BRYLCREEM Edgar Faure naar Peking als „padvinder Politiek van V.S. verhoogt spanningen in de wereld WERELDNIEUWS Koning Boudewijn stak Belgen een hart onder de riem NAAIMACHINES De Gaulle wil China's bedoelingen in Afrika diepgaand laten peilen V.S. blijven schepen bij hun kust identificeren Britse Labour-motie ^^raatótcel ENGEL 3 Sukarno waarschuwt iiumi en P.S.I. Masji Antwoord op Sovjet-nota inzake laagvliegers Weergaloze BRYLCREEM aanbieding VELE GULDENS Brussel voelt zich gesterkt door UNO-besluit Geëvacueerde Belgen door een brand geruïneerd Djamila Boupacha naar Parijs overgebracht voor een medisch onderzoek Op de Vijf jaar voor leider van spionage-knipseldienst V. K IJ D A G 2 2 JULI 1960 (Van onze correspondent) PARIJS. Nu de onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse rebellen- regering voor onbepaalde tiid zijn onder broken. wordt in diplomatieke kringen in Parijs opnieuw de vraa'g opgeworpen over de rol die de Chinese volksrepubliek de laatste maanden in het conflict heeft ge speeld en de vooruitzichten die daardoor geopend zouden kunnen worden. Om te pogen dat Chinese mysterie te ontsluieren, zullen binnenkort twee Franse boodschap pers, onafhankelijk van elkaar, in Peking poolshoogte gaan nemen. Een hoge functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van het staatshoofd, generaa»! De Gaulle, opdracht ontvangen speciaal de economische kan ten van het probleem China te bestuderen. Hij zal onderzoeken welke mogelijkheden er op deze onafzienbare nieuwe markt voor de Franse produkten bestaan, en omdat Frankrijk in dit geval als de vragende partij optreedt zal zeker al ga«uw de vraag te berde worden gebracht of deze Icvcran- Oud-premier Edgar Faure cier of klant in hope het ogenblik niet acht aangebroken de regering van Peking, die de scepter voert over een slordige zes honderd miljoen zielen, eindelijk eerst of ficieel te erkennen. Evenals voor Amerika bestaat de Chinese volksrepubliek van Mao Tse Toeng voor Frankrijk officieel nog altijd niet. De Gaulle zal die Franse erkenning van de communistische Chinese staat echter ongetwijfeld Mao Tse Toeng zelfs Voor eon aanlokkelijk handelsakkoord niet zo maar in de schoot willen werpen. Het tweede punt is dan ook welke politieke en diplomatieke voordelen zou Parijs van die officiële betrekkingen met Peking kunnen Advertentie horend Ook de conventionele boortoestellen, die onder de kleren ge dragen worden, zijn In de laatste jaren enorm vooruitgegaan. Wij bieden u keuze uit vele merken, w.o. Aditone, Audium, Multitone, Philips en Siemens. DJAKARTA (AFP) President Sukarno heeft donderdag de leiders van de Masjumi en de socialistische partij gewaarschuwd, dat hun partijen zouden worden verboden als zij niet openlijk de opstandige bewegin gen veroordeelden en zich niet schaarden achter het beginsel van geleide democratie Zij kregen acht: dagen om hun positie uit een te zetten De president deelde dit mee op een bij enkomst waarop ook militaire en politie- ciders aanwezig waren. Sultan Sjahrir en Subadio vertegenwoor digden de socialistische partij en Prawoto en Junan Nastition waren door de Masjumi afgevaardigd. verwachten? Het antwoord te vinden op deze tweede, en veel gewichtiger vraag heeft de generaal opgedragen aan de vroe gere gematigd-conservatieve minister president Edgar Faure, een scherpzinnig man. die hij onlangs speciaal voor deze op dracht. op het Elysée ontbood. Faure is in 1957, met zijn echtgenote Lucie die direc trice is van een links-liberaal maandblad, al eens in China geweest en hij heeft, over zijn bevindingen toen een belangwekkend boek geschreven, waaruit grote bewonde ring sprak voor de prestaties van hel: nieu we bewind. Het zal Faure's taak zijn in het bijzon der na te gaan weike plannen de Chinezen koesteren in Afrika en speciaal in Alge rije. Het is bekend dat twee ..harde minis ters"' uit het kabinet van Ferhat Abbas enkele maanden geleden in China zijn ge weest, waar ze als broeders in de revolu tie werden ontvangen en gevierd. De Alge rijnse nationalisten werden overladen met geschenken en, nog meer, met beloften: ze hoefden hun vinger maar op te steken of hele arsenalen met wapentuig en regimen ten „vrijwilligers" zouden de reis naar Al gerije ondernemen. Tot dusver heeft die Chinese hulp alleen nog maar op papier bfestaan. Zowel Ferhat Abbas en zijn prin- cipieel-westers gerichte geestverwanten in het FLN, als de Tunesische president Ha- bi'o Bourguiba en. bovenal de Marokkaan se koning Mohammed V, zijn krachtig ge kant tegen het: denkbeeld bijstand van de Chinezen te aanvaarden, een bijstand waarvan de politieke bijoogmerken dan ook niet omstandig behoeven te worden uiteengezet. Voor het Westen, en voor Frankrijk in het bijzondér, is het een gunstig voorteken geweest dat de leiders van het Algerijnse verzet ongeveer een maand geleden einde lijk de handschoen van De Gaulle hebben opgeraapt, ofschoon toen het „genereuse" aanbod van de Chinezen juist was uitge sproken. Nu die Franse handschoen echter weer op de grond is gevallen, of tenminste in de lucht, hangt, zou Peking het ogenblik wel eens rijp kunnen achten op die vorige onderhandeling -terug te komen en zijn druk op het FLN te verhogen. Voor De Gaulle is het daarom van het grootste be lang achter de schermen van Peking zelf te weten te komen wat deze troefkaart in het Algerijnse spel zo ongeveer waard is. In ditzelfde verband komen ook de Rus- sisch-Chinese verhoudingen ter sprake. Toen de Chinese Volksrepubliek in het Westen nog vrij algemeen werd doodge zwegen, behoorde De Gaulle al tot de eer ste staatslieden die openlijk wezen op de potentiële economische, politieke en mili taire macht van Poking en op het gevaar waardoor ook Moskou hier, op kortere of langere termijn, zou kunnen worden be dreigd. Gedurende de uren die De Gaulle samen met Kroesjtsjev in zijn bureau heeft doorgebracht om de topconferentie voor te bereiden, die maar zo'n kort leven was be schoren, zullen die Russisch-Chinese rela ties ongetwijfeld ook over de tong zijn gegaan. De Gaulle heeft Rusland de naam Sovjet-Unie-neemf hij nimmer in dc mond ondanks het communisme altijd primair en principieel als een Europese mogendheid willen beschouwen, die de rest van Europa en het Westen op den duur niet kan ontberen als lid van een bondgenootschap dat eens tegen het. „gele gevaar" tot stand zou moeten komen. In dat licht liepen de gedragslijnen van Pe king en Moskou ten aanzien van de Alge rijnse oorlog tot voor kort ook nog al aan zienlijk en veelzeggend uiteen. Kroesjtsjev heeft De Gaulle's politiek van zelfbeschik king voor de Algerijnen zijn zegen gegeven, terwijl Peking nooit een goed woord voor het Franse „kolonialisme" in deze gebie den kon vinden. Hoe de bedoelingen en verlangens van Moskou ten aanzien van de Algerijnse oorlog na de mislukte topconfe rentie precies zijn, is moeilijk met zeker heid te zeggen. De Chinezen achten het zeker in hun belang dat deze strijd, waar in Frankrijk zich uitput en die een voort durende haard is van diplomatieke con flictstof in het westelijke kamp, zich nog jaren zal voortslepen. Met dat doel hebben de Chinezen hun militaire, technische en economische hulp de Algerijnse nationalis ten dan ook aangeboden. Het is dit hele complex van vragen en problemen dat Edgar Faure als „padvin der" voor De Gaulle in Peking zal trach ten te doorgronden. De resultaten van zijn missie, die een zeer geheim karakter di-aagt, zullen in de eerste plaats hun in vloed doen gelden op de onderhandelings tactiek die De Gaulle verder met de Alge rijnen zal volgen, doch op langere termijn zeker eveneens op de taxatie van de gele hypotheek die steeds duidelijker drukt op het zwarte werelddeel. WASHINGTON (Reuter) Amerika heeft donderdag in een nota aan de Sov jet-Unie de Russische beschuldiging, dat laag overvliegende Amerikaanse vliegtui gen een gevaar zouden vormen voor het leven van Russische zeevarenden en een schending zouden betekenen van het in ternationale recht, „ongegrond" genoemd. Amerika protesteert tegen het Russi sche dreigement, dat zal worden opgetre den tegen „Amerikaanse vliegtuigen, die vluchten boven internationaal water ma ken". „De Amerikaanse regering-kan dit drei gement. niet. aanvaarden en zal alle rech ten boven internationaal water blijven uit oefenen, die het internationale recht en de internationale praktijk toestaan", aldus de Amerikaanse nota. Amerika zegt, dat Amerikaanse patrouil levliegtuigen de schepen alleen maar wil len identificeren, vooral als zij in de buurt van Amerika komen. De piloten hadden evenwel opdracht de schepen niet dichter te naderen dan voor de identifi catie nodig was. Het Russische protest daartegen doet twijfel rijzen aan de activiteit van de schepen, zo gaat de nota voort. In dit verband maakt de Amerikaanse regering melding van het feit, dat een Russisch schip, dat er uitzag als een trawler, in april van dit jaar vijf dagen lang ver kenningen heeft gedaan langs de Ameri kaanse oostkust. De Amerikaanse marine was daar toen bezig met proeven met de raket „Polaris". Amerika spreekt de hoop uit, dat de Sovjet-Unie ook anderen het recht van de vrije zee voor schepen en vliegtuigen zal gunnen. Advertentie W x "r>or '50o &Oo tips Unieke map met 17 landkaarten en 500 tips voor 500 trips samengesteld door Dr. L van Egeraat- bij aankoop van een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcreem van f. 1,85 krijgt u - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 genoegelijke tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter- en motor rijders, automobilisten. Deze ideale „reisgids" vindt u uitsluitend by uw Bryicreem verkoper! Dr. L. van Egeraat, de man die overal de mooiste en de rustigste plekjes kent; die 12 boeken en 33 reisgidsen heeft geschreven; die millioenen luisteraars en T.V. kijkers boeide met zijn reisverhalen- ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen! dc meest verkochte haarcrème ter wereld Beecham (Nederland) N.V. Amsterdam (Van onze correspondent) BRUSSEL. België heeft gisteren een treurige nationale feestdag beleefd en deze dag zou in gedrukte stemming voorbij, zijn gegaan, wanneer Koning Boudewijn niet eer. hartversterkende radiotoespraak tot het Belgische volk had gericht. In deze toespraak bracht de Koning hulde aan de Belgische troepen in Kongo en hij noemde de bescherming van de Belgen in Kongo een heilige plicht. De Koning zei dat de Belgen in hun geschiedenis grotere tegen slagen hebben overwonnen en hij vroeg van al zijn landgenoten moed, arbeid en solidariteit. Het kernkabinet voor de Kon golese kwesties heeft de situatie ook gis teren van uur tot uur gevolgd. Premier Eyskens verklaarde dat ondanks het feit dat de UNO-troepen Stanleystad bezetten, de Kongolese autoriteiten aldaar arresta ties van Belgen bevelen. De rede van Koning Boudewijn leek er evenzeer op te wijzen, dat België zijn troe pen pas volgende week naar Roeanda en Oeroendi zal terugtrekken, wanneer op sommige plaatsen in Kongo, waar zulks nog noodzakelijk is, de laatste Belgische families in veiligheid zijn gesteld. In Leo- poldstod hebben de Belgische troepen het gebied verlaten, waardoor Brussel heeft willen bewijzen dat het de taak van de UNO-commandant niet wil bemoeilijken. Door verklaringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, die de Russische bedreigingen bluf noem de, en van zijn Franse collega Couve de Murville is men in Brussel gesterkt. Het werd ook als een kleine morele voldoening voor België beschouwd, dat de Veilig heidsraad niet is ingegaan op het verzoek van Loemoemba om de zitting te schorsen tot hij in New York is aangekomen. In UNO-wringen groeit de ontevredenheid over de brutale houding van sommige Kongolese autoriteiten ten overstaan van de militaire UNO-commandanten in Kongo. 25.000 vluchtelingen In het Brusselse pershuis, waar het na tionaal comité voor de hulp aan de vluch telingen uit Kongo, dat wordt gepresideerd door prins Albert, zich voorstelde, werd meegedeeld dat de Sabena-luchtbrug. met de steun van bevriende luchtvaartmaat schappijen, waaronder de KLM, in 136 vluchten 25.000 personen naar Brussel LONDEN (UPI) In een motie, die de socialistische afgevaardigden Emrys Hughes en William Baxter in het Britse Lagerhuis hebben ingediend dringen zij er bij premier Macmillan op aan, dat hij president Eisenhower schriftelijk op de hoogte zal brengen van „de ernstige twij fel, die bij een aanzienlij deel van de Britse bevolking is gerezen, aan de ge rechtvaardigheid van de Amerikaanse vluchten over of langs het grondgebied van de Sovjet-Unie." De motie vervolgt: „De politiek van de Verenigde Staten heeft er ook toe geleid dat de spanning in de wereld is vermeer derd. Men zou van de regering van de V.S. de verzekering willen ontvangen, dat men een politiek gaat voeren, welke er toe kan leiden dat er overeenstemming met Rusland wordt bereikt, dat commu nistisch .China in de UNO zal worden toe gelaten en dat de vrees, dat de voort schrijdende wedloop in de kernbewape ning tol een derde wereldoorlog kan lei den, wordt weggenomen". In een mondelinge toelichting op zijn motie zei Hughes: „Veel mensen geloven niet alleen, dat Amerika gelijkelijk ver antwoordelijk is voor de verhoogde span ning. maar zij achten Amerika zelfs meer verantwoordelijk dan de Sovjet-Unie." Sinds de Parijse conferentie van de grote vier heeft Macmillan gesproken over de bedreiging die de spionagevluchten voor de conferentie betekenden, zei hij. En hij voegde er aan toe: „Hij (Macmillan) is zo ongeveer de verdediger van de Ameri kanen geworden." Hij zei te hopen, dat Macmillan eindelijk gevoel voor verhou dingen zou tonen door de mening van ve le mensen over te brengen, en door aan dacht te vragen voor het aandeel van Amerika in de serie incidenten. Wij kun nen ten slotte het feit niet verhelen dat boven dit land geen Russische vliegtuigen zijn neergeschoten," zei Hughes. Op 28 juli zal een andere socialist, Frank Allaun, Macmillan vragen een brief te schrijven aan de Amerikaanse presi dent, waarin hij deze wijst op de bedrei ging van de wereldvrede, welke schuilt in de jongste Amerikaanse acties". Onderzoek verlangd NEW YORK (Reuter) De Amerikanen zouden de Veiligheidsraad willen voorstel len een commissie in het leven te roepen, die een onderzoek zou moeten instellen naar de juistheid van de Russische be schuldiging, dat de Amerikaanse RB-47, die op 1 juli door de Russen is neergehaald, het Russische luchtruim heeft geschonden Zoals bekend komt de Veiligheidsraad van daag om 20 uur bijeen voor een debat over deze kwestie. heeft gebracht. De gevlogen route omvat te meer dan twee miljoen kilometer en somnrge piloten zijn sedert dertien dagen niet uit de uniform geweest. Het Belgische standpunt is nog steeds dat de Belgische (roepen zich zullen terug trekken, wanneer de TJNO-troepen hun taak behoorlijk kunnen overnemen. Deze taak wordt echter sterk be moeilijkt door de opruiende taal van Loe moemba en voornamelijk van zijn pro- communistis -ne minister van Voorlichting Kasjamoeia, die ondermeer voor radio- T.eopoldstad vei klaarde dat de Belgen be gonnen zijn met het mishandelen van Kongolese vrouwen. Hiertegen heeft de Belgische premier Eyskens in het parle ment heftig geprotesterd: Het versterkt de Belgische regering in haar voornemen eerst te zorgen voor de veiligheid van de Belgen in Kongo. Ook de positie van Katanga, komt door de verklaring van Loemoemba in het ge drang. Tsjombe heeft namelijk verklaard dat de UNO-troepen in Katanga niet zul len worden toegelaten en zij zelfs met ge weld zullen worden teruggedreven. Men hoort thans duidelijk uit de verklaringen van Loemoemba dat de Belgische troe pen het gehele grondgebied dienen te ver laten, dat hij hierna de strijd tegen Tsjom be wil aanbinden en ir deze strijd UNO troepen of eventueel Russische troepen wil betrekken. Het beroep op Russische of Afro-Azia- tische troepen heeft de schijn weggevaagd dat Loemoemba, zoals hij het zelf ver klaarde geen communist maar slechts een Afrikaans nationalist zou zijn. Men is er anderzijds van overtuigd dat wat de even tuele Russische interventie in Kongo be treft, de Britten en Fransen in de Kon golese republiek geen communistisch re gime kunnen dulden, daar hun Afrikaanse gebieden rond Kongo hierdoor zullen wor den bedreigd. De zenuwoorlog is een on derdeel van de Russische koude oorlog op verscheidene fronten in de wereld. Loe moemba, aldus de waarnemers in Brus sel, is er thans van overtuigd dat de UNO- troepen, zoals dat in het Nabije Oosten het geval is, jarenlang in Kongo zullen blijven en hij beschouwt dit toekomstbeeld als fnuikend voor zijn prestige bij de Kon golese openbare mening. Mn m President Charles De Gaulle van Frankrijk heelt vandaag op de plaats van het voormalige concentratiekamp Struthof in de Vogezen het nationale monument ter herinnering aan de poli tieke gevangenen, die in dit kamp om het leven zijn gekomen, onthuld. Gene raal De Gaulle deed dit in aanwezig heid van Raymond Triboulet, de minis ter van het departement voor Oud strijders. Het gedenkteken, een schepping van de Franse beeldhouwer Lucien Fenaux, is vervaardigd van beton, bedekt mei marmeren platen. Het torent 41 meter boven de graven van de slachtoffers uit het kamp, die aar de voet van een lage heuvel hun laatste rustplaats kregen. BRUSSEL. (ANP) Een pas uit Kon go geëvacueerd Belgisch gezin heeft zijn laatste bezittingen verloren doordat de verhuiswagen, waarmede hun in België opgeslagen meubelen naar Brussel zouden worden gebracht in brand vloog. De heer en mevrouw Van Pete zijn begin deze week uit Kongo gevlucht. De man werd een betrekking aangeboden in Brussel en het gezin besloot het in hun woonplaats voor hun vertrek naar Kongo opgeslagen meubilair op te halen en naar Brussel te verhuizen. Enkele kilometers voor Brus sel vloog ae verhuiswagen in brand. Bij de wanhopige pogingen om nog iets van de inboedel te redden liep de heer Van Pete zware brandwonden op. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zijn vrouw, die nog niet geheel hersteld was van de doorgestane ellende in Kongo, kon deze ramp niet verwerken. Volkomen overspannen is zij eveneens naar een zie kenhuis overgebracht. "PARIJS (Reuter) De 22-jarigé Alge rijnse studente Djamila Boupacha, die in Algerije zou zijn gemarteld om haar een bekentenis af te dwingen, dat zij zich aan terroristische misdaden zou hebben schuldig .gemaakt, is donderdag van de gevangenis in Algiers, waar zij werd vastgehouden, per vliegtuig naar Parijs overgebracht. Kantoorpaps en Naalmoes Mijn dochters lezen boeken. Boeken voor groteRE meisjes, 't Geen men niet verwarren moet met boeken voor groTE meisjes, want daarin bonzen de harten, er wordt onbegrepen gesnikt in de bedde- kussens, met lokken geworpen en met de ogen gevonkt en d,at is er voor de groteRE meisjes allemaal nog niet bij. Bovendien staan als pièce de milieu bij de groTE de Liefde en de Vriend, terwijl bij de groteRE het accent op het ouderlijk nest, te weten Paps en Moes, valt. Paps is gewoonlijk Kanioorpa.ps, Moes is Naaimoes. Zij zijn twee heel verschil lende grootheden die toch wel degelijk ook hun trefpunten hebben, zodat er prach tig en gaaf kan worden opgevangen en aangevuld. Neem bijvoorbeeld het geval van: gro ter meisje dat ondeugend is. Wat doet dan Moes? Zij kijkt verdrietig. Wat doet Paps? Hij kijkt streng. De som van dit optreden is dat het kind iedere kans op een lekker stukje zelfstandig verweer bij voorbaat uit de handen wordt geslagen, er blijft alleen plaats voor een loodzwaar stokoud zelfverwijt. Gelukkig zijn de momenten van ondeugd bij de grotere meisjes dun gezaaid. Meestal kabbelt het leven vre- digjes en vooral gezelligjes voort. Paps rijdt des morgens te fiets naar Kantoor. Moes naait, haakt, breit, kust en bakt flenzen. Wanneer men zich verdiept in de Moezenlevens dan staat men ervan te kij ken zoveel als daarin wordt afgebakken. Mmmrnm! Wat ruik ik?! hoort men de Jannekes, Hannekes en Marjoleinekes om de haverklap vrolijk over de pagina's roe pen, en ja, hoor, de Moezen hebben de pan weer ie vuur gezet! En waarom ook niet. Moezen genieten van de gezonde honger van hun heerlijk gezinnetje. Tegen de tijd dat de kinders uit school komen, leggen ze stop-, naai-, brei-, en/of verstelwerk terzijde teneinde ogenblikke lijk tot het verstrekken van dampende kopjes en knappende kaakjes over te kunnen gaan. Soms ook komt Hanne- kind tien minuten later en dan woe den de Moezen ongerust. Ze trekken wit weg om cle Moezenneus, kleven aan de ge lapte ramen, wringen de zachte handen en zeggen: Paps, ivaar blijft het kind! Paps bromt- Geruststellend. Zelden hoort men de Papsen, maar bij dreigend gevaar, fietstochten, gerezen moeilijkheden en een vijf voor proefwerk, ja, dan blijkt hij toch wel degelijk bij de hand te zijn. Hij stelt gerust, hij lacht be moedigend, hij kijkt streng of goedig en soms signaleren de Jannekes, Hannekes en Marjoleinekes lichtjes in zijn ogen- onder de zware wenkbrauwen. Dat zijn heerlijke momenten. Voor iedereen. Voor de Papsen zelf, voor de Moezen, voor de kinders en voor de dochters die deze uni forme, volgens beproefd recept geschre ven onwerkelijkheden bij planken tegelijk verslinden. Het is mijn vaste overtuiging dan ook dat Paps en Moes tot tevredenheid van alle betrokkenen, nog een lang en gelukkig leven tegemoet gaan. Cri Stéllweg Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Resten. De Russische partij-ideoloog M. Soeslov heeft donderdag „de Ameri kaanse imperialisten" beschuldigd van pogingen, een wig te drijven tussen de volkeren van de Sovjet-Unie. Soeslov sprak op 'n feestelijke bijeenkomst van de Litouwse opperste sovjet ter herden king van het feit dat 20 jaar geleden Litouwen bij de Sovjet-Unie werd inge lijfd. Volgens Soeslov vertrouwen de Amerikanen op „een wedergeboorte van de resten van het burgerlijke nationa lisme" in de Baltische republiek. Volhouden. Negen-en-dertig landen onder leiding van India hebben de Algemene Vergadering van de UNO verzocht de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaan- se regering opnieuw (voor de negende achtereenvolgende keer) op de agenda te nemen. Vals. De Amerikaanse ambassade in To kio heeft donderdag meegedeeld, dat zij van bevriende zijde een fotokopie van een vals document heeft ontvangen, „dat kennelijk bedoeld was om in Ja pan stemming tegen Amerika te kwe ken". Het document heette bestemd te zijn voor de Amerikaanse ambassade in Tokio. Het beval aan dat de verken ningsvliegtuigen van 't type U-2, die uit Japan zijn verwijderd, heimelijk zouden worden teruggebracht. Overtocht, De Engelsman Frank Chiches- ter is in de haven van New York gear riveerd, na uit Plymouth in Engeland de Atlantische oceaan te zijn overgesto ken in zijn zeilboot Gipsy Moth III. Chi chester heeft deze reis alleen gemaakt. Overleden. Ir. Andre Coyne, de bouwer van de stuwdam van Malpassat bij Fré- jus is donderdag, 69 jaar oud, in Parijs overleden. Coyne genoot een wereldre putatie als constructeur van stuwdam men. De wanden van zijn dammen zijn betrekkelijk dun en vormen een boog waarvan de bolle zijde naar het wa ter is gekeerd. Door het bezwijken van de dam bij Fréjus kwamen meer dan 400 personen om het leven. Het onder zoek toonde dat de constructie juist was, maar dat het gesteente waarin de dam was verankerd niet solide genoeg was. KARLSRUHE, West-Duitsland (DPA) Het Westduitse hooggerechtshof in Karls ruhe heeft vrijdag de 52-jarige archivaris Karl Jasznevski uit Stuttgart wegens land verraad tot vijf jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Voor drie jaar is hij vervallen ver klaard van zijn burgerrechten. Voorts is een bedrag van 25.000 mark verbeurd ver klaard. dat hij voor zijn diensten uit Oost- Berlijn had ontvangen. Vergast. Een 32-jarige Japanse tandarts heeft bekend, dat hij in mei van dit jaar het 7-jarig zoontje van een schat rijke Tokiose fabrikant van lederwaren had ontvoerd om schulden te kunnen af lossen, die hij had gemaakt nadat hij zijn beroep had opgegeven. In tranen vertelde dr. Sjigehisa Motojama aan de politie dat hij het kind had ontvoerd en het later had vergast toen de politie op zijn spoor zat. Verkeerswet. Op 1 augustus wordt in West-Duitsland een nieuwe verkeerswet van kracht, volgens welke berijders van scooters een rijbewijs moeten hebben, motorvoertuigen van een veiligheidsslot moeten zijn voorzien en de verlichting aan hogere eisen moet voldoen. Uitwijzing. Een functionaris van de Pool se ambassade in de Noorse hoofdstad heeft opdracht gekregen 't land te ver laten wegens spionage-activiteiten. De beschuldiging tegen de functionaris, Jan Mlynarski, is dat hij in verbinding heeft gestaan met de Poolse vluchteling Jan Stanislav Bocewski, die onlangs werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf wegens spionage voor zijn vroege re vaderland. Represaille. De Poolse regering heeft Rei- dar Lillevold, 'verbonden aan de Noorse ambassade in Warschau, persona non grata verklaard en hem verzocht het land te verlaten. Een reden voor dit besluit is officieel niet bekend, maar in Oslo meent men, dat het een represail le is voor de uitwijzing van Jan Mly narski, verbonden aan de Poolse ambas sade in de Noorse hoofdstad, wegens spionage. Zoon. Aane Marie Rasmussen, het Noorse dienstmeisje, dat trouwde met een zoon van de Amerikaanse miljonair Nelson A. Rockefeller, heeft in het Presbyte riaanse ziekenhuis van New York het leven geschonken aan ee> flinke zoon. Nieuw begin. President Nasser heeft don derdagavond de nationale vergadering van de Verenigde Arabische Republiek geïnstalleerd en tevens ten overstaan van de 600 leden daarvan de eed als president van de V.A.R. afgelegd. De nationale vergadering bestaat uit 200 Syrische en 400 Egyptische leden, met als voorzitter de Egyptische kolonel Anwar Al Sdate. De plechtigheid werd uitgezonden door de televisiezenders van de V.A.R., die donderdagavond voor het eerst, in bedrijf kwamen. Onderzoek. Twee leiders van een nieuwe politieke groepering op Cyprus, die tegen aartsbisschop Makarios is gekant, hebben zich er woensdagavond over beklaagd, dat zij bij aankomst op het vliegveld van Nicosia „tot op het vel werden uitgekleed en gefouilleerd" De twee mannen. Loukis Papaphilipou en Andreas Lambrou. zijn lid van de partij der „EOKA-(vrijheids-)strijders"

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3