Vijf doden bij ongelukken in het verkeer I» Tevredenheid over loon- en prijspolitiek vele koopjes 10% korting en Bewolkt maar weinig regen Maastricht pleitte bij minister Cals voor universiteit In zee verdronken In 1964 brug over het Haringvliet Prof. Van der Pluym overleden Indringer berooft oude vrouw van f 150.- Kraanmachinist om het leven gekomen 2 REDE VOORZITTER C.N.V. Nieuw wettelijk regiem voor loonvorming nodig Standbeeld van Bonifacius onthuld in Crediton Be j aardenproblemen Nederlandse slachtoffers van Struthof geëerd Prof. Idenburg terug uit Zuid-Afrika Dit jaar geen fruitcorso in Goes? Belgische ambassadeur sprak dankwoord voor t.v. Argentijnse onder scheidingen voor Nederlanders Jeugdherbergwerk bloeit weer op FUNKE'S ROGGEBROOD MAANDAG 25 JULI 1960 De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, heeft op de in Utrecht gehouden algemene vergadering van dit verbond zijn vreugde geuit over de gunstige economische situatie in ons land. Er is sprake van een krappe arbeidsmarkt, zo zei hij, en er is niet alleen een toeneming van de produktie in kwan titatieve zin, maar ook de produktiviteit wordt steeds groter. Voorts legde de heer Van Mastrigt er de nadruk op, dat de jongste loonsverhogingen meer hebben bedragen dan velen wenselijk of mogelijk achtten, en dat een huurverhoging en een verlaging van de subsidie op melk konden worden doorgevoerd, zonder dat het prijsindexcijfer een noemenswaardige wijziging onderging. Over de nieuwe loonpolitiek toonde de heer Van Mastrigt zich tevreden, alhoewel hij erbij aantekende, dat het onjuist is, de waarde van een systeem van loonpolitiek alleen te meten naar de uitkomst. Voor een juiste beoordeling dient men, volgens hem, onder meer te kijken of in dit systeem de organisaties van werkgevers en werk nemers hun eigen verantwoordelijkheid naar eigen aard en wezen hebben kunnen beleven. Een andere norm noemde hij ook de vraag of de verdeling van de uitkomst rechtvaardig en billijk is, zowel gelet op de algemeen economische situatie als ook voor wat betreft de onderlinge verhoudingen. Waardering voor prijsbeleid De heer Van Mastrigt uitte zijn waar dering over het prijsbeleid van de rege ring, waardoor de totstandgekomen loons verhoging ook inderdaad van reële beteke nis is geworden. Sprekende over de vraag of er op dit punt nog meer bereikt had kunnen worden, merkte de heer Van Mas trigt op, dat de regering met name met betrekking tot de prijskartels een sterk beleid dient te voeren. Toch kleven er aan het huidige loonsysteem ook bezwaren, zo zei de C.N.V.-voorzitter, die onder meer van mening is dat het hanteren alleen van het criterium van de produktiviteitsstij- ging voor de toekomst niet goed houdbaar is. Volgens hem dienen ook de rentabili teit en de werkgelegenheid een belangrij ke rol bij de loonvorming te spelen. Nieuw wettelijk bestel Met behoud van de doelstelling, name lijk een hoge graad van werkgelegenheid, en een stabiel prijsniveau, moet het, vol gens hem, mogelijk zijn, om mede aan de hand van de ervaring opgedaan bij dit loonsysteem, tot een aanvaardbare en verantwoorde loonpolitiek te komen. Daarbij gaan de gedachten van het C.N.V. uit naar een vergroting van de verant woordelijkheid voor het bedrijfstaksgewij- ze overleg, maar een vermindering van ingrijpen door een centraal toetsing orgaan. Daarom beraadt het C.N.V. zich in eigen kring en met anderen over betere vormgeving aan het systeem van gediffe rentieerde loonpolitiek. Deze kan, naar de mening van de heer Van Mastrigt, even wel niet gevoerd worden in het huidige wettelijke kader. De regering zal dan ook spoedig moeten komen met haar ziens wijze op een nieuw wettelijk bestel, opdat Advertentie Buiten de nu ook nog nog op alle courante voorradige goederen. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Telefoon 54679 Haarlem Kort nadat een groep Tweede-Kamer leden in Maastricht zich op de hoogte had gesteld van het probleem der spreiding van hoger onderwijs in verband met de Lim burgse aanspraken voor een zuidelijke uni versiteit .te Maastricht, heeft ook minister Cals zich willen oriënteren inzake de door Limburg naar voren gebrachte aspecten van een op internationaal gebied gerichte instelling van hoger onderwijs. De minister was daarvoor zaterdag, in gezelschap van de secretaris-generaal van zijn departement, dr. Wesselings, en de directeur-generaal voor de Wetenschappen, dr. Piekaar, naar Maastricht gekomen. Daar hebben het provinciaal bestuur en het gemeentebestuur zich beijverd om de minister nog eens een samenvatting te ge ven van de mogelijkheden, welke zowel in economisch als in cultureel opzicht voor de vestiging van een universiteit te Maas tricht pleiten. Minister Cals toonde bijzondere belang stelling voor de consequenties, welke uit de internationale ligging en mogelijke ge richtheid van Maastricht voor het hoger onderwijs kunnen voortvloeien. De minister bleek bijzonder geïnteres seerd te zijn in de argumentatie, dat Maas tricht, hoewel excentrisch gelegen ten op zichte van het overige Nederland, niettemin centraal ligt in internationaal sterk ver bonden gebieden van België, Nederland en Duitsland. De 41-jarige Amsterdammer J. Lust, die zaterdag met zijn echtgenote naar Zand- voort was gegaan om zijn Duitse zwager in een pension te bezoeken, is tijdens het zwemmen aan het noorderstrand in een mui gekomen en verdronken. Personeel van het zee- en zonnebad „Termes" zagen dat de Amsterdammer en zijn Duitse zwa ger in moeilijkheden raakten. De heer P. Termes wist met een vlet de Duitser op het nippertje te redden. De Amsterdammer was echter in de diepte verdwenen. De Reddingsbrigade en de politie hebben nog geruime tijd gezocht. Later spoelde het stoffelijk overschot aan ongeveer op de zelfde plaats, waar de Amsterdammer zee ingegaan was. daarover het beraad in de S.E.R. kan be ginnen, zo zei hij. Hij acht het niet gewenst dat de ver nieuwing van de thans bestaande C.A.O.'s nog moet gebeuren onder het huidige wet telijke regiem van loonvorming. In dit licht bezien is er enige haast bij de tot standkoming van een nieuwe vorm van loonpolitiek, zo zei de heer Van Mastrigt. P.B.O. stagneert Sprekende over de Wet op de Bedrijfs organisatie en de Wet op de Onderne mingsraden, zei de heer Van Mastrigt, dat noch vriendelijke woorden, noch wetge ving, voldoende gebleken zijn om de ont wikkeling door te zetten. In vele gevallen, aldus spreker, ontbreekt het met name de werkgevers aan de bereidheid, de ontwik keling te aanvaarden en men wil deze veeleer afremmen en zo mogelijk doen stilstaan. De heer Van Mastrigt ontkende niet dat er ook aan werknemerskant niet altijd de goede instelling bestaat tegen over P.B.O. en ondernemingsraden. Op het bedrijfsleven deed hij het beroep de beide wetten royaal en loyaal uit te voe ren. Het zou te betreuren zijn, zo zei hij, indien de wetgever dit zou moeten af dwingen. Het hoger personeel Ook betrok de heer Van Mastrigt het vraagstuk van de vertegenwoordiging van het hoger personeel in de bedrijfsorganen in zijn beschouwing. Hij zei, dat er groe pen zijn, die zich niet willen aansluiten bij de drie erkende vakcentralen. Zolang zij echter niet een verband hebben ge vormd, dat, evenals de erkende vakcen tralen, in staat en bereid is, mede de verantwoordelijkheid te dragen voor het algemeen sociaal beleid, blijft, volgens hem, het vraagstuk van de categorale or ganisaties bestaan. Het in het leven roe pen van een nieuwe bonafide vakcentrale schept, volgens hem, een situatie, waar door enerzijds moeilijkheden worden opge lost en anderzijds weer problemen ont staan. De heer Van Mastrigt ziet echter niet in, waarom een dergelijke centrale geen erkenning zou vinden. Ook de ongehuwde vrouw Over de sociale verzekering zei hij, dat men bij de bestudering van de Algemene Weduwen- en Wezenwet, waarmee nu bij na een jaar ervaring is opgedaan, even eens de uitkering uit dé 'A.O.W." aan de ongehuwde vrouw zal moeten betrekken. De heer Van Mastrigt zag als oplossing dat de leeftijdsgrens in de A.W.W. wordt gesteld op 50 jaar en die in de A.O.W. voor de rechthebbende vrouw wordt be paald op 60 jaar inplaats van op 65 jaax-, waardoor men een beter sluitend geheel krijgt en de verschillende behandeling van de weduwen en de ongehuwde vrouw aanmerkelijk minder schrijnend wordt. De heer Van Mastrigt ging tenslotte nog uitvoerig in op vraagstukken van woning bouw en woninghuren, waarbij hij pleitte voor telkens kleine, in het raam van de economische situatie mogelijke huurver hogingen, in plaats van de tot nu toe steeds doorgevoerde grote huurver hogingen. In antwoord op vragen van het tweede kamerlid Assmann (K.V.P.) heeft minis ter Korthals een aantal technische bijzon derheden over de brug over het Haring vliet bij Numansdorp meegedeeld. De lengte van de brug, die men tegen het midden van 1964 gereed hoopt te hebben, zal ongeveer 1200 meter bedragen. In de brug zal een beweegbare overspanning met een vrije doorvaart van 35 m. wor den opgenomen. De totale breedte van de brug wordt 25,50 m. tussen de leuningen. Er komen twee gescheiden rijbanen voor snelverkeer en een afzonderlijke rijbaan voor langzaam verkeer. Aan de noordzijde zal de brug aanslui ting geven aan een ten westen langs Nu mansdorp aan te leggen nieuwe weg, wel ke nabij Klaaswaal of bij Heinenoord aan de bestaande weg nr. 19 wordt aangeslo ten. Het doortrekken van de Beneluxweg in noordelijke richting naar Vlaardingen en de bouw van een tunnel bij Vlaardingen zal in verband met de bouw van de brug niet worden bespoedigd. Er zal naar wor den gestreefd, de verbinding via de nieu we weg nr. 19 met Rotterdam zo spoedig mogelijk te voltooien, waarbij nabij Hei nenoord een nieuwe brug - 'er de Oude Maas, ter vervanging van de Barendrecht- se Brug zal worden gebouwd. Omtrent het tijdstip, waarop de met de naam Beneluxweg aanged' ide weg, die nog niet in het rijkswegenplan is opgeno men, zal worden aangelegd, kunnen thans nog geen mededelingen worden gedaan. Dit tijdstip zal mede bepaald worden door het tijdstip, waarop de rijksweg nr. 16 (Rotterdam-Moordijk-Princenhage), die binnen afzienbare tijd in samenwerking met België als autosnelweg tot Antwerpen zal worden voltooid, overbelast zal raken. Na voltooiing van de Volkerakdam zal de weg over de brug bij Numansdorp via de ze dam van een goede aansluiting aan het bestaande wegennet in Noord-Brabant wor den voorzien, zo deelt minister Korthals mee. CREDITON, Engeland (Reuter) Prinses Margaret heeft zondag in Crediton, in Zuid- West-Engeland, een standbeeld onthuld van Bonifacius, die in 680 in deze plaats werd ge boren en in 754 bij Dokkum werd vermoord. Prinses Margaret was bij deze gelegenheid vergezeld van haar echtgenoot, Antony Arm strong-Jones. Ook een afvaardiging uit Fulda (Duitsland), waar Bonifacius een klooster stichtte en zijn stoffelijk overschot werd be graven, woonde de plechtigheid bij. Op tachtigjarige leeftijd is te Bus sum overleden de kunsthistoricus prof. W. A. E. van der Pluym, oud hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en aan de Rijksacade mie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Willem Alexander Etienne van der Pluym werd te Zierikzee geboren. Hij studeerde bouwkunst in Den Haag en Amsterdam en behaalde vervolgens het einddiploma aan de Rijksmuseumscholen te Amsterdam be nevens de acte m.o. Daarna studeerde hij ax-cheologie en kunstgeschiedenis aan de universiteiten van Utrecht, Brussel, Parijs Londen en Berlijn. Hij maakte studiereizen in Europa, Noord-Afrika en het Nabije Oosten. In dienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken was hij voornamelijk belast met de restauratie van rijksmonu menten. Van 1906 af maakte hij deel uit van alle expedities der Nedex-landse opgra vingen in Griekenland onder leiding van prof. dr. C. W. Vollgraff. Daarna was hij werkzaam als leraar kunstgeschiedenis: van 19101912 aan de Rijksmuseumscholen te Amsterdam en van 19121918 aan de meisjes-h.b.s. te Haarlem en als privaat docent in de geschiedenis der bouwkunde aan de Gemeente-Universiteit van Am sterdam. Van 1919 tot 1950 was de heer Van der Pluym hoogleraar in de kunstge schiedenis en de esthetica vai de Rijks academie voor beeldende kunsten in Am sterdam en van 1943 tot 1949 hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de Tech nische Hogeschool in Delft. Van 1916 tot 1952 was hij bovendien docent aan de Volksuniversiteit. Hij is voorzitter geweest van de Nederlandse Oudheidkundige Bond, permanent lid der monumentencommissie van Amsterdam en bestuurslid van diverse andere instellingen en stichtingen. Van zijn hand verschenen verschillende publi- katies, onder andere „De meesterwerken der beeldhouwkunst en der bouwkunst". Prof. Van der Pluym was ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk, officier in de Kroonorde van Italië en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In Alkmaar werd in de nacht van zater dag op zondag de 86-jarige mevrouw de weduwe L. C. Sipman gewekt door gestom mel. Zij zag een jongeman in haar slaap kamer, die haar om geld vroeg. De in dringer dwong de vrouw naar beneden te gaan, waar laden en kasten reeds open gebroken bleken te zijn. De indringer is verdwenen met 150 gulden. Op een terrein van de Coöperatieve sui kerfabriek te Dinteloord heeft zich zater dag een ongeval voorgedaan, dat de 56- jarige kraanmachinist A. van Peer uit Bosschenhoofd het leven heeft gekost. Een arbeider van de fabriek zag, dat de arm van de kraan plotseling met grote vaart naar beneden ging. Een kwartier later ontdekte hij, dat de kraan nog in de zelfde ongewone stand stond. Hij liep naar de kraan toe en zag eronder een grote plas bloed liggen. Hij schrok zo, dat hij niet verder durfde kijken, maar naar de direc tie ging. Deze waai'schuwde de rijkspolitie, die de kraanmachinist zwaar verminkt in het bedieningshuisje aantrof. Men onder zoekt thans, wat er gebeurd is. In vergelijking met de pex-iode 1840-1851 passeren thans ruim twee-en-een-half maal zoveel mannen de leeftijd van 60 jaar, 3,3 keer zoveel de leeftijd van 70 en 5,5 maal zoveel de leeftijd van 80. Deze cijfers zijn voor vrouwen respectievelijk 2,3, 2,8 en 4,4. Dit zei mr. N. W. A. van Eijk uit Apeldoorn op de kadervergadering van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, die in Utrecht is gehouden. Mr. Van Eijk vond het in het algemeen niet gewenst, een bepaalde leeftijdsgrens als begin van de ouderdom vast te stellen. Hij achtte het om sociaal-economische en sociaal-psychologische redenen ten zeerste gewenst om ten opzichte van bijvoorbeeld sociale voorzieningen via een selectie ook rekening te houden met de al of niet aan wezige vitaliteit op een bepaalde leeftijd. Hij meende echter, dat voorshands de leef tijdsgrens van 65 gehandhaafd moet blij ven. Hij noemde het niet zonder reden, dat vaak 65-iarigen voor de keuze geplaatst worden of zij willen blijven doorwerken of niet- Een nadeel van dit systeem is, dat men gauw geneigd is te kiezen voor uitstel van de pensionering, ook als het beter zou zijn met werken op te houden. Over de huisvesting van bejaax'den zei mr. Van Eijk, dat de bejaarden over het algemeen niets meer voelen voor een ver- zoi-gingshuis. Ook aan de particuliere rust huizen kleven zijns inziens grote bezwaren, omdat het inkomen van de exploitant be staat uit het verschil tussen de pension- prijzen en de kosten. Hij achtte het van zeer groot belang, indien de overheid een krachtig toezicht zou uitoefenen op de par ticuliere rusthuizen. Met betrekking tot de materiële positie van de bejaarden merkte hij op, dat voor circa 70 percent van de loontrekkenden een of andere pensioenregeling geldt, maar dat de pensioenbedragen als regel verre van toereikend zijn. Ook de A.O.W.-uit- kei-ingen zijn veel te laag. Hij vroeg zich af, of het niet juister zou zijn, zich bij het vaststellen van deze uitkeringen te richten naar een van tijd tot tijd op te maken ba lans van de kosten van levensonderhuod der bejaarden, inplaats van naar stijgingen of dalingen van het gemiddelde loonpeil. ROTHAU In het voormalige concen tratiekamp Natzweiler-Struthof in de El- zas, het enige Duitse concentratiekamp op Franse bodem, hebben duizenden mensen, onder wie vele nabestaanden van de tien duizend slachtoffers, een herdenking bij gewoond. Aan de muur van een van deze vier crematoria waar de gestorvenen werden verast, is een marmeren plaat ter nagedachtenis aan de Nederlandse geval lenen onthuld. De vertrouwensman van de Nederlandse gevangenen, de heer W. A. H. C. Boellaard, heeft in het bijzijn van een Nederlandse deputatie van nabestaan den en oud-gevangenen een toespraak gehouden. Tijdens het weekeinde zijn weer tal van mensen bij vex-keersongelukken gedood of gewond. Zatex-dagmiddag gebeurde op de rijksweg door de Wiex*ingermeer een onge luk, waax'bij één dode viel en vijf Duitsex-s ernstig gewond werden. Vijf kilometer ten noorden van Wiex'ingerwerf reed de 50- jarige heer S. C. Tijsen, een visser uit Den Oever, met zijn personenauto in de richting van Den Oever. Door onbekende oorzaak kwam hij met zijn auto op de linkerrij baan, juist toen uit tegenovergestelde i'ichting een auto met een snelheid van on geveer 100 km naderde. Een frontale bot sing volgde, waax-bij beide auto's totaal werden vernield. De heer Tijsen was op slag dood. De vijf inzittenden van de Duitse wagen werden vrij ex-nstig gewond. Allen werden overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar. In 's-Hertogenbosch is de 62-jarige J Coppens die zaterdagavond omstreeks twaalf uur plotseling overstak op de Aa- brug in Den Bosch, aangereden door een bromfietser. De voetganger werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Zondagmorgen omstreeks vijf uur is een auto, bestuurd door de 23-jarige A. S. uit Dordrecht, enkele kilometers buiten Til burg op de rijksweg naar Breda tegen een boom gebotst. De naast de bestuurder ge zeten 24-jarige A. van Lieshout, eveneens uit Dordrecht, was op slag dood. De be stuurder van de auto is in het Sint-Elisa- bethziekenhuis in Tilburg met een hersen schudding en niet levensgevaarlijke ver wondingen opgenomen. De beide jonge mannen waren op terugreis van een vakan tie in Italië. In Tilburg gaf de 72-jarige wielrijder M. van Vugt op een kruispunt geen voox-- rang aan een auto. Hij werd aangereden en zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis overleed. Een tweejai-ig jongetje dat in het Lim burgse mijnwerkersdorp Waubach aan de hand van zijn zevenjaxig briertje door de Grensstraat liep, werd door een Duitse auto aangereden. Het kind stierf enige uren na de aanx-ijding in het ziekenhuis te Heerlen. Op het kruispunt bij Wahlwiller in de rijksweg van Maastricht naar Vaals is een 19-jarige Duitse scooterrijder bij een in haalmanoeuvre tegen een personenauto gebotst. De scooterrijder werd tegen de grond geslingerd en overleed later in het ziekenhuis te Heerlen. Duitse en Engelse auto's in botsing Bij een botsing tussen een Engelse en een Duitse personenauto op de weg van Heer len naar Schaesberg zijn de vier inzitten den, twee echtparen, vrij ernstig gewond. De Engelse auto, bestuurd door een 25- jax-ige korporaal van de Royal Air Force, gedetacheerd op het vliegveld in Geilen- kirchen, kwam na de botsing met een zwa re slag tot stilstand tegen de gevel van een café. De wagen werd aan de voox-kant geheel ingedrukt en maakte van een fiets „Het allesoverheersende probleem voor Zuid-Afrika is de verdeeldheid, een verdeeld heid tussen blanken en gekleurden, ook een verdeeldheid tussen de blanken onderling en tussen de verschillende sociale groeperingen in de Afrikaanse maatschappij", aldus vatte prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal voor de Statistiek, zijn indrukken samen na het bezoek, dat hij aan Zuid-Afrika heeft ge bracht. Prof. Idenburg heeft in Zuid-Afrika de conferentie betreffende onderwijs en op voeding bijgewoond, die gehouden werd ter gelegenheid van het -50-jarig bestaan van de universiteit van Natal. Over de slechte be trekkingen tussen de verschillende groepe ringen in Zuid-Afrika merkte prof. Idenburg op. dat in die betrekkingen de vrees over heerst, een vrees, die dreigt om te slaan in haat en die wordt versterkt door de recente gebeurtenissen in Kongo. Prof. Idenburg zag het daarom als een zeer positieve kant van de conferentie die hij bij woonde en waar 1500 mensen bijeen waren dat verschillende rassen en richtingen hier tot een gesprek kwamen. Uiteraard is tijdens deze gedachtenwisse- lingen ook de rassenkwestie ter sprake ge komen en de critiek hierop uit het buiten land. Prof. Idenburg was van oordeel, dat de critiek op de apartheidspolitiek diepe indruk in de Zuidafrikaanse unie heeft gemaakt. Naar prof. Idenburg vernam, heeft de eco nomische boycot van Zuid-Afrika het be drijfsleven reeds meer dan 10 miljoen schade berokkend. Prof. Idenburg kreeg tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika het eredoctox-aat in de letteren van de universiteit van Natal. Er bestaat kans, dat het Zeeuwse fruit corso, dat al vele jaren met groot succes op de derde zaterdag van september in Goes wordt gehouden, die jaar niet zal doorgaan. De gemeenteraad van Goes heeft een voorstel van B. en W. om een crediet van 5.000 gulden beschikbaar te stellen voor het fruitcorso met zes stem men voor en acht tegen verworpen. Naar aanleiding van dit besluit heeft de stich ting „Zeeuws Fruitcorso" in een brief aan de Goese raad meegedeeld, dat door het vervallen van deze financiële mede werking geen fruitweek en geen corso kun nen woi-den gehouden. In de bx-ief aan de raad staat onder meer: „Plet bestuur constateert dat de raad blijkbaar niet het grote belang van het behoud van de fruitweek met corso kan of wil inzien. Plet bestuur van de stichting stelt de x-aad van de gemeente Goes volledig vex-antwoordelijk voor het wegvallen van een dergelijk belangrijk evenement voor de stad Goes en haar neringdoenden". Het fruitcorso kon ieder jaar worden ge houden dankzij grote steun van de Goese middenstand en de fruittelersorganisaties. Ook de gemeente Goes verleende steeds medewerking, hoewel de raad nooit een crediet verleende. De kosten van het fruit corso werden namelijk verwerkt op ver schillende posten van de begx-oting. Het college van burgemeester en wethoudex-s van Goes meent, dat deze gedragslijn vol komen onjuist is geweest. Uit een breed voerige discussie bleek dat de gemeente raad dit ook vond. Maar het bezwaar van de meex-derheid van de raad was dat al leen voor het fruitcorso een crediet zal worden verleend en niet voor andere evenementen. die voor een café stond, een hoop verwron gen metaal. De Duitse auto werd minder ex-nstig beschadigd. De Engelse militair, zijn echtgenote, een achttienjax-ige Duitser en diens jonge vrouw bleken alle vier vooral aan het hoofd te zijn gewond. Zij werden in het ziekenhuis te Heex-len opgenomen. De Belgische ambassadeur in Den Haag, baron F. X. J. M. G. van der Straten Waillet, heeft zaterdagavond in het televisie-journaal een woord van dank tot het Nederlandse volk gesproken naar aanleiding van de gebeurte nissen in Kongo. Hij was zeer getroffen door het feit dat de Nederlandse pers van de eerste dag af met bijzonder veel begrip heeft gerea geerd op de gebeurtenissen daar. De aanwezigheid van de minister-president en mevrouw De Quay bij de mis die werd op gedragen in de Sint Jacobskerk in Den Haag voor de slachtoffers in Kongo is gezien als een symbool van de sympathie van het Ne derlandse volk en van zijn medeleven met het leed dat in de Kongo en in België wordt geleden. De ambassadeur dankte ook voor de hulp van de KLM en van de Nederlandse regering. Hij betuigde zijn sympathie met de Neder landers die in Kongo vele jaren hebben door gebracht, die daar moesten weggaan en veel leed hebben ondervonden. De ambassadeur van Argentinië, dr. R. C. Migone, heeft Argentijnse onderscheidingen uitgereikt aan enige bekende Nederlanders. De gevolmachtigde ministers van Suriname en van de Nederlandse Antillen in Neder land, mr. R. H. Pos en W. F. M. Lampe, ont vingen het grootkruis van de Argentijnse Orde van Verdienste. Mr. N. E. Rost Onnes, hoofddirecteur van de Hollandsche Bankunie, jhr. mr. ,T. H. Loudon, president-directeur van de Kon. Ned. Petx-oleum Maatschappij, ir. P. F. S. Otten, president-directeur van Phi lips, ir. M. H. Damme, president-directeur van Werkspoor, en prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Nederlandse Insti tuut voor Spanje, Portugal en Latijns- Amerika, werden begiftigd met het com mandeurschap in de orde van vex-dienste. De enox-me oorlogsschade aan de zeven tig jeugdhei'bergen in Néderland is gaan deweg hersteld, zo deelt de Nederlandse Jeugherbergencentrale mee. Ofschoon het aantal gebouwen sinds 1945 is vex-minderd wordt nu over meer bedden beschikt dan voor de oorlog, namelijk bijna zesduizend. In 1959 telden de herbergen van de N.J.H. meer dan een half miljoen gasten. Aan twee jeugdherbergen wordt op het ogenblik gebouwd. In Noordwijk verrijst „De Duinax-k", ter vervanging van het houten gebouw dat in de oorlog werd af gebroken en weggehaald. Deze jeugdher berg met een honderdtal bedden zal waax-- schijnlijk dit najaar officieel geopend wor den. In Apeldoorn wordt een jeugdherberg door de jeugd gebouwd. In twee jaar tijds worden daar een groot aantal examenop gaven van de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf samengevoegd. Vex-der worden houten proefwex-ken van ambachtscholen, zoals ramen, deuren en kozijnen verwerkt. In het voorjaar van 1961 kan deze jeugd herberg met honderd bedden in het re creatieterrein Berg en Bos in bedrijf wor den gesteld. Door het werk van de bouw- wende jeugd wordt bereikt, dat deze her berg in plaats van vier ton slechts hon derdvijftigduizend gulden zal kosten. Een derde project staat nog in de kin derschoenen, namelijk de jeugdherberg Eindhoven-Budel, waar-voor reeds grond van de gemeente Budel in een zeer mooi terrein is verkregen. Aan de financiering der projecten wordt hard gewex-kt door een speciaal wervings college, bijgestaan door een raad van bij stand en advies, gevormd door vooraan staande personen uit industrie, handel, bankwezen en vervoex-bedrijven, onder pre sidium van prof. dr G.A. van Poelje. De van de Carnegiestichting ontvangen Wateler-vredesprijs 1959 32.5000) is door de jeugdherbergcentrale in het opbouw- fonds gestort. Voorzitter. Mr. J. in 't Veld is benoemd tot voorzitter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Mr. In 't Veld werd in 1937 burgemeester van Zaandam. Van 1948 tot 1952 was hij minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Sinds 4 fe bruari 1953 was mr. In 't Veld lid van de Centx-ale Raad van Beroep te Utrecht en sinds 3 juni 1955 lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Burgemeester terug. De burgemeester van Huissen in de Betuwe, die drie maan den met ziekteverlof is geweest, is weer in functie getreden. Op 27 januari diende de gemeenteraad een motie van wantrouwen tegen de burgemeester in in verband met een grondtransactie met een plaatselijk ex peditiebedrijf. Er volgde een onderzoek vanwege het px-ovinciaal bestuur van Gel derland. Dit bestuur heeft nu meegedeeld dat de burgemeester zijn ambt weer zal uit oefenen. Vijftig jaar. De n.v. baggermaatschap- pij Bos en Kalis in Sliedrecht bestaat vijftig jaar. Het bedrijf is gesticht op 1 januari 1910 door de >heren Joh. Kraaijeveld, Eliza van Noordenne en Gerrit Jan Bos W.A.zn. Op 1 januari 1913 werd de heer Willem Bos Jzn. in de firma opgenomen. Enige tijd later werd het eerste grote werk uitgevoerd, na melijk het aanleggen van de zeehaven in Dordx-echt. De n.v. Bos en Kalis heeft vele dochtermaatschappijen in Engeland, Bel gië, Portugal, Canada en Australië. Afgebrand. Een ongeveer honderd jaar oude houten boex-derij aan de Waver- dijk in Waver (gemeente Vinkeveen) is tot de grond toe afgebrand. Van de inboedel kon niets worden gered. De pachter kon zich met zijn vrouw en vijf kinderen in veiligheid stellen. Vermoedelijk is hooi- broei de oorzaak van de brand. Merkwaardig. Een inbreker heeft des nachts in een tassenwinkel op de Nieuwen- dijk te Amstei-dam tientallen kostbare tas sen opzij gezet om een reistas van 22,95 weg te kunnen nemen. Hij zette de andere tassen weer op hun plaats en ging er vandoor. Een agent ontdekte later de open staande deur. Oude bom. Een veehouder heeft in de Moordrechtse ringvaart een niet ont plofte bom gevonden, die daar sinds de tweede wereldoorlog moet hebben gelegen. De bom heeft een lengte van anderhalve meter en een diameter van twintig centi meter. Op het projectiel staan Duitse aan duidingen. Gemeenteklassen premiebouw. De klasse-indeling, die voor toepassing van de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw in acht wordt genomen, is met ingang van 1 juli voor een aantal ge meenten gewijzigd. De wijzigingen zijn analoog aan die, welke in de gemeente classificatie voor collectieve arbeidsover eenkomsten en bindende loonregelingen werden aangebracht. Zij hebben betrek king op 35 gemeenten. Nieuwe kraan. In de Oostex-haven in Groningen is de derde portaalkraan van het gemeentelijke havenbedrijf in gebx-uik gesteld. De kraan is gebouwd bij Conrad Stork n.v. in Haarlem en heeft een hijsver mogen van 3500 kg. De vlucht van de kraan, die een hijssnelheid van 60 meter per mi nuut heeft, is 25 meter. De gehele installatie weegt 60 ton. Tijdens het vervoer van de kraan naar Groningen knapten tijdens 'de tocht over het IJselmeer de trossen enkele malen. Het had maar weinig gescheeld of de helft van de kraan lag op de bodem van het IJselmeer. Hoogleraar. Ter vervulling van. het tweede ordinariaat in de wijsbegeerte aan de Leidse universiteit is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte prof. dr. mr. C. A. van Peursen, thans gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte en geschiedenis der wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Naar La Courtine. De staatssecretaris van Defensie, luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer is zondag in La Courtine aange komen voor een inspectiebezoek aan de vierde Nederlandse divisie, die daar grote manoeuvres houdt. Het inspectiebezoek duurt tot woensdag. Vandaag zijn ook leden van de parlementaire defensiecom missie in La Courtine aangekomen. Advertentie èn voor uw gezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien tegen één dat ook uw dokter het eet Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een x-ug van hoge luchtdruk van de Bx-itse eiland-n langzaam over onze omgeving naar het oosten, gevolgd door enkele fronten, beho rende bij een nabij IJsland gelegen de pressie. De met deze fx-onten samenhan gende bewolking bereikte zondag aan het einde van de middag het westen van ons land, waarna plaatselijk enige regen viel. De neerslaghoeveelheden waren echter klein. Rond de IJslandse depressie stroomt weer di-ogere polaire lucht naar West- Europa. Deze was maandagmorgen reeds tot dicht bij ons land genaderd en morgen zal zij reeds tot in Duitsland zijn door gedrongen. Er zullen dan opnieuw opkla ringen voorkomen. De kans op buien is gering, daar de stabiliteit van de aange voerde lucht tamelijk groot is. Er zijn nog geen tekenen die erop wijzen dat op korte termijn een einde komt aan de toe stand met overheersende westelijke den. WEERRAPPORTEN Temperaturen; bulten- en binnenlandheden morgen 7 trur. Neerslag: laatste 24 uur wxn- SE Dinsdag 26 juli Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur. Maan op 7.45 uur, onder 21.41 uur. Maanstanden 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 25 juli Hoog water 4.38 en 17.04 uur. Laag water 0.25 en 12.43 uur. Dinsdag 26 juli Hoog water 5.12 en 17.35 uur. Laag water 0.59 en 13.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr-uck Belgrado Athene Rome Ajaccio Lissabon geheel bew. zw regen zw motregen zw geheel bew. zzw geheel bew. z zwaar bew. zzw geheel bew. z motregen zzw geheel bew. regen licht bew. onbewolkt zwaar bew. regenbul regen regen geheel bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. half bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt regen half bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt ono 21 nno 17 ono 21 nw 20 w 23 w 21 zw 20 zw 21 wzw 19 w 23 windst. 22 windst. 23 n 25 nw 20 zw 22 zw 16 windst. 20 windst. 21 windst. 25 wnw 15 windst. 16 w 18 wnw 33 windst. 30 nno 24 wnw 36 0 35 0 0 6 0,1 0,3 1 0 0 0,2 0 6 2 0 1 0 0 0 12

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2