Uitgaan in Haarlem Operatiekamer onder overdruk Orgelconcert te Beverwijk door tien cursisten van de Zomeracademie A.N.W.B.-prijzen uitgereikt Dansgroep uit Guinea in de Amsterdamse schouwburg AGEN DA Haarlem Aanvullende subsidie voor Concertgebouw orkest Vijf doden in het verkeer Verpleegsters beëdigd als reserve-officier Bende van 24 jeugdige inbrekers aangehouden Spanje stelt cultureel verdrag met Nederland op prijs Opschudding in en om woonwagenkamp Schoenmaker wordt wellicht op straat gezet omdat Multatuli in zijn huisje heeft gewoond Nieuwe aanwinst voor medisch academisch centrum te Amsterdam Hoofdcommies verduis terde in tien jaar 30.000 VRIJDAG 22 JULI 1960 9 V else n-IJ m uide 11 Beverwijk Heemskerk MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN L. A.W. van Zanten is 40 jaar bij de N.B.M. ENKELE JAREN GELEDEN hebben wij een dansgroep op bezoek gehad, waarvan de deelnemers uit diverse gebieden van Frans Equatoriaal Afrika afkomstig waren. Deze stond onder leiding van de ook als dichterlijke publicist bekende Keita Fodéba, die tot. minister van binnenlandse zaken werd benoemd van zijn geboorteland Guinea, toen dit in september 1958 de onafhankelijkheid verkreeg. Dit. voorjaar heeft er een wisseling van portefeuilles plaatsgehad, als gevolg waarvan hij thans met de zorg voor de defensie is belast. Zijn Afrikaanse ballet is een onderneming van de staat geworden onder artistieke directie van Kante Facelli, die de nationalisatie ook in die zin heeft, doorgedreven dat hij in principe alleen met dansers uit Guinea werkt. Er bevindt zich nog maar één uit. Senegal afkomstige vreemdeling in de gele deren van het ongeveer veertig medewerkenden tellen gezelschap, dat gisteren met tamtam voor twee weken bezit van de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft genomen. Het werelddeel Afrika is groter en zeer zeker gevarieerder dan Europa, zo wordt door de schrijver van het voorwoord in het gedrukte programma vastgesteld. Verder leest men daarin, dat er nog weinig onder scheid is gecultiveerd tussen de kunsten onderling en dat. de nauw aan elkaar ver bonden zang en dans „de enige middelen zijn om uiting te geven aan een innerlijk gevoelsleven". De ritmische lichaamsbewe ging is hier in de eerste plaats een natuur lijke aangelegenheid. Oorspronkelijk trach- te men er langs de weg der rituele extase nuttige of alleen maar feestelijke doelein den mee te bereiken. Mede door het ont breken van een gespecialiseerde techniek is de dans een primitieve manifestatie ge bleven, ondanks eeuwenlange westerse in vloeden. Deze factoren spelen een rol in het schouwspel, dat men thans krijgt vooi"- gezet. Om te beginnen heeft men er terecht naar gestreefd de vertoning het. aanzien van een exotische revue te geven, bestaan de uit vele korte scènes en kleurige diver tissementen. Daardoor wordt althans de afwisseling verkregen, die het dansmate- riaal alleen niet kan bieden. Allerlei folklo ristische elementen worden aangewend in spelsituaties uit maatschappelijk leven en recente geschiedenis, waarbij de expressi viteit echter gebonden blijft aan de ver halende toelichting of pantomimische uit eenzetting. Bij dit alles is het authentieke van de beweging behouden, ook al liet men de Franse schilder Ganeau opzienbarend felle of stemmingwekkende decors ver vaardigen. Vermelding verdient ook het ontbreken van iedere vulgariteit, ondanks VRIJDAG 22 JULI Rex, "20 uur: „De koe en de gevangene". Thalia, 20 uur: „Als mijn grote broer dat wist". ZATERDAG 23 JULI Rex, 20 uur: „De koe en de gevangene". Thalia, 20 uur: „Als mijn grote broer dat wist". VRIJDAG 22 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene". W.B. Theater, „De kogel gemerkt „X" ZATERDAG 23 JULI Kennemer Theaterr „En ^eeuwig-zingen de bossen". Lnxor Theater, 18.45 en 21.15 uur:. „De koe en de gevangene"". W.B. Theater, „De kogel, gemerkt „X" Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Duistere driften"; zondagmiddag 14.30 uur: „Uit de brand ben je". Vleeshal: Zaterdag 14 uur: Foppenthea ter Merlijn met „De fluit van Bozebol". Openluchttheater: Zondag 20.15: Papa Bue's Viking Jazz Band. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 2,1.15 uur: „Helden op sokken", alle leeftijden. Elke ochtend (behalve zondags) 10.30 uur: Va kantie-jeugdprogramma: „Watt en Half Watt op avontuur". Frans Halstheater: Vandaag, zaterdag maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur: „Geld ligt op straat", alle leeft Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 x>ur: „De koe en de gevangene", alle leeftijden. Zaterdagnachtvoorstelling 23.30 uur: „Vrouwengevangenis", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", aJ. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag te vens 16.15 uur: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, za terdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Our man in Havanna", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Rusty en de spionnen", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag i4, 16.15 19 en 21.15 uur: „Meneer de Baron", 14 jaar. Zondag 11 uur: „De wereld der Stilte", a. 1. Dagelijks 10.30 uur (behalve zondags) jeugdprogram ma: „De prinses en de zwijnenhoedster". Itoxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Toen de hel losbrak",14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Elke ochtend (be halve zondag) 10.30 uur: Vakantiepro gramma met Donald Duck e.a. zondag 11 uur: „Lassie's grootste avontuur", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 19en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van u?"( 18 jaar. Zaterdag 14.30 uur: „De nacht van de première", a.l. 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van u?" 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Vandaag 20 uur: opening ere- tentoonstelling van werken van Kees Ver- wey. Geopend t-m 4 sept, dagelijks 10- 17 uur, zondags 14-17uur. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur: Reizende Unesco-expeditie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tot 8 augustus dagelijks van 9-27 uur: Expositie van werken van Haar lemse beeldende kun'stenaars. (Verder raadplege men de rubirek „Uit gaan in Haarlem" elders in dit blad) de talrijke relaties met het seksuele ver- keer. Men behoeft deze voorstelling maar met de Folies Bergère te vergelijken om het verschil tussen naakt en ontbloot te beseffen. Betrekkelijk interessant zijn vooral de muzikale prestaties: het fascinerende be slaan van trommen met harde handen en het ontlokken van melodieuze modulaties met swing aan gitaren en meersnarige tok- kelinstrumenten. Ook de zang van moderne volksliederen in creoolse trant heeft inne mende kwaliteiten. Zo'n gecombineerd nummer als „Makhadi" vond ik zelfs heel mooi. Verder zijn er nog een paar aardige intermezzo's, kinderlijk komisch. De vir tuositeit van de dansers blijft bij al het heupsidderen en schouderschokken be perkt tot hoge sprongen in het wilde weg en vaak razendsnel verlopend voetgestamp. Het publiek tijdens de première was bij zonder gul met. beloningen van prestaties. Beroepsdansers in de westerse zin van dit woord zijn deze over het algemeen goedgebouwde mannen en vrouwen niet. Kante Facelli noemt hen „functionarissen". Tijdens een slaande persconferentie op het toneel in de pauze deelde hij mee hen te hebben aangeworven op aanbevelingen van stamhoofden in het binnenland. Oplei ding bestaat er niet en heeft men nog nau welijks nodig: het dansen zit deze mensen in het bloed, zij doen het al sinds hun kin derjaren. Die natuurlijkheid kan men po gen te waarderen in deze aanpassingen bij de eisen van het theater (de groep gaat hierna naar Engeland en Amerika) en daor is herhaaldelijk aanleiding toe. David Koning De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de „Nederlandse orkeststichting te Amsterdam", die het Concertgebouw orkest beheert, voor het seizoen 1960-'61 een subsidie te verlenen van 995.000 en een aanvullende subsidie voor het seizoen 1958-'59 van 25.120.34. Voorts besloot de raad aan het concert gebouworkest. een garantie te verlenen van ten hoogste 50.000 in het geraamde te kort 120.000) van de concertreis, die het orkest in het voorjaar van 1961 zal maken naar de Verenigde Staten en Canada. Hef rijk en de grammofoonindustne zullen in het tekort respectievelijk 50.000 en 25.000 bijdragen. Hedenmorgen is een personenauto met zes mensen uit Boijl (Friesland) bij een inhaalmanoeuvre langs de kanaalweg te Joure in het water gereden. Ondanks on middellijk ingestelde reddingspogingen konden slechts drie personen worden ge red, de andere drie vonden de dood. De slachtoffers zijn de heren G. van Olphen, H. de Boer en A. Veldhuizen, allen uit Boijl en omgeving. De chauffeur van een andere auto en enkele omwonenden stelden onmiddellijk pogingen in het werk de inzittenden uit de bijna geheel onder water verdwenen wa gen te redden. Dit gelukte slechts met de 30-jarige heer A. Vos, de 50-jarige heer Hofma en de 14-jarige J. van Helm. De vijf volwassenen waren arbeiders die op weg waren naar hun werk. De jongen reed voor zijn plezier met de anderen mee. Op de rijksweg UtrechtAmsterdam is giSte'ravönd ée'n''personenauto tegen een aanhangwagen gebotst, die onverlicht ge parkeerd stond op de vluchtstrook. Een liftster is bij het ongeval omgekomen. De 45-jarige bestuurder van de auto liep een zware hersenschudding op. In een ziekenhuis te Utrecht is over leden mevrouw Weverink uit Amstelveen die zaterdagmiddag zwaar gewond werd bij een verkeersongeval op de rijksweg onder Utrecht. De auto, die zij bestuurde, kreeg een lekke band, begon te slingeren, ramde een paaltje en sloeg enige keren over de kop. Haar echtgenoot en haar 17- jarige dochter liepen zware hersenschud dingen op. De familie Weverink was op weg naar Oostenrijk, waar zij de vakantie zou doorbrengen. In het centraal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht zijn veertien reserve-of ficieren beëdigd, die waarschijnlijk de kortste militaire opleiding hebben genoten in het bestaan van de Nederlandse krijgs macht: drie dagen. Het waren reserve officieren Milva der geneeskundige dienst. Veertien gediplomeerde verpleegsters uit alle delen van het land waren na strenge selectie uitgekozen. Zij zijn allen ver pleegsters in burgerziekenhuizen. Men had vier weken uitgetrokken om de dames wat kennis bij te brengen van wat des krijgs- mans (-vrouws) is, doch die termijn bleek te lang. Drie dagen bleken genoeg te zijn, althans om de dames in militaire kleding te steken, hen te leren een gasmasker voor te doen en hen te behoeden voor de vergissing een koi'poraal aan te zien voor een generaal of omgekeerd. Er bleek nog tijd over te zijn om voor hen nog even een kanon af te vuren om de krijgssfeer op hen in te laten werken. Generaal-majoor H. van der Giessen die de dames na de beëdiging 'de plichten van verplegende officieren onder ogen bracht, voed deze eerste opleiding niet van primair belang. „Hoofdzaak is", zei hij, „dat er in tijden van oorlog vakbekwame mensen zijn, die naast het beroepsperso- neel gewonde militairen kunnen verzorgen en het lagere personeel leidinggeven. Zondag 24 juli., Openluchttheater, 20,15 u.; Optreden van Papa Bue's Viking jazz band. Dagelijks in 't Goede Uur t"1 25 juli, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms. Van 25 juli tot 1 augustus werk van Cho pin. Iedere zondag om 12 uur: Goldberg- variaties van Bach. Grote of St. Bavokerk: Elke vrijdag van 1212.30 uur en elke maandag van 16 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Woensdag 27 juli, Turnzaal Concertgebouw 10 en 14 uur: Toneelvoorstelling van de Haarlemse Raad voor de Jeugd. Donderdag 28 juli. Gebouw „Het Baken", Bakenessergracht, 12 tot 18 uur: Ruil beurs en verzamelaars-expositie voor de jongeren, onder auspiciën van de Haar lemse Raad voor de Jeugd. Vrijdag 29 juli, Tuinzaal Concertgebouw, 9 en 15 uur: Fantasiedag van het Haar lemse speeltuinverbond. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11 15 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst., schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit t.e Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 1017 uur. des zondags van 1317 uur. Iedere zaterdag avond, tot en met 3 september, van 20.30 tot 22.30 uur: speciale avondopenstelling met buitenverlichting, oude muziek en kaarsverlichting in de expositiezalen. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13 3017 uur, op zondagen van 14—17 uur. Oruquius Museum, aan de weg naar Hoofddorp: Dagelijks geopend van 9— 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zon dags van 1012.30 uur en van 1417 uur Kunstzaal 't Goede Uur: Gedurende de maand juli expositie van tekeningen van Helga Schussheim uit Amsterdam. Dage lijks geopend van 10 tot 22 uur. Museum „Het Huis Van Looy": Gedurende de maand juli reizende tentoonstelling „Stad en Landschap", onder auspiciën van de Unesco. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en 13.30 uur tot 17 uur. Des zon da e s van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum De Ark: Van 10 juli tot 8 augustus wisselexpositie van werken van Haarlemse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9 tot 17 uur. Vishal. Grote Markt: Van 23 juli tot 5 sep tember: eretentoonstelling van schilde rijen. aquarellen en tekeningen van Kees Verwey. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Adelphe. de wind waait waarheen hij wil: Braitluvaitc. Voor mijnheer - van ons alle maal: Christie. De man in het bruine pak: Cor- dell. Ontluisterd land: Martin. Schering en inslag: Ehvenspoek, Die Schwalbe und die Nachtigsll; von Hoerner. Die Kutscherin des Zaren; Loren- zen. Alles andere als ein Held: Janeway. The third choice; Waugh. Fuel for the flame; Sime- norr, l'Affaire Saint-Fiacre. Ontwikkelingsboeken: Jedin, Geschiedenis van de Concilies: Jezus boeide mij, door H. J. Hegger e.a.: Zonneveld. De levende aarde; Zelf doen, zelf maken: Brand, De automobiel en zijn be handeling, 26ste dr: Rutgers, Vogels in huis en hun verzorging: Spectaculum, bd. 2. Sechs mo derne Theaterst.ücke Brecht, Dürrenmatt, Frisch, Jahn. Majkowski; Hanot, De beginselen van Al- bert Verweys litteraire kritiek: Verlooghen, Kans op onweer, gedichten: Walravens. Waar is de eerste morgen, levende experimentele poëzie in Vlaanderen; de Vries, Tekenen en schilderen als liefhebberij: Valentin. Handbucn der Instrumen- tenkunde (muziekinstrumenten): van Thienen, Acht eeuwen Westeuropees costuum; Verbeek, De Franse revolutie. Donderdagavond be speelden tien cursis ten van de Haarlemse Zomeracademie het Muller-orgel van de Nederlands Hervorm de kerk te Beverwijk. Enerzijds bedoeld als een slotconcert van de cursus, gold de be speling tevens als wedstrijd om de prijs, die door het bestuur van het Holland Fes tival voor de opmer kelijkste prestatie werd uitgeloofd. De lien aca.demisten ver tegenwoordigden ze ven nationaliteiten: Zweden, Duitsland, Luxemburg, Verenig de Staten, Canada, Oostenrijk en Neder land.. De Nederlander Thijs Kramer beet de spits af met een improvi satie op een thema van Cor Kee. Dit werd niet zijn bijzonderste prestatie, want pas toen hij later de Koraalfantasie van Bach „Christ lag in Todesbanden" en het koraalvoorspel „Wer nur den lieben Gott laszt walten" van dezelfde componist ten gehore bracht, wist men pas positief wat men aan hem had, namelijk een vaardige muzikale vertolker. De Zweedse Sonia Hall uitte zich zeer behoorlijk met composities van Cavazzoni en van Cabezon. Birgit Lindkvist, eveneens uit Zweden maakte een treffende beurt met een paar composities van Frescobaldi. De Duitser Hans Joachim Bartsch toonde zijn kunnen met een toccata van Frescobaldi en een vaardig geïmproviseerd koraalvoor spel. De Oostenrijker Franz Haselböck speelde in typisch Italiaanse timbres de Pastorale van Zipoli; later vertolkte hij op overtuigende wijze twee dankbare koraal voorspelen van Bach en tenslotte demon streerde hij zijn muzikale inventie met een goed uitgewerkte improvisatie op een the ma van Cor Kee. Charles Meyers uit Luxemburg liet zich op vlotte wijze gelden in Bach's koraal- voorspel „Ven Himmel hoch da komm 'ich her" en de Amerikaanse Marjorie Carlson vertolkte met smaak dat over „Herzlich tut mich verlangen" van de Leipziger Cantor Marie Lucette Guité uit Canada wist een goede indruk te wekken met Bach's Fuga in c over een thema van Legrenzi; en Bri- gitta Riechel uit Duitsland was zeer geluk kig met haar mooi geregisteerde interpre tatie van het koraalvoorspel van Bach „Wir glauben all' an einem Gott". Tenslotte was er nog de Oostenrijkse Gertrud Kast- ner, die de wat droge akoestiek van de kerk vulde met de in pleno gespeelde Fan tasie in c van Bach. Alles bij elkaar was het een manifestatie die er wezen mocht. Wie van de tien gega digden in aanmerking komt voor de Hol land Festival-prijs, zal heden blijken tij dens de afscheidsreceptie ten stadhuize om zes uur hedenavond. Jos. cle Klerk (Van onze Amsterdamse redacteur) De centrale recherche te Amsterdam heeft 24 leden var. een bende gearresteerd die opereerde vanuit een koffiehuis in de Spuistraat en die werd geleid door de voormalige eigenaar van deze gelegen heid, G. J. De bendeleden -twintig jongemannen en vier meisjes- hebben zich schuldig ge maakt aan misdaden die varieerden van mishandeling tot inbraak. Begin juni maakten vier jongemannen zich schuldig aan een inbraak in Hilver sum. Aangespoord door dit succes pleeg den zij een inbraak in Apeldoorn, waar van de Hilversumse politie de indruk had dat hier van dezelfde daders sprake was. Toen zij opnieuw in Hilversum een huis probeerden binnen te dringen werden zij op heterdaad betrapt. De arrestatie te Hilversum werd ge volgd door de aanhouding van vier ben deleden in Amsterdam. Langzamerhand kon de gehele bende worden opgerold. Al le leden bleken bezoekers van het koffie huis in de Spuistraat te zijn, waar de plannen voor de misdaden werden be raamd. De leeftijden van de aangehoude nen varieerde van 16 tot 35 jaar, maar het merendeel is rond de 20. Zij zullen zich moeten verantwoorden voor inbraken in scholen, winkels, bioscopen, fabrieken en woonhuizen en diefstal van auto's. Enkelen van de aangehoudenen hebben reeds een strafblad. Er bevinden zich ook enkele ontvluchte psychopaten bij de groep. Uit het onderzoek is volgens de politie komen vast te staan dat de voor malige koffiehuishouder de leider van de bende was. Hij verstrekte de opdrachten aan de leden, die in vele gevallen door hun grote verteringen in het koffiehuis bij hem in het krijt stonden. Het koffiehuis is inmiddels in andere handen overgegaan. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel er geen sprake is van een offi ciële stap van de Spaanse regering heeft de laatste tijd enig informeel contact plaats gehad tussen Madrid en Den Haag over een in de toekomst te sluiten cultu reel verdrag tussen beide landen. Van Spaanse zijde zal een dergelijk akkoord, zoals nog onlangs zowel met Frankrijk als met Engeland tot stand kwam, zeker wor den gewaardeerd. Aan Nederlandse kant zijn de zaken meer genuanceerd. Uiteraard erkent men de grote waarde van de Spaanse bijdrage tot de Europese cultuur en het belang van goede betrekkingen tussen beide lan den op het terrein van kunst en weten schap komt reeds nu onder meer tot uit drukking in enkele beurzen welke ter be schikking worden gesteld van Nederland se studenten die in Spanje, en Spaanse die in Nederland, willen studeren. Men vreest echter dat een cultureel akkoord bevolkingsgroepen, waarin principiële be zwaren leven tegen het huidige politieke regime in Spanje, te ver zal gaan. Daar om is men in regeringskringen enigszins huiverig om deze zaak nu reeds aan de orde te stellen, hoewel de Nederlandse vertegenwoordiging in Madrid wel over tuigd lijkt van het nut van een dergelijk verdrag. Liever zou men ten aanzien van de cul turele betrekkingen met Spanje dezelfde gedragslijn volgen als voor de landen ach ter het IJzeren Gordijn geldt. Ook daar mee zijn geen culturele akkoorden geslo ten, ondanks de aandrang die wel eens in die richting wordt uitgeoefend door hen die menen dat een cultureel akkoord in feite geen andere betekenis heeft dan een handelsverdrag waarvan men vrijwel nooit afkerig blijkt. De regering geeft echter de voorkeur aan een incidentele bevordering van het cultureel contact en beslist dus per ge val in hoeverre zij aan een bepaalde ac tiviteit van een tot het Sowjetblok beho rende staat of van een Nederlandse in stantie ginds haar medewerking kan ver lenen. Zij kan dan tevens beter het we tenschappelijke of artistieke nut van de voor uitwisseling voorgestelde manifesta ties beoordelen. (Van onze Limburgse correspondent) In het woonwagenkamp te Heerlen is grote beroering ontstaan, nadat vijf bewo ners een lastgeving van de burgemeester kregen om het kamp te verlaten. Zij ston den er zonder de vereiste vergunning. Toen de gestelde termijn verstreken was, ver schenen een vijftien agenten in drie over valwagens. Er ontstond een hevige woor denwisseling met de kampbewoners. Toen een van hen weigerde het kamp met zijn wagen te verlaten, werd hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zijn echtgenote met twee huilende kinde ren eiste mét haar man mee te mogen gaan. Dit werd haar toegestaan. Maar an dere vrouwen gingen eveneens mee. Op een gegeven moment zaten er zelfs 15 woon wagenbewoners, 4 vrouwen en 7 kinderen in het politiebux-eau. Met behulp van een truck van Openbare Werken wei-den vijf wagens, die te veel waren in het kamp, naar een bos gesleept op een kilometer afstand. Maar enkele uren nadat de politie haar werk vex-richt had en vertrokken was, hadden de woon wagenbewoners de vijf versleepte wagens in het kamp terug gebracht. Tot nu toe heeft de politie niet opnieuw ingegrepen. Het gemeentebestuur over weegt nu de voox-zieningen aan het kamp stop te zetten, omdat er 48 wagens in het kamp staan, hoewel het er maximaal 20 mogen zijn. De Koninklijke Toeristen Bond heeft, zoals wij reeds eerder berichtten, voor de derde keer een drietal bekroningen toegekend aan publicisten, die zich voor het toerisme verdienstelijk heb ben gemaakt. Donderdag ontvingen de heren Bertus Aafjes, Bert. Garthoff en Jan Bonman op de foto van links naar rechts in hotel de Wittebrug te Den Haag deze onderscheiding, die uit een penning en een bedrag van duizend gulden bestaat. De 62-jarige Amstei-damse schoenmaker W. A. A. Jansen en zijn 68-jarige inva lide vx-ouw zullen wellicht met de sterke arm uit hun woning te worden gezet om dat in dit huis Koi-stjespoortsteeg 20 Mul tatuli het levenslicht heeft aanschouwd. Het huisje in de steeg is een fx-aai pandje en het Multatuli-genootschap zit. al enige jax'en te popelen om de Multatuliana hier onder te brengen. Maar de heer Jansen is tot de dag van vandaag in het beneden huis zijn schoenen blijven lappen en heeft het aanbod van de gemeente Amstex-dam om enkele meters vei-der op nummer 18 een bovenhuis te betrekken afgewezen. Schoenmaker Jansen is bijzonder ont stemd over de wijze waai'op hij het veld moet ruimen, en hij vi-aagt zich af of Multatuli die behandeling zelf zou hebben gewenst. Zijn advocaat, mi\ M. V. van der Woude, vindt het maar een nax-e zaak. Waarom, zo zegt hij, laat men het echt paar niet met rust tot zij straks elders van hun A.O.W. kunnen genieten? Waar om moet de schoenmaker-, die beneden woont, er uit hoewel Multatuli op de bo venverdieping is geboren en de laatste herinnering hiex-aan een oude bedstee in 1.934 werd gesloopt? Overigens heeft Eduard Douwes Dekker hier maar di'ie maanden gewoond. Is dat voldoende aan leiding om per se hier een museum te vestigen? Maar dat zou allemaal nog zo erg niet zijn als de gemeente maar een behoox-lijke schadevex-goeding gaf. De heer Jansen woont al veertig jaar in het pand waar hij vx-oeger op de bo venverdieping met zijn moeder huisde en er zijn schoenen lapte. In 1945, toen de benedenbewoners vertrokken, is hij in dat benedenhuis gaan wonen en hij is er tot de dag van vandaag gebleven met zijn vx-ouw, die hij in 1947 huwde. Sinds 1958, nadat de gemeente Amsterdam het pand voor het stichten van een museum had aangekocht, is getx-acht het echtpaar Jan sen eruit te krijgen. De schoenmaker wilin het organisatieleven. slechts verhuizen als hij in de onmiddellij ke omgeving een werkplaatsje met wo ning zal kunnen krijgen. Hem werd het bovenhuis -op nummer 18 toegewezen en een schadevergoeding van 2160 gulden aangeboden. Hij weigerde. Hij wilde geen bovenhuis omdat zijn vrouw verlamd is en geen trappen kan lopen en omdat hij bani is dat ook zijn klanten hem voor bij lopen als hij ex-gens één hoog ver- boi-gen zit. De heer H. Tulp, dix-ecteur van de af deling Wettelijke Aansprakelijkheid. Vex-- haals- en Vex-zekeringszaken van de ge meente, heeft op een persconfex-entie het aanbod, dat de heer Jansen is gedaan, zeer redelijk genoemd. „Dat de vx-ouw geen trappen kan lopen, is een argument dat mij niet aanspreekt, want ze komt toch al nooit op straat en bovendien heeft ook hun huidige woning een buitentx-ap". zo zei hij. „En vroeger lapte Jansen zijn schoenen ook op een bovenverdieping en toen kwamen de klanten immers ook bij hem?" Hij vertelde: „Mi". Van der Woude heeft een schadevex-goeding gevraagd van 25000 gulden plus een huisje aan de rand van de stad, maar daar denken wij niet aan. Als het echtpaar niet snel een be sluit neemt en naar nummer 18 vex-huist, zullen wij ze op straat moeten zetten". Op 1 augustus hoopt de heer L. A. W. van Zanten, fii-mant van de Nedexdand- sche Basalt. Maatschappij te Zaandam en dix-ecteur van de n.v. Basalt en Bouwstof fen N.B.M. de dag te herdenken dat hij veertig jaar geleden bij de N.B.M. in dienst trad. De heer Van Zanten is een bekende fi guur in de handel in bouwmeterialen. Hij bekleedt tal van vooraanstaande functies De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft gisteren in Amsterdam het experimenteel-chirur gisch laboratorium van de chirurgische kliniek van het Wilhelminagasthuis in ge bruik gesteld. Naast het laboratorium, in een houten gebouwtje, staat een twaalf meter lange „fles" van staal, waarin zich de eerste opcratiekamer-onder-overdruk ter wereld bevindt. In deze ruimte, waar de druk tot drie atmosfeer kan worden verhoogd, is het mogelijk de circulatie van het bloed geruime tijd stop te zetten, wellicht zelfs voor drie kwartier. Totdus- ver was dit slechts zeven tot acht minu ten mogelijk door verlaging van de li chaamstemperatuur. Prof. dr. I. Boerema, internationaal be faamd geleerde op het gebied van de experimentele chix-ui'gie, is zeer ingeno men met zijn nieuwe laboratorium, in het bijzonder met de ovei-dx-uktank, die mede mogelijk is gemaakt door een gift van de vexdeden jaar ovei-leden fabrikant Ber nard van Leer. In de collegezaal van zijn kliniek, waar gistex-middag een groot aantal genodigden de opening van het labox-atorium bijwoon den, vertelde prof. Boerema van de proe ven die hij met medewex'king van de Ko ninklijke Marine in een drukkamer in Den Helder heeft verricht. Deze proeven wezen uit dat bij een overdruk van twee atmos feer een aanzienlijke hoeveelheid zuur stof in de weefsels en de lichaamsvloei stoffen wordt opgelost, zodat de bloedcir culatie een aanzienlijk langex-e tijd kan worden stopgezet. Hij heeft daar zelfs een varken enige tijd zonder bloed laten le ven. Het dier loopt nu weer gezond en vx-olijk rond. In plaats van bloed kreeg het dier een andere vloeistof als zuur stoftransporteur toegediend. De hoge druk-operatiekamer zal voorlo pig alleen gebruikt worden voor de expe- i-imenten met dieren. Het ligt echter in de verwachting dat in de toekomst hai't- operaties verricht kunnen worden die thans nog onmogelijk zijn. Prof. Boerema waarschuwde tegen een onverantwoorde toepassing van de expe rimentele chii'urgie. „Vele ziekenhuizen hebben plannen om laboratoria voor ex perimentele chirurgie te bouwen. Er zijn echter maar enkele chirurgen in ons land, die op dit terrein deskundig zijn. Enkele jaren geleden stuitte de experimentele chi rurgie nog op grote tegenstand. De laatste jaren is er een kentering gekomen. Het werk van prof. Boerema en zijn assistenten wordt in de gehele wereld met grote belangstelling gevolgd. De proef- dieren worden uitstekend vei-zoi-gd en goed gehuisvest. Bij de operatie wordt een zeer zorgvuldige narcose toegepast. Bij ziekten van dieren wordt steeds een diex-enarts in consult gei-oepen. Controle op de ver zorging van de dieren heeft van de kant van de anti-vivisectie plaats gehad en ook van die zijde werd de wijze van werken in het laboratorium vei-antwoord gevon den. Minister Cals, die gistex-en een bezoek bracht aan het Wilhelminagasthuis Ne derlands grootste ziekenhuis en enkele van de 57 in uitvoering zijnde bouwpro jecten op het uitgestrekte terrein bezich tigde, sloeg om half vijf de eex-ste paal voor een nieuwe laboratoriumvleugel, een 110 meter lang en 30 meter hoog gebouw, waarvan de bouwkosten ruim elf miljoen gulden bedragen. Het Wilhelminagasthuis zal volgens de plannen in 1970 zijn uitge groeid tot een modern medisch academisch centrum. Van 1957 tot dat tijdstip zal Amsterdam er dan met steun van het rijk honderd miljoen gulden in hebben geïnvesteerd. Tegen een 47-jarige hoofdcommies ter secretarie te Meijel heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geëist wegens verduistering in dienstbetx-ekking. Van 1950 tot 1960 heeft de ambtenaar kans gezien zich wederrech telijk ruim 30.000 toe te eigenen. De zaak kwam aan het rollen toen hij f 14.000 had opgenomen bij de gemeente ontvanger om een aannemer te betalen. Achteraf bleek echter dat hij dit bedrag niet had uitbetaald maar het ten eigen ba te had aangewend. Toen dit aan het licht kwam ging men ook zijn handelingen over vorige jaren na. Toen kwam vast te staan dat hij totaal 30.291 vei'duisterd had. De ambtenaar bekende en verklaarde dat hij het geld voor zijn huishouding had gebruikt. Hij bood aan de ƒ30.000 via zijn pensioenaanspx-aken tei*ug te betalen. De rechtbank zal op 28 juli uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9