Sleeswijk begon goed in Oostende Paardesportliefhebbers verwedden elk jaar gemiddeld 45 gulden Holland versloeg Friesland met zeer gering verschil Zondag nationaal concours hippique in Zandvoort Duitse honkbalploeg zeker naar Barcelona Nederlands team speelt nog meer oefenwed strijden Geen luchtlanding bij opening Vierdaagse Tsjechoslowakije boekte dubbele overwinning Negen drafnummers op Alkmaarse baan Van der Lans en Paul tijdelijk uitgeschakeld Antonio Maspes verbetert record van Van Vliet Gasten van „Haarlem" verloren in de laatste over Nederlandse successen in België VRIJDAG 22 JULI 1960 15 Vele verrassingen in open wedstrijden op laatste dag van de Kaagweek Er komen dit jaar 36 Israeli's naar Nijmegen Geschenk Voor het eerst na vele jaren Dames van HVGB boekten het eerste succes Nieuw discusrecord voor Corrie Huygen Dc Japanse ploeg Wereldkampioenschappen kunstrijden in Praag Valpartij in Rotterdam Hoogste gemiddelde inzet per bezoeker (f81.50) was vorig jaar in Hilversum Geen succes voor Wouters van den Oudenweijer Regen verhinderde cricket op eerste dag in Manchester Maria Esther Bueno in de finale tegen Reynolds? Een variabel briesje heeft donderdag zijn stempel gedrukt op de laatste wed strijden voor de veertigste Kaagweck. De wind was zeer zwak, viel af en toe geheel weg om dan plotseling weer uit een to taal andere richting over de plassen te strijken en vormde een factor die de ge- lukszeilerij ten zeerste bevorderde. Zeer spannend was de strijd om de ze ge in de teamwedstrijd Holland-Friesland in de Regenboogklasse, het traditionele hoogtepunt van de Kaagweek. Het Hol landse team begon met een achterstand van ,8 pnt., een handicap, die echter prachtig werd overwonnen, dankzij het uitstekende teamwork van John Hofland, die weliswaar slechts vijfde werd, maar er voor zorgde, dat J. H. C. Sie- verts, Cor Kist, A. Gebuis achter de Fries Hoekstra de tweede, derde en vierde plaats konden bezetten. Hoekstra ging bij de start, zo hard weg, dat hij gedurende de gehele wedstrijd on bedreigd aan koop bleef. Van de Hollan ders bleef alleen G. A. Bakker in de achterhoede en het was te zijner gerieve dat John Hofland in het laatste rak nog een stunt uithaalde. De Rotterdammer hindei-de daarbij twee Friezen, omdat hij in de mening verkeerde, dat de volgorde van aankomst net een tekort aan punten zou opleveren voor Holland Na enig reke nen bleek dat echter niet het geval te zijn. Holland won met. een verschil van eentiende punt: Holland 81,'.i pnt. tegen Friesland 81,1 pnt. In de open wedstrijden waren de verras singen vele. Soms kwam in de allerlaat ste fase van de strijd door een onver wachte windvlaag nog een sensationele wending. Zo was het bijvoorbeeld in de Vrijheidsklasse waar Bouw van Wijk in het laatste rak van de vierde naar de eerste plaats kwam, terwijl zijn tegen stander Jan Romkes de Vries derde werd. Hierdoor werd Bouw van Wijk tevens hoofdprijswinnaar. In de Finnjollenklasse behaalde Koos de Jong door een tweede plaats de eindze ge, die hem toch al bijna niet meer kon Zeilen ontgaan. Gerald Leverland zoi-gde echter voor een surprise door in de boot van Gaastra de overwinning in de laatste ra ce voor zich op te eisen. G. A. Bakker en Cor Kist wonnen bei den een race in de gesplitste Regenboog klasse, maar de hoofdprijs ging naar E. K. Hoekstra. De start van de Valken leverde een chaos aan de bovenboei op. waarvan vele protesten het gevolg waren. De wedstrijd werd gewonnen door Egon Rolf van de Baumen voor E. Hoppe, mede omdat een protest tegen hem onbeslist bleef. Rolf van de Baumen werd daardoor ook hoofd prijswinnaar. De teamwedstrijd Curacao - De Kaag in de Pampusklasse bracht niet alleen het Kaagteam de dagoverwinning, maar ook de eindzege met 102,3 pnt., tegen 63 pnt. voor Asiento. De uitslagen van de laatste dag van de jubileum-Kaagweek luiden: Holland-Friesland, teamwedstrijd in de Regenboogklasse': 1.' Holland (..De Kaag"). 31 pnt. 2. Friesland („Sneek") 24 pnt. Eind stand: 1. Holland 81.2 pnt. 2. Friesland 81.1 pnt. Individueel: 1. Jan van Gent, strmn. E. K. Hoekstra (Friesland): 2. Coppelstock, J. H. C. Sieverts (Holl.). 3. Toreador, C. W. Kits (Holl.). 4. Meteoor, A. Gebuis (Holl.). 5. Beneventum, J. Hofland (Holl.). Vrijheidsklasse A: 1. Rakker, B. van Wijk (Woubrugge). 2. Tripoes, J. L. J. Gaillard (Oegstgeest). Hoofdprijs: B. van Wijk. Pampusklasse A: 1. Even, I-I. J. Ducha- teau (Sassenheim). 2. Tobbedanser, O. P. Besseling (Amsterdam). Hoofdprijs: O. P. Besseling. Vliegende Hollanderklasse: 1. Mustang, Jac. Kraan (Oude Wetering). 2. Wervel wind, G. Jongeneel (Boskoop). Hoofdprijs: Jac. Kraan. Sharpie-klasse: 1. Meteor, B. Kraan jr (Oude Wetering). 2. All Weather, L. Borra (Amsterdam). Hoofdprijs: B. Kraan. Valkenklasse A: 1. Bounty II, E. Rolf v. d. Baumen (Den Haag). 2. Tarentelle, E. J. Hoppe (Leiden). Hoofdprijs: E. Roll' v. d. Baumen. Drakenklasse: 1. Eska, W. Klomp (Voor burg). 2. Joy II, J. Bier( Hilversum). Hoofd prijs: J. Bier. Regenboogklasse: groep 1: 1. Cadans, G. A. Bakker (Rotterdam). 2. Kwikstaart II, D. van der Hulst (Hillegom); groep 2: 1. Toreador, C. W. Kist (Rotterdam), 2. Jan van Gent, E. K. Hoekstra (Sneek). Hoofd prijs: E. K. Hoekstra. 16 m2 Streepldasse A: 1. Jean-Bart II, B. N. Ooms (Hilversum), 2. Noordster, Th. de Haan (Sneek). Hoofdprijs: Stormij Pe trel, J. Nederveen (Rotterdam). Finnjollenklasse: 1. Micky Finn, G. J. Leverland (Huizen). 2. Zomerweelde, J. H. J. de Jong (Rotterdam). Hoofdprijs: J. H. J. de Jong. Olympiajollenklasse A: 1. Glipper, S. H. Haaksma (Oegstgeest), 2. Windveer, B. Tournier (Rotterdam). Hoofdprijs: Mustafa, C. A. Visser (Rotterdam). Flying Juniorklasse: 1. Flevo jr, D. Du- dok van Heel (Bussum), Wm. N. N., R. Blok (Den Haag). Hoofdprijs: D. Dudok van Heel. Sternklasse A: 1. Plakgas, H. Coops (Bussum). 2. Donkey II, A. Kamsteeg (Oegstgeest). Hoofdprijs: Carnea, H. F. v. d. Rest (Voorburg). 12-voetsjollenklasse A: Never Mind III. H. J. Savonije (Rotterdam), 2. Glipper, F. L. Plantenga (Rotterdam). Hoofdprijs: Bar ry, F. Daniels (Leidschendam Curagao-De Kaag, teamwedstrijd in de Pampusklasse: 1. De Kaag 37,1 pnt. 2. Asiento 18 pnt. Eindstand: 1. De Kaag 102,3 pnt. 2. Curagao (Asiento) 63 pnt. Individueel: 1. Poele Poele (J. v. d. Harst) (De Kaag). 2. Watervogel (B. Ouwerkerk) (De Kaag). 3. Wervelwind (G. Biesot jr) (De Kaag). 4. Lethe (J. Greevelink) (De Kaag). Honkbal De Duitse honkba'lploeg zal beslist deel nemen aan het toernooi om de Europese titel, dat dit jaar in Barcelona wordt ge houden, aldus verklaarde dezer dagen de manager van liet team, Claus Heimig, in antwoord op Nederlandse informaties naar aanleiding van de geruchten da<t de Duit sers zich wegens financiële moeilijkheden zouden terug trekken. Niet-deelnemen van Duitsland zou tot consequentie hebben gehad dat het toer nooi geen doorgang kon vindon. De regle menten van de Europese Honkbalfederatie schrijven namelijk voor dat tenminste vier landen aan de wedstrijden om het kam pioenschap moeten deelnemen. Tot. dus verre meldden zich definitief aan: Neder land. dat de titel verdedigt. Italië. Duits land en Spanje. Mogelijk zal ook Engeland een team afvaardigen. Ter voorbereiding op het toernooi om de Europese bonkbaltitel, dat in september in Barcelona wordt gehouden, speelt het Ne derlands team in de komende weken nog enkele oefenwedstrijden tegen Amerikaan se leger- en luchtmachtploegen. De eerste tegenstander is de ploeg van de „Baumholdev Blue Rangers". De wed strijden worden gespeeld op woensdag 27 juli (Haarlem) en donderdag 28 juli (Am sterdam). Een week later, op 3 en 4 augus tus a.s. (resp. Haarlem en Amsterdam) speelt de Nederlandse bondspipèg' tegen de ..Baumholder Cannpneers", en' op" 10 en Tl augustus (eveneens resp. Haarlem en Am sterdam) tegen de „Wiesbaden Flyers", die al eerder als sparring-partners fungeerden. W andelsport De landing van de Belgische parachutis ten in de Ooy-polder bij dc Waal, die in het verleden steeds het spectaculaire openings nummer vormde van de Nijmeegse vier daagse, zal dit jaar niet plaats vinden in verband met de gebeurtenissen in Kongo. Dit was het belangrijkste nieuws van de persconferentie, -die majoor b/d J. N. Breunese, donderdagmiddag in Nijmegen hield ter gelegenheid van de 44ste Vier daagse, die van 26 t/m 29 juli wordt ge houden. Verder gaf de voorzitter van de KNBVLO de cijfers van de buitenlandse deelname, die dit jaar 3242 bedraagt. Het grootste contingent vormen de Britten met 2324 man, Zwitserland komt met 661, Canada met 67, Israel met 41, de Ver. Staten met 34 en Duitsland met 74 man. Verder is België vertegenwoordigd met 16 burgers en zijn er aanmeldingen binnengekomen uit Frankrijk (5), Italië (1), Luxemburg (11), Nieuw Zeeland (2), Noorwegen (4), en Pakistan (2). Het contingent Israeli's dat dit jaar aan de Nijmeegse Vierdaagse, die van dinsdag 26 tot en met vijdag 29 juli wordt gehou den, deelneemt, bestaat uit 36 mannelijke en vrouwelijke militairen. In tegenstel ling met vorig jaar is geen burgergroep voor de internationale afstandsmarsen in geschreven. Een drietal journalisten zal de reis naar Nederland meemaken. De groep uit Israel komt zondag 24 juli 's middags om 12 uur op Schiphol aan. Floyd Patterson, de enige wereldkam pioen zwaargewicht boksen die er in ge slaagd is een verloren wereldtitel terug te winnen, heeft donderdagavond van zijn manager Cus d'Amato een geschenk gekregen ter waarde van 35.000 dollar. Het geschenk bestaat uit een gouden kroon, bezet met diamanten, robijnen en safieren. Het werd aan Patterson ter hand gesteld tijdens een grote feest maaltijd welke door honderden bekende persoonlijkheden uit de sport werd bij gewoond. Na afloop deelde d'Amato mede, dat Patterson 8 augustus naar Europa zal vertrekken voor een reeks demonstra ties in Zweden en een bezoek aan Lon den, Parijs en Rome. W ielrenne De HVGB-dames hebben donderdag avond in Stoop's bad in Overveen revanche genomen op de destijds in Alkmaar gele den 6-1 nederlaag tegen DAW. Door een doelpunt van Joke Maas en van Hennie Brouwer had HVGB met het ingaan van de rust een 2-0 voorsprong. Tot ver in de tweede helft werd deze voorsprong behou den totdat Meta Brouwer de eer voor DAW redde. Met dc stand' 2-1 werd afge floten. Het reserve herenteam van HVGB kwam voor de reserve eerste klasse in duel met Neptunus 2 uit Arnhem, n ven na een 8-0 voorsprong bij rust met 14-1. A tletiek De atletiekwedstrijd tussen Zweden en Tsjechoslowakije, die woensdag en donder dag in Stockholm werd gehouden, eindigde in een dubbele Tsjechische zege: 107-105 bij de heren en 68-49 punten bij de dames. Het kogelstoten werd gewonnen door de Tsjech Skobla, de Europese recordhouder van 1952 tot '58 met een worp van 17.86 meter, zijn landgenoot Laroslav Phihal werd tweede met 17,14 meter. De belang rijkste uitslagen waren verder: Dames: speerwerpen: 1. Dana Atoplova (Tsj.slow.),54,49 meten; 800 meter: 1. Be- rïriske Kilhava (Tsj.slow.) 2.12.6; discus werpen: 1. Jirana Memcova (Tsj.slow.) 51.56 meter, 2. Stepanka Mertova (Tsj.slow.) 49.56 meter. Heren: 400 meter horden: 1. Po Trollsas (Zweden) 52,2 sec. 1500 meter: 1. Dan Waern (Zweden) 3.46.2; 200 meter: 1. Vilem Mandlik (Tsj.slow.) 21.3 sec.: hoogsprin gen: 1. Stig Pettersson (Zweden) 2.08 me ter; 2. Kjell Ake-Nilsson (Zweden) 2.05 meter: 3. Jiri Lansky (Tsj.slow. 2,04 meter; 4 x 400 meter estafette: 1. Zweden 3.10,8; 2. Tsjechoslowakije 3.12.0. Tijdens de Rotterdamse atletiekkam- pioenschappen, die donderdagavond op de Nenyto-baan in Rotterdam zijn gehouden, verbeterde Corrie Huygen van Hollandia haar Nederlands record discurwerpen met 29cm. Zij wierp de discus 48,63 meter. Het oude record stond sedert 15 mei van dit jaar op haar naam met 48,34 meter. Men moet heel wat jaren teruggaan om een tijd aan te wijzen, dat de paarden sport in Zandvoort hoogtij vierde. Na het échec van de Zandvoortse renbaan in de tachtiger jaren, welke renbaan gelegen was bij de „Tonnenberg" in de zuid-ooste lijke duinen in de nabijheid van de Zand- voortselaan bij de thans afgebrande ma nege, kreeg de badplaats een herleving van de paardensport met harddraverijen op de Noordboulevard in dc jaren na de eerste wereldoorlog, doch ook deze evene menten, die toch steeds een groot aantal toeschouwers trokken en bijzonder popu lair waren, vonden door allerlei oorzaken een roemloos einde. Toch leefde er bij het gemeentebestuur van Zandvoort reeds tal van jaren de wens, naast de auto- en motorsport op het circuit, ook de hippische sport naar Zandvoort te halen. Deze wens wordt thans zondag werkelijkheid met de orga nisatie van het eerste nationale concours hippique, dat door de Noordhollandse Rui- tervereniging, de NHRV zal worden voor bereid en gegeven wordt op het hoofd- vootbalterrein van „Zandvoortmeeuwen" waar thans sinds vorig jaar een uitste kende tribune-accommodatie is. De Noordhollandse Ruitervereniging or ganiseerde dit concours hippique in sa menwerking met „Stichting Touring Zand voort" en men heeft indien het weer wil medewerken van dit eerste evene ment op het gebied van de paardensport in Zandvoort in de na-oorlogse jaren, gro te verwachtingen. Alle prominente ruiters uit Nederland, waaronder er zijn met internationale ver maardheid, zullen tot de deelnemers be horen, onder andere mejuffrouw Koster en de heren Scheeren, Ebben, Arts, Van Tiel en Veldstra. Het programma bevat vele evenementen die het publiek ongetwijfeld bijzonder zullen boeien. Naast een di-essuurwedstrijd en jeugd- springconcours, aanvangend om tien en elf uur, zal om half twee een aanvang wor den gemaakt met het zware springcon cours M.A. om de „Elisabeth Bas-prijs", gevolgd door een dressuur-demonstratie. Om vier uur zal een zeer opwindend par cours verreden worden, dat de hoofdscho tel van de dag zal vormen, nl. een bar- rageparcours om de Grote Prijs van Zand voort, dat na iedere omloop verhoogd zal worden totdat de beste combinatie van ruiter en paard haar maximale spring- prestatie heeft kunnen tonen. Olympische Spelen Hans Sleeswijk. de 25-jarige Nederland se vertegenwoordiger in het Europese kampioenschap in de Finnjollenklasse, dat donderdag in Oostende is begonnen, heeft een goede start gehad. Zowel in de eerste als in de tweede race legde hij beslag op de tweede plaats, waardoor hij thans in het algemene klassement na de eerste dag ook de tweede plaats bezet achter de West duitser Willy Kuhweide, die de eerste manche won en in de tweede als derde finishte. Beiden hebben een ruime voor sprong op de Deen Paul Elvstrom, de gro te fa\'oriet voor de titel, welke het vorige jaar in St. Moritz werd gewonnen door onze landgenoot Koos de Jong, die zijn titel niet kan verdedigen. Zoals bekend heeft De Jong zich terug getrokken voor de Olympische selectie wedstrijden, waardoor Sleeswijk, die ook voor Nederland uitkomt op de Olympische zeilwedstrijden in Napels, werd afgevaar digd naar Oostende. Elvstrom. Olympisch kampioen 1948, 1952 en 1956, won welis waar de tweede race, maar liep een grote achterstand op in de eerste race, waarin hij niet verder kwam dan de negende plaats. De uitslagen luiden: le race: 1. Kuhweide (W.-Dld), 2. Slees wijk (Ned.), 3. Nelis (Belg.), 4. Anderson (Zweden), 5. Knights (G.B.), 6. Pinaud (Fr.), 7. Valli (Finl.), 8. Koop (O-Dld), 9. Elvstrom (Den.), 10. Podoiski (Polen). 2e race: 1. Elvstrom (Den.), 2. Sleeswijk (Ned.), 3. Kuhweide (W.-Dld.), 4. Pinaud, 5. Knights, 6. Nelis, 7. Koop, 8. Anderson, 9. Valli, 10 Podoiski. De stand na de eerste dag: 1. Kuhweide 1807 pnt., 2. Sleeswijk 1682 pnt., 3. Elv strom 1330 pnt., 4. Nelis 1029 pnt., 5. Pi naud 904 pnt., 6. Knigts 886 pnt:., 7. Ander son 779 pnt., 8. Koop 536 pnt., 9. Valli 485 pnt, 10. Podoiski 243 pnt. Japan heeft een bijzonder grote ploeg in geschreven voor de Olympische Spelen van Rome, Niet minder dan 16.9 atleten en 46 officials zullen de reis naar Italië ma ken. Slechts eenmaal heeft Japan een grotere ploeg ingeschreven. Dat was in 1936 toen naar de Spelen in Berlijn 247 deelnemers en officials werden afgevaar digd. De Japanse ploeg zal ditmaal aan 16 takken van sport deelnemen. Onder meer komen 14 turners en turnsters naar Rome. Op dit onderdeel veroverde de ploeg in 1956 in Melbourne 11 medailles. Schaatsenrijden De wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats 1961 zijn op het congres van de Internationale Schaatsunie toegewezen aan Tsjechoslowakije en zullen van 22 tot en met 26 februari worden gehouden in het nieuwe sportpaleis in Praag, dat een accommodatie heeft voor 17.000 toeschou wers. Het volledige programma luidt als volgt: 10 uur Rubriek I „Lucas Bols" prijs Dressuurproef L 3, 11 uur Rubriek II Prijs der Juniores, Jeugd springconcours B. 12 uur Rubriek III Prijs van de toekomst. Jeugdspringconcours. 13.30 uur: Rubriek IV Springconcours MA om de „Elisabeth Bas" prijs. 15.15 Prijsuitreiking rubriek IV, 15.30 uur Prijsuitreiking Rubriek I en II, 15.40 Voorrijden van enige onderdelen dressuurproef L 3, door geplaatste ama zonen en ruiters en prijsuitreiking van de ze rubriek. 16 uur Rubriek V Parijs' Springconcours om de Grote Prijs van Zandvoort gevolgd door prijsuitreiking om 7.15 uur. In brede kring wordt in Zandvoort en in paardensportkringen de afloop van dit evenement waarvoor een zeer grote belangstelling wordt verwacht afge wacht. Een welslagen ervan zal ongetwij feld tot gevolg kunnen hebben, dat een reeds jaren gekoesterde wens om voor een nog gunstiger circuit-exploitatie ook op het circuit de paardensport te gaan in troduceren. Hoewel Alkmaar zondag de concurrentie ondervindt van een meeting in Groningen, waarop o.m. de Gouden Zweep wordt ver reden, hebben alle Noordhollandse trai ners hun „eigen terrein" gekozen boven dat van Groningen. Het verheugende ge volg is een alleszins aantrekkelijk en zeer gevarieerde meeting met negen drafnum mers. Een zeer bijzondere attractie zal wederom zijn het optreden van de Pony club „De 4 Heemskinderen", die dank zij het vorig jaar genomen initiatief van de P.S.V. „Vooruit" thans een Europese ver maardheid heeft gekregen. Niet alleen dat vele buitenlandse geïllustreerde tijdschrif ten aandacht aan deze club hebben ge schonken, maar ook het feit dat het ver zoeken stroomt om de prestaties te tonen in Duitsland en België bewijst dat Alk maar vorig jaar midden in de roos heeft geschoten. De draverij in miniatuur en een ren volkomen in overeenstemming met een echte draverij en ren zullen ongetwij feld weer'de hoogtepunten vormen van dit optreden, dat vorig jaar door een volledig uitverkocht sportpark stormachtig werd toegejuicht. Niet minder groot zal zondag het enthou siasme zijn als het 10 paarden tellende veld zich in beweging zal zetten voor het zo geliefkoosde lange-afstandsnummer. De favoriet Vrijdag moet hierin een handicap inlopen van 60 meter, een uitermate zware taak tegenover X Hanover en Velduil S. Met zijn formidabele snelheid zal het Vrij dag volgens de verwachtingen toch kun nen gelukken te winnen, doch daarvoor zal Nottelman al zijn registers moeten opentrekken. In het internationale nummer zal het hem deze keer niet gemakkelijk vallen met Seigneur Bascom de in grote vorm lopende Typhoon te kloppen, die dan ook de favo riet- -is'.-:- r Outsider is „de gunstig geplaatste Tabor Harvester D, die op de kleine Alkmaarse baan zeer goed loopt. Voor het achtste onderdeel in de competitie om de Zilveren Roos verschijnen alle amatrices, die nog kansen hebben op dit fraaie kleinood, aan de start. De leidende mej. Eilens, die met New Spencer een uitstekende combinatie vormt, zal met een overwinning haar posi tie weer kunnen versterken, echter pas na hevige strijd met Violina Norton en Toomcl D. Outsider is Q Bascom. Bij de 2-jarigen gaat de voorkeur naar Zelma Dunst, vóór Zelma Dear en stal De Koff. Voor Yna van Barke ligt in de eerste afdeling van de Bossen-prijs de zege voor het grijpen: de andere afdeling is heel wat moeilijker, maar verwacht mag worden dat Yonker Aster de baas zal blijven over YYV en Yla'u. Indien in de Heide-prijs Young Erebus V met overleg wordt gereden, zal hij zich op de eerste plaats kunnen handhaven, vóór Ylinotte en X Straal W. In de Duinen-prijs kan YVirna O haar gunstige positie aan de kop met succes verdedigen tegen Victor Emanuel en Wise Guy. Twee amateurrenners voor de wereld kampioenschappen en de Olympische Spe len, Piet van der Lans en Marinus Paul, zijn door valpartijen tijdelijk uitgeschaked Piet van der Lans kwam zondag op de baan aan de Kromme Zandweg in Rotter dam tijdens een koppelwedstrijd ten val en liep een diepe vleeswond aan zijn rechterarm op. Marinus Paul viel dinsdag middag tijdens de training in het Olym pisch stadion en kwam met zijn hoofd op de betonnen baan terecht. Gevreesd werd dat hij een hersenschudding had opgelo pen, maar hij schijnt er met een shock af te komen. Beide renners zullen echter niet uitko men in de ploeg, die zaterdagavond in Friedheim (Duitsland) een achtervolgings- en sprintwedstrijd rijdt tegen West-Duits- land. Het ziet er echter wel naar uit, dat zowel Van der Lans als Paul bijtijds her steld zal zijn om begin augustus deel te nemen aan de wereldkampioenschappen in Leipzig. Om geen verdere risico's te lopen werd donderdagavond de sprintfinale van de trainingswedstrijden in het Olympisch sta dion niet meer verreden toen er enkele regendruppels vielen. In die finale hadden zich Gerritsen, Van der Touw en Nol ten geplaatst. Ook de uurswedstrijd van de stayers werd niet uitgereden wegens re gen. V/ierstra werd nu na 39 minuten win naar. Hij had een afstand van 52,4 km. afgelegd. De volgorde was verder: 2. Koch, 3. Buis (amateur), 4. Van Houwe- lingen, 5. Romijn (amateur), 7. Van der Meulen (amateur) en 7. Huizinga (ama teur). Via »Ie Nederlandse totalisator verwed den de ongeveer 300.000 bezoekers aan de koersen op de Nederlandse renbanen elk jaar gemiddeld 45 gulden. De hoogste ge middelde inzet per bezoeker werd vorig jaar genoteerd op de renbaan in Hilversum 81,50), de laagste op de renbaan in Gro ningen 29). Dit heeft de redactie van het weekblad „Economisch-Statistische berichten" be rekend aan de hand van gegevens van de „Stichting Nederlandse Draf- en Rensport". In het nummer van deze week heeft de redactie een artikel gewijd aan het onder werp „Totalisator en paardensport". Opgemerkt wordt dat sinds de officiële toestemming in 1948 de omzet van de to talisator gestadig is toegenomen en wel van 3.4 miljoen gulden in 1948 tot onge veer 14 miljoen gulden vorig jaar. Deze stijging van de omzet werd niet alleen verkregen doordat het aantal koersen sinds 1948 meer dan verdubbelde, maar bovendien doordat de ren- en dravers- banen zich in een steeds groter aantal be zoekers mogen verheugen. Op de renbaan in Hilversum bereikte de totalisator de grootste omzet: bijna vijf miljoen. Duindigt volgde op de tweede plaats met ruim vier en een kwart mil joen gulden, terwijl deze renbaan tevens het hoogste aantal betalende bezoekers (73.500) trok. Gebleken is voorts dat van de voorspel lingen van op het gebied van de paarde- sport gespecialiseerde journalisten gemid deld 35 percent wordt bewaarheid. Bij het afsluiten van de weddenschappen zijn de bezoekers in de gelegenheid van deze prognoses kennis te nemen. Uit de cijfers blijkt volgens het artikel in „Economisch-Statistische berichten", dat men in West-Nederland grotere bedra gen aan weddenschappen waagt dan in het noorden van ons land. De gemiddelde inzetten per bezoeker be droegen voor de verschillende renbanen in 1959: Duindigt 57,80, Mereveld 60, Hilversum 81,50, Alkmaar 43,60, Gro ningen 29 en B-banen 29.30. Paardesport Harry Wouters van den Oudenweijer is in het springconcours om de Ni- zefela-prijs, waarmee het internationale concours hippique in Londen werd voort gezet, niet bijzonder gelukkig geweest. De ruiter uit Eist, die met Hubertus reed, maakte bij twee van de zeven hindernis sen een fout. Aangezien maar liefst 14 deelnemers in de eerste ronde foutloos rond kwamen was de Nederlander daardoor uitgeschakeld voor een hoge klassering. Na barrage werd de 20-jarige Brit David Broome met Sunsalve winnaar. Ook in het springconcours om de Im perial Cup slaagde Wouters van den Oudenweijer er niet in zich voor de bar rage te piaatsen. Met Torette liep hij op het door de langdurige regenbuien zwaar geworden parkoers 12 fouten op. De Britse amazone Susan Cohen, de olympische kampioene, won dit nummer met Clare Castle. INDOOR CONCOURS HIPPIQUE IN AMSTERDAM Het derde internationale concours hippi que van de stichting „Jumping Amstei- dam" wordt dit jaar gehouden op 18, 19 en 20 november in het RAI-gebouw in Am sterdam. Er worden weer deelnemers uit een groot aantal landen verwacht. Cricket De tweede wedstrijd van de Leighton Buzzard Town Cricket Club (tegenstander van Haarlem tijdens de jubileumwedstrij den) was tegen The President's Team. een door drs Kleefstra samengesteld elftal spe lers uit de verschillende clubs, waar de LBTCC deze toer tegen heeft gespeeld. Voogd won de toss voor dit elftal en koos batten, waarna Wijkhuizen en W. Peschar (18) voor het tweede wicket een stand van 74 opzetten, waarbij vooral Wijk huizen een groot deel van het bowlen kreeg en daar een voortreffelijk gebruik van maakte (59, w.o. 7 x 4). Daarna trad evenwel een enorme collapse in: voor 90 voor 3 werd hét 101 voor 8! Deze stand bracht P. v. d. Burg en Voogd (12). samen, die door gewaagd batten van v. d. Burg (26) de score konden opvoeren, zodat het einde tenslotte op 147 kwam. Gunn 1-6, Bennion 3-35, Tearle 4-45, Turnadire 2-10. Daarna kreeg de wedstrijd een bijzonder spannend verloop. Clements (33) en Tur ner (16) brachten een openingsstand van 42, en het leek erop alsof de Engelsen gemakkelijk de runs zouden kunnen ma ken. Wijkhuizen en Borrani geraakten toen echter in goede vorm met bowlen, hetgeen de LBTCC èn tijd èn wickets kostte. De laatste batsmen legden zich toen op de draw toe, welke opzet mislukte, om dat in de laatste over van de match H. Peschar op het bowlen van W. Peschar de laatste man stumpte. W. Peschar 1-19, Hebeis 1-14, Borrani 3)-28 en de vrijwel unchanged bowlende Wijkhuizen in 28 overs 3-36. Aanhoudende regenbuien hebben het de cricketers op de eerste dag van de vierde testmatch EngelandZuid-Afrika in Man chester onmogelijk gemaakt in actie te komen. Maspes Tijdens wedstrijden op de Olympische wielerbaan in Rome heeft wereldkampioen Antonio Maspes het wereldrecord 200 me ter met vliegende start verbeterd en ge bracht op 10,8 sec. Het record stond se dert 9 september 1955 (Kopenhagen) met 11 sec. op naam van onze landgenoot Arie van Vliet. Onlangs had Maspes dit record reeds geëvenaard. De Nederlander Bas Maliepaard is als winnaar tevoorschijn gekomen uit een veld van 65 renners in de wegwedstrijd over 275 km om de Grote Prys van Vlaanderen in Zedelghem. De tijd van Maliepaard be droeg 6uur 48 min. Op de tweede plaats eindigde de Belg Foré, derde was zijn landgenoot Scheurs en vierde Kerckhove. In een wedstrijd voor professionals over 220 km in Kalmthout, waarvoor 71 renners aan de start kwamen, eiste de Belg Char les Clercks de overwinning voor zich op in een tijd van 5uur 32 min; op de tweede plaats gevolgd door de Nederlander Piet van Est. Derde, met een achterstand van 1.35, was de Belg Anthonis. Van de overige Nederlanders plaatste Joop Captein zich als zesde, Jaap Kersten als tiende en van der Putten als twaalfde. De Belg Rik van Looy schreef het crite rium van Herve op zijn naam met een tijd van 2 uur 41 min over de 110km. Als tweede eindigde hier de Belg Sorgeloos, terwijl onze landgenoot Peter Post als der de finishte. Ab Geldermans ging als tien de over de eindstreep. T ennis hi Zwitserland Bij de internationale tenniskampioen schappen van Zwitserland in Gstaad ligt een reprise in het verschiet van de finale dames-enkelspel van Wimbledon tussen de kampioene, de Braziliaanse Maria Esther Bueno, en de Zuidafrikaanse Sandra Rey nolds. Beiden plaatsten zich donderdag voor de halve eindstrijden door overwin ningen op resp. Jacqueline Rees-Lewis (Fr.) met 6-2 6-4 en Mary Hawton (Austr.) met 6-2 6-3. De twee overige halve finalisten zijn de Mexicaanse Yola Ramirez, die met 6-4 4-6 6-1 de Belgische Christiane Mercelis uit schakelde, en de Duitse ex-kampioene thans statenloos Edda Buding, die met 6-2 3-6 9-7 won van Jan Lehane (Austr.) In het heren-enkelspel werden in de achtste finales o.a. uitgeschakeld de Zuid- Afrikaan Vermaak, de Duitser Bungert en de Beige Brichant. De uitslagen waren: Davis (Gr.B.) versl. Bungert (Did.) 7-5 10-8, Pietrangeli (It.)-Vermaak (Z. Afr.) 2-6 6-2 6-2, Candy (Austr.) versl. Aguirre (Chili) 6-2 6-2, Ayala (Chili) versl. Con- treras (Mex.) 6-4 6T, Emerson (Austr.) versl. Grinda (Fr.) 7-5 6-3, Merlo (It.) versl. Brichant (Belg.) 6-2 4-6 6-3, Neale FraSer (Austr.) versl. Maggi (It.) 6-8 8-6 6-3.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15