n. Kp. Finisterre n.Miami. Kopionella 21 uit Kielerkanaal n. Curagao. Koratia 21 v. Punta Cardon n. Peitli Amboy. Korenia 29 te Curagao verwacht. Kosicia 22 te Buenos Aires. Krebsia 21 v. Heysham n. Willemstad. Kreeft 22 te Vigo. Kreon 21 te Charleston verwacht v. Curagao. Kryptos 22 te Curagao verwacht. Kylix 23 te Shelhaven verwacht Laarderkerk 20 v. Kuwait n. Abadan. Langleecylde 21 te Amsterdam. Larenberg 21 te Philadelphia. Lawak 21 dw. Fernando Noronha. Lekkerkerk 21 v. Rotterdam. 22 te Amsterdam. Lelykerk 22 te Rotterdam. Lemsterkerk 22 v. Port Said n. Rotterdam. Leopoldskerk 21 70 m. n.w. St. Vine. n. Marseille. Leto 22 te New Orleans. Leuvekerk 21 100 m. n.o. Ouessant n. Marseille. Lissekerk 21 250 m. o. Aden n. Muscat. Loenerkerk 21 dw. Bizerta n. Rotterdam. Lutterkerk pass. 21 Masira n. Port Sudan. Maashaven 21 v. Takoradi n. Las Palmas. Maaskerk 21 v. Genua n. Lissabon. Markab pass. 21 Kp. St. Vincent n. Safi. Mataram 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Memnon 21 v. Curagao te La Guaira verwacht. Mentor 21 140 m. z.w. Kreta n. Tunis. Merseyllovd 21 te Houston. Merwede pass. 21 Vlissingen n. Dakar. Minos 21 v. Kotka n Amsterdam. Modjokerto 21 v. Rotterdam n. Marseille. Molenkerk 21 150 m. z.w. Kreta n. Port. Said. Montferland 21 v. Las Palmas n. Amsterdam. Musilloyd 22 v. Penang n. Colombo. My lady 21 te Libreville. Naess Tiger 22 te New York. Navicella 27 te Hamburg verwacht. Neder-Ebro pass. 21 Vlissingen n. Hamburg. Neverita 23 te Trinidad verwacht Noordwijk pass. 21 Ouessant, 23 te Emden verw. Notos 20 te Hamburg n. Amsterdam. Nijkerk 21 250 m. w.n.w. Kreta n. Port Said. Oldekerk 21 200 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Ommenkerk 21 130 m. o. Malta n. Antwerpen. Ootmarsum 21 v. Antwerpen n. Hamilton. Oranje 22 v. Amsterdam te Southampton. Oranje Nassau 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad 21 v. Madeira n. Point a Pitre. Orester pass. 21 Wight, 22 te Amsterdam verw. Ossendrecht 21 v. Rotterdam n. Savona. Philidora 21 60 m. n. Mostaganem n. Mena. Fhiline 21 120 m. w.z.w. Kreta n. Gibraltar. Philippia 21 v. Lavera n. Mena Al Ahmadi.. Pr. Fred Will. 21 120 m. z.w. Belle Isle n. Londen. Prins Frederik Hendrik 22 te Rotterdam. Frins Johan Willem Friso 21 te Rotterdam. Prins Willem V 20 v. Quebes n. Toronto. Pygmalion 22 te Hamburg verwacht. Raki 20 70 m. n.w. Natuna eil. n. Manilla. Randfontein 21 120 m. w. Oporto n. Southampton. Rempang pass. 21 Ouessant n. Antwerpen. Reza Shah The Great 24 te La Spezia verwacht. Roggeveen 22 te Saigon. Rondo 20 v. Marseille n. Antwerpen. Rossum 21 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rijnkerk 21 ten anker Dar Es Salaam. Sslatiga 23 te Suez verwacht. Saloum 21 te Dakar verwacht. Siberoet 21 te Singapore. Skadi 21 te Domsjö. Slcterdijk 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Soestdijk 21 te Baltimore verwacht. Slad Alkmaar 25 te Barcelona verwacht. Stad Arnhem 21 te Ceuta v. Rotterdam. Stad Breda 23 te Vlaardingen verwacht. Stad Delft 20 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Stad Dordrecht 21 v. Kielerkanaal n. Oulu. Stad Haarlem 23 te La Spezia verwacht. Stad Leiden 23 te Aden. Stad Maassluis 23 te IJmuiden verwacht. Stad Maastricht 21 v. rede Vlissingen n. Wabana. Stad Rotterdam pass. 21 Ouessant n. Genua Stad Schiedam 21 te Narvik v. Gent. Stanvac Adventure 21 ten anker bij Saigon. Stanvac Djirak 21 te Buatan. Stanvac Sunda 22 te Buatan verw v. Saigon. Stanvac Pendopo 21 60 mijl z.o. Bengkalis naar Sungeigerorig. Statendam 21 490-m. z.w. Scillys n. Southampton. Statue of Liberty 20 500 m. o.z.o. St Paulrocks naar Philadelphia. Stentor 21. te. Valencia. Straat Clarence 21 te Penang. Straat Clement 21 v. Auckland n. Hobart. Straat Lombok 21. v. Durban n. Lor. Marques Straat Malakkh '21 '960 m. w. Capetown n. Kaapst. Straat Rio 21 v. R'dam n. zee en terug, pvoefvrt- Tamara 21 dwars Kreta n. Landsend. Tamo- 22- te- Sapele-. Taria 21 150 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Telamon 21 v. Paramaribo n. Curacao. Tero 21 v. Vizagapatnam n. Madras. Themis 21 te Paramaribo verwacht. Thuredrecht 21 v. Triest n. Norfolk. Tjibodas 21 te Beira. Tjimanuk 21 te Durban verwacht v. East-London Tjisadane 22 te Montevideo verwacht v. Santos. Tjitarum 21 22 m. z. P. Swettenham n. Bangkok. Towa 21 te Brake. Utrecht pass. 21 Algiers n. Beyrouth. Van Heemskerk 22 te Hongkong verwacht. Van Linschoten 22 v. Abidjan n. Port Harcourt Van Riemsdijk 22 v. Port Said n. Rotterdam. Van Spilbergen 21 120 m. z.w. Walvisb. n. Matadi. Van Waerwijck 21 te Melbourne verwacht. Vasum 21 v. Amsterdam n. Mena Al Ahmadi. Viana 21 210 m. n. Guardafui n. Gibraltar. Vivipara 21 v. Port Said n. Algiers. Vlist 21 320 m. z.o. Kp. Sable n. Rotterdam. Waal 21 te Rotterdam. W. A. Jones 21 700 m. n.o. Zanzibar n. Ph.delphia. Waterland 21 110 m. n.w. Lissabon n. Las Palmas. Waterman 23 te Rotterdam verwacht. Westerdam 21 900 m. w. Landsend n. Rotterdam. Westland 22 v. Amsterdam n. Bremen. V, ieldrecht 22 te Manaus. Will. Ruys 21 590 m. z.z.o. K. Race n South.ton. Woltersum 21 te Jacksonville verwacht. Wonogiri 21 te Antwerpen. Wonorato 21 450 m. o.z.o. Madras n. Madras. Wonosari 22 te Napels. Zaankerk 21 v. Hongkong n. Kobe. Zaanland 21 v. Montevideo n. Las Palmas. Zafra 23 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahmadi. Zcnnekerk 21 te Tanga. Zuiderkruis 2 lv. Aden n. Suez. Zwijndrecht 21 140 m. n.o. F. Aleza n. Rio de Jan. KLEINE VAART Admiraal Courbet 21 40 m. n. Texel n. Aalborg. Ador 21 in Downs n. Bideford. Alcetas 21 20 m. n. Iraklion n. Limassol. Ank T 20 te Zaandam v. Lugnvik. Ank Wilsemius 21 dwars Dungenesss n. Newport. Appingedam 17 v. Rotterdam te Lissabon. Ardeas 21 30 m. z.w. Beachyhead n. Amsterdam. Ardito 21 te Texel n. Vastervik. Aruba 21 80 m. n.o. Kinnayrdshead n. Svelgen. Atlantic 21 v. Stavanger te Kristiansand verw. Bab T 20 Brunsbiittel gepass. n. Zaandam. Eeyerland 21 te Newarp n. Rotterdam Birmingham 21 10 m. z.w. Goeree n. Rotetrdam. Bloemgracht pass. 20 Borkumrif n. Kotka. Bornrif 21 te Sandhammern n. Sete. Caland 21 15 m. w.z.w. Ouessant n. Bayonne. Catharina 21 30 m. w. Terschell.bank n. Bremen. Con Zelo 21 v. Haren te Antwerpen. Delfzijl 21 te Royal Sovereign n. Penrun. Domburgh 21 100 m. z.z.w. Ouess. n. Casablanca. Elsa 14 te Amsterdam v. Vestervik. Fiducia 21 in Washbay n. Boston. Flevoland 21 te Texel n. Harlingen. Frema 21 40 m. o. Pitt boei n. Middlesborough. Frisia 21 te Smithknoll n. Kingslynn. Geert 87 2 m. dw. Casquets n. Grangemouth. Geziena Henderika 21 v. Blyth te Esbjerg verw. GloriaMaris 21 130 m. z.z.w. Stavang. n. Archangel. Goote pass. 21 Westhinder n. Antwerpen. Gruno 21 te Dudgeon n. Ipswich. Haskerland 21 in Downsing n. Rotterdam. Helvetia S 18 v. Barcelona te Garston. Henny T 21 te Beachyhead n. Odense. Kenrica Thekla 21 in Botnische Golf n. Kotka. Hinde 21 10 m. v. IJmuiden n. Amsterdam. Houtman 21 te Texel n. Boston. Hunzestroom 21 dwars Noordhinder n. Londen. Jans 21 65 m.t w.z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Jongkind 21 60 m. z. Marseille n. Tunis. Joost 18 te Kristlrieliamn v. Zaandam. Julia Mary 21 30 m. o.z.o. Spurn n. Grimsby. Kaap Falga 19 v. Karskaer n. Sikea. Kastanjesingel verm. 21 v. Bordeaux n. Wales. Libra R 21 v. Stettin te Honsater. Lingestroom 21 30 in. n.w. Goeree n. Amsterdam. Manto 20 te Gothenburg n. Amsterdam. M2rkab 21 20 m. n.w. Kp. St. Vincent n. Safi. Maasym N 21 v. Immingham te Blyth. Mees Cremer 21 dwars Elbe n. Rochester. Meidoornsingel 21 v. Brest te Bordeaux verww. Merak N 21 400 m. z. Trinidad n. Montevideo. Midas 21 v. Barcelona te Valencia verwacht. Mirach N 21 v. Cherbourg n. Casablanca. Musketier 21 50 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Boston. Nautic 21 in Eemsmond. v. Emden n. Lidköping. Neeltje B 21 8 ra. w. IJmuiden n. Onega. Nieuwland 21 80 m. w. Stortemelk n. Elarlingen Pacific 21 10 m. n.o. Ouessant n. IJmuiden. Phidias 21 10 m. z.w. Noordhinder n. Amsterdam. Ponza 18 te Rotterdam v. Köping. Procyon pass. 21 ET-13 v. Mantyluoto n. Zwijndr. Seawvf 21 20 m. n.o. Noordhinder n. Gravelines. Schippersgracht 21 te Hamlna. Setas pass. 21 Terschellingerbank n. Strahlsund. Sheratan verm 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Spolesto 21 3 m. o. Goeree n. Rotterdam. Stella Prima 21 50 m. w. Gibraltar n. Malta. Strabo 20 25 m. n. Bone n. Oran. Tilly 18 te Amsterdam v. Wasklot. Wiebold Böhmer 21 te Aarhus. n. Amsterdam. Wilpo 20 v. Stugsund n. Zaandam. SLEEPVAART Gele Zee 18 te Glbvaltar. Noordzee 21 v. Maassluis n. Tema. Witte Zee 20 v. Brunsbüttel n. IJmuiden. Zeeland 16 v. IJmuiden te Montreal. Maas 21 v. Hoek van Holland te Rotterdam. Teruglopende markt De handel op het Damrak was gisteren evenals de voorgaande beursdagen, op nieuw gering. Ook het publiek liet groten deels verstek gaan. De handel verliep zeer kalm en grote koersfluctuaties kwamen op de dag niet voor. AKU opende op 540V2, doch daalde tegen het slot tot 537 (545). Philips zakte in tot 1146. Unilever daalde van 913V2 tot 910 (915). Kon. Olie ruim een halve gulden lager op 129.60. Hoogovens van 779 tot 772 (78IV2). Tegen het slot kwam enig aanbod los waartegen over niet voldoende vraag stond. Hierdoor brokkelden de koersen dan ook af. Figee van 179 op 180, Spaarnestad van 560 op 565. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U. 532—538 535 Kon. Olie/128.50-128.70 gJ128.10 Philips 1142—1151 1145 Unilever 900—910 903 Hoogovens 769774 767 VERHANDELDE FONDSEN 20 juli 21 juli Totaal 450 428 Hoger 236 (52,4%) 161(37,6%) Lager 119(26,5%) 175 (40,9%) Gelijk 95(21,1%) 92(21,5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 528—538 528 Kon. Olie 129.00-129.70 129.00 Philips 1145—1157 1145 Unilever 905—914 gl 905 Hoogovens 770—775 770 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. Onregelmatige markt De opening van de beurs viel vanmiddag enigszins tegen. Gisteravond was de stemming vast ge weest op Amerikaanse interesse voor Phi lips en Unilever. Voor deze twee Neder landse fondsen bestond behoorlijke koop lust op een lagere markt. Vanmorgen was de tendens eveneens niet ongunstig al bleef het hoogste peil niet behouden. De Westduitse beurzen waren vast geopend, waarbij Mannesmann op de voorgrond trad. Van die kant be stond goede belangstelling. Londen was afzijdig en prijshoudend. Vanmiddag bleef de opening dikwijls beneden het niveau voorbeurs. Daarna volgde een afbrokke ling. Kon. Olie was 1,50 lager ingezet op 127,80. Parijs kwam met aanbod. Philips en Unilever boden goed weerstand en wa ren enkele punten boven het vorig slot op Amerikaanse en Zwitserse vraag. Hoog ovens 6. AKU viel tegen ondanks Duitse vraag. KLM 106,onv. geadviseerd. De 5 percent obligaties komen vandaag in de notering en werden begin beurs op 102 genoemd. Scheepvaartmarkt was stil en prijshoudend. De cultuurfondsen brok kelden af. De staatsfondsen toonden een lichte verbetering. Vorige slotkoers Advieskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U- Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch Hoogovens H.V.A Indola Ketjen K.L.M Kon. Ned. Zout Kon. Olif Müller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp. Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bez. Philips Pref A'dam Rubber. Sikkens Groep Stokvis R. S Thomassen Dr. Unilever Van Berkel's Pat. Van Gelder Pap. Van der Heem Ver Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Z wan en berg-Org. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A.L K.N S.M N. Scheepv. Unie Ommeren v Stoomv. Mij. Ned. Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd... Bethlehem Steel.. U.S. Steel Republic Steel American Motors Teneraa] Motors.. Cities Service.... Shell Oil 342 284 289% 280 536 412 478 438 560 472 181. 621 435 650% 273 772 158 495 479% 106.10 910 f 130. 421 600 400 588 1144 309% 111% 825 248 670 899 303 299 289 238 294 208 742 ƒ211.— f 233 50 494.— f 131.50 138 180 144 266 161 52% 76% 29% 4414 79 60% 21% 43% 41% 64% 345 285 289 280 535%* 412 438 560 475 181,40* 612 437 651 272 759* 156 500 475 106,— 128,10* 423 605 395 1144* 309% 110%* 247 898* 303 300 288 238 295 208 211, 233,50 495,— 135,— 137% 179* 142%* 265 160 51 76% 30 44% 79 60 21% 43 41% 63% (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Gedane noteringen. NEW YORK: SCHERPE DALING Ook gisteren zijn de industriële blue chips de aandelenmarkt voorgegaan op de weg naar lagere slotkoersen en daarmede houdt de stroming nu al negen dagen aan een record voor 1960. Gisteren werd de scherpste daling waargenomen, echter als een ontwikkeling van individuele aard en niet als een gevolg van een algemene ver- koopgolf. General Electric verloor meer dan 3 dollar. Westinghouse verloor bijna 3 dol lar. Het beursvolume was 2.510.000 aandelen. Van totaal 1208 verhandelde fondsen slo ten er 320 hoger en 658 lager. Het industriegemiddelde kwam van 624,13 op 616.63, dat van spoorwegen van 138.85 op 137.60 en dat van openbare nuts bedrijven van 94,27 op 93,81. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13