Veiligheidsraad wil Belgische troepen snel zien verdwijnen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ultimatieve resolutie van Sovjet- Un ie ingetrokken HET WEER Loemoemba niet naar New York? Modehuis „JEDO" UNO houdt het heft in handen De Gaulle dringt weer aan op drie-mogendiieden-directoraat Mevrouw Bandaranaike premier van eiland-republiek Ceylon Cuba legt beslag op suikerplantages Jongetje stak met gif bespoten bloem in de mond Wellicht derde museum aan het Museumplein in Amsterdam Akkoord Ned. Bank met bankiers „TRESLONG" - Hiüegom Haarlemse jongen op de Schipholdijk gedood STUURMA^X COHEN J. J. VAN KOOTEN Weinig verandering Aan het strand Slappe Amerikaanse houding in Kongolese kwestie Nieuwe ambassadeur Het woord is aan Excellent heiwerk Ministeri'èle verspreking In de krant van heden: Een tweede zwaar gewond een derde ongedeerd Programneutralisme en nationalisaties Excl. GOUDEN RINGEN 75e JAARGANG No 11 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 22 JULI 1960 A Jk Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 164 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, tav. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crti Directiei P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) WASHINGTON De Veiligheidsraad heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, die beoogt het grootse werk van de UNO in Kongo voort te zetten. Een groter compliment kon wel niet gegeven worden aan Hammers- kjoelds effectieve actie in het land, waar de chaotische toestand een gevaar be tekent voor de wereldvrede. Ook Frankrijk en Groot-Brittannië, die zich een week geleden nog van stemming onthielden, hebben thans voor gestemd, met name omdat in de resolutie geen critiek geoefend wordt op de actie van België. Ook de Sovjet-Unie en Polen stemden -voor. De Sovjet-Unie had geëist dat een tijdslimiet van drie dagen zou worden gesteld voor de terugtrekking van de Belgische troepen, doch berustte in een soepeler resolutie die Ceylon en Tunesië hadden ingediend en trok haar eigen resolutie in. De Sovjet-Unie en Tolen waren ietwat critisch ten aanzien van de uitgebreide volmachten die secretaris-generaal Ham- marskjoeld aan de resolutie van een week geleden heeft ontleend. Kennelijk was de Sovjet-Unie beducht, dat een pre cedent zou worden geschapen waarbij de UNO zich het recht zouden aanmatigen in te grijpen in de binnenland.se aange legenheden van enig land. De Rus Dorznet- sov zei dit wc! niet, doch zoiets zou on geriefelijk kunnen worden bij een even tuele herhaling van de situatie zoals vier jaar geleden in Hongarije ontstond. Hoewel Tunesië en Ceylon gezamenlijk de resolutie hadden ingediend, bleek toch uit de betogen van de woordvoerders dezer landen dat Tunis meer begrip had voor het standpunt van Kongo, terwijl Ceylon begrijpend stond ten aanzien van de interventie door Belgische troepen. Am bassadeur Slim, spreker voor Tunis, zei de Belgen ervan te verdenken in de provincie Katanga met de ene hand te willen te rugnemen wat zij enkele weken geleden met. de andere hand hadden gegeven. In Katanga, zo betoogde hij, zijn de Bel gische troepen niet nodig om hun landge noten te beschermen, want daar zijn geen incidenten voorgevallen. Slim gaf toe dat er een paniek was uitgebroken, doch ver klaarde zich af te vragen wie deze paniek had veroorzaakt en of zij waarlijk ge grond was. De woordvoerder van Ceylon nam 't op voor de Belgische regering, die haar troe pen had gebruikt om onderdanen te be schermen. Hij legde de nadruk op de woorden in de redevoeringen van de Belg Wigny en de Kongolees Kanza, die beiden een hervatting van de vriendschap in de toekomst niet hadden uitgesloten. De reso- De Cubaanse regering heeft gisteravond op drie Amerikaanse suikerplantages be slag ..laten leggen. Zij behoren aan de grootste Amerikaanse suikermaatschappij, die op Cuba werkzaam is, de Cuban- American Sugar Mills Company. Volgens het nationale instituut voor de hervorming van de landbouw te Havanna wordt deze beslaglegging gerechtvaardigd door de noodzakelijkheid de werkzaamhe den van de plantages, waarvan de beheer ders zich niet meer op Cuba bevinden, voortgang te doen vinden. In Zoeterwoude (Z.H.) heeft zich een ge val van vergiftiging voorgedaan, dat de anderhalf jarige Cornells. Reijlaarsdam het leven heeft gekost. Het ventje zat aan een looplijn op het erf van zijn grootouders, echter binnen het bereik van enkele dah lia's, welke 's morgens met vergif waren bespoten. Het jongetje heeft waarschijn lijk een bloem in de mond gestoken. Er traden verlammingsverschijnselen op, waarna een arts werd gewaarschuwd. Deze liet het ventje overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar het kort na aankomst is overleden. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk buien. Vrij krachtige tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tussen enkele verspreide buien morgen zonnige perioden en een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tempera tuur en zeewater 17 gr. C. Voor uitzichten: van de oceaan nadert wat warmere en vochtige lucht, voorafgegaan door een zwak front met wat regen dat tegen morgenavond ons land kan be reiken. lutie die Tunesië en Ceylon hebben inge diend, wenst dat de terugtrekking van de Belgische troepen met spoed zal geschie den. Met opzet is het woord ..onmiddel lijk" niet gebruikt omdat zulk een eis niet te verwezenlijken zou zijn en daarom slechts afbreuk zou doen aan het gezag van de veiligheidsraad. De resolutie geeft de secretaris-generaal de bevoegdheid de noodzakelijke maat regelen te treffen voor een snelle terug trekking van de Belgische troepen. Dit moet betekenen, dat de UNO geleidelijk de aanwezigheid van de Belgische troepen overbodig moet' maken door de Belgische eenheden door UNO-troepen te vervan gen. Aldus zou de UNO 't sein kunnen ge ven tot het vertrek van het Belgische leger. Woensdagochtend heerste in Washington en in het UNO secretariaat te New York enige ongerustheid, omdat er geruchten de ronde deden dat Kongo de Sovejt-Unie hulp had verzocht en dat de Russische hulp in feite reeds zou zijn aangekomen. Deze geruchten bleken onjuist. Naarmate de UNO troepenmacht in Kongo groter wordt en naarmate de toestand aldaar verbetert, wordt het voor de Sovjet-Unie moeilijker een excuus te vinden voor interventie. Officieel steunt de Sovjet-Unie de UNO- actie onder Hammarskjoold voortreffelijke leiding, maar niettemin bleek in de Veilig heidsraad hoe scherp de houding van dn communisten afsteekt van de gezindheid van alle andere raadsleden. De Britse ver- tegnwoordiger merkte op dat men niet de indruk kreeg dat de Sovjet-Unie werke lijk betreurt dat er conflicten waren ge rezen tussen Amerika en Cuba of tussen België en Kongo. Integendeel, de Sovjet unie blijkt er op uit te zijn door propagan da voordeel te behalen uit deze conflicten. Het is een bevredigend teken dat er een zekere toenadering te bespeuren valt, eerst tussen het Westen en Latijns-Amerika en later tussen het Wésten en de Afro-Aziaten De koude oorlog is sedert half mei in intensiteit toegenomen, doch in de Veilig heidsraad was de balans deze week in het voordeel van het Westen. LEOPOLDSTAD (Reuter) De UNO- strijdkracht in Kongo, thans 4500 man sterk zal tegen het weekeinde zijn aangegroeid tot, 10.000 man. Zaterdag zullen de Belgi sche troepen uit Leopoldstad worden te ruggetrokken, op tachtig man na die op het vliegveld dienst zullen doen voor Belgische vliegtuigen. In Stanleystad. de hoofdstad van de oost provincie, worden de laatste voorbereidin gen getroffen voor een algehele Belgische evacuatie. Langs de wegen naar het vlieg veld staan talrijke door overhaast vluch tende Belgen verlaten auto's. Vluchtelingen op het vliegveld van Oesoemboera, in Roeanda-Oeroendie, ver klaarden dat Oost-Kongo het toneel van geweldpleging op grote schaal is. Groepen muitende militairen stropen rovend en brandstichtend het land af. LEOPOLDSTAD, Kongo (UPI) Het ziet er naar uit dat de Kongolese premier Patrice Loemoemba op zoek is. naar ver voer naar New York, doch tevens li.jkt het nog niet zeker dat de 34-jarige premier zijn woelig land zal verlaten om een be roep te doen op de Veiligheidsraad. Loe moemba heeft een aanbod afgewezen om de reis te maken in een Belgisch vlieg tuig, en op het UNO-kantoor in de Kongo lese hoofdstad zei men dat men geen ver zoek om vervoer voor de premier had ontvangen. Donderdagavond ontving Loemoemba een Russische delegatie. Het gerucht gaat dat zij hem een van de vier Russische vliegtuigen-, IL-18 met straal turbinemotor, heeft aangeboden, die zijn aangekomen met Ghanese troepen, suiker en ingeblikte melk. Amerikanen, Britten en Belgen heb ben een week voedsel naar Kongo ge bracht, maar uit deze landen, of de andere die voedsel zonden, is nog nie mand door Loemoemba ontvangen om diens dank in ontvangst te nemen. Er werd echter verondersteld dat achter de aarzeling van de premier meer steekt dan moeilijkheden met het vervoer. Om de Veiligheidsraad te kunnen toe spreken, zou hij een land moeten verlaten waarin zijn gezag grotendeels berust op persoonlijke verschijningen en felle rede voeringen. Loemoemba's Nationale Unie partij, heeft slechts 36 van de 137 zetels in de Tweede Kamer van de republiek Kongo. Zijn afwezigheid zou voor de oppo sitie het sein kunnen zijn om in actie te komen. De tegenstanders van de premier, zouden zich om president Kasavoeboe kun nen scharen, een man die al jaren in de politiek was voor Loemoemba's naam bekendheid kreeg. Kasavoeboe heeft Loemoemba op rei zen door het land vergezeld nadat de on afhankelijkheid was verkregen, zonder dat hij een opmerkelijke redevoering heeft gehouden of verklaring heeft afgelegd. Een andere rivaal zou de voorzitter van de Se naat. Ueo. kunnen zijn, die bij herhaling uitdrukking heeft gegeven aan zijn onge rustheid over de tegenwoordige gang van zaken in Kongo. Geen Rus gearresteerd In Elisabethstad is officieel verklaard dat in Katanga geen Russen zijn gearres teerd. „Het is een vergissing. Wat ik u heb verteld is onjuist", aldus een woord voerder. PARIJS (Reuter) President De Gaul le heeft zijn eis herhaald tot instelling van een drie-mogcndheden-dircctoraat voor de Noordatlantische Verdragsorganisatie, be staande uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk. In een onder houd met de secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, verklaarde De Gaulle, dat de moeilijke positie van de westerse wereld in de Kongolese situatie de juistheid onderstreept van de opvatting die hij had neergelegd in zijn memoran dum van september 1958 toen hij, kort na het aanvaarden van de macht in Frank rijk, aandrong op een grotere coördinatie van de NAVO-leiding en bij het vaststel len van de NAVO-politick onder auspiciën De Koningin heeft donderdag in paleis Soestdijk de nieuwe ambassadeur van Liberia, de heer J. Graham, ontvangen, die zijn geloofsbrieven kwam aanbie den. Ambassadeur Graham werd ver gezeld door zijn secretaris. van de drie leidende leden-landen van de ze organisatie. De Gaulle zette uiteen, dat er een op vallend gebrek aan coördinatie tussen de leidende NAVO-leden is geweest in de kwestie Katanga, welks leiders het verlan gen hadden te kennen gegeven een afzon derlijke staat te vormen, afgescheiden en onafhankelijk van de rest van Kongo. De reactie van westerse zijde hierop is ech ter zeer zwak en verward geweest. De Gaulle ou zich bezorgd maken, dat zich in Kongo een soortgelijke situatie zou kun nen ontwikkelen als destijds in Korea, waar uiteindelijk de helft van dit land on der communistische overheersing is ge komen. De Gaulle zou er bij de Amerikaanse regering op hebben aangedrongen om als leider van het Westen krachtiger te ant woorden op de herhaalde dreigingen met gewapende interventie door de Sovjet-Unie sedert het uitbreken van de crisis in Kon go. De zwakheid van de Amerikaanse re actie zou ook zijn opgevallen in de per manente NAVO-raad, die vorige week een aantal malen heeft vergaderd over de Kongolese crisis. De Franse regering is wel van oordeel dat de toestand in Kon go internationaal moet worden behandeld, aangezien dat de enige kans zou zijn een oorlog tussen Oost en West te voorkomen. Krachtige taal De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Senaat verklaard, dat als de Sovjet-Unie gevolg zou geven aan het ver zoek om militaire hulp van de Kongolese premier Loemoemba, zulks een even ern stige crisis zou veroorzaken als wanneer de Sovjet-Unie in Berlijn zou ingrijpen. De crisis zou dan buitengewoon ernstig zijn," zo zei Couve de Murville, „De Franse re gering en haar westelijke bondgenoten zouden zeker niet passief blijven, als zij voor een dergelijke situatie mochten wor den gesteld." De minister zei voorts, dat de Sovjet- Unie na de mislukte topconferentie geen gelegenheid voorbij heeft laten gaan om haar offensief in verschillende delen der wereld te ontketenen. Zij schijnt echter niet tot het nemen van overdreven en to tale risico's te hebben besloten. Ivan Pan in: Een van de moeilijkste dingen om te onthouden is, dat een massa en ook de gehele mensheid slechts bestaat uit mannen en vrouwen. In Amsterdam is het experimenteel- chirurgisch laboratorium van de chi rurgische kliniek van het Wilhelmina- gasthuis in gebruik genomen. De minis ter van Onderwijs Kunsten en Weten schappen, mr. Cals, die daarbij aanwe zig was, heeft daarna de eerste paal geheid voor een nieuwe laboratorium vleugel. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Museumplein van Amsterdam, dat wordt geflankeerd door twee van Neder- land's belangrijkste musea het Rijks museum en het Stedelijk museum zal hoogstwaarschijnlijk een derde museum rijker worden. Deze mededeling liet de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zich gistermiddag ontvallen op een bijeenkomst in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam, waar hij even tevoren de eerste paal voor een nieuwe laboratoriumvleugel had geslagen. De minister, die wij hierover nadien hebben benaderd, wilde ons vooralsnog niet nader inlichten. „Ik kan u niet meer zeggen dan, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat er een museum zal worden gesticht, waarin rijk zowel als ge meente financieel zal deelnemen." Naar wij nader vernemen zal in dit ge bouw een particuliere collectie worden ondergebracht van één van Nederland's grootste schilders. pag. Haarlems Dagblad Weerrapporten 1, 2 Uit het Binnenland 1, 2, 9 Buitenlands Nieuws 1, 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda 9 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Boekenhoekje 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Effecten en Gekhnarkt13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIQSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. .223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie 40 °/o korting nu in de Service-Verkoop op Italiaanse Mohair kostuums in pasteltinten Lichtgewicht, nieuwe tinten. Normale prijs 1 79,50 nu met 40% korting: 107,70. Ook chique TOWER kos tuums in beige en gr]ze strepen. Nu v.a, 127,60. "tailored by Gordon'' House of England Amsterdam, Reguliersbreestr. 21-23 tegenover Tuschinsk! Naar wij vernemen hebben de Neder- landsche Bank en de Nederlandsche Ban kiersvereniging overeenstemming bereikt over een regeling, die een buitensporige kredietverlening door de banken in de particuliere sector zal beperken. In verband met de conjunctuurbeweging kondigde minister De Pous de vorige maand op de in Den Haag gehouden ver gadering van de protestantse werkgevers reeds aan dat door de Nederlandsche bank een regeling werd uitgewerkt, waarbij de uitzetting van kredieten door de banken aan bepaalde grenzen zou worden gebon den. Kennelijk is dus nu een modus gevonden om indien nodig hetgeen thans niet het geval is, in te kunnen grijpen bij een te grote kredietexpansie. Volgens de nieuwe regeling kan door de Nederlandsche Bank een percentuele norm worden gesteld, waardoor de banken gedwongen worden hun kredietverlening zodanig te regelen, dat deze niet meer stijgt dan met een be paald percentage ten opzichte van een door de centrale bank te geven periode. Advertentie Dagelijks Diner-Dansant Orkest: Van der Heeft Als speciale Zomerattractia ONBEPERKT KIP-ETEN 1 6.— Res. 02520-5347 Twee jongens uit Haarlem zijn gister middag op de Schipholdijk tussen Aals meer en Schiphol het slachtoffer geworden van 'n verkeersongeval. De tienjarige Ro bert Scheelings, die levensgevaarlijk werd gewond, is gistermiddag overleden in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. De twaalf-jarige P. Corver werd met een schedelbasisfractuur in hetzelfde zieken huis opgenomen. Drie jongens fietsten op de smalle weg in de richting Aalsmeer toen zij om een plotseling stoppende vrachtauto heen- zwenkten en de tegenligger, waarvoor de vrachtauto afremde niet bijtijds zagen. Alleen de derde jongen, die voorop reed, kon nog weg komen. Hij liep geen let sel op. COLOMBO, Ceylon (UPI) Mevrouw Sirima Bandaranaike die haar partij de Sri Lanka naar een grote overwinning ge voerd heeft, is beëdigd als de eerste vrou welijke premier van Ceylon. Voor zover bekend is zij de eerste vrouw die als hoofd van een regering optreedt in de mo derne geschiedenis. De eerste vrouwelijke premier ter we reld: mevrouw Sirima Bandaranaike. Zij legde de eed af in handen van de gouverneur generaal, Sir Oliver Goonetil- leke, kort nadat de pro-Westerse Dudley Senanayake en zijn kabinet waren afge treden. Haar echtgenoot, de vroegere pre mier Solomon West Ridgway Diaz Banda ranaike, werd vorig jaar vermoord door een boeddhistische priester. Bij de uitslag van de gisteren gehou den verkiezingen is de vrijheidspartij als eerste uit de bus gekomen. De trotzkisten en communisten zullen waarschijnlijk aan de nieuwe regering hun steun geven. Het is echter onwaarschijnlijk dat de pi-emier ook leden van deze partijen in haar ka binet zal opnemen. Het partijprogramma van de Sri Lanka schrijft een neutralistische politiek voor. Men heeft zich ook uitgesproken voor het l nationaliseren van Britse banken en ver zekeringsmaatschappijen in het land. Ook de scholen, die thans door buitenlandse zendelingen en missionarissen worden ge leid, zouden worden overgenomen. Het programma schrijft ook een geleidelijke overneming voor van de nog in buitenlands bezit zijnde thee- en rubberplantages. (Reuter) Mevrouw Bandaranaike zal zich, behalve met de functie van premier ook belasten met de portefeuilles van de fensie en buitenlandse zaken, volgens krin gen uit haar Sri Lanka vrijheidspartij, die 75 van de 151 parlementszetels waarover woensdag verkiezingen zijn gehouden, heeft verworven. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS GEN. CRONJéSTRAAT 48 Kern en zie onze enorme uitverkoop-aanbiedingen Linnen structuur pantalons vanaf maat 328.95 Wollen structuur pantalons alle maten15.95 Wollen pantalons, speciaal geschikt voor de bromfiets alleen donkere tinten 9.75 Zomerrokken, mod. dessins 10.50 Kinderjurkjes4.95 Kinderjurkjes v.a. maat 70—100 8.95 Kinder Terlenka rokjes v.a. 4.50 Dames Terlenka rokken v.a. 14.95 Zie onze enorme sortering wollen jumpers en vesten v.a. 7.50 Me, eenHEINKEL bent u het beste af HOUTPLEIN 18-20 - TELEF. 16615 - 12000

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1